PDA

View Full Version : Kuizi i "DARDANIS"!


Faqet : [1] 2

MemphiSx
15-04-08, 15:17
Ku ishte misioni i pare ushtarak Shqiptar??


A.Lufta e Vietnamit.

B.Lufta e Bosnjes.

C.Lufta e Afganistanit.

dardana78
15-04-08, 15:20
Ku ishte misioni i pare ushtarak Shqiptar??


A.Lufta e Vietnamit.

B.Lufta e Bosnjes.

C.Lufta e Afganistanit.

..........................B. Lufta e Bosnjes?

MemphiSx
15-04-08, 15:22
..........................B. Lufta e Bosnjes?


Gabim!

E Vietnamit.


Cili eshte Shqiptari i pare qe mori pjes ne nje Kampionat Boteror te Futbollit?


A.Fadil Vokrri

B.Adrian Kozniku

C.Valon Behrami.

Dardan Kastrati
15-04-08, 15:30
Gabim!

E Vietnamit.


Cili eshte Shqiptari i pare qe mori pjes ne nje Kampionat Boteror te Futbollit?


A.Fadil Vokrri

B.Adrian Kozniku

C.Valon Behrami.
Koziniku .

MemphiSx
15-04-08, 15:33
E sakte.


Kush njihet si Ideologu i Pare i Rilindjes Kombetare?

A.Naim Frasheri.

B.Jeronim De Rada.

C.Naum Veqilhargji.

dardana78
15-04-08, 15:36
E sakte.


Kush njihet si Ideologu i Pare i Rilindjes Kombetare?

A.Naim Frasheri.

B.Jeronim De Rada.

C.Naum Veqilhargji.

........................C.Naum Veqilhargji?

MemphiSx
15-04-08, 15:58
E SAKTE.

Cila eshte Radio e pare Shqiptare??


A.Radio Tirana

B.Radio Shqypnia.

C.Radio Prishtina.

Preshevar
15-04-08, 15:59
Radio Tirana (Radio-komuniste) ?

MemphiSx
15-04-08, 16:06
E Sakte.

Ne Cilin Vit U Themelua Balli Kombetar??


A.1940

B.1941

C.1942

Dardan Kastrati
15-04-08, 16:09
E Sakte.

Ne Cilin Vit U Themelua Balli Kombetar??


A.1940

B.1941

C.1942
1941 .

dardana78
15-04-08, 16:11
Ne Cilin Vit U Themelua Balli Kombetar??


A.1940

B.1941

C.1942

...................... 1940?

MemphiSx
15-04-08, 16:11
1942 Dardan.


SA GRADĖ CELSIUS KA SHĖNUAR REKORDI MĖ I LARTĖ?


A.51

B.58.

C.64.

Prishtinasja_
15-04-08, 16:36
58 Grade Celsius ......................

Prishtinasja_
15-04-08, 16:59
Kush i zbuloje 2 elementet radioaktive : Polonio dhe Radiusin ?

A: Henri Becquerel

B: Pierre dhe Marie Curie

C: Galileo Galilei

Linka_pz
15-04-08, 17:03
Kush i zbuloje 2 elementet radioaktive : Polonio dhe Radiusin ?

A: Henri Becquerel

B: Pierre dhe Marie Curie

C: Galileo Galilei


Mendoj se pergjegjja eshte nen C

Dardan Kastrati
15-04-08, 17:05
Kush i zbuloje 2 elementet radioaktive : Polonio dhe Radiusin ?

A: Henri Becquerel

B: Pierre dhe Marie Curie

C: Galileo Galilei
Pierre dhe Marie Curie

Prishtinasja_
15-04-08, 17:09
Pierre dhe Marie Curie
Po Dardan e sakte eshte ! :smile:

Cifti Pierre dhe Marie Curri ishin te paret te cilet i zbuluan 2 elementet radioaktive Polonio dhe Rasiusin ! Marie Curie morri ne vitin 1903 Cmimin Nobel per fizike !

Linka nuk ja qellove ! :rolleyes:

Prishtinasja_
15-04-08, 17:12
Gjate ciles periudhe ishte "Lufta e ftohet" ?

A: 1903-1948

B: 1914-1918

C: 1945-1990

Guri i madh
15-04-08, 17:23
Gjate ciles periudhe ishte "Lufta e ftohet" ?

A: 1903-1948

B: 1914-1918

C: 1945-1990NEN C 1945 - 1990 ishte lufta e ftoft ndermjet dy pakteve

Prishtinasja_
15-04-08, 17:26
NEN C 1945 - 1990 ishte lufta e ftoft ndermjet dy pakteve

PO Guri e sakte eshte ! :smile:

Prishtinasja_
15-04-08, 17:28
Ku ka lindur "Che Guevara " ?

A: Bolivi

B:Argjentine

C: Kube

Guri i madh
15-04-08, 17:32
Ku ka lindur "Che Guevara " ?

A: Bolivi

B:Argjentine

C: Kube


che Gue vara ka qen bashk luftar i fidel kastros dhe besoj se ka lind nė KUB

Prishtinasja_
15-04-08, 17:35
che Gue vara ka qen bashk luftar i fidel kastros dhe besoj se ka lind nė KUB

JO gabim Guri !

Eshte nen B !

Che Guevara ka lindur ne Argjentine, ka vdekur ne Bolivi por ka qene nje revulocionar dhe politikan ne Kube !

Guri i madh
15-04-08, 17:38
JO gabim Guri !

Eshte nen B !

Che Guevara ka lindur ne Argjentine, ka vdekur ne Bolivi por ka qene nje revulocionar dhe politikan ne Kube !


nuk kam pas ma shum njohuri veq e di se ka qen mik dhe bashkluftar i FIDEL KASTROS

Prishtinasja_
15-04-08, 17:39
nuk kam pas ma shum njohuri veq e di se ka qen mik dhe bashkluftar i FIDEL KASTROS

Te kuptoj ! Por tash e tutje e din :biggrin:

°Avan_Turist°
15-04-08, 17:48
Autori i hymnit kombetar:

A) Migjeni

B) Lasgushi

C) Asdreni

Guri i madh
15-04-08, 17:51
Autori i hymnit kombetar:

A) Migjeni

B) Lasgushi

C) Asdreni


me sa une kam njohuri askush nga kta tė tret hymni kombtar ėsht komponue nė rumani po autorin nuk e di e nuk besoj se dikush nga kta tre ėsht autori

Prishtinasja_
15-04-08, 17:52
C Asdreni :smile:................................

°Avan_Turist°
15-04-08, 17:54
me sa une kam njohuri askush nga kta tė tret hymni kombtar ėsht komponue nė rumani po autorin nuk e di e nuk besoj se dikush nga kta tre ėsht autori

Z.Guri

citat:"Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir` e njė qėllim,
Tė gjith` atij duk` ju betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.
Prej lufte veē ay largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor! ..............."

E shkruar dhe publikuar nga Asdreni ne vitin 1908

°Avan_Turist°
15-04-08, 17:56
C Asdreni :smile:................................
Pergjigje e kerkuar...:smile:

Guri i madh
15-04-08, 17:57
Z.Guri

citat:"Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir` e njė qėllim,
Tė gjith` atij duk` ju betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.
Prej lufte veē ay largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor! ..............."

E shkruar dhe publikuar nga Asdreni ne vitin 1908e kuptova tani po autorin nuk e paskna dit veq e kam dit se per her te par ėsht kendue nė rumani FLM ju pershendes

°Avan_Turist°
15-04-08, 18:03
e kuptova tani po autorin nuk e paskna dit veq e kam dit se per her te par ėsht kendue nė rumani FLM ju pershendes

Mbetshi te pershendetur!

Guri i madh
15-04-08, 18:05
Kush i zbuloje 2 elementet radioaktive : Polonio dhe Radiusin ?

A: Henri Becquerel

B: Pierre dhe Marie Curie

C: Galileo Galilei


nuk e di po mos trego se ndoshta vjen dikush qe e din

Guri i madh
15-04-08, 18:17
Gazeta e par nė gjuhen shqipe nė SH.B.ARILINDJA

YLIRIA

DIELLI

ssara
15-04-08, 18:19
Gazeta e par nė gjuhen shqipe nė SH.B.ARILINDJA

YLIRIA

DIELLI

Yliria........................

°Avan_Turist°
15-04-08, 18:19
Gazeta e par nė gjuhen shqipe nė SH.B.ARILINDJA

YLIRIA

DIELLI


Dielli....:confused: Nuk jam shum i sigurt!!!

