PDA

View Full Version : Kosova i han kokėn radikalistėve nė serbi


Pupi
09-03-08, 22:21
Jo pėr sė pari herė Kosova i ha kokėn politikanėve radikalo-extremist nė serbi, kėsaj radhe i ka ardhur koha edhe Koshtunicės, o tė jap dorėheqje, ose tė bėjė vetėvrasje.
Kryeministri i Republikės sė Kosovės sot nė Merdarė zbuloi pllaken kufitare, e cila ndan edhe ligjėrisht kufirin mes Republikės sė Kosovės dhe fqinjit tonė Serbis.

Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje se si e vlerėsoni rėnien e Qeverisė sė Koshtunicės, kryeministri Thaēi ka pohuar se zhvillimet vendimtare dhe tė rėndėsishme dhe vendimet qė kemi marrė ne nė Kosovė, gjithmonė kanė ndikuar nė demokratizimin e Serbisė. "Edhe nė vitit 1999 kur e kemi larguar ushtrinė, policinė dhe administratėn e Serbisė nga Kosova ka filluar rėnia e Milosheviqit edhe tash me pavarėsimin e Kosovės ka rėnė edhe Koshtunica" , ka thėnė Thaēi.

Dilaver
10-03-08, 00:22
”Kosova i ha koken politikanėve radikalo-extremist nė serbi” ky titull nuk pėrkon me realitetin sepse pikerisht radikalėt e Sheshelit janė ata tė cilėt pėrfitojnė mė sė shumti nga ky rast.

Kryemisnistri i Kosovės po tė kishtė zbuluar pllakėn kufitare nė Leposaviq kishte pas arsye tė zgėrdhihet e gėrvallėt, pėrndryshe nė Prishtinė e Merdare lehtė ėshtė tė zbulosh pllaka.

Rėnja e qeveris nė serbi erdhi si shkak mospranimit tė propozim Rezolutės sė Radikalve pėr mbrojtjėn e integritetit e sovranitetit tė Serbisė nė raport me Organizatat ndėrkombėtare, posaqėrsiht me Unionin Europian.

Sikurse qė historia e clirimit tė Kosovės nuk ka filluar me 17 mars 2008 e as nė vitin 1998/9 as nė Serbi nuk ka filluar demokratizimi nė vitin 1999 e 2008.
Ishte viti 1991 kur opozita serbe u ngriten nė protesta deri sa e rrėzuan regjimin e Millosheviqit.
Ishte 9 marsi 1991 kur tanksat serbosllave vėrshuan rrugėt e Beogradit me urdhėrin e kryetarit kundėr popullit tė vet, pra e paska gabuar datėn Thaci jo 1999 por 1991.
Si Tadici si Radikalėt sheshelovca, dy subjektet politike mė tė fuqishme nė Serbi deklarojnė se pa Kosovėn nuk shkojmė nė Evropė.

Shkiet janė shkie, tė gjithė janė armiq pėr ne, nuk ka shkie demokrat, tė gjith jan m..t i njėjtė.

Guri i madh
10-03-08, 00:27
qy edhe ktu du shkrime i kan fshie ani ani zoti sheh

LOJETARI
10-03-08, 00:33
”Kosova i ha koken politikanėve radikalo-extremist nė serbi” ky titull nuk pėrkon me realitetin sepse pikerisht radikalėt e Sheshelit janė ata tė cilėt pėrfitojnė mė sė shumti nga ky rast.

Kryemisnistri i Kosovės po tė kishtė zbuluar pllakėn kufitare nė Leposaviq kishte pas arsye tė zgėrdhihet e gėrvallėt, pėrndryshe nė Prishtinė e Merdare lehtė ėshtė tė zbulosh pllaka.

Rėnja e qeveris nė serbi erdhi si shkak mospranimit tė propozim Rezolutės sė Radikalve pėr mbrojtjėn e integritetit e sovranitetit tė Serbisė nė raport me Organizatat ndėrkombėtare, posaqėrsiht me Unionin Europian.

Sikurse qė historia e clirimit tė Kosovės nuk ka filluar me 17 mars 2008 e as nė vitin 1998/9 as nė Serbi nuk ka filluar demokratizimi nė vitin 1999 e 2008.
Ishte viti 1991 kur opozita serbe u ngriten nė protesta deri sa e rrėzuan regjimin e Millosheviqit.
Ishte 9 marsi 1991 kur tanksat serbosllave vėrshuan rrugėt e Beogradit me urdhėrin e kryetarit kundėr popullit tė vet, pra e paska gabuar datėn Thaci jo 1999 por 1991.
Si Tadici si Radikalėt sheshelovca, dy subjektet politike mė tė fuqishme nė Serbi deklarojnė se pa Kosovėn nuk shkojmė nė Evropė.

Shkiet janė shkie, tė gjithė janė armiq pėr ne, nuk ka shkie demokrat, tė gjith jan m..t i njėjtė.

Megjithėatė , si zbulimi i pllakės nė Merdare , si dorheqja e Koshtunicės ,janė lajme tė cilave kemi arsye t`u gėzohemi .Ndėrsa sė shpejti edhe ne Veri do ta zbulojmė pllakatėn e njejte si sot nė Merdare .

Dilaver
10-03-08, 00:49
Zbulimi i pllakės kufitare ėshtė lajm i mirė, por rėnja e qeveris ėshtė shum e diskutueshme pėr tė mir apo....
Me rėnjėn e qeverisė serbe vihet nė diskutim vendi se ku do tė vendoset pllaka kufitare qė ndan Serbinė dhe Republikėn e Kosovės, nė Leposaviq apo nė Urė tė Ibrit nė mes tė qytetit tė Mitrovicės.

LOJETARI
10-03-08, 00:54
Zbulimi i pllakės kufitare ėshtė lajm i mirė, por rėnja e qeveris ėshtė shum e diskutueshme pėr tė mir apo....
Me rėnjėn e qeverisė serbe vihet nė diskutim vendi se ku do tė vendoset pllaka kufitare qė ndan Serbinė dhe Republikėn e Kosovės, nė Leposaviq apo nė Urė tė Ibrit nė mes tė qytetit tė Mitrovicės.

Unė nuk dyshoj aspak qė qeveria jonė nė pushtet nuk do tė jep maksimumin pėr tė futė tėrė territorin e Kosovės nėn kontrollė .

Dilaver
10-03-08, 01:06
Nė asnjė mėnyrė nuk dyshoj as unė, por....
.... ingerencat e qeverisė sė Kosovės janė tė kufizuara.

Rėnja e qeveris sė Beogradit nuk ka ndodh aksidentalisht, nuk ka ndodh pėr shkak tė demokratizimit, nuk ka ndodh pa sugjerime nga aleati i saj rus.

Por megjithate dhashtė Zoti tė kemi perkrahjen e SHBA-ve dhe BE-sė.

Zero Cool
10-03-08, 15:55
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/republika_e_kosoves.jpg
Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje se si e vlerėsoni rėnien e Qeverisė sė Koshtunicės, kryeministri Thaēi ka pohuar se zhvillimet vendimtare dhe tė rėndėsishme dhe vendimet qė kemi marrė ne nė Kosovė, gjithmonė kanė ndikuar nė demokratizimin e Serbisė. "Edhe nė vitit 1999 kur e kemi larguar ushtrinė, policinė dhe administratėn e Serbisė nga Kosova ka filluar rėnia e Milosheviqit edhe tash me pavarėsimin e Kosovės ka rėnė edhe Koshtunica" , ka thėnė Thaēi.

Pupi
10-03-08, 16:06
Nė asnjė mėnyrė nuk dyshoj as unė, por....
.... ingerencat e qeverisė sė Kosovės janė tė kufizuara.

Rėnja e qeveris sė Beogradit nuk ka ndodh aksidentalisht, nuk ka ndodh pėr shkak tė demokratizimit, nuk ka ndodh pa sugjerime nga aleati i saj rus.

Por megjithate dhashtė Zoti tė kemi perkrahjen e SHBA-ve dhe BE-sė.
Jo vetėm qė dhasht zoti, por neve na dhasht zoti mend e tė dijm ti mbajm ata si miqė.

Kush e ka radhėn ?!

Kur nuk ka shi edhe breshėri bėnė dobi, do tė thoshin ato vende ku tė reshurat mungojn.
Sfida e ardhėshme dhe me plot guxim e them edhe ajo vendimtare, pėr Shtetin e kosovės janė zgjedhjet e ardhshme nė Serbi.
Pse!
Juda: A do tė mbahen zgjedhjet e Serbisė edhe nė vendbanimet serbe nė Kosovė? Analisti britanik, Tim Judah, ka vlerėsuar se rėnia e Qeverisė sė Serbisė ka njė rėndėsi tė madhe pėr tė ardhmen e Serbisė si dhe situatėn nė Kosovė. "Pėr Serbinė rėnia e qeverisė do tė thotė shumė sepse tani me siguri zgjedhjet do tė mbahen mė 11 maj dhe do tė vendoset nė ēfarė drejtimi do tė shkojė fati i Serbisė, nė drejtim tė Bashkimit Evropian apo siē ka thėnė presidenti Tadiq, Serbia tė izolohet, jo pėrgjithmonė, por me siguri pėr disa vite", tha Judah nė njė intervistė pėr BBC. Ai thotė se tani pritet tė shihet nėse zgjedhjet e Serbisė do tė mund tė mbahen edhe nė vendbanimet serbe nė Kosovė pas shpalljes sė pavarėsisė, kur dihet qė edhe mė parė udhėheqėsit kosovarė nuk kanė dashur qė votimet serbe zhvillohen edhe nė territorin e Kosovės. "A do tė interpretohet kjo si njė sfidė e vėrtetė pėr sovranitetin e shtetit tė ri, nėse po, si do tė zgjidhet kjo ēėshtje, mendoj se ky do tė jetė njė problem i ndėrlikuar", tha ai.

Fshatari
10-03-08, 16:58
Edhe dy mbishkrime "Republika e Kosovės" :


"Mbishkrimet “Republika e Kosovės” edhe nė kufi me Maqedoninė

Pas pikės kufitare Merdare, nė kufi me Serbinė, punonjėsit e Departamentit tė Shėrbimeve tė Inxhinieringut dhe tė Menaxhimit tė Ndėrtesave tė MSHP-sė, nė bashkėpunim me policinė kufitare, sot, kanė vendosur pllakat me mbishkrimin “Republika e Kosovės” edhe nė pikat kufitare me Maqedoninė, nė Han tė Elezit dhe nė Glloboēicė, duke ēuar numrin e pikave kufitare me mbishkrimet “Republika e Kosovės”, nė tre.
Janė kėto dy pika kufitare, qė ndajnė Republikėn e Kosovės me atė tė Maqedonisė. Me kėto pllaka, numri i pikave kufitare, qė kanė mbishkrimet “Republika e Kosovės” arrin nė tre.
Punonjėsit e DSHIMN-sė tė MSHP-sė ditėve tė ardhshme do tė vazhdojnė vendosjen e pllakave me kėtė mbishkrim nė tė gjitha pikat kufitare, qė e rrethojnė Kosovėn me vendet fqinje, thuhet nė kumtesėn pėr opinion tė lėshuar nga Zyra e komunikimit pranė MSHP-sė".(RTK)

panta_rhei
11-03-08, 11:54
Nėse shėrbehem me terma cinik, kėtė temė nė tė parėn e pashė si "radikalizim i nostalgjisė"!
Prandaj (prapė nė terma cinik) nuk po du me tingllu tepėr shovinist, por:
Populli shqiptar ka qenė tepėr me fat qė nė kapėrcyellin e shekujve XX-XXI dhe mileniumeve II-III, nė krye tė politikės serbe u vendosėn millosheviqi dhe klika e tij.
Dashtė Zoti e radikalėt ta udhėheqin serbinė edhe nė 200 vjetėt e ardhshėm.
(Pėr shqiptarėt, nuk ka pasė qetnik radikal serb mė tė rrezikshėm se zoran gjingjiqi... prapė kemi qenė me fat!!!)

UniCorN
11-03-08, 12:27
Largimi i Koshtuni garant eshte me direktivat nga USA e aleatet e saj. N'kofte se koshtuni po mendon qe bota eshte hala ka luen e ka kohe te merret me mitet iluzionare te koshtunit & co. e ka gabim. U kry, oj popullate. Kom. Nderkombetar e ka marr seriozisht ceshtjen e zgjidhjes se rremujes ballkanike, qe e ka krijue vet.

E nuk ma merr mendja qe ka me lane nje andertal si koshtuni me e pengue ne planet e zgjidhjes afatgjate, se ka harrue koshtuni se nuk o ketu ne stepat e egersise aziatike, po midis evrope.

Pupi
11-03-08, 12:40
Nėse shėrbehem me terma cinik, kėtė temė nė tė parėn e pashė si "radikalizim i nostalgjisė"!
Prandaj (prapė nė terma cinik) nuk po du me tingllu tepėr shovinist, por:
Populli shqiptar ka qenė tepėr me fat qė nė kapėrcyellin e shekujve XX-XXI dhe mileniumeve II-III, nė krye tė politikės serbe u vendosėn millosheviqi dhe klika e tij.
Dashtė Zoti e radikalėt ta udhėheqin serbinė edhe nė 200 vjetėt e ardhshėm.
(Pėr shqiptarėt, nuk ka pasė qetnik radikal serb mė tė rrezikshėm se zoran gjingjiqi... prapė kemi qenė me fat!!!)
Paj s'do tė ishte edhe hera parė.................................
Por duke qenė unė "mėshirtepėrt", kėsaj radhe tė jap tė drejt.
Ku e ke mirė, e ke mirė!
Apo, (hajt ta prishi pak, se me ta lan edhe krejt n'drejt, kujton qė e ke mirė 100%) nuk i bie kjo ,,Fat nė Fatkeqėsi"?
Tema besoj qė ėshtė e qart sa t'dush.
Kush e ka radhėn ?

panta_rhei
11-03-08, 13:21
Paj s'do tė ishte edhe hera parė.................................
Por duke qenė unė "mėshirtepėrt", kėsaj radhe tė jap tė drejt.
Ku e ke mirė, e ke mirė!
Apo, (hajt ta prishi pak, se me ta lan edhe krejt n'drejt, kujton qė e ke mirė 100%) nuk i bie kjo ,,Fat nė Fatkeqėsi"?
Tema besoj qė ėshtė e qart sa t'dush.


Kush e ka radhėn ?Jo pupi, sipas shkrimit tim i bie "Fatkeqėsi nė Fat"! (nėse me Fatkeqėsi kuptojmė dhunėn dhe maskarat tė cilat sipas meje mund tė quhen mė tepėr si "lėshim i shqiptarėve" dhe "devijin nga politika shkatėrruese qė po bėnte Ibrahim Rugova ndaj serbisė sė mbėrthyer nga radikalėt).
Prapė e them se ishim tepėr me fat qė nė tė njėjtėn kohė udhėhoqėn millosheviqi dhe Ibrahim Rugova... kėta tė dy pėrfaqėsuan nė tė njėjtėn kohė pasqyrat dhe fatet e kombeve tė tyre respektivisht shumė kjartazi para botės. Dhe bota i pa.

Ndėrsa sa i pėrket interesimit ndaj politikės sė shkinisė se Kush e ka radhėn? atje:
Si qytetar i Kosovės do t'tė pėrgjigjem "qart sa t'dush":

Aq mė bėn!

Dilaver
13-03-08, 02:41
Duke u pėrgjigjur nė njė pyetje se si e vlerėsoni rėnien e Qeverisė sė Koshtunicės, kryeministri Thaēi ka pohuar se zhvillimet vendimtare dhe tė rėndėsishme dhe vendimet qė kemi marrė ne nė Kosovė, gjithmonė kanė ndikuar nė demokratizimin e Serbisė. "Edhe nė vitit 1999 kur e kemi larguar ushtrinė, policinė dhe administratėn e Serbisė nga Kosova ka filluar rėnia e Milosheviqit edhe tash me pavarėsimin e Kosovės ka rėnė edhe Koshtunica" , ka thėnė Thaēi.


Qeveria dhe pushtetarėt serb, pasi u gjindėn nė situatė kur duhet tė mirrėn vendime madhore, treguan pjekuri politike e patriotike kombėtare, nuk pranuan tė ia luajnė nėnen serbisė, kėtė mundėsi ia ofruan popullit duke ia dorėzuar mandatin qė ua kishte besuar. Tani populli serb ka rastin tė pėrcaktohėt nė mes mitit tė Kosovės dhe mitit pėr taxhinė europiane.
Ndėrsa qeveritarėt tanė Thaci e Sejdiu, me presion e detyruan Rykerin tė hyj nė njė kompromis me ta, para shpalljes sė pavarsėsė. Kėrkuan nga Rykeri pėr tė amandamentuar dhe ndryshuar Kornizėn Kushtetuese, pikėrisht aktin suprem tė njė territori pėr t’ia zgjatur mandatin Plecidentit tė vendit nga 3 nė 5 vjet, dhe kjo pėr nevoja koniukturale tė ketyre dy stervinave (kėrmave si thotė Era1), pėr pushtetin e tyre personal, nė kėmbim mė………
Pra nė vend sė tė gėrvallėt Thaci duhėt ulur kokėn e tė mbushėt mend si duhet vepruar kur janė nė pyetje ceshtje madhore kombėtare, qoftė edhe sakrifikimin e KRRIGĖS tė cilėn e duan me fortė sė Kosovėn, familjen, kombin e Zotin kėto stervina tė cilat i ka dehur pushteti.

Derisa Thaci kritikon pushtetaret serb pse ia dorėzuan mandatin popullit, harron poshtėrsit e tij dhe tė partnerit para e gjat shpalljes sė pavarsisė. Heqjen e fotografisė sė Prsidentit Historik tė Kosovės e marifetllėqe tjera qė vetėm njė faqezi mund t’i bėj.
Mbarė opinioni pėrfshi kėtu edhe deputetėt kishin mbetur tė habitur kur Thaci lexoi “Deklaratėn e Pavarsisė”, kėtė duhėj tė bėnte Kryetari i Kuvendit ose presidenti. Nė momentin e shpalljes sė pavarsisė Thaci pėrmedn vetėm familjėn Jashari por jo familjen Rugova, ndėrsa Qirokja (Sejdiu) pėrmend tė parėn familjėn Rugova e pastaj atė Jashari.
Ndėrsa fotografinė e Presidentit Rugova, qė e kishte hek kryeparlamentari (kuptohet sipas marrveshjes sė mėhershem me Sejdiun e Kryeziun, se ne vende publike duhet tė jetė fotografia e presidentit aktual) u desht tė intervenoj Zyra Amerikane pėr t’u kthyer nė vend.

Ishte njėhere kryesues i delegacionit nė Vjenė Thaci, edhe libra/romane jan shkruar sa i kan dhėnė publicitet disa qorra (Thaci kryeson delegacionin haha….), ndėrsa Jakup veremi, nuk pranoi tė shkojė nė Vjenė atėbotė kur Qirokja (Sejdiu) i kishte caktuar dy kryetar tė delegacionit, (tre anėtar dy prej tyre Kryetar haha….).

Ne vend tė gėrvalljeve qė bėn Thaci duhet tė mbushėt mend si duhet vepruar nė raste kur janė nė pyetje ceshtje madhore kombėtare, dhe tė dijnė se me teper kan vlefte se KARRIGA. Ata nuk e pyetėn popullin fare pėr simbolėt kombėtare, ndėrsa sa i pėrket thikės qė do e prejnė territorin e Kosovės, kurr nuk e kanė njoftuar popullin, prandaj edhe nuk meritojnė mandatin.
Tė gjitha i pranojnė vetėm tė jenė nė poste! Ndėrsa serbet jo, nuk pranuan tė jenė nė poste e tė shesin interesat kombėtare por ia dorėzuan mandatin popullit. Por as dorėzimi i mandatit nuk ėshtė bėrė pėr tė mirė tonė, si gėrvallėt ai gomari i Tafilit.