PDA

View Full Version : Kosova Me Pavarėsi-njė Mashtrim I Ri…


Preshevar
01-03-08, 22:42
Kosova me Pavarėsi - Njė Mashtrim i Ri

Mexhid YVEJSI , GJAKOVE

”Mė mirė ėshtė tė ndodhin padrejtėsi
se sa tė rregullohen nė mėnyrė tė padrejtė.”
- Goethe (Gėte)
Me 17 Shkurt 2008, nė Prishtinė, tani mė tė gjithė e dinė, se Kosova e shpalli pavarėsinė…
Pavarėsinė e shpallėn shqiptarėt, por, nė tė vėrtetė, kėtė pavarėsi e projektuan ndėrkombtarėt…
E projektuan ndėrkombtarėt jo pėr hatėr tė shqiptarėve, por pėr hirė tė ”qytetarėve”…
Kjo pavarėsi ėshtė mė e drejtė tė quhet “Ahtisaari”…
Kjo pavarėsi ose kjo “Ahtisaari” nga dallkaukėt tonė, pa iu bėrė vonė, ėshtė pranuar, miratuar, fare pa e kundėrshtuar…
Aristofani i kishte shumė inat dallkaukėt. Njė ditė, njėri nga kėta iu ngjit pas dhe ia bėnte qejfin duke i miratuar ēdo fjalė.
Si e dėgjoi njė kohė tė gjatė, Aristofani i tha mė nė fund:
Tė lutem shumė, kundėrshtom sė paku njė herė, qė tė kem pėrshtypjen se jam vetė i dytė…!
Shqiptarėve tė Kosovės, kjo pavarėsi, kjo “ahtisaari” iu ėshtė imponuar, tani pėrpara iu ėshtė shtruar, e zbukuruar, e maskuar, vetėm pėr t’i mashtruar…
E vėrteta ėshtė se kjo pavarėsi ėshtė Pavarėsi e Mbikqyrur, qė ēėshtjen shqiptare s’ka pėr ta zgjidhur, por edhe me mė shumė nyje ka pėr ta lidhur...
Kosova, me kėtė pavarėsi, vėrtetė u bė shtet, por jo shtet i shqiptarėve, por shtet i “qytetarėve”, i tė gjithė ”kosovarėve”…
Kosova si shtet i “kosovarėve”, pėr fillim, ėshtė shumė mirė qė po pranohet ndėrkombtarisht, por mė vonė ka me na dalė dardhė me bisht… Pse?
Sepse, nė sytė e ndėrkombėtarėve, Kosova nuk njihet si shtet i shqiptarėve…
Shqiptarėt, qė janė mbi 90%, shumicė, do tė shndėrrohen nė pakicė, kurse tė tjerėt qė janė nėn 10%, pakicė, do tė shdėrrohen nė shumicė…! Pse?
Sepse pakicat kanė tė drejta tė garantuara, janė tej mase tė privilegjuara, me shumicėn shqiptare ata po bėjnė hajgare, sepse janė lazdruar prej bashkėsisė ndėrkombėtare…
Pavarėsia e Kosovės ėshtė Pavarėsi e Mbikqyrur, e cila kėmbė e duar ka me na lidhur, gojėn me dry ka me na mbyllur…
Goja na lejohet me u hapė vetėm pėr ndonjė deklaratė tė thatė…
Deklaratė tė thatė, qė s’ka manfat, deklaratė me rekomandime, me porosi, siē ishte Deklarata pėr Pavarėsi…

Deklarata e Pavarėsisė

Nė Deklaratėn e Pavarėsisė, ndėr tė tjera, siē e dėgjuam, siē e lexuam, shkruan:
1. Ne, udhėheqėsit e popullit tonė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike, nėpėrmjet kėsaj Deklarate shpallim Kosovėn shtet tė pavarur dhe Sovran. Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit tonė dhe ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me rekomandimet e tė Dėrguarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit
tė Kosovės.
2. Ne e shpallim Kosovėn njė republikė demokratike, laike dhe multietnike…
3. Ne pranojmė plotėsisht obligimet pėr Kosovėn tė pėrmbajtura nė Planin e Ahtisaarit dhe mirėpresim kornizėn qė ai propozon…
Nė paragrafin e 12, tė fundit, shkruan:
12. Ne, nėpėrmjet kėsaj, afirmojmė nė mėnyrė tė qartė, specifike dhe tė parevokueshme se Kosova do tė jetė ligjėrisht e obliguar tė plotėsojė dispozitat e pėrmbajtura nė kėtė Deklaratė, pėrfshirė kėtu veēanėrisht obligimet e saj
nga Plani i Ahtisaarit…
Mjafton, pėr atė qė mendon, se Deklarata e Pavarėsisė ėshtė njė Deklaratė e Varėsisė, sepse ajo pėrqėndrohet nė detyrimet, nė obligimet e Kosovės dhe aspak nė lirinė, pavarėsinė e saj…
Deklarata e Pavarėsisė ka edhe tetė pika, paragrafe tė tjera, mė tė forta se guri, tė cilat do t’na mbėshtesin pėr muri…
Muri do tė rritet me Kushtetuten e Republikės sė Kosovės qė po na pėrgatitet…

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
Kushtetutė e smutė…

Muri do tė forcohet kur Kushtetuta tė aprovohet…
Muri do tė lartėsohet kur Plani i Ahtisaarit fillon tė zbatohet, kur Kosova fillon zyrtarisht, ligjėrisht tė coptohet, tė sakatohet, tė tjetėrsohet…
Nė Projekt-Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės,
e cila kanė 16 Kapituj dhe 160 nene, nė Kapitullin I, Dispozitat Themelore, Neni 1. (Pėrkufizimi i Shtetit) shkruan:
1. Republika e Kosovės ėshtė shtet i pavarur, Sovran, demokratik, unik, dhe i pandashėm.
Ky neni 1., i Kaptitullit tė parė, sa i bukur duket pėr shqiparė, kėshtu siē shkruan nė letėr, por e vėrteta ėshtė diēka tjetėr…
Kosova nuk ėshtė e pavarur, sepse ėshtė e varur…
Kosova nuk ėshtė sovrane, haj medet, sepse, s’ka sovranitet…
Kosova nuk ėshtė shtet demokratik, as unik…
Kosova nuk ėshtė shtet i pandashėm, sepse ndarja veē u ba, por dallkaukėt, kanė sy, por s’dojnė me pa…
Nė nenin 2., shkruan:
Republika e Kosovės ėshtė shtet i shtetasve tė saj…
Cilėt janė shtetasit e saj?
Kjo nuk tregohet, por nėnkuptohet, janė “kosovarėt”, pra, kurrsesi shqiptarėt…
Karakterit tė “kosovarėve” “shumėetnik” - Kushtetuta e Republikės sė Kosovės me simbole i qėndron besnik…
Nė nenin 6., (Simbolet), shkruan:
Flamuri, stema dhe hymni janė simbolet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės tė cilat pasqyrojnė karakterin shumėetnik tė saj.
Kėshtu pra, qysh tani, Republika e Kosovės me “karakterit e saj shumėetnik” ėshtė nė rrezik… Pse?
Sepse, me “karakterin shumėetnik” Kosova po tjetėrsohet, me Atdheun, Nanėn Shqipni, po “armiqėsohet”…
Pse?
Sepse nė Kushtetutė shkruan: (Pėrkufizimi i Shtetit)
Neni 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjesė tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė e as tė pranoj tė bashkohet me ndonjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.
Mė nė fund, po e themė shkurtė, trup, urtė e butė: kjo kushtetutė ėshtė e smutė… Pse?
Sepse ėshtė: anti-njerėzore, anti-shqiptare, anti-fetare, anti-kombėtare…
Si interpretohet kjo?
Nė Kapitullin XIII, Dispozitat Pėrfundimtare, shkruan:
Neni 143. (Interpretimi)
1. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės do tė interpretohet nė pajtueshmėri me Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007. Nė rast kontradikte midis dispozitave tė kėsaj Kushtetute dhe dispozitave tė Marrėveshjes, kjo e fundit do tė mbizotėrojė.
Pra, Plani i Carit, Shėn Ahtisaarit, do tė mbizotėroj…
Do tė mbizotėrojė, do tė thotė: Ne mbesim me gishta n’gojė…!
Me gjithė kėtė, qė mbesim me gishta n’gojė, Republika e Kosovės , kundėr vetvetes, duhet tė veprojė, tė punojė… Pse?
Sepse, nė nenin vijues, qė ėshtė nen obligues, detyrues, shkruan:
“Republika e Kosovės merr pėrsipėr tė gjitha detyrimet nė Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007 dhe do tė ndėrmarrė veprimet e duhura pėr implimentimin e tyre.”
Deri nė implimentimin e tė gjitha detyrimeve tė Planit tė Ahtisaarit, Kosova e Pavarur do tė jetė e Varur…
Kjo Pavarėsi e Varur ose Mbikqyrur ka me na ndrydhur…
Kur Plani i Ahtisaarit tė zbatohet nė tėrėsi, atėherė kjo qė tani po quhet Pavarėsi – e qė nė tė vėrtetė ėshtė koloni, “Ahtisaari”, njė mashtrim i ri, atėherė edhe tė pėrgjumurit do tė shohim me kthjelltėsi se:
Kosova nga Sėrbia u shkėputė, por edhe Sėrbia nė Kosovė u futė…
Kosova jonė e dashur, Kosova jonė e shkretė edhe sa kohė ka me hjekė…!? Pse?
Sepse me Planin e Carit, Shėn Ahtisaarit, Kosova edhe me qenė shtet i ndėrtuar, i zhvilluar, i lulėzuar, ky Plan ka pėr ta shkatėrruar, varfėruar, shkretėruar…Pse?
Sepse ne po jetojmė jashtė vetes. Kur nis tė jetosh jashtė vetes, thoshte Hemingueji, atėherė gjithēka ėshtė e rrezikshme.
Dhe krejt nė fund, siē thoshte Gėte:
”Mė mirė ėshtė tė ndodhin padrejtėsi
se sa tė rregullohen nė mėnyrė tė padrejtė.”

hasanmehmeti
02-03-08, 11:00
KOSOVA ME PAVARĖSI -NJĖ MASHTRIM I RI…

”Mė mirė ėshtė tė ndodhin padrejtėsi
se sa tė rregullohen nė mėnyrė tė padrejtė.”
- Goethe (Gėte)

Me 17 Shkurt 2008, nė Prishtinė, tani mė tė gjithė e dinė, se Kosova e shpalli pavarėsinė…
Pavarėsinė e shpallėn shqiptarėt, por, nė tė vėrtetė, kėtė pavarėsi e projektuan ndėrkombtarėt…
E projektuan ndėrkombtarėt jo pėr hatėr tė shqiptarėve, por pėr hirė tė ”qytetarėve”…
Kjo pavarėsi ėshtė mė e drejtė tė quhet “Ahtisaari”…
Kjo pavarėsi ose kjo “Ahtisaari” nga dallkaukėt tonė, pa iu bėrė vonė, ėshtė pranuar, miratuar, fare pa e kundėrshtuar…
Aristofani i kishte shumė inat dallkaukėt. Njė ditė, njėri nga kėta iu ngjit pas dhe ia bėnte qejfin duke i miratuar ēdo fjalė.
Si e dėgjoi njė kohė tė gjatė, Aristofani i tha mė nė fund:
Tė lutem shumė, kundėrshtom sė paku njė herė, qė tė kem pėrshtypjen se jam vetė i dytė…!
Shqiptarėve tė Kosovės, kjo pavarėsi, kjo “ahtisaari” iu ėshtė imponuar, tani pėrpara iu ėshtė shtruar, e zbukuruar, e maskuar, vetėm pėr t’i mashtruar…
E vėrteta ėshtė se kjo pavarėsi ėshtė Pavarėsi e Mbikqyrur, qė ēėshtjen shqiptare s’ka pėr ta zgjidhur, por edhe me mė shumė nyje ka pėr ta lidhur...
Kosova, me kėtė pavarėsi, vėrtetė u bė shtet, por jo shtet i shqiptarėve, por shtet i “qytetarėve”, i tė gjithė ”kosovarėve”…
Kosova si shtet i “kosovarėve”, pėr fillim, ėshtė shumė mirė qė po pranohet ndėrkombtarisht, por mė vonė ka me na dalė dardhė me bisht… Pse?
Sepse, nė sytė e ndėrkombėtarėve, Kosova nuk njihet si shtet i shqiptarėve…
Shqiptarėt, qė janė mbi 90%, shumicė, do tė shndėrrohen nė pakicė, kurse tė tjerėt qė janė nėn 10%, pakicė, do tė shdėrrohen nė shumicė…! Pse?
Sepse pakicat kanė tė drejta tė garantuara, janė tej mase tė privilegjuara, me shumicėn shqiptare ata po bėjnė hajgare, sepse janė lazdruar prej bashkėsisė ndėrkombėtare…
Pavarėsia e Kosovės ėshtė Pavarėsi e Mbikqyrur, e cila kėmbė e duar ka me na lidhur, gojėn me dry ka me na mbyllur…
Goja na lejohet me u hapė vetėm pėr ndonjė deklaratė tė thatė…
Deklaratė tė thatė, qė s’ka manfat, deklaratė me rekomandime, me porosi, siē ishte Deklarata pėr Pavarėsi…

