PDA

View Full Version : Krijimi I Njeriut !


valiii
23-03-08, 16:46
KRIJIMI I NJERIUT


Nė shumė ajete, njerėzve u bėhet thirrje qė tė pėrqėndrojnė vėmendjen nė krijimin e tyre. Shumė shpesh atyre u kujtohet ardhja nė jetė e njeriut, fazat nė tė cilat ka kaluar krijimi i tij dhe se ēfarė ėshtė ai nė thelb:

"Ne ju kemi krijuar juve; pėrse pra nuk e pranoni tė vėrtetėn?! A keni menduar ndonjėherė pėr farėn (spermėn) qė nxirrni? Mos vallė ju e krijoni atė, apo jemi Ne krijuesit e saj?" (El Uakia 57-59)


Krijimi i njeriut, bashkė me mrekullitė e shumta qė pėrmban, ėshtė theksuar nė mjaft ajete tė tjera. Disa pjesė tė informacionit tė pėrmendur nė disa ajete kuranore janė kaq tė hollėsishme saqė ėshtė e pamundur qė njė njeri, i cili ka jetuar nė shekullin VII tė kishte njohuri pėr to. Disa prej kėtyre pikave janė si mė poshtė:

1- Njeriu nuk ėshtė krijuar nga e tėrė fara, por nga njė pjesė mjaft e vogėl e saj.
2- Ėshtė mashkulli ai qė luan rol nė pėrcaktimin e gjinisė sė fėmijės dhe jo femra.
3- Embrioni njerėzor ngjitet nė mitrėn e nėnės si njė shushunjė.
4- Embrioni zhvillohet brenda tri errėsirave (shtresave) nė mitėr.

Nė kohėn e shpalljes sė Kuranit, njerėzit e dinin me siguri qė faktori bazė nė lindjen e njeriut ishte fara e mashkullit. Po ashtu, fakti qė foshnja lind mbas njė periudhe prej nėntė muajsh kuptohej nga tė gjithė dhe s'kishte nevojė pėr vėzhgime tė mėtejshme. Ndėrsa informacioni i pėrmendur nė pikat qė cituam mė lart ishte i paarritshėm dhe i pakonceptueshėm nga niveli i njohurive qė zotėronin njerėzit e asaj kohe. Kėto tė dhėna u vėrtetuan nė mėnyrė shkencore vetėm nė shekullin XX.
Tani le t'i studiojmė kėto pika njė nga njė.

valiii
23-03-08, 16:48
Njė pikė e farės


Gjatė marrėdhėnieve seksuale, nga organi seksual i mashkullit dalin njėherėsh rreth 250 milionė spermatozoidė, tė cilėt nisin njė udhėtim tė mundimshėm nė trupin e femrės, derisa arrijnė te veza. Nga 250 milionė spermatozoidė vetėm njė mijė prej tyre ia dalin tė arrijnė nė destinacionin e duhur. Nė fund tė kėsaj "gare", veza lejon vetėm njė qelizė spermatozoide qė tė depėrtojė brenda saj. Ky ėshtė thelbi i njeriut, i cili nuk ėshtė krijuar nga e tėrė sperma, por nga njė pjesė shumė e vogėl e saj. Nė Kuran thuhet:

"A mos mendon njeriu se do tė lihet pa u ngarkuar me pėrgjegjėsi. A nuk ka qenė ai dikur njė pikė e farės qė derdhet?" (El Kijame 36-37)


Siē shihet, Kurani na informon se njeriu nuk ėshtė krijuar nga e gjithė sperma, por nga njė pjesė shumė e vogėl e saj. Ky fakt qė theksohet nė kėtė shpallje ėshtė zbuluar prej shkencės bashkėkohore dhe ėshtė njė dėshmi e qartė e origjinės hyjnore tė saj.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_01a.jpg


Nė foton nė tė majtė, shohim momentin e derdhjes sė spermės nė mitėr. Nga 250 milionė spermatozoidet e lėshuara nga mashkulli, vetėm njė numėr shumė i vogėl prej tyre e arrijnė vezėn. Spermatozoidi qė do tė fekondojė vezėn ėshtė njė prej njė mijė qelizave spermatozoide qė arrijnė tė mbijetojnė. Fakti qė njeriu nuk ėshtė krijuar nga e tėrė fara por nga njė pjesė e vogėl e saj, ėshtė shpallur nė Kuran me shprehjen "njė pikė e farės qė derdhet".

valiii
23-03-08, 16:50
Pėrzierja nė farė (spermė)


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_02.jpgFara nuk pėrmban vetėm spermatozoide, por edhe njė pėrzierje lėngjesh tė ndryshme. Kėto lėngje kanė funksione tė ndryshme, siē ėshtė mbajtja e sheqerit, i cili ėshtė i nevojshėm pėr t'u dhėnė energji spermatozoideve, neutralizimi i acideve gjatė hyrjes nė mitėr dhe krijimi i njė ambjenti rrėshqitės nė mėnyrė qė t'u lejojė lėvizje tė lirė spermatozoideve. Kur pėrmendet fara nė Kuran, ajo pėrshkruhet si njė lėng i pėrzierė:

"Ne e krijuam njeriun prej njė pike uji tė pėrzier me qėllim qė ta sprovojmė atė…" (El Insan 2)
Njė ajet tjetėr, po ashtu, bėn fjalė pėr farėn si njė pėrzierje. Nė tė theksohet se njeriu ėshtė krijuar nga "esenca" e kėsaj pėrzierje:

"Ai e pėrsosi krijimin e ēdo gjėje dhe filloi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj bėri qė pasardhėsit e tij tė shtohen prej esencės sė njė lėngu tė dobėt." (Es-Sexhde 7-8)
Fjala arabe "sulale" e pėrkthyer si "esencė", nėnkupton diēka esenciale ose pjesėn mė tė mirė tė diēkaje. Nė raste tė tjera ajo nėnkupton "njė pjesė tė njė tėrėsie". Kjo tregon qė Kurani ėshtė fjala e Atij qė e njeh krijimin e njeriut nė detajet mė tė hollėsishme. Ai ėshtė Zoti, Krijuesi i njeriut.

valiii
23-03-08, 16:54
Gjinia e foshnjes

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_03a.jpg

Nė Kuran thuhet se meshkujt dhe femrat janė krijuar nga "pika e farės qė derdhet". Gjithėsesi, jo shumė kohė mė parė, besohej se gjinia e foshnjės pėrcaktohej nga qelizat e nėnės. Shkenca arriti ta zbulojė faktin e pėrmendur nė Kuran vetėm nė shekullin XX.
Jo shumė kohė mė parė mendohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej prej qelizave tė nėnės. Ose mė saktė, besohej se gjinia ishte e pėrcaktuar nga qelizat e mashkullit dhe tė femrės sė bashku. Por nė Kuran na ėshtė dhėnė njė informacion i ndryshėm, sipas tė cilit tė dy gjinitė janė krijuar nga "pika e farės qė hidhet".

"Ai i krijoi tė dy gjinitė, mashkullin dhe femrėn, prej pikės sė farės qė hidhet." (En-Nexhm 46-47)

Pėrmendja e dy gjinive nuk ėshtė e rastėsishme. Nėse Zoti do tė kishte pėr qėllim thjesht krijimin e njeriut, atėherė nė ajet do tė thuhej "Ai e krijoi njeriun… prej pikės sė farės..". Mirėpo ajeti na informon se Zoti i krijoi tė dy gjinitė prej pikės sė farės…
Zhvillimi i gjenetikės dhe biologjisė molekulare ka vėrtetuar shkencėrisht saktėsinė e kėtij informacioni tė dhėnė nė Kuran. Tani ėshtė e qartė se gjinia pėrcaktohet nga qelizat spermatozoide tė mashkullit, ndėrsa femra nuk luan asnjė rol nė kėtė proces.
Kromozomet janė elementet bazė nė pėrcaktimin e gjinisė. Dy nga 46 kromozomet, tė cilat pėrcaktojnė strukturėn e njeriut, janė tė njohura si kromozomet seksuale. Kėto dy kromozome te mashkulli janė emėrtuar "XY", ndėrsa te femra "XX", sepse forma e kėtyre kromozomeve ngjason me shkronjat pėrkatėse. Kromozomi Y mban kodin gjenetik tė mashkullit, kurse kromozomi X atė tė femrės.

Formimi i njė qenieje njerėzore fillon me ndėrthurjen e njė prej kėtyre kromozomeve, i cili gjendet si te ēiftet e mashkullit, ashtu edhe te ato tė femrės. Te femra, komponentet e qelizės seksuale, tė cilat ndahen nė dy pjesė gjatė ovulacionit, mbajnė kromozomet X. Qeliza seksuale e mashkullit, nga ana tjetėr, prodhon dy lloje tė ndryshme qelizash spermatozoide, njėra prej tė cilave pėrmban kromozomet X, ndėrsa tjetra Y. Nėse njė kromozom X i femrės bashkohet me njė qelizė spermatozoide, e cila pėrmban njė kromozom X, atėherė fėmija do tė jetė femėr. Nėse ai bashkohet me njė qelizė spermatozoide qė pėrmban kromozomin Y, fėmija do tė jetė mashkull.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_04.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_05.jpgKromozomi Y mbart karakteristikat mashkullore, ndėrsa kromozomi X ato femėrore. Nė vezėn e nėnės ndodhet vetėm kromozomi X. Nė farėn e babait ndodhen spermatozoide qė mbajnė kromozome X dhe Y. Kėshtu pra, gjinia e foshnjės varet nga fakti se cili prej kromozomeve ndodhet nė spermatozoidin qė fekondon vezėn, X-i apo Y-i. Me fjalė tė tjera, ashtu siē ėshtė shpallur dhe nė ajet, rolin kryesor nė pėrcaktimin e gjinisė e luan sperma qė del nga babai. Kjo njohuri, e cila nuk dihej nė kohėn kur u shpall Kurani, ėshtė argument i qartė pėr burimin hyjnor tė Kuranit.Me fjalė tė tjera, gjinia e foshnjės pėrcaktohet nga ai kromozom i mashkullit qė bashkohet me vezėn e femrės.
Asgjė prej kėtij informacioni nuk dihej para shekullit XX, gjatė tė cilit u zbuluan gjenet. Nė tė vėrtetė, mė parė besohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej nga trupi i femrės. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse gratė fajėsoheshin kur lindnin vajza.
Trembėdhjetė shekuj para zbulimit tė gjeneve, nė Kuran shpallet lajmi i cili hodhi poshtė kėtė besim tė kotė, duke bėrė tė qartė se gjinia e njeriut nuk e ka pikėnisjen nga femra, por te sperma e mashkullit.

valiii
23-03-08, 16:57
Ngjitja e lėngut tė mpiksur nė mitėr


Nėse do tė vazhdonim t'i studionim mė tej argumentet e shpallura nė Kuran rreth formimit tė embrionit tė njeriut, do tė hasnim nė disa mrekulli shkencore tė tjera shumė tė rėndėsishme.
Kur qeliza spermatozoide bashkohet me vezėn e femrės, fillon tė formohet qeliza bazė e embrionit. Qeliza e vetme, e cila njihet nė biologji me emrin "zigotė", fillon menjėherė tė riprodhohet nėpėrmjet ndarjes dhe mė pas shndėrrohet nė njė "copė mishi" tė quajtur embrion. Sigurisht qė kjo mund tė shihet nga njerėzit vetėm me ndihmėn e mikroskopit.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_06a.jpg
Nė fazėn e parė tė zhvillimit, foshnja nė barkun e nėnės ėshtė nė formėn e zigotės, e cila ngjitet nė mitėr me qėllim qė tė ushqehet prej gjakut tė nėnės. Nė foton lart duket zigota, e cila ngjason me njė copė mishi. Ky fakt, i cili u zbulua nga embriologjia bashkėkohore, ėshtė njė mrekulli e shpallur nė Kuran 14 shekuj mė parė me anė tė fjalės "alek", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet dhe varet nė nė njė vend" dhe pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjėn, e cila ngjitet nė trup pėr tė thithur gjak.
Sidoqoftė, gjatė periudhės sė zhvillimit, embrioni nuk qėndron nė zbrazėtirė. Ai ngjitet nė mitėr siē ngjiten rrėnjėt e njė bime, tė cilat fiksohen fort nė tokė nėpėrmjet lozeve tė tyre. Nėpėrmjet kėsaj lidhjeje, embrioni arrin tė marrė prej trupit tė nėnės substancat e nevojshme tė jetės.

Nė kėtė pikė, njė mrekulli mjaft domethėnėse ėshtė shpallur nė Kuran. Duke iu referuar zhvillimit tė embrionit nė barkun e nėnės, Zoti pėrdor nė Kuran fjalėn "alek", e cila ėshtė dhe faza e parė e pėrshkrimit tė zhvillimit tė tij.

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi ēdo gjė. Krijoi njeriun prej alekut (nė mitrėn e nėnės). Lexo, se Zoti yt ėshtė mė bujari!" (El-Alek 1-3)

Nga ana gjuhėsore, fjala alek ka kuptimin e "diēkaje tė varur apo tė ngjitur nė diēka tjetėr". E njėjta fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjat qė ngjiten ne trup pėr tė thithur gjakun.
Sigurisht, pėrdorimi i kėsaj fjale pėr tė pėrshkruar nė mėnyrė mjaft tė pėrshtatshme zhvillimin e embrionit nė barkun e nėnės, vėrteton edhe njė herė se Kurani ėshtė shpallje nga Zoti, Zoti i gjithēkaje.

valiii
23-03-08, 17:00
Mbėshtjellja e muskujve rreth kockave


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_07a.jpg
Kockat e foshnjės mbasi zhvillohen krejtėsisht nė barkun e nėnės, vishen me mish gjatė njė faze tė veēantė.
Njė nga ajetet qė pėrshkruan fazat e zhvillimit tė embrionit tė njeriut pohon faktin se nė barkun e nėnės nė fillim zhvillohen kockat dhe mė pas muskujt:

"… Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė copė mishi, pastaj kėtė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin, pastaj e bėmė njeriun krijesė tjetėr (me shpirt).
I lartė ėshtė Zoti, Krijuesi mė i mirė." (El-mu'minun 12-14)

Deri pak kohė mė parė, embriologėt ishin tė mendimit se kockat dhe muskujt nė embrion zhvillohen nė tė njėjtėn kohė. Pėr kėtė arsye, pėr njė kohė tė gjatė, disa njerėz pretendonin se kėto ajete ishin nė kundėrshtim me shkencėn. Por kėrkimet e fundit mikroskopike, tė ndihmuara nga avantazhi i teknologjisė moderne, zbuluan se shpallja nė Kuran ėshtė e saktė.

Vėzhgimet nė nivele mikroskopike treguan se zhvillimi i embrionit nė barkun e nėnės ndodh nė pėrputhje tė plotė me pėrshkrimin nė Kuran. Sė pari, indet kėrcore tė embrionit kthehen nė kocka. Mė pas, qelizat muskulore, tė cilat formohen prej indeve pėrreth kockave bashkohen dhe mbėshtjellin kockat.
Ky proces ėshtė shpjeguar si mė poshtė nė librin e mirėnjohur, Zhvillimi i njeriut, i cili ėshtė shkruar nga njė prej shkencėtarėve mė tė spikatur nė fushėn e anatomisė dhe embriologjisė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_08.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_09.jpg
Shumė prej fazave tė zhvillimit tė fėmijės nė barkun e nėnės janė shpallur nė Kuran. Siē thuhet edhe nė ajetin e katėrmbėdhjetė tė sures El Mu'minun, indet kėrcore tė embrionit, nė fillim, shndėrrohen nė kocka. Pastaj kockat vishen me qeliza muskulore. Zoti e pėrshkruan kėtė zhvillim nė ajetin: "… pastaj mudgan e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin."
Gjatė javės sė shtatė, skeleti fillon tė shpėrndahet nėpėr tėrė embrionin dhe kockat marrin formėn e tyre natyrale. Nė fund tė javės sė shtatė dhe gjatė javės sė tetė, muskujt zėnė vendin e tyre rreth formave tė kockės.
Pra, fazat e zhvillimit tė njeriut tė pėrshkruara nė Kuran janė nė harmoni tė plotė me zbulimet e embriologjisė bashkėkohore.

valiii
23-03-08, 17:03
Tri fazat e foshnjės nė mitėr


Nė Kuran ėshtė shpallur se njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza.
"... Ai ju krijoi nė barkun e nėnave tuaja, fazė pas faze, nė tri errėsira. Ky ėshtė Zoti, Zoti juaj, vetėm i Tij ėshtė pushteti…" (Ez-Zumer 6)

Siē mund tė shihet nga ajeti i mėsipėrm, njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza tė veēanta. Me tė vėrtetė, biologjia bashkėkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjės realizohet nė tre sektorė tė veēantė nė barkun e nėnės. Sot, nė tė gjitha tekstet e embriologjisė qė studiohen nė fakultetet e mjekėsisė, ky subjekt trajtohet si pjesė e njohurive themelore. Pėr shembull, nė librin Embriologjia njerėzore elementare, i cili ėshtė njė referencė e rėndėsishme nė fushėn e embriologjisė, ky fakt pėrshkruhet si mė poshtė: Jeta nė mitėr kalon nė tri faza: paraembrionike (dy javėt e para plus gjysma e javės sė tretė), embrionike dhe fetus (fundi i javės sė tetė e deri nė lindje)."
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_12a.jpgKėto faza u referohen etapave tė ndryshme tė zhvillimit tė njė foshnjeje. Karakteristikat kryesore tė kėtyre etapave janė dhėnė mė poshtė:
- Faza paraembrionike
Nė kėtė fazė, zigota rritet nėpėrmjet ndarjes dhe, kur bėhet njė grumbull shumėqelizor, ajo ngjitet nė muret e mitrės. Ndėrsa vazhdojnė tė rriten, qelizat organizohen nė tri shtresa.
- Faza embrionike
Kjo fazė zgjat pėr pesė javė e gjysmė, gjatė sė cilės foshnja quhet "embrion". Nė kėtė fazė, sistemet dhe organet kryesore tė trupit fillojnė tė shfaqen prej shtresave qelizore.
- Faza fetus
Nė kėtė fazė, embrioni quhet "fetus". Kjo fazė fillon nė javėn e tetė tė shtatzanisė dhe zgjat deri nė momentin e lindjes. Karakteristikė dalluese e kėsaj faze ėshtė se fetusi merr formėn e njė qenieje njerėzore me fytyrė, duar dhe kėmbė. Megjithėse fillimisht ėshtė vetėm 3 cm i gjatė, qė tė gjitha organet e tij janė tė dallueshme. Kjo fazė zgjat pėr rreth 30 javė dhe zhvillimi vazhdon deri nė javėn e lindjes.


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_10a.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_11.jpgNė ajetin e gjashtė tė sures Ez-Zumer tregohet qartė se njeriu ėshtė krijuar nė barkun e nėnės nė tri faza tė veēanta. Me tė vėrtetė, biologjia bashkėkohore ka zbuluar se zhvillimi embrional i foshnjės realizohet nė tre sektorė tė veēantė nė barkun e nėnės.Informacioni mbi zhvillimin e foshnjės nė barkun e nėnės u bė i mundur vetėm pasi u bėnė vėzhgime me mjete dhe metoda bashkėkohore. Si shumė argumente tė tjera shkencore, disa pjesė tė kėtij informacioni janė shpallur nė ajetet e Kuranit. Pėrmendja e kėtij informacioni kaq tė detajuar dhe tė pėrpiktė, nė njė kohė kur njerėzit kishin njohuri tė pakta mbi ēėshtjet e mjekėsisė, ėshtė njė tregues i qartė se Kurani nuk ėshtė fjala e njė njeriu, por ėshtė fjala e Zotit.

arton bala
24-03-08, 01:57
Pėrzierja nė farė (spermė)http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_02.jpgFara nuk pėrmban vetėm spermatozoide, por edhe njė pėrzierje lėngjesh tė ndryshme. Kėto lėngje kanė funksione tė ndryshme, siē ėshtė mbajtja e sheqerit, i cili ėshtė i nevojshėm pėr t'u dhėnė energji spermatozoideve, neutralizimi i acideve gjatė hyrjes nė mitėr dhe krijimi i njė ambjenti rrėshqitės nė mėnyrė qė t'u lejojė lėvizje tė lirė spermatozoideve. Kur pėrmendet fara nė Kuran, ajo pėrshkruhet si njė lėng i pėrzierė:

"Ne e krijuam njeriun prej njė pike uji tė pėrzier me qėllim qė ta sprovojmė atė…" (El Insan 2)

Njė ajet tjetėr, po ashtu, bėn fjalė pėr farėn si njė pėrzierje. Nė tė theksohet se njeriu ėshtė krijuar nga "esenca" e kėsaj pėrzierje:

"Ai e pėrsosi krijimin e ēdo gjėje dhe filloi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj bėri qė pasardhėsit e tij tė shtohen prej esencės sė njė lėngu tė dobėt." (Es-Sexhde 7-8)
Fjala arabe "sulale" e pėrkthyer si "esencė", nėnkupton diēka esenciale ose pjesėn mė tė mirė tė diēkaje. Nė raste tė tjera ajo nėnkupton "njė pjesė tė njė tėrėsie". Kjo tregon qė Kurani ėshtė fjala e Atij qė e njeh krijimin e njeriut nė detajet mė tė hollėsishme. Ai ėshtė Zoti, Krijuesi i njeriut.


Ne kete postim i ke dy "argumente": i pari eshte pohimi ne Kuran se spermatozoidi (fara) eshte pershkruar si nje leng i perzier, dhe i dyti eshte "esenca".

Me argumentin e pare autori i postimin deshiron te tregoj se fakti qe fara eshte pershkruar ne Kuran si nje "pike e lenget e perzier" tregon pse Kurani nuk ka mundur te jete shkruar nga nje njeri, sepse ne shekullin 7 njeriu nuk ka pasur njohuri te dij se fara (sperma) eshte dicka e perzier. Ky "argument" per mua eshte i pabesueshem per arsye se per mendimin tim nuk ka njeri ne bote qe do kishte pershkruar spermen si dicka tjeter pos nje leng te perzier, dhe nje pike sperme si nje pike lengu te perzier. Ky emertim nuk ka nevoje te jete bere patjeter nga nje fuqi hyjnore, sepse vet ngjyra e spermes kerkon nje pershkrim te tille, ngase nuk eshte ngjyre e qyrte apo e tejdukshme.

Per argumentin e dyte kam kete kundershtim:
Ne perkthimin tim qe kam per Kuranin nga gjermanishtja, fjalia ne fjale perkthehet keshtu:


Die Anbetung, 35:
7. Der alles vollkommen gemacht hat, was Er schuf. Und Er begann die Schöpfung des Menschen aus Ton.
8. Dann bildete Er seine Nachkommenschaft aus dem Auszug einer verächtlichen Flüssigkeit.

Shqip:

Sure 35, rreshti 7: "Ai qe ka bere cdo gje te persosur. Dhe ai qe e filloi krijimin e njeriut nga balta"
Sure 35, rreshti 8: "Pastaj Ai ia krijoi pasardhesit atij (njeriut) nga nje leng te urrejtshem/gerditshem"

Keshtu qe kemi nje kundershtim ne mes te perkthimit tim "leng i urrejtshem/gerditshem" dhe perkthimit tend "esence e dobet", e cila (esenca) shpjegohet ne postimin tend si "pjesa me e mire e dickaje". Ne termin gjerman "verächtliche Flüssigkeit" nuk ka vend per asnje intepretim pozitiv si p.sh. pjesa me e mire e dickaje, por perkundrazi, simbas termit gjerman sperma pershkruhet si nje leng i urrejtshem apo gerditshem. Simbas fjalorit gjerman, termi "verächtlich" nenkupton "veti qe te nxite urrejtjen".

E atehere perse te vije autori i postimit tend tek perfundimi se Kurani per shkak te formulimit "esence", e cila ka domethenie si pjesa me e mire e dickaje, duhet te shihet si veper e nje Krijuesi Hyjnor? Per mendimin tim termi "leng i urrejtshem" nuk defton as me te pakten hyjesi te Kuranit, por eshte nje term pershkruea fare i rendomte, te cilin mund te peraftyroj se do kishin perdorur shume njerez qe e takojne spermen per here te pare.

Kaq per kete kapitull.

valiii
24-03-08, 02:43
Ky Pėrshkrim qė i ėshtė bėrė zhvillimit tė njeriut qė nga fillimi, e deri sa tek ai formohen gjymtyrėt, nė brendėsi tė mitrės sė nėnes. Ky pėrshkrim dhe kėto sqarime tė qarta dhe pėrmbledhėse tė ēdo periode, nėper tė cilen kalon embrioni pėr nga vjetėrsija i pėrket shekujve para se tė bėhet pėrshkrimi i periodave tė ndryshme tė embrionit e qė ėshtė pėrmendur nga dijet tradicionale.
Ti "demek" kundershtove diēka, tė pakten ashtu po ta merr mendja, :D ... tani pyetja e radhes pėr ty, ēka mendon me fjalen "kaq pėr kėtė kapitull", nuk e ke ndermend qė tė flasėsh pėr secilen periodė veē e veē !?
Ti solle kėtu citate qė sipas mendjes tėnde tė "ndritur" na qenkan kundėrthenie si : " Prej farės " , " Baltės " " Etj etj... Pikėrishtė kėto paraqesinė krijimin nė perioda i cili u zbulua ne shek. 19 .
Do tė pėrgjigjem nese e kundershton secilėn "periodė" veē e vėē" , me duket se ky kapitull pėr mua veē sa ka filluar :D.

valiii
24-03-08, 02:59
Bashkėkohėsit tanė, studiuesit, profesorėt e universiteteve dhe gjenitė e mendimit njerėzor, mund t'a studiojnė dijen dhe shkencėn qė gjendet nė Librin e Allahut.Nė kohėn tonė dijetarėt kanė ecur shumė para nė tė studiuarit e universit.
Edhe Kur'ani flet mnbi universin dhe qenien njerėzore. Cili ėshtė rezultati?
Ky ėshtė Keeth More (Kith Mur), njėri nga dijetarėt mė tė mėdhenj nė anatomi dhe embriologji. Nga ai u kėrkua qė tė japė mendimin e tij shkencor rreth vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s. qė i pėrkasin sferės sė specializimit tė tij.
Profesor Mur, ėshtė autor i kėtij libri, (The Developing Human, clinicially oriented embryollogy, Keith L. Moore). Ky libėr ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė: gjermane, ruse, japoneze, kineze, italiane, portugeze, angleze dhe boshnjake.
Kur kėrkuam nga ai tė japė mendimin e tij mbi disa vargje kur'anore dhe thėnle tė Muhammedit a.s. qė kanė tė bėjnė me fushėn e specializimit tė tij, i befasuar dhe i mahnitur PROF MUR tha:
"Si ėshtė e mundur qė Muhammedi para 1400 vitesh t'i pėrshkruajė kaq saktėsisht fazat e zhvillimit tė embrionit nė mitrėn e nėnės, gjė qė u zbulua nga shkenca bashkėkohore, vetėm para 30 vitesh?! "
Mahnitja e tij sė shpejti u shndėrrua nė kureshtje. Ai i paraqiti mendimet e tij nė disa simpoziume shkencore dhe mbajti ligjėratėn me titull "Pėrputhshmėria nė mes embriologjisė dhe asaj qė gjendet nė Kur'an dhe Sunnetin".
Doktor Abdullah Nasifi, ish-dekani i universitetit tė mbretit Abdul Aziz.Ai na prezanton prof. Mur pėr tė mbajtur ligjėratėn e tij: Ligjėruesi ynė i sotėm ėshtė doktor Kith Mur, prof. i anatomisė dhe embriologjisė nė universitetin e Torontos, nė Kanada. Ai evoloi gradualisht derisa arriti nė kėtė shkallė. Nė fillim ai punoi 11 vjet nė universitetin Lina Peg, nė perėndim tė Kanadasė. 6 vjet mė parė u bė pėrgjegjės i anatomisė dhe embriologjlsė nė universitetin e Torontos.
Ka udhėhequr shumė shoqata ndėrkombėtare siē ėshtė shoqatat e dijetarėve tė anatomisė dhe embriologjisė nė Kanada dhe Amerikė, shoqata e dijetarėve tė biologjisė ku pėrfshihen edhe anatomia, embriologjia, biokimia etj. Ėshtė zgjedhur anėtar i shoqatės mbretėrore tė mjekėsisė nė Kanada, anėtar i akademi ė iidėrkombėtare pėr biologji, anėtar nė shoqatėn e anatomisė pėr Amerikėn e Veriut dhe atė Latine.
Ka shkruar njė numėr librash e mes tyre disa libra nė anatomi dhe embriologji. Ka botuar tetė libra qė konsiderohen manualė pėr studentėt e mjekėsisė, tė cilat janė pėrktliyer nė gjashtė gjuhė: italiane, gjermane, portugeze, spanjolle, greke dhe kineze.
Profesor KITH MUR thotė:
"Kam kėnaqėsinė qė marr pjesė nė shpjegimin e vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s., qė flasin mbi krijimin e embrionit.Jam plotėsisht i bindur, se kėto fakte, Muhammedit i kanė ardhur nga Zoti, sepse kėto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohėt e fundit pas njė pune shumė tė lodhshme. Dhe ky ėshtė fakt bindės pėr mua, se Muhammedi ėshtė i dėrguari i Zotit."
Mendoni mbi atė qė tha ky profesor i madh, i cili ėshtė ndėr dijetarėt mė tė famshėm botėrorė nė shkencėn e embriologjisė. Prof. Kith Mur kur i studioi vargjet kur'anore, qė kanė tė bėjnė me sferėn e specializimit tė ti tha: "Gjithsesi Muhammedi duhet tė jetė i dėrguar i Zotit."
Prof.Mur kur e pa shushunjėn qė gjendet nė moēale dhe e krahasoi me embrionin nė etapėn (qė Kur'ani e pėrshkruan) "gjak i ngjizur", - "alaka", gjeti ngjashmėri tė madhe mes tyre. Pastaj ai tha: "Vėrtet embrioni nė etapėn gjak i ngjizur i pėrngjan plotėsisht kėsaj shushunje". Mė pas, ai solli vizatimin e embrionit nė etapėn alakah dhe, pasi e vuri pranė njė fotografie tė kėsaj shushunje moēalore, bėri njė krahasim sqarues midis tyre dhe kėtė ia paraqiti mjekėve nė disa simpoziume shkencore.Prof.Kith Mur gjithashtu sqaroi se embrioni nė kėtė etapė ėshtė i ngjitur nė mitrėn e nėnės, gjė e cila kuptohet edhe nga vetė fjala arabe "alakah", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet".
a) sliushunja moēalike
b) embrioni nė ditėt 24-25 nė etapėn "gjaku i ngjizur".

Nė kėtė figurė shihet ngjashmėria nė mes shushunjės (alakah) dhe embrionit tė njeriut nė etapėn "gjaku i ngjizur" tė cilin Zoti xh.sh. e emėroi "alakah".
Pra, fjala "alakah" e pėrmendur nė Kur'anin e shenjtė, nėnkupton njėkohėsisht edhe gjakun e mpiksur, edhe diēka qė varet e ngjitet.
Prof. Mur gjithashtu thotė se, kur embrioni gjendet nė etapėn "gjak i ngjizur", gjaku ėshtė i mbyllur nė enėt e tij, para se tė kryhet mbėshtjellja e embrionit me mbėshtjellėsin e tij. Kėshtu embrioni i ngjan "gjakut tė ngjizur". Pra, fjala kur'anore "alakah" pėrfshin tė gjitha cilėsitė e embrionit.
Kush e informoi Muhammedin a.s. pėr kėtė?
Prof.Mur flet edhe mbi embrionin, kur ai kalon nė etapėn tjetėr, tė cilėn Kur'ani e pėrshkruan me fjalėn "mudga", qė do tė thotė "mish i pėrtypur".
Ai solli njė copė balte tė tharė dhe e kafshoi me dhėmbė. Pastaj solli njė fotografi tė embrionit dhe bėri krahasimin nė mes tyre, ku u pa qartė se vėrtet embrioni i ngjante plotėsisht mishit tė pėrtypur "mudgah".
Shumė revista kanadeze botuan rezultatet shkencore tė prof.Mur. Kohėt e fundit prof.Mur shfaqi nė TV kanadez serialin me tre pjesė mbi pėrputhshmėrinė mes asaj qė ka thėnė Kur'ani famėlartė, para 1400 vitesh dhe asaj qė ka zbuluar shkenca bashkėkohore sot.
Pastaj Prof.Murit i bėhet pyetja: Prof. besoni ju se Kur'ani ėshtė fjalė e Zotit?
Ai pėrgjigjet: "Nuk gjej ndonjė vėshtirėsi qė ta pranoj kėtė."
Mė pas i bėhet pyetja tjetėr: "Si e besoni Muhammedin a.s. nė kohėn, kur ju besoni edhe Isain?"
Ai pėrgjigjet: "Jam i bindur se qė tė dy ata janė tė sė njėjtės shkollė".
Pra, dijetarėt botėrorė nė kohėn tonė, janė nė gjendje tė provojnė se ky libėr ėshtė zbritur nga Allahu. Ashtu siē thotė i Lartėmadhėruari:
Po, Allahu dėshmon pėr atė qė t'a zbriti ty, atė ta zbriti sipas dijes sė Vet." (En Nisa, 166)
Pra, ata e dinė se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguari i fundit i Allahut.
"Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė Pėrgiithshėm, Mėshiruesit!
"E atyre qė u ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt, ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėfuqishmit dhe tė Lavdėruatit." (Sebe, 6)

arton bala
24-03-08, 16:43
Ky Pėrshkrim qė i ėshtė bėrė zhvillimit tė njeriut qė nga fillimi, e deri sa tek ai formohen gjymtyrėt, nė brendėsi tė mitrės sė nėnes. Ky pėrshkrim dhe kėto sqarime tė qarta dhe pėrmbledhėse tė ēdo periode, nėper tė cilen kalon embrioni pėr nga vjetėrsija i pėrket shekujve para se tė bėhet pėrshkrimi i periodave tė ndryshme tė embrionit e qė ėshtė pėrmendur nga dijet tradicionale.
Ti "demek" kundershtove diēka, tė pakten ashtu po ta merr mendja, :D ... tani pyetja e radhes pėr ty, ēka mendon me fjalen "kaq pėr kėtė kapitull", nuk e ke ndermend qė tė flasėsh pėr secilen periodė veē e veē !?
Ti solle kėtu citate qė sipas mendjes tėnde tė "ndritur" na qenkan kundėrthenie si : " Prej farės " , " Baltės " " Etj etj... Pikėrishtė kėto paraqesinė krijimin nė perioda i cili u zbulua ne shek. 19 .
Do tė pėrgjigjem nese e kundershton secilėn "periodė" veē e vėē" , me duket se ky kapitull pėr mua veē sa ka filluar :D.


"Kaq per kete kapitull" nenkuptonte mbarimin e komentit tim per ate postim. As mos u merakos se le qe per secilin postim tendin ne kete teme do te flas vec e vec. Por nese ke qejf i komentoj te gjitha postimet ne kete rubrike absolut non grata per mua "Mesime Nga Kurani". A po me akrediton a jo? :o))

Persa i perket "demekut" tend, cka te them: Une i ceka dy argumentet e postimit tend, i replikova dhe tash po pres te me tregosh ti si njohes i fjales te gjithedijshmit perse kunderargumentet e mi duhet te shihen si te pavlefshem. Thirri lirisht edhe cubat tjere te Allahut ne ndihme, se mezi po pres te shoh argumentimet e juaja personale, boll mź me citime si pula pa kry. Nuk ju len Artoni ne ujera te ndotur, jo. Dilni prej tyne e mendoni vet..:wink:

arton bala
24-03-08, 16:52
Gjinia e foshnjes


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_03a.jpg

Nė Kuran thuhet se meshkujt dhe femrat janė krijuar nga "pika e farės qė derdhet". Gjithėsesi, jo shumė kohė mė parė, besohej se gjinia e foshnjės pėrcaktohej nga qelizat e nėnės. Shkenca arriti ta zbulojė faktin e pėrmendur nė Kuran vetėm nė shekullin XX.
Jo shumė kohė mė parė mendohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej prej qelizave tė nėnės. Ose mė saktė, besohej se gjinia ishte e pėrcaktuar nga qelizat e mashkullit dhe tė femrės sė bashku. Por nė Kuran na ėshtė dhėnė njė informacion i ndryshėm, sipas tė cilit tė dy gjinitė janė krijuar nga "pika e farės qė hidhet".

"Ai i krijoi tė dy gjinitė, mashkullin dhe femrėn, prej pikės sė farės qė hidhet." (En-Nexhm 46-47)

Pėrmendja e dy gjinive nuk ėshtė e rastėsishme. Nėse Zoti do tė kishte pėr qėllim thjesht krijimin e njeriut, atėherė nė ajet do tė thuhej "Ai e krijoi njeriun… prej pikės sė farės..". Mirėpo ajeti na informon se Zoti i krijoi tė dy gjinitė prej pikės sė farės…
Zhvillimi i gjenetikės dhe biologjisė molekulare ka vėrtetuar shkencėrisht saktėsinė e kėtij informacioni tė dhėnė nė Kuran. Tani ėshtė e qartė se gjinia pėrcaktohet nga qelizat spermatozoide tė mashkullit, ndėrsa femra nuk luan asnjė rol nė kėtė proces.
Kromozomet janė elementet bazė nė pėrcaktimin e gjinisė. Dy nga 46 kromozomet, tė cilat pėrcaktojnė strukturėn e njeriut, janė tė njohura si kromozomet seksuale. Kėto dy kromozome te mashkulli janė emėrtuar "XY", ndėrsa te femra "XX", sepse forma e kėtyre kromozomeve ngjason me shkronjat pėrkatėse. Kromozomi Y mban kodin gjenetik tė mashkullit, kurse kromozomi X atė tė femrės.

Formimi i njė qenieje njerėzore fillon me ndėrthurjen e njė prej kėtyre kromozomeve, i cili gjendet si te ēiftet e mashkullit, ashtu edhe te ato tė femrės. Te femra, komponentet e qelizės seksuale, tė cilat ndahen nė dy pjesė gjatė ovulacionit, mbajnė kromozomet X. Qeliza seksuale e mashkullit, nga ana tjetėr, prodhon dy lloje tė ndryshme qelizash spermatozoide, njėra prej tė cilave pėrmban kromozomet X, ndėrsa tjetra Y. Nėse njė kromozom X i femrės bashkohet me njė qelizė spermatozoide, e cila pėrmban njė kromozom X, atėherė fėmija do tė jetė femėr. Nėse ai bashkohet me njė qelizė spermatozoide qė pėrmban kromozomin Y, fėmija do tė jetė mashkull.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_04.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_05.jpgKromozomi Y mbart karakteristikat mashkullore, ndėrsa kromozomi X ato femėrore. Nė vezėn e nėnės ndodhet vetėm kromozomi X. Nė farėn e babait ndodhen spermatozoide qė mbajnė kromozome X dhe Y. Kėshtu pra, gjinia e foshnjės varet nga fakti se cili prej kromozomeve ndodhet nė spermatozoidin qė fekondon vezėn, X-i apo Y-i. Me fjalė tė tjera, ashtu siē ėshtė shpallur dhe nė ajet, rolin kryesor nė pėrcaktimin e gjinisė e luan sperma qė del nga babai. Kjo njohuri, e cila nuk dihej nė kohėn kur u shpall Kurani, ėshtė argument i qartė pėr burimin hyjnor tė Kuranit.Me fjalė tė tjera, gjinia e foshnjės pėrcaktohet nga ai kromozom i mashkullit qė bashkohet me vezėn e femrės.
Asgjė prej kėtij informacioni nuk dihej para shekullit XX, gjatė tė cilit u zbuluan gjenet. Nė tė vėrtetė, mė parė besohej se gjinia e foshnjes pėrcaktohej nga trupi i femrės. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse gratė fajėsoheshin kur lindnin vajza.
Trembėdhjetė shekuj para zbulimit tė gjeneve, nė Kuran shpallet lajmi i cili hodhi poshtė kėtė besim tė kotė, duke bėrė tė qartė se gjinia e njeriut nuk e ka pikėnisjen nga femra, por te sperma e mashkullit.

Zot o Zot, po a jeni more ju n“veti!!
Po ne cilin vend paska thene Kurani se gjinia percaktohet nga mashkulli (kromozomi "y" i tij)? Titulli i temes pretendon se Kurani (autori i tij) e paska ditur se gjinia e femiut percaktohet nga sperma e mashkullit e jo femres, kurse citimi nga Kurani as nuk mirret me kete pyetje. O njerzve si ju qe mund te genjehen aq lehte, atyre eshte mekat te ju shohesh ndonje gje per te madhe. Ju jeni si foshnjet: Vec me ju permend Allahun e Muhamedin perplaseni per dhe e besoni cka t“ju thuhet. Ncncnc po ku je shku more populli i lashte 4000 vjet, sikur te mos kishe njohur kurre rilindje, kurre akademi te shkencave, sikur te mos kishit pasur kurre nje dite e kurre nje sekond nje te kaluar..

Sqarim:
Ajeti qe ke cituar nuk eshte ne rreshtat 46 deri 47, por 45 deri 46. Dhe nuk flitet per piken e fares qe hidhet, por per piken e fares “qe rrjedhe”. Lexo!! Vec ME MEND, se hore e bote Allah e vetveten!!

Rekomandim:
Kurani qe kam une, eshte i ndare ne sure dhe rreshta. Pra Surja qe t citon me "En-Naxhm 46-47" tek une citohet "53, 46-47". Keshtu qe mundesisht ceke numrin e Sures (perpos emrit).

Kaq per kete kapitull.. :-))

arton bala
24-03-08, 18:32
Ngjitja e lėngut tė mpiksur nė mitėr


Nėse do tė vazhdonim t'i studionim mė tej argumentet e shpallura nė Kuran rreth formimit tė embrionit tė njeriut, do tė hasnim nė disa mrekulli shkencore tė tjera shumė tė rėndėsishme.
Kur qeliza spermatozoide bashkohet me vezėn e femrės, fillon tė formohet qeliza bazė e embrionit. Qeliza e vetme, e cila njihet nė biologji me emrin "zigotė", fillon menjėherė tė riprodhohet nėpėrmjet ndarjes dhe mė pas shndėrrohet nė njė "copė mishi" tė quajtur embrion. Sigurisht qė kjo mund tė shihet nga njerėzit vetėm me ndihmėn e mikroskopit.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_06a.jpg
Nė fazėn e parė tė zhvillimit, foshnja nė barkun e nėnės ėshtė nė formėn e zigotės, e cila ngjitet nė mitėr me qėllim qė tė ushqehet prej gjakut tė nėnės. Nė foton lart duket zigota, e cila ngjason me njė copė mishi. Ky fakt, i cili u zbulua nga embriologjia bashkėkohore, ėshtė njė mrekulli e shpallur nė Kuran 14 shekuj mė parė me anė tė fjalės "alek", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet dhe varet nė nė njė vend" dhe pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjėn, e cila ngjitet nė trup pėr tė thithur gjak.
Sidoqoftė, gjatė periudhės sė zhvillimit, embrioni nuk qėndron nė zbrazėtirė. Ai ngjitet nė mitėr siē ngjiten rrėnjėt e njė bime, tė cilat fiksohen fort nė tokė nėpėrmjet lozeve tė tyre. Nėpėrmjet kėsaj lidhjeje, embrioni arrin tė marrė prej trupit tė nėnės substancat e nevojshme tė jetės.

Nė kėtė pikė, njė mrekulli mjaft domethėnėse ėshtė shpallur nė Kuran. Duke iu referuar zhvillimit tė embrionit nė barkun e nėnės, Zoti pėrdor nė Kuran fjalėn "alek", e cila ėshtė dhe faza e parė e pėrshkrimit tė zhvillimit tė tij.

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi ēdo gjė. Krijoi njeriun prej alekut (nė mitrėn e nėnės). Lexo, se Zoti yt ėshtė mė bujari!" (El-Alek 1-3)

Nga ana gjuhėsore, fjala alek ka kuptimin e "diēkaje tė varur apo tė ngjitur nė diēka tjetėr". E njėjta fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjat qė ngjiten ne trup pėr tė thithur gjakun.
Sigurisht, pėrdorimi i kėsaj fjale pėr tė pėrshkruar nė mėnyrė mjaft tė pėrshtatshme zhvillimin e embrionit nė barkun e nėnės, vėrteton edhe njė herė se Kurani ėshtė shpallje nga Zoti, Zoti i gjithēkaje.

Surja ne fjale sic e lexoj une nga Gjermanishtja:
Sure 96:
1. Lies im Namen deines Herrn, Der erschuf,
2. Erschuf den Menschen aus einem Klumpen Blut.
3. Lies! denn dein Herr ist der Allgütige,

Shqip:
Sure 96, rreshti 1: "Lexo ne emer te Zotit tend, Ai qe krijoi cdo gje,"
96, rreshti 2: "Krijoi njeriun nga nje Klumpen gjaku"
96, rreshti 3: "Lexo! se Zoti eshte me bujari,"

Fjalen "Klumpen" nuk e di ne Shqip, por simbas fjalorit gjerman ka domethenien "nje mase qe rrin e bashkuar, por pa nje forme te ngurte". Pra per nje mse qe rrin e ngjitur dikund as qe behet fjale..

Nisur nga ky definicion per "Klumpen" (e qe fjala "Klumpen" eshte ekuivalenti i fjales arabe "alaq") i jap vetit te drejten te deklaroj pohimin "tend" se nga fjala "alaq" nenkupton nje mase qe rri e ngjitur dikund (dhe jo ne zbrazetire) si TE GABUESHEM!!

Teoria e Arton kafirit:
Nga shprehja "Krijoi njeriun nga nje Klumpen gjaku" ASSESI nuk mund te terheqet perfundimi se autori i Kuranit paska ditur se cygota qendron e ngjitur ne shtresen e brenshme te mitres. Argument: vokabulari i qarte i Kuranit. Mundesia qe jam gabim ekziston, sepse nuk e di se si duhet te kuptohet fjala arabe "alaq". Por sidokudo simbas perkthimit gjerman askush nuk do te vije ndonjehere tek ideja se autori i Kuranit paska ditur se cygota rrin e ngjitur.. Nese fjala arabe "alaq" nenkupton kete gje, atehere pyetjet e mia patrioto-kafirike per Allahun: A VETEM PER ARABET PO T“KERSET TY, AAAA?? Pse s“e ki dergu ne te gjitha gjuhet e botes Kuranin? Kush i ka fajet qe s“ma mbush synin aspak Kurani mua? Ti vet thua se njeriu s“din, a jam i gjithedijshem une m“i lexu Kuranin ne gjermanisht e me "zbulu" sende qe s“i ke thone ti hic, aaaa? Phhiii haaa, edhe ti!! :==)

Albanian
24-03-08, 18:57
Pershendetje tegjithve,

arton bala, pata rastin te lexoj sot 2 postime tuat qe jan ketu me siper dhe te them te drejten jeni shprehur ne menyr teper rigoroze dhe keni ofenduar besimin e te tjerve pa u mbeshtetut ne fakte dhe argumente.

Gaboni teper nese mendoni se me fjal te tilla mund te devijoni njerez nga Islami, perkundrazi i shtyni shumicen te lexojne dhe te explorojne me shum, dhe ne ate menyre ata fitojne edhe me shum besim sepse nuk nevojitet shum kerkim ose koh te gjesh fakte dhe argumente mbi ate se si e pershkruan Kurani dhe Islami krijimin e njeriut.

Madje sot esht shum e leht dhe nje femij i shkolles fillore mund te futet ne video.google.com dhe te kerkoj me fjalet krijimi i njeriut e do ti shfaqen video te animuara te cilat i pershkruajn shum mire krijimin e njeriut, te cilen mund ta gjeni duke klikuar ketu:

http://video.google.com/videoplay?docid=3687216349147498481

Mbetesh i pershendetur dhe shpresoj qe me fakte dhe argumente do te kundershtosh ate qe thuhet ne ate video, pasiqe un e percjella me vemendje dhe i verifikova ajetet te cilat ceken ne video duke i gjetur ato ne http://albislam.com/kurani/

Me Rrespekt
Albanian

arton bala
24-03-08, 19:01
Mbėshtjellja e muskujve rreth kockave


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_07a.jpg
Kockat e foshnjės mbasi zhvillohen krejtėsisht nė barkun e nėnės, vishen me mish gjatė njė faze tė veēantė.
Njė nga ajetet qė pėrshkruan fazat e zhvillimit tė embrionit tė njeriut pohon faktin se nė barkun e nėnės nė fillim zhvillohen kockat dhe mė pas muskujt:

"… Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė copė mishi, pastaj kėtė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin, pastaj e bėmė njeriun krijesė tjetėr (me shpirt).
I lartė ėshtė Zoti, Krijuesi mė i mirė." (El-mu'minun 12-14)Sura 23, rreshti 14: "Dann bildeten Wir den Tropfen zu geronnenem Blut; dann bildeten Wir das geronnene Blut zu einem Fleischklumpen; dann bildeten Wir aus dem Fleischklumpen Knochen; dann bekleideten Wir die Knochen mit Fleisch; dann entwickelten Wir es zu einer anderen Schöpfung. So sei denn Allah gepriesen, der beste Schöpfer."

Shqip:
"Pastaj e shnderruam piken (e fares, spermes) ne gjak te rrjedhshem; pastaj e shnderruam gjakun e rrjedhshem ne nje KLUMPEN nga mishi; pastaj nga KLUMPEN nga mishi eshtrat; pastaj i veshem eshtrat me mish; pastaj e zhvilluam (njeriun) ne nje qenie/krijese tjeter. Keshtu qe i lartmadheruar qofte Allahu, krijuesi me i mire."

(pra e sheh, e ke te njeten fjale peseri: "KLUMPEN". per definicionin e saj ne gjermanisht, lexo nje postim me larte)

Krahaso tash keto pohimet tua:

Vėzhgimet nė nivele mikroskopike treguan se zhvillimi i embrionit nė barkun e nėnės ndodh nė pėrputhje tė plotė me pėrshkrimin nė Kuran. Sė pari, indet kėrcore tė embrionit kthehen nė kocka. Mė pas, qelizat muskulore, tė cilat formohen prej indeve pėrreth kockave bashkohen dhe mbėshtjellin kockat.

Ku e sheh qe pershtatet ky shpjegim shencor me ate te Kuranit? Ku shkruan ne Kuran se indet kercore kthehen ne kocka? Ku qeliza muskulore? Me kaq fantazi qe me duhet te perdor per te lexuar ne nenrreshtat e sures qe ke cituar ti keto shprehje shkencore, une nga ajo sure do te nxjerr edhe cfaredo perfundimi tjeter.

Krahaso edhe nje here zvillimin sipas Kuranit:
1. Pika e fares
behet ne
2. gjak qe rrjedh
behet ne
3. KLUMPEN mishi
behet ne
4. eshtra
e tj.

Krahaso tash shpjegimin shencor nga postimi yt:
1. indet kercore
kthehen ne
2. kocka
pastaj prej
3. indeve per rreth kockave
formohen
4. qelizat muskulore
te cilat bashkohen dhe mbeshtjellin
5. kockat

Une s“shoh perputhshmeri ketu.

arton bala
24-03-08, 19:05
Pershendetje tegjithve,

arton bala, pata rastin te lexoj sot 2 postime tuat qe jan ketu me siper dhe te them te drejten jeni shprehur ne menyr teper rigoroze dhe keni ofenduar besimin e te tjerve pa u mbeshtetut ne fakte dhe argumente.

Gaboni teper nese mendoni se me fjal te tilla mund te devijoni njerez nga Islami, perkundrazi i shtyni shumicen te lexojne dhe te explorojne me shum, dhe ne ate menyre ata fitojne edhe me shum besim sepse nuk nevojitet shum kerkim ose koh te gjesh fakte dhe argumente mbi ate se si e pershkruan Kurani dhe Islami krijimin e njeriut.

Madje sot esht shum e leht dhe nje femij i shkolles fillore mund te futet ne video.google.com dhe te kerkoj me fjalet krijimi i njeriut e do ti shfaqen video te animuara te cilat i pershkruajn shum mire krijimin e njeriut, te cilen mund ta gjeni duke klikuar ketu:

http://video.google.com/videoplay?docid=3687216349147498481

Mbetesh i pershendetur dhe shpresoj qe me fakte dhe argumente do te kundershtosh ate qe thuhet ne ate video, pasiqe un e percjella me vemendje dhe i verifikova ajetet te cilat ceken ne video duke i gjetur ato ne http://albislam.com/kurani/

Me Rrespekt
Albanian

Le pash Zotin mos u boni qesharake. A mendon qe vij une ketu me thone amin amin, a? Ka boll te aso lloji ketu..

Albanian
24-03-08, 19:13
Le pash Zotin mos u boni qesharake. A mendon qe vij une ketu me thone amin amin, a? Ka boll te aso lloji ketu..

Ateher ti je ne vend te gabuar jo un, te ftoj te largohesh nga pjesa: Mesime nga Kurani sepse kjo esht vetem per ata qe deshirojn te msojn dicka nga Kurani.

Te rekomandoj te shkruash ne temen Feja e Shqiptarit dhe atje ti shperhesh kundershtimet ndaj Islamit ketu te pakten te ken muslimanet nje zone te tyre te lire ku mund te kembejn dituri pa i penguar te tjeret dhe pa i devijuar temat.

Edhe pse ti sje i pari as i fundit qe futesh ketu per te shkatrruar bisedat dhe temat faji esht i moderatoreve qe nuk mund ta kontrollojn ne teresi forumin, si ate pjesen Mesime nga Bibla si ket me Mesime nga Kurani mendoj se duhet pastruar nga postimet e tilla qe nuk perputhen me Mesimet e ketyre dy librave te shenjt qe i kan zgjedhur Administratoret ti vendosin ne forum.

Me Rrespekt
Albanian

arton bala
24-03-08, 19:20
Ateher ti je ne vend te gabuar jo un, te ftoj te largohesh nga pjesa: Mesime nga Kurani sepse kjo esht vetem per ata qe deshirojn te msojn dicka nga Kurani.

Te rekomandoj te shkruash ne temen Feja e Shqiptarit dhe atje ti shperhesh kundershtimet ndaj Islamit ketu te pakten te ken muslimanet nje zone te tyre te lire ku mund te kembejn dituri pa i penguar te tjeret dhe pa i devijuar temat.

Edhe pse ti sje i pari as i fundit qe futesh ketu per te shkatrruar bisedat dhe temat faji esht i moderatoreve qe nuk mund ta kontrollojn ne teresi forumin, si ate pjesen Mesime nga Bibla si ket me Mesime nga Kurani mendoj se duhet pastruar nga postimet e tilla qe nuk perputhen me Mesimet e ketyre dy librave te shenjt qe i kan zgjedhur Administratoret ti vendosin ne forum.

Me Rrespekt
Albanian

kadal, kadal se une ne kete rubrike erdha vetem per te biseduar me Valin ne kete teme. Dhe me ftesen eksplicite te Valit. Vali eshte hapes i temes, dhe atij i takon te ftoj dikend te dikutoj mbi temen e hapur. Perndryshe nese pyetem une as eshnat nuk me vijne neper kete rubrike. Pra mos ke dert..

Preshevar
24-03-08, 22:35
Etapat e krijimit te njeriut

Keith L. Moore: -Nuk gjej ndonjė vėshtirėsi qė tė pranoj se Kur'ani ėshtė fjalė e Zotit


http://mesazhi.com/images/news/4177.jpg


ETAPAT E KRIJIMIT TĖ NJERIUT (A)(Kith Mur, prof. i anatomisė dhe embriologjisė nė universitetin e Torontos, nė Kanada. Ka udhėhequr shumė shoqata ndėrkombėtare siē ėshtė shoqatat e dijetarėve tė anatomisė dhe embriologjisė nė Kanada dhe Amerikė, shoqata e dijetarėve tė biologjisė ku pėrfshihen edhe anatomia, embriologjia, biokimia etj)

Professor Emeritus, Department of Anatomy and Cell Biology, University of Toronto. Distinguished embryologist and the author of several medical textbooks, including Clinically Oriented Anatomy (3rd Edition) and The Developing Human (5th Edition, with T.V.N. Persaud).


vazhdon...

Preshevar
24-03-08, 22:38
Pjesa I

Paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi ju.

ETAPAT E KRIJIMIT TĖ NJERIUT (A)

Allahu e dėrgoi Muhammedin a.s. (alejhis selam) pejgamber pėr mbarė njerėzimin, ashtu siē thotė Allahu i madhėruar:

"Ty Muhammed, tė dėrguam mėshirė pėr tė giitha botėrat" (El Enbija, 107)

Muhammedi a.s. u dėrgua pejgamber pėr nomadėt e shkretėtirės. Ai u dėrgua edhe pėr dijetarėt e kohės sonė. U dėrgua pejgamber pėr njerėzit e intelekteve tė ndryshme. Pejgamberėt qė u dėrguan para Muhammedit a.s. iu dėrguan vetėm popullit tė tyre. Allahu nė Kur'an thotė:

"Ēdo popull pati udhėzues, pejgamber "(Err Rr'ad, 7)

Ndėrkaq, misioni i Muhammedit a.s. ėshtė pėr mbarė njerėzimin. Prandaj Allahu i madhėruar mrekullinė e Muhammedit a.s. e veēoi nga mrekullitė e pejgamberėve tė mėparshėm.

Mrekullitė e pejgamberėve para Muhammedit a.s. i shihnin vetėm bashkėkohėsit e tyre. Kohė pas kohe, sa herė qė njerėzit largoheshin nga besimi i vėrtetė, Allahu u dėrgonte atyre pejgamber, duke iu dhėnė mrekulli, qė ti ftonin njerėzit nė besimin nė Njė Zot tė Vetėm, besimin nė Allah. Muhammedi a.s. ėshtė pejgamber i fundit i Allahut deri nė Ditėn e gjykimit. Dhe Allahu bėri qė mrekullia e tij tė jetė e pėrhershme.

Nėse kėrkojmė nga ithtarėt e feve tė tjera qė tė na tregojnė mrekullinė e Musait apo Isait, ata do tė pėrgjigjen se s'munden. Ata s'mund tė na tregojnė shkopin e Musait dhe as tė na tregojnė Isain se si i ngjallte tė vdekurit me emrin e Allahut. Ata do tė thonė se ne kėto i besojmė duke iu pėrmbajtur shėnimeve historike. E nėse pyetet myslimani pėr mrekullinė mė tė madhe tė Muhammedit a.s., ai do tė pėrgjigjet se ėshtė Kur'ani i shenjtė.

Ky ėshtė Kur'ani, mrekullia e pėrhershme. Ai gjendet nė duart tona dhe secili mund ta studiojė atė qė gjendet nė tė.

Allahu i Lartėmadhėruar thotė:

"Thuaj, cili send ka dėshminė mė tė madhe?Thuaj: Allahu ėshtė dėshmues mes nesh e jush.Mua mė ėshtė shpallur ky Kur'an qė me tė t'ia tėrheq vėrejtjen juve dhe atij qė i komunikohet." (El En'am, 19)

Mrekullia e Kur'anit ėshtė dija dhe shkenca qė gjendet nė tė.

Allahu i Lartėmadhėruar thotė:

"Po, Allahu dėshmon pėr atė qė ta zbriti ty, Atė t'a zbriti sipas dijes sė Vet." (En Nisa, 116).

Bashkėkohėsit tanė, studiuesit, profesorėt e universiteteve dhe gjenitė e mendimit njerėzor, mund ta studiojnė dijen dhe shkencėn qė gjendet nė Librin e Allahut. Nė kohėn tonė dijetarėt kanė ecur shumė para nė tė studiuarit e universit.

Edhe Kur'ani flet mbi universin dhe qenien njerėzore. Cili ėshtė rezultati?

Ky ėshtė Keeth More (Kith Mur), njėri nga dijetarėt mė tė mėdhenj nė anatomi dhe embriologji. Nga ai u kėrkua qė tė japė mendimin e tij shkencor rreth vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s. qė i pėrkasin sferės sė specializimit tė tij.

Profesor Mur, ėshtė autor i kėtij libri, (The Developing Human, clinicially oriented embryollogy, Keith L. Moore). Ky libėr ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė: gjermane, ruse, japoneze, kineze, italiane, portugeze, angleze dhe boshnjake.

Kur kėrkuam nga ai tė japė mendimin e tij mbi disa vargje kur'anore dhe thėnie tė Muhammedit a.s. qė kanė tė bėjnė me fushėn e specializimit tė tij, i befasuar dhe i mahnitur PROF MUR tha:

"Si ėshtė e mundur qė Muhammedi para 1400 vitesh t'i pėrshkruajė kaq saktėsisht fazat e zhvillimit tė embrionit nė mitrėn e nėnės, gjė qė u zbulua nga shkenca bashkėkohore, vetėm para 30 vitesh?! "

Mahnitja e tij sė shpejti u shndėrrua nė kureshtje. Ai i paraqiti mendimet e tij nė disa simpoziume shkencore dhe mbajti ligjėratėn me titull "Pėrputhshmėria nė mes embriologjisė dhe asaj qė gjendet nė Kur'an dhe Sunnetin".

Ky ėshtė doktor Abdullah Nasifi, ish-dekani i universitetit tė mbretit Abdul Aziz.Ai na prezanton prof. Mur pėr tė mbajtur ligjėratėn e tij: Ligjėruesi ynė i sotėm ėshtė doktor Kith Mur, prof. i anatomisė dhe embriologjisė nė universitetin e Torontos, nė Kanada. Ai evoluoi gradualisht derisa arriti nė kėtė shkallė. Nė fillim ai punoi 11 vjet nė universitetin Lina Peg, nė perėndim tė Kanadasė. 6 vjet mė parė u bė pėrgjegjės i anatomisė dhe embriologjlsė nė universitetin e Torontos.

Ka udhėhequr shumė shoqata ndėrkombėtare siē ėshtė shoqatat e dijetarėve tė anatomisė dhe embriologjisė nė Kanada dhe Amerikė, shoqata e dijetarėve tė biologjisė ku pėrfshihen edhe anatomia, embriologjia, biokimia etj. Ėshtė zgjedhur anėtar i shoqatės mbretėrore tė mjekėsisė nė Kanada, anėtar i akademisė ndėrkombėtare pėr biologji, anėtar nė shoqatėn e anatomisė pėr Amerikėn e Veriut dhe atė Latine.

Ka shkruar njė numėr librash e mes tyre disa libra nė anatomi dhe embriologji. Ka botuar tetė libra qė konsiderohen manualė pėr studentėt e mjekėsisė, tė cilat janė pėrkthyer nė gjashtė gjuhė: italiane, gjermane, portugeze, spanjolle, greke dhe kineze.

Profesor KITH MUR thotė:

"Kam kėnaqėsinė qė marr pjesė nė shpjegimin e vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s., qė flasin mbi krijimin e embrionit.

Jam plotėsisht i bindur, se kėto fakte, Muhammedit i kanė ardhur nga Zoti,

sepse kėto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohėt e fundit pas njė pune shumė tė lodhshme. Dhe ky ėshtė fakt bindės pėr mua, se Muhammedi ėshtė i dėrguari i Zotit."

Mendoni mbi atė qė tha ky profesor i madh, i cili ėshtė ndėr dijetarėt mė tė famshėm botėrorė nė shkencėn e embriologjisė. Prof. Kith Mur kur i studioi vargjet kur'anore, qė kanė tė bėjnė me sferėn e specializimit tė ti tha: "Gjithsesi Muhammedi duhet tė jetė i dėrguar i Zotit."

Prof.Mur kur e pa shushunjėn qė gjendet nė moēale dhe e krahasoi me embrionin nė etapėn (qė Kur'ani e pėrshkruan) "gjak i ngjizur", - "alaka", gjeti ngjashmėri tė madhe mes tyre. Pastaj ai tha: "Vėrtet embrioni nė etapėn gjak i ngjizur i pėrngjan plotėsisht kėsaj shushunje". Mė pas, ai solli vizatimin e embrionit nė etapėn alakah dhe, pasi e vuri pranė njė fotografie tė kėsaj shushunje moēalore, bėri njė krahasim sqarues midis tyre dhe kėtė ia paraqiti mjekėve nė disa simpoziume shkencore, sikurse shihet nė fig. 1. (a,b)

Prof.Kith Mur gjithashtu sqaroi se embrioni nė kėtė etapė ėshtė i ngjitur nė mitrėn e nėnės, gjė e cila kuptohet edhe nga vetė fjala arabe "alakah", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet".

a) shushunja moēalike

b) embrioni nė ditėt 24-25 nė etapėn "gjaku i ngjizur".

Preshevar
24-03-08, 22:42
fig. 2

Nė kėtė figurė shihet ngjashmėria nė mes shushunjės (alakah) dhe embrionit tė njeriut nė etapėn "gjaku i ngjizur" tė cilin Zoti xh.sh. e emėroi "alakah".

Pra, fjala "alakah" e pėrmendur nė Kur'anin e shenjtė, nėnkupton njėkohėsisht edhe gjakun e mpiksur, edhe diēka qė varet e ngjitet.

Prof. Mur gjithashtu thotė se, kur embrioni gjendet nė etapėn "gjak i ngjizur", gjaku ėshtė i mbyllur nė enėt e tij, para se tė kryhet mbėshtjellja e embrionit me mbėshtjellėsin e tij. Kėshtu embrioni i ngjan "gjakut tė ngjizur". Pra, fjala kur'anore "alakah" pėrfshin tė gjitha cilėsitė e embrionit.

Kush e informoi Muhammedin a.s. pėr kėtė?

Prof.Mur flet edhe mbi embrionin, kur ai kalon nė etapėn tjetėr, tė cilėn Kur'ani e pėrshkruan me fjalėn "mudga", qė do tė thotė "mish i pėrtypur".

Ai solli njė copė balte tė tharė dhe e kafshoi me dhėmbė. Pastaj solli njė fotografi tė embrionit dhe bėri krahasimin nė mes tyre, ku u pa qartė se vėrtet embrioni i ngjante plotėsisht mishit tė pėrtypur "mudgah". fig.2.

fig. 2

Shumė revista kanadeze botuan rezultatet shkencore tė prof. Mur. Kohėt e fundit prof.Mur shfaqi nė TV kanadez serialin me tre pjesė mbi pėrputhshmėrinė mes asaj qė ka thėnė Kur'ani famėlartė, para 1400 vitesh dhe asaj qė ka zbuluar shkenca bashkėkohore sot.

Pastaj Prof.Murit i bėhet pyetja: Prof. besoni ju se Kur'ani ėshtė fjalė e Zotit?

Ai pėrgjigjet: "Nuk gjej ndonjė vėshtirėsi qė ta pranoj kėtė."

Mė pas i bėhet pyetja tjetėr: "Si e besoni Muhammedin a.s. nė kohėn, kur ju besoni edhe Isain?"

Ai pėrgjigjet: "Jam i bindur se qė tė dy ata janė tė sė njėjtės shkollė".

Pra, dijetarėt botėrorė nė kohėn tonė, janė nė gjendje tė provojnė se ky libėr ėshtė zbritur nga Allahu. Ashtu siē thotė i Lartėmadhėruari:

Po, Allahu dėshmon pėr atė qė t'a zbriti ty, atė ta zbriti sipas dijes sė Vet." (En Nisa, 166)

Pra, ata e dinė se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguari i fundit i Allahut.

"Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė Pėrgjithshėm, Mėshiruesit!

"E atyre qė u ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt, ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėfuqishmit dhe tė Lavdėruarit." (Sebe, 6)

ETAPAT E KRIJIMIT TĖ NJERIUT (B)

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė tė gjitha botėrave.

Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi tė dėrguarin tonė, Muhammedin a.s., familjen, shokėt dhe ata qė e ndjekin rrugėn e tij derisa tė jetė jeta.

Ky libėr (The Developing Human, Clinicially Oriented Embryology) ėshtė manual shkencor qė ėshtė bazė nė shkencėn e mjekėsisė botėrore. Ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė. Autori i tij ėshtė prof. Keith Moore (Kith Mur).Kur nė Amerikė u formua njė komision pėr tė zgjedhur librin mė tė mirė nė botė tė shkruar prej njė autori, ky libėr u zgjodh mė i miri.

U takuam me autorin e kėtij libri. Atij i treguam shumė vargje kur'anore dhe thėnie tė Muhammedit a.s. tė cilat kanė tė bėjnė me fushėn e specializimit tė tii, me shkencėn e embriologjisė.

Ai u pajtua me ato qė i treguam. Pastaj i thamė:Prof. ju nė librin tuaj keni pėrmendur Mesjetėn, keni thėnė se nė atė kohė shkenca e embriologjisė s'ka qenė e zhvilluar dhe se ėshtė ditur shumė pak mbi tė. Nė kohėn kur tek ju mbizotėronte errėsira e Mesjetės, nė gadishullin arabik u shpall Kur'ani i shenjtė. Muhammedi a.s. njerėzve u transmetoi fjalėn e Zotit. Veē tė dhėnave tė tjera shkencore, nė Kur'an gjejmė edhe pėrshkrimin e pėrpiktė tė krijimit tė njeriut dhe etapat nė tė cilat kalon embrioni. Prof. ju jeni shkencėtar me famė botėrore, pse nuk u treguat objektiv dhe t'i shkruanit kėto tė vėrteta nė librin tuai ?!

- Ai u pėrgjigj: "Faktet janė tej ju, na i ofroni ato."

Ne iu pėrgjigjėm kėrkesės sė tij. Prof. e mbajti fjalėn dhe u tregua i guximshėm dhe kėshtu nė ribotimin e tretė ai i vendosi citatet kur'anore. Ky botim ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė dhe ėshtė shpėrndarė nė mbarė botėn. Kėtė e lexojnė shkencėtarėt mė me emėr qė zotėrojnė gjuhėt: angleze, ruse, kineze, japoneze, gjermane, italiane, portugeze dhe boshnjake. Pra, dijetarėt e mėdhenj, qė flasin kėto gjuhė, tani i lexojnė shtesat e bėra nga doktor Kith Mur, nė kėtė ribotim.

Prof. Mur, nė librin e tij me titull "Shekujt e Mesjetės", veē tė tjerash shkruan: "Pėrparimi i shkencės nė Mesjetė, ishte shumė i ngadalshėm, dhe nė lidhje me shkencėn e embriologjisė pothuaj se nuk dihej asgjė.

Ndėrkaq nė Kur'anin famėlartė, librin e shenjtė tė myslimanėve, pėrmendet se njeriu krijohet nga pėrzierja e tajitjeve tė mashkullit dhe femrės. Nė Kur'an ka shumė vargje, ku aludohet nė atė se njeriu krijohet nga njė pikė sperme dhe tregohet se ajo vendoset nė mitrėn e femrės si njė farė gjashtė ditėshe. Ėshtė i njohur fakti se veza e fekonduar, pasi ka filluar tė ndahet, fillon tė zhvillohet 6 ditė pas fekondimit.Kur'ani i shenjtė thotė gjithashtu se sperma zhvillohet dhe bėhet gjak i ngjizur, qė nė gjuhė arabe pėrshkruhet me fjalėn "alakah". Veza e fekonduar, pasi ka filluar tė ndahet, i, pėrngjan shushunjės dhe nė kėtė etapė mund tė shihet forma e embrionit.

a) shushunja moēalike (alekah)

b) embrioni nė ditėt 24-25 nė etapėn "gjaku i ngiizur" (alekah)

fig. 3

Nė fig. 3. tek vizatimi a dhe b shihet ngjashmėria midis embrionit nė etapėn qė Kur'ani e pėrshkruan me fjalėn" alakah", qė nėnkupton " gjakun e ngjizur" dhe shushunjėn moēalike.

Kurse forma e embrionit, nė etapėn qė Kur'ani e pėrshkruan me fjalėn "mudgah", qė do tė thotė "copė mishi i pėrtypur", i pėrngjan njė sendi tė pėrtypur nė formė ēamēakėzi, siē shihet nė figurėn 4.

Preshevar
24-03-08, 22:43
fig. 4

Kur e shohim kėtė figurė, fitohet bindja se nė tė shohim gjurmėt e dhėmbėve qė e kanė pėrtypur. Pasi tė kalojnė 40 ose 42 ditė, embrioni merr formėn e njeriut dhe nuk i pėrngjan mė embrionit tė kafshė, sepse embrioni i njeriut nė kėtė periudhė fillon tė fitojė veēoritė e njeriut, siē shihet nė, fig. 5.

fig. 5

Allahu i madhėruar nė Kur'an thotė:

"Ai u krijoi juve nė barqet e nėnave tuaja, krijim pas krijimi, nė tri errėsira." (Ez Zumer, 6)

Ky varg Kur'anor aludon nė atė se embrioni zhvillohet nė brendi tė tre mbėshtjellėsve tė erret, qė janė:

1) Shtresa e jashtme e barkut tė femrės;

2) Shtresa uterinare;

3) Membrana amniokorionike.

Pėr shkak tė hapėsirės, nuk mund tė diskutojmė rreth disa referencave tė tjera, tė cilat janė paraqitur nė Kur'anin e shenjtė dhe qė kanė tė bėjnė me zhvillimin embrional tė njeriut.

Ky ėshtė artikulli qė shkruajti prof. Keith Moore (Kith Mur), gjatė studimit tė tij shkencor, i cili ėshtė shpėrndarė nė mbarė botėn. Falėnderimi i takon Allahut.

Prof. Mur, u bind gjithashtu se ndarjet e tanishme nė shkencėn botėrore, rreth etapave tė zhvillimit tė embrionit nė mitrėn e nėnės janė tė ndėrlikuara dhe tė pakuptueshme dhe nuk ndihmojnė aspak nė kuptimin e etapave tė embrionit, sepse kjo ndarje bazohet nė numra, si etapa nr. 1, etapa nr.2, nr.3, nr.4, nr.5 etj.

Ndarja qė ėshtė pėrmendur nė Kur'an nuk bazohet nė numra, por bazohet nė format e dalluara dhe tė qarta. Nė librin e Zotit, nė Kur'anin e shenjtė, ndarja pėrshkruhet me fjalė, si: farė, gjak i ngjizur (alakah), copė mishi i pėrtypur (mudgah), eshtra, veshja e eshtrave me mish dhe formimi i krijesės.

Pėr kėtė ndarje kur'anore, e cila bazohet nė forma tė caktuara, tė cilat dallohen nga njėra-tjetra, prof. Mur thotė se: "Ėshtė njė ndarje e pėrsosur shkencore, e lehtė, e kuptueshme dhe e dobishme".

Nė njė simpozium shkencor ai tha:

"Embrioni nė mitrėn e nėnės ėshtė i mbrojtur nga tre mbėshtjellės ose tri shtresa:

1) shtresa e jashtme e barkut tė femrės;

2) shtresa uterinare

3) membrana amnikorionike

sikurse shihet nė fig. 6.

fig. 6

Etapat e zhvillimit embrional tė njeriut janė tė ndėrlikuara pėr shkak tė ndryshimeve tė vazhdueshme qė pėson ai. Prandaj tani ekziston mundėsia qė tė institucionalizohet njė rregull i ri pėr pėrshkrimin e etapave tė embrionit duke pėrdorur termat dhe kuptimet qė janė pėrmendur nė Kur'an dhe Sunne. Ky rregull i ri dallohet pėr nga thjeshtėsia, saktėsia dhe pėrputhshmėria me embriologjinė e sotme. Studimet e shumta tė Kur'anit dhe Sunnetit. gjatė katėr viteve tė fundit, bėnė tė mundur zbulimin e shumė tė rejave rreth embrionit, para tė cilave habitet mendja njerėzore. Sipas historisė sė shkencės embriologjike, ėshtė e qartė se nė shekullin e 7-tė, nuk ėshtė ditur asgjė nė lidhje me etapat e embrionit, tė cilat arritėn tė zbulohen nė shek. e 20-tė, prandaj pėrshkrimi i etapave tė embrionit nė Kur'anin e shenjtė, nuk ėshtė bazuar nė njohuritė shkencore tė shek. tė 7-tė.

Pėrfundimi i vetėm logjik ėshtė se kėto pėrshkrime Muhammedit a.s. i janė shpallur nga Zoti, sepse ai nuk mundi t'i dinte kurrsesi kėto tė vėrteta tė hollėsishme, kur dihet se nuk dinte madje as shkrim e lexim.

Pastaj doktor Murit i thamė: Ajo qė thatė ju ėshtė e vėrtetė, por nga faktet e Kur'anit dhe Sunnetit, nė lėmin e shkencės sė embriologjisė, juve u ėshtė vėnė nė dispozicion pak. Pse nuk tregoheni objektiv duke e zgjeruar kėtė sferė shkencore me sqarimin e tė gjitha citateve kur'anore dhe haditheve, tė cilat kanė tė bėjnė me fushėn e specializimit tuaj?

Prof. Mur tha: Unė kam shkruar disa shkrime dhe i kam radhitur nė vende tė pėrshtatshme nė kėtė libėr shkencor, qė ka tė bėjė me embriologjinė. Ndėrkaq qė nga ky moment ju autorizoj juve qė tė shtoni nė librin tim kėto shtesa islame duke pėrfshirė tė gjitha citatet kur'anore dhe hadithet rreth tė cilave kemi biseduar dhe diskutuar, duke i vendosur ato nė vende tė pėrshtatshme. Sqaroni aspektet shkencore tė Kur'anit nė kėtė libėr."Unė e bėra njė gjė tė tillė. Pasta, doktor Mur shkroi njė parathėnie nė lidhje me kėto shtesa islame dhe ky ėshtė libri tė cilin e propozoi vetė doktor Kith Mur.

Ne kemi kontrolluar ēdo faqe, nė tė cilėn ka tė dhėna shkencore rreth embrionit, dhe nė to kemi vendosur citate kur'anore dhe thėnie tė Muhammedit a.s., tė cilat kanė tė bėjnė me ato tė dhėna shkencore. Ne sot jemi dėshmitarė se tek mendjet mė tė ndritura njerėzore po arrihet zhdukja e paragjykimeve dhe e urrejtjes ndaj Islamit.

Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė Pėrgjithshėm, Mėshiruesit

"E atyre qė u ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt, ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėfuqishmit dhe tė Lavdėruatit." (Sebe, 6)
Pėrktheu: Ajni Sinani

uliksi31
25-03-08, 03:23
Ateher ti je ne vend te gabuar jo un, te ftoj te largohesh nga pjesa: Mesime nga Kurani sepse kjo esht vetem per ata qe deshirojn te msojn dicka nga Kurani.

Te rekomandoj te shkruash ne temen Feja e Shqiptarit dhe atje ti shperhesh kundershtimet ndaj Islamit ketu te pakten te ken muslimanet nje zone te tyre te lire ku mund te kembejn dituri pa i penguar te tjeret dhe pa i devijuar temat.

Edhe pse ti sje i pari as i fundit qe futesh ketu per te shkatrruar bisedat dhe temat faji esht i moderatoreve qe nuk mund ta kontrollojn ne teresi forumin, si ate pjesen Mesime nga Bibla si ket me Mesime nga Kurani mendoj se duhet pastruar nga postimet e tilla qe nuk perputhen me Mesimet e ketyre dy librave te shenjt qe i kan zgjedhur Administratoret ti vendosin ne forum.

Me Rrespekt
Albanian

I nderuar Albanian,

Dua vec shkurtimisht te perkujtoj se kjo rubrike eshte per mesime nga Kur'ani, por nuk eshte e then qe vetem muslimanet kane drejt te diskutojn-replikojn. Nese vetem muslimanet diskutojm, tani cka u muar vesh. Poqese te gjithe pajtohemi me mendime te njani tjetrit dhe mendojm njejt, gjithcka e humb edhe kuptimin.
Me siguri edhe ti e din se sahabet debatonin, poashtu Tabiijnet si dhe tabijn Tabijnet per ceshtje te ndryshme te ligjit islam. Diskutime dhe mospajtime kemi edhe ne dite te sodit. Kujto Ahmed Didat, ai debatet i bente me te krishter jo me musliman. Pra islami eshte me nje horizont te gjere, ka vend per diskutime te ndryshme. Gjithe kjo varet nga edukata e debatuesit, dikush e ka "shpirtin ne fyt", dikush ka,universal variety view.
Pra as ne rregullore askund nuk shkruan qe vetem nje grup mund te kycet ne nje rubrike te vecant, bile personalisht mendoj se nuk eshte as etike te behet nje segregacion i tille.
Cka eshte ketu me rendesi? Qe diskutuesi t'i permbahet rregullores, mos te fyej antaret dhe te kete siellje korrekte. Pra as per kete staff-i e as moderatoret nuk mbajn pergjegjesi. Neve mund te editojm shkrimet e juaja por jo edhe te mbajm lekcione edukativo-arsimore. Ky eshte forum shqiptar i barabart per te gjithe, pavarsisht; besimit, ides, prejardhjes sociale e tj.
Une ty te kuptoj ne at cka aludon, por nese diskutimi eshte ne njevel, sic patem rast te shohim para pak kohesh mes BE LK & Hasan Mehmetit. Nuk besoj se cdkush mund te nderhyj ne ato diskutime, pervec atyre qe e njohin kete religjion ne thelb. Do te thot, kan njohuri islame permbi mesatare.
Pra me diskutime (kuptohet diskutime te mirfillta), vec cka pasurohemi te gjithe se bashku dhe mesojm nga njani-tjetri.
Derisa nuk fyhen personalitet hyjnore- fetare qofshin muslimane apo te krishtera, debatet jane te mire-pritura ne ket rubrike. Pervec nese staff-i bjen ndonje vendim te ri.

Me nderime Uliksi

BE LK
25-03-08, 11:24
Ne kete postim i ke dy "argumente": i pari eshte pohimi ne Kuran se spermatozoidi (fara) eshte pershkruar si nje leng i perzier, dhe i dyti eshte "esenca".

Me argumentin e pare autori i postimin deshiron te tregoj se fakti qe fara eshte pershkruar ne Kuran si nje "pike e lenget e perzier" tregon pse Kurani nuk ka mundur te jete shkruar nga nje njeri, sepse ne shekullin 7 njeriu nuk ka pasur njohuri te dij se fara (sperma) eshte dicka e perzier. Ky "argument" per mua eshte i pabesueshem per arsye se per mendimin tim nuk ka njeri ne bote qe do kishte pershkruar spermen si dicka tjeter pos nje leng te perzier, dhe nje pike sperme si nje pike lengu te perzier. Ky emertim nuk ka nevoje te jete bere patjeter nga nje fuqi hyjnore, sepse vet ngjyra e spermes kerkon nje pershkrim te tille, ngase nuk eshte ngjyre e qyrte apo e tejdukshme.

Per argumentin e dyte kam kete kundershtim:
Ne perkthimin tim qe kam per Kuranin nga gjermanishtja, fjalia ne fjale perkthehet keshtu:


Die Anbetung, 35:
7. Der alles vollkommen gemacht hat, was Er schuf. Und Er begann die Schöpfung des Menschen aus Ton.
8. Dann bildete Er seine Nachkommenschaft aus dem Auszug einer verächtlichen Flüssigkeit.

Shqip:

Sure 35, rreshti 7: "Ai qe ka bere cdo gje te persosur. Dhe ai qe e filloi krijimin e njeriut nga balta"
Sure 35, rreshti 8: "Pastaj Ai ia krijoi pasardhesit atij (njeriut) nga nje leng te urrejtshem/gerditshem"

Keshtu qe kemi nje kundershtim ne mes te perkthimit tim "leng i urrejtshem/gerditshem" dhe perkthimit tend "esence e dobet", e cila (esenca) shpjegohet ne postimin tend si "pjesa me e mire e dickaje". Ne termin gjerman "verächtliche Flüssigkeit" nuk ka vend per asnje intepretim pozitiv si p.sh. pjesa me e mire e dickaje, por perkundrazi, simbas termit gjerman sperma pershkruhet si nje leng i urrejtshem apo gerditshem. Simbas fjalorit gjerman, termi "verächtlich" nenkupton "veti qe te nxite urrejtjen".

E atehere perse te vije autori i postimit tend tek perfundimi se Kurani per shkak te formulimit "esence", e cila ka domethenie si pjesa me e mire e dickaje, duhet te shihet si veper e nje Krijuesi Hyjnor? Per mendimin tim termi "leng i urrejtshem" nuk defton as me te pakten hyjesi te Kuranit, por eshte nje term pershkruea fare i rendomte, te cilin mund te peraftyroj se do kishin perdorur shume njerez qe e takojne spermen per here te pare.

Kaq per kete kapitull.

O arton.....

Kur'ani eshte shpallur Arabisht e jo Gjermanisht, keshtu qe kur te flasesh per terma fjalesh, fol ne arabisht e jo ne nje gjuhe qe ska lidhje me shpalljen e kur'anit...!

Me te mira BE LK

arton bala
25-03-08, 21:17
O arton.....

Kur'ani eshte shpallur Arabisht e jo Gjermanisht, keshtu qe kur te flasesh per terma fjalesh, fol ne arabisht e jo ne nje gjuhe qe ska lidhje me shpalljen e kur'anit...!

Me te mira BE LK

U pergjegja une ne kete "argumentin" tend paraprakisht ne postimin nr. 13 te kesaj teme, lexo atje paragrafin e fundit, u pergjegja me pyetje ndaj Allahut ("a vetem per arabet e solle Kuranin?") Ti thua se duhet te dijme arabishten qe te mirremi me Kuranin. A don te thuash se te gjithe ata njerez qe nuk e dijne arabishten nuk e kuptojne nuk e kane kuptuar Kuranin? Nese nuk e ke kuptuar Kuranin, a mund te besosh ne te dicka shume se "qorrazi"? Sa kohe, mendon ti, i nevojiten nje gjermani apo shqiptari te mesoj arabishten ne ate nivel sa qe ai te njeh semantiken dhe prapavine e sakte te te gjitha fjaleve arabe te perdorura ne Kuran? Simbas mendimit tim i nevojitet jo me pak se 10 deri 15 vite mesim intenziv (me se miri duke jetuar njekohesisht ne Arabi, qe te mesohet pra gjuha me shprejt). Nese cdo njeri qe nuk e di arabishten nuk mundet te kuptoj e interpretoj Kuranin, aterehe rruget e vetme te tij per te qene besimtare musliman jane keto dy: ose te investoj afro 10 vite te mesoj gjuhen arabe, ose te mos e hapi gojen hic e te ju besoj klerikeve arabe apo atyre qe e dijne arabishten.

Me tutje me duket s“kam nevoje te vazhdoj. Sepse kjo mafton te tregoj se Islami eshte i koncipuar/perpiluar asi soji qe arabi te kete dobine e tij nga ai. Dobine financiare, dobine kulturore, dobine socialo-etike. Pra me Kuranin arabet e influencojne e ekspolatojen boten me shume se Hitleri qe mundi ta influencoj e eksploatoj boten me miliona ushtare, qindramija avione e tanksa. E tere bota pra duhet te sillet rreth arabeve, kete n“a meson Kurani, duhet te mesohet gjuha e tyre nese deshte dashurine e Allahut, duhet te mesohet ajo fare mire, te investosh shume kohe e energji ne te (sepse Kurani nuk kuptohet me dy tri fjale arabe), duhet te lesh mrapa pune tjera, duhet te fusesh fjale arabe ne gjuhen tende (sic mesova nga Vali se ne shqip fjala arabe "alaq" shqiperohet me "alak"), duhet, e duhet, e duhet. Duhet aq shume sa qe te shkon mendja se Allahu eshte vetem Zot i arabeve. Pse ai zoteriu zgjodhi kete "mundim" per mua e per vellezerit e mi shqiptare? Pse ne duhet te mesojme gjuhe te arabeve e jo anasjelltas? Cili eshte justifikimi i Allahut per kete obligim per mundim? Pyetje mas pyetje forumin e kisha mbushe. Por me mire po pres t“a pergjegjesh se pari ndonjeren, i nderuar BE LK.

valiii
26-03-08, 01:16
Ne kete postim i ke dy "argumente": i pari eshte pohimi ne Kuran se spermatozoidi (fara) eshte pershkruar si nje leng i perzier, dhe i dyti eshte "esenca".
Po pra, nuk egziston as dyshimi mė i vogėl kėtu ;"Ai e pėrsosi krijimin e ēdo gjėje dhe filloi krijimin e njeriut nga balta. Pastaj bėri qė pasardhėsit e tij tė shtohen prej esencės sė njė lėngu tė dobėt." (Es-Sexhde 7-8) .

Pra Esences/bazes/urtėsisė, qė i jep formėn emrionit, mund ta merėsh shembull edhe gjakun nė kėtė rast, gjaku ėshtė poashtu i neveritshėm po esenca e tij ėshtė qė tė funksionoj zemra, pa qarkullimin e gjakut nuk jetėsohet zemra ( "esenca" ) ... konverto tash ti ejakulimi ( sperma ) si njė gjė e neveritshme por prej "esencės" sė njė lėngu tė dobėt vjen deri tek jetėsimi i foshnjės nė mitren e nėnes.

valiii
26-03-08, 01:26
Sqarim : po i citoj vetem ato relevantet ( per lojra fjalesh kismet tek kafja kanqem :D)
Edhe diēka, mos krijo konfuzitet duke cituar ne gjermanishte, mundesishte bazohu ne Kur'anin SHQIP.

Zot o Zot, po a jeni more ju n“veti!!
Po ne cilin vend paska thene Kurani se gjinia percaktohet nga mashkulli (kromozomi "y" i tij)?

Meqe mjeksia perparoi dhe persosen mikroskopet, shkencetaret zbuluan se pika e fares nga e cila krijohet njeriu nuk eshte grumbull i sperms, i cili del pas cdo ejakulilmi. Kjo net e vertete eshte vetem nje pjese e vogel e spermes . Valle a nuk eshte ky zbulim i asaj mbi cka jemi te lajmruar ne librin e Allahut perpara qindra viteve..
Allahu I Lartesuar ka thene :
A mos mėndon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė pėrgjegjėsie). A nuk ka qenė ai nė njė pikė ujė qė derdhet. (El-Kijame : 36-37)

Shkenca bashkekohore ka zbuluar se spermatozoidi eshte shkaktar i gjinis femrore dhe mashkullore. Nese spermatozoidi ( pika e fares ) qe ejakulohet, eshte bartesi i karakteristikave te gjinise mashkullore, i posalinduri do te jete i gjinise mashkullore, e nese eshte bartes i karakteristikave te gjinise femrore, atehere ai duhet te jete i gjinise femrore.
Kjo eshte nje pasqyre e nje grumbulli kromozonesh ( bartesit e karakterisitkave trasheguese ne baze te te cilave formohet njeriu). Ky kromozon se bashku me masen e lenget , e cila del me vrull nga mashkulli, percakton llojin e embrionit dhe e percakton gjinine femrore ose mashkullore.
Kur’ani Fisnik, tregon per ate se gjinine femrore ose mashkullore e percakton lengu i mashkullit, i cili ejakulohet nga pikat e shumta te fares (spermatozoidet).
Allahu i Lartesuar ka thene :
A mos mėndon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė pėrgjegjėsie). A nuk ka qenė ai nė njė pikė ujė qė derdhet. (El-Kijame : 36-37)

Dhe Ai ėshtė qė krijoi llojet - mashkullin dhe femrėn
Nga pika e farės qė hidhet (En-Nexhm: 45-46)

Pra, pika e fares e cila derdhet, gjendet ne lengun (spermen) e njeriut, sic e permendi kete edhe ajeti i meparshem .
Ajeti tjeter precizon se lloji I gjinise, mashkullore ose femrore, percaktohet ne kete pike te fares, e cila del nga mashkulli.

valiii
26-03-08, 01:51
Ku e sheh qe pershtatet ky shpjegim shencor me ate te Kuranit? Ku shkruan ne Kuran se indet kercore kthehen ne kocka? Ku qeliza muskulore? Me kaq fantazi qe me duhet te perdor per te lexuar ne nenrreshtat e sures qe ke cituar ti keto shprehje shkencore, une nga ajo sure do te nxjerr edhe cfaredo perfundimi tjeter.

Pasi qe embriologjija perparoj, mjeket zbuluan se supozimet e para per krijimin e eshtrave u paraprijne supozimeve te para te krijimit te muskujve ( MISHIT ). Per kete flet Kur'ani :" Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, dhe eshtrave ua veshėm mishin..." (El-Mu'minun: 14)

Krahaso edhe nje here zvillimin sipas Kuranit:
1. Pika e fares
behet ne
2. gjak qe rrjedh
behet ne
3. KLUMPEN mishi
behet ne
4. eshtra
e tj.

Krahaso tash shpjegimin shencor nga postimi yt:
1. indet kercore
kthehen ne
2. kocka
pastaj prej
3. indeve per rreth kockave
formohen
4. qelizat muskulore
te cilat bashkohen dhe mbeshtjellin
5. kockat

Une s“shoh perputhshmeri ketu.


Pėr All-llahun, Ne krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte.Pastaj atė (ajke - baltė) e bėmė (e shndėrruam) pikė uji (farė) nė njė vend tė sigurt.Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirtė). I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!

1. Balta
2.Pike uji- fare ( sperme )
3. Cope gjaku
4.Cope mishi
5. Eshtra
6. Eshtrat te veshura me mish .

Per me teper lexo ne postimin e #10 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1290540&postcount=10)

valiii
26-03-08, 02:10
(sic mesova nga Vali se ne shqip fjala arabe "alaq" shqiperohet me "alak")
Ngjitja e lėngut tė mpiksur nė mitėr
Nėse do tė vazhdonim t'i studionim mė tej argumentet e shpallura nė Kuran rreth formimit tė embrionit tė njeriut, do tė hasnim nė disa mrekulli shkencore tė tjera shumė tė rėndėsishme.
Kur qeliza spermatozoide bashkohet me vezėn e femrės, fillon tė formohet qeliza bazė e embrionit. Qeliza e vetme, e cila njihet nė biologji me emrin "zigotė", fillon menjėherė tė riprodhohet nėpėrmjet ndarjes dhe mė pas shndėrrohet nė njė "copė mishi" tė quajtur embrion. Sigurisht qė kjo mund tė shihet nga njerėzit vetėm me ndihmėn e mikroskopit.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_21_06a.jpg
Nė fazėn e parė tė zhvillimit, foshnja nė barkun e nėnės ėshtė nė formėn e zigotės, e cila ngjitet nė mitėr me qėllim qė tė ushqehet prej gjakut tė nėnės. Nė foton lart duket zigota, e cila ngjason me njė copė mishi. Ky fakt, i cili u zbulua nga embriologjia bashkėkohore, ėshtė njė mrekulli e shpallur nė Kuran 14 shekuj mė parė me anė tė fjalės "alek", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet dhe varet nė nė njė vend" dhe pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjėn, e cila ngjitet nė trup pėr tė thithur gjak.
Sidoqoftė, gjatė periudhės sė zhvillimit, embrioni nuk qėndron nė zbrazėtirė. Ai ngjitet nė mitėr siē ngjiten rrėnjėt e njė bime, tė cilat fiksohen fort nė tokė nėpėrmjet lozeve tė tyre. Nėpėrmjet kėsaj lidhjeje, embrioni arrin tė marrė prej trupit tė nėnės substancat e nevojshme tė jetės.

Nė kėtė pikė, njė mrekulli mjaft domethėnėse ėshtė shpallur nė Kuran. Duke iu referuar zhvillimit tė embrionit nė barkun e nėnės, Zoti pėrdor nė Kuran fjalėn "alek", e cila ėshtė dhe faza e parė e pėrshkrimit tė zhvillimit tė tij.

"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi ēdo gjė. Krijoi njeriun prej alekut (nė mitrėn e nėnės). Lexo, se Zoti yt ėshtė mė bujari!" (El-Alek 1-3)

Nga ana gjuhėsore, fjala alek ka kuptimin e "diēkaje tė varur apo tė ngjitur nė diēka tjetėr". E njėjta fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar shushunjat qė ngjiten ne trup pėr tė thithur gjakun.
Sigurisht, pėrdorimi i kėsaj fjale pėr tė pėrshkruar nė mėnyrė mjaft tė pėrshtatshme zhvillimin e embrionit nė barkun e nėnės, vėrteton edhe njė herė se Kurani ėshtė shpallje nga Zoti, Zoti i gjithēkaje.

Ncncncncncncncncncncncnccncncn !!!

valiii
26-03-08, 03:23
Nė shumė ajete kuranore janė pėrmendur edhe fazat e krijimit tė njeriut.
Pėr kėtė le tė marrim shembull ajetin kuranor tė mėposhtėm :


Pėr All-llahun, Ne krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte.
Pastaj atė (ajke - baltė) e bėmė (e shndėrruam) pikė uji (farė) nė njė vend tė sigurt.
Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirtė). I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!
( Kur’an El – Muminun 12-14 )

Pra fazat e krijimit janė tokė , pikė ( farė ) , diēka e varur , copė mishi , eshtra dhe mish . Po tė bėjmė njė pėrmbledhje tė shumės sė pėrgjithshme tė pėrmendjes sė kėtyre fazave pėrfitojmė numrin 65. Po kaq herė ėshtė pėrmendur edhe fjala “ njeri “

BE LK
26-03-08, 13:06
U pergjegja une ne kete "argumentin" tend paraprakisht ne postimin nr. 13 te kesaj teme, lexo atje paragrafin e fundit, u pergjegja me pyetje ndaj Allahut ("a vetem per arabet e solle Kuranin?") Ti thua se duhet te dijme arabishten qe te mirremi me Kuranin. A don te thuash se te gjithe ata njerez qe nuk e dijne arabishten nuk e kuptojne nuk e kane kuptuar Kuranin? Nese nuk e ke kuptuar Kuranin, a mund te besosh ne te dicka shume se "qorrazi"? Sa kohe, mendon ti, i nevojiten nje gjermani apo shqiptari te mesoj arabishten ne ate nivel sa qe ai te njeh semantiken dhe prapavine e sakte te te gjitha fjaleve arabe te perdorura ne Kuran? Simbas mendimit tim i nevojitet jo me pak se 10 deri 15 vite mesim intenziv (me se miri duke jetuar njekohesisht ne Arabi, qe te mesohet pra gjuha me shprejt). Nese cdo njeri qe nuk e di arabishten nuk mundet te kuptoj e interpretoj Kuranin, aterehe rruget e vetme te tij per te qene besimtare musliman jane keto dy: ose te investoj afro 10 vite te mesoj gjuhen arabe, ose te mos e hapi gojen hic e te ju besoj klerikeve arabe apo atyre qe e dijne arabishten.

Me tutje me duket s“kam nevoje te vazhdoj. Sepse kjo mafton te tregoj se Islami eshte i koncipuar/perpiluar asi soji qe arabi te kete dobine e tij nga ai. Dobine financiare, dobine kulturore, dobine socialo-etike. Pra me Kuranin arabet e influencojne e ekspolatojen boten me shume se Hitleri qe mundi ta influencoj e eksploatoj boten me miliona ushtare, qindramija avione e tanksa. E tere bota pra duhet te sillet rreth arabeve, kete n“a meson Kurani, duhet te mesohet gjuha e tyre nese deshte dashurine e Allahut, duhet te mesohet ajo fare mire, te investosh shume kohe e energji ne te (sepse Kurani nuk kuptohet me dy tri fjale arabe), duhet te lesh mrapa pune tjera, duhet te fusesh fjale arabe ne gjuhen tende (sic mesova nga Vali se ne shqip fjala arabe "alaq" shqiperohet me "alak"), duhet, e duhet, e duhet. Duhet aq shume sa qe te shkon mendja se Allahu eshte vetem Zot i arabeve. Pse ai zoteriu zgjodhi kete "mundim" per mua e per vellezerit e mi shqiptare? Pse ne duhet te mesojme gjuhe te arabeve e jo anasjelltas? Cili eshte justifikimi i Allahut per kete obligim per mundim? Pyetje mas pyetje forumin e kisha mbushe. Por me mire po pres t“a pergjegjesh se pari ndonjeren, i nderuar BE LK.

Arton Te lutem lexoje dhe njehere....

O arton.....

Kur'ani eshte shpallur Arabisht e jo Gjermanisht, keshtu qe kur te flasesh per terma fjalesh, fol ne arabisht e jo ne nje gjuhe qe ska lidhje me shpalljen e kur'anit...!

Me te mira BE LK