PDA

View Full Version : Himni Kombetare i Kosoves


uliksi31
29-02-08, 02:36
Kosova, ende pa nje himn kombetare, ne diskutim tre variante

28/02/08

Ne Kosove tashme kane nisur debatet per zgjedhjen e himnit kombetar. Ligjerisht I takon presidentit Sejdiu te percaktoje procedurat per nisjen e konkurimit pergzjedhes per himnin kombetar.
kosova tashme ka stemen, flamurin, gati projektkushtetuetne saj te re, por nuk ka ende nje himn. Prej kohesh autoritete ne kete vend kane njoftuar nisjen e procedurave per konkursin qe do te shpalle himnin kombetar te shtetit me te ri ne europe. Kuvendi kosovar eshte ne pritje te propozimit qe ligjerisht i takon presidentit Sejdiu ta beje. Ne kohen e Rugoves kenga “Kur ka ra kushtrimi“, perdorej shpesh si simbolike e mundshme e himnit te Kosves. Madje pasardhes te partise se Rugoves nuk shohin asgje te keqe nese perdoret serish ky variant. Aleanca per Ardhmerine e Kosoves, kerkon qe te mos kete kohe te humbur per te filuar procesine konkruimit, produkt i te cilit do te jete himni i ri i Kosves. Derisa gjithcka te vije ne rrugen e zgjeidhjes, Kosova do te jete ne dilemen e perdorimit te tre himneve atij shqiptar sic ka ndodhur ne aktivitete te ndryshme zyrtare, apo kenges “Kur ka ra kushtrimi“. Pse jo dhe ndoshta himni europian, i cili u perdor diten kur u shpall pavaresia e Kosoves. Himni kosovar do te perfaqesoje shtetin e ri te Kosves ne te gjitha aktiivtete nderkombetare, prandaj te gjithe kerkojne qe gjithccka te zgjidhet sa me shpejt.
(news24)

BE LK
01-03-08, 11:35
Kosova, ende pa nje himn kombetare, ne diskutim tre variante

28/02/08

Ne Kosove tashme kane nisur debatet per zgjedhjen e himnit kombetar. Ligjerisht I takon presidentit Sejdiu te percaktoje procedurat per nisjen e konkurimit pergzjedhes per himnin kombetar.
kosova tashme ka stemen, flamurin, gati projektkushtetuetne saj te re, por nuk ka ende nje himn. Prej kohesh autoritete ne kete vend kane njoftuar nisjen e procedurave per konkursin qe do te shpalle himnin kombetar te shtetit me te ri ne europe. Kuvendi kosovar eshte ne pritje te propozimit qe ligjerisht i takon presidentit Sejdiu ta beje. Ne kohen e Rugoves kenga “Kur ka ra kushtrimi“, perdorej shpesh si simbolike e mundshme e himnit te Kosves. Madje pasardhes te partise se Rugoves nuk shohin asgje te keqe nese perdoret serish ky variant. Aleanca per Ardhmerine e Kosoves, kerkon qe te mos kete kohe te humbur per te filuar procesine konkruimit, produkt i te cilit do te jete himni i ri i Kosves. Derisa gjithcka te vije ne rrugen e zgjeidhjes, Kosova do te jete ne dilemen e perdorimit te tre himneve atij shqiptar sic ka ndodhur ne aktivitete te ndryshme zyrtare, apo kenges “Kur ka ra kushtrimi“. Pse jo dhe ndoshta himni europian, i cili u perdor diten kur u shpall pavaresia e Kosoves. Himni kosovar do te perfaqesoje shtetin e ri te Kosves ne te gjitha aktiivtete nderkombetare, prandaj te gjithe kerkojne qe gjithccka te zgjidhet sa me shpejt.
(news24)

Uliks...

Mos do ishte me mire termi "Hymn Shteteror"

Se termi hymn kombetar me duket pak si pa vend dhe i pa kuptimte...!

Kosova(ret) i perket kombit "shqipetar" dhe hymnin e saj shteteror nuk mund ta quaj kombetar...!

Keshtu do ju kisha lutur moderatoreve apo adminave ta ndryshojne titullin e temes...

Me respekt BE LK

uliksi31
01-03-08, 11:47
Uliks...

Mos do ishte me mire termi "Hymn Shteteror"

Se termi hymn kombetar me duket pak si pa vend dhe i pa kuptimte...!

Kosova(ret) i perket kombit "shqipetar" dhe hymnin e saj shteteror nuk mund ta quaj kombetar...!

Keshtu do ju kisha lutur moderatoreve apo adminave ta ndryshojne titullin e temes...

Me respekt BE LK

Po BELK edhe mua me ka ra ne sy ky titull, Poashtu mendoj se eshte me drejt te jete shkruar shtetror sesa kombetar. Mirpo pasi qe ashtu ishte shkruar nga source i shenur ne artikull. Mendoj se nuk eshte e drejt e imja ose dikujt tjeter te behet ndryshimi. Poqese eshte nevoja le te debatohet edhe cil eshte me e drejt; hymni shtetror apo ai kombetar. Keshtu qe mendimet e ndryshme na japin me teper mundesi ta kuptojm gjegjsish te sqarohet kjo ceshtje.

LABI
01-03-08, 11:56
Kjo paria (udheheqesia) e popullit te Kosoves paksa kane rreshitur duke e qitur ne fushe mos sinqeritetin e tyre karrshi popullit (qytetareve) , kur eshte qeshtja e simboleve shteterore....

Ne njeren ane flasin per dallime ne emertime simbole shteterore ne njeren ane flasin per hyminin shteterore..

Ne njeren ane flasin per dallimin ne mes flamurit shteterore prej atij kombetare

Ne anen tjeter per hymnin kombetar te Kosoves !!!

Kane rreshitur paksa ...:rolleyes: Pasi qe dhe ketu eshte dashur t'jet formulimi i ngjashem sikurse per flamurin shteterore te Kosoves..

HYMNI SHTETRORE I KOSOVES .

Mirepo, cka me bo si populle jemi paska te prirure te besojme paarsye ( i trashe ) ....


PERBALLE ASAJ QE KUSH ESHTE SHQIPTARI PERBALLE SIMBOLIKES - SI DIQKA QE PERAFRON, BASHKONE ORGANIZON MASAT ; DIHET QE SHQIPTARI SIMBOLIKISHT IDENTIFIKOHET ME NJE FLAMUR DHE NJE HYMEN KOMBETARE....


Mirepo, pershkak qe shqiptaret e Kosoves ende pamase kultivojne nje emocione , ndjenie per flamurin paria e Kosoves per t'i ikur nje tematike te nxehte ne menyre JO TE SINQERT MANIPULON ME BESIMIN DHE NDJENIAT E QYTETAREVE TE CILET I KANE LEGJITIMUAR ...


TE CENZUROSH - NUK DO T'THOTE DOMOSDO TE KUFIZOSH DICKA NE MENYRE KLASIKE (t'mos lejohet te flitet per dicka, apo shfaqet dicka)....

CENZURA - nenkupton dhe shperqendrimin (mashtrimin) , largimin e vemendjes nga aktualiteti nepermjet produkteve te kultures masive ; sensacioneve , koncerteve , serialeve-latine , ligave sportive etj

BE LK
01-03-08, 12:00
Po BELK edhe mua me ka ra ne sy ky titull, Poashtu mendoj se eshte me drejt te jete shkruar shtetror sesa kombetar. Mirpo pasi qe ashtu ishte shkruar nga source i shenur ne artikull. Mendoj se nuk eshte e drejt e imja ose dikujt tjeter te behet ndryshimi. Poqese eshte nevoja le te debatohet edhe cil eshte me e drejt; hymni shtetror apo ai kombetar. Keshtu qe mendimet e ndryshme na japin me teper mundesi ta kuptojm gjegjsish te sqarohet kjo ceshtje.

Uliks....

Mediat shqipetare lene shume per te deshiruar ne keto terma dhe nuk kapin detajet dhe pasojat e nje fjale qe mund te dale nga gojat e tyre.

Termi hymn kombetar mund te quhet per kosoven vetem atehere kur kosovaret te heqnin dore nga prejardhje e tyre, te thonin se jane komb i ndare nga ai shqipetar.
Keto fjale futen ne mediat shqipetare me dashje nga disa "Analiste" qe jane te shitur tek serbet (Kete e ka thene dhe Presidenti Topi).

Keto ide se gjoja kosovaret skane lidhje me shqipetaret mundohen ta fusin dhe disa Eurodeputet pro serb, kjo mund te vihet re thjeshte nese i shikojme me nje mprehtesi me te madhe.

Nuk mund te debatohet per kete term vetem nese serbet perbenin 50% te popullsise dhe shqipetaret gjysmen tjeter. atehere kosova detyrimisht mund te quhej nje shtet me kombesi te detyruar (False) unike. e jo me 95% shqipetare te mundohen serbet te thone se kosovaret jane komb me vete. Keshtu qe ne duhet te jami vigjilent nga keto terma qe ne shqiperi prodhohen se ketu eshte tregu me i madh i ketij konsumi dhe populli eshte me indiferent ndaj qeshtjeve kombetare dhe neglizhon ndaj ketyre detajeve.

S'kemi arsye per te debatuar mbi kete qeshtje, se ne jami te gjithe shqipetare e hymni yne eshte nje. ndersa simbolikat duhet ti kemi te ndryshme per arsy te se drejtes ndorkombetare.

Me respekt BE LK

Murgesha
01-03-08, 12:42
Himni shtetėror (kombėtar) pėr Kosovėn do ti ngjaj Flamurit (shtetėror) kombėtar tė Kosovės.

Pa ngjyrė, pa erė, pa shije dhe sa mė larg ndonjė elementi shqiptar nė te.

Na fyhen multi(q)etnikėt e Kosovės nėse dikund edhe vetėm me aludim mendohet pėr 95%-shin e shqiptarėve qė jeton e frymon nė Kosovė. Nė shtetin e ri tė Kosovės shqiptarėt janė tė pa identitet, popull i padefinuar e i pa pėrfaqėsuar as nė Flamur, as nė Kushtetutė e as nuk do tė pėrfaqėsohet nė Himn.

Murgesha!

Guri i madh
01-03-08, 12:58
sigurisht himnin do ta komponoj naj bashk luftar i hashim thaqit


sikur flamurin

Arb
01-03-08, 13:03
sigurisht himnin do ta komponoj naj bashk luftar i hashim thaqit
sikur flamurin

Bashke-Rogneras... ma shkurt...

Guri i madh
01-03-08, 13:51
[quote=Guri i madh]sigurisht himnin do ta komponoj naj bashk luftar i hashim thaqit


sikur flamurin[/quote

Sigurisht kjo Behet veq me Deshiren e Popullit !!!


qy prap u lajmrove e tash tkallxoj sa e shet MUSA CAPIN hhhaaaaaaa

uliksi31
01-03-08, 21:24
Uliks....

Mediat shqipetare lene shume per te deshiruar ne keto terma dhe nuk kapin detajet dhe pasojat e nje fjale qe mund te dale nga gojat e tyre.

Termi hymn kombetar mund te quhet per kosoven vetem atehere kur kosovaret te heqnin dore nga prejardhje e tyre, te thonin se jane komb i ndare nga ai shqipetar.
Keto fjale futen ne mediat shqipetare me dashje nga disa "Analiste" qe jane te shitur tek serbet (Kete e ka thene dhe Presidenti Topi).

Keto ide se gjoja kosovaret skane lidhje me shqipetaret mundohen ta fusin dhe disa Eurodeputet pro serb, kjo mund te vihet re thjeshte nese i shikojme me nje mprehtesi me te madhe.

Nuk mund te debatohet per kete term vetem nese serbet perbenin 50% te popullsise dhe shqipetaret gjysmen tjeter. atehere kosova detyrimisht mund te quhej nje shtet me kombesi te detyruar (False) unike. e jo me 95% shqipetare te mundohen serbet te thone se kosovaret jane komb me vete. Keshtu qe ne duhet te jami vigjilent nga keto terma qe ne shqiperi prodhohen se ketu eshte tregu me i madh i ketij konsumi dhe populli eshte me indiferent ndaj qeshtjeve kombetare dhe neglizhon ndaj ketyre detajeve.

S'kemi arsye per te debatuar mbi kete qeshtje, se ne jami te gjithe shqipetare e hymni yne eshte nje. ndersa simbolikat duhet ti kemi te ndryshme per arsy te se drejtes ndorkombetare.

Me respekt BE LK

O BELK, na te dy po flasim njejt pom duket, po spo merrna mesh.:biggrin:
Une e di se do ishte drejt: himni kombetar.
Une e di se do ishte drejt: flamuri kombetar.
Une e di se do ishte edhe ma drejt: bashkimi kombetar.

Por cka nuk di eshte se si te realizohet kjo.

BE LK
01-03-08, 21:30
O BELK, na te dy po flasim njejt pom duket, po spo merrna mesh.:biggrin:
Une e di se do ishte drejt: himni kombetar.
Une e di se do ishte drejt: flamuri kombetar.
Une e di se do ishte edhe ma drejt: bashkimi kombetar.

Por cka nuk di eshte se si te realizohet kjo.
Uliks do diskutonim me kenaqesi. por me futjen e njerezve te tille siq jane ca siper este gjynah me e zgjat.

me keqardhje ta them..

tung BE LK

LABI
01-03-08, 23:18
O BELK, na te dy po flasim njejt pom duket, po spo merrna mesh.:biggrin:
Une e di se do ishte drejt: himni kombetar.
Une e di se do ishte drejt: flamuri kombetar.
Une e di se do ishte edhe ma drejt: bashkimi kombetar.

Por cka nuk di eshte se si te realizohet kjo.

garant jo nepermjet dy hymnave kombetare :confused:

Virti
01-03-08, 23:28
mire do kishte qene ta korrigjoni "drejteshkrimin" ne titull te kesaj teme. flm!

sherri
02-03-08, 00:44
Pa bashkim Kombetare,Kosoves, si duhet himni,himni i kendohet Kombit,jo shtetit,himne shterore!?...nese shtetasit e Kosoves,don te ken himnen shterore ateher mund te jet ky.....ole,ole oleeeeeeee....ose besa bes,hajde shkojm ne Kaqanik....sa per festa,e manifestime sportive.
C'ti bejm..? edhe keshtu tallava po na ec puna,tallava shtet,tallava flamur,tallava "derzhav"

Prishtina_20
08-03-08, 14:03
Cka mendoni per himnin e kosoves..
sa e di une ky qe po hedh me poshte eshte nje nder te propozuarit qe thone se do te zgjidhet.

http://www.zerikosovar.com/component/option,com_kapod/task,view/id,331/Itemid,41/

Guri i madh
08-03-08, 14:21
Cka mendoni per himnin e kosoves..
sa e di une ky qe po hedh me poshte eshte nje nder te propozuarit qe thone se do te zgjidhet.

http://www.zerikosovar.com/component/option,com_kapod/task,view/id,331/Itemid,41/te gjith e dojm ket HIMN po me siguri hasha e kish ingjizue traktorin e sllavishes tuj pune e po dojke qat ushtim vend himnit me vendos

GjIlAnAsI_cSi
19-03-08, 14:56
Prishtinali ky eshte propozimi i presidentit Rugova... "Kur ka ra Kushtrimi n'Kosov" por sma merr mendja qe do zgjidhet.. apo ndoshta eshte zgjedh deri tani se skam ndegju gja..

Se kete himn dhe flamur e trathtuan maqorret e ldk-s.. !!

MemphiSx
19-03-08, 16:45
mire do kishte qene ta korrigjoni "drejteshkrimin" ne titull te kesaj teme. flm!

Himni i tu Kosoves ka qellu i gjinis femerore :D