PDA

View Full Version : Dram ISLAMIKE......" Si tė jetoj "


Preshevar
26-02-08, 20:01
Me Emrin e Allahut te GjithMeshirshmit

Me Emrin e Allahut te GjithMeshirshmit MeshirPlotit

Dramė Islamike
Emri i Dramė "Si tė jetojė?"


Personazhet e dramės:
Fatimja
Blerta
Nėna
Hatigjeja
Djellėza
Tina
Ardiana
Doktoresha

Akti i parė

(Nė skenė janė Nėna dhe Vajza e saj Blerta ėshtė kohė e Drekės dhe pasi I ka bėrė Nėna punėt e shtėpis ėshtė ul tė pushoj)

Nėna: Aj Zot o Zot,mė kanė kėput sonte do ėndėrra,hajr e bėftė Zoti..
(blerta Kureshtare)
Blerta: E qfar ke ėndėrru moj Nėnė?!

Nėna: Nuk e di,ishte si natė e errėt,ulurisnin disa ujqė,e ti qaje e bėrtisje,e kishe fėtyrėn tė pėrgjakur,e rrobat e ēkyera dhe ti nuk mundėshe tė lėvizje ,dhe disa njerėz me fėtyra tė prishura donin tė tė merrnin,por erdhi diēka e bardhė,tu afru pran,e u larguan ata njerėzit prej teje me vrap,e ajo drita e bardhė tu afru afėr,e mori kokėn tėnde e e vendoj nė prehėrin e saj e tė ledhatonte.Pastaj ta ofroj njė gotė ujė,se buzėt tu kishin tharė dhe tė thoshte:qetėsohu moj motra ime qetėsohu. Ajo ishte Fatimja.

(blerta si nė frigė)

Blerta: Lej kėto ėndėrra oj Nanė pash Zotin se njeriu kurgjė nuk pėrfiton prej tyre.

(blerta duke u mundu me e ndryshu bisedėn)

Blerta: Oj Nėnė a e din atė kėngėtaren Britney Spears ?

Nėna: Po ku e di moj bij nėna,pse qfar I ka ndodhė asaj?

Blerta: hahaha..asgjė,por e ka publiku njė album tė ri me kėngė e dua ta blej,nuk kushton shtrejt..vetėm 5 euro..

Nėna: po ti para dy dite kėrkove pare me ble kėsi muzika!!!

Blerta: Po, por ajo ishte kėngėtare tjetėr..

Nėna: Ani moj bij, ti ap paret por kėto Cd-ja nuk ndalen kurr,se ato kėngėtaret nuk kanė tjetėr punė,vetem me kėndu,kjo ėshtė puna e tyre,perfitojn prej tyre,e ti humb vetem kohė.

(Nėna duke ia tėrhjek vėrejtėjen vajzės sė saj)

Nėna: Edhe lej mė kėto muzika dit e natė vetem ngon muzika,mso pak se ke me pėrsėrit vitin..

(blerta duke u mundu me qetėsu Nėnėn)

Blerta: Hajt bre Nėnė mos u bėnė merak,se vajzėn e Kujdestarit e kam shoqe,e ajo I thotė kujdestarit me mi ndreqė notat.

Nėna: Por kėshtu nuk kryhet shkolla..

Blerta: Ahia Nėnė,sot ka ndėrru koha,nuk ėshtė si nė kohėn e juve,tani jemi civilizu

(Nėna ja ndėrpret fjalėn blertės)

Nėna: Nuk jeni civilize por jeni shashtrisur krejt. Pėrpara kemi pas pak marre,sot marrja ka hup. Pėrpara e kemi dėgju ma tė madhin,sot kush sja vėnon veshin tė madhit.

Blerta: Leje bre Nėnė se pėrpara keni jetu si nė burgė,edhe me qesh skeni guxu pa e vet burrin..(qesh blerta duke u tallur)

Nėna: Po por kemi qenė ma tė moralshme. Po lej kėto llafe po qu bjermi qato hapa edhe njė gotė ujė..

(blerta me pėrtes)

Blerta: Ufff….edhe ti me kėto hapa na mbyte,ēdo ditė blen hapa tė ri,sa ke hargju duke bler hapa,e kisha bler njė telefon NOKIA me kamer..

Nėna: Po qka me I ba sėmundjes moj bij..?!

Blerta: e ke sėmundjen shko nė spital,per qka jan mjekėt?!!

