PDA

View Full Version : Makijazh i bukur pėr sy dhe buzė?


Linka_pz
11-03-08, 12:06
Makijazh i bukur pėr sy dhe buzė?

Janė shumė detaje qė duhet tė merren parasysh pėrpara se tė bėjmė njė makijazh... Mėnyra e trukimit varet nga forma e fytyrės, kolori i flokėve dhe veshja. Janė shumė detaje qė duhet tė merren parasysh pėrpara se tė bėjmė njė makijazh. Dhe, ajo pjesė qė ka mė shumė rėndėsi dhe qė bie mė shumė nė sy ėshtė syri. Pėr fytyrat ovale, me sy tė mėdhenj nė formė bajame nuk kėshillohet pėrdorimi i makijazh tė thjeshtė.

Makijazhi bėhet nė kombinim me flokun dhe veshjen. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė para se tė bėni makijazh tė bėhet fillimisht pastrimi i fytyrės me qumėsht-tonik. Mė pas mbi fytyrėn tuaj vendosni kremin. Defektet qė dalin nga kremi dhe njollat e ndryshme qė mund tė ndodhen nė sipėrfaqe, eliminohen me anė tė korrektorit. Pasi bėhet korrektimi i fytyrės pėrdoret “Make-up” nė nuancat kafe, ngjyrė bronzi si dhe nė kolore mė tė hapura.
Make up-i dhe pudra vendosen nė tė gjitha pjesėt e fytyrės, edhe nė buzė.

Makijazhi i syrit
Fillohet me njė ton tė lehtė poshtė vetullės. Me nuancė tė bardhė nė tė verdhė tė lehtė. Mė poshtė, nė formė harku, pėrdorni njė nuancė nė ngjyrė gėshtenjė, me dritė-hije nė tė hapur. Me njė penel tė ujshėm kalojmė theksimin e pjesės sė rrėnjės sė qerpikut pėr tė vazhduar mė pas me rimelin e qerpikėve. Mund tė pėrdorni rimel me qime tė veēanta qė realizojnė zgjatjen e qerpikėve.

Kėshillohet tė mos pėrdoret kthyesja e qerpikėve pasi ajo kėput dhe shkul qerpikun. Kjo realizohet nė tė gjithė qerpikun dhe afėr rrėnjės sė tyre vendoset njė nuancė e kaftė. Pėrdorimi i lapsit nė pjesėn e brendshme tregon njė pamje mė tė zvogėluar tė syrit natyral. Ndėrsa vėnia e tij nė pjesėn e jashtme realizon zmadhimin e tij.
Makijazhi i buzėve
Njė konturė e lehtė ngjyrė tė kaftė nė tė errėt dhe i kuqi i buzėve mund tė jetė njė nuancė mė e ēelur. I lėngshėm e me pak shkėlqim. Mė pas bėhet dhe zbukurimi i mollėzave. Theksojmė edhe njė herė qė buzėt, tė kuqtė e mollėzave dhe kolori i flokėve bėhen nė kombinim me njėra-tjetrėn sigurisht tė gjitha kėto nė pėrshtatje me formėn e fytyrės dhe me veshjen.

Linka_pz
11-03-08, 12:07
Grimi sipas Jennifer Lopez

Ēfarė do tė prisnit nga kėngėtarja dhe aktorja Jennifer Lopez pėrveē njė tualeti tė nxehtė, tepėr tė nxehtė?! Portorikania 29-vjeēare, nga Nju-Jorku, zbulon vetė sekretet e trukut tė saj latin. Kush tė dojė, le ta imitojė.
Sytė
Pėrdor njė furēė tė butė pėr tė pėrhapur hijen ngjyrė kafe mbi qepalla. Vazhdo edhe jashtė syrit, qė ai tė duket mė i madh. Me njė furēė me cep, pėrhape tė njėjtėn ngjyrė poshtė qerpikėve tė poshtėm. Jepi ndriēim syrit, duke lyer me ngjyrė qumėshti pjesėn poshtė vetullės, pastaj jepu hark qerpikėve dhe lyeji me dy shtresa rimel tė zi nė kaf. Nė fund, pėrdor njė krehėr tė posaēėm pėr tė ndarė qerpikėt.

Buzėt
Me njė laps me majė tė mprehtė vijėzo buzėt. Nėse do qė ato tė duken edhe mė tė plota, vizato mbi vijėn natyrale. Duke pėrdorur njė furēė, lyeji me buzėkuq me ngjyrė natyrale dhe, nė fund, vėr pak shkėlqyes nė mesin e buzės sė poshtme.

Faqet
Me njė furēė pėrhap pudrėn ngjyrė kapuēino nė mollėzat e faqeve pėr t'i dhėnė thellėsi fytyrės. Duhet tė dukeni sikur ju kanė kapur disa rreze dielli dhe jo sikur jeni djegur, kėshtu qė pėrhapeni mirė pudrėn me gishta apo furēė.

Vetullat
Nuk duhet t'i keni tepėr tė harkuara, mė mirė ėshtė njė ngritje e lehtė pėr tė rrumbullakosur fytyrėn. Pastaj, me njė furēė me kėnd, vendosni pudrėn.

Fondotinta
Duhet tė jetė e lėngshme, jo e thatė. Pėrhapeni mirė nė tė gjithė fytyrėn e qafėn, mbi kremin e ditės. Njė ngjyrė e bukur gruri do tė ishte e pėrsosur. Duhet tė rrezatoni nxehtėsi dhe pasion.

Elina
11-03-08, 12:26
[quote=Linka_pz]Makijazhi i syrit
Fillohet me njė ton tė lehtė poshtė vetullės. Me nuancė tė bardhė nė tė verdhė tė lehtė. Mė poshtė, nė formė harku, pėrdorni njė nuancė nė ngjyrė gėshtenjė, me dritė-hije nė tė hapur. Me njė penel tė ujshėm kalojmė theksimin e pjesės sė rrėnjės sė qerpikut pėr tė vazhduar mė pas me rimelin e qerpikėve. Mund tė pėrdorni rimel me qime tė veēanta qė realizojnė zgjatjen e qerpikėve.


Linka ta them te drejten gjethmone kam pas problem me ua be syve nje grimim te mire...mesiguri qe nuk kam qene aq e interesuar qe ne fillim...Me se shumti kam problem me perdore laps me ngjyre te erret ... nuk me shkon per dore !!!
Perdori vetem nje hijezim te lehte me ngjyre ose te kalter ose te gjelber...:tongue:

Linka_pz
11-03-08, 16:32
[quote=Linka_pz]Makijazhi i syrit
Fillohet me njė ton tė lehtė poshtė vetullės. Me nuancė tė bardhė nė tė verdhė tė lehtė. Mė poshtė, nė formė harku, pėrdorni njė nuancė nė ngjyrė gėshtenjė, me dritė-hije nė tė hapur. Me njė penel tė ujshėm kalojmė theksimin e pjesės sė rrėnjės sė qerpikut pėr tė vazhduar mė pas me rimelin e qerpikėve. Mund tė pėrdorni rimel me qime tė veēanta qė realizojnė zgjatjen e qerpikėve.


Linka ta them te drejten gjethmone kam pas problem me ua be syve nje grimim te mire...mesiguri qe nuk kam qene aq e interesuar qe ne fillim...Me se shumti kam problem me perdore laps me ngjyre te erret ... nuk me shkon per dore !!!
Perdori vetem nje hijezim te lehte me ngjyre ose te kalter ose te gjelber...:tongue:Elina, edhe une kam problem ,pasiqe nuk bej
makiazh shpesh ...shpresoj se do jete sadopak ndihmes per ne qe nuk dim dhe aq mire .

Arkza
11-03-08, 16:42
Eh valla te gjitha me shkojne per dore veq per qudi me rregullu dikon hiq sme shkon !!!!
Dhe mos te Harroj une per veti kam shume Problem me Mozat e faqeve kam shume shume deshir ti jepi nje ngjyre diqka si Ngjyra e Mjaltes por gjithe me Shfaq nje Alergji dhe me pengon kjo shume !!? sdi se si te Veproj ne kete Drejtim kurr smuj te Lyj edhe Faqet !? :redface: :confused:

Linka_pz
11-03-08, 17:01
Eh valla te gjitha me shkojne per dore veq per qudi me rregullu dikon hiq sme shkon !!!!
Dhe mos te Harroj une per veti kam shume Problem me Mozat e faqeve kam shume shume deshir ti jepi nje ngjyre diqka si Ngjyra e Mjaltes por gjithe me Shfaq nje Alergji dhe me pengon kjo shume !!? sdi se si te Veproj ne kete Drejtim kurr smuj te Lyj edhe Faqet !? :redface: :confused:


Arkza ,nuk qenkam vetem edhe mua me pengon lapsi ne sy , me skuqen syte dhe me mbushen me lote po e bera ate vijen qe duket syri me bukur ......

Arkza
11-03-08, 17:07
Arkza ,nuk qenkam vetem edhe mua me pengon lapsi ne sy , me skuqen syte dhe me mbushen me lote po e bera ate vijen qe duket syri me bukur ......Linka me duket se muj te Ndihmoj ne kete Drejtim !!!
Se Motren time qe e kam ne Pr ajo ka Problem me Ftyrene saj shume te Makiatoj por ka shku te Mjeku per kete se Ftyra e saj ka shume Alergji dhe keshtu i ka than se sa me Thjesht te perdore dhe ti blje ato ku jan me Firme D.M.TH me te Shtrejt !!! Dhe kjo i ka Ndihmu por mua per Faqet Jo !!! eshte Qudii edhe pse aq marak i kam ti boj faqe Ngjyre te Mbyllet Portokalli dhe Ngjyre Mjale !!!!

Gjumashja
12-03-08, 11:08
Me teper preferoj te jem me natyrale... ndoshta kur te shtyhem me ne moshe ateher do te beje me teper makiazh...:tongue: ...

Prishtinasja_
13-03-08, 16:49
Per vete vetem kur jam ne pune apo kur dal diku i kushtoj shume rendesi makijazhit se syve !:smile: Kurse kur jam ne shtepi...krejt thjesht !

Kufizimi me laps te zi te une eshte i domosdoshem! :biggrin:
Kurse sa i perkete grimit (ngjyres) te syve, ate e ndoj edhe sipas veshjes qe kam!:smile:
Por jo ne shumicen e rasteve !

rilinda
16-03-08, 15:14
FLASIN SYTĖ


Sy tė theksuar pėr njė vėshtrim joshės. Ėshtė tendenca e Pranverė/Verė 2008. S’kanė dalė nga hiēi, sepse nė pasarela shfaqen herė pas here. Tani mėso si t’i trukosh vetė

Duket si kompetencė e grimierėve profesionistė dhe pronė e modeleve. Por ja qė mund t’ia dalėsh dhe vetė tė kesh sy tė theksuar. Duhet tė kesh parasysh kėto kėshilla, qė tė tregojnė hap pas hapi rrugėn drejt njė truku tė theksuar sysh.
Ja si procedojnė grimierėt:

Njė bazė e pėrkryer.

Si bazė (por dhe pėr tė fshehur papėrsosmėritė e lėkurės sė fytyrės) pėrdoret njė korrektor i lėngshėm. Sipėr pėrdoret pudėr pluhur pėr tė hequr shkėlqimin.

Sy tė theksuar.

Nė fillim aplikohet njė shtresė e parė kremoze me ngjyrė natyrale pėr tė mos lejuar qė grimi tė rrėshqasė. Sytė konturohen me njė laps tė zi. Dhe vija precize e harkuar e qepallės ėshtė shėnjuar me laps. Pėr tė theksuar tė zezėn, pėrdor njė penel krem dhe njė pluhur i zi shumė i theksuar.

