PDA

View Full Version : Zgjedhje nė serbi ēdo tre muaj, Qėllim destabilizimin e Kosovės


Pupi
17-03-08, 17:26
Si duket serbia nuk mund tė mabaron me faktin se toka e okupuar me vite tashmė ėshtė nė duart e vendasėve.
Tė kota ishin pėrpjekjet e botės sė civilizuar qė ta "pajtojn" serbin me faktin qė Kosova tashmė ka vetė 'zotshpie', dhe se njė pajtim mes fqinjėve ėshtė koha e fundit. Tė keqės i prijn edhe disa nga vendet "aleate" e qė nė fakt nuk kanė asgjė tjetrė nė shport, pėrveq qėllimeve tė tyre djallėzore(vurja kėmbė nė Evropė).
Mesazhi i para disa ditėve nga kryeministri shqiptarė qė serbia tė shtrijė dorėn e pajtimit, dhe se, me Mitrovica ballkani ėshtė plot e pėplotė. Ka hasur nė veshė tė shurdhėt nė politikėn serbe.

Ja ndiēni kėtė video, fotografit flasin mė shumė se njėmijė fjalė.http://specials.de.msn.com/video/news_flv.aspx?g=9fd49f1b-86b5-4700-9532-95551a7cb461

Pupi
17-03-08, 17:39
Qeveria e Kosovės sinqerisht shpreh keqardhjen pėr ngjarjet qė shėnuan atė ditė, edhe njė herė ne shprehim solidarizimin tonė me tė gjithė ata qė u lėnduan, humbėn mė tė dashurit e tyre...\17.03.08\


http://www.dardania.de/vb/upload/img/images/content/news/trazirat%20e%20marsit.jpg Sot bėhen katėr vite nga ngjarjet tragjike tė Marsit tė vitit 2004. Dhuna e Marsit tė vitit 2004 shėnon njė nga kapitujt e errėt nė historinė tonė tė re. Qytetarėt e Kosovės dėnuan dhe refuzuan sulmet tė asaj dite. Qeveria e Kosovės sinqerisht shpreh keqardhjen pėr ngjarjet qė shėnuan atė ditė, edhe njė herė ne shprehim solidarizimin tonė me tė gjithė ata qė u lėnduan, humbėn mė tė dashurit e tyre, dhe me tė gjithė ata qė u zhvendosėn nga shtėpitė e tyre. Ne mbesim tė pėrkushtuar nė riparimin e dėmeve tė shkaktuara atė ditė, nė veēanti riparimin e Kishave Ortodokse Serbe.
Tani kur Kosova ėshtė shtet i pavarur, ne si qeveri dhe si lidership kemi pėrgjegjėsi edhe mė tė madhe qė tė sigurohemi qė ngjarje tė tilla tė dhunshme mos tė pėrsėriten mė. Ne nuk mund ta shlyejmė historinė, por ne duhet tė ndėrmarrim hapa nė mėnyrė qė tė gjitha komunitetet nė Kosovė tė jetojnė tė sigurt, me tė drejta dhe liri tė garantuara. Ne besojmė qė implementimi i plotė i Planit tė Presidentit Ahtisari, posaēėrisht provizionet e ndėrlidhura me mbrojtjen e kulturės dhe identitetit tė secilit qytetarė qė jeton nė Kosovė, do tė na ndihmojė nė realizimin e qėllimit tonė. Pėr mė tepėr, tė gjithė akterėt nė shoqėrinė kosovare - qeveria, mediet, qytetarėt - duhen tė jenė tė pėrgatitur tė pėrgjigjen me maturi dhe qetėsi nė sfidat e ndryshme tė sigurisė me tė cilat mund tė ballafaqohemi nė tė ardhmen.
Tani kur u bėnė katėr vite nga ngjarjet tragjike tė marsit, ftojmė tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė kujtojnė mėsimet e marra nė Marsin e 2004 dhe tė pėrkushtohemi edhe mė fuqishėm qė tė ndėrtojmė njė shtet nė tė cilin sundimi i ligjit triumfon mbi logjikėn e dhunės dhe urrejtjes.
www.rtv21.tv\17.03.08\

Pupi
17-03-08, 17:52
Kosova nuk kushtėzon askėnd, Kosova nuk lejon tė kushtėzohet nga askush!

Beograd: Tadiq: UNMIK dhe KFOR tė vetėpėrmbahen KE: Palėt nė Mitrovicė tė vetėpėrmbahen Britania dėnon sulmet ndaj policisė sė UNMIK ut Gjermania nuk pėrkrah ndarjen e Kosovės Ēurkin: NATO nuk guxon tė pėrdorė forcėn ndaj kundėrshtarėve tė pavarėsisėBeograd: Tadiq: UNMIK dhe KFOR tė vetėpėrmbahen

Presidenti i Serbisė Boris Tadiq ka bėrė thirrje pėr vetėpėrmbajtje pas pėrleshjeve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, ku policia e UNMIK ut e rimori kontrollin nė Gjykatėn e Qarkut, e cila ishte pushtuar nga protestuesit serbė.
Tadiq i ka bėrė thirrje policisė sė UNMIK ut dhe paqeruajtėsve tė NATO s qė tė pėrmbahen nga pėrdorimi i forcės kundėr protestuesve serbė, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga presidenca serbe. Njė reagim i tillė i tepruar me pėrdorim jo proporcional tė forcės mund tė shkaktojė shkallėzim tė trazirave nė tėrė territorin e Kosovės, citohet tė ketė thėnė Tadiq.
Presidenti serb gjithashtu u ka bėrė thirrje udhėheqėsve tė serbėve tė Kosovės qė tė bėjnė ēmos pėr t'u siguruar qė situata tė qetėsohet.

KE: Palėt nė Mitrovicė tė vetėpėrmbahen

Komisioni Evropian ka shprehur keqardhje pėr pėrleshjet e sotme nė Mitrovicė, dhe u ka bėrė thirrje palėve tė vetėpėrmbahen.
Ne jemi shumė tė shqetėsuar pėr situatėn e tensionuar nė veri tė Mitrovicės dhe shprehim keqardhje pėr sulmet kundėr policisė sė Kombeve tė Bashkuara dhe personelit tė KFOR it, duke bėrė thirrje pėr vetėpėrmbajtje", ka thėnė zėdhėnėsi i Kėshillit Evropian, Altafaj Tardio.

"Komisioni gjithashtu dėshiron t'i shprehė mbėshtetjen e plotė UNMIK ut dhe KFOR it pėr ruajtjen e rendit nė Kosovė", ka thėnė Tardio.

Dhuna ėshtė e papranueshme. Ajo nuk ėshtė opsion. Tė gjitha palėt duhet tė punojnė bashkė qė tė ndėrtojnė Kosovėn shumėetnike tė bazuar nė sundimin e ligjit dhe respektit pėr demokracinė, ka thėnė zėdhėnėsi i Komisionit Evropian.

Britania dėnon sulmet ndaj policisė sė UNMIK ut

Edhe Britania e Madhe e ka dėnuar sulmin ndaj policisė sė UNMIK ut nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
Ne i dėnojmė kėto veprime tė dhunshme tė drejtuara kundėr personelit tė KB dhe NATO s, qė kanė pėr qėllim t'i pengojnė pėr ta kryer punėn e tyre, ka thėnė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme. Ne u bėjmė thirrje tė gjitha palėve qė tė heqin dorė nga dhuna, sepse ajo nuk ėshtė nė interesin e askujt, ka thėnė ai.
Zėdhėnėsi ka shtuar se Britania e kupton se sa e vėshtirė ėshtė pavarėsia e Kosovės pėr Serbinė dhe pėr serbėt e Kosovės, por u ka bėrė thirrje atyre qė shqetėsimet e vėrteta qė i kanė t'i adresojnė pėrmes dialogut politik.

Gjermania nuk pėrkrah ndarjen e Kosovės

Gjermania pret qė forcat ndėrkombėtare tė vėnė nėn kontroll situatėn nė veri tė Kosovės.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Martin Jager ka deklaruar se Gjermania nuk e konsideron si opsion ndarjen e Kosovės.
Komentet e tij u bėnė pas pėrleshjeve tė sotme ndėrmjet protestuesve serbė dhe policėve tė UNMIK ut.

Ēurkin: NATO nuk guxon tė pėrdorė forcėn ndaj kundėrshtarėve tė pavarėsisė

Kryesuesi i KS, ambasadori i Rusisė nė KB, Vitalij Ēurkin, ka deklaruar se forcat e NATO-s nė Kosovė nuk guxojnė tė pėrdorin forcėn kundėr personave qė kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės.
Kėrkesat e KS drejtuar NATO-s janė tė qarta: nuk mund tė aplikohet kurrfarė dhune ndaj atyre qė nuk duan t'i nėnshtrohen deklaratės pėr pavarėsi ka deklaruar Ēurkin.

Ai ka theksuar se nė rast se forcat e NATO-s do tė shkelin Rezolutėn 1244, Rusia do ta ngre kėtė ēėshtje nė KS.\17.03.08\
www.rtv21.tv

Preshevar
18-03-08, 13:33
Garda e Car Llazarit fton serbėt qė tė nisen pėr tė ēliruar Mitrovicėn


Organizata ekstremiste serbe, Garda e Car Llazarit, ka bėrė thirrje nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės.Organizata ekstremiste serbe, qė veten e quan Garda e Car Llazarit, i ka bėrė thirrje dje ushtrisė dhe policisė serbe, krerėve tė fesė, si dhe tė gjithė qytetarėve tė Serbisė qė tė nisen, siē ėshtė cekur, nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės. Nė njė komunikatė shtypi thuhet se lufta ėshtė shpallur mė 17 shkurt, kur ėshtė shpallur edhe pavarėsia e Kosovės, kurse mė 17 mars ka filluar kjo luftė me arrestimin e serbėve nė Mitrovicė.

Situata nė Mitrovicė mbetet e rėndė

Janė plagosur 25 policė tė UNMIK-ut dhe 8 pjesėtarė tė KFOR-it gjatė pėrleshjeve tė sotme me protestuesit serbė nė veri tė Mitrovicės. Gjendja ėshtė tensionuar pas operacionit tė policisė sė UNMIK-u pėr tė kthyer nėn kontroll ndėrtesat e gjykatave nė veriun e Mitrovicės, me ē' rast janė arrestuar 53 persona. Pas kėsaj njė turmė serbėsh prej 200 – 300 vetash kanė nisur protestėn e dhunshme, mbi tė cilėt policia ka hedhur gaz lotsjellės pėr t'i shpėrndarė. Njė zėdhėnės francez i KFOR-it i ka thėnė agjencisė sė lajmeve Rojters se protestuesit serbė kanė shtėnė me armė automatike nė drejtim tė trupave paqeruajtėse, por pa dhėnė detaje mė tė hollėsishme. Pas sulmeve me mjete shpėrthyese, qė policia dyshon se pėrveē armėve tė zjarrit, janė pėrdorur edhe granata dore, policia ėshtė tėrhequr, ndėrsa situatėn e ka marrė nėn kontroll KFOR-i.
KohaVision