PDA

View Full Version : Historia e bikinit


egi
10-04-08, 19:19
Historia e bikinit

Kanė kaluar nga njė brez nė tjetrin, me ndryshime tė vazhdueshme deri tani qė kanė arritur nė ditėlindjen e tyre tė 61-tė. Duket e pabesueshme, por nėse sot gratė mund tė veshin nė plazh kostumin aq provokues ėshtė meritė e inxhinierit Louis Reard, i cili prezantoi pėr herė tė parė mė 5 korrik 1946, nė Paris, revolucionin bikini. Pse "bikini"? Emri ėshtė marrė nga ishulli Bikini, i cili ka formėn e njė unaze, nė arqipelagun e ishujve Marshall, nė tė cilin nė atė kohė Shtetet e Bashkuara te Amerikės po bėnin teste bėrthamore. Inxhinieri mendoi se dhe gratė po tė vishnin kėtė kostum do tė kishin "efekte shpėrthyese"
Historia e kostumit femėror zbėrthehet pas dhjetėra vitesh morali dhe ndjeje frike. Ishte vetėm shembulli i dhėnė nga artiste apo modele shumė tė famshme tė kohės faktori kryesor qė bėri qė hap pas hapi bikini tė bėhej dhe pjesė e grave tė zakonshme.

Modelet mė tė kėshillueshme nga stilistėt.

Pėr bikinit kėtė vit emėruesi i pėrbashkėt ėshtė njė rikthim nė epokėn e pin- up, ose vajzat e kopertinave tė viteve '60. Prerje elegante dhe sensuale, por jo tė ekzagjeruara, polt ngjyra ose me motive floreale, tė mbuluara me lara nė njė stil perfek hippie. Rikthehen stampimet me motive kafshėsh bashkė me ato floreale, katrorėt e bardhė apo tė kuq, lejla, tė gjelbra, bezhė. Ju kujtohen kostumet e Ester Ėilliams dhe nxėnseve tė sajtė notimit? Pikėrisht modele tė tilla, tė sofistikara, por shumė provokuese janė ato qė janė mė nė modė kėtė vit.


Looku perfekt nė plazh?

Mbi kostumin e plazhi, qoftė ky me trup apo i ndarė nė dy pjesė shumė trendi janė dhe shajet e linosė apo tė pambukut me ngjyra shumė tė gjalla. Tė cilat mund ti lidhim rreth belit duke dhuruar njė pamje shumė sensuale dhe misterioze. Gjithashtu dhe aksesorėt e ndryshėm sicc janė kapelet, tė kombinuara me ccantėn apo me shapkat e plazhit. Byzylykėt apo varset tė kombinuara me ngjyrat e rrobave tė banjos dhe me materiale sicc janė , rruazat, guackat, fildishi, kauccuku etj.

Ngjyrat mė tė kėrkuara kėtė vit kane qene...

E zeza e kombinuar me tė bardhėn, e bardha absolute, rroba banjoje me dizenje etnike me tone tė sė kuqes, tė verdhės dhe portokallisė. Tė gjithė tonalitetet e tė gjelbrės, nga ajo ushtarae deri tek ajo qė quhet e gjelbra mollė.

egi
10-04-08, 19:21
1920
http://www.fashion-era.com/images/Edwds1890-1915/beauties.jpg

egi
10-04-08, 19:24
1930

http://www.fashion-era.com/images/1914-1950/1929swimx25.jpg http://www.fashion-era.com/images/1914-1950/1931beachn.jpg

egi
10-04-08, 19:28
1940-60

http://www.fashion-era.com/images/1960-80/5060swim300x25.jpg http://www.fashion-era.com/images/1950s/playswim.jpg

http://www.fashion-era.com/images/1960-80/swimsuitscarol.jpg

http://www.fashion-era.com/images/1950s/bathing400w.jpg

Ne ate koh kan nis edhe kapuqat mi bajt :D

egi
10-04-08, 19:32
Bikini i pare i prezantuar ne vitin e 1946


http://www.fashion-era.com/images/1980-2000/cermarb.jpg