PDA

View Full Version : Monogamia nuk eshte ne natyren Njerzore


Linka_pz
12-03-08, 11:37
Monogamia nuk eshte ne natyren Njerzore


"Tradhetia " mes partnerve eshte opsesioni me i madh i njeriut,gati e njet si dhuna.
Tmerrohemi nga ajo,por kemi deshir te degjojm rreth saj.Disa nga ne nuk mund te rrezistoj pa e provuar kete molle te ndaluar*.Kjo eshte dicka qe e mban ne Tv greke Jerry Springera,dhe mitologjin greke 3000 vj.

Religjionet e ndalojne dashurin jashtmartesore.
Po pse pra eshte aq e veshtir te mbahet monogamia?
Ndoshta pse monogamia nuk eshte pozicionim i natyrshem,biologjikisht jemi te predisponueshem te praktikojm sex me disa partner.Kjo eshte ajo cka zoologu David Barash dhe psikiatri Judith Lipton flasin ne librin e tyre "The myth of monogamy: Fidelity and Infidelity in Animals and People".
Virtualisht te gjitha kafshet,jane large asaj te llogariten si monogamiste per tere jeten.
-E vetmja gjalles qe eshte plotesisht dhe fatalisht monogamike qe kemi mundur ta identifikojm eshte paraziti ne zoret e peshkut-thot Lipton per WebMD.com,arsyeja eshte se paraziti mashkull dhe femer bashkohen ne zorret e peshkut dhe me nuk mund te ndahen.


Gjallesat tjera,duke nenkuptuar edhe njeriun,jane te motivuar instiktivisht te ken pasardhes dhe mundohen te zgjedhin partnerin-en qe me se shumti u pershtatet,porr jo se nuk shikoj edhe anash.. Edhe per zogjet qe eshte menduar se jan besnike,ne analizat e dnk shum here eshte vertetuar se pasardhesit nuk jane te shoqeruesit te tij.
Situat e njet eshte edhe te njerzit.Lipton ka kontaktuar me nje spital kanadez ne te cilen behen testet per preventiv te semundjeve kanceroze,dhe 10% te rasteve eshte vertetuar se femija ka tjeter baba biologjik.
Lipton dhe Barash,sigurisht me studimet e tyre nuk po deklaroj se tradhetija bashkshortore eshte dicka e mire,kjo vertetohet me martesen e tyre 28 vjNjerzit qe kan lidhje te gjate martesore ,zakonisht jane njerz stabil sepse din te mbajn premtimin.
Perderisa per grupin e dyte dmth personat "hulumtues" kan ndyshime narcisoide te personalitetit,sepse kerkojn perkujdesje dhe afersi edhe pse vet ate nuk mund ta ofrojn.
Njihen te veqant ne lidhjen e re,njdjenja qe ka kohe nuk e ndiente ne lidhjen e kaluar.Kjo shpesh ndodh ne vitet e mesme te jeteses.

Ne baze te statistikave ,gjysma e femrave te martuara nuk jane besnike,ndersa meshkujt 70 %.
Este interesante se personat e moshuar me shum tradhetojn se te rinjet.
Ne baze te shkrimit e drejta e zgjedhjes realisht se egziston ndersa besnikria eshte qeshtje individuale.


Sa e praktikoni dhe e arsyetoni ju .
Sipas disa shkrimeve Medicinale kam hasur se njeriu mund te dashuroj vetem 4 vite ,pastaj zvoglohet niveli i hormonit qe zgjon ndjenjen e dashuris ne Talamus dhe Hipotalamus (TRU) .

Cka mendoni ju a mund te arsyetohet ,,,Shikimi anash ,,,,

Tema eshte e huazuar ...(mu duk interesante ).

Jepni mendimet tuaja ...

Diskutime te kendshme !

Murgesha
12-03-08, 12:25
Mendoj qė kjo ėshtė kėshtu (jam monogamiste) por po fantazoj pak http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Krejt fajet i ka syri.
Me mujt e me e mbajt syrin drejt pa shiqime anash, nuk ndodhin as tradhėtit.
Po syri lakmitar i madh, shikon e dėrgon sinjale nė pjesėt tjera tė trupit tė cilat menxi ēpresin me u hjedh nė akcion hahahahahahahahahahaha.
Ndėrsa truri ėshtė ai qė bashkėpunon mė sė shumti me fajėsit e syrit. I merr informata qė jep syri e i pėrpunon, ta prish gjumin, oreksin e tė hjedh nė atė gjendjen ku pėrmbushja e e dėshirės bėhet opsesion i mundishėm.

Amina
14-03-08, 18:28
Shume teme interesante Linka, pergezime.
Statistikat tregojn me te drejte kete zhvillim.
Po ne dallojm prej kafsheve, edhe pse kemi instinke e epshe, kemi mundesin e kontrollit. Aftesit per te logjikuar dhe per te analizuar. Keshtu qe mendoje , se ne qofte se dikush tradhton eshte me vetedije. Nuk mund te them se instinktet mund te shuhen fare, por as vetedija nuk shuhet.

Tomori
14-03-08, 19:10
Monogamia nuk eshte ne natyren Njerzore,

-Shum e sakte kjo po te ishte Monogamia ne natyren njerzore ateheres edhe njeriu veprimin e ushqimit do ta kishte pas Monogamiste psh dot ushqeheshte vetm me nje produkte ta zem psh veq me kullos.:biggrin:

LABI
16-03-08, 20:59
Shume teme interesante Linka, pergezime.
Statistikat tregojn me te drejte kete zhvillim.
Po ne dallojm prej kafsheve, edhe pse kemi instinke e epshe, kemi mundesin e kontrollit. Aftesit per te logjikuar dhe per te analizuar. Keshtu qe mendoje , se ne qofte se dikush tradhton eshte me vetedije. Nuk mund te them se instinktet mund te shuhen fare, por as vetedija nuk shuhet.