Guri i madh
15-04-08, 18:22
Dielli....:confused: Nuk jam shum i sigurt!!!


e cakt gazeta e par shqipe ėsht dielli

ishte nji her ky kuiz nė radio KOSOV per mes telefonit une e zgjedha yliria po nuk kishte qen e sakt

po dielli ishte gazeta e par shqipe

Prishtinasja_
15-04-08, 18:25
Ne cilin vite eshte zbuluar TV me ngjyra ? :biggrin:

A: 1967

B:1966

C:1965

°Avan_Turist°
15-04-08, 18:27
e cakt gazeta e par shqipe ėsht dielli

ishte nji her ky kuiz nė radio KOSOV per mes telefonit une e zgjedha yliria po nuk kishte qen e sakt

po dielli ishte gazeta e par shqipe

Nuk isha edhe aq i sigurt sepse ka edhe gazet Ilyria ne Sh.B.A te E. Bardha dhe thash ndoshta mos trashegon kete emer....! sidoqoft Flm.

Guri i madh
15-04-08, 18:28
Ne cilin vite eshte zbuluar TV me ngjyra ? :biggrin:

A: 1967

B:1966

C:1965une besoj se me 1965 ėsht zbuluar televizioni me ngjyre

Prishtinasja_
15-04-08, 18:30
une besoj se me 1965 ėsht zbuluar televizioni me ngjyre
Ncuk ! :rolleyes:....................................

Eshte nen A !

Guri i madh
15-04-08, 18:36
Qytet ma i vjter i KOSOVES qytet antik ,ky kuiz ka qen edhe nė radio kosov po kerkohet edhe emri i atij Qyteti nė kohen e ANTIKES


ARTANA ish novoberrda


VUSHTRRIA


PRIZRENI

Prishtinasja_
15-04-08, 18:39
Qytet ma i vjter i KOSOVES qytet antik ,ky kuiz ka qen edhe nė radio kosov po kerkohet edhe emri i atij Qyteti nė kohen e ANTIKES


ARTANA ish novoberrda


VUSHTRRIA


PRIZRENI

Besoj se eshte ARTANA - ish Novoberrda !

Guri i madh
15-04-08, 18:41
Besoj se eshte ARTANA - ish Novoberrda !


po kerkohet edhe emri qe ka bas gjat antikes po artana nuk ėsht

Prishtinasja_
15-04-08, 18:46
po kerkohet edhe emri qe ka bas gjat antikes po artana nuk ėsht

Guri kam mendua qe eshte Artana !

Por e pranoj se veq sa shikova ne wikipedia se me te vertet VUSHTRRIA qenka qyteti ma i vjeter i Kosoves !
Nga Wikipedia:

"Vushtrria, nė kohėn e vjetėr ėshtė quajtur VICIANUM - VICIANA (Ana e Viqave), njė emėr ky i lashtė ilir. "

Sa mire sot mesova dicka te re...flm Guri ! :wink:

Guri i madh
15-04-08, 18:56
Guri kam mendua qe eshte Artana !

Por e pranoj se veq sa shikova ne wikipedia se me te vertet VUSHTRRIA qenka qyteti ma i vjeter i Kosoves !
Nga Wikipedia:

"Vushtrria, nė kohėn e vjetėr ėshtė quajtur VICIANUM - VICIANA (Ana e Viqave), njė emėr ky i lashtė ilir. "

Sa mire sot mesova dicka te re...flm Guri ! :wink:


zgjidhe enigmen e tv me ngjyra se nuk gjeta informata

Prishtinasja_
15-04-08, 19:00
Eshte nen A ! :smile:

Tv me ngjyra eshte zbuluar ne vitin 1967 ! :biggrin:

Guri i madh
15-04-08, 19:05
Eshte nen A ! :smile:

Tv me ngjyra eshte zbuluar ne vitin 1967 ! :biggrin:


kerkova informata nė GOOGLE po nuk gjeta po edhe koha nuk premtojke

Linka_pz
15-04-08, 19:11
Sa elemente ne sistemin periodik ne kimi kemi ?

118

110

120

Guri i madh
15-04-08, 19:13
Sa elemente ne sistemin periodik ne kimi kemi ?

118

110

120jo tash nuk kam fjal nuk e di

Dardan Kastrati
15-04-08, 19:19
Sa elemente ne sistemin periodik ne kimi kemi ?

118

110

120


Kanė qenė 106 elemente por viteve tė fundit janė zbuluar edhe disa ma merrė mendja se janė 110 ..

Prishtinasja_
15-04-08, 19:21
Sa elemente ne sistemin periodik ne kimi kemi ?

118

110

120


Mendoj se deri me tani jane zbuluar 118 !

Guri i madh
15-04-08, 19:22
Emri i diktatorit STALIN

VLLADIMIR

VITALI

JOSIF

Linka_pz
15-04-08, 19:23
Mendoj se deri me tani jane zbuluar 118 !


Jo nuk e keni zbulu .


Pergjegjja e sakte eshte 120 Elemente kemi.

Prishtinasja_
15-04-08, 19:27
Emri i diktatorit STALIN

VLLADIMIR

VITALI

JOSIF

Josef Stalin.......................

Prishtinasja_
15-04-08, 19:28
Jo nuk e keni zbulu .


Pergjegjja e sakte eshte 120 Elemente kemi.


Aha...e nuk ja paskem qellua...! Kuri zbuluan edhe ato 2 tjera se....? :tongue:

Guri i madh
15-04-08, 19:31
Aha...e nuk ja paskem qellua...! Kuri zbuluan edhe ato 2 tjera se....? :tongue:


Po mir e ke zgjedh josif

Prishtinasja_
15-04-08, 19:39
"Thora" (Tora) eshte libri i shenjte i ................ ?

A: Budisteve

B: Judeve

C: Hinduve

Dardan Kastrati
15-04-08, 19:44
"Thora" (Tora) eshte libri i shenjte i ................ ?

A: Budisteve

B: Judeve

C: HinduveJudeve .

Prishtinasja_
15-04-08, 19:45
Judeve .

E sakte eshte Dardan ! :smile:

Dardan Kastrati
15-04-08, 19:48
Kush e zbuloi Poēin elektrik ?

A. Tomas Edisoni

B.Nikolla Teslla

C.Majk Faradei

ssara
15-04-08, 19:50
Kush e zbuloi Poēin elektrik ?

A. Tomas Edisoni

B.Nikolla Teslla

C.Majk Faradei


Nilkolla Teslla me duket.....

Dardan Kastrati
15-04-08, 19:51
Nilkolla Teslla me duket.....
E pa saktė ėshtė Ssara .....

Guri i madh
15-04-08, 19:51
Kush e zbuloi Poēin elektrik ?

A. Tomas Edisoni

B.Nikolla Teslla

C.Majk Faradei


rrymen e di se e ka zbulue NIKOLLA TESLLA e poqin elektrik nuk e die

ssara
15-04-08, 19:53
E pa saktė ėshtė Ssara .....

e paskam mbajte mend mire qe ne shkoll fillore lur ekemi msu...

Dardan Kastrati
15-04-08, 19:57
e paskam mbajte mend mire qe ne shkoll fillore lur ekemi msu...Ssara nuk e paske mbajt nė mendje mirė se nuk e ke qelluar , nuk ėshtė e sakte qė e ka zbulu Nikolla Tesla ...

Linka_pz
15-04-08, 19:58
Kush e zbuloi Poēin elektrik ?

A. Tomas Edisoni

B.Nikolla Teslla

C.Majk Faradei


Nen A ...a eshte Dardan .

Dardan Kastrati
15-04-08, 20:03
Nen A ...a eshte Dardan .Linka e saktė ėshtė Tomas Edisoni e ka zbuluar poēin elektrik nė vitin 1879 ...

ssara
15-04-08, 20:04
Ssara nuk e paske mbajt nė mendje mirė se nuk e ke qelluar , nuk ėshtė e sakte qė e ka zbulu Nikolla Tesla ...

edisoni me duket......tash po me kujtohet

Breshka
15-04-08, 20:06
me treten pergjigjeje po e gjeni aaa??? HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHA

Dardan Kastrati
15-04-08, 20:11
me treten pergjigjeje po e gjeni aaa??? HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAQe kjo mėsuesja don me na qitė 1 tash ahahaahahaha hajt bejė njė pyetje ti ani ....

ssara
15-04-08, 20:23
Cili ishte romani i par shqiptar
pse
bardha e temalit
meshari

dardana78
15-04-08, 20:54
Cili ishte romani i par shqiptar
pse
bardha e temalit
meshari

Meshari i Gjon Buzukut.

uck_aksh
15-04-08, 20:57
rrymen e di se e ka zbulue NIKOLLA TESLLA e poqin elektrik nuk e die

Guri rrymen se ka zbulu Nikolla teslla, Nikolla teslla e ka zbulu trofazin

gazi-de
15-04-08, 21:04
Guri rrymen se ka zbulu Nikolla teslla, Nikolla teslla e ka zbulu trofazin
apo burimin e rrymes elektirke.....................

ssara
15-04-08, 21:14
Meshari i Gjon Buzukut.

jo seshte sakte........

Linka_pz
15-04-08, 21:23
jo seshte sakte........


Bardha e Temalit .

MemphiSx
15-04-08, 22:11
Kush e shkroi romanin "Dashuria kuantike e Filanit?

A.Ismail Kadare

B.Rexhep Qosja

C.Adem Demaqi.

Linka_pz
15-04-08, 22:26
Kush e shkroi romanin "Dashuria kuantike e Filanit?

A.Ismail Kadare

B.Rexhep Qosja

C.Adem Demaqi.

Adem Demaqi............

MemphiSx
15-04-08, 22:28
Adem Demaqi............E SAKTE.


Nė cilin shtet vdiq Ahmet Zogu?


A.EGJIPTE

B.AMERIKE

C.FRANCE.

Linka_pz
15-04-08, 22:30
E SAKTE.


Nė cilin shtet vdiq Ahmet Zogu?


A.EGJIPTE

B.AMERIKE

C.FRANCE.


Ne France..............

MemphiSx
16-04-08, 13:09
E sakte.

Sa kilometra eshte i gjate lumi Nil???


A.6670

B.7235

C.8112

Dardan Kastrati
16-04-08, 13:19
E sakte.

Sa kilometra eshte i gjate lumi Nil???


A.6670

B.7235

C.8112
Lumi Nil ėshtė i gjatė 6665-70 km.

MemphiSx
16-04-08, 13:25
E Sakte.


Nė Cilin Shtet Aziatik U Mbajtėn Pėr Herė Tė Parė Lojėrat Olimpike?

gazi-de
16-04-08, 15:23
E Sakte.


Nė Cilin Shtet Aziatik U Mbajtėn Pėr Herė Tė Parė Lojėrat Olimpike?
Mos eshte Kina!?..................

MemphiSx
16-04-08, 15:25
Jo eshte Japonia!


Ju kerkoj falje qe nuk e kam ba nje renditje te A,B,C te shteteve :(

MemphiSx
16-04-08, 15:27
Nė cilin shtet gjendet tuneli mė i gjatė automobilistik - 25 km?


A.NORVEGJIA

B.SHBA

C.AUSTRI.

gazi-de
16-04-08, 15:30
aha me shkoj mendja per japanin,ok,po ja filloj une me nje pytje..

Kafja me e shtrejt ne bote dhe me e shishme si quhet?

A.kafja e Brazikit?

B.kafja e maces?

C.kafja e Afrikes?

gazi-de
16-04-08, 15:31
Nė cilin shtet gjendet tuneli mė i gjatė automobilistik - 25 km?


A.NORVEGJIA

B.SHBA

C.AUSTRI.
C.Austri...................

Guri i madh
16-04-08, 15:48
C.Austri...................


une besoj ne mes zvicres edhe italis ėsht tuneli ma i gjat

gazi-de
16-04-08, 15:51
une besoj ne mes zvicres edhe italis ėsht tuneli ma i gjat
qa di une tash eshte duke u ndertu apo gropu si ti them hahah ne zvicerr,po nejse zvicrra nuk ishte ne ate pytje....

Prishtinasja_
16-04-08, 15:59
aha me shkoj mendja per japanin,ok,po ja filloj une me nje pytje..

Kafja me e shtrejt ne bote dhe me e shishme si quhet?

A.kafja e Brazikit?

B.kafja e maces?

C.kafja e Afrikes?

Kafja e Brazilit ! ..........................

Guri i madh
16-04-08, 16:02
qa di une tash eshte duke u ndertu apo gropu si ti them hahah ne zvicerr,po nejse zvicrra nuk ishte ne ate pytje....


fjalen e pata per at tunelin qe ash kall para 4 viteve po edhe tuneli i austris afer GRACIT ėsht i gjat

gazi-de
16-04-08, 16:05
Kafja e Brazilit ! ..........................
jo,ndoshta befasoheni po eshte kafja e maces,eshte nje lloj mace qe jeton ne Indonezi dhe han vetem kafe,qe nje shkrim gjeromnisht per ty prishtinasa edhe per ata qe din gjermonishte se mi perkthy nuk po kam neva edhe nuk di a di mire se,haha
"Kopi Luwak" oder auch "Katzenkaffee" ist das wohl seltenste und exklusivste Getränk der Welt. Es handelt sich hierbei um eine spezielle Kaffeebohne von den Inseln Sumatra, Java und Sulawesi die zuerst von einer bestimmten Katzenart gefressen und wieder ausgeschieden werden muss bevor sie aufgesammelt und geröstet wird.

Der Felckenmusang, so heißt die Katzensorte genau, frisst die Kaffeekirschen fast als einzige Nahrung. In seinem Verdauungstrakt werden diese dann einer speziellen Nassfermentation ausgesetzt und Enzyme beginnen zu wirken. Weil der Fleckenmusang fast nur die Kaffeekirschen frisst und von diesen auch nur die rote Schale verdaut, scheidet er die Bohnen fast ohne andere Rückstände wieder aus. Der englische Schauspieler John Clease (Monty Python) nennt den Geschmack "erdig, modrig, mild, sirupgleich, gehaltvoll und mit Untertönen von Dschungel und Schokolade“.

Da der Kaffeepreis für ein Kilogramm Kopi Luwak bei etwa 1000 Euro liegt hat sich mittlerweile eine richtige Kaffeemafia gebildet. Fleckenmusangs werden in großen Mengen gefangen und mit solch enormen Mengen Kaffeekirschen gefüttert dass sie nach kurzer Zeit an Mangelerscheinungen sterben. Auch sind viele Fälschungen von Kopi Luwak im Umlauf. Gegen den Kauf ist von moralischer Seite jedoch nichts einzuwenden, man sollte nur darauf achten dass frei lebende Tiere die Produzenten waren und dass die Bohnen auch garantiert echt sind. Im Delikatessengeschäft können diese Fragen aber leicht durch entsprechende Dokumente belegt werden.

Ein kanadischer Lebensmittelwissenschaftler hat auf der Oberfläche der Bohnen millionstel Millimeter kleine Krater festgestellt. Darin haftende Rückstände des Verdauungssekrets der Katzen macht er für den Geschmack verantwortlich. Diese Theorie ist aber sehr umstritten da die Bohnen mehrfach gewaschen werden bevor sie in den Handel gelangen.

Prishtinasja_
16-04-08, 16:07
jo,ndoshta befasoheni po eshte kafja e maces,eshte nje lloj mace qe jeton ne Indonezi dhe han vetem kafe,qe nje shkrim gjeromnisht per ty prishtinasa edhe per ata qe din gjermonishte se mi perkthy nuk po kam neva edhe nuk di a di mire se,haha
"Kopi Luwak" oder auch "Katzenkaffee" ist das wohl seltenste und exklusivste Getränk der Welt. Es handelt sich hierbei um eine spezielle Kaffeebohne von den Inseln Sumatra, Java und Sulawesi die zuerst von einer bestimmten Katzenart gefressen und wieder ausgeschieden werden muss bevor sie aufgesammelt und geröstet wird.

Der Felckenmusang, so heißt die Katzensorte genau, frisst die Kaffeekirschen fast als einzige Nahrung. In seinem Verdauungstrakt werden diese dann einer speziellen Nassfermentation ausgesetzt und Enzyme beginnen zu wirken. Weil der Fleckenmusang fast nur die Kaffeekirschen frisst und von diesen auch nur die rote Schale verdaut, scheidet er die Bohnen fast ohne andere Rückstände wieder aus. Der englische Schauspieler John Clease (Monty Python) nennt den Geschmack "erdig, modrig, mild, sirupgleich, gehaltvoll und mit Untertönen von Dschungel und Schokolade“.

Da der Kaffeepreis für ein Kilogramm Kopi Luwak bei etwa 1000 Euro liegt hat sich mittlerweile eine richtige Kaffeemafia gebildet. Fleckenmusangs werden in großen Mengen gefangen und mit solch enormen Mengen Kaffeekirschen gefüttert dass sie nach kurzer Zeit an Mangelerscheinungen sterben. Auch sind viele Fälschungen von Kopi Luwak im Umlauf. Gegen den Kauf ist von moralischer Seite jedoch nichts einzuwenden, man sollte nur darauf achten dass frei lebende Tiere die Produzenten waren und dass die Bohnen auch garantiert echt sind. Im Delikatessengeschäft können diese Fragen aber leicht durch entsprechende Dokumente belegt werden.

Ein kanadischer Lebensmittelwissenschaftler hat auf der Oberfläche der Bohnen millionstel Millimeter kleine Krater festgestellt. Darin haftende Rückstände des Verdauungssekrets der Katzen macht er für den Geschmack verantwortlich. Diese Theorie ist aber sehr umstritten da die Bohnen mehrfach gewaschen werden bevor sie in den Handel gelangen.
Wowwwwwwwwwwww ! :eek:

Kete sot per te paren e here pe ndegjoj ! :rolleyes:

Prishtinasja_
16-04-08, 16:16
Sa milion banor i ka Gjermania ? :biggrin:

A: 83 Mio.

B: 81 Mio.

C: 85 Mio.

gazi-de
16-04-08, 16:17
Sa milion banor i ka Gjermania ? :biggrin:

A: 83 Mio.

B: 81 Mio.

C: 85 Mio.
A.:biggrin: .....................

Prishtinasja_
16-04-08, 16:19
A.:biggrin: .....................

PO ! :smile:..............................

gazi-de
16-04-08, 16:20
Cili shtet Skandinav nuk eshte ne Ujonin Europjan.?

A.Norvegjia..

B.Suedia...

C.Firlanda:

Prishtinasja_
16-04-08, 16:21
Cili shtet Skandinav nuk eshte ne Ujonin Europjan.?

A.Norvegjia..

B.Suedia...

C.Firlanda:

Eshte A !

Novegjia ! ..........................

gazi-de
16-04-08, 16:23
Eshte A !

Novegjia ! ..........................
Po.................:smile: ........

gazi-de
16-04-08, 17:54
Cilin shtet gjindet qyteti me i vjeter ne bote?

A.Greqi....
B.Iran...
C.Irak...

dardana78
16-04-08, 18:55
Cilin shtet gjindet qyteti me i vjeter ne bote?

A.Greqi....
B.Iran...
C.Irak...

................Babilonia ne Irak

gazi-de
17-04-08, 19:32
................Babilonia ne Irak
Po.:smile:
Humgarezet e kan prejardhjen nga?!

A.Gjermanet&Romaket(Iralianet)?

B.Gjermanet& Mongolet?

C.Gjermanet&Sllavet(Ruset)?

dardana78
20-04-08, 16:47
Humgarezet e kan prejardhjen nga?!

A.Gjermanet&Romaket(Iralianet)?

B.Gjermanet& Mongolet?

C.Gjermanet&Sllavet(Ruset)?

Nuk e di te sigurt po mendoj B.Gjermanet & Mongolet

Fshatari
21-04-08, 09:20
Po.:smile:
Humgarezet e kan prejardhjen nga?!

A.Gjermanet&Romaket(Iralianet)?

B.Gjermanet& Mongolet?

C.Gjermanet&Sllavet(Ruset)?

B-ja ėshtė relativisht e sakėt. Fisi hungarez vendoset nė fushėn e panonisė rreth shekullit tė 10-tė.
Sėbashku me finlandishtėn, baskishtėn dhe turqishten(po, po, nė planin gjuhėsor hungarishtja ka strukturė tė afėrt me turqishten otomane) formojnė grupin e gjuhėve tė ashtuquajtura fino-ugrainase. Pra kėta popuj dhe gjuhėt e tyre nuk janė indo-gjermane.

gazi-de
22-04-08, 14:31
B-ja ėshtė relativisht e sakėt. Fisi hungarez vendoset nė fushėn e panonisė rreth shekullit tė 10-tė.
Sėbashku me finlandishtėn, baskishtėn dhe turqishten(po, po, nė planin gjuhėsor hungarishtja ka strukturė tė afėrt me turqishten otomane) formojnė grupin e gjuhėve tė ashtuquajtura fino-ugrainase. Pra kėta popuj dhe gjuhėt e tyre nuk janė indo-gjermane.
Po ashtu eshte Fshatari,por me se shumti eshte i perber nga Gjeromo-Mongolet,qe na ate kohe jon quajtur Hun.
Qe okupimi(luftrat)e Hunve(mongolve)arit deri ne France dhe ishin luftetaret me te rrezikshem te asaj kohe,sa qe e rrezikuan edhe Parandorin Romake,selia e tyre ishte ne Hungarin e sodit,qe me koh u forumua nje populle nga shum popuj tjere,gjerman firlandes turq romak e hun(mongol),dhe nga hunt e muar emrin Hungari.
Dhe mbreti i tyre i fundit ishte Atila,me vdekjen e ti perfundoj okupimi i vendev tjera dhe luftat e tyre te tmerrshme(qe ne ate koh u quajshin edhe barbar).

Fshatari
22-04-08, 17:02
Po ashtu eshte Fshatari,por me se shumti eshte i perber nga Gjeromo-Mongolet,qe na ate kohe jon quajtur Hun.
...qe ne ate koh u quajshin edhe barbar.

Edhe sot bile bashk me shkiet vazhdojnė tė quhen barbar.
Ke shumė tė drejtė.

Estella
24-04-08, 12:58
1. Ku ndodhet Meka?
Ne Arabine Saudite
Ne Izrael
Ne Jordani
Ne Irak

2. Cili nga keta shtete nuk kufizohet me Irakun?
Turqia
Jordania
Siria
Izraeli3. Cili qytet modern ndodhet vetem 90 km ne veri te qytetit te lashte te Babilonit?
Luxor, Egjypt
Riadi, Arabia Saudite
Bagdadi, Irak
Amani, Jordani

4. Rrathet Olimpike simbolizojne:
Pese kombet qe kane garuar te paret ne Lojrat Olimpike
Bashkimin mes Afrikes, Amerikave, Azise, Australise dhe Europes
Pese gishtat e dores se njeriut

5. Ēfare ben nje peshkaqen i zakonshem me shume se 30,000 here gjate jetes se tij?
I bie dhembi
Ha
Del ne siperfaqe per ajer
Fle
6. Cili peshkaqen mund te arrije gjatesine mbi 12 meter dhe te peshoje 18 ton?
Peshkaqeni Tiger
Peshkaqeni Dem
Peshkaqeni Balene
Peshkaqeni i Bardhe
7. "Makos" jane nder peshkaqenet me te shpejte. Me ēfare shpejtesie mund te notojne ata?
10 milje ne ore
30 milje ne ore
72 milje ne ore
400 milje ne ore
8. Peshkaqeni duhet te notoje vazhdimisht perndryshe ai do te..
Dali ne siperfaqe te oqeanit
Bjere ne gjume
Fundoset ne fund te oqeanit
Shtoje shume ne peshe

9. Cili eshte lumi me i gjate ne bote?
Nili
Amazona
Misisipi
Tamizi
10. Cili rajon i botes njihet si "djepi i qyteterimit"?
New Yorku
Mesopotamia
Perandoria Azteke
Roma
11. Procesi i dyfishimit te berthames se qelizes dhe ndarja e saj quhet:
Klonim
Riprodhim
Vazhdimesi
Mitoze
12. Shprehja “birra eshte prova se Zoti na do dhe deshiron qe ne te jemi te lumtur” eshte thene nga:
Ylli i Hollivudit Charlie Sheen
Filozofi i shekullit te xviii, Benjamin Franklin
Futbollisti Zinedine Zidane
Drejtuesi shpirteror Dalai Lama

Prishtinasja_
26-04-08, 22:15
1. Ku ndodhet Meka?
Ne Arabine Saudite
Ne Izrael
Ne Jordani
Ne Irak

2. Cili nga keta shtete nuk kufizohet me Irakun?
Turqia
Jordania
Siria
Izraeli3. Cili qytet modern ndodhet vetem 90 km ne veri te qytetit te lashte te Babilonit?
Luxor, Egjypt
Riadi, Arabia Saudite
Bagdadi, Irak
Amani, Jordani

4. Rrathet Olimpike simbolizojne:
Pese kombet qe kane garuar te paret ne Lojrat Olimpike
Bashkimin mes Afrikes, Amerikave, Azise, Australise dhe Europes
Pese gishtat e dores se njeriut

