PDA

View Full Version : Mbi dashurinė ndaj All-llahut


Preshevar
14-03-08, 11:27
Mbi dashurinė ndaj All-llahut

"O ju qė besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (i bėn dėm vetes) s'ka dyshim se All-llahu do ta sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan Atė (Zotin)".

(Maide, 54)

http://aslama.com/images/bannieres/allah-kitab.jpg

Nga: Dr. Ali IljaziPejgamberi s.a.v.s. thotė: "Asnjėri prej jush nuk ka arritur besimin e plotė pėrderisa All-llahu dhe i dėrguari i Tij nuk janė mė tė dashur pėr tė se ēdo gjė tjetėr"."Duani All-llahun pėr atė qė ju furnizon nga begatitė, ndėrsa mua pėr shkak tė dashurisė ndaj All-llahut".
Haz. Ebu Bekėr es Siddik kathėnė: "Kush e ka shijuar dashurinė e sinqert ndaj All-llahut, ajo e ndalon nga dunjaja dhe nga gjithė njerėzit.Hasan el Basriu ka thėnė: "Kush e ka njohur All-llahun e ka dashur, ndėrsa kush e ka njohur dunjanė, All-llahu e ka lėnė anash".Dije se shumica e mutekl-liminėve e kanė mohuar dashurinė ndaj All-llahut duke thėnė: "Kjo nuk ka rėndėsi nėse i pėrmbahesh obligimeve dhe urdhėrave tė pėrcaktuara nga Ai. Ky grup nuk ėshtė nė gjendje me hy nė brendinė e gjėrave.Dije se shpirti ndien kėnaqėsi sipas gjendjes qė ka. Nėse kjo ndjenjė nė shpirtė ėshtė mjaft e shprehur quhet ashk (dashuri hyjnore).Pas ēdo kėnaqėsie rrjedhė dituria, e kjo ėshtė dy lloje: ejashtme dhe e brendshme.E jashtme ėshtė ajo qė shijohet me pesė shqisat. Syri kėnaqet me bukuritė e jashtme, veshi pėr tonet e bukura, hunda me aromė tė kėndėshme, gjuha me shije tė mira, trupi me rroba tė bukura, e tė gjitha kėto i done nefsi (egoja) impulsive.Sa i perket njohjes sė brendshme ėshtė diēka speciale qė gjendet nė zemėr, ndonjėherė quhet dritė, e disa e quajnė shqisė e gjashtė. Por ty tė mundojnė termet!Pejgamberi s.a.v.s ka thėnė:"Nga dunjallėku i juaj mė kan qenė tė dashura tri gjėra: aroma (misku), gratė, ndėrsa gėzimi i syve tė mi ka qenė namazi".Dy tė parat preken dhe shihen e janė tė dashura pėr shqisat, ndėrsa namazi i takon shqisės sė gjashtė-zemrės, dhe nuk mund ta kuptojė ai qė nuk ka zemėr, ndėrsa sipas Kur'anit Zoti ndėrhynė nė mes njeriut dhe zemrės sė tij.Kush kufizohet nė pesė shqisa, ai ėshtė kafshė, sepse njeriu dallon nga kafsha me njohuri tė brendshme.Kėnaqėsia e syrit ėshtė me shikimin e gjėrave tė jashtme, ndėrsa syri i brendshėm kėnaqet me imazhet e brendshme.Mund tė pyetėsh "Ēfarė janė shikimet e brendshme? Kėto janė qė ti tė ndiesh dashurinė ndaj pejgamberėve, dijetarėve, sahabeve me sinqeritetin e Ebu Bekrit, aftėsitė politike tė Omerit, xhymėrtinė e Othmanit dhe trimėria e Aliut r.a. dhe nė zemėr tė pėrjetosh tronditje dhe anim kah ata.Tė mendosh pėr pastėrtinė e tyre shpirtėrore, morale-qė janė bukuri tė brendshme. Pra kėto cilėsi kanė qenė mė tė theksuara te ata. Pejgamberi s.a.v.s. Tani shikimin tėnd drejto nga Ai i cili e krijoi dhe e zgjodhi si tė Dėrguar tė vetin.Nėse e don Pejgamberin, duaje se ai ėshtė i dashur i All-llahut, nėse i don sahabėt, duaji se ata janė tė dashurit e Pejgamberit.Nėse e don ushqimin, duaje si mjet qė tė afron te All-llahu.Nėse i do lulet-imazhet e bukura-duaji si argument i bukurisė sė Tij.Krijesaa mė e dobishme pėr ne ėshtė Pejgamberi s.a.v.s., dhe falėnderimi i takon All-llahut xh.sh qė e krijoi si Pejgamber siē thotė: "Ai ėshtė qė arabėve tė pashkolluar u dėrgoi Pejgamberin nga mesi i tyre qė t'ua lexojė ajetet e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė librin dhe sheriatin".(Xhuma, 2)Pejgamberi ka qenė rob i cili e kumtoi shpalljen. Me kujdes studio suren Nasr:"Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi). Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma- turma nė fenė e All-llahut".(Nasr, 1-2)
D.m.th. kėtu All-llahu e lėshoi Pejgamberin nė nivelin e shikuesit-duke thėnė: "Kur i sheh robėt e All-llahut (O Muhammed) duke hyrė nė fenė e Tij, thuaj: "Falėnderoni All-llahun e jo mua.Kėshtu pra shohim qė dy gjėra udhėzojnė te dashuria- I –mirėsia II-bukuria………e Lartėmadhėrisė, me fisnikėri, me Fisnikėri apsolute, Menēuri, Urtėsi, Fuēi dhe Pastėrti – pa tė meta.Nuk ka mirėsi tė vėrtetė pėrveē mirėsisė sė Tij, dhe nuk ka Bukuri me kuptim tė plotė pėrveē Tij.Me gjitha bukuritė e dunjas qė shihen e njihen dhe ndihen, janė vetėm prodhimi i Fuqisė sė Tij.Sė pari ėshtė krijuar instikti (nevoja) pėr ushqim, pastaj pėr sens, pastaj pėr pozitė, dhe sė fundi pėr njohje.Fėmiu nuk kupton – instikt pėr epsh edhe e mohon, dhe ēuditėn pėr mosmarrėveshjet e bashkėshortėve, gjithashtu a ii cili ėshtė i preokupuar me pozitė mohon bukurinė e njohjes, sikurse i sėmuri i cili nuk ka dėshirė pėr ushqim.Pėr kėtė All-llahu thotė:
"Ata janė tė vdekur e jo tė gjallė, dhe ata nuk e dinė se kur do tė ringjallen".(Nahl, 21)Dėshira pėr takimin me All-llahun, e rritė njohjen dhe dashurinė ndaj Tij. Njohja ėshtė ushqim i shpirtit.Lotėt janė argument i dashurisė sė flakėt ndaj All-llahut.
El-Hatib shėnon transmetimin vijues tė cilin nga Muhammedi a.s. e pėrcjellė El-Bera:"Ka thėnė All-llahu i Madhėrishėm: "Robin tim e kam besatuar me katėr cilėsi:- Dominimi i dashurisė mbi personin, sepse mos tė ishte kjo, mbretėrit do ta mbiēmonin si mbiēmohet ari dhe argjendi.- Pėr trup e kam lidhur (procesin) e kalbjes, sepse po tė mos ishte kjo, asnjėherė miku nuk da ta varroste mikun.- Dominimin e disponimit mbi mėrzitjen sepse mos tė ishte kjo do tė zhdukeshin pasardhėsit.- Kam pėrcaktuar ēdo gjėje fundin, pork am dhėnė shpresėn, sepse mos tė ishte kjo, kjo botė (dunjaja) do tė zhdukej dhe askush nuk do tė vdiste nga pleqėria".Duke analizuar hadithin e cituar, automatikisht do tė koncentrohemo nė katėr gjėra tė cilat e ngacmojnė intelektin-vetėdijen: dashuria, miqėsia, optimizmi dhe shpresa.
1. Dashuria - Pėr tė ka definime tė panumėrta. Disa e lavdėrojnė, disa e mallkojnė, disa frikėsohen nga ajo , e disa pa kusht i dorėzohen asaj.Ekzistenca e njeriut ėshtė realitet pėr bėrjen e adhurimit ndaj All-llahut xh.sh.
"Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė". (Edh Dharijat, 56)
Andaj tėrė dashurinė duhet drejtuar Nga All-llahu i Dashur, sepse Ai ėshtė krijues i ēdo gjėje (El-Halik) dhe Ai vendosė kush prej krijesave do tė na kthejė dashurinė (Kādi Hāxhāt). Ai na shėrben si refleks i ndjenjave, andaj nėse e drejtojmė dashurnė kah Ai, andaj Ai do tė na kthejė dashurinė tė reflektuar nėpėr krijesa siē thotė hadithi:"All-llahu i Madhėruar nėse e do njė rob, e fton Xhibrilin dhe i thotė: "Unė vėrtet e dua fi¬lanin, andaj duaje edhe ti, dhe Xhibrili e do. Pastaj do tė thėrrasė nė qiell dhe do tė thotė: "Vėrtet, All-llahu e do filanin, ndaj duajeni edhe ju - dhe do ta duan banorėt e qie¬llit dhe pastaj i sigurohet atij pranim nė Tokė. Kurse nėse e urren njė rob, e fton Xhibrilin dhe i thotė: "Unė, vėrtet e urrej filanin, ndaj urreje edhe ti. Dhe Xhibrili e urren, pastaj thėrret nė banorėt e qiellit: "Vėrtet, All-llahu e urren fi¬lanin, andaj urrejeni edhe ju. Pastaj atij i pėrgatitet urrejtje edhe nė Tokė".
2. Miqėsia - Pa dyshim njėra prej reflekseve mė tė fuqishme tė dashurisė sė All-llahut ndaj njeriut ėshtė ekzistimi (lidhja) i miqėsisė nė mes njerėzve.Duke kultivuar miqėsinė, secili njeri i afrohet All-llahut tė Dashur. Me dasht dikend si mik d.m.th. me dashur atė qė ėshtė hyjnore (er -Ruh) te tjetri.Duke u lidhur me dashuri miqėsuese me mikun, duke e nderuar, duke respektuar lirinė e tij, ne faktikisht i bindemi dėshirės sė All-llahut. Vetėm dashuria miqėsore pėr hir tė All-llahut mund tė arrijė atė shkallė sa qė e kemi vėshtirė tė ndahemi nga shoku me tė cilin nuk jemi tė lidhur as me gjak, as me qumėsht, as me familje.
3. Disponimi - Njeriu i disponuar ėshtė zbukurim i kėsaj bote. Siē thotė Muhammedi a.s. nė njė hadith:"Buzėqeshja nė fytyrėn e besimtarit llogaritet si lėmoshė (sadak)"Nė ēdo gjė duhet kėrkuar bukuri: Kėshtu njėherė, njė grup i sahabėve duke kaluar pranė njė coftine filluan tė ankohen nė kundėrmimin e saj, ndėrsa Muhammedi a.s. tha: "Pa shihni sa dhėmbė tė bardhė dhe tė bukur paska pasur"Duhet tė luftojmė qė gjithmonė dhe nė ēdo send tė shohim mė tė bukurėn.Muhammedi a.s. ėshtė i qartė kur thotė:"Nuk ėshtė prej nesh ai (ajo) i cili nė njė shenjė e shpjegon si fatkeqėsi e cila ėshtė duke u pėrgatitur."
4. Shpresa - Nuk ka njeri qė nuk gabon. Nuk ka njeri i cili sė paku njėherė tjetrit nuk i ka bėrė padrejtėsi. Nganjėherė dikend e lėndojmė pa dashje. Siē ka thėnė Muhammedi a.s. :"Shembulli i besimtarit tė sinqertė ėshtė si shembull i njeriut qė kalon kah bjeshka duke u frikėsuar qė bjeshka mos tė bie mbi te, me ē'rast bjeshka paraqet gabimėt e njeriut".Por, Muhammedi a.s. thekson se ekziston shpresa (er Rixha) qė i nevoitet njeriut nė shpirtin e tij dhe tė cilin duhet kultivuar."Nė zemrėn ku takohen frika dhe shpresa, All-llahu atij besimtari do ti jep atė qė shpreson, dhe do ta ruaj nga qė frikėsohet"

Preshevar
23-03-08, 12:12
Tė dua o All-llahu im
* * *
Nga malli i madh mė vjen tė kafshoj edhe oksigjenin e padukshėm, qė e krijoi i Padukshmi enkas pėr ne.
* * *

http://accel23.mettre-put-idata.over-blog.com/0/35/21/42/231040681_small.jpgNga etja e madhe mė vjen tė dehem me lotėt e mi aq tė nxehtė qė moti janė njoftuar me faqet e mia, aq shumė u pėlqyen qė nga takimi i parė sa qė dehja nuk tregon shenjė largimi.


Nė mesnatė atėherė kur askush pos Allahut nuk dėgjon frymėmarjet tua,sepse Ai ėshtė mė afėr se damari i qafės tėnde, kėrkoje edhe hijen tėnde qė sė bashku me tė tė falenderosh Allahun qė ta mundėsoj edhe kėtė herė ti ēosh duart lart.


'' Ne e krijuam njeriun dhe Ne e dimė se ēpėshpėrit ai nė vetvete, dhe Ne jemi mė afėr se damari i qafės sė tij '' Sure Kaf / 16


Nė qiellin e hapur ēoje shikimin lartė, foli hėnės dhe yjeve sepse edhe ato tė folin ty me dritėn e tyre tė pafund, edhe pse nė sytė e hėnės dukesh shumė i vogėl megjithatė hėna nuk pushon tė tė shoqėroj. Shqyptoje ajetin kur'anor bashk me hėnėn:


''Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje ?


Mandej herė pas herė drejto shikimin, e shikimi do tė kthehet te ti i pėrulur dhe i molisur'' El Mulk 3 / 4


Gjatė pėrplasjes sė buzėve duke iu lutur All-lahut vėshtroj me kujdes fjalėt tua tek dalin prej goje dhe tė kapura dorė pėr dore vallzojnė deri nė qiellin e shtatė, trokasin nė portėn e Mėshiruesit ku pranohen tė hyjnė pa kurfar dyshimi.


'' E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua : Unė jamė afėr i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet '' El bekare / 186