PDA

View Full Version : Miqt e vjetėr nuk harrohėn, Aleanca Serbia-Islamia


Pupi
28-03-08, 21:55
Serbia do t’i shesė Irakut armatim nė vlerė prej 230 milionė dollarė
Ministria e Mbrojtjes e Serbisė ka njoftuar se ka nėnshkruar marrėveshje pėr shitjen e pajisjeve ushtarake nė Irak me vlerė prej 230 milion dollarė. Nė marrėveshje pėrfshihen, stėrvitjet ajrore, pistoleta, mortaja, ekploziv etj. Ministri i Mbrojtjes, Dragan Shutanovac ka deklaruar se kjo paraqet "marrėveshjen e shekullit" pėr industrinė e armatimit tė Serbisė.

Preshevar
29-03-08, 00:13
Sėrbia - Iraku... (ndoshta) Pupi, mos gabo ! Se edhe Ne jemi Islam, Bosnja eshte Islam, Shqipėria e shqipetaret e Maqedonis e te Malit te Zi, por Luftė bėrėm me ta dhe nuk ka kurfar "miqėsie" siq na len per ta kuptuar !

Mos e ul veten ne ket nivel, dhe mati fjalet tjera here.

Guri i madh
29-03-08, 01:08
Sėrbia - Iraku... (ndoshta) Pupi, mos gabo ! Se edhe Ne jemi Islam, Bosnja eshte Islam, Shqipėria e shqipetaret e Maqedonis e te Malit te Zi, por Luftė bėrėm me ta dhe nuk ka kurfar "miqėsie" siq na len per ta kuptuar !

Mos e ul veten ne ket nivel, dhe mati fjalet tjera here.po po arabet jan te veqant dje nė radio kosov nė oren 17 ishte nji emison pse shtetet arabe nuk e njohen pavarsin e kosoves ,ata te ftuarit te gjith ishin njohes tė mir tė shteteve arabe dhe nuk pritet me na njoft siq u deklarun kta njohes te mir te shteteve arabe siq deklarun vetem nga JORDANI ishin martue me teper se 2000 persona te politikes jordaneze me shkina te serbis do me than se shkjet edhe muslimant me shumic jan miq tė pa ndar

Preshevar
29-03-08, 01:40
po po arabet jan te veqant dje nė radio kosov nė oren 17 ishte nji emison pse shtetet arabe nuk e njohen pavarsin e kosoves ,ata te ftuarit te gjith ishin njohes tė mir tė shteteve arabe dhe nuk pritet me na njoft siq u deklarun kta njohes te mir te shteteve arabe siq deklarun vetem nga JORDANI ishin martue me teper se 2000 persona te politikes jordaneze me shkina te serbis do me than se shkjet edhe muslimant me shumic jan miq tė pa ndar

Eeeh tani ? Te bejn qka te dojn arabet, tek e fundit askush s'tha qe duhet ti marim shembull ata, po Islamin mos te na perzieje e mos te na akuzoj Pupi per miqesi me serbet. Le te kuptoje qe Feja e Allahut eshte e paqtė ne ket Histori !...

E kam postuar nje deklarat te nje Dijetari musliman se qfar ka folur per pavarsinė e kosovės, po edhe ata jan ber si shqiptaret, si marin parasysh "fetarėt". Tani kemi edhe politikan Shqiptar te cilet jan martuar me shkina, a eshte me keq se sa nje arab ? s'besoj...

Muslimanėt ku do qe gjinden ne ket bot, jan 100% Pro-Pavarsisė Kosovės ! Por jo edhe burrshtetasit te cilet luftojn per nje karrik, e kemi pas rastin me Ibrahim R., emrin musliman, po vet kėrka hiq. Keta jan frank-masona, qe shfrytzojn kesi lloj rastesh per ta mposhtur Islaminė. Nje kryetar qe s'eshte i mir per te vetit, qka presim na nga ta ?... asgje !

Guri i madh
29-03-08, 01:43
Eeeh tani ? Te bejn qka te dojn arabet, tek e fundit askush s'tha qe duhet ti marim shembull ata, po Islamin mos te na perzieje e mos te na akuzoj Pupi per miqesi me serbet. Le te kuptoje qe Feja e Allahut eshte e paqtė ne ket Histori !...

E kam postuar nje deklarat te nje Dijetari musliman se qfar ka folur per pavarsinė e kosovės, po edhe ata jan ber si shqiptaret, si marin parasysh "fetarėt". Tani kemi edhe politikan Shqiptar te cilet jan martuar me shkina, a eshte me keq se sa nje arab ? s'besoj...

Muslimanėt ku do qe gjinden ne ket bot, jan 100% Pro-Pavarsisė Kosovės ! Por jo edhe burrshtetasit te cilet luftojn per nje karrik, e kemi pas rastin me Ibrahim R., emrin musliman, po vet kėrka hiq. Keta jan frank-masona, qe shfrytzojn kesi lloj rastesh per ta mposhtur Islaminė. Nje kryetar qe s'eshte i mir per te vetit, qka presim na nga ta ?... asgje !


e prej kuhit ka rrjedh islami

Preshevar
29-03-08, 01:48
e prej kuhit ka rrjedh islami

Prej Zotit, tek Muhamedi a.s.

Shembulli yn eshte Muhamedi a.s., e jo Hysni Mubarak apo Mbretėrit e Arabis qė s'jan kerkah hiq !

Arb
29-03-08, 03:38
Prej Zotit, tek Muhamedi a.s.

Shembulli yn eshte Muhamedi a.s., e jo Hysni Mubarak apo Mbretėrit e Arabis qė s'jan kerkah hiq !

Eh mene he bir...

Edhe ti e pave qysh prej Zotit ja msyni kah Muhamedi.

Shembulli yt eshte Muhamedi. Ti je nder ata qe beson ne njerez. Per dallim nga ti me co., ka njerez qe nuk besojne ne njerez....

Arb
29-03-08, 03:42
Sėrbia - Iraku... (ndoshta) Pupi, mos gabo ! Se edhe Ne jemi Islam, Bosnja eshte Islam, Shqipėria e shqipetaret e Maqedonis e te Malit te Zi, por Luftė bėrėm me ta dhe nuk ka kurfar "miqėsie" siq na len per ta kuptuar !

Mos e ul veten ne ket nivel, dhe mati fjalet tjera here.

Boshnjaket jane sllave. Flasin Shkinisht. Kane gjak sllavesh. Jetojne ashtu si sllavet e tjere ne troje te pushtuara (shekuj me heret). Kane doke dhe zakone sllave. Kane muzike e kulture sllave. Jane martu me shekuj me sllavet tjere. Ata deri para luftes me shkijet, jane identifikuar si sllave, boshnjake...

E kush po te thote ty se Shqiptaret identifikohen si islame. jane vetem ata me pak se 1% (si ti me shoke) qe identifikohen si Islame. Te tjeret thjeshte si Shqiptare.

Edhe perpjekja e pare e nje partie e islameve "Shqiptare" deshtoj keqas ne zgjedhjet e fundit. Partia e Drejtesise (e vahabeve), mori me pak se 10.000 vota. Nga mbi 600.000 votues, harapizimin e votuan pak me shume se 1%.

Kercovari
29-03-08, 08:42
India ka mbi 50 besime fetare..Indi e quajne..Shqiptaret kan 3 besime fetare shqiptare i quajne..pse more i ngatroni punet duke e ve bythen ne koke?!
E gjitha ajo qe ben Srbia dhe Rusia me shtete islamike eshte nje strategji e kahmotshme e ngjashme me ate qe beri Tito me boten e shteteve te pavarura ku shumica ishin shtete Islamike..ku mbeti ajo organizate?
Ska more shqiptari te beje me ansje bote religjioze me sa do qe dikush te jape mund per te bind boten ndryshe nga ajo qe ka trashigu shqiptari nder shekuj.
Konfrontime dhe intriga per te politizu besimin fetare jan te dukshme ne cdo shtete,po kur populli nuk ua ve veshin ato mbeten si lufte filozofike.Edhe ketu ne Zvicer katoliket me Protestantet nuk kan aq mardhenje te mira,por populli nuk ua ve evshin dhe kan mbete te strukur ne fole te tyre si miza perdhecke gati te padukshem.

Preshevar
29-03-08, 10:58
Eh mene he bir...

Edhe ti e pave qysh prej Zotit ja msyni kah Muhamedi.

Shembulli yt eshte Muhamedi. Ti je nder ata qe beson ne njerez. Per dallim nga ti me co., ka njerez qe nuk besojne ne njerez....

Un jam nder ata qe besojn qe Muhamedi ishte i derguar i Zotit, e jo vet Zoti. A hala se msove qeto a ? Phuu po i trash tek je !!Boshnjaket jane sllave. Flasin Shkinisht. Kane gjak sllavesh. Jetojne ashtu si sllavet e tjere ne troje te pushtuara (shekuj me heret). Kane doke dhe zakone sllave. Kane muzike e kulture sllave. Jane martu me shekuj me sllavet tjere. Ata deri para luftes me shkijet, jane identifikuar si sllave, boshnjake...

E kush po te thote ty se Shqiptaret identifikohen si islame. jane vetem ata me pak se 1% (si ti me shoke) qe identifikohen si Islame. Te tjeret thjeshte si Shqiptare.

Edhe perpjekja e pare e nje partie e islameve "Shqiptare" deshtoj keqas ne zgjedhjet e fundit. Partia e Drejtesise (e vahabeve), mori me pak se 10.000 vota. Nga mbi 600.000 votues, harapizimin e votuan pak me shume se 1%.

Boshnjaket jan sllav, po jan edhe musliman qe automatikisht i takojn besimit ISLAM. N'qoft se nuk je kon n'gjum, ke mund me vrejt qe para ca vitesh kan luftuar kunder SHKIVE, ORTODOKSEVE, ashtu sikur Shqiptaret qe i takojn besimit Islam. Luftuan ne Kosove, Ks-Lindore, Maqedoni, bile edhe ne Mal te zi u perzi pak,... e gjith kjo kunder kujt ? Kunder qatyre qe ta vizatojshin kryqin ne shtepi !

Un po t'them qe Shqiptaret identifikohen si ISLAM. Ne Kosove i ke 30'014 Katolik nder 2 milion musliman dhe 120 mije ortodoks, qfar i thua ksaj kur me shum ke serb se sa shqiptar katolik ?... e di qe s'ju kajtet kjo, as mua s'mu kish kajt me pas qen e kundėrta, vetes qefin mundesh me ja marue po e verteta prap se prap do kishte mbet e vertet.

Ani ku del tek Partia e Drejtsis, per ata mos e ke dert. Ishte hera e par qe u prezentuan dhe 10'000 vota (me fjalt e tua) i paskan fitue, po keta 590'000 votues prap se prap per nje musliman votuan e jo per Mark Krasniqin.

Arb
29-03-08, 11:52
India ka mbi 50 besime fetare..Indi e quajne..Shqiptaret kan 3 besime fetare shqiptare i quajne..pse more i ngatroni punet duke e ve bythen ne koke?!
E gjitha ajo qe ben Srbia dhe Rusia me shtete islamike eshte nje strategji e kahmotshme e ngjashme me ate qe beri Tito me boten e shteteve te pavarura ku shumica ishin shtete Islamike..ku mbeti ajo organizate?
Ska more shqiptari te beje me ansje bote religjioze me sa do qe dikush te jape mund per te bind boten ndryshe nga ajo qe ka trashigu shqiptari nder shekuj.
Konfrontime dhe intriga per te politizu besimin fetare jan te dukshme ne cdo shtete,po kur populli nuk ua ve veshin ato mbeten si lufte filozofike.Edhe ketu ne Zvicer katoliket me Protestantet nuk kan aq mardhenje te mira,por populli nuk ua ve evshin dhe kan mbete te strukur ne fole te tyre si miza perdhecke gati te padukshem.

Eh more burre, mire paska fol, po cka me ju ba ketyne fetareve te rinj qe na lodhen kryet me ideologjite fetare islame...

Arb
29-03-08, 11:54
Un jam nder ata qe besojn qe Muhamedi ishte i derguar i Zotit, e jo vet Zoti..

Nuk te thashe qe Muhamedi eshte Zoti. Te thashte ku e pave ti qysh prej zpti (feja) ja msyni kah Muhamedi.

Edhe kush te tha qe muhamedi eshte i dergumi i Zotit? A ne libra te shpellave beson a?

Preshevar
29-03-08, 12:44
Nuk te thashe qe Muhamedi eshte Zoti. Te thashte ku e pave ti qysh prej zpti (feja) ja msyni kah Muhamedi.

Edhe kush te tha qe muhamedi eshte i dergumi i Zotit? A ne libra te shpellave beson a?

Sepse Zoti e zgjodhi atė (paqja qoft mbi te)., Ardhja e tij eshte paralajmeruar edhe ne bibel e dhe ne Tevrat.

Per kesi lloj pytjesh tu pergjigjem tek Mesime nga Bibla qe ta kuptosh me mir, se ka bajagi per qka me fol, po me kend ? Po ikni si prej dreqit prej asaj rubrike e kur po eshte puna me ofendue po jeni te Parėt.

I thash edhe Sokolit t'Maleve qe e vėrteta na intereson te gjithve, pra mir pjes edhe ti qe ta kuptojm "kėte te VĖRTET" !

Pupi
29-03-08, 21:41
Sėrbia - Iraku... (ndoshta) Pupi, mos gabo ! Se edhe Ne jemi Islam, Bosnja eshte Islam, Shqipėria e shqipetaret e Maqedonis e te Malit te Zi, por Luftė bėrėm me ta dhe nuk ka kurfar "miqėsie" siq na len per ta kuptuar !

Mos e ul veten ne ket nivel, dhe mati fjalet tjera here.


Tash unė mos ta qel gojen fare, apo ?

"Preshevar"(Pash zoten kallzona emrin'ēfardo njė emer' e tė quajm me emer, sepse sa her qė tė drejtohėm ty, mė shkon mendja se i bie grusht Preshevės).


"Preshevar" ēfaj kam unė qė i titulloj kaq hieshėm Temat(profesioni i dikurshėm preshevar:wink:), mjerisht nuk kam kohė tė marrė pjes nė to sa duhėt, pėr tju'a bėrė byk kėto miqėsit e quditshme.
Paskan pasuar pėrgjegjie tė bollėkshme, mė falni mua se po dal pak me lag pak fytin(jo me raki Preshevar, sepse diku mė ke akuzuar).

Vijė vijė.......

premium
29-03-08, 22:04
po po arabet jan te veqant dje nė radio kosov nė oren 17 ishte nji emison pse shtetet arabe nuk e njohen pavarsin e kosoves ,ata te ftuarit te gjith ishin njohes tė mir tė shteteve arabe dhe nuk pritet me na njoft siq u deklarun kta njohes te mir te shteteve arabe siq deklarun vetem nga JORDANI ishin martue me teper se 2000 persona te politikes jordaneze me shkina te serbis do me than se shkjet edhe muslimant me shumic jan miq tė pa ndar
Islami me ortodos-krishter -ateist-satanist-budist... kurqysh nuk i pershtaten as cermonite,as principiatat,dhe me rendesi eshte fete kane dallimin sikur dita me naten.
ndersa krishterizmi-ortodoksi jane thua se nje nene ka lindur arsyja eshte p.sh. ujku ujkun nuk e han po ashtu kryqi kryqin nuk e shtyp, me ngjajshmeri kryqe me ngjajshmeri kishe me ngjajshmeri vorreze, me ngjajshmeri lutjet , korri etj etj. Ngjajshmerine mes tyre e ndan nje rruge te holle sikur kime te flokeve.

BE LK
29-03-08, 23:44
Serbia do t’i shesė Irakut armatim nė vlerė prej 230 milionė dollarė

Ministria e Mbrojtjes e Serbisė ka njoftuar se ka nėnshkruar marrėveshje pėr shitjen e pajisjeve ushtarake nė Irak me vlerė prej 230 milion dollarė. Nė marrėveshje pėrfshihen, stėrvitjet ajrore, pistoleta, mortaja, ekploziv etj. Ministri i Mbrojtjes, Dragan Shutanovac ka deklaruar se kjo paraqet "marrėveshjen e shekullit" pėr industrinė e armatimit tė Serbisė.
Pup... Pas disa hetimeve doli se shqiperia i ka shitur arme organizatave terroriste te bin ladenit, e ne krahun tjeter ka derguar trupa ne avganistan.!

Pa hajt biri i shqipes ma preshkruaj aleancen tani...!?

Turp, turp, turp....!

p.s. Ketu shikoj disa bashkebisedues qe nuk dine as shqip e leje ma me fol per keto gjera kaq te pa kuptueshme ne realitet...!

Preshevar
30-03-08, 00:47
Tash unė mos ta qel gojen fare, apo ?

"Preshevar"(Pash zoten kallzona emrin'ēfardo njė emer' e tė quajm me emer, sepse sa her qė tė drejtohėm ty, mė shkon mendja se i bie grusht Preshevės).


"Preshevar" ēfaj kam unė qė i titulloj kaq hieshėm Temat(profesioni i dikurshėm preshevar:wink:), mjerisht nuk kam kohė tė marrė pjes nė to sa duhėt, pėr tju'a bėrė byk kėto miqėsit e quditshme.
Paskan pasuar pėrgjegjie tė bollėkshme, mė falni mua se po dal pak me lag pak fytin(jo me raki Preshevar, sepse diku mė ke akuzuar).

Vijė vijė.......

Shko ku te duash mor Pupi, vet refuzon qe te quajm shtet Islamik sepse kemi nje perqindje te vogel te krisher, kurse po e mar shembull egjiptin qe numron mbi 10 % te Krishter, Ti e quan shtet "Islam" kurse ka me shum te krishter se sa ne trojet Shqiptare, qfar faji te kam un ty qe s'je i aft ti dallosh shtetet arabe me ato "Islame" ? A bash kaq i padishem tek je a ? S'po ta ze per t'madhe tek e fundit, ke ardhur me nje qėllim te caktuar ketu, ket e verejm me temat serioze qe i ke hap deri me tash dhe me titujt e ndryshme qe ua ke ven, ndoshta edhe per ket te ka mbetur profesion i dikurshem, jemi ne dijoni qe mediat kan luajtur gjithmon nje rol te pa-drejtsis duke akuzuar, shtuar e falsifikuar shum gjera per qellime personale.

Kurse Preshevari te ka replikuar, sepse vllezerit dhe motrat e tija i quajte "Salaudina", e ne, s'jemi Salaudina MR. PUPI ! Shpresoj qe ke mar mesim nga akuza e fundit dhe tjera here mendon 7 here para se ta vendosesh nje TITULL krejtsisht DEBIL ! Mesohu ta edukosh veten, se pleqria s'te ben "njeri".


Si gjith'here, respekt nga Preshevari i ram, :smile:

Guri i madh
30-03-08, 01:31
Pup... Pas disa hetimeve doli se shqiperia i ka shitur arme organizatave terroriste te bin ladenit, e ne krahun tjeter ka derguar trupa ne avganistan.!

Pa hajt biri i shqipes ma preshkruaj aleancen tani...!?

Turp, turp, turp....!

p.s. Ketu shikoj disa bashkebisedues qe nuk dine as shqip e leje ma me fol per keto gjera kaq te pa kuptueshme ne realitet...!


kuku po shum po rrejshe

nana shypni i ka shit avganistanit arme altilerike me marrveshje te pentagonit me i luftue AL,kaiden te gjith kemi mjete te inforomimit po bile edhe rrym kena 24 or nuk besoj se kto genjeshtra shiten nė evrop ne perjashtim aty ku ju banoni ne rrethinen e kumanoves

Marco
30-03-08, 01:48
Sėrbia - Iraku... (ndoshta) Pupi, mos gabo ! Se edhe Ne jemi Islam, Bosnja eshte Islam, Shqipėria e shqipetaret e Maqedonis e te Malit te Zi, por Luftė bėrėm me ta dhe nuk ka kurfar "miqėsie" siq na len per ta kuptuar !

Mos e ul veten ne ket nivel, dhe mati fjalet tjera here.

Preshevari mir e ki se edhe shqiptaret jan musliman po jan disa labila qe kan qef mi perfshi gjithė keshtu qe mos u merr me ta se edhe ktu ka nji numer qe qojn pluhur si serbet po kot . Palltaki Palltak po religjione, toka, dhe femi nuk shaj, kurse ktu e kan bo njifar webfaqe si me qen 1244 ...

Altruisti-Sherbetori
30-03-08, 06:43
Miqesi nder sekularistet/laiket/jofetaret gjithenje ka pasur. Iraki ende njihet si shtet sekular, per sa kohe qe nje pjese e popullates eshte myslimane, porse zeri i tyre nuk shkon deri tek pushtetaret, te cilet nuk marrin parasysh vullnetin e popullit.

Pupi
30-03-08, 08:51
Shko ku te duash mor Pupi, vet refuzon qe te quajm shtet Islamik sepse kemi nje perqindje te vogel te krisher, kurse po e mar shembull egjiptin qe numron mbi 10 % te Krishter, Ti e quan shtet "Islam" kurse ka me shum te krishter se sa ne trojet Shqiptare, qfar faji te kam un ty qe s'je i aft ti dallosh shtetet arabe me ato "Islame" ? A bash kaq i padishem tek je a ? S'po ta ze per t'madhe tek e fundit, ke ardhur me nje qėllim te caktuar ketu, ket e verejm me temat serioze qe i ke hap deri me tash dhe me titujt e ndryshme qe ua ke ven, ndoshta edhe per ket te ka mbetur profesion i dikurshem, jemi ne dijoni qe mediat kan luajtur gjithmon nje rol te pa-drejtsis duke akuzuar, shtuar e falsifikuar shum gjera per qellime personale.

Kurse Preshevari te ka replikuar, sepse vllezerit dhe motrat e tija i quajte "Salaudina", e ne, s'jemi Salaudina MR. PUPI ! Shpresoj qe ke mar mesim nga akuza e fundit dhe tjera here mendon 7 here para se ta vendosesh nje TITULL krejtsisht DEBIL ! Mesohu ta edukosh veten, se pleqria s'te ben "njeri".


Si gjith'here, respekt nga Preshevari i ram, :smile:

Bzzzzzzzzzzzzzzzzzz ?!

Salaudin i nderuar, unė e kam parasysh hallin tėndė, dhe mė vjen shumė keqė qė titujt e mijė(nga ti tė quajtur debila) nuk pėrkasin me zemėrgjersin tėnde.
Gjithashtu mė vie keq qė tė kam trazuar nė gjysmė tė natės pėr tė mė kthyer pėrgjegjien, derisa unė festoja nė njė Party pleqėsh:wink:

Preshevar
30-03-08, 11:10
Bzzzzzzzzzzzzzzzzzz ?!

Salaudin i nderuar, unė e kam parasysh hallin tėndė, dhe mė vjen shumė keqė qė titujt e mijė(nga ti tė quajtur debila) nuk pėrkasin me zemėrgjersin tėnde.
Gjithashtu mė vie keq qė tė kam trazuar nė gjysmė tė natės pėr tė mė kthyer pėrgjegjien, derisa unė festoja nė njė Party pleqėsh:wink:

Hahahaha Pu'pi(s), mos me ben me qesh, un vetem sa u pata kthye nga nje parti e ngjashme :biggrin:
S'do shtyhem me ty, titujt te ngjashme mundet gjithkush mi vendos.
Ty te mungon njohjaj e kultures gjenerale, per at ke probleme qe ti dallosh gjerat.
Eshte nje fjal e urt qe thot "mos i fut te gjitha ne nje thes", po ndoshta n'epoken tende s'ka egzistue hala :tongue: lol,


Salaudini Preshevar :tongue:

BE LK
30-03-08, 11:23
kuku po shum po rrejshe

nana shypni i ka shit avganistanit arme altilerike me marrveshje te pentagonit me i luftue AL,kaiden te gjith kemi mjete te inforomimit po bile edhe rrym kena 24 or nuk besoj se kto genjeshtra shiten nė evrop ne perjashtim aty ku ju banoni ne rrethinen e kumanoves

Guri i madh.....

Te flasesh ne hava eshte e thjeshte, por te thuash realitetin eshte pak si e stemundimshme, kur me flet per shqiperine mos ben sikur i din gjerat m mire se une. Une jetoj ketu ne shqiperi, e kam infomrmacion me mire se sa kujtoni ju i nderuar.

Mos beni policin e shtrire ne kete forum, se me te thene te drejten jeni bere gazi i botes, ti me disa te tjere, mos u mundoni te kundershtoni kot, pa lidhje, pa argument, pa ide e pa asgjee. Por thjeshte vazhdoni ne zhagonin e disa tip torolulave qe mundoheni ti imitoni.

Le ti kthehemi temes.

Qeverie e hqiperise i ka shitur arme nje kompanie amerikane e kontaktuar nga pentagoni, ndersa kjo kompani merte nje pjese te armeve dhe ja kalonte avganistanit nen vezhgimin e pentagonit. Ndersa municione te tjera qe nuk ishin ne marreveshje mereshin nepermjet ministrise se mbrojtjse dhe i kalonin alkaedes.

Por pak rendesi kane keto ngjarje qe papraqiten, une doja te flisja me pupin e jo me njerez qe nuk i kalojne tre rrjeshta ne shkrimet e tyre.

Po te shikojme ne te gjithe boten ka marreveshje te dukshme dhe te pa dukshme. Ju i nderuar nuk i njihni asnjeren prej ketyre marreveshjeve. Por jeni thjeshte nje ushtar injorant i ideologjive te ndryshme.

Nuk kuptonin realitetin, nuk din cfar flisni. Por faji eshte i te tjereve qe ju bannedojne kaq pak.

Le te marim kosoven, e ta kuptojme me mire problemin.

Une di se 60% e mallrave vijne nga serbia. Kesaj si i thua ti guri i madh...!?

Kosovaret jane perkrahesit me te medhenj te serbise dhe ideve te tyre per shtypjen e shqipetareve ne kosove. Po sipas kesaj llogjike primitive qe serviret ketu i binka qe qindra milionet e dollareve qe meren nga tregetia mes serbise e kosoves te quhen tradheti kombetare. ?!?

Ju lutem, lini ata gjera qe nuk i dini e meruni me ato qe i dini, se po e perseris dhe njehere, jeni bere turpi i bote me keto zhargone injorance...!

Me te mira BE LK

Pupi
30-03-08, 12:29
Le ti kthehemi temes.

Qeverie e shqiperise i ka shitur arme nje kompanie amerikane e kontaktuar nga pentagoni, ndersa kjo kompani merte nje pjese te armeve dhe ja kalonte avganistanit nen vezhgimin e pentagonit. Ndersa municione te tjera qe nuk ishin ne marreveshje mereshin nepermjet ministrise se mbrojtjse dhe i kalonin alkaedes.

Por pak rendesi kane keto ngjarje qe papraqiten, une doja te flisja me pupin e jo me njerez qe nuk i kalojne tre rrjeshta ne shkrimet e tyre.
Po te shikojme ne te gjithe boten ka marreveshje te dukshme dhe te pa dukshme.

Le te marim kosoven, e ta kuptojme me mire problemin.

Une di se 60% e mallrave vijne nga serbia. Kesaj si i thua ti guri i madh...!?

Kosovaret jane perkrahesit me te medhenj te serbise dhe ideve te tyre per shtypjen e shqipetareve ne kosove. Po sipas kesaj llogjike primitive qe serviret ketu i binka qe qindra milionet e dollareve qe meren nga tregetia mes serbise e kosoves te quhen tradheti kombetare. ?!?


Me te mira BE LK

"Revulucioni i vonuar Demokratik" i kushtoj shumė Shqipėris, nuk u bė mirė, sa qė edhe u bė mirė qė ndodhi ajo punė gjatė fundvitėve tė '90-ta.
Anrakia/tollovia qė u krijua nė shqipri mė pas la pasoja tė papara pėr njė vend qė se ka parė luftėn qė mė shumė se 50 vite, dhe kjo edhe nuk ishte "plan" mirė i pėrgaditur.
Nga ana tjetėr Lufta e Kosovės donte dėshmorė, por dėshmorė nuk mund tė quhėshin ata qė vritėn pa asnjė palė qizme ushtari tė mbathura, apo edhe grat e pleqt e vrarė. Pra duhėshin ushtarė pa qofshin me nga njė qifte gjuetie tė armatosur.
Me njė fjalė u deshė tė pėrkrahėt Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e nga kush tjetėr pėrveq se nga shqipėria, edhe pse shqipėria dhe armatimi i saj nuk mjaftonit pėr tė trembur as sorrat bile, nuk do tė ishte e preferuar qė Ushtria e Kosovės(at'her guerile) tė armatosej nga dikush tjetėr.
Dhe pika pika bėhet lumi, armatimi i shqipris kaloj nėpėr shumė duar, shumė nga ato jashtė kontrollit tė shtetit, apo edhe nė duar matrapazėsh (qė pėr para nuk njohin as nėnė e as baba).
Kėshtu qė me apo pa vetėdije, mundė tė ndodhė qė edhe disa nga ato Pushkėzat pa kėmbėza, tė kenė kaluar nė duart e Alkaides.
Ndėrsa Tema pėr ēfar diskutojm neve pėr momentin mė duket tjetėr nga ajo qė shqipėria mundė tė ketė bėrė njė mekat tė tillė.

Njė tjetėr ēėshtje BeLk shtronė pėr diskutim Allashvereshet me serbin para, gjatė dhe pas lufte.
Nuk ėshtė pėr ti thėnė mirė kėsaj, por dihet qė "sistemi ekonomik" ėshtė ashtu i tėrthurtė, sa qė do tė shkonin me vjet tė tėra nga njė pavarsim i plot nga sistemi qysh moti i pėrgaditur qė tė funsionoj edhe nė kohėra tė tilla.

Neve Shqiptarėt nuk duam Pavarsim tė plotė, kėtė e kemi dėshmuar edhe gjatė luftės sė kosovės(mos pjesmarrja nė mobilizim tė pėrgjithshėm), edhe vazhdojm ta dėshmojm ēdo ditė e mė tepėr duke ruajtur bizneset me Serbin, duke paguar me mijėra euro pėr njė pasaprot, dhe duke anashkaluar tranzitin pėrmes shqipėris pėr veq 100 euro mė lir gjat kthimit tė diasporės nė vendlindje.

Nime, qysh um ra n'men qetash tek po e shkruj qitfar mesele.
Athu qysh do t'ja bajn ata qė i kan pasoshat e serbis, sepse po ti marrin Republika e kosovės shkau nuk len me ra trup?!

Guri i madh
30-03-08, 13:25
Guri i madh.....

Te flasesh ne hava eshte e thjeshte, por te thuash realitetin eshte pak si e stemundimshme, kur me flet per shqiperine mos ben sikur i din gjerat m mire se une. Une jetoj ketu ne shqiperi, e kam infomrmacion me mire se sa kujtoni ju i nderuar.

Mos beni policin e shtrire ne kete forum, se me te thene te drejten jeni bere gazi i botes, ti me disa te tjere, mos u mundoni te kundershtoni kot, pa lidhje, pa argument, pa ide e pa asgjee. Por thjeshte vazhdoni ne zhagonin e disa tip torolulave qe mundoheni ti imitoni.

Le ti kthehemi temes.

Qeverie e hqiperise i ka shitur arme nje kompanie amerikane e kontaktuar nga pentagoni, ndersa kjo kompani merte nje pjese te armeve dhe ja kalonte avganistanit nen vezhgimin e pentagonit. Ndersa municione te tjera qe nuk ishin ne marreveshje mereshin nepermjet ministrise se mbrojtjse dhe i kalonin alkaedes.

Por pak rendesi kane keto ngjarje qe papraqiten, une doja te flisja me pupin e jo me njerez qe nuk i kalojne tre rrjeshta ne shkrimet e tyre.

Po te shikojme ne te gjithe boten ka marreveshje te dukshme dhe te pa dukshme. Ju i nderuar nuk i njihni asnjeren prej ketyre marreveshjeve. Por jeni thjeshte nje ushtar injorant i ideologjive te ndryshme.

Nuk kuptonin realitetin, nuk din cfar flisni. Por faji eshte i te tjereve qe ju bannedojne kaq pak.

Le te marim kosoven, e ta kuptojme me mire problemin.

Une di se 60% e mallrave vijne nga serbia. Kesaj si i thua ti guri i madh...!?

Kosovaret jane perkrahesit me te medhenj te serbise dhe ideve te tyre per shtypjen e shqipetareve ne kosove. Po sipas kesaj llogjike primitive qe serviret ketu i binka qe qindra milionet e dollareve qe meren nga tregetia mes serbise e kosoves te quhen tradheti kombetare. ?!?

Ju lutem, lini ata gjera qe nuk i dini e meruni me ato qe i dini, se po e perseris dhe njehere, jeni bere turpi i bote me keto zhargone injorance...!

Me te mira BE LK


kto akuzat tuja nu i kam ndegjue as nga kundershtart e perbetuar te BERISHES po ti pasi paske informata ju jap atyre nga FBI qe tani kan ardh nė shqipri per hetime ja po ta sjelli nji fjalim tė ILIR METES qe nuk e ngarkon qevirin me kto akuzat tuja


E Diele, 30 Mars 2008


Kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim, Ilir Meta, ka vazhduar takimet me bazen ne disa fshatra dhe qytete te Elbasanit. Ne fshatrat e zones se Belshit, Ilir Meta eshte ndalur serish ne ngjarjen e Gerdecit dhe qeverisjen e deshtuar te mazhorances. Ne fjalen e marre para simpatizanteve te forces politike qe perfaqeson, Meta ka akuzuar Kryeministrin Sali Berisha si vrases te shqiptareve dhe si leter higjienike te tyre. Qeveria, sipas tij, ka deshtuar ne luften kunder korrupsionit, madje ja ka kaluar edhe krye te korruptuarit Fatos Nano. Me tej, ai ka theksuar se "eshte momenti per t'u ndare njehere e pergjithmone nga dy forcat me te medha politike ne vend, pasi tashme njerezit e kane kuptuar se nuk duhet te votojne me trafikante qe vrasin njerez".

Meta eshte ndalur edhe ne gjendjen tejet te rende qe mbizoteron ne fshat dhe u ka premtuar banoreve te kesaj zone perfundimin e rruges Elbasan-Kucove.

Berisha-boy
30-03-08, 17:52
Islami me ortodos-krishter -ateist-satanist-budist... kurqysh nuk i pershtaten as cermonite,as principiatat,dhe me rendesi eshte fete kane dallimin sikur dita me naten.
ndersa krishterizmi-ortodoksi jane thua se nje nene ka lindur arsyja eshte p.sh. ujku ujkun nuk e han po ashtu kryqi kryqin nuk e shtyp, me ngjajshmeri kryqe me ngjajshmeri kishe me ngjajshmeri vorreze, me ngjajshmeri lutjet , korri etj etj. Ngjajshmerine mes tyre e ndan nje rruge te holle sikur kime te flokeve.


Sa bukur e thu kete fjale per te krishteret :tongue: ,Kryqi kryqin nuk e shtyp.Po muslimenet e shtypin veten vete mjafton ti shikosh sulment ne Irak :wink: .

premium
30-03-08, 18:03
Sa bukur e thu kete fjale per te krishteret :tongue: ,Kryqi kryqin nuk e shtyp.Po muslimenet e shtypin veten vete mjafton ti shikosh sulment ne Irak :wink: .
PO, lali edhe une jam me ty, ndermjet vehte shtypen deri sa drejqi i mallkuar eshte aty.
Edhe ne Afganistan i njejti ngjarje .

pirro
30-03-08, 19:31
premium

E paske pasuru forumin dardan shume " shok ", Paske pune me dreqin po me doket shko dikun asht nje teme lidhur me ekzistencen apo jo te dreqit shkjo shkruje naj fjal nese nuk e ke bo deri tash.

BE LK
31-03-08, 10:02
premium

E paske pasuru forumin dardan shume " shok ", Paske pune me dreqin po me doket shko dikun asht nje teme lidhur me ekzistencen apo jo te dreqit shkjo shkruje naj fjal nese nuk e ke bo deri tash.
Ne ate teme te kemi nxjerre ne pension me duket pirro, por po te duash te nxjerrim dhe me 60 % ....!

BE LK
31-03-08, 10:17
"Revulucioni i vonuar Demokratik" i kushtoj shumė Shqipėris, nuk u bė mirė, sa qė edhe u bė mirė qė ndodhi ajo punė gjatė fundvitėve tė '90-ta.
Anrakia/tollovia qė u krijua nė shqipri mė pas la pasoja tė papara pėr njė vend qė se ka parė luftėn qė mė shumė se 50 vite, dhe kjo edhe nuk ishte "plan" mirė i pėrgaditur.
Nga ana tjetėr Lufta e Kosovės donte dėshmorė, por dėshmorė nuk mund tė quhėshin ata qė vritėn pa asnjė palė qizme ushtari tė mbathura, apo edhe grat e pleqt e vrarė. Pra duhėshin ushtarė pa qofshin me nga njė qifte gjuetie tė armatosur.
Me njė fjalė u deshė tė pėrkrahėt Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e nga kush tjetėr pėrveq se nga shqipėria, edhe pse shqipėria dhe armatimi i saj nuk mjaftonit pėr tė trembur as sorrat bile, nuk do tė ishte e preferuar qė Ushtria e Kosovės(at'her guerile) tė armatosej nga dikush tjetėr.
Dhe pika pika bėhet lumi, armatimi i shqipris kaloj nėpėr shumė duar, shumė nga ato jashtė kontrollit tė shtetit, apo edhe nė duar matrapazėsh (qė pėr para nuk njohin as nėnė e as baba).
Kėshtu qė me apo pa vetėdije, mundė tė ndodhė qė edhe disa nga ato Pushkėzat pa kėmbėza, tė kenė kaluar nė duart e Alkaides.
Ndėrsa Tema pėr ēfar diskutojm neve pėr momentin mė duket tjetėr nga ajo qė shqipėria mundė tė ketė bėrė njė mekat tė tillė.

Njė tjetėr ēėshtje BeLk shtronė pėr diskutim Allashvereshet me serbin para, gjatė dhe pas lufte.
Nuk ėshtė pėr ti thėnė mirė kėsaj, por dihet qė "sistemi ekonomik" ėshtė ashtu i tėrthurtė, sa qė do tė shkonin me vjet tė tėra nga njė pavarsim i plot nga sistemi qysh moti i pėrgaditur qė tė funsionoj edhe nė kohėra tė tilla.

Neve Shqiptarėt nuk duam Pavarsim tė plotė, kėtė e kemi dėshmuar edhe gjatė luftės sė kosovės(mos pjesmarrja nė mobilizim tė pėrgjithshėm), edhe vazhdojm ta dėshmojm ēdo ditė e mė tepėr duke ruajtur bizneset me Serbin, duke paguar me mijėra euro pėr njė pasaprot, dhe duke anashkaluar tranzitin pėrmes shqipėris pėr veq 100 euro mė lir gjat kthimit tė diasporės nė vendlindje.

Nime, qysh um ra n'men qetash tek po e shkruj qitfar mesele.
Athu qysh do t'ja bajn ata qė i kan pasoshat e serbis, sepse po ti marrin Republika e kosovės shkau nuk len me ra trup?!

Pup....

Problemi nuk eshte i tille pra, Me kete logjike qe ke hapur ti temen atehere i duhet vene emri dhe tregetise mes kosoves dhe serbise, ok.

Ose thuaj jam thjeshte nje pionier anti islamist i verber dhe pa llogjike. Me vjen keq por kjo teme eshte ne nje llogjike primitive dhe e pa kuptimte.

Iraku kontrollehet nga amerika, qeveria irakiane nuk flet asnje fjale pa miratimin e pentagonit dhe shtepise se bardhe, keto marreveshje behet me keshillen/pelqimin dhe sugjerimin amerikan per te ndihmuar serbine.

Te lutem, mos u mundoni me hap tema pa kuptim dhe pa llogjike, Ato gjerat e fshehta dhe te dukshmet duhet ti kuptosh me mire dhe pastaj te flasesh.

juve beni tregeti me serbine dhe akuzoni irakun se ben tregeti me serbine, a ka ma turp se kjo shprehje pupi, per mendimin tim thjeshte eshte islamofobi e asgje me shume.

Duke ju lene te pershendetur ju uroj nje dite te mbare.

Me nderime BE LK

Pupi
01-04-08, 21:19
Pup....

Problemi nuk eshte i tille pra, Me kete logjike qe ke hapur ti temen atehere i duhet vene emri dhe tregetise mes kosoves dhe serbise, ok.

Ose thuaj jam thjeshte nje pionier anti islamist i verber dhe pa llogjike. Me vjen keq por kjo teme eshte ne nje llogjike primitive dhe e pa kuptimte.

Iraku kontrollehet nga amerika, qeveria irakiane nuk flet asnje fjale pa miratimin e pentagonit dhe shtepise se bardhe, keto marreveshje behet me keshillen/pelqimin dhe sugjerimin amerikan per te ndihmuar serbine.

Te lutem, mos u mundoni me hap tema pa kuptim dhe pa llogjike, Ato gjerat e fshehta dhe te dukshmet duhet ti kuptosh me mire dhe pastaj te flasesh.

juve beni tregeti me serbine dhe akuzoni irakun se ben tregeti me serbine, a ka ma turp se kjo shprehje pupi, per mendimin tim thjeshte eshte islamofobi e asgje me shume.

Duke ju lene te pershendetur ju uroj nje dite te mbare.

Me nderime BE LK

Shumė postim me vend do tė thoja, problemi i vetėm ėshtė qė kėtij shkrimi i mungon pėrmbajtja!
Nga Tema e hapur mundė tė nxjerrėsh mė shumė, shumė mė shumė ngase ėshtė munduar tė shkruhėt nga "analistėt ndėrkombėtarė".
Ėshtė e vėrtet qė Irakun, apo mė mirė tė themi Qeverin Iriakiane e kontrollon Amerika, dhe mirė qė ėshtė ashtu!
Mu nga kjo qė qeverin Irakiane e kontrollon Amerika, edhe i ėshtė lejuar Serbis tė tregtoj me armė me Irakun(Ktu do tė mungoj njė e madhe sepse)!
Tregtia me armė nuk ka pėr qėllim armatosjen e Irakut, por ajo thjesht ėshtė e njė lloji biznesi.
Nga ana tjetėr ėshtė vėnė nė anketim/testim populli serb, qė nuk ka bėrė asnjė ngėrk si dhe pse ti shitet irakut Armė.
Pra ky popull, serbėt kėsaj radhe shitėn ca armatime tė lehta irakut, nė mundėsi mė tė madhe di ti kishin shitur edhe Raketa Ndėrkontinentale. Mu ashtu si e bėnė Rusia duke i "ndihmuar" Iranit.
E tash tya tė mbetėt tė korigjosh ISLAMOFOBIN time!

BE LK
01-04-08, 21:26
Shumė postim me vend do tė thoja, problemi i vetėm ėshtė qė kėtij shkrimi i mungon pėrmbajtja!
Nga Tema e hapur mundė tė nxjerrėsh mė shumė, shumė mė shumė ngase ėshtė munduar tė shkruhėt nga "analistėt ndėrkombėtarė".
Ėshtė e vėrtet qė Irakun, apo mė mirė tė themi Qeverin Iriakiane e kontrollon Amerika, dhe mirė qė ėshtė ashtu!
Mu nga kjo qė qeverin Irakiane e kontrollon Amerika, edhe i ėshtė lejuar Serbis tė tregtoj me armė me Irakun(Ktu do tė mungoj njė e madhe sepse)!
Tregtia me armė nuk ka pėr qėllim armatosjen e Irakut, por ajo thjesht ėshtė e njė lloji biznesi.
Nga ana tjetėr ėshtė vėnė nė anketim/testim populli serb, qė nuk ka bėrė asnjė ngėrk si dhe pse ti shitet irakut Armė.
Pra ky popull, serbėt kėsaj radhe shitėn ca armatime tė lehta irakut, nė mundėsi mė tė madhe di ti kishin shitur edhe Raketa Ndėrkontinentale. Mu ashtu si e bėnė Rusia duke i "ndihmuar" Iranit.
E tash tya tė mbetėt tė korigjosh ISLAMOFOBIN time!
Se pse e lejon amerika irakun te tregetoj arme me serbina kete ta theshe pupi...por lexoje dhe njehere shkrimin tim.

Ndersa se pse kosova ben tregeti me serbine shume me shume se iraku kete sma the...!?

Ne pritje te pergjigjes suaj...

BE LK

Pupi
01-04-08, 21:38
Se pse e lejon amerika irakun te tregetoj arme me serbina kete ta theshe pupi...por lexoje dhe njehere shkrimin tim.

Ndersa se pse kosova ben tregeti me serbine shume me shume se iraku kete sma the...!?

Ne pritje te pergjigjes suaj...

BE LK
Kosova ėshtė e DETYRYAR tė tregtoj me fqinjėt.
Pėrgjegjia kėtu nuk kėrkon kushedi ēfar filozofie tė madhe, neve jemi fqinjė me Serbin, dhe deshėm apo nuk deshėm neve do tė pajtohemi me Serbin deri nė atė mas, sa qė do tė duket sikur kurrrrrrė nuk kemi luftuar mes veti!
Dikush do tė thonte, po pse sė paku gjatė kėtyre kohėrave(luftės) nuk pati ndonjė bojkot tė tė "mirave" nga Serbia!
Edhe kėtu unė ta thash sikur ti ka kishe lexuar(mė akuzon mua se e kam lexuar kalimthi shkrimin tėnd).
Serbia kishte punuar tėrė kohėn pėr njė "sistem" tė tillė tė kurthyer(mbėshtjellė-lamshi) duke u nisur qė nga energjetika e deri tė buka.
Dhe se nuk ėshtė mė rėndėsi se si do ta pėsonte Serbia nė rast bojkoti tė
Shqiptarėve, sa qė ėshtė me rėndėsi se si do ta pėsonim neve!
Andej nga i kemi syt tė kthyer tė gjtihė Shqiptarėt, Pra Tirana Zyrtare, Atje nuk mund tė ngopėshin pėr vete.
Mjerisht!

BE LK
01-04-08, 21:52
Kosova ėshtė e DETYRYAR tė tregtoj me fqinjėt.
Pėrgjegjia kėtu nuk kėrkon kushedi ēfar filozofie tė madhe, neve jemi fqinjė me Serbin, dhe deshėm apo nuk deshėm neve do tė pajtohemi me Serbin deri nė atė mas, sa qė do tė duket sikur kurrrrrrė nuk kemi luftuar mes veti!
Dikush do tė thonte, po pse sė paku gjatė kėtyre kohėrave(luftės) nuk pati ndonjė bojkot tė tė "mirave" nga Serbia!
Edhe kėtu unė ta thash sikur ti ka kishe lexuar(mė akuzon mua se e kam lexuar kalimthi shkrimin tėnd).
Serbia kishte punuar tėrė kohėn pėr njė "sistem" tė tillė tė kurthyer(mbėshtjellė-lamshi) duke u nisur qė nga energjetika e deri tė buka.
Dhe se nuk ėshtė mė rėndėsi se si do ta pėsonte Serbia nė rast bojkoti tė
Shqiptarėve, sa qė ėshtė me rėndėsi se si do ta pėsonim neve!
Andej nga i kemi syt tė kthyer tė gjtihė Shqiptarėt, Pra Tirana Zyrtare, Atje nuk mund tė ngopėshin pėr vete.
Mjerisht!
Pup, mjerisht te theme une se te thuash ben sikur them une e mos ben sikur bej une me duket pak ofenduese...!

Me kete llogjike qe ju po vashdoni te bisedoni ketu, realisht me lene pa fjale dhe me ben te ndjehem keq se pse po flas keto gjera pa kuptim, e ne krahun tjeter gjej njerez qe mundohen te mbulojne bemat e tyre me apo pa dashje me rruge te ndryshme te pa kuptimta. Te akuzosh nje vend si iraku per aleance Islamia-Serbia me duket pak koke krisje. Se po te jete nje irakin Do te thote as nuk te vjen turp qe me akuzon mua per tregeti me serbine e ju beni dhjete fish me shume se ne..!?

Une kam te drejten legjitime ne kete teme (Sipas llogjikes se temes ) te them Aleanca Kosova serbia- Nuk harrohet dhe miqesia e tyre qenka si mos me mire...!

E se fundi dua te te pyes, Clidhje paska tema Miqesia Serbia - Islamia...!???

Me te mira BE LK

p.s. mos duhej te ishte miqesia Serbia - Amerikija....!

Pupi
01-04-08, 22:03
Pup, mjerisht te theme une se te thuash ben sikur them une e mos ben sikur bej une me duket pak ofenduese...!

Me kete llogjike qe ju po vashdoni te bisedoni ketu, realisht me lene pa fjale dhe me ben te ndjehem keq se pse po flas keto gjera pa kuptim, e ne krahun tjeter gjej njerez qe mundohen te mbulojne bemat e tyre me apo pa dashje me rruge te ndryshme te pa kuptimta. Te akuzosh nje vend si iraku per aleance Islamia-Serbia me duket pak koke krisje. Se po te jete nje irakin Do te thote as nuk te vjen turp qe me akuzon mua per tregeti me serbine e ju beni dhjete fish me shume se ne..!?

Une kam te drejten legjitime ne kete teme (Sipas llogjikes se temes ) te them Aleanca Kosova serbia- Nuk harrohet dhe miqesia e tyre qenka si mos me mire...!

E se fundi dua te te pyes, Clidhje paska tema Miqesia Serbia - Islamia...!???

Me te mira BE LK

p.s. mos duhej te ishte miqesia Serbia - Amerikija....!

Ani, unė nuk do tė quaj askėnd kokėkrisur edhe nėse mendon me logjikė tė vetėn?!
Se ē'lidhje paska aleanca Serbia-Islamia, kjo besoj qė shihet nga zeniti.
Nėse nuk tė mjafton ty "hatri" pėr mosnjohjėn e Kosovės, a'her nuk dijė se ēfar tė ofroj tjetėr.
Jo qė nuk kam tjetėr tė ofroj, sepse kam njė thes plot, por ti hap grykėn kam frigė se nuk do tė bėni gjumė tė rehat nė dhjetė ditėt e ardhshme!

BE LK
01-04-08, 22:17
Ani, unė nuk do tė quaj askėnd kokėkrisur edhe nėse mendon me logjikė tė vetėn?!
Se ē'lidhje paska aleanca Serbia-Islamia, kjo besoj qė shihet nga zeniti.
Nėse nuk tė mjafton ty "hatri" pėr mosnjohjėn e Kosovės, a'her nuk dijė se ēfar tė ofroj tjetėr.
Jo qė nuk kam tjetėr tė ofroj, sepse kam njė thes plot, por ti hap grykėn kam frigė se nuk do tė bėni gjumė tė rehat nė dhjetė ditėt e ardhshme!
Pup, hater mbetjet tona duhet te kontrollohen e jo te marrin rruge patetike.

Keshtu qe duhet ti shikojme gjerat me mire...!

Pup naten se me erdhi gjumi...!

Pupi
01-04-08, 22:57
Pup, hater mbetjet tona duhet te kontrollohen e jo te marrin rruge patetike.

Keshtu qe duhet ti shikojme gjerat me mire...!

Pup naten se me erdhi gjumi...!

Duke ju uruar njė natė tė mirė, dhe gjumė tė rehatė pėr natėn e sontshme dhe ato tė ardhshmet.

Myftiu i Serbisė, Muhamed Jusufspahiq ka kundėrshtuar njohjen e pėavarėsisė sė Kosovės.\01.04.08\

http://www.dardania.de/vb/upload/img/images/content/news/CASPQ34T.jpg Duke marė pjesė nė Konferencėn e 20-tė tė Kuvendit suprem tė ēėshtjeve islamike tė mbajtur nė Kairo, Myftiu i Serbisė, Muhamed Jusufspahiq i cili kontestohet nga pjesa dėrmuese e besimtarėve mysliman nė kėtė vend, ka kundėrshtuar njohjen e pėavarėsisė sė Kosovės. Ai ka deklaruar se me kėte do tė rezikoheshin 800 mijė besimtarė musliman nė Serbi.
Deklarata e tij ka hasė nė reagime tė ashpėr tė kryetarit tė Bashkėsisė islame nė Maqedoni, Sylejman Rexhepi, tė Malit tė Zi, Omer Kaēaj dhe tė Shqipėrisė, Selim Muēi. Ky i funidt ka deklaruar se, pėrkundrazi, njohja e pavarėsisė sė Kosovės kontribuon stabilitetit nė rajon dhe do tė parandalojė konfliktet ndėrnacionale dhe fetare tė nxituar nga pushtetarėt e Beogradit.\01.04.08\

BE LK
01-04-08, 23:05
Duke ju uruar njė natė tė mirė, dhe gjumė tė rehatė pėr natėn e sontshme dhe ato tė ardhshmet.

Myftiu i Serbisė, Muhamed Jusufspahiq ka kundėrshtuar njohjen e pėavarėsisė sė Kosovės.\01.04.08\

http://www.dardania.de/vb/upload/img/images/content/news/CASPQ34T.jpg Duke marė pjesė nė Konferencėn e 20-tė tė Kuvendit suprem tė ēėshtjeve islamike tė mbajtur nė Kairo, Myftiu i Serbisė, Muhamed Jusufspahiq i cili kontestohet nga pjesa dėrmuese e besimtarėve mysliman nė kėtė vend, ka kundėrshtuar njohjen e pėavarėsisė sė Kosovės. Ai ka deklaruar se me kėte do tė rezikoheshin 800 mijė besimtarė musliman nė Serbi.
Deklarata e tij ka hasė nė reagime tė ashpėr tė kryetarit tė Bashkėsisė islame nė Maqedoni, Sylejman Rexhepi, tė Malit tė Zi, Omer Kaēaj dhe tė Shqipėrisė, Selim Muēi. Ky i funidt ka deklaruar se, pėrkundrazi, njohja e pavarėsisė sė Kosovės kontribuon stabilitetit nė rajon dhe do tė parandalojė konfliktet ndėrnacionale dhe fetare tė nxituar nga pushtetarėt e Beogradit.\01.04.08\
me le pa gjume lol....

ska pyll pa derra..............!

hawk
02-04-08, 13:22
Nuk eshte turp por idiotesi.

1- Arme Irakut dhe Afganistanit i shet edhe Shqiperia.
Sipa Pupit ne qenkemi aleat me Serbine!! Hajde palle hajde.
2- Perkrah Serbise(se supozuar) arme ne Irak shesin USA,Britania.
3- Usa eshte fornitori kryesore i armeve ne Irakun e sotem,A.Saudite dhe njekohesisht edhe ne Irakun e Saddam Huseinit i cili ishte mik qe vizitohej nga delegazinone zyrtare amerikane.
4- Bin Laden furnizohej me arme dhe te gjitha mbeshtetjet ne Afganistan nga vete USA.
5- Irani i tmerrshem blinte arme edhe nga USA,shiko me qarte ceshtjen Iran-Contras.
6- Ipeshkvi Marcinkus,drejtori i IOR-it(e ashtuquajtura Banka e Vatikanit)njihet si drejtues i nje biznesi armatimesh drejt Argjentines ne luften e Malvineve.
7- Kosova furnizohet nga Serbia,Shqiperia nga Greqia,Maqedonia,Mali i Zi ndonese keto mbajne te pushtuara teritore shqipetare.

...

BE LK
02-04-08, 13:25
Nuk eshte turp por idiotesi.

1- Arme Irakut dhe Afganistanit i shet edhe Shqiperia.
Sipa Pupit ne qenkemi aleat me Serbine!! Hajde palle hajde.
2- Perkrah Serbise(se supozuar) arme ne Irak shesin USA,Britania.
3- Usa eshte fornitori kryesore i armeve ne Irakun e sotem,A.Saudite dhe njekohesisht edhe ne Irakun e Saddam Huseinit i cili ishte mik qe vizitohej nga delegazinone zyrtare amerikane.
4- Bin Laden furnizohej me arme dhe te gjitha mbeshtetjet ne Afganistan nga vete USA.
5- Irani i tmerrshem blinte arme edhe nga USA,shiko me qarte ceshtjen Iran-Contras.
6- Ipeshkvi Marcinkus,drejtori i IOR-it(e ashtuquajtura Banka e Vatikanit)njihet si drejtues i nje biznesi armatimesh drejt Argjentines ne luften e Malvineve.
7- Kosova furnizohet nga Serbia,Shqiperia nga Greqia,Maqedonia,Mali i Zi ndonese keto mbajne te pushtuara teritore shqipetare.

...
O Hawk....

A e ke degjuar ndonjehere thenjen: Bjeri ti biem, te dale ku te dale...!

hawk
02-04-08, 13:59
Po jane te veckel,sic thone andej nga Korca,o BE LK,jo nga trupi por nga truri.

...m'u kujtua edhe dicka tjeter.

- Si analogji me Muftiun e Serbise,z.Pupi duhet te njohe besoj edhe takimin,shtrengimin e dores mes Rugoves dhe Sllobos ne Beograd.Rugova i buzeqeshte Milloshevicit,ndersa populli i tije vritej e debohej...tani mund te themi se ishte i detyruar por kete logjike mund te perdore edhe Myftiu.Apo jo ?!
- Ne Tirane kemi "Qytetare nderi" Goran Bregovicin.

A mund te themi se Tirana,Shqiperia apo shqipetaret e RSH-se,sebashku me te ndjerin Rugova jane apo ishin aleat ?!

4peace
02-04-08, 17:23
*

Kur „mendon“ me tru tė huaj…


…sikur dikush me letra qel (kurrė nuk paskam parė letra me lesh, sepse „qel“ = pa flokė) kur ēelė (thuhet me letra ēelė e jo qel) tema qė ngjajnė shumė me ato kur dikush tjetėr hyn dhėndėrr nė vend tėndin e ti pėrshkruan pėrjetimin e atij qė ta ka pėrshkruar marrėdhėnien (e parė) me nusen tėnde. Kėtė e dėshmon mė sė miri vet titulli (bombastik!) pa asnjė pėrmbajtje, nė vend qė tė thuhet e vėrteta qė mė sė shumti do tė na dhimbte. Kurse e vėrteta ėshtė kėshtu: Serbia ka kontraktuar shitje armėsh me lejen e atij qė ka hyrė dhėndėrr pėr ata apo me trurin e tė cilėve ende „mendojnė“ disa.


Shkurt e shqip: Kjo "kontrabandė" armėsh ėshtė bėrė me bekimin e SHBA-ve, sepse qeveria e sotme irakiane ėshtė qeveri kukull e amerėve.


Por, ē’ti bėsh kur ėshtė ashtu kur „tė mendosh“ me kokė tė huaj…sepse titulli do ndryshohej pėr 180°.


***

Bjeshka1
02-04-08, 19:20
Serbia shkollon kuadro ushtarake te vendeve arabe. Kete e ka bere qe nga koha e Titos. Bilese edhe falas per nga disa student te Allgjerise dhe disa vendeve tjera. Kete e ben edhe "Mjaka Rusia". Keto shtete kan edhe aramtime te shumta te prodhimit ruso-serb dhe se pa pjese kembimi te tyre nuk u funkcionojne... Keto shtete jane per ka zhvillimi i teknikes dhe industrise moderne rrafsh me zero.Nuk investojne ne modernizim, por kete e bejne ne gjera te gabuara, dhe keshtu jane te varur nga vendet tjera. E gjate do te ishte lista,por ndoshta njehere tjeter.

Guri i madh
02-04-08, 19:28
Serbia shkollon kuadro ushtarake te vendeve arabe. Kete e ka bere qe nga koha e Titos. Bilese edhe falas per nga disa student te Allgjerise dhe disa vendeve tjera. Kete e ben edhe "Mjaka Rusia". Keto shtete kan edhe aramtime te shumta te prodhimit ruso-serb dhe se pa pjese kembimi te tyre nuk u funkcionojne... Keto shtete jane per ka zhvillimi i teknikes dhe industrise moderne rrafsh me zero.Nuk investojne ne modernizim, por kete e bejne ne gjera te gabuara, dhe keshtu jane te varur nga vendet tjera. E gjate do te ishte lista,por ndoshta njehere tjeter.po e vertet serrbia shkollon kuadra ushtarke te vendeve arabe bile ata kadet ushtark jan edhe te privilegjuar nė serrbi ket miqsi e kishin pas prej se kur serbia u formue si shtet

Pupi
02-04-08, 19:59
Nuk eshte turp por idiotesi.

1- Arme Irakut dhe Afganistanit i shet edhe Shqiperia.
Sipa Pupit ne qenkemi aleat me Serbine!! Hajde palle hajde.
2- Perkrah Serbise(se supozuar) arme ne Irak shesin USA,Britania.
3- Usa eshte fornitori kryesore i armeve ne Irakun e sotem,A.Saudite dhe njekohesisht edhe ne Irakun e Saddam Huseinit i cili ishte mik qe vizitohej nga delegazinone zyrtare amerikane.
4- Bin Laden furnizohej me arme dhe te gjitha mbeshtetjet ne Afganistan nga vete USA.
5- Irani i tmerrshem blinte arme edhe nga USA,shiko me qarte ceshtjen Iran-Contras.
6- Ipeshkvi Marcinkus,drejtori i IOR-it(e ashtuquajtura Banka e Vatikanit)njihet si drejtues i nje biznesi armatimesh drejt Argjentines ne luften e Malvineve.
7- Kosova furnizohet nga Serbia,Shqiperia nga Greqia,Maqedonia,Mali i Zi ndonese keto mbajne te pushtuara teritore shqipetare.

...

Kur tė zgjosh tė pėrgjumurit, duke mos ditur tė marrin drejtimin e banjos pėr t'pastruar sėpari syt, ndodhė edhe kjo qė gjėrat tė shihen kaq mjegulluar.
Deri sa Hawk ėshtė disi neutral nė shfletimin e sė vėrtertetės, kėtu disi si "me padashje" ka marrė si shembullė gjėrat qė fliten nėpėr kafenet tė qytetit .

Nga fakti i vetėm se Myftiu i thotė mirė mosnjohjės sė Shetėsis sė Kosovės nga vendet Islame, Nuk e kam tė qart tė gjithė kėtė rrėmujė drejtuar mua, me Idiotsi, me trur tė vogėl (apo edhe pa tė hiq) derisa unė nuk jam fajtori pėr miqėsin Serbia-Islamia.
Nuk jam fajtor, sepse edhe tė doja nuk mund tė jem, ėshtė thjesht e arsyes objektive qė unė nuk mbaj fajet pėr kėto Aleanca tė kahershme mes Serbis dhe Islamis nė kurriz tė Shqiptarėve, sepse ja qė rastėsisht unė linda nė fillim tė vitėve tė 'shtatdhjeta, e kjo Miqėsi ndemjet serbis dhe islamis daton shumė mė herėt, shumė mė shumė se paska njohuri hawku!
Andaj nė vendė qė ti nxjerr disa fjalė, pėr "arsyet" e mundshme tė Islamis pėr mosnjohjen e Kosovės, at'her lind pyetja: Nė duhet njeriu tė jetė i krisur, apo i bėnė argatin dikujt?!

Pupi
02-04-08, 20:11
*

Kur „mendon“ me tru tė huaj…


…sikur dikush me letra qel (kurrė nuk paskam parė letra me lesh, sepse „qel“ = pa flokė) kur ēelė (thuhet me letra ēelė e jo qel) tema qė ngjajnė shumė me ato kur dikush tjetėr hyn dhėndėrr nė vend tėndin e ti pėrshkruan pėrjetimin e atij qė ta ka pėrshkruar marrėdhėnien (e parė) me nusen tėnde. Kėtė e dėshmon mė sė miri vet titulli (bombastik!) pa asnjė pėrmbajtje, nė vend qė tė thuhet e vėrteta qė mė sė shumti do tė na dhimbte. Kurse e vėrteta ėshtė kėshtu: Serbia ka kontraktuar shitje armėsh me lejen e atij qė ka hyrė dhėndėrr pėr ata apo me trurin e tė cilėve ende „mendojnė“ disa.


Shkurt e shqip: Kjo "kontrabandė" armėsh ėshtė bėrė me bekimin e SHBA-ve, sepse qeveria e sotme irakiane ėshtė qeveri kukull e amerėve.


Por, ē’ti bėsh kur ėshtė ashtu kur „tė mendosh“ me kokė tė huaj…sepse titulli do ndryshohej pėr 180°.


***

Shumė drejtė e ke cituar Qelin tim mu ashtu si edhe e kam menduar 4peace.
Por ke "harruar" ta cekėsh, pėrse e mbajė unė ashtu tė gaditur e qel fare!
Ja ta them, dhe kjo ėshtė nga zemėrgjėrsia ime nė mėnyr qė tė mos mbetem borgj, sepse siq thoshte njė ditė Dilaveri unė i kam mėrzi borgjet, shumė i kam mėrzi nėse ato nuk i kthej, e po qe nevoja, edhe me kamat!
Edhe qeli imė bile nuk do ndihej fare mirė po nuk i gjeta punė unė, dhe kur ti paske hapur punė pėr tė, ja ky mezi pret tė derdhė tė gjithė tė mirėn mbi tya, apo ke edhe ndonjė dėshirė tjetėr ?

Guri i madh
02-04-08, 20:12
Kur tė zgjosh tė pėrgjumurit, duke mos ditur tė marrin drejtimin e banjos pėr t'pastruar sėpari syt, ndodhė edhe kjo qė gjėrat tė shihen kaq mjegulluar.
Deri sa Hawk ėshtė disi neutral nė shfletimin e sė vėrtertetės, kėtu disi si "me padashje" ka marrė si shembullė gjėrat qė fliten nėpėr kafenet tė qytetit .

Nga fakti i vetėm se Myftiu i thotė mirė mosnjohjės sė Shetėsis sė Kosovės nga vendet Islame, Nuk e kam tė qart tė gjithė kėtė rrėmujė drejtuar mua, me Idiotsi, me trur tė vogėl (apo edhe pa tė hiq) derisa unė nuk jam fajtori pėr miqėsin Serbia-Islamia.
Nuk jam fajtor, sepse edhe tė doja nuk mund tė jem, ėshtė thjesht e arsyes objektive qė unė nuk mbaj fajet pėr kėto Aleanca tė kahershme mes Serbis dhe Islamis nė kurriz tė Shqiptarėve, sepse ja qė rastėsisht unė linda nė fillim tė vitėve tė 'shtatdhjeta, e kjo Miqėsi ndemjet serbis dhe islamis daton shumė mė herėt, shumė mė shumė se paska njohuri hawku!
Andaj nė vendė qė ti nxjerr disa fjalė, pėr "arsyet" e mundshme tė Islamis pėr mosnjohjen e Kosovės, at'her lind pyetja: Nė duhet njeriu tė jetė i krisur, apo i bėnė argatin dikujt?!pup shum qenke nervozue pije nji birr te ftoft hhhaaaaaa

BE LK
03-04-08, 14:43
Serbia shkollon kuadro ushtarake te vendeve arabe. Kete e ka bere qe nga koha e Titos. Bilese edhe falas per nga disa student te Allgjerise dhe disa vendeve tjera. Kete e ben edhe "Mjaka Rusia". Keto shtete kan edhe aramtime te shumta te prodhimit ruso-serb dhe se pa pjese kembimi te tyre nuk u funkcionojne... Keto shtete jane per ka zhvillimi i teknikes dhe industrise moderne rrafsh me zero.Nuk investojne ne modernizim, por kete e bejne ne gjera te gabuara, dhe keshtu jane te varur nga vendet tjera. E gjate do te ishte lista,por ndoshta njehere tjeter.

Me qe po na sillni gomarrelliqe te tilla me duhet te futem ne nje thes me ju dhe po ju them...!


1.
Ne vitin 2004 kam vizituar Kajron dhe ne nje hotel Ku quhet "Darrul Muderra'at, kam takuar 50 ificere te republikes se shqiperise qe trajnoheshin ne Kajro/egjypt.
Kam ndenjur ne nje hotel me ta per 13 dite rresht dhe shikoja se shkonin ne ore mesimi te rregullta ne sallen e madhe te hotelit...

Pra logjika juaj primitive dhe kafsherore don me thene se keta oficere shqipetar merkan mesime Serbe apo Ruse..!

2.
Shumica e Oficereve te Shqiperise jane shkolluar ne Rusi, e kjo nuk i ka penguar qe te arganizojne luften ne kosove. Sipas kafsherise suaj i binka qe shqiperia paska Miqesi me ruset dhe Serbet.

Por skeni faj se juve ju ka mbuluar injoranca dhe sdini me cfar ta kompensoni kete e keni mare rolin e asaj dhise se zgjabosur, ku ne vend se te ule bishtin sa me shume te jete e zgjebosur aq me shume e ngren bishtin si kompensim te zgjebesise se saj, e e shkreta nuk e din se B... E vet po nxjerr ne shesh...!

Me te mira BE LK

Bjeshka1
03-04-08, 15:55
Aq arrogant dhe i pakulture je sa qe meriton asnje pergjigje. Ti nuk din asnje zero per miqesine Jugosllavo-Arabe te Titos. Ti je zgjebarak vet edhe mos te thom edhe nje fjale tjeter se nuk ulem ne nivelin tend dhe disa shokeve tu ketu qe kur nuk dini ēka eshte debati, atehere ofendoni. Aq i menēur te duket vetja, sa nuk len postim pa u pergjigjur dhe komentuar. Tashti te dergon Sala per ambasador ne Kairo. Kurse keta poshte nuk eshte per ty.

Rusia luan k... me vendet arabet . Tashti se shpejti edhe Kina po e merr pjesen(hisen) e vet. Ajo furnizon Sudanin dhe disa vende tjera,por i shfrytezon deri ne maximum. Teknollogjia e ketyre eshte nen zero, se keta investojne ne gjera tjera. Finansojne ne fe dhe diktature dhe polici. Kurr skan per te dalur nga kthetrat e Rusit.

device on line
03-04-08, 16:38
bjeshka ti eshte dashe te jeshe kshilltar ne ligen arabe per tju dhene mend atyre,hahahah,ti nuk e ke vend ketu tek dardania ,je goxha i mencur per ketu, paaaah paskan ngele arabet per tju shite mend ne

Guri i madh
03-04-08, 18:51
bjeshka ti eshte dashe te jeshe kshilltar ne ligen arabe per tju dhene mend atyre,hahahah,ti nuk e ke vend ketu tek dardania ,je goxha i mencur per ketu, paaaah paskan ngele arabet per tju shite mend neshum merak keni disa nga ne mos me qen ktu se ma leht e shendrroni ket forum shqiptar nė forum islam ku gjuha turke dhe arabe di te dominojshin

jadore
03-04-08, 18:53
shum merak keni disa nga ne mos me qen ktu se ma leht e shendrroni ket forum shqiptar nė forum islam ku gjuha turke dhe arabe di te dominojshin
.. O guri , leri dertet e fqinjeve de me ne fund , kemi feste e gezim ,na liruan Ramen te pafajshem , tash i madh e i vogel duhet te mendojme per prosperitet te shtetit , mos humb kohe as ti kote ..

Guri i madh
03-04-08, 19:27
.. O guri , leri dertet e fqinjeve de me ne fund , kemi feste e gezim ,na liruan Ramen te pafajshem , tash i madh e i vogel duhet te mendojme per prosperitet te shtetit , mos humb kohe as ti kote ..moti ka qen e ditur se ka me u lirue si gjdo her ma i vogli e pagun haraqin

device on line
05-04-08, 11:03
heheheh po pse sna ke thene qe moti se ka me u lirue se kemi qene ne siklet ne ketu,ti me siguri je ne sigurimin e burgut te hages.

ikni ju se edhe pa juve forumi do ngele shqiptare,se kur sjeni ju forumi shndrohet ne forum njerizish ku diskutojne njerez se me ju forumi mer nje pamje tjeter

urime per ramushin Zoti shendet dhe kuvet e suksese ne pune

Guri i madh
05-04-08, 12:49
heheheh po pse sna ke thene qe moti se ka me u lirue se kemi qene ne siklet ne ketu,ti me siguri je ne sigurimin e burgut te hages.

ikni ju se edhe pa juve forumi do ngele shqiptare,se kur sjeni ju forumi shndrohet ne forum njerizish ku diskutojne njerez se me ju forumi mer nje pamje tjeter

urime per ramushin Zoti shendet dhe kuvet e suksese ne punee di se ka isistime nga disa si ti me largue njerz qe nuk ju pelqejn osee ma shkurt me than me shendrrue forumin kombtar ne forum vehabist ,bile edhe stafi i dardanis ėsht i perqam nė ket drejtim , se forumet tjera nuk ju lan me marr ER e ktu keni gjet perkrahje nga disa ne staf dhe disi po pergaditni njifar lloj grushteti mund ta quj ashtu

jadore
05-04-08, 13:30
e di se ka isistime nga disa si ti me largue njerz qe nuk ju pelqejn osee ma shkurt me than me shendrrue forumin kombtar ne forum vehabist ,bile edhe stafi i dardanis ėsht i perqam nė ket drejtim , se forumet tjera nuk ju lan me marr ER e ktu keni gjet perkrahje nga disa ne staf dhe disi po pergaditni njifar lloj grushteti mund ta quj ashtu

Guri , je pergjegjes per ate qe thua...!!!

...jo per tjeter por thash te jem dhe une e informuar te pakten nga j,u pasi qe jam si antare e stafit per percarjet ne drejtimin fetar qe ti thua dhe sa kuptova nga ju keta koleget nuk me pasken informuar per bindjet personale qe i kane apo kunderthenjet kolektive mbrenda stafit... !!

hawk
05-04-08, 18:28
Nuk jam fajtor, sepse edhe tė doja nuk mund tė jem, ėshtė thjesht e arsyes objektive qė unė nuk mbaj fajet pėr kėto Aleanca tė kahershme mes Serbis dhe Islamis nė kurriz tė Shqiptarėve..:biggrin::biggrin::biggrin:

Nuk e di sa ke faj ti dhe nuk eshte qellimi im te gjykoj pjesmarjen tende ne "aleance",por meqense zotrote ka sjellur nje artikull te tille me vjen natyrshem te kunderpergjigjem me raste te ngjashme mes shteteve,rajoneve,regjimeve te ndryshme.
Solla Muftiun e Beogradit i cili ne aktin e tije te shemtuar justifikohet ne te njejten menyre si Rugova ne shemtine e siperpermendur.
Tregtia e armeve eshte e ligjshme dhe kryhet nga shtete me demokratike te botes ndaj shteteve shpesh here edhe jodemokratike.Iraku ne fakt eshte shtet demokratik,sipas etikes amerikane,po aq sa edhe Kosova.Ashtu sic Usa i shet arme Kosoves per tu mbrojtur nga serbet dhe Izraelit per te nenshtruar palestinezet,te cilet jane ne nje situate te ngjashme me ate Kosovare te para 10 viteve,ashtu edhe Serbia mund t'i shese arme shteteve qe ka deshire.Nuk ka asnje ligj nderkombetare,kombetare,apo norme morale qe i pengon asaje te ndemare tregti armesh trasparente.
Kjo besoj eshte e qarte dhe me se demokratike.

Se dyti,Iraku nuk eshte "Islamija" sepse eshte shtet nacional dhe jo Republike Islamike qe njeh Ummetin si baze e identitetit social Islam.Do te thote qe perfaqeson nje nr.muslimanesh dhe jo fene Islame.
Fakti qe Vatikani nuk e ka njohur Kosoven nuk do te thote se Krishterimi nuk njeh Kosoven.Fakti qe serbet kane nje fe te krishtere,nuk besoj se Krishti eshte armik i shqipetareve,apo ka nje aleance me Serbine.Feja nuk eshte nje entitet juridik me te cilin hyn ne maredhenje.Ato ndermerren mes individeve qe mund te jene besimtare.Ne kete rast supozimi i sjelle nga ti eshte fare humoristik sepse nese serbet paskekan aleance me "Islamijen" sepse i shesin arme Irakut atehere serbet jane ne aleance me Bushinqe i shet arme Irakut.Pra USA dhe Serbia jane aleate.E kupton dot budallallekun ??!!

Mareveshjet e vjetra jam kurioz t'i lexoj nga nderhyrjet e tua sepse shume po i ben publicitet.
Gjitashtu duhet te argumentosh ku shkruhet ne Kuran mareveshja me serbet ne menyre qe te justifikojme kete aleance me "Islamijen".Nese me kete aleance nenkupton mareveshjet politike,atehere Islami nuk hyn fare ketu.
Por edhe ato jane kurioze.
Pres nje ndricim nga ana jote per t'i kuptuar keto raste,pa harruar mareveshjet tona me Serbine apo serbet ose me politiken e disa vendeve Islame.

Bjeshka1
05-04-08, 20:36
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Tito-gadafi.jpg

http://images.google.se/images?hl=sv&client=firefox-a&rls=com.google:sv-SE:official&hs=c2D&q=Tito,+Nehru,+Nasser+&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

http://www.viewimages.com/Search.aspx?mid=3252529&epmid=1&partner=Google

Pupi
05-04-08, 20:49
E mer burr, telashegjia qė ishe, pa lerėm s'paku deri nesėr nė mjes ėshtė e diell dhe ta kisha kthyer pėrgjegjien avash avash.

E po mir, meq unė e kam nė maje tė gjuhės, dhe e qes si prej pushke, do ja krisi.
Veq mbahu e mos thuaj mė pas s'ėshtė ashtu!


Botėrisht dihet qė tė gjithė popujt nė kohėrat e lashta kan lėvizur nga njė vend nė njė vend tjetėr, qė nga Neandertalėt e deri te njeriu i sotėm modern.
Kėto dyndje krijuan qė njerzimi i hershėm tė zhvendoset nga Asia, nė fillim nė grupe, e deri te lėvizjet masive tė popujve.
Kush i pari e kush i dyti, s'qon edhe aq pluhur, sepse tema flet pėr Aleanca!
Paraardhėsit e shqiptarėve tė sotėm ilirėt, thuhet tė ishin njė popull me shumė "mbrojtės", ata kurrė nuk kishin zhvilluar njė strategji zgjerimi, (me pėrjashtime tė ndonjė prijėsi)por nė tė shumtėn e rastėve ishin mbrojtur.
Paraardhėsit e serbėve, gjegjėsisht sllavenėve qėndronin ndryshe, nga vetė fakti qė ata ishin vendosur nė toka tė huaja, ata i detyronte njė strategji zmadhimi tė territorit.
Kjo strategji njėkohėsisht kėrkonte edhe aleat, e aleat kush tjetėr pos nga vendi nga kishin ardhur, pra rusia e sotme.
Duke u kufizuar rusia me vendet islamike(Unė e mora termin vendet islamike nė pėrgjithėsi, sepse nuk mė mungon aq dituri sa qė ta dijė se Persia dallon si nata me ditėn me Arabin, Indonezia ka poashtu njė rregull tjetėr tė besimit nė islam, tjetri tjetri e ku ti dijė tė gjithė)ata patjetėr nė kėtė apo atė mėnyrė do tė kishin mardhėnje tė mira, por edhe luftėra mes veti.
Por!
Ajo qė e dallon Temen 'Miqt e vjetėr nuk harrohen" ėshtė se kur janė nė pyetje interesat shqiptare, doli nė pahė se vendet islamike po i bėjnė argatin serbis(Pėr momentin s'paku). Meselja vazhdon edhe mė gjatė me "miqt e vjetėr nuk harrohen", sepse ishin po kėto vendet islamike qė pranuan me miliona shqiptar gjatė egzodimėve nėpėr shekuj, jo rastėshisht kemi me miliona nė turqi e kudo nė botė.
Pse Shqiptarėt i mbijetuan sė fundit kėtij egzodi!
Serbia pėrzuri(dėboi) pėrafer njė milion shqiptarė gjatė luftės sė kosovės, kjo nuk ndodhi rastėsisht qė nė fillim u dėrguan nė shqipri, sepse dihej mirė qė shqiptarė nga kosova pėr mė pak se njė decenie do tė merrnin botėn, ndoshta prap me ndonjė marrveshje diku nė tokat e anadollit apo edhe nė shkretėtirat e saharės!
Ndodhi si ndodhi dhe falė Miqėve tanė aleat (padyshim qė edhe kėta kanė interesat e tyre, por interesat e tyre pėrputhėn me interesat tona), neve u kthyem aty ku ishim me shekuj e shekuj.

Ah tregtia me armė, kjo ėshtė pazarllėk hesapi, kjo s'meriton kushedi se ēfar pėrgjejgie, fundja pėr disa cervena zastava nuk fundoset bota.
Edhe Uēk ka bler arm prej Serbis, pėr ti luftuar serbet!
Ajo qė unė i bėkam "publicitet", nuk e besoj qė unė i bėkam publicitet edhe aq fort kėtij apo atijė(As edhe pa dashje)!
Ajo qė unė bėjė publicitet ėshtė njėsimi i shqiptarėve nė njė, kjo don kohė, don mundė, donė njerz tė kalibrit mė tė lart se unė, kjo dhe do tė ishte shpėtimi i shqiptarėve pėr tė gjitha kohėrat.
E cila na qenka kjo zotrrrote pupi ? (pėrgjegjia)!
Autoqefalia mbarė shqiptare
E si u bėka kjo zotrrote pupi ?
Historia e lashtė, qė prej se egzistojm neve, tė gjitha ēfar ėshtė gjetur e shkruar pėr ne, mbi ne, dhe me durim e kompetenca shkenctare tė bėhet shkrija qė nga besimi nė shumė zotėra e drei te mishmashėt e katėr besimėve qė i kemi sot!
Njė tė ngjashme me 'Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria'!

device on line
06-04-08, 10:32
e di se ka isistime nga disa si ti me largue njerz qe nuk ju pelqejn osee ma shkurt me than me shendrrue forumin kombtar ne forum vehabist ,bile edhe stafi i dardanis ėsht i perqam nė ket drejtim , se forumet tjera nuk ju lan me marr ER e ktu keni gjet perkrahje nga disa ne staf dhe disi po pergaditni njifar lloj grushteti mund ta quj ashtu


---------------------------------------------------------------------------------------

sa i perqam eshte forumi i dardanise kete e shohim, cdo postim tonin qe nuk i shkon per shtati forumit,apo fese krishtere ,dikush tinez i fshine postimet ,ndersa nga ana tjeter,ofendimet e disa personave qe shkruajne jashte temes,dhe qe nuk dine te shkruajne me shume se dy tre reshta i lene qe te nxisin percarje urejtje e nencmim ndaj shqiptareve musliman,ju zoteri cilin e keni pare ketu ne forum me mjekr apo me dimija talebanesh apo vehabish ??? nese ne ju dukemi juve keshtu ,gaboni sepse sjellni perfundime pa patur njohuri .ne shqiptaret ne maqedoni shqiperi dhe kosove nuk jemi as afganistanes,as pakistanes ,jemi shqiptare musliman.

por nje gje ju nuk e kuptoni se ISLAMI NUK IDENTIFIKOHET ME MUSLIMANET,POR MUSLIMANET IDENTIFIKOHEN ME ISLAM, musliman nuk ka vetem ne boten arabe ,por ka gjithkund ne bote,bile sipas statistikes se fundit te vatikanit na del se musliman paska me shume se katolik (ndash pranoe nsash jo ,kete e thate ju).perse nuk merni shembull muslimanet e malajzise ,te amerikes te evropes,por perse kapeni tek arabet qe tani per momentin skane aspak lidhje me islamin,cdo shtet arab eshte shtet diktatorial dhe eshte rezultat i punes shume vjecare evropjane vetem e vetem qe muslimanet ti mbajne nen thunder,dhe ne cdo shtet arab eshte instaluar qeveri KUKULLASH. SA HERE DONI QE KETE TUA THEMI?? ,VALLE A NUK KUPTONI APO SDONI TA PRANONI REALITETIN . andaj boll me paragjykime sepse PARAGJYKIMI ESHTE GJYSMA E INJORANCES.

KY ESHTE REALITETI,POR JU SE NUK E PRANONI SESHTE FAJI YNE ,POR ESHTE KRYENECSIA JUAJ PER TI PRANUAR GJERAT E REALTA

hawk
06-04-08, 14:43
Kjo eshte groteske. Si mund te sillesh takimin e Titos me Gadafin ?? C'do te thote?? Mos valle Gaddafi eshte Profeti,perfaqeson Islamin,muslimanet?? Po mire..me poshte gjen nje foto me presidentin Carter: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Cartertito19782.jpg Sikur kjo te mos mjaftonte ka foto mes Presidentit Nikson,te pjesmarrjes te kryeministrave,presidenteve nga e gjithe bota Perendimore ne varrimin e Mareshallit. Ne 1946 USA i akorduan Titos arin e luftes,47 milion dollare,te bllokuara,ndersa Shqiperise ky ar i erdhi vetem pas 1990 dhe per disa vite rradhasi USA penguan hyrjen e Shqiperise ne OKB duke vendosur veton. A mos tregon kjo se Titoja si mik i presidenteve te USA eshte mik i krishtit ?? Kurse Pupi me kenaqi fare,madje me keshilloi edhe te ruhem nga reagimi i tije..! Largimi i shqipetareve nga Kosova per ne Turqi sipas marreveshjeve te Beogradit me Ankarane nuk i atribuohet Islamit.Sic e dime mire Ata Turku shkaterroi Kalifatin dhe tentoi te crrenjoste kulturen e popullit te vet duke menjanuar e diskriminuar fene Islame.Nuk e kuptoj ketu lidhjen e Islamit me kete politike.Nese kjo bazohet ne debime e largime atehere c'mund te themi per 14 milion gjerman te larguar nga Poloni-Cekosllovakia,nga trojet tyre etnike?Mos ka ngjyra aleancash fetare?! Lerini budallalleqet !! Me miliona kemi vetem ne Turqi dhe Greqi.Ne vendin e pare ata kane shkuar masivisht para se te vinte Titoja ne pushtet.Mareveshjet qe larguan pjesen tjeter u bene me nje antislam te terbuar sic ishte Ata Turku.Ne Greqi jetonin prej shekujsh dhe nuk edhe faji Islam qe jane asimiluar po ashtu as i Titos. Ne asnje vend tjeter me shumice Islame nuk jetojne me miliona shqipetare te larguar nga Titoja. Te jemi realist. Fakti qe Cantakuzeni,Perandori i Bizantit,qe kishte mbajtur per shekuj territoret shqipetare nen zgjedhen e rende dhe qe kishte vendosur sllavet ne Ballkan,i jep sulltan Orhanit vajzen per grua,nuk verteton se mes ketyre dy perandorive ka miqesi te vjetra aq me pak mes dy feve. Per miqesine serbo-"islame" ka dy tregues. I pari eshte refuzimi i serbeve per te pranuar fene Islame gje e cila ndodhi me ne shqipetaret,dhje se dyti mjafton te kujtojme disfate e Fushe Kosoves te cilet serbet e perjetojne si humbjen me te madhe qe kur u dynden ne Ballkan dhe formuan Mbreterite e tyre.

Pupi
06-04-08, 18:56
Kam pritur diēka mė argumentuese zotrrote Hawk.

Shembujt e marrė nga ti nuk janė tė bindshėm edhe aqė, kjo zatėn nga tė qeshurit e tepėrt nga ti dhe nuk ke mundur tė koncentrohėsh.
Edhe Bushi sot takoi Putinin. Athu vallė ēfar kan mundur tė komunikojn ata tjetėr pos asaj para mikofonit ?!

Turku kshtu, turku ashtu. ????

Serbia nuk e pranon si humbje betejen e fushkosovės!

hawk
07-04-08, 16:35
Edhe Bushi sot takoi Putinin. Athu vallė ēfar kan mundur tė komunikojn ata tjetėr pos asaj para mikofonit ?! Serbia nuk e pranon si humbje betejen e fushkosovės! Me e drejte do te ishte pyetja: ky takim i ben dot ato miq ?? Logjika e temes tende thote po. Cfare pershkrimi i ben historiografia Serbe dhe mbi te gjitha populli me kenget dhe kujtimet,kesaj beteje?? Cfare ndodhi me serbet pas betejes?? Krahaso gjendjen e tyre para dhe pas saje e pastaj gjyko.

Pupi
07-04-08, 20:59
Me e drejte do te ishte pyetja: ky takim i ben dot ato miq ?? Logjika e temes tende thote po. Cfare pershkrimi i ben historiografia Serbe dhe mbi te gjitha populli me kenget dhe kujtimet,kesaj beteje?? Cfare ndodhi me serbet pas betejes?? Krahaso gjendjen e tyre para dhe pas saje e pastaj gjyko.
Pse more Hawk i ngatrron gjėrat (bėhesh budallė) me qėllim.....?

Nuk e dijė sa e kupton ti gjuhėn serbe Hawk, por me kėngėt e tyre (mu kėsaj humbje tė tyre) ata i thurin lavdata e mite, dhe poashtu kjo shpėrlajre e tryrit tė tyre(popullit) ėshtė ajo qė ata e mbajtėn Kosovėn deri dje nė kthektrat e tyre.
Duke i shitur edhe botės pallavra tė tilla tė llojit, " Neve mbrojm Evropėn nga Islamizimi.

Hawk, Unė kam konsiderat pėr aftėsit tua qė e pėrshkruan historin, dhe ka nga rastet ku i miratoj ato, por unė gjithashtu do tė ngrej zėrin kur ti nuk nxjerr asnjė fjalė(tė heshtėsh nuk ėshtė gjithmonė ar) pėr tė kqijat qė na i sollėn serbėt nė shekuj!
Ja kemi rastin kur disa nga vendet muslimane e kanė njohur kosovėn si shtet, dhe qėndrimi imė aty pėr aty ndryshon, e njėjta gjė do tė ndodhė me tė gjithė ata qė do ta njohin dhe rrespektojn shenjėtėrin time (Pra Shqiptaria Shenjėtėria ime), po ndodhi e kundėrta, unė do tu'a kthej edhe me kamat po u desh!

hawk
13-04-08, 09:50
.. por unė gjithashtu do tė ngrej zėrin kur ti nuk nxjerr asnjė fjalė(tė heshtėsh nuk ėshtė gjithmonė ar) pėr tė kqijat qė na i sollėn serbėt nė shekuj! Lavdet qe ata i thurin o Pupi jane rreth qendreses se tyre ne beteje.Kjo deshmon vleren qe per serbet ka patur kjo beteje,famiresihst e fituar nga osmanet. Nuk dua te hyj thelle ne kete drejtim.Une mendimin tim e shpreha. Te keshillova nje largim nga tendenca per te gjykuar politiken e vendeve Islame,nder te cilat eshte edhe Shqiperia,me fene Islame.Solla disa shembuj per te konkretizuar se si politika afron njerez,popuj,shtete,rryma,ideologji te ndryshme.Ekonomia globale eshte nje motor levizes i mardhenjeve mes njerezve,kjo vjen si domosdoshmeri qe nuk verteton vellazerimin njerezve.Arabia Saudite eshte mike e SHBA-se sepse i jep naften,por valle a ka ketu nje marrveshje fetare ose me mire a ka ketu nje amalgamim(vellazerim..e forma te tjera afrimiteti)mes arabeve dhe amerikaneve?? Kete u mundova te qartesoj. Persa i perket serbeve,politikes se tyre per mua mbesin elementi kryesore shqiptarozhdukes e per kete arsye ndodhen ne majen e piramides sime te armiqeve.Fakti qe une nuk hyj thelle ne sqarime historike,etiketime etj qe kane lidhje me kete popull dhe maredhenje shqiptaro-sllave nuk i ben ato me pak armiq ne syte e mi. Per te keqijat qe sollen serbet ka nje pafundesi librash dhe nje pafundesi deshmitaresh me te cilet une pajtohem. Qellimi im eshte te nderhyj aty ku nuk pajtohem,aty ku spekullohet. Tan t'mirat..

Bjeshka1
14-04-08, 08:47
http://www.nytimes.com/2008/04/13/world/middleeast/13arms.html?ex=1365739200&en=2362b03062f8c768&ei=5088&partner=rssnyt&emc=rss

Klikoni tek ky linku dhe do te shihni disa gjera per te cilat shkruan The New York Times
Sado pak anglisht qe dini, keni per ta kuptuar se per ēka behet fjale.

Bjeshka1
14-04-08, 10:36
Qe edhe mediat shqiptare e paskan verejtur artikullin ne NYTNYT: Te dyshimta kontratat me Serbine per arme ne Irak

Amerikania Nju Jork Tajms hedh syte nga kontratat e bera me Serbine, armet e se ciles kane perfunduar ne Irak. Serbet fitojne tenderin pa marre pjese fare ne te, si dhe jane shperfillur autoritetet irakiane qe duhej te miratonin nje kontrate te tille dhe amerikanet ne Irak


NJU JORK-Gazeta amerikane Nju Jork Tajms (NYT) vazhdon te hetoje tregtine e paligjshme te armeve ne vende si Iraku dhe Afganistani. Ne kuader te hetimit, qe nisi me nje shkrim bombastik te aferes korruptive te trafikut te armeve qe perfshinte dhe zyrtaret e larte shqiptare, tashme NYT hedh syte nga kontratat e bera me Serbine, armet e se ciles kane perfunduar ne Irak. Behet fjale per nje marreveshje sekrete 833 milione dollareshe te negociuar me Serbine. Serbia nuk ka qene fare pjesemarrese ne tender dhe jane shperfillur autoritetet irakiane qe duhej te miratonin nje kontrate te tille. Po keshtu per kete kontrate nuk jane pyetur amerikanet ne Irak te cilet normalisht kane rol ndermjetes per gjithe prokurimet ne fushen e mbrojtjes.
Keshtu marreveshja eshte bere me nje delegacion prej 22 zyrtaresh te larte irakiane, pa dijenine e komandes amerikane ne Irak apo liderve me te medhenj te Irakut. Marreveshja ne fjale u kritikua aq shume, saqe beri qe shifra e blerjes te limitohej ne 236 milione dollare. Shumica e armeve te blera nga Serbia ishin te papershtatshme, cka tregon dhe problemet e medha te armatimeve te forcave irakiane dhe pafuqine e tyre per te ndalur dhunen e militanteve.

BE LK
14-04-08, 10:47
Qe edhe mediat shqiptare e paskan verejtur artikullin ne NYTNYT: Te dyshimta kontratat me Serbine per arme ne Irak

Amerikania Nju Jork Tajms hedh syte nga kontratat e bera me Serbine, armet e se ciles kane perfunduar ne Irak. Serbet fitojne tenderin pa marre pjese fare ne te, si dhe jane shperfillur autoritetet irakiane qe duhej te miratonin nje kontrate te tille dhe amerikanet ne Irak


NJU JORK-Gazeta amerikane Nju Jork Tajms (NYT) vazhdon te hetoje tregtine e paligjshme te armeve ne vende si Iraku dhe Afganistani. Ne kuader te hetimit, qe nisi me nje shkrim bombastik te aferes korruptive te trafikut te armeve qe perfshinte dhe zyrtaret e larte shqiptare, tashme NYT hedh syte nga kontratat e bera me Serbine, armet e se ciles kane perfunduar ne Irak. Behet fjale per nje marreveshje sekrete 833 milione dollareshe te negociuar me Serbine. Serbia nuk ka qene fare pjesemarrese ne tender dhe jane shperfillur autoritetet irakiane qe duhej te miratonin nje kontrate te tille. Po keshtu per kete kontrate nuk jane pyetur amerikanet ne Irak te cilet normalisht kane rol ndermjetes per gjithe prokurimet ne fushen e mbrojtjes.
Keshtu marreveshja eshte bere me nje delegacion prej 22 zyrtaresh te larte irakiane, pa dijenine e komandes amerikane ne Irak apo liderve me te medhenj te Irakut. Marreveshja ne fjale u kritikua aq shume, saqe beri qe shifra e blerjes te limitohej ne 236 milione dollare. Shumica e armeve te blera nga Serbia ishin te papershtatshme, cka tregon dhe problemet e medha te armatimeve te forcave irakiane dhe pafuqine e tyre per te ndalur dhunen e militanteve.

hahahahaha.. o sa kam qesh em kete shkrimm...hahhahahaha

Po kush i pska blere armet, qeveria e bangladeshit, a?

Po vallahi po me shkrini me keto gjera, sa mire se shume po na streson puna..hahahha

Zero Cool
14-04-08, 11:49
Nuk ka fare dyshim qe shtetet islamike jane nen ndikim te madh te Rusise qe dmth automatikisht edhe te Serbise.
Kete e kan treguar armatimet e ndyshme gjate luftereve ndermjet arabeve si dhe gjate thyerjes se embargove te Keshillit te Sigurimit te OKB-se ndaj ish Jugoslavise (se Millosheviqit).
Kete e tregon edhe tani fakti se shtetet arabe nug guxojn ta njohin zyrtarish shtetin e Kosoves, pa lejen e Rusise.
Lidhjet Ruso - Arabe kane si baze shkaqe ekonomike, kurse sceptiket do te thonin edhe baze fetare, sepse qe te dyja fete kane prejardhjen e njejte...
Shyqyr Zotit qe ne si Shqiptare dhe tani me edhe si shtetas te Kosoves, kete here jemi gjindur ne anen e duhur te historise (ne anen e Amerikes) e jo ne anen e kundert (te territ slavo-arab).

BE LK
14-04-08, 12:00
Nuk ka fare dyshim qe shtetet islamike jane nen ndikim te madh te Rusise qe dmth automatikisht edhe te Serbise.
Kete e kan treguar armatimet e ndyshme gjate luftereve ndermjet arabeve si dhe gjate thyerjes se embargove te Keshillit te Sigurimit te OKB-se ndaj ish Jugoslavise (se Millosheviqit).
Kete e tregon edhe tani fakti se shtetet arabe nug guxojn ta njohin zyrtarish shtetin e Kosoves, pa lejen e Rusise.
Lidhjet Ruso - Arabe kane si baze shkaqe ekonomike, kurse sceptiket do te thonin edhe baze fetare, sepse qe te dyja fete kane prejardhjen e njejte...
Shyqyr Zotit qe ne si Shqiptare dhe tani me edhe si shtetas te Kosoves, kete here jemi gjindur ne anen e duhur te historise (ne anen e Amerikes) e jo ne anen e kundert (te territ slavo-arab).

Zero Cool

Doja te thoja dy gjera. E pare se embergon e ka thy dhe shqiperia, Ne kohen kur sllobodani po vriste shqipetaret e kosoves, Presidenti i shqiperise se atehershme Z. Sali berisha furnizonte me nafte tanket serbe..apo jo ?!

E dy eshte se: Fete e ruseve dhe arabeve paskan prejardhje te njehjte.
Po feja e perendimit ka e ka prejardhjen, dmth, Feja katolike a nuk vjen nga vendet arabe..?!

Ti ceka keto dy shembuj per te treguar se menyra juaj e akuzes eshte e pa drejte dhe jo reale..!

Me te mira BE LK

hawk
22-04-08, 20:47
Nuk ka fare dyshim qe shtetet islamike jane nen ndikim te madh te Rusise qe dmth automatikisht edhe te Serbise.

Kete e tregon edhe tani fakti se shtetet arabe nug guxojn ta njohin zyrtarish shtetin e Kosoves, pa lejen e Rusise.

Per te dalur nga erresira je zhveshur ti ?:biggrin:

Ne fillim shkruan vendet islamike duke perdorur identitetin fetare,me poshte i percakton si vende arabe duke u mbeshtetur ne identitetin etnik...ec e merre vesh:confused:.
Per te ndricuar pak logjiken tende te erresuar nga sllavo-arabet qe te kane rrethuar,duhet te dish se furnizuesi kryesore me arme i muslimaneve boshnjake ka qene Kroacia sllave kunder vullnetit te nenes Rusi qe furnizonte Beogradinndersa i dyti Irani i cili ishte ne vende te pare per furnizimin me kuadro ushtarake.Arabia Saudite ka qene furnitorja kryesore me dollare me te cilet jane blere armet me te cilat do te luftoheshin serbet sllave.
Te gjitha keto nen regjine e USA,pohon Samuel Huntingto(qe ti nuk e ke degjuar ndonjehere por mund ta gjesh tek google).Ne nga ana tjeter dhe asnje vend arab furnizonim me nafte dhe materiale te tjera Serbi-Malin e Zi.

Shteti jetik per aleatin e Kosoves,pra USA,eshte A.Saudite pra nje vend arab mijera vite drite larg Rusise qe akoma nuk e ka njohur pavaresine.Fakti qe nuk e ka njohur nuk e ben ate aleate me Rusine ashtu sic nuk e ben Vatikanin i cili akoma nuk e ka njohur megjithe vizitat e Sejdiut dhe me perpara te Rugoves apo fotove qe ky i fundit mbante ne zyren e shtetit te tij laik ( !! ).

Sa per kulture,kur Milano para pak javesh fitoi te drejten per EXPO 2015 vendet qe kane votuar me shume kane qene ato arabe ne nje kohe qe konkurenti tjeter ishte Izmiri,qytet ne nje vend Islamik.
Ke degjuar ndonjehere per politiken?!
Ajo administron disa interesa qe dalin jashte kufijve fetare.

Sikure udheheqesit e Kosoves te kishin demostruar ndonje respekt per vendet Islamike apo arabe edhe mund te pretendohej ndonje kritike permosnjohjen.
Por ata nuk denjuan te merrnin pjese ne samitin e 13-14 marsit ne te cilin ishin ftuar zyrtaret me te larte te Kosoves nga Sekretari i Pergjithshem qe eshte turk.
Ne vend qe te shkonte Sejdiu,Thaci..derguan ministrin e arsimit dhe nje keshilltare te Kryeministrit.Ama ne Vatikan nuk hezitojne te shkojne.
Meqenese ju kosovaret drejtoheni nga njerez qe nuk e duan identitetin Islam,qe turperohen nga ai,nuk e kuptoj pretendimin per t'u njohur nga shtete me nje identitet te tille.
Ne Gjermani para disa vitesh u irrituan kur diplomatet gjermane i kishin caktuar nje perkthyese shqipetare te mbuluar...Ne Skenderaj perjashtojne vajza me mbulese ndersa mbushin sheshet me Nene Terezen e mbuluar...

E shikon se servilizmi neneterezist nuk dha frytet e deshiruara.Vatikani duhej te ishte i pari shtet qe te njihte Kosoven pas perpjekjeve evangjelizuese dhe deislamizuese te udheheqesve te saje.
Kjo quhet politike pra !!:smile: