PDA

View Full Version : Falimenderit Nėnė Shqipėri a do mė falė Mekatin kėsaj here


Pupi
01-03-08, 14:14
Ajo qė mė shtyri ta hap kėtė Temė ishte leximi para pak qastesh nė agjencin private tė lajmeve tė kosovapress-it.
Titulli nė origjinal: Falimenderit Shqipėri ! Nga Xhavit Haliti.

Faleminderit Shqipėri!

1 mars 2008

Xhavit Haliti

Tani kur zhurmat e gėzimit tė festės pėr pavarėsinė e Kosovės kanė filluar tė fashiten dhe tė gjithė i jemi futur punės sė pėrditshme me mė shumė intensitet dhe pėrkushtim, kthejmė sytė nga ajo qė iku dhe reflektojmė...
Gjithēka, edhe pse mė ēmim shumė tė shtrenjtė gjaku dhe jete, shkoi siē duhej, u krye brenda afateve tė vėna nga analistė politikė dhe brenda kufijve tė durimit tė popullit tė Kosovės, qė vite tė tėra ėndėrronte pėr ditėt qė po pėrjeton sot.
Ēmimi pėr tė pėrjetuar Kosovėn e pavarur ishte shumė i lartė; ishin qindra mijėra jetė qė u kėputėn nė lule tė moshės, qindra tė burgosur e tė torturuar nė burgjet serbe, e shumė tė tjerė, fati i paditur i tė cilėve, vazhdon tė mos s’na lėrė tė qetė.
Por fatmirėsisht nė kėtė kalvar vuajtjesh nuk mbetėm vetėm.
Perėndimi i qytetėruar nuk mund t’u qėndronte indiferent skenave tė masakrės, qė filluan tė shfaqeshin nė sytė e tė gjithėve. Aleatėt e mėdhenj SH.B.A.-ja,BE-ja mbėshtetėn luftėn Ēlirimtare dhe realizuan ndėrhyrjen ushtarake tė NATO-s pėr t’i dhėnė fund regjimit serb.
Njė Shqipėri shumė pranė ndėr vite, na ka mbajtur gjallė shpresėn dhe besimin se njė ditė do tė jetonim tė lirė e tė pavarur,
por dhe forcėn pėr tė ruajtur me ēdo ēmim identitetin kombetar. Partitė politike nė Shqipėri, edhe pas rėnies sė komunizmit, pavarėsisht nga ngjyrimet politike e kanė mbėshtetur Kosovėn nė vite nė shumė mėnyra, para dhe gjatė luftės.Nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare kishte shumė djem, madje edhe vajza nga Shqipėria, disa prej tė cilėve e falėn edhe jetėn pėr kėtė ditė.
E ndėrsa nė kėtė kohė ushtarėt e Milosheviēit dėbuan nga shtėpitė e tyre mbi qindra mijė kosovarė, sėrish patėm pranė dikė. Vėllezėrit tanė nė Shqipėri qė ndiqnin me dhimbje atė ēka ndodhte nė Kosovė, nuk ngurruan aspak. Tė gjithė hapėn dyert dhe na pritėn,na ushqyen, na ngushėlluan,duke na mbajtur gjallė shpresėn se ditė mė tė mira do tė vinin pas kėsaj.
Shqiptarėt e Shqipėrisė dhe ne tė Kosovės, popull i ndarė padrejtėsisht vite mė parė qė deri atėherė ishim njohur shumė pak, pėr shkak tė kufijve tė mbyllur, nė atė kohė u lidhėm shumė. U njohėm dhe u deshėm. Gjaku i njėjtė thirri.
Bashkė pėrjetuam ditėt e rėnda tė luftės, derisa NATO deklaroi kapitullimin e Milosheviēit dhe erdhi koha qė tė ktheheshim nė shtėpitė e djegura e tė shkrumbuara.
U kthyem, dhe nga Shqipėria morėm me vete mikpritjen e paharruar dhe shpresėn e tė gjithėve se herėn tjetėr do tė ritakoheshim nė Kosovėn e lirė dhe tė pavarur.Kaq vite dhe vėllezėrit tanė prej njė gjaku i kishin sytė nga ne. Ndiqnin me kujdes dhe pėrjetonin ēdo gjė qė ndodhte nė Kosovė.
Kufiri mes Kosovės dhe Shqipėrisė ishte i hapur dhe hyrjet e ndėrsjellta u shpeshtuan; filluam ta njihnim edhe mė mirė njėri-tjetrin dhe nga viti nė vit tė afroheshim shumė. Tė qėndroje nė udhėkryq mes Tiranės dhe Prishtinės, nuk dije kė tė zgjidhje... tė dyja ishin shumė tė dashura.
Vitet kalonin dhe ēėshtja e Kosovės u bė njė ēėshtje ndėrkombėtare qė natyrisht nuk mund tė mos kishte vėmendjen e plotė tė diplomacisė sė Tiranės. Diku shumė brilante, diku pasive apo paksa e kritikueshme, Tirana zyrtare bėri atė ēfarė ishte mė e mira pėr Kosovėn. Deklaratat e matura, lobingu nė shumė vende tė botės, i shtuan zėrat ‘pro’ zgjidhjes sė kėsaj ēėshtjeje nė botė.
... Dhe tani pas kaq vitesh mendoj se Shqipėria, toka ku jetojnė vėllezėrit tanė tė tė njėjtit gjak e qė flasin tė njėjten gjuhė, ka qenė gjithmonė aty. Ndaj sot, nė kėto ditė kur ėndrra u bė realitet dhe nuk ėshtė mė njė ėndėrr, nuk mund tė mos i pėrcjellim njė falenderim tė veēantė Shqipėrisė, tokės dhe njerėzve tė saj. Atyre qė na deshėn e na pritėn, na mbėshtetėn e luftuan bashkė me ne, atyre qė me ankth pritėn kėtė ditė dhe gėzuan si ne pėr lirinė tonė, lirinė e gjithė shqiptarisė.
Vėllezėr shqiptarė!
Kurrė nuk e harrojmė se sa i dhembi tokės suaj kur e jona u nda nga gjiri i saj nė 1913.
Nuk e harrojmė se sado tė ndryshėm, jemi vėllezėr tė njė gjaku.
Ne nuk i harrojmė lotėt qė derdhėt pėr ne nė ditė hidhėrimi dhe flamujt e gėzimit qė valvitėt nė 17 shkurt, kur Kosova u shpall shtet mė vete, sovran dhe i pavarur.
Dhe e dimė se ti Nėnė Shqipėri, do tė jesh gjithmonė aty, pėr ne. Sa herė tė kemi nevojė!
Faleminderit Shqipėri!

Prishtinė,29,02,08

Xhavit Haliti – Anetar i Kryesise se Republikės sė Kosovės

Arb
01-03-08, 15:08
Heeu bre. Aaa Xhavit Halitit i paska ra hise me jep mesazhe te ketilla falenderuese per Shtetin Ame...

Po per c'mekat e ka fjalen Xhaviti?

sherri
01-03-08, 16:14
"Kurrė nuk e harrojmė se sa i dhembi tokės suaj kur e jona u nda nga gjiri i saj nė 1913."

Xhavit Haliti – Anetar i Kryesise se Republikės sė Kosovės

Shume shkrim i "fort" sikur te ishte shkru nga nje nxanes i shkolles fillore.........por nga ky titullar i lart..vaj-halli per ne.

Guri i madh
01-03-08, 17:59
ani xhavit zhaba po ju falemenderojka nanes shqipri me siguri per kohen e fatosit tė nanes shum e parja ka qarkullue at,her

panta_rhei
01-03-08, 18:33
Kėta pisat e kombit, si ky xhavit haliti me shokė, sa herė qė bėjnė ndonnjė krim apo mėkat ndaj kombit, "tė nesėrmen" pėrdorin shprehje tė tilla si: "gjaku i dėshmorėve", "sakrifica sublime", "Nėna Shqipėri"...
Kėtu mbetet vetėm tė diskutohet se cili ishte mėkati apo krimi kėsaj radhe?!

p.s. Pupi, po tė mos kishe cekur emrin e xhavit halitit, do tė isha i sigurtė se kėtė falėnderim e ke shkruar ti! Disi shumė tė pėrshtatet! Merre si tė duash, por po ta lehtėsoj pak duke tė thėnė se shkrimin e kam lexuar tek kosovapressi para se ti ta sjellėsh kėtu, besoj se tė gjithė e kemi lexuar atje, prandaj...:wink:

Pupi
01-03-08, 20:46
D.m.th. Sipas panta _rhei, asi burrit. Pupi alias Xhavit Haliti. Prite bac prite ?
U bo kimamet, Me falenderu o'u kuku,
Mos me falenderu dy her o'u kuku.

Hajt tash bjeri n'fije.

Honesty^uk.
01-03-08, 20:48
Xavit haliti
haram te qofte uji dhe buka e shqipetarit.

Pupi
01-03-08, 20:55
Xavit haliti
haram te qofte uji dhe buka e shqipetarit.

Honesty e ke harruar njė H !
Honesty unė sa kam arritur tė lexoj nga ty, ti je njė Shqiptarė i Fort, e them me plot sinqeritet!
Po kur unė arrijė pa a shumė ti besoj dikujt ,e edhe nė virtualitet, at'her mė tė drejt kėrkoj qė tė mė sqaroj ca gjėra nė mėnyr qė tė mos zhgėnjehem nė tėrsi!
Pse, i qoft haram uji dhe buka e shqiptarit Xhavit Halitit !

luckyman
01-03-08, 21:02
Xhavit Halitin dy herė kanė tentu ta vrasin (atentat) shkijet(sherbimi sekret dora e zezė), ne Cyrih!! athua PSE???

Pupi
01-03-08, 21:04
Xhavit Halitin dy herė kanė tentu ta vrasin (atentat) shkijet(sherbimi sekret dora e zezė), ne Cyrih!! athua PSE???
Po fol more mo, se dikujt ju kan turbulluar zorrėt sa duket nėse falenderojm NĖNĖ Shqiprin!

Guri i madh
01-03-08, 21:13
Xhavit Halitin dy herė kanė tentu ta vrasin (atentat) shkijet(sherbimi sekret dora e zezė), ne Cyrih!! athua PSE???

sherbimi sekret i serbis ėsht vlersuar si sigurimi ma i sukseshmi qe ka veprue nė ter boten kush e ka pengue e ka likfidue


vllezerit gervalla

enver hadrin

kadri zeken

musa hotin


kta jan nė koht e vona qe secili prej neve qe jemi nė ket forum kena ndegjue permjet mjeteve te informimit


me pas qen xhaviti aq i rrezikshem sherbimi sekret i serbis ka mujt me likfidue edhe nė shqipėri nė kohen e nanosit

Honesty^uk.
01-03-08, 21:15
Honesty e ke harruar njė H !
Honesty unė sa kam arritur tė lexoj nga ty, ti je njė Shqiptarė i Fort, e them me plot sinqeritet!
Po kur unė arrijė pa a shumė ti besoj dikujt ,e edhe nė virtualitet, at'her mė tė drejt kėrkoj qė tė mė sqaroj ca gjėra nė mėnyr qė tė mos zhgėnjehem nė tėrsi!
Pse, i qoft haram uji dhe buka e shqiptarit Xhavit Halitit !

Kan pas thene te paret tane se as me LAHUTE nuk tregohen te bemat, veprimtaria dhe implikimi i tij mafioz, burracak dhe i pabese qe fillon me rrembimin dhe vrasjen e gazetarit Ukaj vrasjen e MINISTRIT te ndjere A.KRASNIQI dhe sa e sa bema te tjera qe koha do i nxjerr ne shesh.

Une nuk harrova H por XAVI ka qene nje pseudo qe perdorej njefare kohe nga UDBashet anti KOSOVE

Pupi
01-03-08, 21:16
sherbimi sekret i serbis ėsht vlersuar si sigurimi ma i sukseshmi qe ka veprue nė ter boten kush e ka pengue e ka likfidue


vllezerit gervalla

enver hadrin

kadri zeken

musa hotin


kta jan nė koht e vona qe secili prej neve qe jemi nė ket forum kena ndegjue permjet mjeteve te informimit


me pas qen xhaviti aq i rrezikshem sherbimi sekret i serbis ka mujt me likfidue edhe nė shqipėri nė kohen e nanosit
Edhe e kishte bėrė kėtė, pa asnjė mė tė voglin dyshmi o Gur.
Problemi qėndron kėtu, qė Xhavit Haliti dhe tė gjithė ata qė e dijn se ēfar mendon serbia pėr ta, nuk ecin shėtitoreve e parqeve, e as jo me duar nė gjepa :wink:

luckyman
01-03-08, 21:22
sherbimi sekret i serbis ėsht vlersuar si sigurimi ma i sukseshmi qe ka veprue nė ter boten kush e ka pengue e ka likfidue


vllezerit gervalla

enver hadrin

kadri zeken

musa hotin


kta jan nė koht e vona qe secili prej neve qe jemi nė ket forum kena ndegjue permjet mjeteve te informimit


me pas qen xhaviti aq i rrezikshem sherbimi sekret i serbis ka mujt me likfidue edhe nė shqipėri nė kohen e nanositTė dy herat nuk ka qelluar tek shpija (fati i ti),kurse policija e Zvicrres e kanė kape atentatorin dhe brenda gjashtė muajve ėshtė dashur ta lirojn sepse kanė pasė *MASSIVE DRUCK**nga qeverija e Serbisė!!kjo ka ndodhė para 10-12 viteve,.

Pupi
01-03-08, 21:23
Kan pas thene te paret tane se as me LAHUTE nuk tregohen te bemat, veprimtaria dhe implikimi i tij mafioz, burracak dhe i pabese qe fillon me rrembimin dhe vrasjen e gazetarit Ukaj vrasjen e MINISTRIT te ndjere A.KRASNIQI dhe sa e sa bema te tjera qe koha do i nxjerr ne shesh.

Une nuk harrova H por XAVI ka qene nje pseudo qe perdorej njefare kohe nga UDBashet anti KOSOVE
Mė kujtohėt nė shkrim i tė nderuarit Kodra, ku thotė:

Nuk ėshtė mirė tė keqpėrdorėt forumi pėr thashetheme, nėse neve e dojm shtetin,( e kėtu nuk kam asnjė dyshim te ty Honesty) atėher neve duhėt ta ndihmojm ligjin dhe kėta persona me veprime tė tilla ti nxjerrim para gjyqit.
Gjithashtu duke e dashur vendin tonė, neve duhėt tė besojm nė drejtėsin kosovare, duhėt ta kritikojm ku e ka keq, ta sygjerojm nė punt e liga dhe gjithēka ēfar ka tė bėjė me padrejtėsit, ngado qė tė kan/vijn ato!
Kodra ndėr tė tjera ka njė filozofi "autoktone" Shteti funksional, ėshtė alergjik ndaj korrupcionit( do ja shtoja thashethemeve)!

MemphiSx
01-03-08, 21:27
Sa mekatet i ka be Xhaviti n'Shqiperi as Deti Adriatik sja lan :D

Pupi
01-03-08, 21:48
Sa mekatet i ka be Xhaviti n'Shqiperi as Deti Adriatik sja lan :D
Gjakovė, mė lejo tė tėrheq njė paralele mes teje dhe Rexhep Qosjes(kėrkoj ndjes pėr abuzimin e emrit tė Qosjes).

Kam frigėn qė do tė ndjehėsh keq, nė tėrheqjen e kėsaj "paraleleje", por tė lutėm nėse po, ma falė!

Qosja i nderuar, ka bėrė shumė pėr Shqiptarėt, dhe duke qenė i sigurt nga ajo qė ka bėrė shumė pėr shqiptarėt dhe shqiptarin. Qosja vendosi tė dal edhe jashtė kufijve nga dhe vepronte(Kosovės).
Nė zgjedhjet e para demokratike(tė mbikqyrura) ai u zhgėnjya deri nė atė mas, nga po ky popull qė kishte bėrė aq shumė pėr tė, sa tash ka filluar nė njė farė mėnyre edhe t'i hakmerret!

Memmphis:
Ti duke qenė antarė i moqėm i dardania-s, kam bindje qė je zhgėnjyer deri nė atė mas nga kėtu, sa qė tash ke filluar tė urresh ēdo gjė qė nuk ėshtė si ty!

Kėshilla ime!
Merre pak pushim, tėrhiqu ca ditė nga forumi, shijo jetėn reale dhe do tė shohėsh qe ke pėr tė patur qėndrime tjera kur kthehėsh!
Edhe diēka, mos lejoni qė second live tė ju marrė kohė pėrsėtepėrmi, kėtu besoj qė ke njė pėrgjegjie edhe mė tė qart.#3 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=931754&postcount=3)

Honesty^uk.
01-03-08, 21:50
Mė kujtohėt nė shkrim i tė nderuarit Kodra, ku thotė:

Nuk ėshtė mirė tė keqpėrdorėt forumi pėr thashetheme, nėse neve e dojm shtetin,( e kėtu nuk kam asnjė dyshim te ty Honesty) atėher neve duhėt ta ndihmojm ligjin dhe kėta persona me veprime tė tilla ti nxjerrim para gjyqit.
Gjithashtu duke e dashur vendin tonė, neve duhėt tė besojm nė drejtėsin kosovare, duhėt ta kritikojm ku e ka keq, ta sygjerojm nė punt e liga dhe gjithēka ēfar ka tė bėjė me padrejtėsit, ngado qė tė kan/vijn ato!
Kodra ndėr tė tjera ka njė filozofi "autoktone" Shteti funksional, ėshtė alergjik ndaj korrupcionit( do ja shtoja thashethemeve)!


Patjeter se drejtesia do te shkoje ne vend ,por koha nuk eshte tani,
dhe se mos mendo qe katili e denon veten kur eshte ne pushtet .

Ditet kane filluar tu numerohen bytheprapi ( me falni per shprehjen popullore)

MemphiSx
01-03-08, 21:57
Gjakovė, mė lejo tė tėrheq njė paralele mes teje dhe Rexhep Qosjes(kėrkoj ndjes pėr abuzimin e emrit tė Qosjes).

Kam frigėn qė do tė ndjehėsh keq, nė tėrheqjen e kėsaj "paraleleje", por tė lutėm nėse po, ma falė!

Qosja i nderuar, ka bėrė shumė pėr Shqiptarėt, dhe duke qenė i sigurt nga ajo qė ka bėrė shumė pėr shqiptarėt dhe shqiptarin. Qosja vendosi tė dal edhe jashtė kufijve nga dhe vepronte(Kosovės).
Nė zgjedhjet e para demokratike(tė mbikqyrura) ai u zhgėnjya deri nė atė mas, nga po ky popull qė kishte bėrė aq shumė pėr tė, sa tash ka filluar nė njė farė mėnyre edhe t'i hakmerret!

Memmphis:
Ti duke qenė antarė i moqėm i dardania-s, kam bindje qė je zhgėnjyer deri nė atė mas nga kėtu, sa qė tash ke filluar tė urresh ēdo gjė qė nuk ėshtė si ty!

Kėshilla ime!
Merre pak pushim, tėrhiqu ca ditė nga forumi, shijo jetėn reale dhe do tė shohėsh qe ke pėr tė patur qėndrime tjera kur kthehėsh!
Edhe diēka, mos lejoni qė second live tė ju marrė kohė pėrsėtepėrmi, kėtu besoj qė ke njė pėrgjegjie edhe mė tė qart.#3 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=931754&postcount=3)


Ma ki prish naten per sonte,veq qe ma perzive edhe Qosjen ketu!

O ti Pupe,e kujt po i hakmerrem une sipas teje? Une sdo te zhgenjehem kurr,as qe me shkon mendja andej pari,por t'bemat e Xhaviti jon te shumta dhe per fat te keq,jane te bema te gjitha te keqija!
Xhavit Haliti,se pari duhet te bej publike takimin ne Oslo ne mes Ahmet Krasniqit dhe Adem Demaqit,dhe te pranoj qe ka pas gisht ne vrasjen e tij,e ateher kqyrim a me fal a jo :D

Pupi.

sherri
01-03-08, 23:32
Tė dy herat nuk ka qelluar tek shpija (fati i ti),kurse policija e Zvicrres e kanė kape atentatorin dhe brenda gjashtė muajve ėshtė dashur ta lirojn sepse kanė pasė *MASSIVE DRUCK**nga qeverija e Serbisė!!kjo ka ndodhė para 10-12 viteve,.
Wauuuuuu na paske "kall" lockaman,met'vertet lockaman,po te pyes a i beson ti kesaj "prralle"!?..simbas te gjitha aludimeve ketu po kuptohet qe agjenturat e shkinis i kan organizu keto dy "tentim-atentate" a thu qe aq mire i organizojn ata keto pune a!?(hajt kqyrni mos esht Xhaviti n'shpi qe esht: likfidone).."fati i ti" qe ska qellu n'shpi phaaaaaa qysh se paten te njejtin fat edhe vllaznit Gervalla..e shume te tjer!??
Tjetri paradox(apo rrena e radhes) atentatorin e zen policia Zvicerjane,dhe e liron...se shkinia paska be "Massive druck"
qenka rrezik edhe kriminelet e luftave me i liru nga tribunali i Den-Haag-es,
pasi qenka ne pyetje vetem druck-u i shkinis?.

Pjell me te prisht,se Xhavit Ha(jvanin)litin alias"Zeka"me co...nana shqipetare nuk bane me,
"Zeka"..: Falemnderit Shqiperi,qe po me i m'shef mekatet....ky do te ishte titulli adekuat.

Arb
01-03-08, 23:56
Pjell me te prisht,se Xhavit Ha(jvanin)litin alias"Zeka"me co...nana shqipetare nuk bane me,
"Zeka"..: Falemnderit Shqiperi,qe po me i m'shef mekatet....ky do te ishte titulli adekuat.

Eh burrat nuk rrejne. O ky qen bir qeni as pamjen e Shqiptarit nuk e ka. Atdhetarizmin e tij edhe te Hajredin Kurves, e deshmoj edhe nje here elektorati i qytetareve te Pejes, PDK-ja mori me pak se 5%. Peja nuk osht Skenderaj e Drenas. Bijte e qenave nuk i njeh.

Guri i madh
02-03-08, 03:43
Tė dy herat nuk ka qelluar tek shpija (fati i ti),kurse policija e Zvicrres e kanė kape atentatorin dhe brenda gjashtė muajve ėshtė dashur ta lirojn sepse kanė pasė *MASSIVE DRUCK**nga qeverija e Serbisė!!kjo ka ndodhė para 10-12 viteve,.luckiman a e din qka don me than sherbim sekret i nji shteti ti jeton ne perendim ki raste me shique TV . TRTL aty emisoni EXPLORER aty shiqo se si sherbimet sekrete i realizojn qellimet e tyre

luckyman
02-03-08, 11:50
**Sherri** & **Giri i madh**nuk jamė simpatizant i tina,vetem desha tė themė se nuk lamė politikan Kosovar pa e bo "Serbofil","Tradhtarė","Mafijoz"!

BE LK
03-03-08, 15:00
Te gjitha fajet i ka pupi qe jep ekuacione kaq te veshtira, e te gjithe kane rene ne grope...!

Sinqerisht me vjen keq qe kane postuar disa anetare dhe te gjithe nuk kane kape klecken qe xhaxhi pupi ka futur mes shkrimit te halitit e titullit te temes...!

Shume dobet bijte e shqipes....:D

p.s. Pup mos i lodh kaq shume njerezit lol ... hahaha

Pupi
03-03-08, 15:42
Te gjitha fajet i ka pupi qe jep ekuacione kaq te veshtira, e te gjithe kane rene ne grope...!

Sinqerisht me vjen keq qe kane postuar disa anetare dhe te gjithe nuk kane kape klecken qe xhaxhi pupi ka futur mes shkrimit te halitit e titullit te temes...!

Shume dobet bijte e shqipes....:D

p.s. Pup mos i lodh kaq shume njerezit lol ... hahaha

Mu'a tė gjorin mė fajsojn tė gjithė

Pse, jeni hedhur (shumica) nė mu'a, sikur unė kam faje qė dua ti qėndis dy a tre rreshta, pa lermėni ju lutėm, edhe unė dua tė them diēka, jo qė kėsaj radhe e thash unė, por pasha kryt e Xhavitit reni ėshtė tė falenderohėmi Nėnė Shqipris.

Pėr ēka u deshka tė falėnderohėmi, e pėr ēka u deshka ti lutemi tė na i fal mekatet ?!

Vėrtet Nėna bėn pėr fėmijėt gjithēka, e ajo gjithēka shkon aq larg sa qė Nėna duke e mbrojtur fėmijėn e fut nė gjoks, dhe mu si pula kur i prek tė vegjlit e saj tė nxjerr dritėn e syrit, duke mos vėnė re sa ajo vet ėshtė e rrezikuar.
Por me kalimin e Kohės, po kėta tė vegjlit dikur mirė tė mbrojtur nga rreziqet e jashtme, rriten.
E me rritjen e tyre, ka tė tillė qė harrojn maman e tyre se ē'hoqi tė zi me ta derisa ishin tė vegjėl, dhe edhe pse ndonjė kryeneq i ka ndodhur kjo tė harroj maman, Nėna prap e merrė nė gji, sepse ai ėshtė po ai ēuni i dikurshėm qė ndyente pelenat ēdo dy a tre orė.
Por edhe nga kėta kryeneqet, ka tė tillė, qė dikur, edhe pse me vones i bien tė gjitha ndėrmend, dhe kėrkon nga mamaja ti'a falė mekatet, e tė kėrkosh tė falen mėkatet nuk ėshtė mekat dhe asesi kurrė vonė!

Vetėm ka njė gjė kėtu, tė gjitha durohėn, por maman ta harrosh, dhe njerkėn ta quash pėr mama kjo nuk tė falet!
Andaj dhe sa nuk ėshtė bėrė vonė.........

sherri
03-03-08, 16:29
**Sherri** & **Giri i madh**nuk jamė simpatizant i tina,vetem desha tė themė se nuk lamė politikan Kosovar pa e bo "Serbofil","Tradhtarė","Mafijoz"!
lockaman,me vjen mire qe nuk je simpatizant i ti("Zekes")nuk ishte fjala per politikan,por per mafiozet qe korporohen ne politik,e keso rastesh kemi edhe ne vendet tjera,ku kan nje sistem "demokratik" edhe para nesh.
E gjith europa e din,dhe e thot hapur qe Berluskoni esht mafioz,por ai ishte ne majat e politikes Italiane!!

Pupi
03-03-08, 16:33
lockaman,me vjen mire qe nuk je simpatizant i ti("Zekes")nuk ishte fjala per politikan,por per mafiozet qe korporohen ne politik,e keso rastesh kemi edhe ne vendet tjera,ku kan nje sistem "demokratik" edhe para nesh.
E gjith europa e din,dhe e thot hapur qe Berluskoni esht mafioz,por ai ishte ne majat e politikes Italiane!!

Jo nuk ėshtė ashtu.

E gjithė Bota e dinė qė Berlusconi nuk mbetėt i shtrir pėr toke, por ai ngritet prap.
Dhe kur janė nė pyetje intresat e Italis(edhe tė veta njėkohėsisht), ai ėshtė aty!

BE LK
03-03-08, 16:38
Jo nuk ėshtė ashtu.

E gjithė Bota e dinė qė Berlusconi nuk mbetėt i shtrir pėr toke, por ai ngritet prap.
Dhe kur janė nė pyetje intresat e Italis(edhe tė veta njėkohėsisht), ai ėshtė aty!
I tershajte nga koka por boll ma.......hahhahhahahahahahahaaaaaa

Guri i madh
03-03-08, 16:39
**Sherri** & **Giri i madh**nuk jamė simpatizant i tina,vetem desha tė themė se nuk lamė politikan Kosovar pa e bo "Serbofil","Tradhtarė","Mafijoz"!
Luckyman nuk ka xhaviti qka me ju faliemenderu shqiperis , popullit ėsht diqka tjeter se qeveria asgjė nuk ka bae se ato kampet kan qen te finansuara nga shtetet tjera


po fundi i fundit e ka pas borq me ndihmue kosoven ti ndoshta ke ndegjue se ne luften e dyt botrore brigadat e shqiperis i kan ndjek ballistat duke than se serbet i kemi vllezer

Pupi
03-03-08, 16:43
Luckyman nuk ka xhaviti qka me ju faliemenderu shqiperis , popullit ėsht diqka tjeter se qeveria asgjė nuk ka bae se ato kampet kan qen te finansuara nga shtetet tjera


po fundi i fundit e ka pas borq me ndihmue kosoven ti ndoshta ke ndegjue se ne luften e dyt botrore brigadat e shqiperis i kan ndjek ballistat duke than se serbet i kemi vllezer
Ja pėr shembull, Guri ėshtė i kėtij mendimi!
E unė duke rrespektuar mendimn e tijė, si shtoj asnjė pik, e si mangoj asnjė presje-prerje.
d.m.th s'kam Koment!

sherri
03-03-08, 17:01
Mu'a tė gjorin mė fajsojn tė gjithė

Pse, jeni hedhur (shumica) nė mu'a, sikur unė kam faje qė dua ti qėndis dy a tre rreshta, pa lermėni ju lutėm, edhe unė dua tė them diēka, jo qė kėsaj radhe e thash unė, por pasha kryt e Xhavitit reni ėshtė tė falenderohėmi Nėnė Shqipris.

Pėr ēka u deshka tė falėnderohėmi, e pėr ēka u deshka ti lutemi tė na i fal mekatet ?!

Vėrtet Nėna bėn pėr fėmijėt gjithēka, e ajo gjithēka shkon aq larg sa qė Nėna duke e mbrojtur fėmijėn e fut nė gjoks, dhe mu si pula kur i prek tė vegjlit e saj tė nxjerr dritėn e syrit, duke mos vėnė re sa ajo vet ėshtė e rrezikuar.
Por me kalimin e Kohės, po kėta tė vegjlit dikur mirė tė mbrojtur nga rreziqet e jashtme, rriten.
E me rritjen e tyre, ka tė tillė qė harrojn maman e tyre se ē'hoqi tė zi me ta derisa ishin tė vegjėl, dhe edhe pse ndonjė kryeneq i ka ndodhur kjo tė harroj maman, Nėna prap e merrė nė gji, sepse ai ėshtė po ai ēuni i dikurshėm qė ndyente pelenat ēdo dy a tre orė.
Por edhe nga kėta kryeneqet, ka tė tillė, qė dikur, edhe pse me vones i bien tė gjitha ndėrmend, dhe kėrkon nga mamaja ti'a falė mekatet, e tė kėrkosh tė falen mėkatet nuk ėshtė mekat dhe asesi kurrė vonė!

Vetėm ka njė gjė kėtu, tė gjitha durohėn, por maman ta harrosh, dhe njerkėn ta quash pėr mama kjo nuk tė falet!
Andaj dhe sa nuk ėshtė bėrė vonė.........

Pasha kryt e Xhavitit(metshim pa ta)as ska nevoj me falenderu nana(Shqiperia) te bine as e bia(Kosova) nanen.
ishte deturim dhe e natyrshme qe te luftojn njera per tjetren,e bia nuk po e akuzon pse na la jasht gjirit afer 100 vjet,tuj pas parasysh rrethanat.Hypsat(Okupatoret) e nanes,me dhune e tradhti ja ndan te bien.
Turqit i kcyen nanes nja 600 vjet,te bien jau shiten shkieve....tash qe te dya jan te lira,dhe i shporren "hypsat" ska me forc qe i ndan...ska nevoj as per kerkim falje,as per falenderime.

panta_rhei
03-03-08, 17:33
Pasha kryt e Xhavitit(metshim pa ta)as ska nevoj me falenderu nana(Shqiperia) te bine as e bia(Kosova) nanen.
ishte deturim dhe e natyrshme qe te luftojn njera per tjetren,e bia nuk po e akuzon pse na la jasht gjirit afer 100 vjet,tuj pas parasysh rrethanat.Hypsat(Okupatoret) e nanes,me dhune e tradhti ja ndan te bien.
Turqit i kcyen nanes nja 600 vjet,te bien jau shiten shkieve....tash qe te dya jan te lira,dhe i shporren "hypsat" ska me forc qe i ndan...ska nevoj as per kerkim falje,as per falenderime.

Hej bre Sherr qe "po del nji kashtė e po i nxjerr gjashtė"... "aj" njerzia edhe situatat janė bo tepėr t'ndijshme, se me folė kah del shpirti:

Ishte Kosova ajo qė nė kohėn moderne e filloi rilindjen kombėtare shqiptare dhe e ēoi deri nė fund...
Ishte Kosova ajo qė nė trojet shqiptare i solli dhe i shpėrndau erėrat demokratike...
Tekefundit ishte Kosova pararoja e vėrtetė e qenies kombėtare, por edhe e vetė shtetit Shqiptar... Kosovės iu desht 100 vite pothuajse e vetmuar tė ballafaqohet, t'i vuajė e t'i presė sulmet e armiqve tė kombit... se pėrndryshė qysh o kon pas "rritė" kombtarizmi gjatė kohės sė enver hoxhės, garant sot Durrėsi do tė ishte port detar i serbisė... po nejse se s'po ban me fol pėr "hatėr t'momenteve qė po kalojmė":biggrin:

Veq muj me i pėrshėndetė tė gjithė shqiptarėt me kėtė kėngė (http://www.leta-music.com/components/com_shqip/music/M/Mahmut%20Ferati/Mahmut%20Ferati%20-%20Fryj%20moj%20er%EB%20demokratike.mp3)nga 1990-ta:smile:

Honesty^uk.
03-03-08, 20:36
Hej bre Sherr qe "po del nji kashtė e po i nxjerr gjashtė"... "aj" njerzia edhe situatat janė bo tepėr t'ndijshme, se me folė kah del shpirti:

Ishte Kosova ajo qė nė kohėn moderne e filloi rilindjen kombėtare shqiptare dhe e ēoi deri nė fund...
Ishte Kosova ajo qė nė trojet shqiptare i solli dhe i shpėrndau erėrat demokratike...
Tekefundit ishte Kosova pararoja e vėrtetė e qenies kombėtare, por edhe e vetė shtetit Shqiptar... Kosovės iu desht 100 vite pothuajse e vetmuar tė ballafaqohet, t'i vuajė e t'i presė sulmet e armiqve tė kombit... se pėrndryshė qysh o kon pas "rritė" kombtarizmi gjatė kohės sė enver hoxhės, garant sot Durrėsi do tė ishte port detar i serbisė... po nejse se s'po ban me fol pėr "hatėr t'momenteve qė po kalojmė":biggrin:

Veq muj me i pėrshėndetė tė gjithė shqiptarėt me kėtė kėngė (http://www.leta-music.com/components/com_shqip/music/M/Mahmut%20Ferati/Mahmut%20Ferati%20-%20Fryj%20moj%20er%EB%20demokratike.mp3)nga 1990-ta:smile:


I nderuar panta_rhei

Per te mbeshtetuar dhe perforcuar shkrimin tuaj po shtoj kete citim me rastin e shpalljes se PAVARESISE KOSOVES te bere nga Prof.Dr SALI BERISHA


Historia e ka treguar qe LUMENJTE e gjakut u derdhen ne KOSOVE qe Shqiperia te fitoi PAVARESINE