PDA

View Full Version : VoipAlba


Zaim Vaksinca
13-03-08, 11:07
Para nji muji lexova pėr VoipAlba dhe u kyqa nė www.voipalba.com (http://www.voipalba.com) , pėr tlefoni lir, shum lir apo falas, ku bisedova me personat nė gjuhėn shqipe, dhe pranova tė paguj 36 euro te VoipAlba pėr kontin tim nė VoipCheap, pėr nji vit tė kem komunikat me euro nė telefona fiks falas SMS-at prej 0.00-0.03 cent dhe me Amerik nė fiks dhe mobil "falas". Nė fillim nuk besova (si ēdo person) por tani vendosa ti baj pagesėn dhe morra nji voip-telefon ku mė vjen nė tė vėrtet realiteti.
Dallimi nga e mėparshmja dhe e sodit qėndron kėshtu:
Ma par kam pague mujorėn e telefonit nė "Belgacom" tė Belgjikės nga 17.70, dhe +- 15 euro komunikat, kurse sot paguej vetėm 6.80 euro nė muej pėr numrin e telefonit, dhe +- 5 euro komunikat me vendlindje e tjerat "falas".
Tani pėr tani kėt e gjeta shum interesant e nėse keni edhe ma interesant, na lajmroni sepse kemi nevoj pėr "lir e mir" :D

Shnetje :)

Zaim Vaksinca
28-03-08, 11:26
#16 (http://forum.kosova.de/forum/showpost.php?p=603909&postcount=16) Asterix (http://forum.kosova.de/forum/member.php?u=9053) vbmenu_register("postmenu_603909", true);
Anetar i vjeter

Anetar prej: 14.02.2006
Postime: 4,111


http://forum.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Pas disa jave qė jam duke praktikue voiptelefonin, deshta tju tregoj realitetin.
Para nji 3 jave morra nji voip telefon LINKSYS SPA 941, nga VoipAlba ne Zvicėrr (St.Gallen), me konfigurim numėr telefoni Zvicrrane (0041 56 ...) me mbushje 30 euro dhe 15 franga pėr numrin e Zv. nė disponim. Tani me ket voip telefon provova nė ēdo mėnyr ta pėrdori nga Zvicrra me rezultat pozitiv,ku dhe nuk mė besonin familjet ku gjindesha, tuj mosbesue dhe tuj than se "falas nuk ka askund" "priti fakturat kur te vijn ma von ect...
Tani nė Belgjik vetėm e vendosa nė modem te PC-s, dhe nė rrym telefonin, ku menjiher ishte nė disponim pėr telefonata me numrin e Zvicrrės. Edhe nė Belgjik sqarova disave nė familje dhe nuk besonin e nuk i interesonin pėr telefonata "lir e mir".
Tani gjindem nė Gjermani dhe e njejta si tjera ka, nuk besonin dhe nuk i intereson sistemi "voip" sepse nuk dojn ti komplikojn "hesapet". Mbram kem telefonue nė KS (mobil 00377...) 30 minuta ka kushtue 6,30 euro. +- 0,20 cent nji minut.
Tani sonte do tė gjindem nė Austri e mendoj se edhe ata ta ken tė njejtin mendim (jo tė interesuem).
Komunikatat me Voip-telefoni, jan karakteristike sepse nė kontin e hapur, e mbush me para aq sa tė doni (10,20,30 ... euro), dhe mund tė shifni nė historik ēdo komunikat me dat, or, dhe sekunda, dhe shkruen falas, apo ajo me pages dhe sa ka kushtue, dhe tregon se edhe sa para ju kan mbet nė konto, dhe sa dit ju kan mbet pėr komunikata "falas".

Kaq pėr sot. shnetje gjithve.
__________________
Asterix

Zaim Vaksinca
31-03-08, 19:07
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hashimi Tungjat afi,une jam lajmeruar ne VoipStunt pasi degjova se me te vertete mund te flasesh ne shum shtete (falas) si ti e pershkruve. Pas nje kohe, nuk e di sakt, mbas sa minutave ose oreve me nderprehet lidhja dhe me tha se minutat falas qe i kam pase ni dispozicion i kam hargjuar dhe se duhet te mbush konton, nese dua te flas me tutje.Pra do te thote se une duhet te kem t'holla ne konto, qe te mund te telefonoj me tutje, apo si???Faleminderit + Pershendetje,Hashimi Hashim, edhe me ore ke fol aa, boll mire aa, nejse dikur bohet boll diku-diku, pra nese ta mbyll, nuk osht veshtir me ndrrue nji conto te ri aa, edhe vazhdoj oret e tua ne biseda. Dikush jep ma pak e dikush ma shum kredit, e kush te doket ma i mire, vazhdo me telefonata, tung

Zaim Vaksinca
31-03-08, 19:08
--------------------------------------------------------------------------------Tė drejtėn me ju tregue,un jam nė "Voipcheap" dhe "Voipraider", nuk kam asnji problem.Me "Voipcheap" kam konfigurue nji Voip telefon linksys SPA 941, me numėr te Zvicrres (fiks), dhe ka shkoj e marr me veti dhe tan javėn kalova nė Gjermani , Austri, Zvicėrr dhe prak u ktheva nė Belgjik dhe e kam pėrdor gjithkund aty ku kishin internet, pa asnji problem, dhe isha nė dy vende ku nuk kishin internet, e pėr fat kishte val interneti nga kojshit, dhe pėrdora me lap-top komunikatat via internet, dhe tė tanat komunikatat u regjistroheshin nė kontin tim.Nėse keni problem, mund tė reklamoni te ai se e keni pague sepse nuk asht normal.Kaloni mir.__________________Asterix

Zaim Vaksinca
21-04-08, 09:32
Para dy jave kam bler nji telefon wi-fi (pa kabėll) LINKSYS Voip Wireless WIP 330, te cilin e pėrdori jasht vendbanimit.
Rezultati asht: ēdo dit boj nga 250 km, dhe kam konstatue se nė ēdo +-300 metra i kapi val te internetit, ku ēdo i treti apo 1/3 asht me val tė ēelun, e ne +- ēdo 500 metra kap val tė plota pėr telefonata.
Ky telefon (si lloj mobili) nė ēdo moment kėrkon val tė internetit, dhe kyqesh pa asnji problem dhe ban komunikata telefonike si me mobil (natel) dhe me ēmimet e VoipCheap etj, dhe prej ēdo vendi ku gjindesh nė Eu apo KS et.

Kaloni mir.
__________________
http://forum.kosova.de/forum/images/statusicon/user_online.gif http://forum.kosova.de/forum/images/buttons/report.gif (http://forum.kosova.de/forum/report.php?p=619981) http://forum.kosova.de/forum/images/misc/progress.gif