Forma e syrit ka shumė rėndėsi.

Pėr tė pasur tė njėjtin efekt qė shohim te modelet, duhet tepruar; nuk duhet tė kesh frikė t’u japėsh syve njė formė qė shkon pėrtej kontureve tė vetė syrit. Pastaj ėshtė shumė e rėndėsishme tė punosh me shumė pėrpikėri. Pėr tė shmangur njollat e zeza poshtė syve dhe mbi faqe para se tė lyeni sytė, mund tė pėrhapėsh njė shtresė tė bollshme pudre nė kėto zona. Pasi tė mbarosh grimin, hiq me njė furēė, duke mos ushtruar forcė, pudrėn bashkė me grimcat e pluhurit qė kanė rėnė.

Njė nuancė e artė.

Qepallat lyeji drejt kėndeve tė brendshėm me njė pluhur tė artė dhe me njė shkėlqyes tė artė poshtė vetullave. Pastaj pėrdor njė produkt me refleks tė kuq pėr tė theksuar edhe mė shumė shikimin.

Qerpikėt harkoji me kthyesen e qerpikėve.

Vetullat vizatoji me njė pluhur kafe tė errėt dhe fiksoji me njė xhel transparent.

Mollėza tė theksuara dhe buzė natyrale.

Mbi mollėza apliko njė pluhur tė theksuar, ndėrsa pėr buzėt zgjidh njė buzėkuq natyral, qė anon nga ngjyra e kuqe. Pjesėn e qendrės sė buzėve lėre nė ngjyrė mė tė hapur.Revista Jeta

egi
16-03-08, 17:44
http://www.thebeautyreview.com.au/2007/July2007/July07%20Images/eyes_lots.gif

Linka_pz
16-03-08, 18:07
http://www.thebeautyreview.com.au/2007/July2007/July07%20Images/eyes_lots.gif

Wow ,Egi t`kishin qene me ngjyre do te ishte me mire , do te ishte shume me e kjarte e sidomos per ne qe nuk dime Mire .

egi
16-03-08, 23:08
Qe Linka i gjeta do me ngjyra...por kjo eshte procedura per mi ly syt, ajo me heret ke per formen e syve..se qka ju pershtatet.

http://www.lumene.com/content/template_images/main_images/juhlam_silmat_lev_liikk.jpg

Linka_pz
16-03-08, 23:14
Qe Linka i gjeta do me ngjyra...por kjo eshte procedura per mi ly syt, ajo me heret ke per formen e syve..se qka ju pershtatet.

http://www.lumene.com/content/template_images/main_images/juhlam_silmat_lev_liikk.jpg

Te lumte Egi ,Thnx.

Linka_pz
31-05-08, 11:29
Ēele fytyrėn me trukun e duhur
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1212142834-sy-blu.jpgBezhė shkėqlqyese dhe si rėrė, pėrzierje ngjyrash tė zbehta, nuanca tė kuqe dhe gri, vija blu: zgjidh trukun e duhur enkas pėr sytė e tu. Bezhė me shkėlqim dhe ngjyrė rėre Pasi tė kesh hequr nga sytė ēdo gjurmė lodhjeje, mund tė fillosh me trukun. “Nė krye tė hit paradės tė tendencave tė kėsaj pranvere ėshtė make up-i natyral, me efekt tripėrmasor”, shpjegojnė artistėt e make ip-it tė sfilatave tė mėdha evropiane. “Pėr t’i realizuar nevojitet tė pėrdoren pluhura me ngjyrat e hijes dhe dritės: “Pėr ta realizuar duhen pėrdorur pluhura me ngjyra tė hijes dhe dritės: bezhė, rėrė, e errėt, gėshtenjė. Kėto pėrhapen duke respektuar ngjyrat e qepallės. Pra, nuanca e hapur pėrdoret pranė qerpikėve dhe ajo e errėt nė vijėn e harkut tė syrit". Pėr njė vėshtrim mė tė ėmbėl, mund tė aplikosh, vetėm nė qerpikėt e sipėrm, njė rimel ngjyrė kafė e errėt.

Ne tė kėshillojmė:

Nė rast se do qė truku tė qėndrojė mė shumė, para se tė aplikosh pluhurin, lyej gjithė qepallėn me njė bazė silikoni. Duke e mbajtur lėkurėn paksa opake, ai bėn qė make up-i tė qėndrojė mė mirė.

Pėrzierje ngjyrash tė zbehta

Njė tendencė e fortė e stinės ėshtė ajo e ngjyrave tė zbehta, pasaporta tė vėrteta tė make up-it tė tendencės. Nuancat si e jeshilja e hapur, bojėqielli e shuar ose e verdha e zbehtė janė hsuėm tė pėrshtatshme si pėr paradite dhe pėr nė mbrėmje. "Duhet pasur ama kujdes pėr pėrbėrjen: ėshtė mirė tė jenė kremoze, me shkėlqim dhe paksa metalike", kėshillojnė mjeshtrit. "T’i aplikosh ėshtė e thjeshtė: mjafton tė pėrdorėsh furēė me fije natyrale dhe tė pėrziesh tė paktėn dy ngjyra me njėra tjetrėn". Pėr tė thekusar shkėlqimin e vėshtrimit zgjidh njė ngjyrė qė kontraston me atė tė irisit, pėr shembull jeshile po tė kesh sy blu ose tė kuqe po t’i kesh ngjyrė lajthie.

Nuanca tė kuqe dhe gri

Pasi ishin ngjyrat top pėr veshjet dhe aksesorėt e kėtij dimri e kuqja dhe grija bėhen ngjyrat mė glamour tė makijazhit tė pranverės. "Mėnyra mė e mirė pėr tė pėrdorur kėtė ēift triumfator ėshtė tė formosh “smoky eye”, pra njė hije gri rreth syve. Por duhet tė jetė mė pak e theksuar, mė e zbehtė dhe e lehtė se ajo qė ishte nė modė nė dimėr. Vetėm kėshtu nė fakt do i japė elegancė fytyrės" kėshillojnė specialistėt. "Pėr t’i dhėnė dritė vėshtirmit dhe krijuar vetėtitje tė shkėlqyeshme sekreti ėshtė tė dizenjosh njė pikė tė ndriēuar nė kėndin e brendshėm tė syve me njė pluhur me ngjyrė tė hapur me shkėlqim".

Vija blu

Kėngėtarja Amy Winehouse mban nė sy njė vijė tė zezė, tė trashė e sė fundmi pak tė rėnė. Pėr tė qenė aktuale, nė tė kundėrt, vija qė duhet tė bėsh ti duhet tė jetė e pėrkryer dhe ngjyra e saj blu e errėt, njė nga ngjyrat mė nė modė. "Vija qė pėrdoret tani ėshtė e gjatė dhe ngrihet drejt tėmthave. Pradaj mund tė bėhet me pluhur: mjafton tė pėrdorėsh njė aplikator me majė. Me kėtė mėnyrė, pastaj ėshtė me e lehtė ta pikturosh, sidomos po tė duash ta trashėsh mė vonė, ngjyrė mbi ngjyrė. I shkon mė shumė atyre qė kanė sy tė tėrhequr sepse priret t’i rrumbullakosė ato" shpjegojnė specialistėt.

Nga : Revista Jeta

Elina
04-06-08, 10:22
Une jam mundu me ja vjedhe zanatin kesaj vajzes...:tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=Xx0lY4K1opY

egi
08-06-08, 17:12
Une jam mundu me ja vjedhe zanatin kesaj vajzes...:tongue:


http://www.youtube.com/watch?v=Xx0lY4K1opY

Hehehe mire ish kan me ja mar edhe une...12 minuta mu ly njeri kuuuu...une 2 minuta edhe e kryj hahahha:biggrin: