PDA

View Full Version : "Engjujt" nė marshim


Pupi
03-03-08, 16:21
Peshkopi serb Rashkė-Prizren Artemije dhe i Kosovės u ka urdhėruar klerit dhe besimtarėve qė tė ndėrpresin ēdo kontakt me institucionet e Kosovės, me pėrfaqėsuesit e misionit tė BE-sė dhe tė shteteve tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Njėherėsh Artemije urdhėron tė njėjtit qė tė mos pranohen nė vizitė dhe tė mos pėrgjigjen nė ftesat e institucioneve tė Kosovės.

Skefer:
Ne na duhet Rusia, neve i duhemi Rusis.
Ėshtė pėrpjekur qė tė zbus qėndrimet e Rusis ndaj Natos.Derisa nga Moska vijnė lajme qė veq janė tė ditura pėr ne.
Dyshja Putin-Medvjedev(Presidenti dhe Kryeministri) apo edhe ansjelltas betohėn qė do tė ndjekin rrugėn alla Putinqe edhe nė tė ardhmėn.
Ėshtė rruga e tyre tė kushtėzojn Evropėn, nga ngritja e qmimėve tė Gaspromit ?
Apo ndoshta edhe tė ngrisin njė Kastro tė ri nė Kubė?

Pupi
08-03-08, 22:45
Zoti dėrgoi Engjullin ti flas nė vesh djallit

Sot nė Rusi ėshtė fest, pra 8 Marsi ėshtė njė fest shtetėrore. Dhe po sot mė kėt datė Angjela Merkel(kanzelarja Gjermane) fluturoi pėr nė Mosk.
Atje ajo takoi Presidentin Rus (janė dy tash, nuk din njeri cili ka rolin e sakt tė presidentit) Putin apo Medvjedev.
Gazetat Ruse nė njėrin ndėr titujt kryesor kanė vendosur edhe kėtė titull(duke u thirrur nė emrin e Kanzellares Gjermane-Angjela).,,Zoti dėrgoi ėngjullin ............"
Ndėr Temat thuhėt tė jetė edhe njohja e Pavarsis sė Kosovės nga Gjermani dhe Evropa nė pėrgjithėsi, Rusia kundėrshton kėtė vendim(edhepse kanė kaluar zgjedhjet. Si nė Rusi ashtu edhe nė Serbi).
Gjithėsecili do ta kuptonte JO-nė e rusis pėr Kosovėn, ama deri nė atė moment qė ajo u njohė nga SHBA-at, mendon dikush qė (Rusėt dhe Serbėt) qė tash Amerikanet do ti biejn prap, dhe do tė anullojn Republikėn e Kosovės? Kjo me nji fjal i bie sikur tė lejohėshin Rusėt tė ndėrtojn Baza ushtarake nė mes tė Berlinit!
E pra, kur jemi te intresat kjo i bie kėshtu.
Kur jemi tė e drejta!
Atėher Kanzellarja Merkel patjetėr i'a ka sqaruar Putinistaneve e arushave, se ndryshe nuk ka bėrė. Dhe se njė pjes tė pėrgjegjėsis mbajn po ata Putinista qė me njė fjalė ja bėnin me sy serbėve gjatė luftrave nė ballkan.
E drejt tjetėr qė ka Evropa pėr Kosovėn, poashtu edhe serbin, ėshtė demokratizimi i rajonit.
Demokratizimi i rajonit (nė kurriz tė shqiptarėve mjerisht) janė edhe intereresat e evropės, e jo asesi vurja kėmbė e rusis, nė fillim nė ballkan e mė vonė nė Evropėn qendrore.
Pra Putinista e Arusha tė Bardha, Bėjm pazarllėqe(allashveresh) por ti nė Shtėpi tėnde (Rusi) e unė nė shtėpi time(Evropė).