PDA

View Full Version : Asnjė shkelje e sė Drejtės Ndėrkombėtare nga shpallja e Pavarėsisė


Dilaver
25-02-08, 21:58
Shkruan Dr. Gentian Jahjolli
Njė ndėr profesorėt mė tė njohur dhe mė tė famshėm tė sė Drejtės Ndėrkombėtare
Antonio Cassese (http://notizie.alice.it/notizie/esteri/peacereporter/2008/02_febbraio/18/kosovo%20-%20cassese%20%20nessuna%20violazione%20del%20dirit to%20internazionale%20nella%20dichiarazione%20d%20 indipendenza,14086511.html)ėshtė shprehur qartė nė favor tė Shtetit mė tė Ri nė Botė.
MENDIMI I JURISTĖVE MĖ TĖ NJOHUR, ASNJĖ SHKELJE E SĖ DREJTĖS NDĖRKOMBĖTARE NGA SHPALLJA E PAVARSISĖ

Sipas njėrit ndėr ekspertėve mė tė mėdhenj tė sė drejtės ndėrkombėtare, profesorit dhe ish Kryetarit tė Gjykatės pėr krimet e kryera nė Ish Jugosllavi, Antonio Cassese “shpallja e pavarėsisė tė Kosovės, ėshtė njė fakt historik, qė nuk ka tė bėjė fare me tė rregullat e tė drejtės ndėrkombėtare ekzistuese. Ajo ėshtė vetėm njė situatė faktike reale, qė nuk ėshtė as kundėr dhe as konformė sė drejtės ndėrkombėtare”. Nė fakt, kosovarėt, shpjegon profesori i ndritur, nuk kanė ushtruar tė drejtėn ndėrkombėtare tė vetėvendosjes, tė parashikuar nga e drejta dhe ligjet ndėrkombėtare, sepse ata nuk kanė qenė as nėn pushtim tė huaj, as nė pushtim kolonial, as nė pushtimin e armikut, gjithashtu as nuk kanė qenė nėnshtruar nė atė shkallė tė lartė tė diskriminimit qė tė pėrjashtoheshin nga qeverisja e shtetit serb. Por, sipas Profesorit, “mbi bazėn e fakteve tė krijuara, qoftė edhe nė mungesėn e njė pėrligjjeje pėr tė drejtėn e shkėputjes,njė komunitet, qė ka forcėn politike, mund tė shkėputet nga vendi”, nėse nuk ka patur natyrisht ndėrhyrje nga shtete tė shteteve tė treta, kėto tė fundit, nė fakt kanė detyrimin pėr tė respektuar integritetin e shtetit tė Serbisė. Qeveria e Beogradit nuk mundej ta pengonte pavarėsinė e Kosovės, qoftė edhe sikur kosovarėt tė kishin pėrdorur metoda tė dhunshme, sepse territori kosovar ka qenė qė nga viti 1999, nėn administrimin ndėrkombėtar tė udhėhequr nga Kombet e Bashkuara. Prandaj, pohon Profesori “nėse tregohet se rezultati i pavarėsisė ėshtė njė veprim autonom i kosovarėve, atėherė nuk ka asnjė shkelje tė sė drejtės ndėrkombėtare.”

Dr. Gentian Jahjolli, LL.M

arton bala
26-02-08, 12:32
Shkruan Dr. Gentian Jahjolli
Njė ndėr profesorėt mė tė njohur dhe mė tė famshėm tė sė Drejtės Ndėrkombėtare
Antonio Cassese (http://notizie.alice.it/notizie/esteri/peacereporter/2008/02_febbraio/18/kosovo%20-%20cassese%20%20nessuna%20violazione%20del%20dirit to%20internazionale%20nella%20dichiarazione%20d%20 indipendenza,14086511.html)ėshtė shprehur qartė nė favor tė Shtetit mė tė Ri nė Botė.
MENDIMI I JURISTĖVE MĖ TĖ NJOHUR, ASNJĖ SHKELJE E SĖ DREJTĖS NDĖRKOMBĖTARE NGA SHPALLJA E PAVARSISĖ
Sa e kam kuptuar deri sot, argumente juridike (aso te drejtes nderkombetare) qe kinse flasin kunder paravesimit te Kosoves jane Kontrata e Helsinkit, e cila i garantojka kufinjet e RF se Jugosllavise dhe resoluta 1244, e cila e cek ne disa vende termin "integritet jugosllav" dhe e deklaron kete si dicka te pacenuar nga rezoluta.

Shume interesant shpjegimi i ketij juristit italian, i cili pavaresine Kosoves s“e sheh si nje ceshtje juridike, por nje faktike. Ndoshta nje tentim fare i ri per te sulmuar argumetin gjeo-politik te Ruseve se pavaresia e Kosoves do te ishte nje "kuti e pandoras" (pra nje tentim per te treguar se Kosova eshte rast i sojit te vet, i pakrahasueshm me asnje tjeter)

Undertaker
26-02-08, 22:39
Nje shtet juridik, qe vendos te fshihet dhe thyen te drejten Nderkombtare duke vrare qytetaret e vet te cilet i perkasin nje grupi te caktuar, (sikur Serbia qe vrau Shqiptaret te cilet ishin shtetas te Serbise), pushon te jete bartes i se drejtes nderkombtare dhe nuk mund te thirret ne te drejten nderkombtare kur duhet te ballafaqohet (sado vone) me pasojat e veprimeve te veta. Pra, nuk mund te thirret ne te dr.nderkombtare ne rast te Kosoves kur e ka thyer per dekada te tera pikerisht te njejten drejte.

Perndryshe, pavarsia e Kosoves nuk eshte "plotsisht" kompatibile me te drejten nderkombtare sepse jo te gjithe popujt tjere qe kerkojne pavarsi mund t'a fitojne. Por, Serbia me veprimet e veta te vullnetshme dhe jo ligjore ka krijuar nje realitet te ri dhe nuk mund te thirret ne ate ligj qe ka shkelur per ta kthyer ate realitet prapa.

Nuk jam ekspert, por, keto jane 2 centet e mije ne kete debat.

Pupi
26-02-08, 23:18
p,huuuuuuuuh....

Dje derisa pritja qė dikush tė thonte diēka, papritmas erdhi edhe ky shkrim i Dilaverit.
U gėzova thėnė tė drejtėn kogja shumė qė dikush tha diēka, e pasi qė Dilaveri e tha, e mora pėr Amiiiin.
Kur shkova tė fleja, e ē'mė erdhėn njėmijė e kusur mendime nė kokė, More, ai far profa. mirė, e jo edhe bash mirė paska than ?!

Edhe unė si thot siplėrshkruesi nuk vijė nga kjo lėmi, edhe nuk jam nga ata qė thonė "kėrkimi gjysm ulmi(shkolle)", por besoj qė t'i kam bler deri sot kogja disa tonelata leter, dhe lexuar!

Unė e kam parasysh qė gjatė dyndjeve tė ndryshme pushtuesish, nisur nga Imperit/Perandorit: Romake, Bizantine, e deri te kjo e fundit Osmane Jo vetėm Kosova, por as Shqipėria nuk figuronte askund nė Harta, e edhe si vende tė pushtuara.
Nuk dua tė citoj pjes, sepse ka raste kur citon pjes tė njė shkrimi , i humbė thelbin-pėrmbajtjen nė vete.
Prandaj edhe nė tėrsi po mundohėm ta kuptoj(deshifroj)pėrmbajtjen.
Se pėr Shqiptarėt ėshtė rast historik, kėtu ska asnjė fije dyshimi, Edhe pėr Botėn tė jetė Historik ? Kjo nuk mė pėlqen diēka. Pse!

Nuk bėhet kėtu fjalė pėr njė rrėbelizėm tė njė Bajraktari, qė donė ti mbroj Ēifligjet e tija pėr interesa tė tija.

Prandaj mendojė qė profesori i nderuar, apo edhe i ndritur nėse dikush e njohka personalisht, ndoshta me padashje ka rrėshqitur nė dėshmin e faktėve qė kėtu mungojn.?
Sepse, Ose ka Shqiptarė, ose nuk ka patur kurrė.
Po tė ishte kjo e dyta, at'her nė mėnyr automatike i bie ndėrhyrja e shteteve tė treta, qysh nė njohjen e Shqipris mė herėt, dhe sė fundi Kosovės.
E vėrteta ėshtė kjo e para!
Shqiptarėt, apo pasardhėsit e Ilirėve dhe shumė mė herėt tė pellazgėve (fjala ėshtė kur bota ka numruar vetėm disa qindra miliona njerėz) Janė njė popull autokton tė Visėve ku ata jetojnė, dhe po kėto dyndje tė perandorive tė ndryshme kan bėrė qė ky popull kurrė tė mos hegjomonizohet, pėrmblidhet sa duhėt nė njė.
Fakt ėshtė qė Historia shkruhet me fakte, e arkivuar nė akte!
Dhe qė Historia nuk ka anėn e mėshirshme tė sajė, ajo thuhet mu ashtu si don i forti. Nga rrethanat qė pėrmenda, pse u dashka tė flitėt tash pėr anėn e mėshirshme.
Do tė mė vinte mė mirė, qė profesori tė kishte thėnė, Njė popull autokton i detyruar(i mashtruar) ti bashkangjitet Serbis, e mė vonė Jugosllavis. Sot vetėvendosi, me pėrkrahjen e botės sė civilizuar tė ngre shtetėsin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare dhe rrespektimin e tė drejtave tė qytetarėve tė sajė!

Undertaker
27-02-08, 19:10
Shqiptarėt, apo pasardhėsit e Ilirėve dhe shumė mė herėt tė pellazgėve (fjala ėshtė kur bota ka numruar vetėm disa qindra miliona njerėz) Janė njė popull autokton tė Visėve ku ata jetojnė, dhe po kėto dyndje tė perandorive tė ndryshme kan bėrė qė ky popull kurrė tė mos hegjomonizohet, pėrmblidhet sa duhėt nė njė.


E di se je Patriot i madh, mirpo gabon kur te gjitha tenton te i spjegosh duke u bazuar ne patriotizem.

Ne rastin e Kosoves, nuk behet fjale se cili, a Shqiptari apo Serbi beri "shurren" i pari ne Kosove, (paramendo tash te marrim urinen e pare te bere ne Kosove e analizojme se a eshte urine Shqiptare apo Serbe, e bardhe apo e verdhe), se cili eshte me autokton, (sepse autoktoni nuk mund ta perzej ardhacakut edhe po deshi) por, e gjithe c'eshtja e Kosoves fillon me ngritjen e Sllobes ne pushtet, veprimet dhe politiken e tij ndaj Shqiptarve dhe pasojat e asaj politike.

Pavarsia e Kosoves mbeshtetet ne veprimet e Sllobes, e jo se Shqiptaret jane popull i lashte qe beri "shurren" i pari ne Kosove.

Cka e ben njerin autokton ne nje vend? Edhe Serbet ishin autokton sepse jetojne ne Kosove qe 1000 vite. Para ligjit, nuk ka dallim se cili eshte me autokton, posaqerisht kur peridhua ne pytje per te dy palet kalon me shume se 1000 vite.

Ketu eshte tema LIGJI e jo Politika apo Historia.

Pupi
28-02-08, 21:33
Ta zėm qe unė qenkam "patriot i madhė" por kur i kujtoj disa tė tjerė qė i thojn vetit edhe mė, unė dal sa nji grimc atomi.
Mirė kjo edhe s'qonė pluhur aq, kėtu jemi te Jurispodenca

Dakord me at qė edhe serbėt jetojn qė njė kohė tė gjatė nė kėto troje, por edhe nė jurispodenc, e nė kėtė rastė vendosja e kufijve(Sovraniteti) tė njė shteti, nuk bėhet edhe mu ashtu sa pėr ti plotsuar dėshirėn atijė apo kėtij populli.
Nė bisedimet e pakuptimta, me dyer tė mbyllura, qėshtjet juridike as qė kan patur vend tė diskutohen. E them kėtė derisa Serbia edhe sot, kur Republika e Kosovės ėshtė njė qėshtje e kryer, nuk flet asnjė tė vetmėn fjalė pėr njohjėn eventuale, por ėshtė strikt kundėr, duke miratuar ligje tė ndryshme qė thirrin edhe nė luftė (kur ti vie koha/shtegu)!


http://www.kosovapress.com/foto/hartaserbis1871_2.jpg


Ja nga kjo kart qė solli Dilaveri para ca ditėsh.