Deklarata e Pavarėsisė

Nė Deklaratėn e Pavarėsisė, ndėr tė tjera, siē e dėgjuam, siē e lexuam, shkruan:
1. Ne, udhėheqėsit e popullit tonė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike, nėpėrmjet kėsaj Deklarate shpallim Kosovėn shtet tė pavarur dhe Sovran. Kjo shpallje pasqyron vullnetin e popullit tonė dhe ėshtė nė pajtueshmėri tė plotė me rekomandimet e tė Dėrguarit Special tė Kombeve tė Bashkuara, Martti Ahtisaari, dhe Propozimin e tij Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit
tė Kosovės.
2. Ne e shpallim Kosovėn njė republikė demokratike, laike dhe multietnike…
3. Ne pranojmė plotėsisht obligimet pėr Kosovėn tė pėrmbajtura nė Planin e Ahtisaarit dhe mirėpresim kornizėn qė ai propozon…
Nė paragrafin e 12, tė fundit, shkruan:
12. Ne, nėpėrmjet kėsaj, afirmojmė nė mėnyrė tė qartė, specifike dhe tė parevokueshme se Kosova do tė jetė ligjėrisht e obliguar tė plotėsojė dispozitat e pėrmbajtura nė kėtė Deklaratė, pėrfshirė kėtu veēanėrisht obligimet e saj
nga Plani i Ahtisaarit…
Mjafton, pėr atė qė mendon, se Deklarata e Pavarėsisė ėshtė njė Deklaratė e Varėsisė, sepse ajo pėrqėndrohet nė detyrimet, nė obligimet e Kosovės dhe aspak nė lirinė, pavarėsinė e saj…
Deklarata e Pavarėsisė ka edhe tetė pika, paragrafe tė tjera, mė tė forta se guri, tė cilat do t’na mbėshtesin pėr muri…
Muri do tė rritet me Kushtetuten e Republikės sė Kosovės qė po na pėrgatitet…

hasanmehmeti
02-03-08, 11:01
Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
Kushtetutė e smutė…

Muri do tė forcohet kur Kushtetuta tė aprovohet…
Muri do tė lartėsohet kur Plani i Ahtisaarit fillon tė zbatohet, kur Kosova fillon zyrtarisht, ligjėrisht tė coptohet, tė sakatohet, tė tjetėrsohet…
Nė Projekt-Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės,
e cila kanė 16 Kapituj dhe 160 nene, nė Kapitullin I, Dispozitat Themelore, Neni 1. (Pėrkufizimi i Shtetit) shkruan:
1. Republika e Kosovės ėshtė shtet i pavarur, Sovran, demokratik, unik, dhe i pandashėm.
Ky neni 1., i Kaptitullit tė parė, sa i bukur duket pėr shqiparė, kėshtu siē shkruan nė letėr, por e vėrteta ėshtė diēka tjetėr…
Kosova nuk ėshtė e pavarur, sepse ėshtė e varur…
Kosova nuk ėshtė sovrane, haj medet, sepse, s’ka sovranitet…
Kosova nuk ėshtė shtet demokratik, as unik…
Kosova nuk ėshtė shtet i pandashėm, sepse ndarja veē u ba, por dallkaukėt, kanė sy, por s’dojnė me pa…
Nė nenin 2., shkruan:
Republika e Kosovės ėshtė shtet i shtetasve tė saj…
Cilėt janė shtetasit e saj?
Kjo nuk tregohet, por nėnkuptohet, janė “kosovarėt”, pra, kurrsesi shqiptarėt…
Karakterit tė “kosovarėve” “shumėetnik” - Kushtetuta e Republikės sė Kosovės me simbole i qėndron besnik…
Nė nenin 6., (Simbolet), shkruan:
Flamuri, stema dhe hymni janė simbolet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės tė cilat pasqyrojnė karakterin shumėetnik tė saj.
Kėshtu pra, qysh tani, Republika e Kosovės me “karakterit e saj shumėetnik” ėshtė nė rrezik… Pse?
Sepse, me “karakterin shumėetnik” Kosova po tjetėrsohet, me Atdheun, Nanėn Shqipni, po “armiqėsohet”…
Pse?
Sepse nė Kushtetutė shkruan: (Pėrkufizimi i Shtetit)
Neni 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjesė tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė e as tė pranoj tė bashkohet me ndonjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.
Mė nė fund, po e themė shkurtė, trup, urtė e butė: kjo kushtetutė ėshtė e smutė… Pse?
Sepse ėshtė: anti-njerėzore, anti-shqiptare, anti-fetare, anti-kombėtare…
Si interpretohet kjo?
Nė Kapitullin XIII, Dispozitat Pėrfundimtare, shkruan:
Neni 143. (Interpretimi)
1. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės do tė interpretohet nė pajtueshmėri me Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr Zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007. Nė rast kontradikte midis dispozitave tė kėsaj Kushtetute dhe dispozitave tė Marrėveshjes, kjo e fundit do tė mbizotėrojė.
Pra, Plani i Carit, Shėn Ahtisaarit, do tė mbizotėroj…
Do tė mbizotėrojė, do tė thotė: Ne mbesim me gishta n’gojė…!
Me gjithė kėtė, qė mbesim me gishta n’gojė, Republika e Kosovės , kundėr vetvetes, duhet tė veprojė, tė punojė… Pse?
Sepse, nė nenin vijues, qė ėshtė nen obligues, detyrues, shkruan:
“Republika e Kosovės merr pėrsipėr tė gjitha detyrimet nė Propozimin Gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e Statusit tė Kosovės, datė 26 mars 2007 dhe do tė ndėrmarrė veprimet e duhura pėr implimentimin e tyre.”
Deri nė implimentimin e tė gjitha detyrimeve tė Planit tė Ahtisaarit, Kosova e Pavarur do tė jetė e Varur…
Kjo Pavarėsi e Varur ose Mbikqyrur ka me na ndrydhur…
Kur Plani i Ahtisaarit tė zbatohet nė tėrėsi, atėherė kjo qė tani po quhet Pavarėsi – e qė nė tė vėrtetė ėshtė koloni, “Ahtisaari”, njė mashtrim i ri, atėherė edhe tė pėrgjumurit do tė shohim me kthjelltėsi se:
Kosova nga Sėrbia u shkėputė, por edhe Sėrbia nė Kosovė u futė…
Kosova jonė e dashur, Kosova jonė e shkretė edhe sa kohė ka me hjekė…!? Pse?
Sepse me Planin e Carit, Shėn Ahtisaarit, Kosova edhe me qenė shtet i ndėrtuar, i zhvilluar, i lulėzuar, ky Plan ka pėr ta shkatėrruar, varfėruar, shkretėruar…Pse?
Sepse ne po jetojmė jashtė vetes. Kur nis tė jetosh jashtė vetes, thoshte Hemingueji, atėherė gjithēka ėshtė e rrezikshme.
Dhe krejt nė fund, siē thoshte Gėte:
”Mė mirė ėshtė tė ndodhin padrejtėsi
se sa tė rregullohen nė mėnyrė tė padrejtė.”

