PDA

View Full Version : Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum


natyra
29-03-08, 03:03
"Bie shi"!
```````````
Ne kete bote,
veq me "shi"!
A po valle,nuk ka diell?
A po vetem "shi"!
paska ky qiell...
A po eshte?
krejt ni tjeter bote,
A po valle,
sikur nuk ekzistoi,
A po jam?
(insekt)
qe nene uje t'jetoi!
A po ky eshte fati
qe duhet t'pranoi,
e pse valle,u dashka?
t'them qenka e shkruar...,
dhe pa dashur fare!
qe endrren time,
ta shof te merguar...)!

Hajla&Natyra

natyra
29-03-08, 03:07
"Shqipe motit"!
`````````````
Mbreteresh e "lotit"!
Nese ni dite buzeqeshi
Do buzeqeshi me diellin
Nese ni dite do vija
Do vija ne krahet e Shqipes
Do e shendrit Boten:)
Kujdes nga lotet?
Mos hezito
Dije qe i kam nga gezimi
Edhe se nuk buzeqeshi?
Dije se jam e gezuar
Prap e gezuar:)
Sepse e di qe eshte diqka reale
Pra e dije qe ardhja ime
Ka ni domethanje
Me vlere te madhe...

* *
"Zemra qan"!
````````````
Nganihere qan vetem zemra?
ajo qan,dhe qan me shum se "loti"!
Valle, kjo zemer sa shum mban...
E fort, me e fort se guri
guri qahet por zemra?
Si ni. "Keshtjell"!
ashtu,
dhe mbahet.
Mbahet aq sa!
qe s'din as te plaket...

* *
"Shi i Vjeshtes shi"!
```````````````
Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit
kjo dynja e shkret,
sa shum halle qet
eshte lodhur dhe vet,
po dhe qielli se ka dert
se kaqe shum "shi" qet
ndal o ti shi,
"Shi i Vjeshtes shi"..!!

* *
"Bjer o ti shi"
```````````
Bjer o ti shi, bjer
si kroi currel
desha t'ia thom kenges
por zeri s'pom del,
ky gurbet i shkret
diten ma ben terr,
per ju kur t'mbjen mall
me lot qaj currel
dhe se shpejt, do vie
me tjetren pranver
ndaj kesaj radhe,
good bye,all there...!

Ju dua perhere...:)

Nan bije dhe moter... E juaj Hajla e Rugoves&Natyra

vjeshta
04-04-08, 15:06
`````````````
* *
"Shi i Vjeshtes shi"!
```````````````
Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit
kjo dynja e shkret,
sa shum halle qet
eshte lodhur dhe vet,
po dhe qielli se ka dert
se kaqe shum "shi" qet
ndal o ti shi,
"Shi i Vjeshtes shi"..!!Ju dua perhere...:)

Nan bije dhe moter... E juaj Hajla e Rugoves&Natyra

M' pelqeu kjo,edhe dihet pse, e me se shumti keta 5 rreshtat e pare ...

Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri-
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit

Ne dy rreshtat e pare ke paraqit shiun si nje aleat te fuqishem apo me te fuqishem se sa diellin ...

Ndersa ne keta te fundit ,e ke paraqit shiun si nje proces apo nje ligj i tepert i natyres .Me preku kjo se jo vetem ti ,por shumica e shohin shiun si diqka te pandjenj apo qe sjell vetem zymtesi .Ku une e shohe si nje paragjykim dhe ate i gabueshem ,sepse si nga shiu apo si nga dielli te gjithe njerzit para tyre vijn te trajtur njejt :o jane te gjithe te lagur ,o jane te gjithe te thare.

Komplimenti ty .:smile:

natyra
04-04-08, 19:16
M' pelqeu kjo,edhe dihet pse, e me se shumti keta 5 rreshtat e pare ...

Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri-
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit

Ne dy rreshtat e pare ke paraqit shiun si nje aleat te fuqishem apo me te fuqishem se sa diellin ...

Ndersa ne keta te fundit ,e ke paraqit shiun si nje proces apo nje ligj i tepert i natyres .Me preku kjo se jo vetem ti ,por shumica e shohin shiun si diqka te pandjenj apo qe sjell vetem zymtesi .Ku une e shohe si nje paragjykim dhe ate i gabueshem ,sepse si nga shiu apo si nga dielli te gjithe njerzit para tyre vijn te trajtur njejt :o jane te gjithe te lagur ,o jane te gjithe te thare.

Komplimenti ty .:smile:

Te falemnderit bukuroshe per komplimentin e dhen,besoi se nuk do te rritet mendja per fjalen qe te thash bukuroshe...:smile: edhe se ashtu dukeni,nese jeni vet pikerishte ne ate foto?por nje di te them ,se bukurija nuk eshte veqse nje figur qe duket ashtu,sespe perfshire ketu dya gjinit,si ato femrore qofte dhe mashkullore,se sa shtron rendesi bukurija ? une mendoi qe eshte e fundit ajo qe shtron rendesi tek njeriu.
Ne radhe te pare,une mendoi se do duhet te jet te qenit njeri, ne thenien e fjales dhe te sjelljes....gjithashtu
E kure keto jen,patjeter se dhe tjerave ju lem shtigjet hapur,per tu krenuar me to....Jufalemnderit

gjithnje me respekt
Natyra

natyra
06-04-08, 20:36
I nderuar lirik lexojeni eshte e imja nga Forum qe ishim dikur,


Postuar mė parė nga DI_ANA http://www.forumishqiptar.com/cpstyles/images_blu/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=1873373#post1873373)
Pershendetje.....

E nderuar dhe shume e respektuar Hajla.

Te falenderoj shume per perkrahjen,respektin dhe gjithēka!Vazhdoj te te lexoj me kenaqesi megjithese nuk po te shikoj me si me pare!
Me mungon ti dhe shume miq te fillimit,mos te them qe jeni nga anetaret me te mire te ketij forumi,ne veēanti ti e nderuar!
Imagjino nje bote te mbushur me njerez si ty....kurre nuk do kishte te keqe !

Me shume respekte

Mikja juaj
Diana

*******
Te falemnderit shum DI-ANA e nderuar dhe e pa zavendsueshme ni femer shqiptare tek une, mbrenda ketij Forumi shum te madhe....kam nderin te pershendes nga thellesi e zemres,edhe se ka kaluar nje kohe shume e gjate qe nuk kam dhen ni pershendetje kaqe me dinjitet te thelle,mbi nje shoqe mbrenda ketij Forumi,por ja si thon bota eshte e madhe por sikur dhe e vogel u beka ndonjihere,ku fatmiresishte te takova ty ne mesin e vargjeve tua ,per te cilat i lexoi me shum gjelozi here pas here,te them se kisha malle,per t'shkembyer ni fjale,me ni shoqe te mire sikur dikur qe i kisha,dhe tani u bere ti po ne mesin e atyre,per t'ma kujtuar te kaluaren e disave prej tyre qe ishin dikur,por me (nuk jen),kan kaluar 2 vite, mos me shum,qe nuk shkruaj,e as lexoj si me par,nder te tjera,sepse me kan ignoruar,fatkeqsishte po vet drejtuesit e ketij "stafi" nen Forumin shqiptar...vetem e vetem, se i mbroja drejtesit aty ku mua me dukej e pa drejt e tyre,qka ka qen me kryesore ishte kur i mbroja ni nder vargjet e ni autori po me Emer dhe Mbiemer te njohur poet z.Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves qe shkruante jetes dhe vepres se tij,mbi vuajtjet dhe hallet njerzore,mbi te gjitha drejtesive pa dallime feje apo kombit,si ni Patriot dhe Ni Atdhetar i perkushtuar ndaj vendit te vet dhe ne pergjithesi per kombin shqiptar....ne fakt dhe ai si gjithe tjeret anetar/e shfytezonte rastin,per t'shkruar vargje ne poezi,qofte mire apo si do kan qen, ka qen ide e tij thjeshte,vertet ai ishte nji poet i shquar shqiptar ku me se shumti shkruante historise se kombit e veqenarishte jetes se vuajtur neper burgje nga ishe UDB-a jugosllave,une nuk di se qka i pengonte disa njerez, qe ai shkrunte per deshiren e tij,pavaresishte qka shkruante,ai kishte idet e veta,si e gjithe te tjeret anetar/e ne pergjithesi,une shum mire e di se ka pas dhe shum te tjere qe kan shkruar,gjana jashte hamendjes njerzore,qe kan fyer me fjale, kan share,e gjitha qka kan dashur,edhe se askush nuk ndermerrte ndaj tyre ndonje veprim, qofte dhe me te voglen fjale,thua se nuk po shifnin fare,kjo me befasonte ku natyrishte dhe e kam perkrahur,sepse nuk me mbante ndergjegja ime,edhe se isha nje femer,megjithate ishte e drejta ime,faktikishte ndjejsha ni keqardhje jashtzakonishte ndaj tij,sepse ai ishte nji poet i shquar po dhe i moshuar, ne fakt,qka eshte mbi te dyzetat 40-jetat ai/o mendoj se duhet t'kemi ni respekt apo jo,edhe se une per veten time kam ni personalitet shum te ndjeshem,sepse me pelqen qe t'jap respektin ndaj njerezeve si te tille,thjeshte qofte dhe ndaj nje thmiu po sa ka lindur.
Kjo ishte e tera,ndoshta dhe e teprova ndoshta dhe te merzita,e nderuar Diana,dua qe te me falesh, se kam shkruar pak sa me tensitiv,por nese je ashtu si te shofe me ni personalitet tejet te larte njerzore dhe te sinqert besoj se me keni kuptuar,per gjitha qka kam shkruar ketu para teje, se para askujt tjeter,edhe se dikush nga te tjeret anetar/e e lexon mir se e lexon,besoi ne mirekuptim....por pikerishte ty tu kam drejtuar me kete shkrim,edhe se disa here e kam provuar qe mos te pergjigjem,ketu per ketu,te them te verteten kisha emoncione dhe kur ndermora vendimin qe te shkruaj,e di qe e kam zgjatur komnetin ama krejt ne realitet jen te gjitha,sepse e din dhe shum te tjere kte histori...por ka asi se nuk duan qe t'ja prishin rahatin veti per askend,e kuptoj shum mire....
Megjithate duhet t'themi se jen disa tipa qe se kan gajlen,qe te shofin drejt ne sy' edhe sikur behen se nuk po te shohin,lol!

.....Faktikishte ka qen nje Forum i madhe shqiptare,ku dhe eshte akoma,mund t'them se nga qdo vend dhe kend te botes jen mbrenda ketij,Forumi shqiptar...me kujtohet shum mire dikur qfare atmosfere ishte ne mesin e te gjithve,shkruajshim lirshem ne temat e njeri tjetrit,edhe se kishte ndonjihere mosmarrveshje,si gjithe qe ndodhin gjerat....!
ps..ku qpeshe thon dhe populli jen disa tipa,se ne ke gjuhe ta presin,e mos te kesh ta qesin,lol,
gje qe, qka s'ka dhe bota me ni fjale!
Por dua t'them se ka qen ni Forum i mrekullueshem,nga me te shumtit qe kan kontribuar qofte me poezi apo cilat qofshin, nga aktivitete tjera...natyrishte se ka ndryshime ne njerez,por gjithnje shkojm nga vete shija apo simpatia ndaj tjetrit/es....vertet dhe mua me mungojn disa qe ishin me par ne ket mes,po me mungon dhe ajo kohe qe ishte perplot atmosfer nga nje shoqeri e persosur qe tashme vetem kujtimet kan len pas,ishin po ato kujtime aqe te embla,te impresionuara perplot frymzime....http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/smile.gif
por tani nuk jen ata/o qe ishin,edhe se une jam ketu? jam vetem si nje hije qe shkon dhe vjen ,dhe se asgje nuk merre nga ajo,gje qka me ben te jem pikerishte jen ni nder poezit e mija,te cilat me kan mbetur si peng ne ket Forum,sepse nuk i gjej dot,disa te vitit 2003-4-ter....edhe se disa here ju kam shkruar drejtuesve te stafit ketu...qe t'me ndihmonin lidhur me keto poezi qe tek une shtroin shum rendesi, sepse kam pas disa shenime dhe data te rendesishme te ishe luftes se kosoves,mirepo askush nuk me eshte pergjigjur,qofte me ni fjale me te voglen,prandaj si ta quajm kete drejtesi? apo me mire ti themi diskriminim!
ku dhe vete fakti te tregon,e di se dhe ata/o qe e kan lshuar kete Forum ,per shkaqe arsyje e kan leshaur,dhe ma merre mendja se dhe ata/o nga presione po te vet stafit drejtues,ne krye me Fiorin,e vetmja qe mu ka drejtuar me fjale fyese ka qen kjo,nga te tjeret nuk kam pas fjale, por ne nifare menyre sikur dhe ata (heshturazi) i kan then kesaj pune ok.

.....E kjo eshte e tera mikja ime,dhe nji gje dua te them se nuk e kam per qellim qe ty te shkaktoj problem lidhur me keto raste qe parashtova,gje qe me mundoin shum,dhe qe me ka pergjysmuar ne shpirt,dhe sikur nuk ndjehem me si dikur,sepse duke filluar se kushe nga vetja,se si do ishte nese dikush do te keqperdore intenzishte,apo me mire te them mizorishte,ate qka frymon nga shpirti i njeriut,ne fakt une e shofe shum te padrejt,po kur njerzit ia lejoin veti nje gje te tille,atehere nuk di edhe qka duhet t'themi sikur dhe nuk gjejm fjale ne keto momente te duhura?! kjo vetem se mund t'shton edhe me shum presion,e thashe se nuk eshte e lehte,per t'humbur diqka qka buron nga shpirti,e aqe me shum mundi,lodhja,perkatesishte dhe mosha ne te cilen kam qen, jo e re per tu perballuar dhe oreve te vona duke shkruar me ni optimizem ndjeshem ne shpirt, ku hiqe pa menduar se ni dite kan per t'me humbur poezit e mija pa as nje gjurem,dhe qe do t'me humb e gjithe ai vullnet i imi reciprok.
Ku dhe kisha per qellim ti botoj ni liber sa do me pak vargje qe kan qen,asgje nuk kam dashur me shum,vetem se t'ia le si kujtim pasardhseve te mij,pikerishte nipave dhe mbesave qe sot, vetem vin e shtohen dhe une gjithnje qendroj ne mesin e tyre e gezuar ashtu si i ka hije ni gjyshes shqiptare,dhe nga do qe vije, e nga do qe shkoj, gjyshja vetem fjale te mira dhe urata ka per t'percjellur per tahttp://www.forumishqiptar.com//images/smilies/flowerface.gif te gjithe i kam si *ylla*..sa kenaqesi qe kam dhe ndjeje per ta,edhe se jo te gjithe me perqafojn,edhe se zemra eshte e ndare,po ja qe mjafton se dikund jen,dhe se ku do qe jen,mua me mbajn te gjalle dhe te lumtur per deri sa jam ne ket bote,(dinake) nga e cila asgje nuk kemi per t'marrur nga jo,vetem se merzin ndaj njeri tjetrit,asgje me shum.
dhe njihere e njemije here kerkoj ndjes nga ty e nderuara DI-ANA dhe gjithnje e respektuar do mbeteni tek une.

Jufalemnderit ne mirekuptim,te jam mirnjohese perhere....http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/flowerface.gif
Hajla Rugovase

natyra
07-09-08, 04:13
~"Vjeshte"...!~
~~~~~~~~~~
"Si gjithe herave me shi...!
por kesaj here te shoqruan dhe lotet e mije,
Ne kete mergim te zi:(
qe na mban as vdekur, as gjalle!
E kujt ti qahemi valle?!
per merzit tona,
per dhimbjet dhe hallet e dyfishuara
Te pritura dhe te papritura dhimbje,
e kur dashur e pa dashur, duhet te behemi te fort!
Sepse jeta eshte e tille,
ajo nuk pyet ku jemi dhe ku gjindemi..?
Por ajo te godet,
dhe atehere kur se presim!
ne ditet e mira dhe ato te veshtira,
Por ne duhet qe t'kemi kurajon.
ne qdo kohe, dhe ne qdo moment,
Sepse keshtu na ka mesuar kjo jet!
edhe athere kur na godet!
Apo na lendon sa do pak,
ne duhet tu permbahemi atyre...
Me ndjeshmeri dhe prioritet njerzor/e
sepse jeta vazhdon,dhe po mbete vet!
Prandaj nga ditet qe kalova te tanishme,
Ato per mua ishin plot merzi:(!
Per mua dhe familjen time,
Per tim bir qe perpak e humba,
Por ja qe Zoti e ka fuqin me te madhe,
....Se qdo gje ne ket bot!
Dhe Ai shpetoj nga plumba,qe e goditen!
Trupin e Tij te njom, dhe te pafajshem njeri.
Mu ne vend te detyres se tij,
Duke sherbyer (SHPK) per vendin dhe popullin e Kosoves
PO ja qe Zoti eshte Ai qe e shpetoj kesaj here,
Uroj dhe luas te madhin Zot.
qe mos ti ndodhe kurr ma,
Atij dhe as ni djali te nanave shqiptare
Sepse mjaft me "lote" keto nena,
mjaft kemi perjetuar,
Lutem qe te ndalen keto krime
dhe keto pabesi qe po behen keshtu,
mbi keta djem nanave,e ne veqanti atyre te pafajshem!
Andaj,Mos lani duart me gjakun e juve,
Mos urreni dhe vrisni vellan e juve,
Mosni ju lutem mosni,mendoni se ju po vrisni dhe veten,
Mendoni qe ka Zot mbi ne.
Mendoni qe dikush ju ka krijaur,
E qe dikush ju ka lind dhe rritur me halle dhe plote munde!
neper qdo furtun dhe dhun,
qe i eshte bere vendit dhe popullit Kosoves
.......nga armiqe neper Shekuj!
E si VALLE u dashka qe sot te perjetojm raste te atilla, dhe nga dora vet..?!
Aman,q'jen keto (fantazma) qe po i beni ne syt e njerzimit..?!
Te maskuar me lekura bishe,perse valle...?!
Perse po e beni veten tuaj te (padukshem),degjinerim!
Prandaj une luta te madhin Zot.
dhe duke u mbeshtetur Atij,
qe t'me jep kurajon dhe qetsin mbrenda vetes,
Dhe mbrenda familjes,ne pergjithesi....
dhe mbrenda gjithe atyre
qe kan ndejur pran tim bir,
Pa hezitime dhe pa dallime,
duke u nisur nga Axhallaret dhe deri te
Shok&shoqe miqe dhe dashamir
Jufalemnderit ne pergjithesi...
mungesa ma e madhe per te ka qen,
Per prinderit tij,vellaut dhe motrave,
te ndodhur jasht vendit!
fatkeqsishte,
dhe jo te informuar,per rastin!
per faktin se vet Ai ska lejuar,
qe te informohemi,
Kurse Ai ka qen jasht rrezikut
edhe se i goditur me arme zjarri,
....mu ne vend te detyres se tij Polic.
me gjithe ni koleg tjeter Polic,
Dhe ni civil, qe ka qen ne prani te tyre,
Kur papritmas jen goditur,nga njerez te panjohur,
por ja qe Zoti eshte ai qe ka fuqin me te madhe,
....Se qdo gje ne Bot.
Fjala me e rendesishme qe dilte nga une,
ishte ajo,duke e Falinderuar te madhin Zot.
qe ma ka shpetuar djalin nga ma e keqja,
Dhe qe e ka kthyer ne jet.
mund te them per t'treten here,
njihere kur Zoti ma dhuroi,se dytit nga lufta,
kuptohet se kush e ka marr ate rruge,
Eshte llogarit sikur nuk ekziston,
por te bindemi se gjithqka shkon me percaktimin e Allahit,
...Atij qofshim fale.
qe Ai kur don na merr, dhe kur don na fale...
Dhe ja qe gjeja me shtrenjte per te, dhe per ne, eshte
qe ka shpetuar pa te mbetura trupore, qofte dhe mendore.
Prandaj gjithqka ka qen jasht rrezikut..
per tre (3) djem nanave shqiptare,
....nga peja e Kosoves!
Faleminderit Zot.
E di qe dhe Ti o Zot je merzitur nga keto maskara,
nga qenije pa te qenurit njerez!
nga ata/o qe nuk njofin Zotin
nga ata/o qe nuk njofin prindin,
nuk njohin vellaun as farefisin,
E qka ma e keqja, as vendlindjen!
a thua deri kur keshtu,keto pabesi
Athua deri kur keshtu per t'lenduar zemra nanash,
e aqe me shum per t'len thmit jetima,e grat te veja!
deri kur valle, kjo epidemi...?!
qeshte kjo semundje,ne kokat e kesaj qenije pa njerzore!?
a ka ilaq nga Ti o Zot..?
Mundohu qe Ti te mos t'na godasesh
Se ne jemi bere vete lajka, e njeri tjetrit,
Dhe ne ditet kur nuk kemi ta ngopim barkun buk:(!
por ja qe plumba po kemi
Per t'ia shpuar,zemren dhe barkun dikujt!
E per t'ia mbyllur deren shum kujt...
Medet ku kemi ren,medet..:(!
Tejet ne skajshmeri,
Te paqenurit njeri,
Ne vend se ti zhdukim keto dukuri ,
ne vetem shkojm e i zmadhojm,
Boll keqe dje, sot dhe ma keqe!
Dhe ne ditet kur u bem te pavarur
dhe ne ditet kur duhet te behemi me te fort
.......dhe me te bashkuar,
Ne shfrytezojm rastin e duhur e te keqes,
Per ta kthyer ne "kthetera" vendin ton,
Per t'i dhen shanc armikut,qe t'perfitoj rastin!
ne nuk jemi duke pare ma large...
Na jen mbyllur syt, para armikut,
"Dhe sot,ne Kosoven e lire...!

....Vellezer dhe motra bashkombas shqiptar, ku do qe ndodheni, jasht dhe mbrenda vendit,deshiroj qe t'me keni kuptuar drejt,si njerez e ne veqanti ju qe me lexoni....Jufalemnderit ne mirekuptim
Njiherit ju pershendes te gjithve...duke ju uruar qdo te mire ne familje dhe me gjere...E ne veqanti gjitha nanave shqiptare, qe kurr mos tu lendohen zemrat per femijet e tyre.

Per te gjithe respekt
Natyra&Hajla Rugovase

natyra
08-09-08, 03:53
"Udheve te Botes...!
~~~~~~~~~~~~~~
Eca larg, e large.... sikur e dejur!
e lagur me "shi" ne gjum si e vdekur.
A'thua more zot, kaq larg ku m'ke quar?
shum larg vendit tim, pse syt mi ke verbuar..!

Pse o vendi im, keshtu me mallkon?!
dashurin qe ndjej, pse? ti posht ma qon!

Sa larg vendit tim, jam duke marr frym
drita m'behet terr gjithqka ne te zymt...
Dritaren po e hap, largesis tia tregoj*
Qe shiu" dhe rrezja, ballin t'ma freskojn..!

Natyra.

natyra
08-09-08, 04:02
`````````Udha per ne mergim!````````
`````````````
Kjo udhe sa e gjate?
e mbushur``````````````
me gjemba dhe balte!
me fluska kujtimesh``
perdhese tok!
e brishet sa e vrazhed
``qepallet``
te rendomt,
me shi``
permbi to
e ngrir porsi bore``
kepucet vesh, e rrobat math!
e deshperuar``
``si ariu,(ne shpellen e saje)...!``
``````
Natyra!

natyra
08-09-08, 04:13
"Vendi im...!
~~~~~~~~~
...Do t' doja te rrija gjithmon me ty...
edhe qe mos te gjej strehim ku mbi kry!
udhet e botes qe shkela, askund gjurme nuk lashe,
E lash vetem hijen, qe askund se pashe.

Sa dinake qe eshte, e gjora dhelper!
me vuri ne gjum, sikur me la te vdekur,
..duar dhe kembet, mi futi ne nje vrrime,
mu deshe te mallkoi, dhe nenen qe m'ka linde..!

Natyra!

natyra
08-09-08, 04:29
* HAPY KRAHET MOJ SHQIPONJE*!

Ti Dardane O vend i lashte.....
Bjeshk e Lart e mal, me mal..
MOS TE NGRIFT SHIU AS BORA
Gjithmon Lule do'tqel KOSOVA
Sa shuum *LULE* jan tuj dale...
SA SHUM PER TY ATO KAN MALL
Etja e tyre kuurr s'do shuhet
Emer LIRI gjithmon do thuhet
Prap ne ty" kan me qele,
Gjitha Lulet ne Pranvere**
Veq per ty" do i mbjelle......
~~~~~~~~~~~~~~~``
Rri Burreresh si me zakon!
Ty fisnike gjithmon te thon.
Bime e "SHEKULLIT" ne Vendin TEND!.
NUK PESHON ME AS NI SEND
RRI QENDRES NUK JE E MJERE...........
GJITHA STINEVE TU KENDOJM PER HERE
Me Besnikeri per ty Qendrojm!.
Veten ton posht mos ta qojm
Dashurin qe kem per ty"
S'te harrojm per keta dy sy**
(Te mbajm ne zemer te ruajm ne gji)!
Gjithmon mbjellim, Dashuri
Veq per Ty o DARDANI.....

Natyra.

natyra
08-09-08, 04:39
****LULET****

Thon se lulet e kan nje jete
por-dhe ato vdesin dikur,
per t'jau leshuar radhen tjerave...
Si dhe jeterat e njerzeve qe (nuk kthehen kurr)!!!

E kur bora shkrin nga mali
perplot me lule mbushet livadhi
dhe aromen me te bukur
kesaj Bote ato ja falin......

Ska me bukur ne ket bote
kur fjala e lire thuhet sot.....
asht e bukur eshte e embel...:)
si bore n'bardak, e shkrire me tamel...!

Natyra e Rugoves...:)!

natyra
24-10-08, 02:47
...Nje pershendetje per te gjithe anetaret e FD.si dhe gjithe Stafit drejtues nen kete FD.duke ju drejtuar per kerkesen e shtruar, pikerisht te nderuarit z.bond..qe ti fshin gjitha temat qka permbajn komente,per vet faktin qe "titulli" permban poezi....kuptohet qe nese dikush nga anetar,deshiron te jap ni keshille,a po ni vlersim mbi poezit....natyrishte se eshte e drejt e qdo autori,te kujt do tema qe t'jen, per t'shkruar nga diqka,qofte dhe poezi...pse jo,(madje komente jo),pa keqkuptim ju lutem.....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Ps..dhe ma ne fund te fshihet dhe ky koment nga une,dhe gjitha qka permbajn komente....

lirik
03-11-08, 16:51
"Vendi im...!
~~~~~~~~~
...Do t' doja te rrija gjithmon me ty...
edhe qe mos te gjej strehim ku mbi kry!
udhet e botes qe shkela, askund gjurme nuk lashe,
E lash vetem hijen, qe askund se pashe.

Sa dinake qe eshte, e gjora dhelper!
me vuri ne gjum, sikur me la te vdekur,
..duar dhe kembet, mi futi ne nje vrrime,
mu deshe te mallkoi, dhe nenen qe m'ka linde..!

Natyra!


zhėnji largim humbje apati ftoftesi shprese mėrgim i mallkuar as gjall as vdekur pozicion i pa harmoni tokė e huaj vuajtje pendim pa atdhe larg atdheu
jet pa kutpim gjuhė e huaj largim mohim mėrzi kurbet i pa fund
qdo gjė luftė me shpirtin mbijetesė jetė monotone ne dhe te huaj me njerz te huaj i tjetersuar
vargjet e natyres kan dhimbje dhe jan prekse
paraqesin nji lloj pendimi nji lloj loti tė mbredshėm qė dėnesė nė varg paraqet fatin
e mallkuar te rruges se ikjesdhe mergimit eksodit te detyruar
dėshires se vendit por gjithqka ėsht a skndej as andej gjithqka ėsht vuajtėri
mundsi jo reale e te kthyerit ne jetė me atdhe
gjithqka esht nji lloj mjerimi ku njeriu nuk din kah te percaktohet
sepse rrethanat e sollen as ne qiell as nė tokė aq ma parė nė kohen sot kur askush nuk tė kupton
Nė kohra tejet tė vėshtira dhe absurde kohra egoiste dhe monotone kur njeriu njeriut nuk i jep dorė
lėnje nė harresė mohim i pamshireshem qe sjell koha dhe indiferenca
vargje shum te bukura e nderuara natyra te uroj suksese

natyra
21-11-08, 02:59
...kam nderin si dhe respektin t'ju pershendes gjithe stafin drejtues te FD..jufalemnderit q'mkeni pranuar kerkesen time,ju jam mirnjohese ne pergjithesi...suksese per punen e palodhur gjithe juve....:)

me shum respekt
Natyra

natyra
22-11-08, 22:33
"Rutine...!
``````````
````````````
Rruget e qytetit te zbrazura
te asfaltume, pa perspektive
me jen lodhur kembet
me nuk mund te heci,
as kepucat si mbaj dot math,
dhe ato do i hek,e ti hudh ne balte!
Ndjehem e fashitur,
ne shpirt e arratisur,
Buzeqeshjen kam gerllitur,
floket e pakrihura,
thonjet e paprera,
as ore nuk mbaj dot,ne dore!
te pakten per t'ia ndegjuar tik-takat..
asgje elegante,
bote vagabonde...!

ps..kushtuar kohes,ne te cilen ndodhemi sot!
Hajla Rugovase&Natyra

natyra
23-11-08, 01:30
Malli per Atedhen...!
``````````````````
Hej ti mall q'me thave shpirtin
zemer e mushkeri se q'me digjen,
me djeg malli per Atedhen
ma don zemra shum folen
ate *fole* si qelibari....
Aty ku qendron shqiptari
hej ti malle barkun ma thave
Nga vendlindja kur me ndave,
digjem pervlohem si qiri...!
per miqe dhe shok e njerzit e mij..
per gjithe ata qe i kam prej gjaku
nje nder ta,qe kam lind prej barku
Atdhetar i pushke's dhe i qarkut
jam krenare pasha besen
Per ata qe mbain qendresen
s'paska gje ma veshtir,
me qen large prej tet bir
E ndare zemra ne dy pjese..
lot e nenes,"shi"tuj rrjedhe,
fat i lige per shqiptar....
Neper bot te shperndare,
zemra t'shkreta,digjen mall
s'ke me kend me fole ni fjale,
me vete s'kemi bab as nan,
farefisin as shoqerin....!
Gjithe me mall per ta po rrije,
e penduar sa shum po vuaj,
M'digjet shpirti ne dhe te huaj,
qe po m'ndodhe ket se prita?!
Ne Gurbet me ra pika
hikin muaj,edhe vitet....
prej k'saj lekure nuk po dilet,
o kush kaqe shum na ka mallkuar
Me u ba rob,ne dhe te huaj...!

nga -autore
Hajla Rugovase&Natyra

natyra
13-12-08, 20:14
E kujt ti rrefehemi valle?!

~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ne kete dhe te huaj,
a shiut qe bjen pa ndare
apo qiellit qe aqe shum eshte i vrazhde?
apo diellit qe n'ket vend s'po nxe,
apo henes diku mshefur,
a natyres qe ka heshtur!
e po detit plot me vale,
a po malit mbuluar me bore
s'di me cilin te bej ni llafe
kush nga keto hallet mi ca,
E kujt ti rrefehemi valle..?
per vitet qe po i kaloja large
large atyre qe i dua me zemerhttp://www.forumihorizont.com/images/smilies/varie/love31.gif
per ata qe kan ni emer
shqiptar atdhetar...
krenar e margaritar
E kujt ti rrefehemi valle...?!

...nga autore
Hajla Rugovase&Natyra

natyra
16-12-08, 03:57
Jo nuk Coptohen Tokat e "Nan" Madhes Dardane...

Ti Armik...!
~~~~~~~~~~~
TI o Bisha e Madhe
SA Hera me Shendrrove, ne GERMADHA
SA HERA.............
Nder SHEK me LAVE me GJAK
Me GJAKUN TIM Te PASTER
Lava, FUSHA e MALE...
Me GJAKUN TIM, ma Thave BARIN, Natyren, PRISHE !
Me GJAKUN TIM (mbulove) QIELLIN
Me LOTIN TIM (merzite) DIELLIN .

QDO QENIE SHKATRROVE
MBI SIPERFAQEN E DHEUT
TE DARDANIS SE VJETER .

Ne TOKEN Time, sa SHUM...VARRE... Hape
Barbarizem I Barbarve,
GJAKUN TIM, ne VEND (buke) NGRENE
Si s'dite te NGOPUR
SHIMPAZE
Sa Shum DJEM NANAVE mi VRAVE !
SI s'dite te NDALUR,
O KAFSH, E BARBARVE
Dhe SOT Nuk ke "TURP" nga TURPI yt'
AKOMA KERKON TE MI COPTOSH TOKAT
Dhe sot e NJEMIJE VJET nuk pres mir nga TI
Dhe SOT
e NJEMIJE Vjet, DHE deri ne KJAMET
MIZOR ke lind, e MIZOR ke per t'ngordhur!
SHPORRU O SHkjaaa!!!
SE Drejtsi me TY nuk KA !

SA shum ZEMRAT ti i kalle
SA SHum NANAT ke Len, pa DJAL
Male pa GJETH, e Fusha pa BAR
SA Shum THMIN ke Len, JETIMA
SA shum DHIMBJE sa shum ETJE
NE TOKEN Time, nuk GjeJ PREHJE !

Sa her,ma Lave me Gjak Bajrakun
Sa Hera
Njersen time pagova
Pa pasur hak
Per Gjakun tim te Shtrenjt
Nje dite,
Kam per t'marrur hak
Sa t'Lind DIELLI e preron HANA
Trima Shqiptar ka per t'Lindur Nana .

Ti armiku im
Armik i perjetshem
Nga ti nuk pres, as me te voglen miresi
Une pres dhe Mburrem, me Trima Dijetar te mije...
Qe Shpalosi Faqja e Dheut nder Shekuj
Me Dinjitet dhe Moral te Lart Shqiptar.

E ti armiku im i perjetshem
Qka duhet pritur nga ti
Ti si mi coptove Tokat, ti si mi coptove eshtrat
Ti si varret mi varrose, nji mbi, nji....
Ti qe nuk me len plaget, t'me sherohen !
Njemije shpirta mi nxore, nga shtati
Miliona hera me Gjak ma Lave, Bajrakun
Miliona Njerez Debove, nga Vatrat...
Miliona Shtepive... prishe Ogjakun !

ATY KU KA REN GJAKU I DESHMORIT
Aty Qelin LULET JORGOVANI
Aty kan VENDIN. Aty kan RRENJEN...
Ato LULE do MBIJETONIN
Driten e "LIRIS" Gjithmon T'GEZONIN
Gjithe Ata/o qe Falen JETEN
Me GJAKUN e KUQ Paguan VETEN.

ESHTE MBUSH "HISTORIA"!
Nuk GJEN Dot, FJAL.
Per ty' MIZOR per ty' BARBAR
TI nuk DIN te NGOPESH
ME GJAKUN E SHQIPTARIT JO !

PO NDIGJO MOR BISHE BARBARE
SE SHQIPTARI KA ZEMER GURI
Nuk Gjunsohet JO
Dhe VDES
PO VDES-SI Duhet Vdekur BURRI .

SE KOSOVA PRAP LIND DHE RRIT
SOKOLA PER MALE
ATA NUK DIN QKA THOT FRIKA
DHE GJER NE PALC TU SHKON THIKA


NGA PERVOJA SHEKULLORE...
Kan Mesuar SHUM nga Ty
Ata SOT din per VETE
Per T'luftuar DREJTESIN .

SOT DHE NESER GEZOJN LIRIN
DHE KTE BOTA SHUM MIR E DIN
GJAKU I SHQIPTARIT
KA PER SHENDRIT
NAN "MADHJA" DARDANE
TE GEZOI PAVARESIN...

Nga autore
Hajla RUGOVASE. Bije DARDANISE.
_________
Natyra!

natyra
10-07-09, 16:36
"Ceshte kjo re"?!

"Ceshte kjo re,ce m'rrin mbi kok
Pse ky diell s'me nxen dot,
Ceshte ky "shi" ce bjen pa ndare
S'po m'len driten per te pare,
Pse kjo jete kshtu,me mundo
Here me ngrit,e here m'rrexo!
Sa e vogel me duket bota,
Ma ka shkelur bishtin rrota
Nuk po shofe driten as diellin,
Po Vuaj dhe caj,per Njeriun me T"mirin!
Ah bre jete,sa shum m'mundove
Kurr nga vuajtjet s'me lirove,
I miri vuan,i keci rron...
Gjithecka mbrapsht,n'kete bote po shkon!!!

...shkroi
Natyra!

natyra
12-07-09, 04:37
"Jeta cenka e tille...!

Valle,Sa hera duhet lindur njeriu?!
Ti ke ni shpirt te madh dhe bujar...
As semundja nuk te ndali dot,shoku im.
Ce ti mbash zakonet tua
Dhe ashtu i shtrir,
Lidhe fejesen e Vajzes, me cunin ce kishte fat.
Me plot fjalen tradicionale rugovases....
Ju the,nga zemer ju uroj Fat ne jet (http://linx.chitika.net/sosearch?xargs=0Q1UB32q6frrooK4xW9Qo9DH/tdNFUJHiavFKO1dgmP4KK4tiFSrkw6/cC%2ByMzf6aAvkQbaMc7cLaNpPkfIVHv6nmTRRLac4mseIvrdi 0O04phkEGj2Yzz1jLHcz1zzdRUJfV1vB2UN%2B4mbfIvUV0/lSNnSyd4jPbm6yZnp4KRgROOWmqtLPvJZApAwYU/iGkAgXpJeZ%2BOjWthHtNXzt%2BL/L0DYXqlCaBiis6fpAA25kx7k3RfXCRjlBCqXXLXegeErpOrSqA XFjFNAz1mMMLLiW6a3OuRdKwbcJEPT3kHY%3D&q=fat%20ne%20jet) ce te dyve bashk!!
Pacit ni jete te lumtur dhe te gjate bashkshortore..
Uroj ce kjo ure ce po ju lidhe...
Te jete nje ure ce ju mban bashk pergjithmon!!!
dhe as ni e keqe mos t'ju ndodhe ne jete,
Sepse jeta sa cenka e gjate cenka dhe e shkurt,
dhe ajo duhet jetuar ashtu si e kemi fat qe te gjithe....
Eh,sikur te jam sot,si isha dje!
Te pamunduren, e kisha bere te mundur
Per arritjen e deshires se vajzes time!!!
Gjithnje kam than,
Se une do jem ni prind
Ce do ndjej kenacesin njelloj si per vajzen, si per djalin..
Sepse jeten duhet ta jeto secili per vete,
Ace sa ka per t'Jetuar...
Thon se njeriu ka vetem ni jete,
Por (http://linx.chitika.net/track?target=http%3A//rc.us-east.srv.overture.com/d/sr/%3Fxargs%3D20AIEEzBK1ED3VyRBgaH0V0-637Z4lM7-b_L7kVRqG5fPu_pECUmZp7UkocJVxHrOOd-QYVOdjpXyBA8dO07hQWJuOnar-7AuWgWK-aBiOjpDeviiLgMLN0otdoH163y4dNyKBb27xKYwiEhk1kf_8fA rf01WNhkbDZtI_s5hHXHLMhz9lJgdAkUDd-8P3dkWq2WczrKsEzmVHitBuhguazhziB9jSY3jYSTejdIXCNR5 IwoR65BqBUf31H7IKuU23y-czKGloaPOA1LRdYJQ1TxA.000000024ca26891%26op%3D6d9a aa2&xargs=o6nTRkTvJtY35bfRqtScZQ1N4qih3NV/qRwUK77FIRIoFUbf7Y8o1OJDPMrJ/3nYVFbyfX8%2BF08xNOhO8bRVlMipb/qRGGBmmRCK1KDr8u6rNG/vBzh4cKhndBnICA92bXi7I1fIbK3EydcHSf32pI7DdV%2BAywT mf1Hjjf8z/%2BUQ/sL%2B2YUiceiUZkhe48E0Hv/TlTOPb%2BV0U1GeQUbRCvbWvnf7Jqu174l%2BwI3T%2BSZf6Yv qgcurcibMh%2B79hOWJ%2BgQdA2YUopJmxj1J3xX0EX6z2V0So o14&keyword=Por) une mesova dhe per dy a tri(2-3) tjera,
kurr se kam menduar se jeta cenka kace e tille...!
Te me pyesni per gjerat ce kam kaluar neper to...?
do e kisha bere ni(1)roman "Shekull"!!!
dhe "Titullin" do e kisha shkruar...
"Kurr s'ia gjeta fillimin jetes"!!!
Por qte bejm,
Ce ni dite u dashka te vdes,si i miri si i keci..
Thua se kurr s'paskam cen ne kete jete,valle!!!

...Dedikuar fjalet e tim shoq.M.D.
Hajla Rugovase&Natyra!

natyra
15-07-09, 21:19
"Lotet"!!!

"Lotet me jen bere si vale detit!!!
Mos prania jote,me mungon ne cdo kohe o shoku im i jetes,
pa Ty gjithcka me duket e pakuptimt
sa do ce te tjeret me rrin pran,
Por askush spo e nxen vendin tendhttp://www.forumihorizont.com/images/smilies/frown.gif
Ce diten kur ti u shtrire ne spital,
Dhe dielli ka humbur shiqimin,
"Lotet nuk me jen ndalur!!!
dhe force me nuk do kam,
Per deri sa dielli te me buzeqesh
ne pranin tende,
Duke besuar ne Zot.
Qe te lere ne kete bote
S'bashku te jetojm!!!

Lutem per Ty ne cdo kohe
E Yte-Natyra!

lirik
16-07-09, 00:00
"Lotet"!!!

"Lotet me jen bere si vale detit!!!
Mos prania jote,me mungon ne cdo kohe o shoku im i jetes,
pa Ty gjithcka me duket e pakuptimt
sa do ce te tjeret me rrin pran,
Por askush spo e nxen vendin tendhttp://www.forumihorizont.com/images/smilies/frown.gif
Ce diten kur ti u shtrire ne spital,
Dhe dielli ka humbur shiqimin,
"Lotet nuk me jen ndalur!!!
dhe force me nuk do kam,
Per deri sa dielli te me buzeqesh
ne pranin tende,
Duke besuar ne Zot.
Qe te lere ne kete bote
S'bashku te jetojm!!!

Lutem per Ty ne cdo kohe
E Yte-Natyra!

-------------------------------
Natyrė e nderuara mikesha ime shoqe e sinqert

tani po i kuptoj shkaqet perse ke munguar gjat
nurri juaj qenka ne spital-
me vjen keq per rastin dhe i uroj sherim te shpejtė e di me ke thene sa her
qe ai nuk i ka punet mirė me shendet por jeta i ka kto -
jeta esht nji vizllimė mashtrues e e cila vizllimė e ka joshjen mashtrimin dhe lakminė
permbrenda saj jan guret e larmive te periudhave vuajtje gzim ky esht definicioni i sajė

me shpresė se burri i juaj do te sherohet te pershendes dhe te kshilloj me shpresue

ti je nje femer shqiptare e maleve malsore dhe traditen e keni si burrneshat rugovase

besoj ne kalitjen tende dhe pervojen ti je rritur jetime jeta ejote ishte palcė guri e qendreses neper periudha jeta ka furtuna deh ti je granite shkemb shqiponje e malit asnjiher mos ju dorzo stuhive dhe ruaje qetsinė ruaje sa te mundesh shendetin mos u ligshto sepse un e di se ti je me pervoja dhe duhet te ndimosh familjen
neper situata ata presin prej teje sepse te vjetrit jan udhrrefyesit e e shtigjeve te jetes kshilltaret prandaj qnedro mos u tund mbaje lart moralin -
me vjen keq qe jemi shkeputur qe sa kohė per shkaqe angazhimesh sepse jeta sjell halle kjo katile por e vrejta se je paraqitė perseri sepse nje kohė u largove nga forumi
te pershendes duke te uruar te mira ne familje e sherim te shpejtė te burrit

sinqerisht miku yt i pa ndryshuar liriku

natyra
18-07-09, 01:54
Mik i nderuar lirik,si dhe vlla shqiptar ku do ce jeni, kam nderin te pershendes me gjithe cenien time njerzore duke te falinderuar per kohen dhe fjalet e ngrohta ce keni len per mua njekohesisht dhe tim shoq mbrenda ketyre shkrimeve,te cilat jen te mirseardhura tek une dhe familja ime gjithashtu...duke pasur parasyshe gjithnje bujarin dhe sinceritetin tend te treguar njerzore ndaj meje dhe familjes time..dhe kjo me ben te ndihem e previligjuar para vetes dhe te tjerve.....Edhe sa do ce jeta t'me perplas,prap mundohem ta kem kurajon!!!sepse jeta me ka mesuar tu permbahem gjerave cilat qofshin ato,sic e ke cekur dhe ti me larte,padyshim se dhe kesaj here mundohem te jem ne kohen kur te tjeret kan nevoi per mua,pa len anesh dhimbjen ce po ndjej per tim shoq, tani e 04 Muaj duke u kuruar ne ni Spital jashte Kosove....Me shpresen dhe besimin ne Zot ce te gjindet ilaci per sherimin e tij te plot!!!

Njiherit uroi ce dhe ju se bashku me familje te jeni mire dhe pa halle te medhaja ne ate Gurbet mjeran...i cili dhe po na dyfishon gjerat ne jeten e perditshme!!!

E sa pa te fat paskemi cen o vlla,kshtu te shperndare neper gjithe dynjan,pa pasur me kend ta ndash ni fjale,apo ni kurajim ne ditet e ngushta!!!

Me te mira u ndegjofshim herave tjera, nga moter-Natyra!

lirik
18-07-09, 08:49
Natyrė e nderuara mikesha ime shoqe e sinqert

tani po i kuptoj shkaqet perse ke munguar gjat
burri juaj qenka ne spital-

me vjen keq per rastin dhe i uroj sherim te shpejtė e di me ke thene sa her
qe ai nuk i ka punet mirė me shendet por jeta i ka kto -

jeta esht nji vizllimė mashtrues e cila vizllimė e ka joshjen mashtrimin dhe lakminė-


permbrenda saj jan guret e larmive te periudhave-

vuajtje gzim ky esht definicioni i sajė

me shpresė se burri i juaj do te sherohet te pershendes dhe te kshilloj me shpresue-

ti je nje femer shqiptare e maleve malsore dhe traditen e keni si burrneshat rugovase -

besoj ne kalitjen tende dhe pervojen- ti je rritur jetime -
jeta e jote ishte palcė guri e qendreses neper periudha -

jeta ka furtuna dhe ti je granite qelik shkemb shqiponė e maleve -
asnjiher mos ju dorzo stuhive te pa mshira jetsore
dhe ruaje qetsinė-

ruaje sa te mundesh shendetin mos u ligshto-

sepse un e di se ti je me pervoja dhe duhet te ndihmosh familjen -

neper situata-

ata presin prej teje sepse te vjetrit jan udhrrefyesit e e shtigjeve te jetes -

kshilltarėt kahillat jan vlera te qmushme -

prandaj qendro mos u tund mbaje lart moralin -


me vjen keq qe jemi shkeputur qe sa kohė per shkaqe angazhimesh-

sepse jeta sjell halle kjo katile-

por e vrejta se je paraqitė perseri sepse nje kohė u largove nga forumi-


te pershendes duke te uruar te mira ne familje e sherim te shpejtė te burrit -


sinqerisht miku yt i pa ndryshuar liriku -


Natyra me vjen keq per disa gabime ne shkronja por e shoh s e nga shkrimet e shumta po harroj nga njiher germen ose po e qes gabimisht shkronjen -
por ti me kupton sepse vertet nga terminet e shumta e obligimet jetsore shkrimev vargjet

po behet
teper dhe po gaboon pastaj njeriu ne shkronja por ti me kupton -
E ndeuara mikesha ime e vjeter te uroj te mira e gzime ne jeten tende besoj se do te jet gjithqka
ne vendin e vet si ty ta don zemra ejote e fisnikrueme prej nje shqiptaereje te ndershme e te fisshme siq je ti

natyra
19-07-09, 05:28
S'ka gje o mik,mos u ndiej kece aspak,se cdonjeri gaboim ne drejtshkrime,dikush me pak,e dikush me shum,nuk ka ndonje te kece ketu,e kece mund te jete atehere kur gaboim ne fjale,sa per drejte shkrime,ka zgjidhje...Te pershendes duke te uruar gjithe te mirat Ty dhe familjes ne pergjithesi....Jufalemnderit

gjithnje me respekt
Natyra

natyra
01-08-09, 04:31
Qeshte ky "shi"?!

A mos valle jan lotet e mi,
Pse kaqe shum mu desht te qaj
M'kaloi jeta me buze ne vaj!!!

Dhe ksaj vere s'po nxe dielli,
ka mbuluar reja qiellin,
ka mbuluar eshte bere terr,
Asnihere hana s'po del!

Tretem mbytem ne mendime,
Pse me vran o jeta ime?!
Shkrihem-digjem si qiriu,
Sa i fort qenka njeriu!!!

Natyra!

natyra
01-08-09, 04:36
Kritike!!!

Pes muaj n'spital
Pes muaj i shtrire
Pes muaj pa diell,
Pes muaj pa i pare,as yjet ne qiell
Pes muaj pa ngren, pes muaj pa pire
Pes muaj pa folur as fjalen e lire,
Pes muaj medicin,
Pes muaj maqin
Pes muaj aparate,e fotografime
Asnihere cakun,spo mund e arrijne!
Cila eshte semundja?
As mjeket nuk po e dine!
A po ky qenka fati ce prek njerin!
Sa do qe jeto,ni dite duhet ik!
Sa e dhimbshme jeta,te ikesh prej saj,
Ni dite duhet vdesim,s'kemi ka t'ia mbajm!
Por te lutem Zot-na fale dhe ksaj here
Musain ton,na lere ne mes neve
I fale ngapak,dhe nga vitet tona
Mos na beje qe bota,mos te eshte e jona!
Dua te jemi dhe na pjese e saj,
Ne meshiren tende,s'bashku te jetojm...

Na ndegjo o Zot lutjet tona...AMIN
Hajla nga Rugova&Natyra!

natyra
06-08-09, 21:05
"Sot"!
~~~~~
Ah Sot, e imja eshte kjo bote
Qe ti po mbijeto,o shoku im
Dhe sot eshte me mua
E gjithe gezimi dhe lumturia
Sot gjithcka eshte ndryshe
Qe ti iu ktheve jetes ne te vertet!
E qe je ne mesin ton komplet
Dhe SOT Ti je vetja krejt
Ndryshe je sot, e ndryshe ishe dje!
Sot gjithecka po buzeqesh per ne
Per mua dhe per Ty o shoku im.
Per dashurin ton,per sinceritetin dhe bashkjetesen.
Per femijet tan qe kemi pran,
E per gjithe njerzit ce kemi ne Kosove
Qe ishin ne anketh per Ty!
E ne veqanti,per nusen me dy femijet,qe ace shum i do..
Me brengosje qe si ke pran!
Keshtu e deshti fati,
Por kishe dhe mbesat e nipin,e vajzes
Qe te duan shum,dhe ti ata (http://linx.chitika.net/sosearch?xargs=zhzLgflQ1SMlX3x0ZaK1fwvZrT13Z44A/6Q9n5B549iyv0s61TosP6q19xA9LMVd51PDrDRn2x5OWKrXHlz A6mt3SNQfV3lseruDF3YTlWgELr%2Bd%2B6rfb/OxnnX1mikNFolkMrSRpuJp5SFWKQrcJbLqPbI61WYWopthVRu9 QPmf4RSoUDREcnFYric3/Dabqo4%2BBhSsVuO/WeK/tfs2xWls2AarxC19hROR8%2BpyPd8Q24FCbnVi8srobI8bLagr nDPcLDZLF16wvn28id1rFs%2Bm0ebBXwlV&q=ata)...
Ata luteshin per ty dit e nat
Per ti shpetuar te keqes semundjes,
Qe me muaj te dergji ne shtrat!
Ata e kishin te veshtire ta kuptonin,
Gjendjen ne te cilen po ndodheshe!!!
Por si femi qe ishin,ata donin vetem te perqafonin...
E sa here qe te vizitonin,
Luteshin ce te shkoni me ta ne shtepi,
Ata nuk e dinin se c'po ndodhte me ty!
Shpesh e thosha me vete,te lumet keta si jen femije
Sa kisha dashur ce te behem dhe une si keta,
ne nje moment!
Per mos ta perjetuar te tillen semundjen tende,
Me lloje medicine,qe ushenin trupin tend!!!
Valle,sa shum mesova nga kjo jete!!!
Qe kur me vdice nena ne femiri!
Mu deshte te rritem para kohe,
Sepse koha kerkonte tjera prova!
Qe te jam si nje e rritur,
Per tu kujdesur per baben, dhe dya motrat e mia!!
Qe ishin me te vogla se une,
Te pritura dhe te papritura befasi,
Qe jeta dinte te me godas me to!
Duke u bere pjese e te perditshmerise!!!
Ndoshta me shum,dhe ndoshta me pak,
Se qdo tjeter njeri ne bote,
Por as une nuk jam e vetune,kete gjithe e dim
Se kjo bote eshte e mbushur me halle
Qe fundin nuk ia dim,valle!!!

Nga autore-Hajla&Natyra!

GURI SYLAJ
07-08-09, 08:43
Sa knaqesi
kur ndien nje lajm te mire ,
sa lehtesi
kur te plotesohet nje deshire!
Nje urim e pergezim,
nga kjo ane e detit
per Juve -gjaku im!!

natyra
08-08-09, 01:53
Sa knaqesi
kur ndien nje lajm te mire ,
sa lehtesi
kur te plotesohet nje deshire!
Nje urim e pergezim,
nga kjo ane e detit
per Juve -gjaku im!!

Paqit gezime dhe te mira o vlla,GURI SYLAJ
Shum te falemnderit per fjalet e ngrohta...

Ju jam mirenjohese
Natyra

natyra
17-08-09, 05:28
"Ndonihere!
~~~~~~~~~~
Ndonihere sikur behem zog,
dhe ngjitem larte ne ciell
Ndonihere behem si ere,
dhe gjitha i perfshije
Ndonihere mbes pa force,
dhe sikur shtrihem per tok
Ndonihere qaj pa lote,
dhe askush s'me vren!
Ndonihere behem kenga vet,
dhe s'kam nevoj te kendoi
Ndonihere vallzoi
me hapa te ngadalshem
sa ce nuk ndegjohen fare,
Ndonihere vrapoi e vrapoi
sa ce nuk ndjej lodhje
Ndonihere bertas,
me tere zerin ce kam
dhe askush s'me degjon,
Ndonihere flase me vete,
Sa ce bota me vezhgon!
Ndonihere ndonihere ndonihere,
dhe gjithe herave
Jeta eshte e tille!!!
Sa ce nuk arrijm ta dim?.

Natyra!

Jana
31-08-09, 00:31
Nostalgji


Po ecnim ne rrugen e lagur
ndoshta nga shiu i loteve tane
sa shume me mundon sot kjo rruge
aty ku u njohem dhe u ndame

Ne rrugen tone te dashur
une erdha nje dite perseri
ish mbushur me gjethe te verdha
sa e zbrazet mu duk ajo pa ty

As pema se dashka me gjethen
pameshirshem i rrezoi mbi tok
se di pse me erdhi kaq keq
me shiun edhe une derdha lot.

natyra
26-09-09, 05:02
Te falemnderit moj Jana e nderuar...me paske zbukurar temen me "Nostalgjin" shum e mire...suksese ne t'ardhmen

TE DESHIRON
Natyra!

lirik
26-09-09, 07:27
zhgėnjim largim humbje apati ftoftesi shpresė mėrgim i mallkuar -

as gjallė as vdekur-

-pozicion i pa harmoni tokė e huaj vuajtje pendim pa atdhe larg atdheu-
-jetė pa kutpim gjuhė e huaj largim mohim mėrzi kurbet i pa fund -
qdo gjė luftė me shpirtin mbijetesė jetė monotone -
ne dhe te huaj-

me njerz te huaj i tjetersuar-
vargjet e natyres kan dhimbje dhe jan prekse-

paraqesin nji lloj pendimi nji lloj loti tė mbredshėm -

qė dėnesė nė varg paraqet fatin

e mallkuar te rruges se ikjesdhe mergimit eksodit te detyruar-


dėshires se vendit por gjithqka ėsht a s kndej as andej -

gjithqka ėsht vuajtėri

mundsi jo reale e te kthyerit ne jetė me atdhe -

gjithqka esht nji lloj mjerimi ku njeriu nuk din kah te percaktohet-


sepse rrethanat e sollen as ne qiell as nė tokė-

aq ma parė nė kohen sot kur askush nuk tė kupton -


Nė kohra tejet tė vėshtira dhe absurde kohra egoiste dhe monotone-

kur njeriu njeriut nuk i jep dorė -


lėnje nė harresė mohim i pamshireshem qe sjell koha dhe indiferenca -
vargje shum te bukura e nderuara natyra te uroj suksese-
vertet jeni e mrekullushme shkrimetr tua ne vargje kan nje kendshmeri-
natyrė e nderuar

lirik
26-09-09, 07:30
per veq nje lloj origjinaliteti-

ka nje veqanti qe te afron me to dhe e ben lexuesin
disi kureshtar por dhe -
qe te ju qaset vargjeve me intresim -

ato ne vete permbajnė mjaft emocion -


vargjet tua jan te shkelqyeshme dhe keni nji talent brilant -

shum e afert jeni me me lexuesin-
mjaft popullore e thjeshtė e dashur me njerzit e butė dhe delikate -

si ne vargje si ne diskutime -

vertet jnu ishit e veqant ne paraqitjet tuaja ne te gjitha forumet -

prandaj ku do keni lėnė pershtypje dhe lexuesit-

anteret kan pasur shum simpati per ju sepse shkrimet tua dukeshin kahdo engjellore -
se bashku me vargje tejet terheqse qe paraqesin nje shpirtė njeriu me plot perkushtim -

lirik
26-09-09, 07:30
Per veq nje lloj origjinaliteti ka nje veqanti qe te afron me to dhe e ben lexuesin
disi kureshtarė-qe te ju qaset vargjeve dhe ngjarjeve qe i pershkruan e nderuara natyra -
ato prshkrime ne vete permbajnė mjaft emocion -


vargjet tua jan te shkelqyeshme -

dhe keni nji talent brilant -
shum te afert me lexuesin- si ne vargje si ne diskutime vertet ju ishit e veqant ne paraqitjet tuaja ne te gjitha forumet -

prandaj ku do keni lėnė pershtypje dhe lexuesit anta
rėt kan pasur shum simpati per ju-

sepse shkrimet tua dukeshin kahdo engjellore -
se bashku me vargje tejet terheqse qe paraqesin nje shpirtė njeriu me plot perkushtim -

lirik
26-09-09, 07:41
ju e nderuara natyrė perveq se shquheni ne fushene letersisė -
me sa kam pasur rastin te ju lexoj por ne te gjitha sjelljet tuaja ka veqanti brum etik dhe njerzorė-

e rrallė ne kulturė e ne emancipim-
tamam femer shqiptare me taban ne formim e njerzi ne talent vargjesh-
te gjith njerzit nuk kan kulturė e formim jan te rrallė ata qe kan shum elemente kulturore prandaj mos u zhgenje sepse nuk jan te gjith-
nese ti je engjulli qe e shperndanė drejtesinė e mirsinė si nje engjull-
djajt e kan s miren ta rembjen buken nga goja dhe mikesha ime mos mendo se te gjith njerzit jan kulturorė-

lirik
26-09-09, 07:42
te pershendes dhe te uroj vargje ne vazhdim shum te kendshme -
tregoni talentin tuaj si dikur nese mundesh

natyra
28-07-12, 04:16
"Sa here qe "shi" bjen!

Ne,nder "stinet"e motit
Aty' dhe "lotet" e mi gjen
qe diten kur ike nga kjo bote
nuk flase,dhe as nuk qesh
per enkas-Emrin tend!
ne qdo fjale e them...
sikur diku te je(e pergjigje s'jep)
por qe mos te je!(zemra s'po pranon)
"Sa me shum qe jeta te vret!
qenke dhe me i/e fort...
Te forte i beke dhe te tjeret,ne nje kohe!
kete e kam nga pervoi
pas qdo lendimi..hezitushem vrapoi
E di kur me "thoje" ti je nje malsore
e pakapshme nder te tjera
me pas me buzeqeshe
Me veshtroje me dashuri
"Tani gjitha po i ruaj me mall...(shoku im)
mall dhe "zhgenjim"njekohesisht!
per(ty qe nuk te kam pran)
qe kur ike ne heshtje!(nga kjo bote)
"E me su pam!
sa te gjata me jen bere "ditet"
dhe "vitet" poashtu!
mundohem ti shkurtoi ato
"erresires, t'ia fale.
Me shiqim nga qielli
me te "dhembjen" t'a ndai!
per ato pak vite
Ti kujtoi...ne kalendar
Askush nuk mund e kupton.
Per dhimbjen qe po'me shkatrron!
ata vetem me shohin keshtu
si te var!
por nje gje eshte e vertet
plaget qe pesova ne jet
"n'femiri dhe ne pleqeri"..
per to sherim su gjet!
dhe, gjdokush ka,venin e vet.
Prandaj qofshi te, paharruar
Gjithe juuu...
qe ne jete
me lane te"pikelluar"
Nen/djal(i mitur)dhe-burr!
dhe shum (te tjere) te mi!!!
Engjollusha te Perendis...
pushoni ne gjithesi!
Atje keni Parajsen.
me prisniiii

.......autore
natyra........

27/07/2012.

natyra
28-07-12, 06:52
...Para se t'ua sqaroi per problemin qe kisha ne postim ketu,M'lejoni t'u pershendes gjithe juve te nderuar Stafi drejtues.Dardania.de!

tani ju kujtoi,per poezin e fundit!postuar larte.(nr-39),,ishte/eshte ne vendin e paduhur (sa i perket deshires time).per faktin,se nje poezi si kjo.kishte vendin mu tek tema e Titulluar:Dhimbje te Kujteses!
te cilen fatkeqsihste nuk e gjeja dote,(mrenda forumit)ne asni tem me permbajtje:POEZI!

me pas,e vendosa ketu,(edhe pse prap ka t'bej me titullin e dalur nga une)por jo me permbajtje(dhimbje te kujteses)..mirepo, ne nder kohe duke shpalosur forumin.kalova ne "Google"permes te ciles e gjeta temen e Titulluar:Dhimbje te Kujteses!

P.s.(sikur t'isha mendua me par):confused: ,,,meqe e vendosa atje ku ne te vertet i perkiste asaj teme.
me besim,se do gjej mirekuptim nga ana juve,(pa percaktim)...qe ta merrni mundin per ta fshire, nga ketu.

Me sinqeritet dhe qdo respekt per te gjithe juve...Natyra

Falemnderit(kerkoi falje)