PDA

View Full Version : a do te ndryshoj kjo ndonjeher ne kosov??


teutaA
14-03-08, 09:19
duke ndegju kengen motrat mustafa manastiri me lindi kjo ide per ket tem

-si trajtohen grat qe nuk lindin femi ne rrethin ton?

-qfar mendoni per ato gra qe ne mosh shum te re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me nje femi apo dy si duhet te trajtohen keto gra nga rrethi dhe shoqeria apo edhe nga shteti

-a ka burra ne ks qe do te pranonin te martoheshin me nje grua qe ka femi dhe i ka vdek burri

-a mendoni se eshte ne rregull kjo qe nje 25 vjeqare te mbetet ne meshir te vjehrrive me nje femi 2 vjeqar psh

-A DO TE NDRYSHOJ NDONJEHER KJO NE KOSOV?

teutaA
21-05-08, 23:13
http://www.youtube.com/watch?v=jJCPKargRHw&feature=related

Murgesha
21-05-08, 23:46
Po Teutė.
Do tė ketė ndryshime edhe nė kėtė drejtim nė Kosovė.

teutaA
21-05-08, 23:49
Po Teutė.
Do tė ketė ndryshime edhe nė kėtė drejtim nė Kosovė.

pak ka gjasa

mendoj qe gjinia mashkullore duhet te jen me te edukuar ne ket drejtim

Murgesha
22-05-08, 00:02
pak ka gjasa

mendoj qe gjinia mashkullore duhet te jen me te edukuar ne ket drejtimEdhe mos qofshin tė edukuar nuk ėshtė mė punė e madhe.
Femra e sotme shqiptare nė krahasim me ato tė para 50 vjetve dallojnė mes vete si nata me ditė, nuk ėshtė mė ajo qė thot lepe-peqe e ban si tė thojnė mashkulli i edukuar apo i pa edukuar.

teutaA
22-05-08, 00:06
Edhe mos qofshin tė edukuar nuk ėshtė mė punė e madhe.
Femra e sotme shqiptare nė krahasim me ato tė para 50 vjetve dallojnė mes vete si nata me ditė, nuk ėshtė mė ajo qė thot lepe-peqe e ban si tė thojnė mashkulli i edukuar apo i pa edukuar.

sinqerisht me dhimben shum femrat ne kosov qe ne mosh shum te re po mbesin me fmi ne meshir te vjehrrive e kunetve katastrof me duket pa kurfar mbeshtetje

selvija
25-05-08, 18:40
duke ndegju kengen motrat mustafa manastiri me lindi kjo ide per ket tem

-si trajtohen grat qe nuk lindin femi ne rrethin ton?

-qfar mendoni per ato gra qe ne mosh shum te re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me nje femi apo dy si duhet te trajtohen keto gra nga rrethi dhe shoqeria apo edhe nga shteti

-a ka burra ne ks qe do te pranonin te martoheshin me nje grua qe ka femi dhe i ka vdek burri

-a mendoni se eshte ne rregull kjo qe nje 25 vjeqare te mbetet ne meshir te vjehrrive me nje femi 2 vjeqar psh

-A DO TE NDRYSHOJ NDONJEHER KJO NE KOSOV?Pa Coment...
http://www.youtube.com/watch?v=txEEsVUibuc:frown:

Dreni30
25-05-08, 19:58
[quote=Dreni30]Njehererit te pershendese per temen dhe mendoj se eshte shume e qelluar. Une se paku mendoj se nje gje te tille duhet ta diskutojme. Jo vetem te diskutojme, por edhe te jem te vetedijshem se nje gje e tille len pasoja shume te medha tek ne.
Ndoshta per fillim dikujt i duket kjo e pakuptueshme qe te diskutohet, por une besoj se jo. Nje gje qe eshte shume e rendesishme te kuptohet mire dhe vleresohet.
Te marrim gjanat shtrut si qe jane dhe se paku ne menyre te ngadaleshme te filloj mirekuptimi ne mes partnerve te cilet jan te involvuar ne kete jete.
Mos te mbreterojne te thash e themet se tek e fundit ai qe e bane per shtati paguan cmimin.
Si trajtohen grat qe nuk lindin femije ne rrethin tone??
Nuk kam material te gatshem qe te pergjigjem shpejt, por e them kete nga ajo qe po e shof dhe ndegjoj nga jeta.
Askush nuk e din te ardhmen e vet, por njeashtu edhe te personit qe e don dhe lidh jeten me te.
Ajo qe mund te ndodh eshte se nuk lindin femijet tek qifti ne fjale. Pasojat mund te jene te njerit apo tjetrit person. Duhet te behet nje kerkese ta quaj per te realizuar kete deshire ( e kam fjalen per femije), por nese nuk eshte e mundshme atehere eshte mire te diskutohet dhe dashuria te jete ne plane te pare, nese ka qene edhe me heret.
Sipas mendimit tim nuk duhet te hudhet ne rruge personi apo edhe te keqperdoret. Duhet te merret parasysh se personi nuk eshte fajtor nga deshira e tij/saj, por eshte natyra qe nuk e lejon te beje nje gje te tille.
Mirekuptimi ruan dashurine ne mes partnereve.