Nėna: Oj bij,po keshi un ju kam rrit me ua pa hajrin pak,e mem ba hyzmet pak…

(blerta e nėrvozuar)

Blerta: Po por un nuk jam shėrbėtore nė kėtė shtėpi,bjerma ujin,bjerma ilaqin,bjerma peshqirin,qe bile do mem ik edhe seriali pa e pa..

(Nė kėtė rast hynė Fatimja e buzėqeshur)

Fatimja: Esselamu Alejkum ve rahmetullahi ve berekatehu Familja ime..
(e len qantėn dhe drejtohet drejt nėnės ia puth dorėn dhe e vendon kokėn nė prehrin e saj)

Nėna: Alejqėm selam bija ime..

(Blerta nė gjendėje tė nėrvozuar)

Blerta: fol shqip,pėr qka je shqiptare,e mos fol arabisht,edhe naj dit ke me ja nis me fol edhe kinezisht..

(fatimja e ngrit kokėn nga prehri I Nėnės dhe kthehet kah blerta dhe flet me qetėsi)

Fatimja: Oj motėr kjo ėshtė pėrshėndetja e banorve tė xhennetit. A nuk ke dėshir ta dėgjosh pėrshėndetjen e banorėve tė xhennetit? Nė shqip e ka kuptimin : Paqja Mėshira dhe bereqeti I Allahut qoft mbi ty..

Blerta: Hajt,hajt lej kėto rrena tė hogjollarve.

(Fatimja e buzqeshur)

Fatimja: Kėto nuk jan rrena,por janė fjalėt mė tė bukura dhe pėrshėndetja mė e bukur qė ekziston.

Nėna: Oj Fatime leje blertėn mos ja zin pėr tė madhe se ėshtė sot pak nervoze. Por ti mė trego a I blejte qato barna qė tė thashė?!

Fatimja: Po oj nėnė I blejta I kam nė qantė..

Nėna: Po kusurin?

(Fatimja e ul kokėn dhe fol si e turpėruar)

Fatimja: Mė fal oj nėnė,por ka u ktheva prej shkollės,kalova pran derės sė jetimave tė ingjes Hamide,e I dėgjova disa fėmij duke qajt,u afrova pran dhe shikova ishte ingjeja Hamide duke u mundu me I qetsu femijėt e saj,e un e pyeta ingjen Hamide:qka kan fėmijėt qė qajn oj ingje?Mė tha qe dy ditė janė pa buk,e jan umtu pėr buk e spo kam pare me ju ble buk per me I ushqy…
Mu dhimbsėn e I nxora gjitha paret qė I kasha nė xhep e ja dhash pėr me ju ble buk fėmijėve tė saj..

Nėna: ani moj bij mir ja ke ba,se qashtu duhet ta ndihmojm njėri tjetrin..

(blerta qohet e nėrvozuar duke bėrtit)

Blerta: Po de mir me ju dhan pare hallkiv e mu pesėqind fjal mi bane pėr njė CD..

(Edhe blerta del jasht e nėrvozuar)

Nėna: Po qka I kam ndal deri tani kėsaj qike,po dua rroba urdhėro paret,po dua muzika urdhėro paret..

Fatimja: Qetėsohu moj nėnė se rinia e sotit nuk e dijn vlerėn e nėnės,nuk e dijn se nuk bėn ta hidhėrosh nėnėn dhe nuk e dijn se Xhenneti ėshtė nėn kėmbėt e nėnės.. (bien perdet)


....vazhdon

Preshevar
26-02-08, 20:03
Akti I dytė

(Jan ulur pran njė kopshti Djellza dhe Tina e Bisedojn)

Djellėza: Oj Tina dje e kam bler nje fustan,eshte I gjat deri ne gju,ėshtė shum I bukur..

Tina: vėrtet..sa e blejte?

Djellėza: 25 euro,por e blejta edhe njė badi e u bėnė diku 30 euro krejt..

Tina: Po a? pak shtrejt I paske bler…

Djellėza: Po por edhe I mir ėshtė,e lir e mir pak si vėshtir me gjet,du me e vesh pėr dasėm tė vėllaut..

Tina: pse a tė len vėllau kėshtu me u vesh pėr dasėm tė tij a? ai ja mban vetes pak si hogjė,e sbesoj qė do tė lejoj ta veshėsh..

Djellėza: ma merrė mendja se mė lejon,sepse Ai askėnd kurr nuk e obligon me diēka,vetėm na tregon kėshtu thotė Kur’ani,e pastaj thotė nėse veproni mir keni shpėrblim te Allahu,nėse nuk veproni kėshtu do ta gjeni dėnimin…
Ku..Ku.. moj Tina njė ditė na ka fol pėr xhehenemin dhe dėnimin e Allahut,jemi trishtu tė gjithė. Qfar dėnimi kishte nė botėn tjetėr…Zjarri kishte me na djeg,e nuk kishim ujė me u flladit vetėm ujė tė nxehtė..e ai qė e ka mohu Allahun pėrgjithmon kishte me mbet aty..Ku..ku..un mendoja,njėher e kam pėrvėlu dorėn duke qit qaj,njė jav ditė mė ka dhimt dora,e qysh do tė mund tė rrijm nė zjarr pėrgjithmon duke I shiju dėnimet e Allahut??!!

Tina: Djellėza boll ma se edhe un fillova me u frigu..

Djellėza: Valla moj Tina sa her po e dėgjoj vėllan duke fol kėshtu pėr fe,po mė shkon nė mendje me e vėndu mbulesen,e me ju kthy rrugės sė Allahut,se nuk ka tjetėr rrug qė na shpėton…

Tina: Valla mir e ke,sė shpejti ka me na ardhė vdekja e asgjė skemi pėrgatit pėr botėn tjetėr..

Djellėza: Po Valla pėr ēdo dit dėgjojm se ka vdek dikush,por kurr nuk e mendojm se nesėr neve do tė na vije rendi…

(futen Tina dhe djellėza nė mendime,por vjen Blerta dhe I nxjerr nga kjo gjendėje)

Blerta: pėr ēka jeni kah mendoni oj ēika?! (duke bėr shaka) a doni me zbulu amerikėn a? mos u lodhni badihava se e kan zbulu para juve..

(qeshin tė gjitha)

Djellėza: Hajde blerta hajde..

Tina: ēfar ke bėrė sot gjith ditėn moj blerta?

Blerta: Kurgjė valla,isha duke mendu me shku sot nė Disko por nuk e di a do tė mundem…

Tina: e pse spo mundėsh?

Blerta: po desha mi kėrku pare nėnės,po ajo motra ime e dashur(e thot me ironi) I ka tregu nėnės se si bėhet ne Disko,si pėrzihen djem e vajza,e si pijaven djemt e vajzat,e si zhveshen vajzat edhe I ka thanė se ai vend ėshtė I dreqniv e jo I njerėzve,e pėr kėtė smė jep pare nėna..

Tina; po rreje diēka nėnėn tėnde…

Blerta: hahaha…ashtu isha duke mendu me ja ba edhe un por po frigohem mos po mė zbulon e pastaj kurr mė smė jep pare…
Ju a doni me ardh ndonjėra?

Djellėza: un jo se nuk mė lejon vėllau. Edhe smė pėlqen shum disko,se prej zhurmės sė madhe tė plas koka…

Tina: un do tė kasha ardhė por do tė shkojm sot te dajt me familjen time e pėr kėt smund tė vij..

Blerta: atėher e lėm pėr javėn tjetėr,se as un nuk e besoj se do tmė jap nėna pare,se Fatimja ėshtė nė shpi e I tregon asaj ku shkoj…

(mbretėron prap njė qetėsi,por tina e prish kėtė qetėsi)

Tina: Sa e bukur cicėrima e zogjėve…

Djellėza: po un e kam shum merak,I kam kėrku pare babit pėr me e ble nje kafaz me dy zogjė…

Blerta: Hej oj qika a e dini ēfar kam lexu pėr cicėrimėn e zogjėve nė njė revist?!

Djellza dhe Tina: e ēfar?

Blerta: (duke qesh) e kishte shkru dikush njė poezi pėr zogun: Zogu nė deg sa bukur kėndon,kur e pash kish cof…

(Qeshin tė gjitha,dhe vjen Hatigjeja dhe I gjen duke qesh)

Hatigjeja: Hė moj ēika ēka jeni kah qeshni?!

Tina: asgjė ishim duke folur pėr cicėrimat e zogjėve…

Djellėza: Ti hatigje ēfar mendon pėr cicėrimat e zogjėve?

