PDA

View Full Version : Koha e Kometes - Film shqiptar me kualitet Hollivudian


hexinator
06-04-08, 16:31
Sot me rastisi te bie ne kete film i cili do te shfaqet se shpejti. Quhet Time of the Comet dhe mendoj se eshte filmi me kualitetin me te mire qe prej se eshte bere filmi i Skenderbeut. Sipas autoreve, per te kryer filmin jane shpenzuar diku rreth 2.5 milion euro.


Ju lutem postoni se qka mendoni per kete film, dhe a e di ndokush se kur do te jete i gatshem per premiere?

Marco
07-04-08, 01:47
haha mir kish than njoni ne koment
Myslimanet njeren ane., Katoliket ne te tjetren edhe kalirojshin me Gomar per dore ..
Spo ja vlejke me shiqu edhe me ju tregu drejten as filmat e tynehershit e as te UCK si kqyri kur., as ni filum shqip se shiqoj Veq serialin Kafeneja Jon, se as familjen moderne jo

Bonogv
04-02-09, 17:13
Filmi koha e kometes per mua ishte filmi me i pa kuptimte qe kam pa ndonjehere...
incizimi ishte i mire dhe zeri super mirpo aktrimi i roleve palidhje... kshtu film sesht bere as me vitet e 30'ta ?"[email protected]!

sidoqoft me vjen keq qe i harxhova qato minuta me e shiku edhe poashtu qat CD qe e bera me kometen...

Albetnik
20-03-09, 09:37
Kur komentohet per filmin "Koha e kometes" duhet mu vequ disa aspekte,

- kualiteti filmik - eshte ne nivel shume te lart, pamje te bukura, realizim per kushtet tona perfekt, meriton qdo lavdate.
- ngjarja - eshte kaotike, po e tille u kon situata ateher, nuk dihej pse luftohej edhe per ke luftohej. Dihet qe ato vite perveq rrezikut te armiqve sllav, shqiptaret ishin te perqare dhe luftuan njeri me tjetrin per interesa nga me te ndryshmet dhe me te paarsyeshmet, ishin vite kur humben jeten shume njerz nga interesat dhe teket e atyre qe kishin armet ne dore.
- aktrimi - nuk eshte pse jom ekspert por ni mendim i imi modest eshte se aktori kryesor destani u paraqit mjaft mire perkunder kritikave te shumta. Nuk me pelqej aktorja (ja harrova edhe emrin), m'duket se kish probleme me shqiptimin e fjalve edhe kjo ndikojke qe me humb origjinaliteti edhe pershtatja me ngjarjen


Une e nxjerri ni kritike nga ky film:
na ka rastis gjithve me pa filma te huaj qe nxjerrin historine e ndonje vendi apo te ndonje heroji, edhe ne pergjithsi sado qe eshte ngjarja e vjeter dhe ka qene jeta e pazhvilluar (muj me thon primitive), regjisort kane tendence ti paraqesin figurat e atehershme te menqur, me nifar logjike te shendosh qe t'ben me kuptu qe ishin me te avansuar per nga dija se popujt tjere apo individ te asaj kohe... shpesh duke perdor ndonje thenje t'bukur, duke jap propozime te logjikshme, duke nxjerr fjale te urta etj etj. Ne kohen e kometes me kujtohet ni moment, aty psh kur ushtaret me Shestanin e shohin kometen edhe komentet jon te ndryshme edhe ne pergjithsi naive, t'pa dishme "kjo osht komet, shkon e vjen.... qeshtu o kjo", nejse kjo nuk osht me ndonje rendsi t'madhe po t'pakten regjisori u desht t'perkujdeset qe dikush nga personazhet te kete kohe pas kohe disa fjale t'mira, t'bukra e logjike qe e nxjerrin n'pah te pakten nifar dije popullore te asaj kohe, e jo t'duken gjithe aq naiv.