Une besoj dhe e them me plote kuptimin e fjales se keto femra ne rrethin tone kan nje trajtim shume te keq. Jo vetem ne vendlindje, por edhe jashte ne diaspore.
Ndoshta nje dite duhet kjo dukuri te mos te ekzistoj, por na duhet kohe dhe mirekuptim qe te zhduket kjo nga mesi jone.
Kush jane ata qe e zhdukin kete, vetem meshkujt dhe ato femra qe jan te involvuara, pa ndegjuar rrethin.

-qfarė mendoni per ato gra qė nė moshė shumė tė re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me njė fėmi apo dy. Si duhet tė trajtohen kėto gra nga rrethi dhe shoqėria apo edhe nga shteti?

Se pari une mendoj se kjo bote nuk eshte e askujt dhe askush nuk duhet keqkuptoj kete.
Njeriu kur lind duhet ta dij se nje dite edhe duhet te vdes, me kohe apo pa te. Niset ne jete, por sa zgjat askush nuk e din.
Kjo eshte dukuri natyrore qe shyqyr zotit askush nuk mund te kete gishte ne te se do te ishte ba me keq.
Mos te largohem nga tema, por dua te them se po keto gra shqiptare kane nje jete te mjerushme pas vdekjes se burrit. Mbeten pa mbikqyrje dhe pa dashuri. Ajo duhet te jetoi, femijet duhet te rriten etj. etj.
Kjo grua eshte e pambeshtetje nga asnje ane. Prindi i saj e rrit si femij dhe don normalishte, por nuk mund prindi ti plotesoj asaj kushtet e nevojshme jetike.
Po njeashtu edhe familja e burrit nuk mund qe ti ndihmoj asaj.
Nje nene e tille ka shume probleme ne jete, kur dihet se ka edhe barre femijen e vet.
Kush ja qan hallin??- askush
Po te interesohet e te bej dicka per nje jete te re, keqkuptohet nga rrethi. Ne anen tjeter presion nga familjet edhe e burrit edhe vet prinderit e saj.
Me nje fjale eshte e roberuar.
Ne anen tjeter shteti nuk eshte ne gjendje te ndihmoj fare ne kete aspekt kjo eshte edhe me trishtuese.
Po te filloj te lidh dashuri me nje tjeter i behet pengese femija.
Ketu ka shume vujtje e tmerr ne kete lami, por une nuk po e zgjase me shume, vetem isha lut qe nje dite se shpejti te kuptohet mire kjo dukuri qe eshte shume e shprehur tek ne. Po dhe ata dashnor te kuptojne dashurine qe hasin me nje grua te tille dhe mos te behet pengese femiu se edhe ai eshte i pafajshem dhe duhet te jetoi.
Kuptohet se dashurin e prinderit askush nuk mundet me ja plotesu, por bile se paku nje perkrahje me ja dhane se edhe ata femije jane pjese e shoqerise tone.
Personi qe don te martohet me nje grua te tille duhet te ulet dhe te bisedoj me ate grua dhe per femiun e saj se cka mund te beje.Ta pranoj ate femij si nje pjestare te normalt te jetes se tyre dhe qe femiut ti behet me dije se prindi i tij nuk ekziston me keshtuqe femiu te qetesohet pa marr trauma te ndryshme psiqike, sikur qe ka shume raste e nuk ka ndihme as nga familja por edhe shteti.
Per te gjitha keto qe i thash me larte duhet qe gjinia mashkullore te kuptoj mire veprimin e bere dhe kerkohet nje vetedijsim i larte. Nuk eshte veshtire nese don, por veshtire nese nuk kupton.