Hatigjeja: Sa her I dėgjoj zogjėt kah cicėrojn ,kėnaqem nga kėnga e tyre,por njėherit edhe e kujtoj madhėrin e Allahut nė kėt gjithėsi,dhe fjalėt e Pejgamberit a.s.: "Mendoni nė krijesat e Allahut" dhe vėrtet kjo bukuri natyrore na dėshmon se Allahu ekziston…

Blerta: uff…boll ma oj Hatigje,se edhe ti si motra ime vetėm me kėsi pėrralla e me fjal tė kota po jetoni…

Blerta: oj ēika a e dini ēfar ka ndodh?

(tė gjitha): jo qfar?

Blerta: a e dini ajo ēika nė vitin e tret,e gjata me flokėt e bardha..

Tina: Fitorja?!

Blerta: Po Fitorja ,ishte nda prej Dashnorit tė saj…se dashnori I saj ish kan duke e tradhtu me njė tjetėr,e Fitorja kur kishte marr vesh,kishte shku te dashnori I vet,ja kishte dhėnė njė shuplak dhe I kishte thėnė ti harrom mu pėr jet,e tani Nėna e vet…(Ja ndėrpret fjalėn hatigjeja)

Hatigjeja: shoqe mu mė falni se po shkoj,se nuk po du me ndėgju njerėzit duke I marr napėr goj,se Allahu e ka ndalu njė gjė tė till…

Blerta: Ani shko pra mė mir dėgjoj rrenat e hogjollarėve …

(qeshin tina blerta dhe djellza)

Hatigjeja: hogjollarėt nuk rrejn,edhe njėqin her mė mir ėshtė me I dėgju hogjollarėt se sa me I marr njerėzit napėr goj se kjo ėshtė haram ..E bafshi ditėn e mir...

(tė gjitha): Ditėn e mirė

Djellėza: oj Blerta pse moj e pėrzune Hatigjen?

Blerta: se pėrzuna more,vet shkoj,por ama na lodhėn,mos e bėnė kėt,mos e bėn atė,haram kjo,haram ajo,mos u vesh kėshtu,mos u vesh ashtu,pse nuk e shikojn veten por I pengojnė tė tjerėt..Edhe kėtu nuk ėshtė arabi,kėtu ėshtė Kosov ėshtė Eurooop…

(bien perdet)

...vazhdon

Preshevar
26-02-08, 20:04
Akti I tretė

(Nė sken ėshtė Fatimja duke e kėndu njė ilahi)

Fatimja: Vėlla I dashur ec pėrpara ti gjithmon,tė rrish nė gjum,armiku kėt e dėshiron,tė rrish nė gjum armiku kėt e dėshiron..

Tė mbrosh islamin,tė mbrosh atėdheun,Farz e ke,Vėlla I dashur kėsaj fjale vėri re..vėlla I dashur kėsaj fjale vėri re..

Dallo mikun prej armikut vėllau im,pamėdyshje kėt e ke ti obligim..pa mėdyshje kėt e ke ti obligim…(Ja ndėrpren Ariana)

Ardiana: o ilahi e bukur..Selam Alejkum motra ime nė islam…

Fatimja: alejkum selam…si je motėr?

Ardiana: mir elhamdulilah,ti si je?

Fatimja:elhamdulilah shum mir..

Ardiana: oj fatime a e din ēfar kam lexu mbrėm?

Fatimja:jo nuk e di,ēfar ke lexu?

Ardiana: "E lexova hadithin e Pejgamberit se sehjtani pėr qdo natė ja lidh tri nyje njeriut nė kokė,nėse qohet njeriu prej gjumit duke e permend Allahun thot bismilah,iu zgjidhet njė nyje.nėse merr abdes iu zgjidhet edhe njė nyje tjetėr.dhe nėse fal namaz I zgjidhet edhe nyja e tret dhe ai gjith ditėn do tė jet I buzeshur dhe do te kaloj mir..kėshtu ėshtė kuptimi I hadithit ..

Fatimja:aha shum mir,por ti a e veprove kėt nė mėngjes kur u zgjove?

Ardiana: po elhamdulilah,dhe tani po ndjehem shum mir..

(buzqeshin te dyja)

Fatimija: elhamdulilah. Edhe un e kam lexu hadithin se kush e kėndon tespi dovėn para se me ra me fjet ,I rri njė rojtar(melaqe)te koka deri sa tė zgjohet. Dhe gjithmon marr abdes dhe e them tespi dovėn para se me ra me fjet..