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

hasanmehmeti
06-03-08, 11:10
VĖREJTJET NĖ PROJEKT-KUSHTETUTĖ N E REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS NĖ DEBATIN PUBLIK TĖ GJAKOVĖS (http://drejtesia.blogspot.com/2008/03/vrejtjet-n-projekt-kushtetutn-e.html)Mexhid YVEJSI, GjakovėNė Kosovė, me 1 Mars 2008, pėrfundoi e ashtuquejtura faza e dytė e debateve pėr Projekt-Kushtetuten e Republikės sė Kosovės.
Faza e dytė e debateve, e cila filloi menjėherė pas Shpalljes sė Pavarėsisė , u zhvillue nė tė gjitha qytetet kryesore tė Kosovės.
Nė tė gjitha qytetet e Kosovės, qytetarėt i bėnė shumė vėretje Projekt-Kushtetutė s, por ato vėretje nuk u pasqyruan sa duhet dhe qysh duhet nėpėr media…
Gazetat e pėrditshme, sado, qė ėshtė, pak, i shėnuan, por radiot dhe televizionet nė shumė raste i cenzuruan, i tjetėrsuan… Siē ndodhi edhe nė Gjakovė…
Nė Gjakovė, e mėrkurė, 27 shkurt 2008, nė Sallėn e Madhe tė Kuvendit tė Komunės, e cila ishte e mbushur pėrplotė, pak pas ores 11-tė, filloi debati, i cili ishte paracaktuar tė zhvillohet nė kohė tė kufizuar prej 90-tė minutave, kėshtu u arsytuan anėtarėt e Komisionit Kushtetues tė ardhur nga Prishtina, sepse kishin me vazhduar debatin me qytetarėt e Deēanit…
Gadi gjysmėn e kohės e harxhuan dy anėtarėt e Komisionit Kushtetues, prof. Fatmir Fehmiu dhe prof.
Lirije Osmani, duke e reklamuar, zbukuruar, Kushtetutėn e Kosovės, e cila ėshtė e imponuar, aq shėmtuar, e cila aq shumė ka me dėmtuar…
Sa e mbaruan reklamimin, zbukurimin, kinse shpjegimin, interpretimin e Kushtetutės, filloi debati…
Rreth kėsaj Kushtetute, foli i pari ky fakiri, ky i ngrati, i cili, ndėr tė tjera, tha:
Mirė se keni ardhė, e paqi faqėn e bardhė, por Kushtetutėn e keni hartue pėr faqe t’zezė…! Pse?
Sepse, nė Projekt-Kushtetutė n e Republikės sė Kosovės, e cila ka 14-tė kapituj dhe 160 nene, nuk pėrmendet askund emri i Zotit.
Aty ku nuk pėrmendet emri i tė Madhit Zot, ēdo gjė rrėnohet, ēdo gjė shkon kotė…
Deri dje, e pėrmendshit Zotin, ku duhet e ku s’duhet: Zoti e bekoftė Kosovėn, Zoti e bekoftė….
Mė shumė bekojshi ju me emrin e Zotit, se bekojshin hoxhallarėt, shejhlerėt, priftat e popat…
Nė Projekt-Kushtetutė n e Republikės sė Kosovės, nė asnjė prej 160 neneve, nuk pėrmendet asnjė herė emri shqiptar. Kujt i shėrben kjo?
Nė Kapitullin e Parė, Neni 8, shkruan:
“Republika e Kosovės ėshtė shtet laik dhe neutral nė ēėshtje tė besimeve fetare”.
Shtet laik do tė thotė: Shtet pa fe, shteti i ndarė nga feja. Pra, kjo i bje, se Kosova ėshtė shtet pa fe, por ka popull me fe…!
Republika e Kosovės, shkruan nė Kushtetutė, ėshtė neutrale nė ēėshtjen e besimeve fetare. Kjo do tė thotė se shteti ėshtė asnjėnės, por kjo nuk qėndron, nuk ėshtė drejt, sepse nuk ėshtė e vėrtetė.
Nė 160 nene nuk pėrmendet asnjėherė Feja Islame, sikur qė nuk pėrmendet, madje, as Kisha Katolike, sepse tė dyja janė me besimtarė shqiptarė…
Pėrdryshe, pėrmenden Kishat e Manastirėt ortodokse, qė emėrtohen, serbe, tė cilat janė tė privilegjuara, tė mbrojtura, me territore tė zgjeruara,
tė fortifikuara, gati si me qenė tė zyrtarizuara…
Nė Kapitullin II
Tė Drejtat dhe Liritė Themelore
Neni 26 ( E Drejta e Jetės), shkruan:
2. Dėnimi me vdekje ėshtė i ndaluar.
Kjo nuk ėshtė nė dobi tė njeriut apo njerėzimit, sepse ja hapė derėn krimit…
Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė ju e merrni si shembull tė demokracisė, dėnimi me vdekje jo vetėm qė ėshtė i lejuar, por aty ka katėr lloje dėnimesh me vdekje:
Dėnim me vdekje pėrmes injekcionit, nė karrikė elektrike, me varje dhe denim, me vdekje, me ekzekutim apo pushkatim….
Mbi tridhjetė minuta, ju kėtė kushtetutė, e cila ėshtė e smutė, na reklamuet, mė fjalėt mė tė bukura, mė tė zgjedhura, duke na komentuar, shpjeguar, interpretuar, por pas fjalėve tė zbukuruara fshehen veprat mė tė shėmtuara…
Nė Kapitullin XXX Dispozitat Pėrfundimtare
Neni 143 (Interpretimi)
Ju nuk e gėzoni tė drejtėn tė interpretoni Kushtetuten e Republikės sė Kosovės, kėtė tė drejtė e ka vetėm Pėrfaqėsuesi i Bashkėsisė Ndėrkombėtare, sipas Marrėveshjes Gjithėpėrfshirė s tė Ahtisaarit…
Ju keni tė drejtė vetėm tė kryeni detyrimet e parashikuara nė Propozimin Gjithėpėrfshirė s tė Ahtisaarit….
Pse nuk bėhėni tė sinqertė dhe me tregue se: kėtė kushtetutė ne nuk e kemi hartue, por e kemi fotokopjue…
Me kėtė kushtetutė, shumica shqiptare asgjėsohet fare, kurse pakica bėhet shumicė, me tė drejta tė garantuara, tė shumėfishuara, tej mase tė priviligjuara, mbi ēdo standart tė lartėsuara…
Dhe krejt nė fund, por qė kjo marrėzi s’ka fund, ėshtė Kapituli I, neni 3, ku shkruan:
“ Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjesė tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė e as nuk do tė pranojė tė bashkohet me asnjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti .”
Keni frikė, ju vjen marre, turp me e pėrmend Shqipninė… Hajde, mos mos me kėrkue me u bashkue me Shqipni, rrethanat e sotme nuk lejojnė tė kėrkojmė, por as nuk do tė pranojmė, kėtu punėt ndryshojnė…
Kjo kushtetutė ėshtė e smutė…
Kjo kushtetutė nuk pasqyron vullnetin e popullit shqiptarė, kėtė duhet ta kuptoni sa mė parė….
Kėto ishin vetėm disa vėretje pėr Projekt-Kushtetutė n e Kosovės nė debatin publik tė Gjakovės…
Asnjė radiostacion pėr kėto vėretje dėgjuesit nuk i informojė, asnjė televizion pėr shikuesit nuk i transmetojė, asnjė gazetė e pėrditshme pėr lexuesit, nuk i shėnojė, pėrveē gazetės “Koha Ditore”, e cila i shėnojė, por i pėrgjysmojė….
Lexues tė nderuar!
Me pak fjalė, kjo ishte njė pjesė e debatit publik tė Gjakovės - rreth Kushtetutės tė Republikės sė Kosovės…
Me kėtė kushtetutė dėshirojnė me na shpėrla trutė…
Kosova u pranue shtet, po pranohet shtet, shtet i veēantė nė kėtė planet, por pa identitet….

