PDA

View Full Version : Xhorxh Bush do tė vizitojė Kosovėn nė prill?


Dilaver
02-03-08, 23:00
Xhorxh Bush ndoshta nė prill pėr vizitė nė Kosovė
http://www.dardania.de/vb/upload/../upload/images/1204464983.pjpeg
(Dėrguar mė: 02/03/08)Lajmi ėshtė bėrė I ditur nga disa media kosovare tė cilat thonė se kreu I Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės mund tė jetė gjatė muajit prill nė Kosovė, fill pas samitit tė NATO-s I cili do tė zhvillohet nė Bruksel

http://www.balkanweb.com/sitev4/upload/images/1204464983.pjpeg

Pas shpalljes sė pavarėsisė dhe njohjes sė saj nė mėnyrė tė menjėhershme nga presidenti I amerikės, Xhorxh W. Bush mund tė vizitojė Kosovėn sė shpejti. Lajmi ėshtė bėrė I ditur nga disa media kosovare tė cilat thonė se kreu I Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės mund tė jetė gjatė muajit prill nė Kosovė. Pėr njė lajm tė tillė I cili do tė thotė shumė pėr shtetin mė tė ri tė botės, mediat kosovare I referohen njė lajmi tė bėrė publik nga mediat kroate. Sipas kėtyre mediave presidenti Xhorxh Bush do tė jetė nė Kosovė fill pas samitit tė NATO-s I cili do tė zhvillohet nė Bruksel. Mediat kroate gjithashtu bėjnė tė ditur se presidenti Xhorxh W. Bush do tė vizitojė Kroacinė menjehėrė pas samitit tė NATO-s dhe po sipas kėtyre burimeve ai mund tė vizitojė edhe Kosovėn. Nėse ky informacion konfirmohet kjo do tė ishte vizita e dytė e njė presidenti amerikan nė njė territor me popullsi shqiptare. Ndėrkohė presidenti Bush vizitoi edhe Shqiperine nė datėn 10 qershor tė vitit tė kaluar, njė vizitė historike qė tėrhoqi vėmendjen e tė gjithė komunitetit ndėrkombėtar. (News24/Balkanweb)

Guri i madh
02-03-08, 23:20
hajde bush mir se ardhesh nė republiken 53 te amerikes

Arb
03-03-08, 00:56
Ooo t'pafsha lumin ty o President!

Dueht rezervuar nje pritje te jashtezakonshme per Presidentin! Dicka te ngjajshme me ate qe iu be ne Shqiperi, vitn e kaluar...

Mire se vjen!

Baca Bush e kreu!

Urata
03-03-08, 01:48
Duhet shtrue tere rruget e vendet ku do ti shkel kembe e tij ne kadife*...!

Sharr
03-03-08, 08:15
Moj po ia shtrojmė edhe me florinjė, veq le tė vjenė.

Preshevar
03-03-08, 08:31
U kon nihere G. Bushi ne Ks,.. bile m'kujtohet Kryetari Lejgendar shum mir e pat prit Bushin,... po ky i fundit se boni hiq mall :tongue:

Fshatari
03-03-08, 11:32
Prap e kanė ngrit kokėn kėta mijt e evropės! Vjen "maēoku" e ua qetėson nervat se e kanė kujtesėn e shkurtėr kėta sollanat, samrxhiqat, fejtat, huliganėt e banditat tjerė ballkanik!
E dinė kėta kretena qė i ati i presidentit aktual amerikan e ka pas trasue nji vijė tė kuqe rreth Kosovės, vijė e cila nuk do tė duhej tė tejkalohej kurrė...! E din evropa qė pa nji prani tė fuqishme amerikane nuk mund tė ketė as paqe as prosperitet nė kontinentin e vjetėr!
E kjo prani do tė konsolidohet pikėrisht nė trollin shqiptar sepse gjetiu nė evropė ajo u kontestua (qoftė nė Gjermani, Itali, Greqi...).

Pupi
03-03-08, 21:25
Aty ku ėshtė Bushi, aty s'guxoj tė mungoj as unė!
Mirė,

Lajmi ėshtė i gėzueshėm pėr tė gjithė ne, dhe duhet, do ta presim Presidentin Amerikan si ėshtė mė sė miri, kėtu ska fjalė!

A ju kujtohėt njė ditė kur erdhi Reana, shpejt e shpejt e na tėrhoqi veshin, pėr ta na bėrė me dije, qė pėr ne Kosovarėt, apo nė pėrgjithėsi Shqiptarėt nuk qon pesh emri i presidentit, por Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Dje ishte Clintoni, sot ėshtė Bushi, e neser ?
Po pra, Edhe atė tė nesėrmin duhėt pritur kėshtu njėjtė si atė tė djeshmin si kėtė tė sotmin.
Citat:
Mretėresha Elizabeth nė fjalimin e saj nė Amerik (parlament).
,,Qeverit vijnė e shkojnė, ėshtė miqėsia mes Popujve ajo qė mbetet pėrgjithmonė"
Mbarim citati.

uliksi31
04-03-08, 06:53
Prap e kanė ngrit kokėn kėta mijt e evropės! Vjen "maēoku" e ua qetėson nervat se e kanė kujtesėn e shkurtėr kėta sollanat, samrxhiqat, fejtat, huliganėt e banditat tjerė ballkanik!
E dinė kėta kretena qė i ati i presidentit aktual amerikan e ka pas trasue nji vijė tė kuqe rreth Kosovės, vijė e cila nuk do tė duhej tė tejkalohej kurrė...! E din evropa qė pa nji prani tė fuqishme amerikane nuk mund tė ketė as paqe as prosperitet nė kontinentin e vjetėr!
E kjo prani do tė konsolidohet pikėrisht nė trollin shqiptar sepse gjetiu nė evropė ajo u kontestua (qoftė nė Gjermani, Itali, Greqi...).

Eshte interesant te nxirret nje paralele nga kjo vija qe e pat then me 92 plaku Bush. Ishte kjo koha kur kandidohej Bush (plaku) dhe Clinton per president te Amerikes. Paten ber polemike te madhe, akuzonin njani tjetrin me akuza te renda. Sic e dini pat fitu Clinton por me 99 e coj ne vend fjalen e Bushit edhe pse ishin kundershtar nga dy parti te ndryshme. Keshtu qe Bushi W. Jr. e vazhdoj aty ku e la Cintoni dhe e mbajti fjalen e dhen qe do te bejn Kosoven e pavarur.

Pra kjo do ishte nje shembull edhe per neve qe interesi nacional te jet mbi ate partiak, por te gjinden formulat se si te ngritet ekonomikisht dhe ne cdo pikpamje shteti i ri i Kosoves. Poqese nuk c'rrenjoset korupcioni dhe krimi, asgje sna vyen pavarsia. Te ndalemi njehere e pergjithmon me devijime e percarje, jo ky paska me shume merita sesa ai e tj. Por sic tha ne nje shkrim e nderuara Jadore; se merita kane krejt prej 1912 e deri ne ditet e sodit, kush me pak e kush me shume.

BE LK
04-03-08, 12:52
Eshte interesant te nxirret nje paralele nga kjo vija qe e pat then me 92 plaku Bush. Ishte kjo koha kur kandidohej Bush (plaku) dhe Clinton per president te Amerikes. Paten ber polemike te madhe, akuzonin njani tjetrin me akuza te renda. Sic e dini pat fitu Clinton por me 99 e coj ne vend fjalen e Bushit edhe pse ishin kundershtar nga dy parti te ndryshme. Keshtu qe Bushi W. Jr. e vazhdoj aty ku e la Cintoni dhe e mbajti fjalen e dhen qe do te bejn Kosoven e pavarur.

Pra kjo do ishte nje shembull edhe per neve qe interesi nacional te jet mbi ate partiak, por te gjinden formulat se si te ngritet ekonomikisht dhe ne cdo pikpamje shteti i ri i Kosoves. Poqese nuk c'rrenjoset korupcioni dhe krimi, asgje sna vyen pavarsia. Te ndalemi njehere e pergjithmon me devijime e percarje, jo ky paska me shume merita sesa ai e tj. Por sic tha ne nje shkrim e nderuara Jadore; se merita kane krejt prej 1912 e deri ne ditet e sodit, kush me pak e kush me shume.

I nderuar Uliks....

Ne shqipetaret duhet ta pesojme nje mije here e te mesojme nje here, ky eshte problemi yne. Ne shqipetaret e shqiperise dikur shaheshim dhe vriteshim me njeri tjetrin per parti. Ky avaz vazhdoi disa vite, derisa populli kuptoi se keta parti e drejtues partishe e vetmaj gje qe i shqeteson eshte kolltuku i tyre. U deshte kohe me e kuptuar kete, me vjen mire qe sot popullit po ti permendesh kete pao ate politikan ndjen neveri ndaj tij, pavaresisht krahut politik qe mund ti takoje.

Po kjo semundje me sa shoh ka filluar te instalohet me plot kuptimin e fjales, mjaft mire ne kosove, kete e shikojme nga diskutues te ndryshem...!

Ne te gjitha temat qe mund te hapesh, eshte detyre e disave te infektuar nga ky "virus" te fusin partite dhe mbeshtetjet e tyre per secilen ne mes te muhabetit. Kjo me Cudit dhe me ben te ndjehem keq, sepse keta jnerez do zhgenjehen ashtu siq jane zhgenjyer te tjere para tyre. Te mundohesh te vendosesh nje parti politike mbi gjithcka me duket pak e guximshme....!

Zoti na ruajt prej "Virusit" "Partiak"...!

me te mira BE LK

Linka_pz
04-03-08, 13:07
U sa lajm i gezueshem ....

Mire se na vjen ,do ta presim ashtu siq na ka hije neve Shqiptareve, se e meriton Amerika .

Dilaver
04-03-08, 18:48
1. Zoti

2. SHBA

3. Shypnia
.................................................. .................................................. ...............................

BE LK
05-03-08, 10:13
1. Zoti

2. SHBA

3. Shypnia
.................................................. .................................................. ...............................

Dilaver....

Ky post me duket shume me kuptim, po kaq dhe pa kuptim. Provokues dhe c'rrjenjezues...!

ne fund desha me te ba nje pyetje...!

I ke rrendit sipas dashurise apo rendesise, ne paralel apo seri...?!

Fshatari
05-03-08, 11:39
Dilaver....

Ky post me duket shume me kuptim, po kaq dhe pa kuptim. Provokues dhe c'rrjenjezues...!

ne fund desha me te ba nje pyetje...!

I ke rrendit sipas dashurise apo rendesise, ne paralel apo seri...?!

Mendoj qe renditja e Dilaverit eshte krejt logjike e e drejte(edhepse ne disa tema tjera nuk pajtohem me Dilaverin).
Renditja me duket piramidale(vertikale):zoti ndodhet ne krye; vijojne Shba-te qe realizojne urdherat e tij drejte e ne menyre te prere; rezultati i kesaj renditjeje i shkon shume per shtati Shqiptarise : po korrigjohet ashper nje padrejtesi nje shekullore qe ka cuar gadi te shuarja e ketij kombi.
"Shqiptaret jane popull me fat", ka deklaruar pas 17 shkurtit, shkrimtari yn I.Kadare : si duket, kjo nuk ngjan shpesh, drejtesia hyjnore(e zotit) dhe ajo njerezore kane kovergue dhe jane perputh per te miren e shqiptareve.Pra popull me fat por qe nuk i duhen mohuar kurre as meritat e pakontestueshme te ketij populli te lasht te gadishullit ballkanik.
NB.Nuk i kuptova cilesoret "provokues" dhe "c'rrenjezues".Do te pyes mesuesin e fshatit se i behet qejfi sa here qe "dritezon" horizontin tim te erret!

Gjumashja
05-03-08, 12:39
Welcome Bush... ka qene para pavarsise dhe tani pas Pavarsise do takohet me Kryeministrin....:biggrin: :biggrin: ;;;

BE LK
05-03-08, 13:06
Mendoj qe renditja e Dilaverit eshte krejt logjike e e drejte(edhepse ne disa tema tjera nuk pajtohem me Dilaverin).
Renditja me duket piramidale(vertikale):zoti ndodhet ne krye; vijojne Shba-te qe realizojne urdherat e tij drejte e ne menyre te prere; rezultati i kesaj renditjeje i shkon shume per shtati Shqiptarise : po korrigjohet ashper nje padrejtesi nje shekullore qe ka cuar gadi te shuarja e ketij kombi.
"Shqiptaret jane popull me fat", ka deklaruar pas 17 shkurtit, shkrimtari yn I.Kadare : si duket, kjo nuk ngjan shpesh, drejtesia hyjnore(e zotit) dhe ajo njerezore kane kovergue dhe jane perputh per te miren e shqiptareve.Pra popull me fat por qe nuk i duhen mohuar kurre as meritat e pakontestueshme te ketij populli te lasht te gadishullit ballkanik.
NB.Nuk i kuptova cilesoret "provokues" dhe "c'rrenjezues".Do te pyes mesuesin e fshatit se i behet qejfi sa here qe "dritezon" horizontin tim te erret!

Fshatar....

Te faleminderit per pergjigjen e pyetjes qe i bera Dilaverit...!!!

Persa i perket horizontit tend te "erret"! Me behet qejfi qe ke nje mesues qe te mesonka tu pergjigjesh pyetjeve te tyre per te tjeret...!

Me te mira BE"LK


p.s.

Ky post me duket shume me kuptim, po kaq dhe pa kuptim. Provokues dhe c'rrjenjezues...!

ne fund desha me te ba nje pyetje...!

I ke rrendit sipas dashurise apo "rendesise", ne paralel apo seri...?!

Guri i madh
05-03-08, 13:18
hajde bush mir se ardhsh po thot gjumashja veq po thot mas pari takov me thaqin se ka merak me dal ne SYRET para sejdiut edhe kupes

natyra
07-03-08, 02:42
Moj po ia shtrojmė edhe me florinjė, veq le tė vjenė.


Sharr,boll mire e paske then,dhe aqe ma mire do ishte qe ai t'na mbuloi me florinje kesaj radhe,dhe le te ben Ameriken e dyt ne Kosov:smile:

(i hope)uroi....
Natyra