5. Ēfare ben nje peshkaqen i zakonshem me shume se 30,000 here gjate jetes se tij?
I bie dhembi
Ha
Del ne siperfaqe per ajer
Fle
6. Cili peshkaqen mund te arrije gjatesine mbi 12 meter dhe te peshoje 18 ton?
Peshkaqeni Tiger
Peshkaqeni Dem
Peshkaqeni Balene
Peshkaqeni i Bardhe
7. "Makos" jane nder peshkaqenet me te shpejte. Me ēfare shpejtesie mund te notojne ata?
10 milje ne ore
30 milje ne ore
72 milje ne ore
400 milje ne ore
8. Peshkaqeni duhet te notoje vazhdimisht perndryshe ai do te..
Dali ne siperfaqe te oqeanit
Bjere ne gjume
Fundoset ne fund te oqeanit
Shtoje shume ne peshe

9. Cili eshte lumi me i gjate ne bote?
Nili
Amazona
Misisipi
Tamizi
10. Cili rajon i botes njihet si "djepi i qyteterimit"?
New Yorku
Mesopotamia
Perandoria Azteke
Roma
11. Procesi i dyfishimit te berthames se qelizes dhe ndarja e saj quhet:
Klonim
Riprodhim
Vazhdimesi
Mitoze
12. Shprehja “birra eshte prova se Zoti na do dhe deshiron qe ne te jemi te lumtur” eshte thene nga:
Ylli i Hollivudit Charlie Sheen
Filozofi i shekullit te xviii, Benjamin Franklin
Futbollisti Zinedine Zidane
Drejtuesi shpirteror Dalai Lama1. Ne Arabine Saudite

2. Izraeli

3. Bagdadi, Irak

4. Bashkimin mes Afrikes, Amerikave, Azise, Australise dhe Europes

5.---

6.---

7.---

8.---

9. Amazona ! Edhe pse eshte diskutuar shume gjate se lumi Nil mund te jete lumi me i gjate...!

10. Nuk e di...:rolleyes:

11. Mitoze

12.----

Sa ju perkete peshkaqeneve nuk kam fare lidhje....:rolleyes:

Preshevar
27-04-08, 12:57
Per qka po behet fjal ? Per peshk a qen ? lol

Guri i madh
01-05-08, 00:43
kush e shkrujti romanin AFERDITA PERSERI NE FSHAT

1 Jeronim de Rada

2 Andon Zako Qajupi

3 Sterio Spase

Linka_pz
01-05-08, 08:32
kush e shkrujti romanin AFERDITA PERSERI NE FSHAT

1 Jeronim de Rada

2 Andon Zako Qajupi

3 Sterio Spase


Kush e shkroi Romanin Plaku dhe Deti ?

Ndre Mjeda
Ernedt Heminguej
Hil Mosi ?

Fshatari
01-05-08, 17:16
Kush e shkroi Romanin Plaku dhe Deti ?

Ndre Mjeda
Ernedt Heminguej
Hil Mosi ?Shrimtari amerikan, Ernest Heminguej.

Fshatari
01-05-08, 17:17
kush e shkrujti romanin AFERDITA PERSERI NE FSHAT

1 Jeronim de Rada

2 Andon Zako Qajupi

3 Sterio Spase

Ky shkrimtari i tretė, S.Spasse.

Linka_pz
01-05-08, 17:30
Ky shkrimtari i tretė, S.Spasse.

Pergjegjjen nuk e solle ti ,por e gjete ketu pak me lart te sjellur nga une .....O, Fshatar jam pergjegjur kesaj pytje une .

Pyetjes sime ju pergjegje sakte !

Fshatari
01-05-08, 17:35
Pergjegjjen nuk e solle ti ,por e gjete ketu pak me lart te sjellur nga une .....O, Fshatar jam pergjegjur kesaj pytje une .

Pyetjes sime ju pergjegje sakte !

Mė fal s'e paskena pa. Sidoqoftė ajo pyetje i drejtohej Fshatarit e jo Linkės:
"Afėrdita pėrsėri nė fshat", dmth te fshatari e jo te Linka. Pra mos mu pėrziej n'punė t'fshatit lum linka!

Linka_pz
01-05-08, 17:43
Mė fal s'e paskena pa. Sidoqoftė ajo pyetje i drejtohej Fshatarit e jo Linkės:
"Afėrdita pėrsėri nė fshat", dmth te fshatari e jo te Linka. Pra mos mu pėrziej n'punė t'fshatit lum linka!


Ahahahahahahahahahhah, me fal ANI .

Kush e ka shkruar Romanin Toka e Pergjakur ?

Nazmi Rrahmani
Migjeni
Ismail Kadare ?

Fshatari
01-05-08, 17:47
Ahahahahahahahahahhah, me fal ANI .

Kush e ka shkruar Romanin Toka e Pergjakur ?

Nazmi Rrahmani
Migjeni
Ismail Kadare ?

Ky llapjani, jo Rafeti po Nazmiu.

Linka_pz
01-05-08, 17:54
Ky llapjani, jo Rafeti po Nazmiu.


Po e sakte ....mos po(ju) te vjen merzi qe po i miratoj pergjigjjet ....
Tani vazhdoni ju ....kush ka deshire pra !

Fshatari
01-05-08, 18:01
Po e sakte ....mos po(ju) te vjen merzi qe po i miratoj pergjigjjet ....
Tani vazhdoni ju ....kush ka deshire pra !

Kursesi! Bile kjo sjellje mė duket shumė "respectable"!

Linka_pz
19-07-08, 20:46
Nė cilin sport njihet Kampionia e Botės, Romela Begaj ?


A ) Karate
B ) Atletik
C ) Peshengritje ?

gazi-de
19-07-08, 20:52
Nė cilin sport njihet Kampionia e Botės, Romela Begaj ?


A ) Karate
B ) Atletik
C ) Peshengritje ?
C) Peshengritje,po deri ne sa kg nuk ti,para nje muj me duket ka qene

Dardan Kastrati
19-07-08, 20:53
Nė cilin sport njihet Kampionia e Botės, Romela Begaj ?


A ) Karate
B ) Atletik
C ) Peshengritje ?
Do te jete edhe pjesemarrese ne lojrat olimpike ne Pekin.

Linka_pz
19-07-08, 20:56
C) Peshengritje,po deri ne sa kg nuk ti,para nje muj me duket ka qene


Poooo e sakte :wink:.


Nė cilin shtet prodhohet automobili sportiv "Ferrari"


A) Itali
B) Japoni
C) SHBA ?

Dardan Kastrati
19-07-08, 21:03
Poooo e sakte :wink:.


Nė cilin shtet prodhohet automobili sportiv "Ferrari"


A) Itali
B) Japoni
C) SHBA ?Itali .

Linka_pz
19-07-08, 21:08
Itali .


Po e sakte :smile:.

luckyman
19-07-08, 22:49
Cilli shtet eshte me i madhi ne bote per nga siperfaqja?

gazi-de
19-07-08, 23:03
Cilli shtet eshte me i madhi ne bote per nga siperfaqja?
Rusia...!

luckyman
19-07-08, 23:06
Rusia...!Tip top

luckyman
19-07-08, 23:23
Sa kemb i ka lepri ? :biggrin:

gazi-de
22-07-08, 18:32
Sa kemb i ka lepri ? :biggrin:
5 qy,me bisht de:biggrin:
Cila shtaze mish ngrense vrapon me se shpejti deri 120 km ne ore?
1. Leopardi?
2.Ujku?
3.Tigri?

Prishtinasja_
22-07-08, 20:28
5 qy,me bisht de:biggrin:
Cila shtaze mish ngrense vrapon me se shpejti deri 120 km ne ore?
1. Leopardi?
2.Ujku?
3.Tigri?

Ujku garant nuk eshte ! :biggrin:

Keshtu qe ose Leopardi ose Tigri duhet me qene !

Por mendoj se eshte Leopardi pasi qe duket ma i gjallerushem dhe ma i shpejt! :biggrin:

gazi-de
22-07-08, 23:20
Ujku garant nuk eshte ! :biggrin:

Keshtu qe ose Leopardi ose Tigri duhet me qene !

Por mendoj se eshte Leopardi pasi qe duket ma i gjallerushem dhe ma i shpejt! :biggrin:
po Leopardi eshte,qe e arrin shpejtsin deri 120 km ne ore.qe eshte shtaza me e shpejt.

Prishtinasja_
23-07-08, 16:35
Cfare dmth. " www" ?

a ) weight watchers :tongue::smile:

b) world wide working :smile:

c) world wide web :smile:

Dardan Kastrati
23-07-08, 16:41
Cfare dmth. " www" ?

a ) weight watchers :tongue::smile:

b) world wide working :smile:

c) world wide web :smile:

Www....

Prishtinasja_
23-07-08, 16:43
Www.. (http://Www..)..


:biggrin::biggrin: Po !

Vazhdo Dardan ! :smile:

Dardan Kastrati
28-07-08, 17:08
Kush ėshtė zbulues i makinės se shkrimit ?


A. Paskali

B.Markoni

C.Konti

Prishtinasja_
23-09-08, 09:33
Kush ėshtė zbulues i makinės se shkrimit ?


A. Paskali

B.Markoni

C.Konti

Eshte italiani Gugliemo Marconi !

Prishtinasja_
23-09-08, 09:38
Cili nga keto shtete do ti bashkangjitet Bashkimit Europian ne te ardhmen ?

a ) Zvicera

b. ) Kroacia

c.) Norvegjia

gazi-de
23-09-08, 09:43
Cila nga keto shtet do ti bashkangjitet Bashkimit Evropian ne te ardhmen ?

a ) Zvicera

b. ) Kroacia

c.) Norvegjia

b. ) Kroacia!:smile:

e Zvicerra e Norvegjia ndoshta te ardhmen,e Kroacia me se largti 2 vite do te i bashkangjitet familjes Europjane BE.

Prishtinasja_
23-09-08, 09:45
b. ) Kroacia!:smile:

e Zvicerra e Norvegjia ndoshta te ardhmen,e Kroacia me se largti 2 vite do te i bashkangjitet familjes Europjane BE.

Po gazi e sakte...eshte Kroacia ! :wink:

Vazhdo ti !

gazi-de
23-09-08, 09:56
Po gazi e sakte...eshte Kroacia ! :wink:

Vazhdo ti !
Gjeramnia ka 16 repupilika,sa prej tyre jon qytet dhe repuplik ne veti?

2?

5?

3?

Prishtinasja_
23-09-08, 09:58
Gjeramnia ka 16 repupilika,sa prej tyre jon qytet dhe repuplik ne veti?

2?

5?

3?

Jane Berlini , Hamburgu dhe Bremeni !:biggrin:

Dmth. 3 ! :wink:

Luciano
23-09-08, 10:05
Jane Berlini , Hamburgu dhe Bremeni !:biggrin:

Dmth. 3 ! :wink:

E harruat Republiken e Kosovės dhe Turkis :biggrin:

Dmth. 5 ! :tongue:

Prishtinasja_
23-09-08, 10:06
Cili eshte lumi me i gjate ne Europe ?

a.) Wolga

b.) Danubi

3. Rajna (Rhein)

gazi-de
23-09-08, 10:11
Cili eshte lumi me i gjate ne Europe ?

a.) Wolga

b.) Danubi

3. Rajna (Rhein)

b.) Danubi:tongue:

Prishtinasja_
23-09-08, 10:14
b.) Danubi:tongue:
Ncuk ! :tongue:

Eshte lumi Wolga i cili eshte me i gjate se Danubi !

I cili rrjedh ne pjesen europiane te Rusis dhe derdhet ne detin Kaspian !

Luciano
23-09-08, 10:17
Rhein,

Cili eshte qyteti mė i madhe zvicrran :

Gjeneva -

Berni -

Cyrihu _

apo,

Lucerni

Prishtinasja_
23-09-08, 10:19
Rhein,

Cili eshte qyteti mė i madhe zvicrran :

Gjeneva -

Berni -

Cyrihu _

apo,

Lucerni

Jo more cfare Rhein-e !

Eshte Cyrihu ! :wink:

Luciano
23-09-08, 10:21
Jo more cfare Rhein-e !

Eshte Cyrihu ! :wink:

Kjo wolga eshte si vadė e vogel, s'njihėt ihh.

gazi-de
23-09-08, 10:29
Ncuk ! :tongue:

Eshte lumi Wolga i cili eshte me i gjate se Danubi !

I cili rrjedh ne pjesen europiane te Rusis dhe derdhet ne detin Kaspian !
mire,kom mendu Danubi

Estella
23-09-08, 21:04
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!


gjejeni..........

Prishtinasja_
23-09-08, 21:23
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!


gjejeni..........

Estella a duhet vetem me "+" apo mundemi edhe me " *- / " :biggrin:

Estella
23-09-08, 21:45
krejt mundesit mundesh mi perdor prishtinasja

ritta
23-09-08, 21:53
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!


gjejeni..........

(20+10+14+22)/2=33

Prishtinasja_
23-09-08, 21:56
krejt mundesit mundesh mi perdor prishtinasja

Aha...ok !

Por ritta vetem sa e paska gjete ! :biggrin: Nuk po lodhem pra ! :tongue:

Estella
23-09-08, 22:20
6/2 + 10 + 2 + 18 = 33

Estella
23-09-08, 22:21
Cili eshte organi me i madh i trupit?
Zemra
Lekura
Zorra e trashe

vjeshta
24-09-08, 13:57
Cili eshte organi me i madh i trupit?
Zemra
Lekura
Zorra e trashe

Zorra e trashė (mos me pyet pse ,se nuk e di ):biggrin:

ritta
24-09-08, 14:00
Cili eshte organi me i madh i trupit?
Zemra
Lekura
Zorra e trashe


per nga vellimi apo siperfaqja

Virti
24-09-08, 14:15
lekura !

Estella
24-09-08, 19:36
lekura !

Yeahh Virtiiii :wink:

Estella
24-09-08, 19:42
Ka fituar dy here ēmimin Nobel—nje here per fizike dhe nje here per kimi. Per cilin shkencetar behet fjale?
Konrad Lorenz
Albert Einstein
Mari Kyri

Ky njeri konsiderohet themeluesi i shkences se mikrobiologjise. Per cilin shkencetar behet fjale?
Louis Pasteur
Linus Pauling
Frederick Banting

Prishtinasja_
24-09-08, 21:51
Ka fituar dy here ēmimin Nobel—nje here per fizike dhe nje here per kimi. Per cilin shkencetar behet fjale?
Konrad Lorenz
Albert Einstein
Mari Kyri


Eshte Mary Kyri (Marie Curie) e cila zbuloje elementet polonium dhe radium ! :wink:

Edhe pse se kam dashte Fiziken dhe Kimin kurre, por kete mund te mbaje ne mend! :biggrin:

Kurse ate te dyten nuk e di !:rolleyes:

luckyman
25-09-08, 20:54
Ky njeri konsiderohet themeluesi i shkences se mikrobiologjise. Per cilin shkencetar behet fjale?
Louis Pasteur
Linus Pauling
Frederick BantingMe duket se eshte *Louis Pasteur*?!

Estella
26-09-08, 09:52
Eshte Mary Kyri (Marie Curie) e cila zbuloje elementet polonium dhe radium ! :wink:

Edhe pse se kam dashte Fiziken dhe Kimin kurre, por kete mund te mbaje ne mend! :biggrin:

Kurse ate te dyten nuk e di !:rolleyes:

Sakt prishtinasja .......:biggrin:

Estella
26-09-08, 09:52
Me duket se eshte *Louis Pasteur*?!

Sakt luckyman..........:biggrin:

Estella
26-09-08, 09:53
Cila prej ketyre e largon gjakun nga zemra?
Trakea
Arteriet
Venat

Prishtinasja_
26-09-08, 09:57
Sakt prishtinasja .......:biggrin:

Eh, shoum majr ! :biggrin::tongue:

Ne cilin shteti me i vogel ne bote ? :biggrin:

a.) Monaco

b.) Vatikani

c.) Luxemburgu

Prishtinasja_
26-09-08, 09:59
Cila prej ketyre e largon gjakun nga zemra?
Trakea
Arteriet
Venat
Prit moj se une e pata rendin me pyet :biggrin:

:rolleyes:

Oqeani
26-09-08, 12:33
Eh, shoum majr ! :biggrin::tongue:

Ne cilin shteti me i vogel ne bote ? :biggrin:

a.) Monaco

b.) Vatikani

c.) Luxemburgu

Vatikani

Estella
26-09-08, 15:56
Eh, shoum majr ! :biggrin::tongue:

Ne cilin shteti me i vogel ne bote ? :biggrin:

a.) Monaco

b.) Vatikani

c.) Luxemburgu

asnjoni pej ktyne po Lichtenstein........:biggrin: qysh edi une :)

Prishtinasja_
26-09-08, 21:03
asnjoni pej ktyne po Lichtenstein........:biggrin: qysh edi une :)

Gabim Estella !

Oqeani e gjeti ! Eshte Vatikani ! :wink:

MemphiSx
26-09-08, 21:13
Cili Eshte Shteti I Vetem Ne Bote Qe Ka Tri Kryeqytete??1.Burkina Faso

2.Afrika Jugore

3.Zelanda E Re

Prishtinasja_
26-09-08, 22:08
Cili Eshte Shteti I Vetem Ne Bote Qe Ka Tri Kryeqytete??1.Burkina Faso

2.Afrika Jugore

3.Zelanda E Re

Sa di une eshte Afrika Jugore!

MemphiSx
27-09-08, 00:01
Sa di une eshte Afrika Jugore!

E qellove.


Cili shtet e ka vijen me te gjate bregdetare???

1.ITALIA

2.AUSTRALIA

3.KANDADAJA.

flutra
27-09-08, 00:19
E qellove.


Cili shtet e ka vijen me te gjate bregdetare???

1.ITALIA

2.AUSTRALIA

3.KANDADAJA.

canadaja..

Oqeani
27-09-08, 00:39
Gabim Estella !

Oqeani e gjeti ! Eshte Vatikani ! :wink:

Nuk e gjeta - e dita http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Oqeani
27-09-08, 00:41
Cili shtet ne Europe ka dy kryeqytete ?

1. Turqia
2. Holanda
3. Irlanda

Prishtinasja_
27-09-08, 00:45
Nuk e gjeta - e dita http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Po ke te drejte ! :smile:

Prishtinasja_
27-09-08, 00:52
Cili shtet ne Europe ka dy kryeqytete ?

1. Turqia
2. Holanda
3. Irlanda

Mos e ke fjalen per Dublinin ne Irland ne Belfastin ne Irlanden veriore ?! :rolleyes:

MemphiSx
27-09-08, 23:21
canadaja..


E sakte!

CILI SHKRIMTARE I YNI NJIHET EDHE SI GJEOGRAF???

1.ARIF DEMOLLI

2.DRITERO AGOLLI.

3.MARK KRASNIQI.

flutra
27-09-08, 23:29
Mark Krasniqi

Oqeani
28-09-08, 15:32
Mos e ke fjalen per Dublinin ne Irland ne Belfastin ne Irlanden veriore ?! :rolleyes:


Jo, aty kemi te bejme me dy shtete !!!!

Pyetja eshte e kjarte mund te them. flm

uliksi31
29-09-08, 09:20
Jo, aty kemi te bejme me dy shtete !!!!

Pyetja eshte e kjarte mund te them. flm

Holanda.
Amsterdami eshte kryeqytet ndersa ne Hage gjindet governmenti-administrata e shtetit.

Guri i madh
05-10-08, 12:07
kerkohet emri dhe mbiemri i shkrimtarit te ndjer kosovar nga mitrovica i vrar nga ushtria serbe ,ishte edhe nen kryetar i LDKes

Dardan Kastrati
05-10-08, 12:24
kerkohet emri dhe mbiemri i shkrimtarit te ndjer kosovar nga mitrovica i vrar nga ushtria serbe ,ishte edhe nen kryetar i LDKes
Latif Berisha .

Guri i madh
05-10-08, 12:34
Latif Berisha .
dardani gjdo her i sakt po , LATIF BERISHA

selvija
05-10-08, 13:16
Cila kengetare sot qe ne TV rtk ne prongamin e mengjesi???

ritta
05-10-08, 13:21
Cila kengetare sot qe ne TV rtk ne prongamin e mengjesi???


adelina ismaili

Oqeani
05-10-08, 16:34
Sa gjuhė zyrtare janė nė ch ? - (zvicėrr)


1 - 3
2 - 4
3 - 5

Dardan Kastrati
05-10-08, 16:46
Sa gjuhė zyrtare janė nė ch ? - (zvicėrr)


1 - 3
2 - 4
3 - 5
Jane tri gjuhe zyrtare ne Ch :Gjuha Gjermane, Franceze dhe Italiane.

Oqeani
05-10-08, 18:11
Jane tri gjuhe zyrtare ne Ch :Gjuha Gjermane, Franceze dhe Italiane.


I nderuar Dardani ... a eshte e sakte ?

luckyman
05-10-08, 21:18
Jane tri gjuhe zyrtare ne Ch :Gjuha Gjermane, Franceze dhe Italiane.+ Rätoromanisch.

Oqeani
07-10-08, 00:35
Sa gjuhė zyrtare janė nė Belgjikė ?


1 - 2
2 - 3
3 - 4

vjeshta
07-10-08, 15:42
Sa gjuhė zyrtare janė nė Belgjikė ?


1 - 2
2 - 3
3 - 4

Dy ,Flamanqe dhe Frangjishtja .:rolleyes:

SANTANA-29
07-10-08, 15:46
Dy ,Flamanqe dhe Frangjishtja .:rolleyes:

Flamanqe, qfar gjuhe eshte kjo.?????:smile:

vjeshta
07-10-08, 16:13
Flamanqe, qfar gjuhe eshte kjo.?????:smile:


Gjuhe e Flamanve .

DEA
07-10-08, 16:17
Gjuhe e Flamanve .

Cka jane flamanet?:biggrin:

Oqeani
07-10-08, 16:27
Flamanet jane popull qe jeton ne Belgjike - Te afert me Holandezet...


Vjeshta - Ne Belgjike jane 3 gjuhe zyrtare

1 - Frengjishtja
2 - Flamanishta
3 - Gjermanishtja !!!( popullata ne kufi me gjermanine )

DEA
07-10-08, 16:29
Flamanet jane popull qe jeton ne Belgjike - Te afert me Holandezet...


Vjeshta - Ne Belgjike jane 3 gjuhe zyrtare

1 - Frengjishtja
2 - Flamanishta
3 - Gjermanishtja !!!( popullata ne kufi me gjermanine )

Garant e ka dite vjeshta po u trullu diqka

Oqeani
07-10-08, 16:30
Po po DEA - koha e vranet i ka ra mjegulla !!!

vjeshta
07-10-08, 16:31
Flamanet jane popull qe jeton ne Belgjike - Te afert me Holandezet...


Vjeshta - Ne Belgjike jane 3 gjuhe zyrtare

1 - Frengjishtja
2 - Flamanishta
3 - Gjermanishtja !!!( popullata ne kufi me gjermanine )

Se paskna dite !:eek:

DEA
07-10-08, 16:32
Po po DEA - koha e vranet i ka ra mjegulla !!!

Ka harru se djali dajes Dine jeton po aty ku flitet Gjermanishtja:biggrin:

Oqeani
07-10-08, 16:35
Diamanti mė i ēmuar gjindet nė : ( apo te them perpunimet me precize, e me me vlere behen ne )

1- Nju Jork
2 - Hong Kong
3 - Andwerpen

romansa
07-10-08, 16:37
Diamanti mė i ēmuar gjindet nė : ( apo te them perpunimet me precize, e me me vlere behen ne )

1- Nju Jork
2 - Hong Kong
3 - Andwerpen
mendoj ne Andwerpen-Anvers

DEA
07-10-08, 16:37
Diamanti mė i ēmuar gjindet nė : ( apo te them perpunimet me precize, e me me vlere behen ne )

1- Nju Jork
2 - Hong Kong
3 - Andwerpen

Antwerpen

vjeshta
07-10-08, 16:39
Ka harru se djali dajes Dine jeton po aty ku flitet Gjermanishtja:biggrin:

As qe e njoh bile ....:biggrin: :redface:

Oqeani
07-10-08, 16:40
Aeroporti i Amsterdamit gjindet nene nivelin e ditit:

1 - 4 m
2 - 5 m
3 - 6 m

vjeshta
07-10-08, 16:51
Aeroporti i Amsterdamit gjindet nene nivelin e ditit:

1 - 4 m
2 - 5 m
3 - 6 m

Se di ,Gjeografi me ka dhan kusheriri e skam pas nevoj me mesu ...hahahah:biggrin:

Oqeani
07-10-08, 16:52
Se di ,Gjeografi me ka dhan kusheriri e skam pas nevoj me mesu ...hahahah:biggrin:

ahhahaa Une e di se me ka dhene ... e me qef e pritsha oren http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

DEA
07-10-08, 17:17
Aeroporti i Amsterdamit gjindet nene nivelin e ditit:

1 - 4 m
2 - 5 m
3 - 6 m

E fundit 3-6, a jam e zgjut bre hahahah

Oqeani
07-10-08, 17:18
E fundit 3-6, a jam e zgjut bre hahahah

Po normal, fara te molave po han !!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Oqeani
08-10-08, 22:07
A ka ndonje pyetje ??? !!!