Kjo eshte edhe dhimbese.

-a ka burra ne ks qe do te pranonin te martoheshin me nje grua qe ka femi dhe i ka vdek burri?

Edhe ne kete pyetje duhet te jem shume i kujdesshem per tu pergjigjur se ne trevat tona ka shume pak edhe hiq te them raste te tilla. Them keshtu pasi qe nena e femiut nuk ka fuqin dhe te drejten e vet qe te jet zot i femijes vet pas vdekjes se burrit. Aty vijne familja e burrit duke mendu se nena nuk kujdeset per femiun gje qe eshte shume e pa kuptueshme per te menduar keshtu se nuk ka nene qe e len femiun e vet dhe del rrugeve.
Ketu duhet shume me pase mirekuptim per te vepruar si nga ana e nenes, por edhe nga familjet e involvuara. Duhet te diskutohen gjanat mire e urte pa e ndegjuar rrethin, por vetem duke e shikuar personin qe eshte ne vujtje dhe ka nevoj per ndihme.
Krejt kjo eshte e lidhur shume edhe me personin qe ajo grua bie ne dashuri: nese........???
Une mendoj se jemi larg nga realiteti, por me shprese mbetem qe kjo dukuri te zhduket sa me shpejt qe eshte e mundur nga mesi jone shqiptar.

teutaA
25-05-08, 20:10
[quote=Dreni30]Njehererit te pershendese per temen dhe mendoj se eshte shume e qelluar. Une se paku mendoj se nje gje te tille duhet ta diskutojme. Jo vetem te diskutojme, por edhe te jem te vetedijshem se nje gje e tille len pasoja shume te medha tek ne.
Ndoshta per fillim dikujt i duket kjo e pakuptueshme qe te diskutohet, por une besoj se jo. Nje gje qe eshte shume e rendesishme te kuptohet mire dhe vleresohet.
Te marrim gjanat shtrut si qe jane dhe se paku ne menyre te ngadaleshme te filloj mirekuptimi ne mes partnerve te cilet jan te involvuar ne kete jete.
Mos te mbreterojne te thash e themet se tek e fundit ai qe e bane per shtati paguan cmimin.
Si trajtohen grat qe nuk lindin femije ne rrethin tone??
Nuk kam material te gatshem qe te pergjigjem shpejt, por e them kete nga ajo qe po e shof dhe ndegjoj nga jeta.
Askush nuk e din te ardhmen e vet, por njeashtu edhe te personit qe e don dhe lidh jeten me te.
Ajo qe mund te ndodh eshte se nuk lindin femijet tek qifti ne fjale. Pasojat mund te jene te njerit apo tjetrit person. Duhet te behet nje kerkese ta quaj per te realizuar kete deshire ( e kam fjalen per femije), por nese nuk eshte e mundshme atehere eshte mire te diskutohet dhe dashuria te jete ne plane te pare, nese ka qene edhe me heret.
Sipas mendimit tim nuk duhet te hudhet ne rruge personi apo edhe te keqperdoret. Duhet te merret parasysh se personi nuk eshte fajtor nga deshira e tij/saj, por eshte natyra qe nuk e lejon te beje nje gje te tille.
Mirekuptimi ruan dashurine ne mes partnereve.

Une besoj dhe e them me plote kuptimin e fjales se keto femra ne rrethin tone kan nje trajtim shume te keq. Jo vetem ne vendlindje, por edhe jashte ne diaspore.
Ndoshta nje dite duhet kjo dukuri te mos te ekzistoj, por na duhet kohe dhe mirekuptim qe te zhduket kjo nga mesi jone.
Kush jane ata qe e zhdukin kete, vetem meshkujt dhe ato femra qe jan te involvuara, pa ndegjuar rrethin.

-qfarė mendoni per ato gra qė nė moshė shumė tė re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me njė fėmi apo dy. Si duhet tė trajtohen kėto gra nga rrethi dhe shoqėria apo edhe nga shteti?

Se pari une mendoj se kjo bote nuk eshte e askujt dhe askush nuk duhet keqkuptoj kete.
Njeriu kur lind duhet ta dij se nje dite edhe duhet te vdes, me kohe apo pa te. Niset ne jete, por sa zgjat askush nuk e din.
Kjo eshte dukuri natyrore qe shyqyr zotit askush nuk mund te kete gishte ne te se do te ishte ba me keq.
Mos te largohem nga tema, por dua te them se po keto gra shqiptare kane nje jete te mjerushme pas vdekjes se burrit. Mbeten pa mbikqyrje dhe pa dashuri. Ajo duhet te jetoi, femijet duhet te rriten etj. etj.
Kjo grua eshte e pambeshtetje nga asnje ane. Prindi i saj e rrit si femij dhe don normalishte, por nuk mund prindi ti plotesoj asaj kushtet e nevojshme jetike.
Po njeashtu edhe familja e burrit nuk mund qe ti ndihmoj asaj.
Nje nene e tille ka shume probleme ne jete, kur dihet se ka edhe barre femijen e vet.
Kush ja qan hallin??- askush
Po te interesohet e te bej dicka per nje jete te re, keqkuptohet nga rrethi. Ne anen tjeter presion nga familjet edhe e burrit edhe vet prinderit e saj.
Me nje fjale eshte e roberuar.
Ne anen tjeter shteti nuk eshte ne gjendje te ndihmoj fare ne kete aspekt kjo eshte edhe me trishtuese.
Po te filloj te lidh dashuri me nje tjeter i behet pengese femija.
Ketu ka shume vujtje e tmerr ne kete lami, por une nuk po e zgjase me shume, vetem isha lut qe nje dite se shpejti te kuptohet mire kjo dukuri qe eshte shume e shprehur tek ne. Po dhe ata dashnor te kuptojne dashurine qe hasin me nje grua te tille dhe mos te behet pengese femiu se edhe ai eshte i pafajshem dhe duhet te jetoi.
Kuptohet se dashurin e prinderit askush nuk mundet me ja plotesu, por bile se paku nje perkrahje me ja dhane se edhe ata femije jane pjese e shoqerise tone.
Personi qe don te martohet me nje grua te tille duhet te ulet dhe te bisedoj me ate grua dhe per femiun e saj se cka mund te beje.Ta pranoj ate femij si nje pjestare te normalt te jetes se tyre dhe qe femiut ti behet me dije se prindi i tij nuk ekziston me keshtuqe femiu te qetesohet pa marr trauma te ndryshme psiqike, sikur qe ka shume raste e nuk ka ndihme as nga familja por edhe shteti.
Per te gjitha keto qe i thash me larte duhet qe gjinia mashkullore te kuptoj mire veprimin e bere dhe kerkohet nje vetedijsim i larte. Nuk eshte veshtire nese don, por veshtire nese nuk kupton.

Kjo eshte edhe dhimbese.

mu per kete arsye mendoj se mungon edhe kyqja e shum prej tyre ne ket tem

teutaA
25-05-08, 21:32
dreni te flm per kyqjen ne ket tem qe un mendoj qe me te vertet ja vlen te mirremi me teper me keto gjera qe gjdo njeri nga ne hasim ne rreth shoqeri e familje me nje rast te till dhe jemi ne ata qe mundemi dhe duhet ti ndryshojm keto gjera ne kosove se duke i mohuar keto raste veshtir se do vedisohemi ndonjeher

Dreni30
26-05-08, 09:50
[quote=Dreni30][quote=Dreni30]Njehererit te pershendese per temen dhe mendoj se eshte shume e qelluar. Une se paku mendoj se nje gje te tille duhet ta diskutojme. Jo vetem te diskutojme, por edhe te jem te vetedijshem se nje gje e tille len pasoja shume te medha tek ne.
Ndoshta per fillim dikujt i duket kjo e pakuptueshme qe te diskutohet, por une besoj se jo. Nje gje qe eshte shume e rendesishme te kuptohet mire dhe vleresohet.
Te marrim gjanat shtrut si qe jane dhe se paku ne menyre te ngadaleshme te filloj mirekuptimi ne mes partnerve te cilet jan te involvuar ne kete jete.
Mos te mbreterojne te thash e themet se tek e fundit ai qe e bane per shtati paguan cmimin.
Si trajtohen grat qe nuk lindin femije ne rrethin tone??
Nuk kam material te gatshem qe te pergjigjem shpejt, por e them kete nga ajo qe po e shof dhe ndegjoj nga jeta.
Askush nuk e din te ardhmen e vet, por njeashtu edhe te personit qe e don dhe lidh jeten me te.
Ajo qe mund te ndodh eshte se nuk lindin femijet tek qifti ne fjale. Pasojat mund te jene te njerit apo tjetrit person. Duhet te behet nje kerkese ta quaj per te realizuar kete deshire ( e kam fjalen per femije), por nese nuk eshte e mundshme atehere eshte mire te diskutohet dhe dashuria te jete ne plane te pare, nese ka qene edhe me heret.
Sipas mendimit tim nuk duhet te hudhet ne rruge personi apo edhe te keqperdoret. Duhet te merret parasysh se personi nuk eshte fajtor nga deshira e tij/saj, por eshte natyra qe nuk e lejon te beje nje gje te tille.
Mirekuptimi ruan dashurine ne mes partnereve.

Une besoj dhe e them me plote kuptimin e fjales se keto femra ne rrethin tone kan nje trajtim shume te keq. Jo vetem ne vendlindje, por edhe jashte ne diaspore.
Ndoshta nje dite duhet kjo dukuri te mos te ekzistoj, por na duhet kohe dhe mirekuptim qe te zhduket kjo nga mesi jone.
Kush jane ata qe e zhdukin kete, vetem meshkujt dhe ato femra qe jan te involvuara, pa ndegjuar rrethin.

-qfarė mendoni per ato gra qė nė moshė shumė tė re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me njė fėmi apo dy. Si duhet tė trajtohen kėto gra nga rrethi dhe shoqėria apo edhe nga shteti?

Se pari une mendoj se kjo bote nuk eshte e askujt dhe askush nuk duhet keqkuptoj kete.
Njeriu kur lind duhet ta dij se nje dite edhe duhet te vdes, me kohe apo pa te. Niset ne jete, por sa zgjat askush nuk e din.
Kjo eshte dukuri natyrore qe shyqyr zotit askush nuk mund te kete gishte ne te se do te ishte ba me keq.
Mos te largohem nga tema, por dua te them se po keto gra shqiptare kane nje jete te mjerushme pas vdekjes se burrit. Mbeten pa mbikqyrje dhe pa dashuri. Ajo duhet te jetoi, femijet duhet te rriten etj. etj.
Kjo grua eshte e pambeshtetje nga asnje ane. Prindi i saj e rrit si femij dhe don normalishte, por nuk mund prindi ti plotesoj asaj kushtet e nevojshme jetike.
Po njeashtu edhe familja e burrit nuk mund qe ti ndihmoj asaj.
Nje nene e tille ka shume probleme ne jete, kur dihet se ka edhe barre femijen e vet.
Kush ja qan hallin??- askush
Po te interesohet e te bej dicka per nje jete te re, keqkuptohet nga rrethi. Ne anen tjeter presion nga familjet edhe e burrit edhe vet prinderit e saj.
Me nje fjale eshte e roberuar.
Ne anen tjeter shteti nuk eshte ne gjendje te ndihmoj fare ne kete aspekt kjo eshte edhe me trishtuese.
Po te filloj te lidh dashuri me nje tjeter i behet pengese femija.
Ketu ka shume vujtje e tmerr ne kete lami, por une nuk po e zgjase me shume, vetem isha lut qe nje dite se shpejti te kuptohet mire kjo dukuri qe eshte shume e shprehur tek ne. Po dhe ata dashnor te kuptojne dashurine qe hasin me nje grua te tille dhe mos te behet pengese femiu se edhe ai eshte i pafajshem dhe duhet te jetoi.
Kuptohet se dashurin e prinderit askush nuk mundet me ja plotesu, por bile se paku nje perkrahje me ja dhane se edhe ata femije jane pjese e shoqerise tone.
Personi qe don te martohet me nje grua te tille duhet te ulet dhe te bisedoj me ate grua dhe per femiun e saj se cka mund te beje.Ta pranoj ate femij si nje pjestare te normalt te jetes se tyre dhe qe femiut ti behet me dije se prindi i tij nuk ekziston me keshtuqe femiu te qetesohet pa marr trauma te ndryshme psiqike, sikur qe ka shume raste e nuk ka ndihme as nga familja por edhe shteti.
Per te gjitha keto qe i thash me larte duhet qe gjinia mashkullore te kuptoj mire veprimin e bere dhe kerkohet nje vetedijsim i larte. Nuk eshte veshtire nese don, por veshtire nese nuk kupton.

Kjo eshte edhe dhimbese.

-a ka burra ne ks qe do te pranonin te martoheshin me nje grua qe ka femi dhe i ka vdek burri?

Edhe ne kete pyetje duhet te jem shume i kujdesshem per tu pergjigjur se ne trevat tona ka shume pak edhe hiq te them raste te tilla. Them keshtu pasi qe nena e femiut nuk ka fuqin dhe te drejten e vet qe te jet zot i femijes vet pas vdekjes se burrit. Aty vijne familja e burrit duke mendu se nena nuk kujdeset per femiun gje qe eshte shume e pa kuptueshme per te menduar keshtu se nuk ka nene qe e len femiun e vet dhe del rrugeve.
Ketu duhet shume me pase mirekuptim per te vepruar si nga ana e nenes, por edhe nga familjet e involvuara. Duhet te diskutohen gjanat mire e urte pa e ndegjuar rrethin, por vetem duke e shikuar personin qe eshte ne vujtje dhe ka nevoj per ndihme.
Krejt kjo eshte e lidhur shume edhe me personin qe ajo grua bie ne dashuri: nese........???
Une mendoj se jemi larg nga realiteti, por me shprese mbetem qe kjo dukuri te zhduket sa me shpejt qe eshte e mundur nga mesi jone shqiptar.

-a mendoni se eshte ne rregull kjo qe nje 25 vjeqare te mbetet ne meshir te vjehrrive me nje femi 2 vjeqar psh??

Ne kushte normale nuk eshte ne rregull, por dhe anasjelltas. Nje gje duhet te kuptohet se nje person qe ka ekzistuar nuk eshte me dhe jeta prap duhet te vazhdoj per te mbeturit ne jete.
Kuptohet dhimbja dhe te gjitha, por duhet te kuptohet edhe jeta e dikujt qe duhet te vazhdoj e kam fjalen per ata femij dhe nenen e tyre.
Nuk eshte e drejte te torturohet dikush dite qe cel e mbremje. Te jem me te lire ne kete situate. Ku shkoi cka beri?,- pse doli?,- don me naj marr ftyren e keto gjana jane te shprehura ne cdo hap te asaj nene qe bene.
Po edhe ai femij kur te degjoj keso lloj biseda edhe fjale nuk i mbetet kohe me u rrit me lojrat e veta, por i mbillet ne koke krejt dicka tjeter. Traumatizohet nga jeta e tij dhe merr kahje tjeter te jetes. Cka bejme ketu?? Nje i larguar nga jeta nje te rritur me presion ( te pa lumtur) per tere jeten e tij dhe nje nene as gjalle e as vdekur. Si konkludim familje e humbur.
Te mos keqkuptohem se ata prinder (familjar) kan dashurin ndaj nipit/mbeses te tyre, por le ta kuptojne dhe shikojne me nje sy tjeter te perparimit.
Ajo ish nuse do ti duaj ata me shume po dhe femijet do te jene me te afert me ta. Nje dite pas te gjitha veshtiresive femiu rritet dhe do te jete me i lumtur dhe do te tregoj sigurishte dashuri e rrespekt per te afermit e tij.

jadore
26-05-08, 19:36
definitivisht ndoshta pas 20 vjeteve ..

.. kur dihet qe eshte nje paragjykim shume delikat dhe gati qe qeshtje tabu tek ne ...

pse them ,
ja rasti konkret e marr nje shembull shume te thjeshte,
hiq me larg se sot isha ne Peje , dhe u solla 2 ore te tera neper qytet , ajo qe me beri pershtypje qe per nga moda dhe mentaliteti ky qytet nihet si avangarde , por per se paku ne 30 terasa te kafiterive nuk me zuri syri as edhe nje femer te veteme,
shume here pyeta veten pse dalin keto motra kur rruget jane te mbingarkuara atje nga keto , vetem per shetitje vlen gjithe ajo perspillosje , kur nuk mund ta thejne nje paragjykim te stermykur ...!!!
se per ndrrimet me jetike siq eshte qeshtja e femrave te mbetura me femi apo dhe atyre qe nuk lindin dhe rifillojne jete te re ,veshtire mendoj qe mund te sypozohet ....

teutaA
26-05-08, 20:43
duke i pas parasysh te gjitha mendimet e juaja qe flasin pikrisht per nje realitet ne te cilin jeton femra kosovare ateher nuk mund te themi se femrat kosovare kan te drejta te barabarta me te gjitha femrat tjera ne ballkan e per evrop mos te flasim hiq

e per mua e gjith kjo do te thot se jemi populli me i prapambetur ne ato an

teutaA
26-05-08, 20:44
ehh DRENI,DRENI sikur te kishim njerz si ti me shum ne kosove edhe jeta atje do ishte ndryshe

Dreni30
27-05-08, 10:51
-A DO TE NDRYSHOJ NDONJEHER KJO NE KOSOV?

Nuk dua te jeme vetem kritike, por dua te shof realitetin ne sy dhe ta them ashtu siq eshte.
Ne kete pyetjen e fundit ka shume gjana per tu diskutu sikur edhe ne te parat. Kjo nuk mvaret nga nje person, por nje grup qe duhet ne rend te pare te formohet ligji per keto te drejta ne parlament dhe te shperndahet drejte neper komuna dhe pastaj i mbetet obligim komunes per mbikqyrjen e ketyre familjareve te vuajtur.
Larg kesaj qe thash jemi shume, kur them keshtu kam edhe te drejte se funksionaret tan pa marr parasysh se ku gjinden ne kryesi jane te koruptuar deri ne fyt dhe kurr nuk mendojne per masen dhe vujtjet e hallet e tyre.
Ata mendojne te arrijne nje post dhe mendojne vetem per karrieren e vete.
Turp, mekat mund ta quaj kete mase te njerezve tane.
Po edhe as institucionet shkollore nuk ngrehin zanin ndaj kesaj gjendje se ka femij te mjeruar dhe duhet ndihme.
Thash edhe me heret se nje gje e tille kerkon pune me pergjegjesi e jo tjeter..............
Nese dojme te ruajm ate qe kemi dhe ate qe ne e moren dhe na humben me vite te huajt, sot jemi ba pak me shume te zotet e vetes dhe nuk duhet te lejome qe dikush te luaj me ne me shume.
Sipas mendimit tim duhet qe ne vende te punes te kete edhe me shume te punesuar te gjinise femrore. Dhe mendoj se aty pak ndryshon gjendja se nenat ngrehin zerin ( do ta kisha qujt fatbardhe ate dite).
Nuk eshte mire qe nenpunesit te jene vetem mashkuj se aty nuk diskutohen gjanat shtruar, nuk rrefehen nevojat e njerezve nga dy gjinit.
Si konkludim i ksaj kisha me ju lut qe femres ti ipet me shume liri e perparesi ne administrate.
A do te ndryshoj kjo gjendje ishte pyetje, - une them po dhe plotesishte besoj se po pa u friguar fare e them, por vetem te respektohet vullneti i lire.
Miresjelleja dhe mirkuptimi midis njerezve atje ku jetojne.
Ne fund te pergjegjejes lutem tek organet perkatese te ndermarrin nje pune me seriozitet, pa u ndiku anash se mjafte kemi vujt me qindra vite e tash bile ne kete liri te behet nje ndryshim per te miren tone qe nuk e kemi pase.


Ne fund lexues te nderuar mbetem me shprese per nje mirkuptim te mire.

Dreni.

teutaA
27-05-08, 17:06
te lumt Dreni

Dreni30
03-06-08, 23:27
te lumt Dreni

Te flm. teutA, por si duket kjo teme qenka e padeshiruar per diskutuesit.
Heshtja e pa vend sjell edhe njehere rroten e koloshnikut te ktyneherit.
Hhahahahaahahahaha

teutaA
04-06-08, 06:08
Te flm. teutA, por si duket kjo teme qenka e padeshiruar per diskutuesit.
Heshtja e pa vend sjell edhe njehere rroten e koloshnikut te ktyneherit.
Hhahahahaahahahaha

:smile: e po larg jemi nga realiteti ne

emine
04-06-08, 06:39
duke ndegju kengen motrat mustafa manastiri me lindi kjo ide per ket tem

-si trajtohen grat qe nuk lindin femi ne rrethin ton?

-qfar mendoni per ato gra qe ne mosh shum te re 20-30 ju vdes burri dhe mbesin me nje femi apo dy si duhet te trajtohen keto gra nga rrethi dhe shoqeria apo edhe nga shteti

-a ka burra ne ks qe do te pranonin te martoheshin me nje grua qe ka femi dhe i ka vdek burri

-a mendoni se eshte ne rregull kjo qe nje 25 vjeqare te mbetet ne meshir te vjehrrive me nje femi 2 vjeqar psh

-A DO TE NDRYSHOJ NDONJEHER KJO NE KOSOV?

Tem shum interesante!!!

une mendoi se me kohen,nuke ka qare pa u ndryshu ky fenomen,e keqja qendron ktu:se ne Shqiptaret jetojme me fjalet e hallkut;shumicen e jetes e kalojme :Jo se thojne kshtu ashtu,,,Mua me duket budallaki nje femer aq e re ta denoje veten pergjithmone(Sikure burri te mbes i Vejan) ai do martohej apo do lidhje me dikond,pse ateher Femra mos me pas te drejte....a mire mos mi interesu atyne femrav hiq qka flasin hallku apo familja e saj herdokurdo skan qare pa u pajtu me s'gjedhjen e saje,,,,25-vjeqe apo edhe ma vjeter,,,,,Pse me jetu ne erresir ...

Femrat duhet me ndryshu ket,,,femra duhet me marre inciativ me ndryshu jeten e saj ,e ska qare dikure ky popull kry (TRASH) pa e akceptu realitetin dhe ato femra!!!ASgja te keqe nuke ka nese i vdes burri nje femre dhe provone me jetu me tutje(DEKNIT ME TE DEKUN,Te GJALLTE EM TE GJALLTE)
MERRNI GUXIM NDRYSHOJENI BOTEN RRETHIN KU JETONI,Se o mekat me denu veten,,,jeta vazhdon............dhe skemi qare pa jetu cfardo te ndodhe dhe sido te jete,prahe mundohuni te nxerrni veten ne drite se askush nuke lodhet per ty neser!
Ky ishte mendimi im!

Murgesha
04-06-08, 15:52
Shumė me vend ke shkru Emine, ama kjo qė thua ti ėshtė paksa e vėshtirė tė veprohet nė realitet. Ende nuk kam ndėgjuar qė gruaja e cila nuk ka fėmijė nuk ka gjet fat tė dytė.
A kur ėshtė nė pyetje pėr ato qė kanė fėmijė nė martesėn e parė, janė tė detyruara tė zgjedhin mes fėmiut dhe jetės sė vet.
Familja e burrit tė saj do tė luftojnė me ngulm me i mbajt vet fėmijėt e saj, e qe besa tė paktė ose hiq gjinden ata mashkuj shqiptarė qė do tė pranonin tė martonin njė femėr e cila merr fėmijėt e martesės sė parė me vete.

Megjithatė do tė kaloj njė kohė jo edhe e gjatė e edhe tek mentaliteti shqiptar do tė zhduket kjo mprapambeturi qė lejon burrin pas vdekjes sė gruas tė martohet pa marrė parasysh a ka fėmijė a jo nga martesa e parė, e ndėrsa femrėn e le nėn mėshirėn e fatit.,...

lovely
04-06-08, 17:20
une mendoj se kto sene kan ndodh per shkak te kushteve ekonomike... arsyeja kryesore normal qe jan kan traditat e mrapshta, veq shkak i madh jan kan edhe kushtet ekonomike.. po mendoj masi qe nana nuk ka pas kushte me i rrit fmine e vet vet, o dashte me nejt te vjehrria...

se sot ma merr menja se kan ndryshu ato sene, ose jan ne ndryshim e siper... sidomos kur vdes baba, femijet duhet te shkojne me nane... e atehere kushti i pare jane leket...

une e di nje rast, ka dek burri, 28 vjet, i ka lan 4 fmij... edhe vjehrra qohet e qet rejen prej shpise, tu u tut qe reja po ia merr burrin vjehrres, gjegjsisht VJEHRRIN.. se reja e re, 25 vjet bijooo... eh, 4 fmine ia ka nal, edhe shkon gruja martohet me tjeter burre, edhe i gjen 2 fmi, edhe jau len emrat e fmijeve t pare qe i ka pas me burrin e pare,, shume vjet s i ka pa fmine e vet, e sot e marrin fmija nanen e vet ne vizite, se jan da prej gjyshes qe jau ka qit nanen prej shpise...

ishalla i kalojme kto sene nejhere se zor vallahin.... e sa per fjale t hallkut, kurr n jete nuk ma kish ni valla... prej fmise tem nuk isha nda e gjalle... po s po di tash, me siguri kerkush per qef nuk i len fmine..amo.... :frown: