PDA

View Full Version : Ngjarje e Vertet


Mendjen
18-03-08, 13:52
Nėna

Nėna ime ka vetėm njė sy. E urrej atė... Ajo ėshtė vetėm njė trishtim. Pėr ta mbajtur familjen, ajo gatuante pėr nxėnėsit dhe mėsuesit.
Njė ditė, derisa isha nė shkollė, ajo erdhi tė mė prshėndeste. Isha i shqetėsuar.
Si mund tė ma bėnte kėtė?
E injorova atė me njė shikim tė ashpėr dhe ika jashtė.
Tė nesėrmen njė nxėnės duke u tallur me mua mė tha:” a nėna jote kishte vetėm njė sy”!
Desha tė plas nga inati. Gjithashtu dėshiroja qė nėna ime tė mos ishte mė.
Kėshtu qė po atė ditė u fjalosa mė tė duke i thėnė: Nėse je duke u munduar tė mė bėsh objekt talljeje, pse nuk vdes atėherė?
Nėna ime nuk foli asgjė!
Nga hidhėrimi qė kisha, as qė u ndala tė mendoj se ēfarė fjalė i thashė.
Isha i pavetėdijshėm se si ndihej ajo. Dėshiroja tė ikja nga shtėpia.
Kėshtu qė fillova tė mėsoj shumė, derisa mė erdhi rasti nė shkoj nė Singapur pėr studime.
Atje u martova, bleva shtėpi dhe u bėra baba. Isha i lumtur me jetėn time.
Njė ditė nėna ime erdhi tė mė vizitonte. Kishte vite tė tėra qė nuk mė kishte parė, e po ashtu nuk i kishte parė as nipėrit e saj.
Kur hyri nė derė, fėmijėt e mi filluan tė qeshnin me tė.
I bėrtita: Si mund tė vish nė shtėpinė time dhe t’i frikėsosh fėmijėt e mi?
Dil jashtė!
Nėna ime, e qetė mė tha: “Oh mė fal, sigurisht e kam gabuar adresėn” dhe ajo iku nga shikimi ynė. Njė ditė mė erdhi njė letėr pėr njė takim nga shkolla nė tė cilėn kisha mėsuar.
Duke e gėnjyer gruan se do tė shkoj nė njė udhėtim zyrtar u nisa.
Pasi mbarova takimin nė shkollė, sa pėr kuriozitet shkova te kasollja e vjetėr pėr tė parė se ēfarė kishte ndodhur.
Fqinjėt mė treguan se nėna ime kishte vdekur! Unė as qė derdha njė pikė loti pėr tė.
Fqinjėt mė kishin ruajtur njė letėr qė nėna ma kishte shkruar para se tė vdiste:
Djali im i dashur, gjatė tėrė kohės kam menduar pėr ty. Mė vjen shumė keq qė erdha nė Singapur dhe i frikėsova fėmijėt e tu. Isha tepėr e gėzuar kur dėgjova se do tė vish kėtu nė takim, por unė as munda tė ngrihem nga shtrati pėr tė tė parė ty.
Mė fal qė isha trishtim pėr ty derisa ishe duke u rritur.
E sheh... Derisa ishe duke u rritur ishe ti ai qė humbe njėrin sy, por si nėnė qė isha nuk mund tė shikoja ty duke u rritur me njė sy. Andaj ta dhashė syrin tim...
Isha shumė krenare qė djali im e shihte botėn nė vend timin me syrin tim.
... me dashurinė time mė tė madhe pėr ty...
Nėna jote.Ne Linkun e meposhtem mund ta lexoni kete ngjarje te vertet te ndrequr ne Power Paint :
http://www.speedyshare.com/285371255.html (http://www.speedyshare.com/285371255.html)

Preshevar
16-06-08, 16:21
Vdekja pas njė pendimi
Ua tregojmė historinė e Sarės, pikėrisht siē e pėrshkruan nė letrėn e saj… Kemi shpresė se kjo letėr tė arrijė nė zemrėn e atyre qė dėshirojnė tė drejtohen nė rrugė tė drejtė, dhe le tė jetė Sara shembull pėr t'u marrė mėsim. Le ta lėmė fjalėn Sarės tė flas… e ulur nė njė qoshe tė xhamisė ku shkruan letrėn es aj tė fundit…


"Kam njė ndjenjė qė mė bėn tė mendoj se kjo ėshtė hera e fundit qė kap penėn pėr tė shkruar, nė kėtė skaj tė xhamisė. Fillimi im fillon qė atje... nė Liban... nga fėmijėria ime nuk ruaj shumė kujtime... shtėpinė e gjyshit... familjen time... tė afėrmit... Nė shkollė orėn e mėsimit tė fesė e kryeja me muslimanėt, kurse nė shtėpi nėna mė kishte vendosur njė kryq tė madh mbi krevatin tim. E dija qė isha muslimane, por pa kuptuar gjė nga kjo fe. Kur shkelėm nė Nju Zelandė isha shumė e lumtur. Mendoni edhe vetė njė vajzė nė moshėn 10 vjeēare e gjen veten para njė vendi tė lirė, tė bukur dhe tė zhvilluar. Fillova t'i hedh hapat e parė tė adoleshencės dhe zbulova qė jam shumė e bukur dhe shumė tėrheqėse. Tė rinjtė kėrkonin qė tė isha sa mė afėr meje dhe donin qė tė fitonin dashurinė time. Bukuria qė kisha ishte njė shpatė mė tė cilėn fillova tė realizoj ēdo dėshirė timen, pėrveē familjes e cila mė ka munguar gjithmonė. Pas ca kohėsh, babai u nda nga nėnė dhe secili prej tyre u martuan dhe u transferuan nga qyteti ku jetonim, duke mė lėnė mua tė vetėm e pa familje. Kur mbeta e vetme mu desh qė tė punoja pėr tė plotėsuar nevojat e mia personale. Bukuria ime u bė ēelės pėr t'u punėsuar, ndėrthurja e theksit tė arabishtes me atė tė anglishtes e bėnte tė folurėn time shumė tėrheqėse, gjė tė cilėn s'e kishte asnjė vajzė muslimane. Njoftova dhe njė djalė dhe jetoja me tė. Njė natė teksa po punoja nė lokal njė nga klientėt e lokalit mė propozoi qė tė merrja pjesė nė konkursin e bukurisė nė qytetin ku banoja, duke thėnė se ishte i sigurt se do tė fitoja kurorėn dhe mė pas mund tė fitoja dhe kurorėn "Mis Univers" it, kush e di? Kaq mjaftoi qė unė tė filloj tė fantazoj rreth tė qenurit mis. E qerasa klientin me diēka, i cili filloi tė mė thotė qė trupi yt i bukur e meriton qė tė kurorėzohet me mė kurorėn mis botės dhe tė jetė simbol i femrės dhe dashurisė. Kėshtu hyra nė konkurs dhe me tė vėrtet fitova dhe u bėra vajza mė e dėgjuar nė qytetin tim. Mė shoqėronin shumė njerėz, argėtohesha dhe nuk lija kėnaqėsi pa e provuar. Ndjeva qė shumė njerėz mė kishin zili pėr atė qė kisha dhe pėr tė ardhmen time. Tani nuk isha mė njė punonjėse e njė lokali, por fillova tė kem punė tė ndryshme dhe me tė ardhura tė shumta. Pata dhe kontrata me kompani tė ndryshme pėr reklamat e prodhimeve tė tyre. Nė tė njėjtėn kohė pozoja pėr revista tė ndryshme, ku fotografitė mundoheshin tė nxirrnin nė pah ēdo imtėsi tė bukurisė sė trupit tim gjė e cila i linte pa mendje blerėsit e kėtyre revistave. Fama qė arrita mė bėri tė njihem me shumė personalitete tė mėdha tė shoqėrisė sė Nju Zelandės. U njoha dhe me shumė familje libaneze qė jetonin atje dhe krijova lidhje me ta. Kur isha nė shoqėrinė e tyre ndjeja njė kėnaqėsi, qė nuk ndjeja me tė tjerėt, megjithėse zakonet e tyre nuk ndryshonin nga ato tė banorve tė tjerė, ndoshta rrėnjėt e njėjta dhe dashuria pėr vendin mė bėnin tė ndihesha mė mirė mes tyre. Disa prej tyre ishin musliman dhe disa kristian, kurse unė as muslimane as kristiane, por kjo nuk pėrbėnte ndonjė problem pėr mua, dhe tė gjithė krenoheshin me mua. Nuk e di nėse kjo ditė ishte e vėrtetė pėr mua, apo unė thjesht e kam imagjinuar si tė tillė.

Isha e ftuar pėr darkė nga njė familje libaneze qė i njihja. Familja ishte muslimane, i doja shumė dhe i urreja nė tė njėjtėn kohė, pasi nuk mund tė merrja mikun tim atje. Megjithatė ndjeja njė qetėsi tė habitshme kur isha mes tyre. Para se tė shkoja tek kjo familje, kisha rėnė dakord me tė dashurin qė tė pėrgatiste gjithēka deri sa tė kthehesha unė. Teksa po hanim darkė ata mė flisnin mbi Libanin, dhe se unė duhej ta mėsoja mirė arabishten, pasi ishte gjuha e vendit tim. Unė nuk ua vija veshin fjalėve tė tyre dhe vetėm sa u buzėqeshja dhe mezi prisja qė tė shkonte ora dhe tė largohem. Qė tė ma mbushnin mendjen ata ndezėn televizorin dhe e lėshuan njė kanal arab, ku u shfaq njė i ri duke folur. Unė e ndiqja televizorin vetėm me sy, por mė pas nga diskutimet e tyre rreth temės qė flitej dhe personit qė fliste mė detyruan qė ta ndjek me vėmendje. E pyeta atė qė kisha pranė se kush ishte ky, dhe mė tha qė quhej Amėr Halid dhe po fliste biseda fetare. Fetare? Pyeta veten, po mua ē'mė lidhė me fenė? Unė mezi po pres tė largohem. Mirėpo fjalėt qė pėrkthenin bisedėn nė anglisht mė tronditėn. Ky teolog po fliste mbi nderin, pastėrtinė morale, ē'farė? Frymėmarrja filloi tė mė shtohej mė shpejtėsi dhe zemra mė rrihte fuqishėm. Nderi, fjalė qė s'kisha dėgjuar mė parė, por qė tingėllonte bukur... i ndershėm... i pastėr moralisht... i pafajshėm... kurse unė nuk jam e tillė... unė jam e ndotur nė llumin e gjynaheve. U mundova tė ēohem dhe tė kėrkoj leje pėr t'u larguar, por diēka mė kishte gozhduar nė vendin ku isha dhe nuk munda tė lėviz... diēka mė bėri ta dėgjoj bisedėn deri nė fund... fillova tė qaj dhe tė qaj me tė madhe, me ngashėrime... nuk e ndieja prezencėn e ndokujt aty dhe vetėm qaja... unė, unė nuk jam e pastėr moralisht, pa fe dhe pa identitet... do tė digjem nė zjarrin e Xhehenemit... nuk do tė mė bėj dobi bukuria ime dhe nuk do tė mė pranoj Zoti. O Zoti i madh, si nuk e kam shijuar mė parė bukurinė e kėsaj fjale... nder... Nuk mbaj mend se si u ktheva deri tek shtėpia dhe se kė gjeta atje, por ajo qė kujtoj ėshtė se e pashė veten para kompjuterit, kisha marrė adresėn e folėsit (www.amrhalid.com) dhe isha futur nė faqen e tij tė internetit dhe po lexoja. U mundova qė tė kuptoj, por arabishtja e ēalė qė flisja unė mė tradhtoi shpejt. Fillova t'i shkruaj personit qė kisha parė nė TV pak ēaste mė parė me fjalėt "Vėlla im i madh"... ishte letra ime e parė ku interesohesha mbi Zotin, fenė dhe mbi jetėn time. Nė fund e pyeta nėse ekziston mundėsia qė Zoti tė mė pranoj dhe tė jem myslimane... O Zot.. fillova tė dal nga gjendja ku isha dhe tė afrohem drejt teje. Kompjuteri u bė shok im mė i mirė... letrat qė t'i dėrgoja ty, vėlla Amėr, dhe pėrgjigjet tua, u bėnė ndihmėsi im mė i madh. Kur mora numrin tėnd tė celularit dhe bisedova me ty pėr herė tė parė, ishte hera ime e parė qė dikush mė drejtohej me "esselamu alejkum", mė pėrshėndeste dhe mė uronte dhe para se nusja juaj tė merrte telefonin dhe tė flisja edhe me tė, ndjeva qė emocionet qė kisha nė fillim u zhdukėn. Kur mė arritėn kasetat e para tė Kuranit tė cilat m'i dėrgove ti, nuk u besoja syve... i dėgjoja shpesh duke e lėnė zėrin e lexuesit tė depėrtonte nė ēdo skaj tė shpirtit tim... ku ndjeja njė qetėsi tė habitshme dhe tė paprovuar mė parė. Fillova tė mėsoj Kuran dhe pėr herė tė parė nė jetėn time... mėsova pėrmendsh suren Nebe dhe Fatiha, qė tė falem me to... dhe fillova tė falem dhe tė falem, sikur doja qė tė kompensoj atė qė kisha humbur. A t'ua pėrshkruaj dhe shikimet e shokėve dhe shoqeve tė klasės, kur hyra pėr herė tė parė me shami dhe rroba tė gjėra? Asnjė nga shokėt dhe shoqet nuk mė njohu nė fillim, kur mė njohėn tė gjithė mė rrethuan dhe shikonin shastisur . Rrethi qė formuan rreth meje dhe habia qė tregonin mė bėnė t'i shikoj si pėr herė tė parė... kush janė kėta... si kam mundur tė jetoj me ta deri tani? Fillova tė mėsoj suren Jusuf, e cila flet pėr pejgamberin e ndershėm dhe tė pastėr... dhe lotėt mė rridhnin mbi rreshta... O Zot dua tė kompensoj ēdo gjė qė mė ka humbur nga jeta ime, qė t'i shėrbej pėrhapjes sė fesė... por nuk do tė bėhet vetėm ajo qė Ti, o Zot, e ke caktuar dhe ja sot ditėn e enjte ndodhem nė xhami duke ia falur dhe lutur Zotit, pasi nesėr do t'i dorėzohem dorės sė neurokirurgut, pėr tė hequr njė tumor kancerogjen, i cili ka lėshuar rrėnjėt e tij nė kokėn time . Zoti im... ndej sikur nuk do tė kthehem mė ... ndjej sikur do tė takohem me Ty ashtu siē jam duke fjetur e dorėzuar ndaj dorės sė kirurgut... o Zot nuk do tė tė pyes nėse do i falėsh njerėzit si unė, pasi e di qė Ti je Mėshirues... dhe e di qė pendimi im dhe lutjet e mia kanė fshirė gjynahet e mėparshme dhe mė kanė pastruar prej llumit tė tyre. O Zoti im, a do tė mund tė arrij njė ditė qė Ti tė jesh i kėnaqur ndaj meje dhe tė mė shohėsh mua? Po a do tė pranosh mua o Zot, unė e cila tė kam harruar pėr njė jetė tė tėrė... dhe pas derės Tėnde jam kapur vetėm ditėt e fundit? O Zot, para teje qėndroj... mikeshė e mėshirės Tėnde jam dhe shpresoj qė tė mė falėsh pėr ato qė kam vepruar...

Zoti im... Nėse ma merr shpirtin, ma merr duke qenė i kėnaqur ndaj meje, dhe nėse mė le tė jetoj, mė ndihmo qė t'i shėrbej fesė Tėnde... dhe shpresoj prej jush qė tė luteni pėr mua"

Sara

Tė nesėrmen Sara vdes gjatė operacionit... Zoti e mėshiroftė!


Burimi klubistudentor.org

uck_aksh
16-06-08, 22:40
Nėna

Nėna ime ka vetėm njė sy. E urrej atė... Ajo ėshtė vetėm njė trishtim. Pėr ta mbajtur familjen, ajo gatuante pėr nxėnėsit dhe mėsuesit.
Njė ditė, derisa isha nė shkollė, ajo erdhi tė mė prshėndeste. Isha i shqetėsuar.
Si mund tė ma bėnte kėtė?
E injorova atė me njė shikim tė ashpėr dhe ika jashtė.
Tė nesėrmen njė nxėnės duke u tallur me mua mė tha:” a nėna jote kishte vetėm njė sy”!
Desha tė plas nga inati. Gjithashtu dėshiroja qė nėna ime tė mos ishte mė.
Kėshtu qė po atė ditė u fjalosa mė tė duke i thėnė: Nėse je duke u munduar tė mė bėsh objekt talljeje, pse nuk vdes atėherė?
Nėna ime nuk foli asgjė!
Nga hidhėrimi qė kisha, as qė u ndala tė mendoj se ēfarė fjalė i thashė.
Isha i pavetėdijshėm se si ndihej ajo. Dėshiroja tė ikja nga shtėpia.
Kėshtu qė fillova tė mėsoj shumė, derisa mė erdhi rasti nė shkoj nė Singapur pėr studime.
Atje u martova, bleva shtėpi dhe u bėra baba. Isha i lumtur me jetėn time.
Njė ditė nėna ime erdhi tė mė vizitonte. Kishte vite tė tėra qė nuk mė kishte parė, e po ashtu nuk i kishte parė as nipėrit e saj.
Kur hyri nė derė, fėmijėt e mi filluan tė qeshnin me tė.
I bėrtita: Si mund tė vish nė shtėpinė time dhe t’i frikėsosh fėmijėt e mi?
Dil jashtė!
Nėna ime, e qetė mė tha: “Oh mė fal, sigurisht e kam gabuar adresėn” dhe ajo iku nga shikimi ynė. Njė ditė mė erdhi njė letėr pėr njė takim nga shkolla nė tė cilėn kisha mėsuar.
Duke e gėnjyer gruan se do tė shkoj nė njė udhėtim zyrtar u nisa.
Pasi mbarova takimin nė shkollė, sa pėr kuriozitet shkova te kasollja e vjetėr pėr tė parė se ēfarė kishte ndodhur.
Fqinjėt mė treguan se nėna ime kishte vdekur! Unė as qė derdha njė pikė loti pėr tė.
Fqinjėt mė kishin ruajtur njė letėr qė nėna ma kishte shkruar para se tė vdiste:
Djali im i dashur, gjatė tėrė kohės kam menduar pėr ty. Mė vjen shumė keq qė erdha nė Singapur dhe i frikėsova fėmijėt e tu. Isha tepėr e gėzuar kur dėgjova se do tė vish kėtu nė takim, por unė as munda tė ngrihem nga shtrati pėr tė tė parė ty.
Mė fal qė isha trishtim pėr ty derisa ishe duke u rritur.
E sheh... Derisa ishe duke u rritur ishe ti ai qė humbe njėrin sy, por si nėnė qė isha nuk mund tė shikoja ty duke u rritur me njė sy. Andaj ta dhashė syrin tim...
Isha shumė krenare qė djali im e shihte botėn nė vend timin me syrin tim.
... me dashurinė time mė tė madhe pėr ty...
Nėna jote.Ne Linkun e meposhtem mund ta lexoni kete ngjarje te vertet te ndrequr ne Power Paint :
http://www.speedyshare.com/285371255.html (http://www.speedyshare.com/285371255.html)

un nuk jam mjek po sa kam ndegjuar syri nuk zavensohet nuk she me at sy qe ta jep dikush

luckyman
18-06-08, 21:14
un nuk jam mjek po sa kam ndegjuar syri nuk zavensohet nuk she me at sy qe ta jep dikushuēk_aksh, njoni nGjakov e kish pas pre gishtin e madh te dore,shkon te mjeku,kur shkon te mjeku ata vendosin me ja ngjit cicen e Dhis ne vend te gishtit.

Tash ai virani pu knaqke tu pi tombel! (tombel t`Dhis).