Tani ketu varet nga fortesia dhe menyra se si nje person (varesisht nga karakteri) zgjedhe rruget per t'i shuajtur, ikur cytjeve, shtytjeve me origjine biologjike/shtazore.

Frojdi per t'i shpjeguar keto motive qe kryesisht ai i kategorizion ne MOTIVIE BIOLOGJIKE (SEKSI) dhe MOTIVET SOCIALE ...Ai thote qe keto te parat jane te pakontrollueshme dhe se burojne nga nje shtrese ( e pare) qe eshte shume me e madhe dhe presione dhe cytjet qe burojne nga ajo jane veshtire te kontrolluar ... nga IDI- sipas tij krysisht kane prejardhjen motivet e pandergjegjeshme/seksuale ndersa SUPER-EGO (ana e ndergjegjeshme) e realitetit qenies njerezore eshte ajo qe bene te kontrollohet dhe te harmonizohen keto motive qe burojne nga e pandergjegjeshmja...

Disa keto shtytje, (kontrolle te libidos) e nivelizojne nepermjet sportit , dikush nepermjet qfryrjes se epshit seksuale... etj

Mirepo , mendoj qe niveli i energjise se brendshme qe eshte faktore i burimit dhe ngiritjes se deshires seksuale (te pandergjegjeshmes)- mund t'kontrollohet dhe mund te menagjohet duke i kontrolluar cytjet , tensionet ...


Mendoj qe deshira dhe etja me shume ngacmohet dhe shtohet nga ideja/ mendimi rreth saj ... Cdo gje fillon ne kokee...

SI DASHURIA dhe SEKSI QENDROJNE NE KOKE ... CDO GJE ESHTE E LIDHUR ME BAZEN QENDRORE NERVORE.. KA TE BEJE ME PSIKEN ....

Amina
17-03-08, 15:41
Tani ketu varet nga fortesia dhe menyra se si nje person (varesisht nga karakteri) zgjedhe rruget per t'i shuajtur, ikur cytjeve, shtytjeve me origjine biologjike/shtazore.

Frojdi per t'i shpjeguar keto motive qe kryesisht ai i kategorizion ne MOTIVIE BIOLOGJIKE (SEKSI) dhe MOTIVET SOCIALE ...Ai thote qe keto te parat jane te pakontrollueshme dhe se burojne nga nje shtrese ( e pare) qe eshte shume me e madhe dhe presione dhe cytjet qe burojne nga ajo jane veshtire te kontrolluar ... nga IDI- sipas tij krysisht kane prejardhjen motivet e pandergjegjeshme/seksuale ndersa SUPER-EGO (ana e ndergjegjeshme) e realitetit qenies njerezore eshte ajo qe bene te kontrollohet dhe te harmonizohen keto motive qe burojne nga e pandergjegjeshmja...

Disa keto shtytje, (kontrolle te libidos) e nivelizojne nepermjet sportit , dikush nepermjet qfryrjes se epshit seksuale... etj

Mirepo , mendoj qe niveli i energjise se brendshme qe eshte faktore i burimit dhe ngiritjes se deshires seksuale (te pandergjegjeshmes)- mund t'kontrollohet dhe mund te menagjohet duke i kontrolluar cytjet , tensionet ...


Mendoj qe deshira dhe etja me shume ngacmohet dhe shtohet nga ideja/ mendimi rreth saj ... Cdo gje fillon ne kokee...

SI DASHURIA dhe SEKSI QENDROJNE NE KOKE ... CDO GJE ESHTE E LIDHUR ME BAZEN QENDRORE NERVORE.. KA TE BEJE ME PSIKEN ....

Athere e shkrove at , qfare mendova une hehhe!

Linka_pz
17-03-08, 17:00
Robert Winston thote ....

Njerezit prodhojne kemikale atraktive per nje periudhe 7 vjeēare , e mjaftueshme per te zene nje partner / partnere dhe per te bere nje femije ,pas kesaj periudhe thote ai ....Eshte me shume miqesi dhe siguri sesa dashuri .

Me kete mund te kuptojme qe shikimi anash eshte i pranishem pas nje periudhe martesore disavjecare ,ku jeta Bashkeshortore kalon me shume ne nje Siguri ,miqesi etj....
por keta persona jane me shume ata ,qe nuk mund te ofrojne perkujdesje dhe afersi te mjaftueshme ......kjo pra ju ndosh me shume moshave te mesme ,,,,gjithmone sipas konstatimeve ...

...por ka persona qe i qendrojne besnike lidhjes se tyre .

>>{SpOnGeBoB}<<
17-03-08, 18:21
qekjo te koka crazy ide, ta boj print edhe kom me ja que me e-mail kryetarit per projektimin e kushtetutes Hajredin pashe Kuqit le ta kene parasysh t`ja gjojne vendin diku naj kapitull ne kushtetut. Hajde, hajde i nxen dy faqe hiq ma shume. Belivalla paskan me na shpetu. Jo turli ligji te ambientit kane qite aty, po ja nisim njiher prej krevetit e dalim ne oborr.
Boll kena vujte edhe na, po shyqyr Zotit dite te mira jane ka vijne....euuuuuuuuu euuuuuuuuu erdh kjo dite, erdh kjo dite!!!!!!!!!

sokol krasniqi
26-03-08, 16:54
monogaia eshte nje prej gjerave me te randesishme qe e bene njeriun kafshen me te perparuar