PDA

View Full Version : Tė drejtat e grave


Preshevar
11-03-08, 14:40
TĖ DREJTAT E GRAVE -


Nė qytetėrimet antike e mesjetare si ai i grekėve, hebrenjve, krishterėve tė hershėm, hindusėve e ai i kinezėve, gratė nuk gėzonin praktikisht asnjė tė drejtė e mos tė flasim mė pėr arabėt paraislamikė! Ato, para ardhjes sė Islamit, trajtoheshin ashtu siē trajtohet kafsha. Nė shumė vende tė botės, gratė pėrgjithėsisht vėshtroheshin si robėresha, ose, thėnė mė mirė, si shėrbėtore shtėpiake, detyra kryesore e tė cilave ishte qė t’u shėrbejnė meshkujve e t’i kėnaqin ata duke ua plotėsuar dėshirat seksuale. Femra konsiderohej artikull i shitshėm apo lėndė e shitjes testamentare. Filozofėt e antikitetit pėr shumė kohė diskutonin rreth ēėshtjes se a ėshtė femra qenie njerėzore apo jo?!

Nėse i lutemi historisė pėr tė na dhėnė informata rreth asaj se a kishin gratė tė drejta nė lidhje me ēėshtjet martesore, pronėsinė e pasurisė, trashėgimisė etj., do tė shohim se do tė marrim pėrgjigje negative. Poligamia ishte e zakonshme thuajse nė tė gjitha shoqėritė pa vėnė kufi nė numrin e grave qė i merrnim pėr njė herė. Lindja e njė vajzeje konsiderohej si shenjė e keqe dhe paraqiste shkak turpi pėr familjen, veēanėrisht nė shoqėrinė pagane arabe dhe, si pasojė, atė vajzė e varrosnin tė gjallė. E tillė ishte gjendja edhe e atyre grave (qė gjendeshin afėr) nė lindjen e Muhammedit alejhi selam...

Islami e ngriti statusin e femrės prej plaēkės nė qenie njerėzore. Nė bazė tė Islamit, pra, mashkulli dhe femra burojnė prej sojit tė njėjtė. Tė dytė janė anėtarė tė sojit tė njėjtė dhe qė tė dy janė tė lindur prej prindėrve tė njėjtė. Kur`ani Famėlartė thotė: “O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj i Cili ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqėn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burrra e gra!...” (Kur`an, 4: 1). Zoti i Madhėrishėm e krijoi Ademin alejhi selam dhe prej tij e krijoi Havėn alejha selam dhe prej kėtij ēifti u bėnė shumė qenie njerėzore. All-llahu i Lartėsuar gjithēka ka krijuar nė ēifte (Kur`an, 51: 49), e mashkulli dhe femra formojnė njė ēifte prej krijimeve tė tė Madhėrishmit. Mashkulli dhe femra janė pjesėtarė dhe anėtarė tė sojit njerėzor dhe Kur`ani Famėlartė pandryshueshėm i quan ata bashkėshortė tė njėri-tjetrit ose ndihmėtarė e shoqėrues tė njėri-tjetrit. Si tė tillė, pra, tė dytė sėbashku si qenie njerėzore, burrat dhe gratė janė tė barabartė nė kamjen e tė drejtave dhe obligimeve tė njėjta. Me bashkimin e mashkullit dhe femrės formohet familja. Burri ėshtė i ati dhe njėherit ėshtė ushqimsjellėsi i shtėpisė, pėrkundėr tė cilit, gruaja ėshtė e ėma dhe njėherit ėshtė zonja e shtėpisė duke e administruar shtėpinė dhe duke i edukuar fėmijėt. Roli i tė dyve ėshtė njėlloj esencial pėr kauzėn dhe pėrparimin e shoqėrisė. Mė tej, roli i grave nė shoqėri dhe nė shtėpi ėshtė i ndarė nė katėr lloje, edhe atė si nėnė, bashkėshorte, bijė dhe motėr. Nė vazhdim, pra, do tė diskutojmė rreth tė drejtave qė i jep Islami pėr femrėn. Rrespektivisht, ne do tė sjellim tė dhėna pėr secilin rol tė femrės veē e veē:

Preshevar
11-03-08, 14:42
Si Nėnė:

Gruaja, si nėnė, gėzon njė status unik tė nderit dhe rrespektit nė shoqėrinė muslimane.
Detyra e parė dhe kryesore e qenies njerėzore ėshtė qė ta adhurojė vetėm All-llahun e Lartėsuar. Menjėherė pas kėsaj ėshtė obligimi pėr t’i rrespektuar prindėrit dhe pėr t’iu bindur atyre. Kur`ani Famėlartė thotė:

1) “Adhurojeni All-llahun e mos i shoqėroni Atij asnjė send, silluni mirė ndaj prindėrve!...” (Kur`an, 4: 36).

2) “Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese). E nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e rrespektues dhe thuaj: “Zoti im! Mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl!” (Kur`an, 17: 23-24).

Nė kėtė mėnyrė, pra, ajetet e sipėrcekura tė Kur`anit Famėlartė i pozicionojnė obligimet ndaj prindėrve menjėherė pas obligimeve ndaj Zotit tė Lartėsuar. Nė mesin e prindėrve, pozita e nėnės pėr sa i pėrket dėgjueshmėrisė ėshtė lartėsuar mė shumė nė krahasim me pozitėn e babait, nga fakti se nėna ėshtė ajo qė merr mė shumė sakrifikon dhe vuan pėr fėmijėt. Nė ajetet vijuese Kur`ani Famėlartė nė mėnyrė specifike i pėrmend shėrbimet e nėnės nė mbartjen dhe edukimin e fėmijės. Nė tė thuhet:

1) “Ne njeriun e kemi urdhėruar pėr (sjellje tė mira ndaj) prindit tė vet, sepse nėna e vet atė e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (E porositėm) Tė jetė mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tė tij, sepse vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj!” (Kur`an, 31: 14).

2) “Ne e urdhėruam njeriun t’u bėjė mirė prindėrve tė vet, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj (e ai vazhdon tė jetojė) derisa ta arrijė pjekurinė e vet dhe kur t’i mbush dyzet vjet ai thotė: “Zoti im, mė inspiro mua qė tė falėnderoj pėr tė mirėn Tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mi, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m’i bėn tė mirė pasardhėsit e mi! Unė pendohem te Ti dhe unė jam me muslimanėt”!” (Kur`an, 46: 15).

Nė vazhdim kemi renditur disa hadithe tė Pejgamberit alejhi selam pėr tė vėnė theks mbi statusin e nėnės dhe pėr t’i nxitur besimtarėt pėr ta rrespektuar nėnėn dhe pėr t’iu bindur asaj me qėllim qė ta fitojnė kėnaqėsinė e All-llahut tė Lartėsuar:

1) Mugire (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “All-llahu i Lartėsuar e ka bėrė tė paligjshme mosbindjen ndaj nėnės suaj, varrosjen e bijave tuaja tė gjalla dhe refuzimin e njerėzve qė kėrkojnė ndihmė nga ju! Gjithashtu, Ai nuk i pėlqen as thashethemet e pavlefshme, pyetjet e shpeshta dhe shkapėrderdhjen e pasurisė!” [Transmeton Buhariu dhe Muslimi].

2) Muavije ibėn Xhehime (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) tregon se Xhehime erdhi te Pejgamberi alejhi selam dhe i tha: “Kam ndėr mend tė vij me ty nė luftė, andaj erdha tė konsulltohem”, kurse Pejgamberi alejhi selam ia ktheu: “A e ke nėnėn (gjallė)?”, pastaj kur ai i dha pėrgjigje pozitive, Pejgamberi alejhi selam i tha: “Atėherė, qėndro afėr saj, ngase Xhenneti ėshtė nėn kėmbėt e saj!” [Transmeton Ahmedi, Nisai dhe Bejhakiu].

3) Behaj ibėn Hakimi (All-llahu e mėshiroftė!) pėrcjell nga babai i tij, e ky nga gjyshi i se e ka pyetur Pejgamberin alejhi selam: “O i Dėrguari i All-llahut! Kujt duhet t’i bindemi mė sė shumti? Pejgamberi alejhi selam i tha: “Nėnės sate!”. E kush ėshtė i ardhshmi? – “Nėna jote!”. Pastaj? – “Nėna jote!”. Pastaj? – “Babai yt!”. Pastaj? – “Farefisi i afėrm!”. Pastaj? –
“Farefisi mė i largėt!” [Transmeton Tirmidhiu dhe ebu Davudi].

Nėna ėshtė qendra e vėmendjes pėr gjithė anėtarėt e familjes nė shtėpinė muslimane dhe pikėpamjet e saj mbartin peshė tė madhe nė tė gjitha ēėshtjet familjare. Krahas rrespektit dhe nderimit, nėna gėzon shumė tė drejta tė tjera legale. Asaj i ėshtė dhėnė e drejta pėr tė marrė hise nga trashėgimia e fėmijėve tė saj dhe, nė rast se nuk posedon mjete tė mjaftueshme pėr jetesė, ata (fėmijėt e vet) janė tė obliguar sheriatikisht qė tė sigurojnė mirėmbajtje pėr tė, kuptohet nė bazė tė nevojave.

Preshevar
11-03-08, 14:43
Si Bashkėshorte:

All-llahu i Lartėsuar ka krijuar gjithēka nė ēifte, sė kėndejmi, mashkulli bashkė me femrėn formojnė njė ēift. Kur`ani Famėlartė thotė: “All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja - fėmijė e nipa dhe ju furnizoi me (ushqime) tė mira. A besojnė ata tė pavėrtetėn, e tė mirat e All-llahut i mohojnė?” (Kur`an, 16: 72). Zoti i Madhėrishėm ka krijuar dashuri dhe dhembshuri ndaj kėtyre dyve dhe Kur`ani Famėlartė gruan e quan si begatuese, ngase burrat begatohen me pasradhės pėrmes grave tė tyre. Nė njė vend tjetėr, Kur`ani Famėlartė e shpreh lidhshmėrinė e ngushtė mes burrit dhe gruas duke i quajtur ata si prehje tė njėri-tjetrit. Ai thotė: “Natėn e agjėrimit u ėshtė lejuar afrimi te gratė tuaja, ato janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr to!...” (Kur`an, 2: 187).

Prandaj, Kur`ani Famėlartė i urdhėron besimtarėt pėr t’iu bėrė mirė grave dhe pėr t’i trajtuar kėndshėm. Urdhėri relevant pėr kėtė ēėshtje ėshtė: “...Ēoni jetė tė mirė me to! Nėse i urreni ato, bėni durim se ndodh qė All-llahu tė japė shumė tė mira nė njė send qė ju e urreni!” (Kur`an, 4: 19). Muslimi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Asnjė besimtar mos ta urrejė ndonjė besimtare! Nėse ai e urren ndonjė tipar tė karakterit tė saj, ai mund tė jetė i kėnaqur me ndonjė tipar tjetėr qė ėshtė nė karakterin e saj!”. Nė njė hadith tjetėr qė e transmeton ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Besimtari mė i pėrsosur ėshtė ai qė ka sjellje mė tė mirė dhe mė i miri prej jush ėshtė ai qė ėshtė mė i mirė ndaj gruas/grave sė/tė vet/a!”. Njė grua e virtytshme ėshtė bekim dhe dhuratė e madhe qė All-llahu i Lartėsuar ia jep dikujt. Pėr ta argumentuar kėtė, do ta sjellim njė hadith tė Pejgamberit alejhi selam qė e transmeton ibėn Maxhe (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) nė lidhje me kėtė: “Pas frikės ndaj All-llahut tė Lartėsuar, besimtari nuk mund tė ketė gjė mė tė mirė sesa njė grua tė virtytshme! Nėse ai e urdhėron pėr diēka, ajo i bindet; nėse e shikon, ajo i jep buzėqeshje; nėse i thotė diē, ajo e kryen atė dhe nėse ai nuk ėshtė prezent, ajo e ruan nderin e vet dhe pasurinė e tij!”.

Gruaja gėzon shumė tė drejta nė Islam. Tė drejtat e saj si bashkėshorte nė lidhje me martesėn, prikėn, shkurorėzimin, trashėgiminė, mirėmbajtjen ejt., janė garantuar nga Islami. Kėto tė drejta shkurtimisht i kemi shtjelluar nė vargjet e mėposhtme:
1. Martesa, sipas Ligjit islam, ėshtė marrėveshje mes burrit dhe gruas dhe se kjo e fundit ėshtė e barabartė me partnerin e saj. Gjithashtu, sipas tij (Ligjit islam), asnjė martesė nuk quhet valide nėse bėhet pa vullnetin dhe pėlqimin e nusės. Ajo ka tė drejtė tė disponojė me mjetet qė janė miratuar nė atė marrėveshje, ndėrsa burri i saj legalisht ėshtė i obliguar qė t’i rrespektojė dhe t’i pėrmbushė kushtet e pėrcaktuara.

2. Gruaja nė mėnyrė absolute e gėzon tė drejtėn e marrjes sė mehrit (prikės) nga burri i vet. Mehri mund tė jetė nė tė holla nė dorė ose nė tė mira tjera materiale. Mė tej, nuk ėshtė bėrė me dije nė Kur`an e as nė Sunnet se sasia e mehrit duhet tė jetė kaq apo aq, qė do tė thotė se ai mund tė pėrcaktohet lirshėm. Pėrfundimisht, ai ėshtė pjesė e nevojshme e kontratės martesore dhe ėshtė detyrė e domosdoshme pėr burrin qė ta japė atė shumė kundrejt gruas sė vet.

3. Gruaja ka disa mjete ligjore mbrojtėse nė rast se burri i saj paarsyeshėm e shfrytėzon fuqinė e tij pėr tė shkaktuar divorc. Nė situata tė pashmangshme, asaj i ėshtė dhėnė e drejta pėr t’u shkurorėzuar nėpėrmjet gjyqit. Njė prej llojeve tė shkurorėzimit ėshtė edhe ai “Hula”, nė tė cilin ajo ia dorėzon burrit tė vet njė pjesė tė mehrit apo, nė disa raste, tė tėrin. Pėr mė tepėr, vetė ajo mund ta ushtrojė fuqinė pėr t’u shkurorėzuar nėse e njėjta i ėshtė asaj nė kontratėn e martesės.

4. Gruaja ėshtė njė prej trashėgimtarėve legalė tė pasurisė sė burrit nė rast se ky i fundit vdes para saj. Asaj, pra, gjithashtu i ėshtė dhėnė e drejta pėr ta trashėguar pronėn e lėnė nga burri i saj. Kur`ani Famėlartė thotė: “...Atyre (grave) u takon njė e katėrta nga ajo qė lini ju, nėse nuk keni fėmijė, por nėse keni fėmijė, atyre u takon njė e teta!...” (Kur`an, 4: 12).

5. Krahas dashurisė dhe trajtimit tė mirė, gruas i ėshtė dhėnė e drejta edhe pėr t’u mirėmbajtur nga burri saj nė ēėshtjen e ushqimit, veshmbathjes dhe vendbanimit. Hadithet vijuese i theksojnė tė drejtat qė i kanė gratė nė lidhje me ushqimin, veshmbathjen dhe trajtimin e butė ndaj saj:

1) Hakim ibėn Muavije (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) pėrcjell prej babait tė vet: Unė pyeta: “O i Dėrguari i All-llahut! Ēfarė tė drejta kanė gratė tona ndaj nesh? Pejgamberi alejhi selam ia ktheu: “Duhet qė ta ushqesh kur ti tė ushqehesh; tė sigurosh veshmbathje pėr tė pasi tė kesh siguruar pėr veti dhe mos ta godasėsh, mos ta ofendosh e mos ta braktisėsh (mos tė dalėsh nga shtėpia)!” [Transmeton Ahmedi, ebu Davudi dhe ibėn Maxhe].
2) Xhabir ibėn Abdullahu (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Frikėsojuni All-llahut nė lidhje me gratė! Me tė vėrtetė ju jeni martuar me to nėn Kujdesin e All-llahut dhe ju janė ligjėsuar pjesėt e tyre tė turpshme me Fjalėn e Tij! E drejta juaj mbi to ėshtė qė ato nuk duhet ta gostisin askėnd pa lejen dhe pėlqimin tuaj. Nėse e bėjnė kėtė, rrihni pa u shkaktuar lėndim. E drejta e tyre mbi ju ėshtė qė t’u siguroni ushqim dhe veshmbathje nė pajtim me nevojat!” [Transmeton Buhariu dhe Muslimi].

3) Nė fjalimin e fundit qė Pejgamberi alejhi selam e mbajti nė Arafat nė haxhin lamtumirės nė vitin e dhjetė hixhrij, mes tjerash, tha: “O njerėz! Vėrtet ekzistojnė tė drejta nė favor tė grave tuaja tė cilat janė tė detyrueshme pėr juve dhe ekzistojnė tė tjera nė favor tuajin e qė janė tė detyrueshme pėr to. Sa i pėrket asaj se cilat janė tė drejtat tuaja mbi to, konsiderohen si vijon: Ato nuk duhet tė lejojnė qė shtrati juaj tė shtypet nga ndokush tjetėr pos nga ju; nuk duhet tė lejojnė tė hyjė ndokush nė shtėpinė tuaj pa lejen dhe pėlqimin tuaj dhe nuk duhet tė bėjnė turpėsi! Nėse i bėjnė kėto, atėherė keni leje prej All-llahut qė t’i qortoni, t’i largoni prej shtratit dhe t’i goditni pa u shkaktuar lėndim serioz. E nėse i pėrmbahen kėtyre rregullave, atėherė ėshtė detyrė juaja qė t’u siguroni ushqim dhe rrobe ashtu si duhet. Mė tej, ju urdhėroj qė t’i trajtoni ato mirė, sepse ato janė shtyllat e shtėpisė suaj, duke mos poseduar asgjė pėrveē vetvetes, ndėrsa ju, shikuar nga ana juaj, i merrni ato si dhuratė nga i Lartėsuari dhe kėnaquni me to nė Emėr tė Tij! Kini dro All-llahun nė lidhje me gratė tuaja dhe trajtoni me butėsi! Vallė, a jua komunikova atė qė u porosita?”, ndėrsa 100.000 haxhinjtė e pranishėm thanė “PO” me tėrė fuqinė e zėrit tė tyre, e Pejgamberi alejhi selam kur i dėgjoi ata, tha: “O Zot, dėshmo pėr kėtė!” [Ibėn Hishami citon nga Dr. Hamidullahu].

Preshevar
11-03-08, 14:44
Si Bijė:

Kur`ani Famėlartė nė ajetet 58-59 tė kaptinės sė 16, pikturon njė pamje mėse tė vėrtetė tė arabėve paganė kur ata lajmėroheshin se kishin vajzė. Nė tė qėndron: “Kur ndonjėri prej tyre lajmėrohet me (lindjen) vajzė, fytyra e tij prishet dhe bėhet pot mllef. Fshihet prej njerėzve, pėr shkak tė asaj tė keqeje me tė cilėn u lajmėrua (e konsideron bela, e jo dhuratė prej Zotit). Mandej, (mendon) a do ta mbajė atė, ashtu i pėrulur, apo do ta mbulojė atė (tė gjallė) nė dhe. Sa i keq ėshtė ai gjykim i tyre!” (Kur`an, 16: 58-59). Meqė praktimi i mbytjes dhe varrimit tė vajzave ėshtė gjė e keqe dhe tepėr jonjerėzore, Kur`ani Famėlartė jo vetėm qė e ndėshkoi, por edhe e hoqi tėrėsisht (prej praktikės). Ai thotė: “Ju mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika e varfėrisė, se Ne ua sigurojmė furnizimin atyre dhe juve, e mbytja e tyre ėshtė mėkat i madh!” (Kur`an, 17: 31). Pra, vrasja apo mbytja e bijės ėshtė njė krim aq i urryer saqė nė Ditėn e Gjykimit All-llahu i Lartėsuar as qė do tė dėshirojė tė bisedojė me vrasėsin e fėmijėve femra. Dėshmia e trupit tė vajzės sė varrosur do tė mjaftonte pėr ta dėnuar vrasėsin pėrkatės...

Pejgamberi alejhi selam e ngriti statusin e vajzave duke premtuar shpėrblime tė mėdha nė botėn e ardhshme pėr ata qė ushtrojnė trajtim tė butė ndaj tyre (vajzave) dhe, gjithashtu (e ngriti statusin e tyre), duke lėnė shembull tė mirė me trajtimin e vet qė kishte me bijat e veta. Hadithet vijuese janė qė flasin rreth trajtimit tė mirė ndaj tyre:

1) Enesi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Gjithsecili qė i mirėmban dy bija tė vetat derisa ato ta arrijnė pjekurinė, nė Ditėn e Gjykimit do tė jetė me mua sikur kėta dy gishta” dhe e bashkoi gishtin tregues me tė mesmin [Transmeton Muslimi].

2) Ibėn Abasi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Nėse ndonjėri prej jush i edukon tri bija tė vetat ose tri motra, duke u mbjellur sjellje tė mira dhe duke i trajtuar ato butėsisht dhe me dashuri derisa mos tė kenė mė nevojė pėr atė, All-llahu i Lartėsuar do ta bėjė Xhennetin tė obligueshėm pėr tė!”. Njėri prej tė pranishmėve tha: “E nėse i ka vetėm dy?”, kurse Pejgamberi alejhi selam i tha: “Edhe nėse i ka vetėm dy!”. Ibėn Abasi thotė se sikur njerėzit do tė thonin edhe pėr njė, Pejgamberi alejhi selam do ta thoshte tė njėjtėn gjė!” [Sharai Sunneh].

3) Ajshja (All-llahu qoftė i kėnaqur prej saj!) tregon: “Njė grua erdhi te unė me dy bijat e saj. Mė pėrbetonte pėr t’i dhėnė diēka, e unė nuk pata tjetėr send pėr t’i dhėnė pėrveē se njė hurme, tė cilėn ia dhashė. Ajo e ndau atė nė dy pjesė, ua dha dy bijave tė saj, ndėrsa pėr vete nuk mori asgjė dhe iku. Mė pas, erdhi Pejgamberi alejhi selam dhe unė e informova pėr kėtė. Ai tha: “Gjithsecili qė vuan pėr ndonjė gjė pėr shkak tė bijave tė tij dhe sillet me butėsi ndaj tyre, mes tyre dhe Xhehennemit do tė vihet mburojė!” [Transmeton Buhariu dhe Muslimi].

4) Ibėn Abasi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Nėse ndonjėri prej jush ka njė fėmijė femėr dhe nuk e varros tė gjallė, nuk i bėn padrejtėsi dhe nuk i parapėlqen fėmijėt tjerė (djem) qė i ka, i Lartėsuari do ta pranojė nė Xhennet!” [Transmeton ebu Davudi].

5) Suraka ibėn Maliku (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “A t’jua mėsoj formėn mė tė mirė tė lėmoshės? Mirėmbajtja e bijės suaj qė ju ėshtė lėshuar (nga burri), e cila nuk ka asnjė anėtar tė afėrt tjetėr pėrveē juve!” [Transmeton ibėn Maxhe].

6) Ajshja (All-llahu qoftė i kėnaqur prej saj!) tregon: “Nuk kam parė njeri qė i pėrngjante mė shumė tė Dėrguarit tė All-llahut sesa Fatimja. Kurdoherė qė ajo vinte tek ai, ai e kishte shprehi tė ngrihej pėr tė dhe i fliste pėr dore, e puthte dhe ia lėshonte vendin ku ai qėndronte ulur” [Transmeton ebu Davudi].
Vajzave, gjithashtu, i ėshtė dhėnė e drejta pėr tė marrė pjesė nė pronėn e lėnė tė babait ose nėnės sė saj. Kur`ani Famėlartė urdhėron: “All-llahu ju urdhėron pėr (ēėshtjen e trashėgimit) fėmijėt tuaj: pėr mashkullin hise sa pėr dy femra; nėse janė (trashėgimtare) vetėm femra, dy e mė shumė, atyre u takojnė dy tė tretat e pasurisė qė trashėgohet; nėse ėshtė njė femėr, asaj i takon gjysma!...” (Kur`an, 4: 11).

Preshevar
11-03-08, 14:45
Si Motėr:

Islami jep njė status tė nderuar femrave nė pozitėn e motrės. Asaj i ėshtė dhėnė e drejta qė tė pranojė trajtim tė mirė si nga prindėrit ashtu edhe nga vėllezėrit e saj. Nė bazė tė njė hadithi qė e transmeton ebu Davudi (All-llahu e mėshiroftė!), mund tė konkludojmė se Pejgamberi alejhi selam u ka dhėnė urdhėr pasuesve tė vet qė mos tė bėjnė diskriminime mes fėmijėve tė tyre meshkuj dhe femra dhe na ka thėnė qė atyre t’u japim trajtim sa mė tė barabartė nė dashuri dhe nė gjėra materiale. Nė rast tė vdekjes sė prindėrve ose nė paaftėsi a moshėthellėsi tė tyre, pėrgjegjėsia e mbikėqyrjes dhe edukimit tė vajzave kalon tek vėllezėrit e tyre. Pejgamberi alejhi selam i ka nxitur pasuesit e tij qė t’i edukojnė motrat e tyre, t’u mėsojnė atyre sjellje tė mira dhe t’i trajtojnė me butėsi. Hadithi vijues lėshon dritė mbi kėtė fakt:

1) Ibėn Abasi (All-llahu qoftė i kėnaqur prej tij!) rrėfen se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Nėse ndonjėri prej jush i edukon tri bija tė vetat ose tri motra, duke u dhėnė mbjellur sjellje tė mira dhe duke i trajtuar ato butėsisht dhe me dashuri derisa mos tė kenė mė ato nevojė pėr tė, All-llahu i Lartėsuar do ta bėjė Xhennetin tė obligueshėm pėr tė!”. Njėri prej tė pranishmėve tha: “E nėse i ka vetėm dy?”, kurse Pejgamberi alejhi selam i tha: “Edhe nėse i ka vetėm dy!”. Ibėn Abasi thotė se sikur njerėzit do tė thonin edhe pėr njė, Pejgamberi alejhi selam do ta thoshte tė njėjtėn gjė!” [Sharai Sunneh].
Sipas Kur`anit Famėlartė, motrės i ėshtė dhėnė e drejta pėr tė marrė hise nė trashėgimi: “...Nė qoftė se (i vdekuri) ėshtė mashkull ose femėr, e trashėgohet nga ndonjė i largėt (ngase s’ka as prindėr as fėmijė) po ka njė vėlla ose njė motėr (nga nėna), atėherė secilit prej tyre u takon njė e gjashta , e nė qoftė se janė mė shumė (se njė vėlla ose se njė motėr) ata janė pjesėmarrės tė barabartė nė tė tretėn (e tėrė pasurisė)!...” (Kur`an, 4: 12); “...Nėse vdes njė njeri qė nuk ka fėmijė, por ka motėr, atėherė asaj (motrės) i takon gjysma e pasurisė sė lėnė. Ai (vėllau) trashėgon tėrė atė (qė le motra) nėse ajo nuk ka fėmijė. Nė qoftė se ato janė dy (motra qė trashėgojnė), atyre dyjave u takojnė dy tė tretat qė lė ai. Nė qoftė se janė vėllezėr dhe tė pėrzier burra dhe gra, atėherė mashkullit i takojnė dyfish mė shumė hise se sa femrės...” (Kur`an, 4: 176).Martesa me motrėn ėshtė ndaluar nga Kur`ani Famėlartė (Kur`an, 4: 23). Nė kėtė mėnyrė, pra, zakoni i keq i martesės sė vėllezėrve me motrat, i cili ishte i pėrhapur nė shumė qytetėrime tė vjetra, ėshtė shfuqizuar dhe ėshtė hequr nga Islami!
pėrktheu nga anglishtja: Arsim JONUZI 10.03.2008

shkėputur nga libri: Kodi Social nė Islam

autor: Muhammed el-Kudri

DEA
11-03-08, 15:31
Preshevar, lexoj te drejtat e Grave si nena,si motra
http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,510671,00.html


http://www.spiegel.de/schulspiegel/0,1518,369481,00.html


http://www.stern.de/politik/panorama/:M%FCnchner-Ehrenmord-Prozess-Ein-Bekenntnis/599446.html


Cka thu ti ne lidhje me keta artikuj, qe jane veq nje pjes shume e vogel e gjithe atyre rasteve qe kane ndodhur ne dhjet vjetshin e fundit ne Gjermani.

Cfare drejtave sheh ti, aka te drejt nje myslimane te jetoj pa shami, nese se done ate, a e ka ate drejte, po nese seshte e lumtur ne martes , a ka te drejt te ndahet, a ka te drejt te vendos vet per fatin e saj, etj, etj,

Murgesha
11-03-08, 15:38
Preshevar, lexoj te drejtat e Grave si nena,si motra
http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,510671,00.html


http://www.spiegel.de/schulspiegel/0,1518,369481,00.html


http://www.stern.de/politik/panorama/:M%FCnchner-Ehrenmord-Prozess-Ein-Bekenntnis/599446.html


Cka thu ti ne lidhje me keta artikuj, qe jane veq nje pjes shume e vogel e gjithe atyre rasteve qe kane ndodhur ne dhjet vjetshin e fundit ne Gjermani.

Cfare drejtave sheh ti, aka te drejt nje myslimane te jetoj pa shami, nese se done ate, a e ka ate drejte, po nese seshte e lumtur ne martes , a ka te drejt te ndahet, a ka te drejt te vendos vet per fatin e saj, etj, etj,

DEA pėr ato gjėra (nuk e kuptoj gjermanishten por po bazohem nė shkrimin tėnd nė shqipe) nuk ka faj islamizmi.

Fajtor janė besimtarėt islam qė kurr nuk e kanė kuptuar ēfarė feje tė mirė kan.

Islami qėndron larg prej dhunės, padrejtsive.

Preshevar
11-03-08, 15:38
Preshevar, lexoj te drejtat e Grave si nena,si motra
http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,510671,00.html


http://www.spiegel.de/schulspiegel/0,1518,369481,00.html


http://www.stern.de/politik/panorama/:M%FCnchner-Ehrenmord-Prozess-Ein-Bekenntnis/599446.html


Cka thu ti ne lidhje me keta artikuj, qe jane veq nje pjes shume e vogel e gjithe atyre rasteve qe kane ndodhur ne dhjet vjetshin e fundit ne Gjermani.

Cfare drejtave sheh ti, aka te drejt nje myslimane te jetoj pa shami, nese se done ate, a e ka ate drejte, po nese seshte e lumtur ne martes , a ka te drejt te ndahet, a ka te drejt te vendos vet per fatin e saj, etj, etj,

Mė ngushtove moj DEA, se per fat te keq se kuptoj gjermanishtėn.

Kurse sa per pytjet qe i parashtrove po te pergjigjem qe ke drejt te ndahesh, te vendosėsh per fatin tend etj.. etj... a si lexove keto drejta qe ti postova a ?

Keto qe 14 shekuj nuk kan ndryshuar dhe nuk ndryshojn.

Fjala e Allahut eshte me e larta !

DEA
11-03-08, 15:44
Po gjitha keto raste, jane disi te lidhur me islamin, vellau thot se , nuk pendohem qe vrava motren se mbrojta nderin, se ajo nuk deshi ta marre ate qe ja propozuam"

rasti tjeter burri e lidhe gruan me pranga ne der te autos dhe e lyen me benzin e e djeg per se gjalli, vetem e vetem se ajo ishte ndar me par nga ai.
dhe thot jam shume i lumtur qe e kam be kete veper, etj etj,


Thene te drejten sdi se me qka ka te bej, po gjithmon diqka e till ndodhe ne te shumten e rasteve tek ata te fes myslimane, pa i lene anash edhe nacionalitetet tjera.

hasanmehmeti
11-03-08, 18:29
Po gjitha keto raste, jane disi te lidhur me islamin, vellau thot se , nuk pendohem qe vrava motren se mbrojta nderin, se ajo nuk deshi ta marre ate qe ja propozuam"

rasti tjeter burri e lidhe gruan me pranga ne der te autos dhe e lyen me benzin e e djeg per se gjalli, vetem e vetem se ajo ishte ndar me par nga ai.
dhe thot jam shume i lumtur qe e kam be kete veper, etj etj,


Thene te drejten sdi se me qka ka te bej, po gjithmon diqka e till ndodhe ne te shumten e rasteve tek ata te fes myslimane, pa i lene anash edhe nacionalitetet tjera.

Dea kam menduar qe je me gjere ne te menduar.

Ato gjera qe behen ne gjermani qe mjafte mire i njof shkrimet ne media nuk kane te bejne me Islamin.

Duhet nje diferencim i qarte i zakoneve dhe Islamit , kjo eshte ber disa here neper emisionet ne Zdf ,Ard etj, ku Imam te fese Islame qofshin gjermane (si pierr vogel) po ashtu edhe tjeret ( Abul Hussein etj) jane diferencuar nga keto se keto behen nga njerez me zakone te ulta.

Pse tia vesh Islamit kete ku thua ne arsyen tende per te mbrojtur Nderin .Sipas teje po i bije qe njerezit tjere qenkan te pandershem.

Ne Filozofi e kam cekur edhe me heret , morali dhe etika kan dallim .E para ndryshon sipas vendit ndersa e dyta eshte e pergjithshme.
Nese per nje moral te nje arabi apo deri vone edhe amerikani Homoseksualizmi ishte jo i moralshem , ne gjermani diqka e tille nuk shpreh rrezik per moralin e tyre.

Shumica e atyre qe i ke sjell ti neper gazeta e sidomos revista Spigel (qe sponozorohet nga jahudit dhe sekularistet) kane te bejne me njerez qe vetem si trashigimi e kan Islamin e jo qe kane njohuri per te.

Ta zeme edhe ne kosove ke raste te tilla, madje ligje te tilla ndodhin edhe sot ne kushtetuten e Lek Dukagjinit.

Apo rasti i Shqiptarit ne rrethine te Stuttgartit te gjermanis qe mbyti vajzen pse e kishte marre nje te huaj , ku dihet qe prindi skishte lidhje me Islam fare , ndersa Nena e saj me vone nxori nje liber mbi kete qeshtje.Apo ati qe mbyti bashkeshorten ne Aeroporte te Stuttgarit, keta skan pas lidhje me Islamin si fe.

Po te nisemi ashtu ateher nese je lexuese e Bildit shef qdo dite qe antare te komunitetit katolike vrasin femijet e tyre , i fusin ne frigorifer , bejne masakra madje diten e Kershendellave kete vite vrau nje gjermane 2 femijet e saj ne rrethine te münchenit.
A te themi ne qe keto jane nga te krishteret a , dhe te fajsojme besimin e tyre?
sigurisht se jo.
Njeriu pa u ber budalla ne koke nuk ben raste te tilla.

Ne Islam individi nuk gucon te bej keso akte, sado e dhimbshme te jete per familjen ajo i lihet gjyketes Islame qe pastaj ata vendosin mbi burgin apo denimin qe e meriton.

Duke shpersuar nga Ju ne diferencim te zakoneve te njerezve dhe Islamit apo ndoj besimi tjeter te le te pershendetur.

me t'mira.

ps/Murgesha te lutem , mos i quaj Besimtare ata qe bejne diqka te tille , mund ti quash musliman me emer , por jo Besimtare se kjo eshte grade e larte e atyre qe e njofin fene e Tyre .Ndersa veprimtaret e ketyre akteve jane me shume musliman te trashiguar siq jane shumica ne gjermani e turqve, e asesi Besimtare.

DEA
11-03-08, 18:38
O ti HasanMehmeti, nese e ke lexu deri ne fund shkrimin tim, ndoshta nuk te ka ikur pa e lexuer ate qe e kam cekur " pa i lene anash edhe nacionalitetet tjera"

Po ne rastet qe permenda une gjithmon ka qene parambrojtje, fjala "mbrojtja e nderit" dhe nuk tregojne ndonje faje per vepren e bere.
Kurse ne rastet e shumta te ketyre jane psycho kane probleme psiqike.

Megjithese per keso fare veprave ska kurrefare falje per asnjeren e as tjetren fe, thjesht ne jemi njerez dhe nuk kemi drejten e zotit qe te vedosim se kush ka te drejt te jetoj e kush jo.


p.s. ndoshta jam edhe e cekur ne te menduar, po jam gjithmon ne gjendje te mesoj nga faktet qe i sjellni, po jo nga fjalet e kota.

hasanmehmeti
11-03-08, 19:08
Dea,

Edhe mund te kene qene fjale te kota , nuk e di si e perkufizon kete: Mirpo per te gjitha ato qe i thash jane dokumentacione qe mund ti gjesh nga mediat qe ti ceka.
Une pa dashur te kundershtoj gje ne mendimet e tua , desha te sqaroj diqka
Ju Thoni:
po gjithmon diqka e till ndodhe ne te shumten e rasteve tek ata te fes myslimane,
Ju e ceket Nacionalitetet tjera mirpo e ceket edhe kete me siper , ndersa kjo me beso qe nuk eshte e vertet , por jane ato mediat qe zakonisht ausslanderat i kqyrin nje pare lajme te 12 te zdf apo reportazhet qe i zmadhojne keto gjera.Kur e ben nje mysliman me emer nje akt te flliqur (shumica e shqiptareve ne gjermani jane mysliman me emer , por kush vjedhi ne emer te fese qe sot njeihen shqiptaret per brutalitet dhe vjedhje)kemi lajmet 10 dite rresht neper media , ndersa kur behet ndonje skandal nga ndonje gjermane krishter ne gjermani vetem ne lajmet qendrore e gjene.
Per kete eshte gazeta bild ajo qe ne te cilen gjen marrezira te krishtereve qe nuk krahasohen me veprat e myslimaneve. Nuk e gjen aasnje apo nese i gjen te keqkuptuar kur njerezit thon se e bem ne emer te Islamit , por ata thote ne emer te Nderit te tyre , tash ky nder ndryshon nga vendi ne vend siq e ceka edhe me heret.


[quote=DEA]Po gjitha keto raste, jane disi te lidhur me islamin, vellau thot se , nuk pendohem qe vrava motren se mbrojta nderin, se ajo nuk deshi ta marre ate qe ja propozuam"
quote]
Ateher ky nuk eshte arsyje e nderuar Dea qe ta thote Islami por koka e dikujt qe e shef ate nder siq e shef. Ju e dini qe vone ne gjermani u zbuluan martesa ne mes babes dhe vajzes qe kishin jetuar disa vite bashk ne alpet e münchenit madje edhe ne Kishe shkonin ata, tash qka ti themi ketyre.

Punen e marteses edhe me heret e kemi sqaruar , Ne Islam , qofte Babai , Nena apo kushdo tjeter mund tia bej nje kerkes apo propozim vajzes per martes por asnjeher ta martoj pa pelqimin e saj.
Dhe aq me teper kerkohet qe djali dhe vajza te takohen (normal ne prezenc te dikujt nga familja e vajzes) aq here sa do jete e mjaftushme qe ata te njoftohen ne mes veti dhe te jene dakort se a jan apo jo njeri per tjeterin.

Problemi zakonisht te ne shqiptaret eshte se ne nxierrim konkluza ndaj diqkaje pa e studiuar mire ate gje qe te gjermanet mungon(edhe pse tash ka fillu kjo dembeli edhe te ta) , pasi ata jane lexues te mire dhe ka ligje , me bere diqka pa te drejte denohesh per te siq ndodhi me zyrtaren nga nje parti ne Austri.Fatekeqsisht skemi kulture te leximit qe shpresoj se do ndryshoj.

Por ne kemi shume raste ne gjermani qe njerezit sidomos femrat qe jane kthyer ne fene Islame ,pasi kur kane pare mediat duke i hudhur islamit faqen e zeze ato kane filluar me lexim te Kuranit dhe Thenjeve Profetike e keshtu me radhe sa e kan pranuar Islamin dhe e kan gjetur veten aty dhe se ajo qe sillet neper media eshte qeshtje e globeve dhe perfitimeve te ndryshme qe sollen deri te perkufizimi i shume te drejtave , e tash vone edhe ligjin per pergjime te telefonit dhe hyrje ne Pc pa njoftim.

me t'mira.
hasani

Murgesha
12-03-08, 12:16
Hasan ti po thua tash mos me i qujt besimtar. Kush janė besimtarė simbas teje dhe sa janė?

hasanmehmeti
12-03-08, 12:37
Murgesha,

Dallimi ne mes Myslimanit dhe Besimtarit eshte mjafte i madhe.

Mysliman behet njeriu posa ta deklaroj Shahdetin dhe te bej ndonje nga shtyllat e Islamit (per disa dijetare eshte Namazi , dikush thote mjafton vetem agjerimi , zeqati apo haxhi) ndersa ne punet tjera jane mosvet.
Besimtari siq thote Profeti alejhiselam eshte ai njeri qe e Beson Allahun sikur ta Shifte ate ,edhe pse nuk e shef.Mandej prej cilesive te Besimtarit , eshte devotshmeria e larte,morali i larte, sjellja , sinqeriteti ne fjale dhe vepra , tek besimtari nuk behet fjale kryerja e namazeve apo agjerimit etj , ai eshte nje njeri qe me krejt mundesit e tij mundohet praktikimin e fjales se Allahut dhe keshilles se profetit alejhiselam.Nuk themi qe besimtari eshte i pagabueshem , por ajo me e pakta qe ndien ai eshte keqardhja per gabimin gje te cilen shume musliman sot nuk e ndiejne.

Per kete mund te themi se ne bote ka shume musliman me numer por praktikant dhe besimtare jane pak.Njerez qe kur permendet fjala e Zotit per diqka nuk bejne dyshim a te bejm apo ta leme .

Dhe pikerishte eshte kjo qe shume mysliman edhe ne vendet tona jane perzier aq shume me zakone edhe pse ter diten mban tespiht ne dore , apo diq te tille.

Thenja e juaj se mos me i quajt besimtare nuk don te thote se ata jane pabesimtare , dmth kufare.
Por Besimtare apo Mu'min eshte nje grade me e larte e besimit te nje Myslimani, gje qe e dallon ate edhe ne ajete kuranore dhe ne hadithe te Profetit alejhiselam.
Me nje fjale Kodi i sjelljes se tyre eshte ajo qe e kerkon Krijuesi dhe Profeti i Tij alejhiselam.

besoj qe isha i qarte , nese jo mundem te jeme me konkret me argumente fetare.

me t'mira.
hasani

Murgesha
12-03-08, 12:47
Po Hasan e kuptova shumė mirė, keni shkru shkurt e qartė.
Qė sot e tutje mė nuk do tė bazohem nė shifra. Psh. shpesh nė kėtė forum ipet shifra se dikund 95% e shqiptarėve jan musliman, qė moti mė ka shku nė mendje se ashtu ju shkrun vetėm nė dokumentacion, ama tash po bindem qė qenkan vetėm praktikant.
Tė falemnderit pėr skjarimin.

DEA
12-03-08, 16:49
Hasan, thene te drejten mos mendo se raportet e tilla me bejne te ndjehem mire, perkundrazi kur lexoj apo ndegjoj lajme te tilla nuk me vjen mire aspak, po vertet po me duhet mund e forc pastaj me jau sqaru bashkepunetoreve, shoqeris e atyre te tjereve qe se njohin kulturen e tradicionet tona. Se vrasjet e tilla skane te bejne me fene! Poashtu rastet e tilla s`me bejn qe ta uli koken pse jam myslimane ne vendin ku jetoj,prapse prap me plot krenari e prezentoj vendin dhe besimin tim.
Nuk mendoj se mendimet e mija jane te pagabuara, po them rreth informatave qe i posedoj , ky eshte mendimi im per momentin, nese jeni te gatshem te ma deshmoni te kunderten , jam gjithmon e hapur per info te reja.

DEA

hasanmehmeti
12-03-08, 18:57
Po Hasan e kuptova shumė mirė, keni shkru shkurt e qartė.
Qė sot e tutje mė nuk do tė bazohem nė shifra. Psh. shpesh nė kėtė forum ipet shifra se dikund 95% e shqiptarėve jan musliman, qė moti mė ka shku nė mendje se ashtu ju shkrun vetėm nė dokumentacion, ama tash po bindem qė qenkan vetėm praktikant.
Tė falemnderit pėr skjarimin.

Murgesha,

Ate statistike nuk mund ta mohoj se kemi te bejme me nje numer te madhe myslimanesh sidomos ne Kosove qofshin ata 90 apo 95 % , por sa kemi besimtare dhe praktikante ne mesin e tyre eshte pyetje e kohes ,qe po ndryshon besoj per mire sidomos te gjenerata e studenteve dhe ajo e re. Ndersa gjenerata e mesme sigurisht se ka veshtersi pasi eshte rritur ne nje fryme me ide Marksiste-Leneniste , ideologji qe jetoj me komunizmin keto vite dhe zbehu Islamin.
Me rendesi eshte qe njerezit te vetedijesohen per ate qe e posedojne qofshin ata mysliman apo te besimeve tjera, sigurisht se pastaj do kete kyqje krejt tjeter ndaj besimeve.

Me kujtohet para ca kohesh kishte pyetur Rilinda tek forumi i Kishter ketu ; se si mund qe nje besimtar krishtere ti akuzoj muslimanet per mbules perderisa ai vet e mban?(keshtu diqka pyetja)
Pergjigjien qe ia dhash dhe u zhduk pa len gjurme si zakonisht ketu ne forum ishte: se nuk ka mundesi te jete nje i krishtere besimtar ne libren e tij e te kundershtoj mbulesen e nje muslimaneje , pasi ai qe beson ne bibel e gjen qartazi aty se mbulesa eshte obligim , madje ne bibel kemi edhe kercenim me rruarje flokesh etj etj.

Per kete mendoj qe sapo te krijohet qartesia e besimit tek secili ateher kemi me pak keqkuptime ne mes veti.

me t'mira
hasani

hasanmehmeti
12-03-08, 19:12
Hasan, thene te drejten mos mendo se raportet e tilla me bejne te ndjehem mire, perkundrazi kur lexoj apo ndegjoj lajme te tilla nuk me vjen mire aspak, po vertet po me duhet mund e forc pastaj me jau sqaru bashkepunetoreve, shoqeris e atyre te tjereve qe se njohin kulturen e tradicionet tona. Se vrasjet e tilla skane te bejne me fene! Poashtu rastet e tilla s`me bejn qe ta uli koken pse jam myslimane ne vendin ku jetoj,prapse prap me plot krenari e prezentoj vendin dhe besimin tim.
Nuk mendoj se mendimet e mija jane te pagabuara, po them rreth informatave qe i posedoj , ky eshte mendimi im per momentin, nese jeni te gatshem te ma deshmoni te kunderten , jam gjithmon e hapur per info te reja.

DEA

Dea,

Se pari me gezon fakti qe ndjeheni krenare me ate qe posedoni qofte sa i perket besimit apo perkatesis kombetare ,regjionale etj.

Sa i perket mendimeve tuaja ato jane sigurisht si pasoj e gjithe asaj qe njeriu ka konsumuar nga jeta intelektuale e tij , e jo vetem tuajat por e qdo njeriu.
Por ti thuash dikujt se Islami eshte fajtore se filani me perkatesi islame e mbyti gruan e tij per mbules , martes se nuk ndegjoj prindit etj etj apo siq e pruat shembullin ne postimin e mehershem per shkak te "Nderit", ku dihet se nderi perkufizohet ndryshe nga vendi ne vend , eshte e papranushme duke pasur parasysh gjykimet qe ia ben Islami.

Une mendimet e tua skam ndermend ti perqeshi , por nese mendon se kan diqka te bejn me Islamin krime te tilla duhet prur argumente fetare Islame , e jo argumente te njerezve te papergjegjshem qe vetem se i shkruan mysliman ne pasaport te themi se Islami menjeher eshte pergjegjes per kete.
Islami dhe njeriu( pos Profetit alejhiselam dhe disa nga shoket e Tij)kan nje dallim te madhe. Per kete edhe njeriu ne Islam identifikohet si gabimtar , por gabimet e tij nuk i justifikohen se jane iniciativ e vet Islamit , po e egos apo shejtanit qe e ka shtyre te bej diq te tille.
Une argumente ty sa i perket Islamit te bjer sa duash vetem rroke nje teme qe nuk e ke te qarte qofte ajo martesa apo mbulesa apo ku e di une qe mundeni ju ti justifikoni keto krime te tyre(personave qe ke pruar ne linqe apo diq tjeter) se kan precedenc tek Islami , ateher do ti sqaroj me ndihmen e Zotit.

Qellimi ime eshte te krijosh nje vizion te qarte siq e tha edhe Murgesha (me perjashtim te fjales besimtar) qe keto gjera skan te bejn me Islam.

duke te uruar qdo te mire te le te pershendetur.

hasani

DEA
13-03-08, 17:36
Po Hasan kam pyetje sa te duash,

A eshte mbulesa e domosdoshme, per tu identifikuar si myslimane?

A lejohet mbulesa dhe shminkat e theksuara , siq i shoh shume turke qe ecin rrugeve te Gjermanis kishe te mbulueme?

A lejohet shkollimi i femres ne islam apo eshte femra ajo qe duhet te kujdeset per shtepine e burri te kujdeset per gjendjen ekonomike?

A i lejohet femres ne islam qe te thot ndonjeher edhe jo ( ne shume raste te ndryshme) ?

Sa jane te barabart gjinit e ndryshme ne islam?

kaq njeher!!

DEA

hasanmehmeti
13-03-08, 21:41
Po Hasan kam pyetje sa te duash,
mire se ardheshin, Dea pyetjet tuaja.


A eshte mbulesa e domosdoshme, per tu identifikuar si myslimane?


Mbulesa eshte obligim per femren myslimane , por ne nuk themi qe nese nje femer nuk e ka mbulesen eshte jomuslimane , por kuptohet se ka ber gjynah qe e ka lane njerin nga Ligjet e Zotit mbi te.


A lejohet mbulesa dhe shminkat e theksuara , siq i shoh shume turke qe ecin rrugeve te Gjermanis kishe te mbulueme?

shminkat nuk lejohen ne ate menyre, mire e ke verejte ate dukuri, por ato e kane gabime fatekqeesisht.

A lejohet shkollimi i femres ne islam apo eshte femra ajo qe duhet te kujdeset per shtepine e burri te kujdeset per gjendjen ekonomike?
Normal qe lejohet shkollimi i femres , madje eshte edhe i preferuar nje shkollim i saj.Ne islam njihen juriste te ndryshme dhe dijetare nga gjinia femrore.
Normal qe ne baze femra duhet te kujdeset per femijet dhe shtepin , ndersa burri e ka obligim furnizimin e familjes gje qe nuk eshte obligim per gruan.Dhe vet krijimi i burrit eshte i tille qe i perballon me lehte punet e renda , ndersa nenes i eshte dhene ngrohtesia shpirterore ndaj femijeve, gje qe nese jeni nene e vereni edhe vet.


A i lejohet femres ne islam qe te thot ndonjeher edhe jo ( ne shume raste te ndryshme) ?
kjo me shume eshte pyetje provokuese , vetem sikur jemi mesuar te shkruajm ne. Sikur burrit edhe gruas i lejohen te thote po dhe jo ne suaza te lejushmeris dhe mosteprimit.Duke filluar nga martesa , mundimet e ndryshme e deri te divorci me arsye.Sa jane te barabart gjinit e ndryshme ne islam?
Siq u theksu edhe pak me heret kjo do jete vetem nje vazhdimesi.Dallimi ne mes femres dhe mashkullit , eshte ne krijaturen e tyre, femres si edhe mashkullit i lejohet te punoj , arsimohet , dhe ta fitoj paran e saj. Parat qe i fiton gruaja me djersen e saj , jane vetem parat e saj ndersa aty burri nuk ben pjese , perveq nese ajo ia lejon , ne te kunderten burri e ka obligim furnizimin e gruas dhe femis nga parat e tij. Allahu e ka ngrite femren ne Kuran duke e emruar nje sure , si surja e grave (Nisa) , gje qe nuk gjen ne Kuran sure te burrave. Apo tek dashura ndaj tyre pas Krijuesit dhe Profetit , vije nena (3 here) e pastaj babai qe duhen dashure dhe dite per nder per mundin e tyre.
Zakonisht profesioni i femres eshte edhe i percaktuar si grua dhe nene qe duhet te kujdeset per femijet me shume duke pasur parasysh zemerbutesin qe Zoti ia ka dhene , ndersa burrit i takojne punet e renda si nga pesha Psiqike po ashtu edhe ajo Ekonomiko-Sociale.
Femres ne Islam i takon te marre pjese ne trashigimin e prindit , siq i takon edhe mashkullit. Asaj i takon 1 pjese ndersa djalit 2, por femres i kompenzohet ajo pjesa tjeter qe kur te martohet ka mundesi ta kerkoj nga burri , qe ne islam emerohet me emrin Mehr qe eshte nga kushtet e marteses.
Keto ishin vetem disa pika e ju mund te vazhdoni me pyetjet ne veqanti nese keni.

Pasi ishte pak a shume me heret tema e Mediave , te kerkoj ta ndegjosh Vortragun nen kete link:
http://www.diewahrereligion.de/

Pastaj shkon tek Einladung zur Wahrheit dhe me tutje Die Medien.

ia kalofshi mire
Hasani

DEA
15-03-08, 16:15
Tung Hasan


Pyetja qe ishte, A i lejohet femres ne islam te thot jo? ndoshta tingellon si provokative, po qellimi i pyetjes ishte shume i sinqert.
Megjithate faleminderit per pergjigjet e dhena, edhe linku eshte shume interesant, kur do te kem kohe me siguri se do ta ndegjoj me gjate dhe do te jem ne gjendje te jap komente rreth tij.

Per te gjitha pergjigjet e dhena eshte me se e vertet se feja myslimane eshte shume e mire, po sa persona i njeh ti qe ju permbahen rregullave te tyre?
une nuk njoh, se sa me deshire do te njohja dikend qe falet 5 here ne dite po prap eshte tolerant ndaj besimeve te tjera, qe mbulohet por prap respekton dhe i sheh si normale ate te besimeve te tjera qe nuk mbulohen, me nje fjale jane besimtare te fort po edhe demokrat, edhe te emancipuar edhe, edhe shume te tjera qe do te behej jeta e perbashket ma e lehte, une te respektoj ty , po respektom edhe ti mua,besoj se konfliktet do te zhdukeshin, me kete moto te ja mesyjme jetes.

Mendjen
18-03-08, 13:32
E nderuara DEA

Ndoshta nuk me takon te hyj ne kete temė ngase jam antar i ri,por deshira e madhe te tregoj se Muslimanet jan njerzit me te emancipuar ne Boten ku ne jetojm hyra pa trokitur ne deren e kesaj teme fare.
Une jam Musliman nuk e di ndoshta i mire ndoshta jo ate e le ne doren e Allahut Fuqiplot kam mbaruar Medresen e Mesme Alauddin para disa viteve dhe e di shum mire se qka eshte Islami dhe te drejtat e Gruas ne Islam qe i madhi Allah iu dha.
Dua qe te tregoj nje gje te cilen Allahu iu dha Femrave kurse Meshkujt nuk i privilegjoi me ate ajo eshte nje sure e tere ne Kuranin Famelartė.
Muslimanet qe Besojn Allahun dhe Kryejn te gjitha ritet fetare janė njerzit me toleratn ne gjith Trollin e kesaj Bote.
Andaj mos ta perlyejm Islamin me gjera tjera qe jan anti Islame , Vet fjala Islam dmth Pasterti andaj ta lem te paster islamin ashtu siq eshte duke mos nveshur genjeshtra apo edhe gjera te tjera qe iu behen .
Kshilla ime eshte qe Shtete Arabe te kohes se sotme mos ti marrim shembuj ngase tani qdo shtet ka njerz nga me te ndryshem ta marrim shembull Pejgamberin a.s ,shoket e tij , gjith Dijetaret e kohes se tij ,Njerzit e menqur Musliman dhe Muslimane deri ne kohen e sodit , nga kta te marrim shembull nga kta te mesojm e jo te themi shikone se qka behet ne Arabi ,ose ku ta di une.
Mbulesa -Ferexhja (Shamia) eshte mbrojtje e Femres ,privilegj i saj e ajo le te merr si te doj dua te shkuaj shum per kete Temė por ja qe ketu edhe do ta perfundoj me nje ajet Kuranor qe thotė:

"La ikrahe fi din" qe ne gjuhen shqipe do te thotė:''Nuk ka dhunė ne Fe"

Ata qe thonė :

Terrorizmi Islam
Dhuna Islame
Diskriminimi Gjinor
Te padrejtat e Femres
Mbulesa Me Dhun
Le ta lexojn kete Ajet qe Allahu publikoi ne Kuran para 14 shekujve dhe iu sqaroj se Feja islame eshte vetem me vetdeshir nuk ka dhun per me bart Mbulesen e as per gjera tjera .
Kto qe i thash jan nga Allahu dhe Muhamedi s.a.v.s ndaj nuk bazohem ne ata qe ia dojn te keqen Islamit

Me respekt te veqant : Mendjeni