(dyjat prap buzqeshin)

Aradiana: Oj Fatime halla ime ėshtė shum e interesuar pėr fe,dhe dje mė pyeti si tė mbrohem prej sehireve,por nuk dita me iu pėrgjigj..

Fatmija: por kjo ėshtė shum e leht oj motėr,edhe pse kėto vitet e fundit jan shtu sehiret e njerėzve,jan shtu sepse jan dopsu imanet e njerėzve,dhe si kan frig Allahut ti bėjnė kėto gjėra,por ata qė bėjnė sehire do ta gjejnė njė denim tė dhėmbshėm tek Allahu…

Ardiana: por si tė mbrohemi prej kėtyre njerėzve tė flliqur?

Fatimja: mbrojtja mė e mir prej tyre janė fjalėt e Allahut.dhe ēdo mėngjes kur tė lind dielli dhe ēdo mbrėmje kur tė perėndon dielli thuaj dovėt: Kul eudhu bi Rabil felek dhe Kul eudhu bi nas dhe inshaAllah nuk do tė prek gjė prej sehireve..

Ardiana:Allhu ja shėmtoft fėtyrat kėtyre sihirgjive dhe I dėnoft me zjarr…

Fatimja: Oj motėr mos u lut kėshtu,por thuaj: Allahu I udhėzoft kėta njerėz dhe I largoft prej punėve tė shejtanėve..

(ardiana e ul kokėn)

Ardiana: oj Fatime a ėshtė e lejuar kamata nė islam?

Fatimja: jo,sėshtė e lejuar por ėshtė haram me punu me kamat.
Allahu nė suren bekareh thot: " Allahu e ka leju shitblerjen,por e ka ndalu kamaten"(bekareh 275) dhe ajeti tjeter: "o ju qe besuat,keni frik Allahun dhe nėse jeni besimtar te sinqert hiqni dor prej asaj qė ka mbetur nga kamat" (bekareh 278)

Ardiana:po nėse punon muslimani me kamat?

Fatimja:muslimani e ka tė ndaluar tė punoj me kamat,por nėse punon ateher le ta dij se ka bėrė gjynah tė madh,e din qfar I ka ndodh njė muslimani namazgjie qė ka punu me kamat?

Ardiana: jo nuk e di qfar I ka ndodh?

Fatimja: Njė musliman nga Vitia kishte punu gjith jetėn e tij me kamat,por ishte sėmur dhe njė koh tė gjat kishte mbet pa vetėdije..

Ardiana: subhanaAllah

Fatimja:pastaj kishte fillu me ju kalb trupi pėr sė gjalli,sa qė kishte nis me I ardh era qelbėsir,subhanAllah kėshtu Allahu e kishte denu kėt musliman qė ka punu me kamat…

(ardiana e frikesuar)

Ardiana: ku..ku..kur tė shkoj nė shtėpi do ti them babit qė most ė punoj me kamat,qė most a gjej denimi I Allahut edhe babin tim…

(vjen hatigjeja)

Hatigjeja:selam alejkum motra muslimane…

(Tė dyjat):alejkum selam hatigje..

Hatigjeja:a keni dėgju qfar ka ndodh nė danimark oj motra?

(Tė dyjat): jo skemi degju qfar ka ndodh?

Hatigjeja: Disa piktor tė qmendur kan vizatu 12 karikatura pėr Pejgaberin ton,Muhamedin a.s. duke e fyer e duke e shar..

(tė dyjat): si kjo nuk ėshtė e mundur..

Hatigjeja:Po valla e vėrtet ėshtė. E gjith bota islame ėshtė qu nė kėmb duke protestu kunder kėtyre karkaturave tė flliqura…

Fatimja: si kan mundur ta bėjn njė gjė tė till pėr krijesėn mė tė zgjedhur nė tė gjith rruzullin toksor,Muhamedin a.s.

Ardiana: me siguri ata njerėz jan tė krisur dhe nuk e dijn Kush ėshtė Pejgamberi ynė..

Hatigjeja: jo oj motrat e mia,ata e dijn shum mir kush ėshtė Muhamedi a.s. por dojn tė na nėnqmojn dhe tė naj shkatrrojn fen ton tė pastėrt..

Fatimja: po kėshtu pėr qdo dit mbysin njerz te pafajshėm jehudit nė Palestin,dhe dojn tė naj rrėnojn Mesxhidul Aksan..

Ardiana: Allahu ja theft qafen jehudive…

Fatimja: po muslimanėt si e kan prit kėt provokim tė flliqur me karikatura?

Hatigjeja: jan hidheru tė gjith,sa qė bota asnjeher nuk e ka par kesi hidhėrimi tė muslimanėve. Dhe jan qu tė gjith muslimanėt nė kėmbė duke protestu kundėr kėtij akti tė flliqur,e disa prej muslimanėve ja kan ndalu vetes qė tė hajn prodhime tė danimarkės…

Ardiana: e pse e kan bėr kėt?

Hatixheja: sepse parja ėshtė zoti I tyre dhe nese nuk I blejn prodhimet daneze do tė shkatrrohet ekonomia e kėtij vendi..

Fatimja:Un mė nuk blej prodhime tė danimarkės,se4pse e kan sha Pejgamberin tim…

Ardiana:as un mė kurr nuk do tė blej prodhime tė danimarkės,sepse nuk lejoj tė ma fyejn fen time..

(vjen djellza duke vrapu)

Djellza: mirdita vajza..

(te triat): mirdita

Fatimja:urdhero djellza qfar je ka vrapon?

Djellza: po ju thirr drejtoresha nė zyren e saj..

Hatigjeja: hajr po ēfar paska ndodh?

Djellza: nuk e dij,por mė tha me ju thirr sa ma shpejt…

Ardiana: hajde oj shoqe shkojm shikojm ēfar na ka thirr drejtoresha!!

(Fatimja e shikon hatigjen quditet dhe thot)

Fatimja: Hajde shkojm..

(Bien perdet)

....vazhdon

Preshevar
26-02-08, 20:05
Akti I katėrt

(Nė sken ėshtė Nėna,por e shqetėsuar nuk I zihet vendi vend)

Nėna: Aj subhanAllah,sot sėshtė kah mu zihet vendi vend,hajr e bėft Zoti,seq e kam njė ndjenjė tė keqe..zemra do me mu nda nė dy pjes..inshaAllah smi gjan gjė vajzat …

(dhe Nėna nė kėtė gjendje tė brengosur ,hyn blerta)

Blerta: Mirdita zoja e shtėpis…

Nėna: po ku ke qen moj bij?

Blerta: Kuuu…spo e di a jam nė shtėpin time apo nė stacion tė policis..

Nėna: lej shakat po mė trego ku ke qen?

Blerta: pse oj Nėnė qfar ka ndodh?

Nėna: asgjė nuk ka ndodh por jam duke u merakos,seq e kam njė ndjenjė tė keqe..

(Blerta duke u tall)

Blerta: Ahia..un pėr ēdo dit po e ndjejė se po dojn me na I dhan pavarsin po spo naj apin…(dhe ja nis me qesh blerta por ja ndal tė qeshurin vaji I Fatimes se hyn duke qajt)

Nėna: Aj subhanAllah …Fatime ēfar ke bija ime?…ēfar ka ndodh?

Fatimja: Allahu I udhėzoft kėta njerėz tė kosovės…

Nėna: po ēfar ke moj bij…tregoj nėnės ēfar ka ndodh?

Blerta: o ndoshta ja kan mbyll xhamin policia e ska ku falet…

Fatimja: Pash Allahun blerta mshile gojėn dhe lem rahat..

Nėna:po qfar ka ndodh moj bij se na plase..

Fatimja: mė kan…mė kan pėrjashtu prej shkollės (dhe ja nis prap vajit)

(tė dyja): Pse…qfar ke bėr?

Nėna: ke bėr ndonjė problem nė shkoll?

Fatimja: jo oj Nėna ime skam bėr kurrfar problemi…

Blerta: po qfar pra? pse tė pėrjashtun?

Fatimja: Pėr shkak se e kam vėndu mbulesen..

(dhe prap ja nis tė qaj me tė madhe)

Blerta: (bėrtet) e kam dit..e kam dit..sa her tė kam thėn mos e mbaj atė postav nė krye…por smė ke dėgju tani sillu nėpėr shpi…

Nėna: blerta mshile gojen …(dhe afrohet dal nga dal drejt Fatimes) Po pse moj bija ime ēfar ju pengoj atyre mbulesa?a ēenka mėkat me shku e moralshme nė shkoll a?

Fatimja: (duke qajt flet) Po oj nana ime sot ėshtė turp me shku e moralshme nė shkoll,e me shku me miniq e me rroba tė ngushta ėshtė e lejume…

Blerta: ja me ec si arabk nėpėr shkoll..nėrmal qė tė pėrjashtojn…

Nėna: blerta mbylle gojėn…

Fatimja: (e nėrvozuar) kjo sėshtė veshje e arabėve por e muslimanėve..

Blerta: pse nuk ec si krejt dyjaja po shkon e dreqnavesh kėshtu??

Nėna:mbylle gojėn blerta…

Fatimja: sepse kėshtu mė ka obligu Allahu me u vesh…

Blerta: ku ėshtė Allahu?!! Allahu nuk ekziston…

Fatimja: estagfirullah…mos fol kėshtu se Allahu do tė dėnoj…

Blerta: le tmė denoj qe ku jam …le tmė denoj nėse ekziston..

(Nėna afrohet drejt blertės dhe I mshon shuplak)
Nėna: ēka jan kėto fjal moj e paedukat?

Blerta: Un mė nuk jetoj nė kėt shtėpi tė qmendur..(dhe del jasht duke qajt)

Fatimja: blertaaaaa…

Nėna: leje oj fatime se do tė qetsohet e do tė kthehet prap nė shtėpi…

Nėna: oj bija ime bjerma pak uj dhe qata hapat e zemrės…

Fatimja; urdhėro oj nėnė..

Nėna: oj fatime a vetėm ty tė kan pėrjashtu apo edhe dikėnd tjetėr?

Fatimja: jo,i kan pėrjashtu edhe dy shoqet e mia Hatigjen edhe Ardianen..

Nėna: Aj Zot..o Zot..nė qfar kohe po jetojm ,nuk I intereson kujt pėr fe,por edhe me praktiku fen tėnde nuk te lejojn, si nė kohėn e komunizmit…

(troket dera,qohet fatimja e hap derėn dhe e gjen Tinėn duke qajt)

Fatimja: urdhero tina.. qfar ke..pse po qan?

Tina:..Oj..Fatime…Blertėn …e..ka…shkel…njė…vetur…

Fatimja: ēfar (dhe ja nis me qajt)

Nėna: ēfar ..ēfar e ka gjet vajzen time??

Tina: e ka shkel njė vetur dhe tani ėshtė nė spital nė gjendje tė rrezikshme..

(Nėnės I bjen tė fikėt)

Fatimja: Nėnė…nėnė…Tina shko bire pak ujė..

Tina: qe menjėher..

Fatimja: Nėnė..ja Allah ndihmoj familjes time…

(Tina e bjen ujin dhe fatimja ja lag fytyren Nėnės dhe nėnės I del kllapija duke e pėrsėrit emrin blerta)

Nėna: Bija ime …e lype denimin e Allahut qe tė gjeti tani a u binde se ekziston Allahu…

Fatimja:nėnė ..pije pak ujė dhe qetsohu ,e pastaj do tė shkojm nė spital te blerta…

(Fatimja I ngrit duart dhe e lut Allahun )

Fatimja: Ja Allah fale blertėn motrėn time,falja gjynahet dhe lehtėsoja dhimbjet…(bien perdet)

....vazhdon

Preshevar
26-02-08, 20:06
Akti I pestė

(blerta ėshtė shtrir nė spital,ėshtė nė komė,pėshpėrit fjal)

Blerta:..Allah….Allah….Allah….mė fal….Allah…mė fal o Allah…..mė fal….

Doktoresha: Aj Zot ēfar ka kjo vajz qė vetėm thot mė fal Allah mė fal,me siguri ka bėr ndonjė gjynah shum tė madh…

(Hyjn Fatimja Nėna dhe tina)

Nėna : blerta vajza e nėnės

(blerta vetėm pėrshpėrit mė fal Allah)

Fatimja: Blerta motra ime…

(dhe ja nisin me qajt dyjat)

Doktoresha: Ju lutem mos qani pran saj se mund tja keqėsoni gjendjen…

(Nėna e ledhaton blertėn kurse Fatimja afrohet pran doktoreshės)

Fatimja: dektoresh si ėshtė gjendja e motrės time?

Doktoresha:ėshtė shum e rėndė ka nevoj pėr gjak..

Fatimja:un do tė jap gjak pėr motrėn time…

Tina:edhe un do tė jap…

Doktoresha: mir por njėher nuk mund tė ua marrim gjakun sepse pacientja ėshtė nė gjendje shum tė vėshtir,ka gjakderdhje mbrenda ne trup dhe I ka tė thyera 3 brinj..duhet ta operojm por njėher nuk mundemi pa ju ndal gjakderdhja…

Fatimja: a ka gjasa tė shpėtoj motra ime?!!

(doktoresha e ul kokėn fatimja prap fillon vajin I ngrit duart dhe lutet)

Fatimja : O Allah meshiroje motrėn time,Falja gjynahet..o Allah I Gjithmėshirshėm…

Doktoresha:ēfar gjynahi ka bėr motra jote?

Fatimja: ka bėr njė gjynah shum tė madh,e ka mohu Allahun dhe e ka kėrku denimin e tij(dhe prap fillon tė qaj fatimja)

Doktoresha: nuk e di,por prej qė e kan pru nė spital vetėm thot Allah mė fal Allah…

Fatimja: (me vaj) Allah fale motrėn time..

Doktoresha; prej qė punoj kėtu ky ėshtė rasti mė I rėndė qė na ka ardhė,tani po e kuptoj se denimi I Allahut qenka shum I dhemshėm..

(fatimja kthehet te koka e blertes vėndon dorėn nė ballin e saj dhe e ledhaton. Nė kėt rast vijn Htigjeja djellėza dhe ardiana,kurse blerta fillon me I qel syt dhe me zė tė shtjėrrur thotė)

Blerta: Nė..nė…ma…bėn…hall..all…

(Nėna duke u mundu me e qetsu,me vaj)

Nėna: qetsohu bija ime…qetsohu zemra e nėnės…se nėna ta bėn ty hallall(dhe prap kthehet nė vaj)

(blerta e kthen kokėn kah fatimja)

Blerta: Fa..ti..me…

Fatimja: Qetsohu oj motėr …qetsohu…

Blerta: Motra…ime …ma bėn hallall….se ti gjithmon…ke qen…nė rrug…tė drejt…por un…gjyhnaqarja…tė kam pengu…gjithmon…

Fatimja:qetsohu motėr qetsohu…

Blerta: Tani po e shoh…vdekjen …me sy…por po tmė kishte…dhėnė…Allahu…mė shum…jetė…do…tė jetoja sikur ti…motra ime….

Fatimja:qetsohu shpirti I motrės qetsohu…

Blerta:Mė jan tha buzėt…po mė djeg diqka pėr mbrenda….

(qohet fatimja ja ofron njė got uj dhe ja lag buzėt)

(blerta kthehet kah shoqet dhe ju thot)

Blerta: Oj shoqet e mia…mos mė merrni…mu pėr shembull…te jetesės…por merrne si shembull…motrėn time….

(Shoqet gjitha ja nisin me qajt)

Blerta: Mendova se gjithmon… do tė jetoj nė kėt botė… por gabova,se nuk qenka …kjo jetė vetem disa…. frymarrje tė caktuara…

(ja fillon edhe doktoresha me qajt)

Blerta: mos e harroni Allahun,Krijuesin tuaj….mos u sillni keq… me tė tjerėt…

(Blerta prap kėrkon ujė se ju kan tha buzėt,kthehet kah nėna dhe I thot..)

Blerta: Oj nėnė…kjo paska qen…domethanja e…ėndėrrės qė ma ke pas tregu…Vėrtet deshėn qė shejtanėt tė mė marrin me vete duke mė mashtu me flliqėsirat e kėsaj bote…por motra ime…mė thirri drejt Allahut…drejt xhenetit…Dėshmoj se nuk ka zot… tjetėr por Allahut …dhe se Muhamedi ėshtė …rob dhe I dėrguari I tij…

(Dhe blertes I del shpirti kurse vaji shtohet ,Fatimja ja mbyll syt motrės sė saj dhe thot)

Fatimja:Tė Allahut jemi dhe te Ai do tė kthehemi…(bien perdet) fund Drama Islame -Si te jetoj ?
eshte mbajtur ne shtepin e kultures Xheladin Kurtaj Ne
Kacanik ... autor i kesaj drame ..eshte Rijad Imeri.
All-llahu e shperblefte me Xhennet inshallah."


Shkruan : "Besimtare swe"