Pupi
06-03-08, 11:34
Republika Islamike e Kosovės


Haj medet e si na drodhėn
Si u bė qė hiq su lodhėn
Vrap e turrė, e me nxitim
Sollėn shtet me Pavarsim
Su kujtuan e s'bėnė njė plan?
As pėr melaqe, e as pėr shejtani!
Se pėr popull kush dėgjo,
T'paktėn tė kishim thėnė jo !
vrap e turr, e me nxitim,
Anashkaluan bile, ēdo trim,
Kjo ska der, e as dėrman.
Su kujtuan as pėr Gjuman
Lėre tjerat qė si pėrfillėn
S'paku emrin nuk i'a vidhėn ?
Laicitet, e dofar hajgare,
Kjo nuk ėshtė pavarsi Shqiptare.
S'ėshtė Shqiptare, sepse ska qejfe,
ka munguar muzik me defe.
Qejfin mua hiq s'mė marun
Pse se thirrėn Pupian.
Poo, edhe aty mė mbeti hatri
kshtu nuk thot sheriati
Andaj sa nuk ėshtė bėrė vonė
Qejfin timė me ba taman.
Le tė thirėt, a la pupi republik
ose jo,de la islamiiik.

Preshevar
06-03-08, 11:55
(http://drejtesia.blogspot.com/2008/03/vrejtjet-n-projekt-kushtetutn-e.html)
Me kėtė kushtetutė dėshirojnė me na shpėrla trutė…
Kosova u pranue shtet, po pranohet shtet, shtet i veēantė nė kėtė planet, por pa identitet….


Shpėrlarja e trurit te shqiptaret veq se ka filluar tash.

Kosova si takon shqiptarve thot Ahtisari, shqiptaret gjithashtu i shpall te pa fe por e kan si obligim qe ti ruajn kishat e shkive qe deshmojn per historin e Kosoves dhe te udheheqen nga ata me fe si Evropjanet qe se injorojn identitetin e tyre kombtar dhe fetarte dhe qe jan te frymezuar nga serbet !

Perndryshe jemi sikur ata mit neper laboratuare qe bejn eksperienca mbi ta. Ta shohin qka po ndodh me Republiken e Ahtisarit, dhe me von do ti shpallin edhe provincat e tjera me autonomi shtete duke mos e perseritur gabimin e njejt si te kosoves.

gjini
06-03-08, 13:59
Valla, se paskeni marr vesh mire kete ahtisarin ju muslimanet e mija.
Ahtisari ska thon me i rujt na kishat por ka than mos me i prish na kishat.
e sa per ate qe neve sna ka permend si musliman i falenderohem nga zemar se asnje pike spo me mbetet hatri veq po me bahet qejfi shum qe na ka lan veq shqiptare te pa fe.

SoKoLi-i-Maleve
06-03-08, 21:22
Rroft Kosova e Pavarur!
KUSH MOS E DASHT,PLAST!

Reana
07-03-08, 01:27
Rroft Kosova e Pavarur!
KUSH MOS E DASHT,PLAST!


Hahaahahahhaahahhahaha:biggrin: .
Po i bashkerenditem ketij urimi!!!!!!!!!!!

si duket ketyre neo-islamisteve, tash u ka dalur gjumi. kane kujtuar se si te behet pavaresia, do ta kene "sallamadi" si ne Pakistan.
si duket tani e kane kuptuar se me pavaresi iu ngushtohet hapsira e "veprimtarise" qe kryesisht bie ndesh me ligjet e nje shoqerie perparimtare dhe demokratike.

phaaaaa, madje edhe halli i kushtetutes i paska zene; edhe ate per motive shume "fisnike".
shkoni ne tunguzi, kane "kushtetuta" me te mira atje:wink: !

Preshevar
07-03-08, 10:19
Feja nė Kushtetuten e Kosovės

Kushtetuta e Kosovės gjegjėsisht formuluesit e saj kombėtar dhe ndėrkombėtar kanė anashkaluar dhe nuk kanė rregulluar e as qė kanė pėrmend fenė Islame, rolin e Bashkėsisė Islame nė Kosovė dhe ndjenjėn shpirtėrore tė 90% tė myslimanėve tė kėtij vendi.


Abdullah M. Klinaku, Prizren Mars, 2008

Zoti dhe feja nuk do tė duhej tė injoroheshin nė Kushtetutėn e Kosovės. Mundi i rilindėseve tonė nuk ka qenė me bė shtet komunist. Lufta kundėr komunizmit nuk ėshtė bėrė pėr ta kthyer njė komunizėm tjetėr. Lufta nuk ėshtė bėrė pėr tu injoruar Zoti dhe feja, ėshtė bėrė pėr ti ēmuar dhe pėr tė pas mundėsi me adhurua Zotin pa frikė. Pas shumė pėrpjekjeve pėr arritjen e pavarėsimit dhe fitimit tė ndjenjės sė lirisė me 17 shkurt 2008 u shpall pavarėsia e Kosovės. Sot po punohet nė hartimin e Kushtetutės sė saj gjė qė po ngjall polemika dhe debat edhe pse shumė i mbyllur nga mediat megjithatė u bė njė bujė e madhe.

Kushtetuta si akti mė i lartė juridik i njė vendi pėrfshin, rregullon dhe vė nė vija diku tė trasha e diku bazike sistemin normativ-juridik dhe politik tė njė vendi. Kushtetuta e Kosovės gjegjėsisht formuluesit e saj kombėtar dhe ndėrkombėtar kanė anashkaluar dhe nuk kanė rregulluar e as qė kanė pėrmend fenė Islame, rolin e Bashkėsisė Islame nė Kosovė dhe ndjenjėn shpirtėrore tė 90% tė myslimanėve tė kėtij vendi. Citoj se nuk ėshtė anashkalua feja nė kėtė Kushtetutė ėshtė anashkalua Islami si fe.

Pėr ortodoksizmin dhe objektet fetare tė saj i ėshtė kushtuar njė vėmendje e posaēme sidomos nė njė akt tjetėr mė tė lartė pėr Kosovėn, Pakon e Ahtisarit.
Kjo u bė nga presidenti Finlandez Ahtisari por, hiq me keq nuk e lan bijtė e myslimaneve.
Ne do duhej tė ishim mė tė vendosur dhe mė tė fuqishėm qė tė pėrmendet Zoti dhe feja islame nė Kushtetetutėn e Kosovės. Ky injorim i fesė dhe Zotit po vazhdon ende. Duhet tė jemi tė vėmendshėm dhe reagues nė kėtė qėshtje. Pėrndryshe kjo pėrgjegjėsi hyjnore do tė bije mbi institucionet laike shtetėrore, BIK-un, dijetarėt dhe mbarė popullin musliman tė Kosovės.

Presidenti Ahatisari ėshtė diplomat i huaj qė ka qenė i ngarkuar me gjetjen e njė kompromisi mes Kosovės dhe Serbisė. Ēdo gjė qė e ka pa si tė mundur pėr tu marrė si kompromis e ka cituar. Kjo qofte edhe lėshim apo zbutje nė fjalorin gjuhėsor, ndėrkaq substanca nė disa vende ėshtė ruajt. Presidenti Ahasari nuk e din ēka ėshtė me e adhurua Zotin me frik mos po tė sheh pushteti apo, po tė dėmton sigurimi shtetėror. Kėtė e kanė pėrjetua negociatorėt shqiptarė nė mos jo kėta (pėr shkak se kanė qenė pjese e atij sistemi prindėrit e tyre e kanė pėrjetuar). Prandaj kėta esencialisht duhet tė kritikohen se gjithsesi ka qenė dashtė tė propozojnė pastaj edhe tė jenė kėmbėngulės qė feja zyrtare nė Kosovė tė pėrmendet dhe ti jepet fesė Islame njė fuqi kushtetuese. Kjo nuk ndodhi dhe pasojat filluan te shihen.

Institucioni Islam nė Kosovė gjegjėsisht Bashkėsia Islame e Kosovės bart pėrgjegjėsin kryesore pėr reagim zyrtarė dhe ndikim nė pushtetin laik. Njė gjė dua ta cek se ne myslimanėt e Kosovės ėshtė mirė qė gishtin pėr fajtorė ta drejtojmė njėherė edhe nga ne. Punėtorėt e BIK-ut gjegjėsisht thirrėsit Islam fatkeqėsisht kanė qenė shumė prej tyre tė radhitur nė partitė e qė sot e margjinalizuan dhe injoruan fenė dhe Zotin. Thirrės musliman, hoxhallarė e intelektual fetar bėnin thirrje pėr tė votuar partitė qė sot janė nė pushtet. Pėr partitė qė pasi hipėn nė pushtet e harruan jaranin parazgjedhore me muslimanėt. A thua o mysliman kur po donė me mbledh mend? Muslimani dy herė nuk therret nga e njėjta therr, e na qe sa herė u therrėm te paritė e njėjta. Qe sa herė u mashtruam, e prapė si duket nuk po kuptojmė se po mashtrohemi. Ne myslimanėt tė parėt jemi ata qė kemi gabua tė paktėn bile nė atė kuptim qė ne e besojmė.

E para: nuk po e ruajmė devotshmėrinė me elementet substanciale tė saj: largimin nga harami, mbėshtetjen nė Allah, dashurin pėr Allah, friken dhe respektin ndaj Allahut.
Po tė kishim qenė me virtyte tė tilla Allahu garanton: Kush i frikohet Allahut ja bėnė (Allahu) atij punėt e lehta… Kush i mbėshtetet Allahut, Allahu i mjafton atij…
Pra me virtyte dhe cilėsi tė tilla Allahu na garanton fitore.
E dyta:jemi dobėsua shumė se jemi pėrēa mes veti Allahu nė Kuran thotė: Mos u pėrēani mes veti e tė dobėsoheni e tė humbeni fuqinė…
E treta nuk po kemi urtėsi: E kujt i ka dhėnė Allahu urtėsi, i ka dhėnė begati tė madhe…, urtėsia sipas disa sahabėve citohet po ashtu edhe te Sami Frashri "Fjalėt e Urta" ėshtė fjala dhe veprimi i duhur nė kohėn e duhur. Ne me kėtė rast kemi reaguar relativisht vonė, e sidomos jemi pėrgatitė vonė. Reagimi kėmbėngulja dhe presioni ka qenė dashtė tė bėhet nė kohen e pėrmbylljes sė planit tė Ahatisarit. Por kjo kaloj kėto janė gabime shumė sipėrfaqėsore qė i ceka se edhe ne muslimanėt duhet ta bartim dhe pranojmė pėrgjegjėsin e fajit pėr pasojat qė i ndodhin Islamit nė kėtė vend.

Megjithatė nuk ėshtė krejt zi, jemi para dy mundėsive tė zgjidhjes sė kėtij problemi por, kjo ndodh pas pėrmirėsimit tonė individual edhe xhemator.
Zgjidhja e parė, duhet ne myslimanėt tė jemi unikė, tė bashkuar dhe syhapur qė tė reagojmė menjėherė dhe fuqishėm pa u ndal deri nė ditėn e miratimit qė tė paktėn nė Kushtetutėn e Kosovės tė intervenohet:
1. Tė filloj nė emėr tė Zotit si akti mė i lartė juridik i kėtij vendi
2. Tė citohet tek "Neni 12" se: Republika e Kosovės ėshtė shtet laik, e paanshme nė ēėshtjet e besimeve fetare dhe kulturore. Republika e Kosovės njeh fenė islame si fenė dominuese tė kosovarėt pastaj njeh katolicizmin dhe ortodoksizmin. ( kjo mund tė ceket edhe tek "Neni 37": forma gjuhėsore dhe politike mund tė diskutohet por kjo duhet tė jetė substance si kompromis e imponimit tė planit Ahatisari)

Na rast se kjo nuk ndodh duhet tė punojmė nė zgjidhjen e dytė.

Neni 37 paragrafi 2 thotė: liria e besimit, e ndėrgjegjes dhe e fesė pėrfshin tė drejtėn pėr tė pranuar dhe pėr tė manifestuar fenė, tė drejtėn pėr tė shfaqur bindjet personale dhe tė drejtėn pėr tė qenė anėtarė ose pėr tė mos pranuar pėr tė qenė anėtarė i njė bashkėsie ose njė grupi fetar.
Ky nen ka nevojė pėr interpretim tė drejtė. Feja nuk manifestohet vetėm nė ndjenjėn e brendshme se je fetar apo jo por, manifestohet nė boten e jashtme gjegjėsisht sociale qė d.m.th ke drejt me bartė Shamin nė Shkolla Publike dhe Institucione Publike se garantohet e drejta e manifestimit tė fesė qė pėrqafon.
Mirėpo, frika tjetėr ėshtė kėtu: po ky nen nė paragrafin e tretė thotė: liria e manifestimit tė fesė, besimit dhe ndėrgjegjes mund tė kufizohet me ligj, nėse njė gjė e tillė ėshtė e domosdoshme pėr mbrojtjen e sigurisė publike, shėndetit, moralit ose tė drejtave tė personave tė tjerė.

Tek ky paragraf shihet mundėsia e kufizimit tė praktikimit tė fesė por nėn kushte tė caktuara. Asnjėra prej atyre kushteve nuk ėshtė nė kundėrshtim me praktiken Islame nė vendin tonė por, duke pas parasysh se ligji ndodhet nė duart e njerėzve tė ligj dhe antifetar ekziston frika qė tė keqpėrdoret. Kėshtu nė kėtė rast tek ky nen duhet tė shtohet "se tė manifestuarit e fesė do tė kufizohet me ligj nė raste tė caktuar pasi tė merret edhe konsultimi fetar me bashkėsinė fetare tė caktuar".

Pėrndryshe BIK-ut, dijetarėve dhe masės sė tėrė i jetė qė tė punoj me pushtetarėt tanė nė formė marrėveshje apo presioni qė mos tė sjellin ligje diskriminuese dhe tė disfavorshme pėr musliman sepse pėr ortodoks janė tė garantuara me Pakon e Ahisarit.

Shpresoj qė ne si mysliman, sė pari do pėrmirėsohemi e pastaj sukseset janė nė dorė tė Allahut, Ligjvėnėsit Suprem, Atij i qofshim fal.

Estella
07-03-08, 21:48
kush tka rrejt kush tka mashtru se kosova u bo e pavarur :)

BE LK
08-03-08, 13:26
O preshevaaaaaaaa.....

Mos jep ekuacione te veshtira se nuk i kuptojne mire keta "Patriotet" ketej......!

Reana
10-03-08, 03:12
hahahhahha...
Ahtisarit, i pifshim uje per shendet te gjithe, se ia pame hajrin!!!

pse mos kujtuat ju qe halli i injoranteve me tendeca pro-aziatike, e pro-kulturash inferiore qe adhurojne roberine dhe roberimin e shpirtit te nejriut, qenka deshur te hartoje Kushtetuten e Kosoves????
paska harruar klasa politike ne Kosove ta pyesin hallin e klinakut, dhe te ketyre klyshave qe bredhin rrugeve te Evropes te infiltruar nga kultura semitike e Azise!!!


Kushtetuten e Kosoves e kane hartuar, profesore/akademike te Fakultetit Juridik te Universitetit te Prishtines, njerezit qe kane ruajtur vendin dhe konakun shqiptar edhe ne ditet me te veshtira, eksperte boterore te sferes juridike qe kane ndihmuar edhe pavaresimin e Timorit Lindor nga Indonesia, perfaqesues politik te te gjitha partive shqiptare si dhe perfaqesues te asociacioneve te rendesishme a-politike ne Kosove.
Kosova ka rregullim shteteror laike, nedersa fete (te gjithat) nuk do te jene pjese e shtetit juridik.

Preshevar
10-03-08, 09:21
hahahhahha...
Ahtisarit, i pifshim uje per shendet te gjithe, se ia pame hajrin!!!


Oj e meqmja e manatanit,

Shqiptaret s'luftuan per nje pavarsi t'Ahmak Ahtisarit.

E ti, ja pifsh ujin Ahtisarit, s'dihet, ndoshta prap ja sheh "hajrin" :biggrin:

BE LK
10-03-08, 14:47
hahahhahha...
Ahtisarit, i pifshim uje per shendet te gjithe, se ia pame hajrin!!!

pse mos kujtuat ju qe halli i injoranteve me tendeca pro-aziatike, e pro-kulturash inferiore qe adhurojne roberine dhe roberimin e shpirtit te nejriut, qenka deshur te hartoje Kushtetuten e Kosoves????
paska harruar klasa politike ne Kosove ta pyesin hallin e klinakut, dhe te ketyre klyshave qe bredhin rrugeve te Evropes te infiltruar nga kultura semitike e Azise!!!


Kushtetuten e Kosoves e kane hartuar, profesore/akademike te Fakultetit Juridik te Universitetit te Prishtines, njerezit qe kane ruajtur vendin dhe konakun shqiptar edhe ne ditet me te veshtira, eksperte boterore te sferes juridike qe kane ndihmuar edhe pavaresimin e Timorit Lindor nga Indonesia, perfaqesues politik te te gjitha partive shqiptare si dhe perfaqesues te asociacioneve te rendesishme a-politike ne Kosove.
Kosova ka rregullim shteteror laike, nedersa fete (te gjithat) nuk do te jene pjese e shtetit juridik.

hahahahahaaaaaa...

Na paske me su dhe me u shpreh bukur a?

Pse si e pelqenke ti kushtetuten...!? Kushtetute allaserbe a?

Ik moj se na shkrive...!

Bjeshka1
10-03-08, 15:33
Njerzit qe kan Kuranin per kushtetute, flasin per kete pune!!! Sharia eshte per ju,ashtu qe mos llomotitni kot.

Reana
11-03-08, 04:36
Oj e meqmja e manatanit,

Shqiptaret s'luftuan per nje pavarsi t'Ahmak Ahtisarit.
Ti caraveshi tjeter i rritur mes thive te shkijeve, trego cilen gjuhe e kupton me mire, se ndoshta del dikush dhe ta perkthen ne gjuhen tende, se si po verehet ende spo kupton asgje: Kushtetuta e Kosoves, e hartuar menjehere pas luftes ne Kosove kryesisht nga eksperte juridik vendore, dhe plani tranzicional i Ahtisarit qe u pergatit me 2007 per Pavaresine e Kosoves, nuk jane e njejta gje!!!!

behet fjale per dy dokumente te ndryshme:
1. Kushtetuta e Kosoves
2. Plani TRANZICIONAL i Ahtisarit per pergatitjen e Pavaresise se Kosoves

Ahtisari ska asgje te beje dhe as qe ka marre pjese as si hartues, as si vezhgues ne pergatitjen e Kushtetutes se Kosoves.
apo kupton caravesho??? ndoshta serbisht e kupton me mire-nese din dikush t'ia perkthej

e ty mos tu dokt mire ne Kosove, ki ku mu kthy, a?:wink: shiqo nese mundesh atje te kotari yt i thive te krijosh shtetin tend me filozofine tende te pordhaft!

SoKoLi-i-Maleve
11-03-08, 18:43
Preshevarogli dhe HasanAgoloviq ju shpreh ngushllimet e mija ma te sinqerta dhe shpreh" indinjaten" time ndaj Hartuesve te Kushtetutes qe u kan anashkalue deshiren e juaj per te shpall Kosoven Darrull- Islamije.Sa keq qe sju kan emnue ne Kushtetut si regjionin e "shumices",krejt ju kan injorua keta qafira.

ps:Ikni nga Kosova se ktu sasht Daruulistan?

arlito de rato
16-03-08, 17:16
Kosova si shteti ri ka bėrė ndryshime te tejshme gjat tėr vitit kur ka qenė nėn sundimin Serb edhe nėn sundimet e tjera.Kosovės i nevoitet mbizotrimi i paqes me qdo armik te perjashtueshem e nė kontrast me jetėn e atyr tė cilet po e rrezikojn jetėn e tyre afėr disa fshatrave te cilet i kanė afėr serbet qe janė armiku mėi madh i Kosovės.
Unė them njė poezi me njė varg tė vogėl:
Ti i afrohesh botes qe jeton,
-ti i huaj nuk pėrqafon.
Edhe kosova ėshtė vend me jetes,
ne tė gjith rrojm me paqe e me vesė.
CiMi