Nga edhe ėshtė me rėndėsi se kush i pari bėri "shurrėn" mendoj unė!

Pupi
29-02-08, 21:28
Nga rrespekti pėr lexuesin, si dhe dy antarėt qė shkruan nė kėtė Temė, njėherit mospajtueshmėria ime me ktė shkrim.
Nė vijim ndiqni kėtė shkrim nga njė historian Anglez me renome botėrore!
Kosova nuk ėshtė djep i kulturės serbe, thotė historiani Noel Malcolm
http://www.dardania.de/vb/upload/../../img/../img/cnt/news/noel_malcolm-170X130.jpg Historiani i mirėnjohur anglez Noel Malcolm ka mohuar sloganin serb sipas tė cilit “Kosova ėshtė djep i kulturės serbe”. Malcolm nė njė opinion tė shkruar pėr gazetėn “The Guardian”, ka thėnė se historia e serbėve fillon nė shekullin e VII-tė, kur ata mbėrritėn nė Ballkan. Territori i tyre i forcės ishte jashtė territorit tė Kosovės dhe gjithēka qė thuhet pėr Kosovėn nga ana e serbėve ėshtė e pavėrtetė. “Ajo ēka ėshtė e vėrtetė, ėshtė se serbėt e kanė qeverisur Kosovėn pėr 250 vjet derisa erdhėn nė Ballkan trupat e para osmane, nė shekullin e XV-tė. Gjithēka tjetėr ėshtė sajesė”, shkruan Malcolm nė opinionin e tij.

Kosova mbeti territor i Perandorisė Osmane derisa u pushtua forcėrisht nė 1912. Serbėt thonė se Kosova ėshtė liruar, porse 90 pėrqind e popullsisė aty ėshtė shqiptare, ndaj fjala pushtim do tė ishte mė me vend.

“Kosova nuk u pėrfshi ligjėrisht nė territorin e Mbretėrisė serbe deri nė vitin 1918. Pastaj u shkėput sėrish pėrgjatė Luftės sė Dytė Botėrore”, sqaron mė tej Malcolm.

“Deri nė momentin e shkėrmoqjes sė Jugosllavisė sė Millosheviqit Kosova kishte njė status tė dyfishtė. Ishte njėkohėsisht pjesė e Serbisė, por edhe njė njėsi e shtetit federativ. Kosova kishte Parlamentin e saj, pėrfaqėsohej nė nivel federal. Ishte njė ndėr tetė njėsitė e sistemit federativ”, konstaton Malcolm.

“Pothuaj tė gjitha shtetet - njėsi tė ish-Jugosllavisė - sot janė tė pavarura. Historikisht, pavarėsia e Kosovės plotėson vetėm kėtė proces”, ėshtė shprehur ndėr tė tjera historiani anglez, Noel Malcolm.
| s.b & RTK staff |

4peace
01-03-08, 21:42
*

Sigurisht…


…s’duhet tė jesh edhe aq ekspert pėr ta kuptuar se, me (sh)palljen e kėsaj „Pamvarėsie“, nuk ėshtė bėrė kurrfarė shkelje e tė drejtės ndėrkombėtare.


Prandaj dhe duhet t’i kthehemi asaj mė qenėsores:
Si qėndron atėherė puna me (mos)shkeljen e sė drejtės KOMBĖTARE???

... nė Kushtetutė shkruan: (Pėrkufizimi i Shtetit)

Neni 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjesė tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė e as tė pranoj tė bashkohet me ndonjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.***