Guri i madh
26-10-08, 01:36
pas vrasjes te kryetarit te kshilit te ministrave te shqipėris ose krye ministrit MEHMET SHEHUT kush erdhi nė tė njejtin POST


A , RAMIZ ALIA , B, ADIL QARQANI


C, NAMIK DOKLE , D, NERITAN CEKA

Murgesha
29-10-08, 12:34
pas vrasjes te kryetarit te kshilit te ministrave te shqipėris ose krye ministrit MEHMET SHEHUT kush erdhi nė tė njejtin POST


A , RAMIZ ALIA , B, ADIL QARQANI


C, NAMIK DOKLE , D, NERITAN CEKA


Mendoj se pėrgjigja ėshtė nėn B.


Perceptim i gabuar a i shtrembėruar i sendeve, i dukurive, me 7 shkronja.

Guri i madh
31-10-08, 21:04
Mendoj se pėrgjigja ėshtė nėn B.


Perceptim i gabuar a i shtrembėruar i sendeve, i dukurive, me 7 shkronja.po adil qarqani e ka zavendsue te ndjerin MEHMET SHEHUN

Murgesha
01-11-08, 10:43
Guri pse nuk provove tė zgjidhėsh edhe kėtė??


Perceptim i gabuar a i shtrembėruar i sendeve, i dukurive, me 7 shkronja.

Guri i madh
01-11-08, 11:55
Guri pse nuk provove tė zgjidhėsh edhe kėtė??


Perceptim i gabuar a i shtrembėruar i sendeve, i dukurive, me 7 shkronja.
nuk po mundem me zdjedh e po heshti ndoshta vjen dikush tjter

Llapjani_HH
01-11-08, 21:26
Mendoj se pėrgjigja ėshtė nėn B.


Perceptim i gabuar a i shtrembėruar i sendeve, i dukurive, me 7 shkronja.

TRILLIMI :rolleyes:

Murgesha
01-11-08, 23:06
TRILLIMI :rolleyes:


Jo nuk ėshtė trillimi.

Fillon me I______

~~~vera~~~
01-11-08, 23:09
[quote=Oqeani]Sa gjuhė zyrtare janė nė Belgjikė ?


1 - 2
2 - 3
3 - 4[/quot


Tri : gjuha fenge ,gjuha flamane(holandeze)dhe gjuha gjermane.Qyshtu kam ni:cool:

romansa
01-11-08, 23:12
Jo nuk ėshtė trillimi.

Fillon me I______
mos eshte INTRIGA

Oqeani
01-11-08, 23:13
Vera - Ne Belgike jane 3 gjuhe zyrtare.

lovely
01-11-08, 23:15
Jo nuk ėshtė trillimi.

Fillon me I______

Iluzion :confused:

Murgesha
01-11-08, 23:42
Iluzion :confused:


Po ėshtė iluzioni.

Guri i madh
16-11-08, 04:10
cilit komb te ish bashkimit sovjetik i perkiste diktatori STALIN


A rus ------- B kozak


C ermen---------- D gjeorgjian

Guri i madh
16-11-08, 04:11
cilit komb te ish bashkimit sovjetik i perkiste diktatori STALIN


A rus ------- B kozak


C ermen---------- D gjeorgjian

Marku1
16-11-08, 10:39
Stalini ishte Gjeorgjian.

Guri i madh
18-11-08, 16:24
Stalini ishte Gjeorgjian.po gjeorgjian i lindur ne qytetin GORI

Action
30-12-08, 19:36
Kush eshte autori i Romanit Nga jeta ne jete Pse ?

A-Naim frasheri

B-Sterio Spase

C-Ismail Kadare.

Alkimisti_ch
30-12-08, 20:31
Pergjigja definitive eshte Sterjo Spase pra nen B....biel thuhet se eshte ndrruar versioni origjinal pasi qe ka patur njerz qe kur e kan lexuar ate kan bere VETEVRASJE. Eshte roman qe gjithesesi ja vlen per tu lexuar, por nuk i kisha preferu ata qe jan te dobt prej zemres...

Ne cilin vit eshte themeluar universiteti i pare shqiptar ne ish-Jugoslavi, pra fjalen e kam per UNIVERSITETIN E PRISHTINES?

A: 1968
B:1970
C: 1974

mund ta perdorni edhe jokerin!

gazi-de
30-12-08, 21:24
Pergjigja definitive eshte Sterjo Spase pra nen B....biel thuhet se eshte ndrruar versioni origjinal pasi qe ka patur njerz qe kur e kan lexuar ate kan bere VETEVRASJE. Eshte roman qe gjithesesi ja vlen per tu lexuar, por nuk i kisha preferu ata qe jan te dobt prej zemres...

Ne cilin vit eshte themeluar universiteti i pare shqiptar ne ish-Jugoslavi, pra fjalen e kam per UNIVERSITETIN E PRISHTINES?

A: 1968
B:1970
C: 1974

mund ta perdorni edhe jokerin!
1968.........

Rozafa
30-12-08, 21:24
1968 :smile:

Action
30-12-08, 22:29
Me sa di une Universiteti i prishtines u themelua me

1970.

Ajnshtajni mori Ēmimin Nobel per fizikė me 1921 per qka ju dha ?

A-per Fotoelektrone

B-Per teorinė e Relativitetit

C-Per Radioaktivitet.

GURI SYLAJ
03-01-09, 19:57
A.per Fotoelektrone


Ne cilin vit e merr kete Cmim??

1933

1955

1922

Alkimisti_ch
03-01-09, 22:28
Me sa di une Universiteti i prishtines u themelua me

1970.

Ajnshtajni mori Ēmimin Nobel per fizikė me 1921 per qka ju dha ?

A-per Fotoelektrone

B-Per teorinė e Relativitetit

C-Per Radioaktivitet.

E sakte universiteti i prishtines u themelua ne vitin 1970 dhe qe nga ajo dite nga ky tempulli i dijes kan dal shume figura te ndritshme qe kane len gjurme te pashlyeshme kombetare.

Anjshtajni ka marr ēmimin per Fotoelektrone per vitin 1921 kurse ēmimi i eshte dhen ne nentor 1922.

Prishtinasja_
12-01-09, 14:09
Cili ėshte fshati me i madh ne Kosovė ?

a) Krusha e Madhe

b) Juniku

c) Strellci

Virti
12-01-09, 14:12
Juniku. :cool:

Prishtinasja_
12-01-09, 14:25
Juniku. :cool:

E sakte! :cool:

Vazhdo Virti !

Virti
12-01-09, 14:29
E sakte! :cool:

Vazhdo Virti !
une dijė vetem te pergjigjem... :cool:

Prishtinasja_
12-01-09, 14:33
une dijė vetem te pergjigjem... :cool:

Eh, pasi qenka puna ashtu po vazhdoj une pra ! :biggrin:

Edhe pse qe besa ta rrok ty kogja si shume sa ju perkete pyetjeve! :biggrin:

Cilin kontinent e quajn "Bota e tretė" ? :frown:

a) Antartikun

b) Australin

c) Afriken

Virti
12-01-09, 14:39
Eh, pasi qenka puna ashtu po vazhdoj une pra ! :biggrin:

Edhe pse qe besa ta rrok ty kogja si shume sa ju perkete pyetjeve! :biggrin:

Cilin kontinent e quajn "Bota e tretė" ? :frown:

a) Antartikun

b) Australin

c) Afriken
nuk e di nese do ishte fjala per kontinente... ?! :cool:

Prishtinasja_
12-01-09, 14:48
nuk e di nese do ishte fjala per kontinente... ?! :cool:

Po eshte ! :cool:

gazi-de
12-01-09, 14:50
Afrika:tongue:

Prishtinasja_
12-01-09, 14:53
Afrika:tongue:

Po eshte Afrika ! :frown:

Virti
12-01-09, 14:56
Po eshte ! :cool:
une e di se fjala duhet te jete per shtetet qe nuk i kane takuar asnjerit bllok. dmth, te ashtuquajturat, shtetet e painkuadruara. :cool:

Prishtinasja_
12-01-09, 14:59
une e di se fjala duhet te jete per shtetet qe nuk i kane takuar asnjerit bllok. dmth, te ashtuquajturat, shtetet e painkuadruara. :cool:

Ok ne rregull !

Por une e kam mesuar se kontinentin e Afrikes e quajn edhe "Bota e tretė" !

Nuk bera dallime mes shteteve !

Por gazi e zgjodhi ! :cool:

Virti
12-01-09, 15:04
Ok ne rregull !

Por une e kam mesuar se kontinentin e Afrikes e quajn edhe "Bota e tretė" !

Nuk bera dallime mes shteteve !

Por gazi e zgjodhi ! :cool:
fjala eshte per te gjitha shtetet ne zhvillim. pra edhe jashte afrikes (sipas mendimit tim). :cool: