PDA

View Full Version : Kosovės Tė Pavarur E Sovrane


xheladin
28-03-08, 12:59
xheladin hamza

KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

(akrostik)Pėrplasen shkėmbinjtė shekullore tė vjetra e toka ndahet

Ata qė me gjakun e tyre tė kuq e lagėn kėtė tokė tė bekuar

Varret e tyre pėrgjithmonė ndritin dritė hyjnore pėr ne

Aurora mbi shpirtra tė tyre shkėlqen me ngjyra tė kristalta

Ranishtės me trėndafila tė kuq rrugėtojnė botės hyjnore

Ėndrrat pėr tė cilat syhapur ėndėrronin – u realizua pėrjetėsisht

Sofrėn me bukė, krip e zemėr e shtrojmė tani pa frikė nė liri

Ikonė dhe emblemė e KOSOVĖS TĖ PAVARUR E SOVRANE

Ashtu si e dėshiruat jeni dhe pėrjetėsisht mbeteni JU!15. 02. 2008.

valiii
28-03-08, 14:42
Politikanet tonė, nė vend se tė hapin Ambasada nė vendet qė na pranuan, mė mirė do tė ishte te lobojnė nėper vende qė s'na pranuan ( apo nuk na njohin mirė ose janė indiferente )

Anarkia akoma sundon....

Vandalizmat s'kanė tė ndalur ne veriun e cenuar...

Adelina Ismaili (ri)kthehet.....

Rambo ende mbetet andej grilave te gjygjit me te po(liti)zuar ne historine e njerzimit...

Ėshtė kjo sfida e radhės !!!....

Stema Hymni dhe Flamuri i "komuniteteve" ėshtė njė arsye mė shumė pėr tė dėshmuar se tallava ėshtė nė trend.

Identiteti jonė nuk figuron nė tė ashtuquajturen 'Akti mė i lart juridikė', Kush... tė, tuta ?..( mos u tut, mos u tut ) :D....

Avganistani hyn nė historinė tonė si populli i parė qė na njohi ( spaten tjetėr punė kta "harapt" bre rodi i....., na muren ftyren para miqve tanė :P)