PDA

View Full Version : "Po vjen ni njeri me ni gru."


rilinda
19-04-08, 15:39
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...

Guri i madh
19-04-08, 15:59
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...


po mir e kie gruja ėsht llogarit si qenje jo njerzore fatkeqsisht

fatkeqsisht tek ne kan than se qka din burri nuk ban me dit gruja


per momentin nuk po shkruj ma shum

guri70
19-04-08, 16:00
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...
nč tč kaluaren te shqiptaret gruaja nuk ka qenč e barabartč me burrin!
Pčr atč janč munduar sado kudo me kčtč shprehje ta qesin gruan nč rend tč dytč.Tash mč duket se termi ka ndryshu en thuhet:"po vjen njč burrč me njč zojč"

Arkza
19-04-08, 16:04
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...

Rilinda kjo shume thjesht kuptohet se pse thuhet keshtu !
Shum thjesht bile ! veq duke analizu pakz !
Kjo eshte shprehje e Katunarve dhe ata qe s'kan as dy dit shkolle !!!

guri70
19-04-08, 16:08
Rilinda kjo shume thjesht kuptohet se pse thuhet keshtu !
Shum thjesht bile ! veq duke analizu pakz !
Kjo eshte shprehje e Katunarve dhe ata qe s'kan as dy dit shkolle !!!

mč falč arkza ama ke dhčnč njč pčrgjigje alla-katunarqe.se ky term čshtč pčrdorč gjithkund nč Kosovč qytetč apo fshatč.
Megjithčse ndoshta pak mč heret nč qytet ka filluar tč barazohen gjinitč.

Arkza
19-04-08, 16:11
mč falč arkza ama ke dhčnč njč pčrgjigje alla-katunarqe.se ky term čshtč pčrdorč gjithkund nč Kosovč qytetč apo fshatč.
Megjithčse ndoshta pak mč heret nč qytet ka filluar tč barazohen gjinitč.Po deeeee po deee edhe ato qytetaret e kan perdor kete fjalee !!!!!
Pse a po mendon ti se qdo Qytetar eshte i prefekt aa !!!
Jo valla nese mendon dikush se qdo qytetar eshte i qyteteruar gabon shum se ka do e do qe te vjen tug prej atyreve !

Guri i madh
19-04-08, 16:14
Rilinda kjo shume thjesht kuptohet se pse thuhet keshtu !
Shum thjesht bile ! veq duke analizu pakz !
Kjo eshte shprehje e Katunarve dhe ata qe s'kan as dy dit shkolle !!!arkaz nuk e kie mir se femra gjithkund nė Kosov esht trajtue njejt ti e mban mend qytetin prej kur ke lin po pyti prindit tu se edhe ne qytet femra esht trajtue si ne fshatrapo kjo tem rreth te drejtave te grave esht trajtuar shum her po nė nen forumet tjera edhe tema ka qen e formuluar ndryshe

guri70
19-04-08, 16:16
Po deeeee po deee edhe ato qytetaret e kan perdor kete fjalee !!!!!
Pse a po mendon ti se qdo Qytetar eshte i prefekt aa !!!
Jo valla nese mendon dikush se qdo qytetar eshte i qyteteruar gabon shum se ka do e do qe te vjen tug prej atyreve !
mč vjen shumč mirč qč tash u pčrgjegje si duhet.
Se nč ditčt e sotme sjelljet apo kultura nč raport fshatč-qytetč čshtč e barabartč.

Tador
19-04-08, 20:02
ARKZA qudi se si sot katundart po e udhheqin kosoven, qka mendon ti pse

Guri i madh
19-04-08, 20:08
jo edhe kta jan bae sheherli

MemphiSx
19-04-08, 21:41
Une mendoj se,me thane "Po vjen ni burre me ni gru" nuk eshte pershtat edhe aq shum ne fjalorin ton te perditshem!

Keshtu qe me lehte na vjen me thon,ni njeri me ni gru!

Dhe ket fjali,me ka ndodh me ndi ma shpesh prej femijeve,e jo prej te rriturve!

selvija
19-04-08, 23:01
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...Pse ky njeri ka pas grun per mas,,1 meter large edhe ajo gruaj nga mundimi qe ka ba ky burri menzi qe ka ngreh kemet e veta..nga mantili e gjat deri ne zog kemes,,

Pastaj ky njeri ka hy mbrena ule kembkryq tuj prit grat ne rend cila pi fol qysh je daja me mish....

vazhdon..

Murgesha
19-04-08, 23:35
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...


Pavaresisht se nuk na pelqen, eshte (ka qenė) tradite shqiptare qe gruja te konsiderohet si e dores se dyte.

vjeshta
19-04-08, 23:40
Po t'madhe e paskeni ba ,nese gruaja do te thuhej nje rob atehere do te kishte diqka te keqe ktu apo ofenduese .Une ktu ma shume ofenduese po e shoh termin njeri ....:biggrin:

sherri
19-04-08, 23:50
Nuk esht aq nenqmuese kjo shprehje,edhe nuk e mendoje qe esht perdore per nenqmim te Gruas si jo-njeri.
Fjala Njeri per burrin,me shume eka pas kuptimin e mashkullit(burrit) edhe vet Grate ne vend te burr,kan thane njeri(ai njeri jem)...keshtu qe ne vend: Po vjen burr(mashkull) me nje Grua...esht than Po vjen nje njeri me nje grua.

DEA
19-04-08, 23:52
Nuk esht aq nenqmuese kjo shprehje,edhe nuk e mendoje qe esht perdore per nenqmim te Gruas si jo-njeri.
Fjala Njeri per burrin,me shume eka pas kuptimin e mashkullit(burrit) edhe vet Grate ne vend te burr,kan thane njeri(ai njeri jem)...keshtu qe ne vend: Po vjen burr(mashkull) me nje Grua...esht than Po vjen nje njeri me nje grua.
Ma mire thuj njeri me gru, se mashkull spo ju shkojka diqka per ftyre....... po vjen mashkulli me ni gru ja hiq spo bajka

vjeshta
19-04-08, 23:53
Nuk esht aq nenqmuese kjo shprehje,edhe nuk e mendoje qe esht perdore per nenqmim te Gruas si jo-njeri.
Fjala Njeri per burrin,me shume eka pas kuptimin e mashkullit(burrit) edhe vet Grate ne vend te burr,kan thane njeri(ai njeri jem)...keshtu qe ne vend: Po vjen burr(mashkull) me nje Grua...esht than Po vjen nje njeri me nje grua.

T'lumte Sherrr ,nuk duhet me i fajesu mashkujt per fjale t'grave ,e aresyen psee e kan thene kte me siguri me i dallu nga donje specie tjeter ....hahhaa:biggrin:

DEA
19-04-08, 23:55
T“lumte vjeshte
edhe njeher, edhe njeher :biggrin::biggrin:

vjeshta
19-04-08, 23:57
T“lumte vjeshte
edhe njeher, edhe njeher :biggrin::biggrin:

Ja hupa krejt ,qka u ba moj ,rava n'sherre te grave .......krejt pa qellim...:redface: :tongue:

DEA
20-04-08, 00:01
Ja hupa krejt ,qka u ba moj ,rava n'sherre te grave .......krejt pa qellim...:redface: :tongue:

ne sherr te atyne me numer 42 e perpjet apo atyre 42 e teposht hahahahaha

sherri
20-04-08, 00:21
Ma mire thuj njeri me gru, se mashkull spo ju shkojka diqka per ftyre....... po vjen mashkulli me ni gru ja hiq spo bajka
Jo nje mashkull me nje grua,nime spo shkojka,...po nje burre me nje grua upsss e tash qe s'ka burra....."po vjen nje grua(mashkull) me nje grua hahahahahahaaha

DEA
20-04-08, 00:26
Jo nje mashkull me nje grua,nime spo shkojka,...po nje burre me nje grua upsss e tash qe s'ka burra....."po vjen nje grua(mashkull) me nje grua hahahahahahaaha

Ke bo permirsime edhe ti grue hahahahahahahaha

natyra
20-04-08, 00:42
[quote=MemphiSx]Une mendoj se,me thane "Po vjen ni burre me ni gru" nuk eshte pershtat edhe aq shum ne fjalorin ton te perditshem!

Pershendetje ne pergjithesi e veqenarishte,Uroi te nderuaren rilinda per hapjen e temes shum te qelluar...meqse u ndala ketu pikerishte nen shkrimin e te nderuarit MemphiSx...fakti se me ran ne sy keto dya fjalet kryesosre per te cilat dhe diskutohet,sipas mendimeve nga antaret te ndryshem,desha t'shtoi se Rugovasit e mij,ne boten e kaluar, kan shprehur fjalen,po vjen ni burr me ni grua..mendoi se kjo shprehje eshte me e kuptimt,se sa ajo po vjen ni njeri me ni gru/apo me mire t'themi grua,sepse mendoj qe duhet shtojm zanoren-a,kure flitet per gjinin femrore,pra grua e jo gru,apo jo?!

Kurse sot fale zotit e demokracise, qe shum fjali po shqiptohen ne menyre ma te kjarte dhe ma korrekte...,sepse te meson vet ambienti,qofte ne shoqeri dhe me gjere....duke pas parasyshe qe sot jemi duke shkuar drejte udhes se qytetrimit dhe civilizimit ne pergjithesi...duke mos bere dallime qyteteve apo fshatrave....ndaj nuk duhet qe t'kete ndarje te tilla,sepse e gjithe njerzimi duhet trajtuar njelloje...pavaresishte ku jeton apo qka punon?.

kaq, jufalemnderit ne mirekuptim...

ju deshiroj disponim te kendshem e nderuara shoqeri...:smile:

sinqerishte
Natyra

LaCoStA
20-04-08, 09:50
"Po vjen ni njeri me ni gru."
Pse kjo fjali thuhet kėshtu nė vendin tonė?!
A do tė thotė kjo se gruaja nuk mund tė quhet njeri?!
...


Euuu bre rilinda edhe ti qe e ke vendos me na lodh trurin hahahah.

Po vjen ni njeri me ni gru, eshte shprehje qe thuhet me leht, dmth eshte ma e leht me shpreh kur vijn ni burr edhe ni gru e panjofshme.

Po du me shtu edhe dicka, nuk eshte veq kjo shprehje qe perdoret, po shpesh nashta i keni ni tu than "Po vjen ni njeri edhe dy polic, ose ni njeri edhe dy ushtar" hahahahaha.

Per mue, kjo thjesht eshte shprehje qe thuhet ma leht, per mi dallu dy persona te gjinive te ndryshme apo edhe te profesioneve te ndryshme.

LABI
20-04-08, 14:19
Pershendetje rilinda !

Kjo shprehje (apo thenie) dhe shprehjet tjera qe ne vete ngerthejne element qe flasin per zanafillen , te kaluaren/ historine DHE HISTORICITETIN e qenies njerezore . Tema dhe shprehje te ngjashme si kjo qe kane nje shpjegim ontologjik dhe antropologjike ; jane studijuar dhe shpalosur ne shume vepra dhe diskurse te filozofise , sociologjise, kulturologjise, etnologjise.

Kjo thenie flet shume dhe per te zhvillimin (evoluimin) e njeriut dhe kultures krahas njeriut ne pergjithesi . FLET - shume per fillesat e jetes se pare te njeriut . Flet shume per historine e RENDIT SHOQERORE , MONOPOLIN, PUSHTETIN . FLET per DOMINIMIN E IDEVE - mjet ky VENDIMTAR/qenesore per ngritjen (berjen) dhe progresin e qenies njerezore ... Mjet ky qe brenda llojit, gjinise se njejet nuk ka qene i DOMINUAR dhe KONTROLLUAR ne te njejten mase .

SHiquar ne kete kontekst - gruaja si realiteti i llojit te njejt (qenies njerezore) ka qene e margjinalizuar dhe e subordinuar (nenshtruar) nga disa burime/mundesi.... Dhe sipasoj e ketij perjashtimi nga mundesit e te venit dore ne MONOPOL - KONTROLL ... Gruaja ne raport me BURRIN ka qene JO-THELBESORE JO- E RENDESISHME , JO- QELLIMI - ne fakt JO- NJERI.


DHe nese funksionojm me kete logjike dhe kete logjike e shpjegojm me parimet e arsyes ( ate te IDENTIETIT dhe te KUNDERTHENIES ) del se :

GRUAJA - nuk mund te jet ne te njejten KOHE DHE GRUA dhe NJERI ... Dhe ne kete menyre pasi qe nuk eshte NJERI (pra eshte grua) AJO- ESHTE JO THELBESORJA , JO QELLIMI .

DHe ne kete menyre te shpjeguarit (tradicional ) dhe shpjegohet se nga e ka prejardhjen kjo thenie "PO vjen nje njeri me nje grua".


Psttt , Rilinda . Eshte tema e pare qe e vleresoj me pike ...besa as t'mijat s'i kam vleresuar, pelqyer ne kete mase :biggrin:

rilinda
20-04-08, 15:05
Psttt , Rilinda . Eshte tema e pare qe e vleresoj me pike ...besa as t'mijat s'i kam vleresuar, pelqyer ne kete mase :biggrin:


Hahahhahaha, Labi t'falemnderit shumė. Ju falemnderit edhe juve tjerve qė u kyēėt nė temė.
Eh, dija pėr kėtė temė m'lindi, se e dėgjova vėllaun tim duke thėnė: "Nanė, o ka vjen ni njeri me ni gru"... edhe rrap menjė m'shkrepėn disa xixėllonja n'mendje.

Preshevar
20-04-08, 15:32
Kjo eshte shprehje e femive mori :-D

rilinda
20-04-08, 15:38
Kjo eshte shprehje e femive mori :-D

Jo moreeee...
E kom ni edhe prej t'rritunve bre. Mos mu bo francuz tash ti k'tu. :biggrin:

Preshevar
20-04-08, 15:57
Jo moreeee...
E kom ni edhe prej t'rritunve bre. Mos mu bo francuz tash ti k'tu. :biggrin:

:biggrin: Une se paskam nie, po a e din ti qe egzistojn edhe "njerzit" e rritur me mendje t'femive ?

Perndryshe shum tem interesant, fajtoret jen nenat qe si kan mesuar femit e tyre ihhh ! :D:P

>>{SpOnGeBoB}<<
20-04-08, 19:14
"Po vjen ni njeri me ni gru."

A po vijne a ? dil thuju bujrum e mire se vijne nuk te kokan shume. Problem me kallezue po vijna nja 3-4 gra e t`ja nisin muhabetit e masnej nuk dijne me shkue tu shpija.


Qashtu thuhet me tana rregullat po vjen ni njeri me ni gru, me qellue edhe ndonje femi me ta thuhet po vjen ni njeri me ni grue edhe tre, kater a sa femi i paten.

rilinda
20-04-08, 21:09
:biggrin: Une se paskam nie, po a e din ti qe egzistojn edhe "njerzit" e rritur me mendje t'femive ?

Perndryshe shum tem interesant, fajtoret jen nenat qe si kan mesuar femit e tyre ihhh ! :D:P

Nuk ėshtė e vėrtetė.
Nana qysh m'ka m'su mu e ka m'su edhe vėllaun tim.

panta_rhei
20-04-08, 21:12
Mendoj se shprehja "Po vjen ni njeri me ni grue", absolutisht nuk ėshtė "fabrikim" i meshkujve pėr tė ofenduar femrėn.
Bile nuk ka tė bėjė aspak me gjininė... baza e kėsaj shprehjeje mendoj tė jetė tek kanuni i Lekės, ku shprehjet Burrė dhe Burrni, duhej tė pėrdoreshin vetėm nė raste tė veqanta dhe tė merituara... dmth pas analizave tė thella tė veprave tė njė mashkulli ose tė njė femre - sepse edhe veprat e femrave shpesh janė vlerėsuar Burrėrore... pra shprehja BURRĖ dhe BURRNI ishin tė rezervuara nė formė tė simbolit dhe nė formė tė "institucionit"... kėshtuqė nuk mund tė quhej gjithkush burrė, dhe shprehja ka ardhur si evitim i keqkuptimeve...
Femrat jo pa faj tė vetin mund tė ankohet pėr ofendim dhe mosbarazi... tekefundit gjithēka sipas meritės... askush asnjėherė nuk po ia konteston meritat Shotė Galicės pėr shembull...
Ata qė duhet tė ankohen nė kėtė rast janė meshkujt, sepse femra duhet ta ndjejė pėr nder qė t'i thuhet Grua.
...qikaq!

Kurse sa i pėrket debatit mashkull-femėr:
Ēka kishin bo njerėzit po tė zhdukeshin femrat!????
E kishin zbutė nji kafshė tjetėr!!!!!

:biggrin: