PDA

View Full Version : Tuneli nenujor qė "do tė lidh" SHBA-tė me Rusinė


Dilaver
05-04-08, 23:11
Miliarderi rus dhe pronari i klubit tė futbollit, Chelsea, Roman Abramovich, ka porositur makinerinė shpuese mė tė madhe nė botė. Pas kėsaj porosie, kanė nisur fjalėt se ky miliarder planifikon tė gėrryejė tunelin mes Rusisė e SHBA-sė, shkruan "Daily Mail". Pasi u pasurua duke shpuar tunele nė ekonominė e shkatėrruar ruse, Abramovich ka ndarė 80 milionė funte, me qėllim blerjen e makinerisė shpuese mė tė madhe nė botė, me diametėr 19 metra. Firma e ndėrtimit e Abramovichit "Infrastruktura" nė Moskė, ka porositur blerjen e kėsaj makinerie. Edhe pse firma nuk e ka zbuluar qėllimin e pėrdorimit tė makinerisė, kanė filluar menjėherė hamendjet se makineria do tė pėrdoret pėr shpimin e tunelit qė do tė lidhė Rusinė me Amerikėn, nėn ngushticėn e Beringut, i gjatė 88 kilometra. Supozohet se Abramovich ka vizion tė njėjtė me Putinin pėr tunelin qė do tė lidhė gadishullin "Chukotka", ku ėshtė guvernator Abramovich dhe Alaskėn e Amerikės.
Ky ėshtė projekt i Putinit nė ėndėrr dhe tashmė ėshtė nė bisedimet e fshehta me Washingtonin, thotė njė burim i njohur me projektin. "Putin e sheh Rusinė si qendrėn e botės dhe dėshiron qė Evropa t'i transportojė tė mirat materiale dhe prodhimet e saj nėpėrmjet vendit tė tij pėr nė Amerikė. Firmės gjermane "Herrenknecht AG" do t'i duheshin dy vjet pėr tė ndėrtuar makinerinė shpuese, qė do tė shponte tunelin mė tė madh nėnujor nė botė, qė do tė lidhte brigjet e Rusisė me Amerikėn, pėr herė tė parė qė nga periudha e akullit.
Zyrtarėt thonė se pėr gėrmimin e tunelit do tė duheshin mė e shumta dhjetė vjet dhe shpenzimet e ndėrtimit do tė shpėrbleheshin, sikur ēdo vit tė kalonin nė tė 100 milionė tonė. Nėpėr tunel do tė transportohej gjithashtu sasi e madhe nafte nga Siberia, me tė cilėn do tė furnizoheshin SHBA-ja e Kanadaja. Por pėrfaqėsuesi pėr shtyp i Abramovichit, Jon Man, pėrgėnjeshtroi deklaratat se porosia pėr kėtė makineri kaq tė madhe shpuese, kishte lidhje me tunelin nė Chukotka.
Zyrtarėt amerikanė thonė se nuk kanė marrė propozim konkret pėr tunelin, qė do tė ndėrtohej nėn ngushticėn e Beringut dhe nuk deshėn tė komentonin, nėse kishte pasur rekomandime pėr projektin nga presidenti rus, Putin.
Momentalisht makineria mė e madhe shpuese nė botė e ka diametrin 15 m dhe e ka blerė Kina pėr shpimin e tunelit nėn lumin Jangce. Makineria qė pėrdorej pėr tė gėrmuar tunelin nėn La Manche, me tė cilin u lidhėn Franca me Britaninė, ka pasur diametėr 7,5 m.

lirik
08-04-08, 20:33
Njė Tunel I Tillė Do Te Ishte Mirė Te Lidhte Shqipėrinė Dhe Italinė
Nėn Deti Te Gryka E Otrantos Do Te Ishte Mrekullija Vet Te Lidhej Shqiperia Me Europen Me Tokė Me Komunikacion E Anijet Te Mbeten Vetem Luks Per Shetitje