PDA

View Full Version : Miresevini ne *Sofer* Dardanise..!!


Faqet : [1] 2

natyra
24-04-08, 03:57
Ne radhe te pare ju pershendes ne pergjithesi...
Ndaj,vendosa per t'hapur kte tem,
kushtuar Sofer Dardanise...:smile: duke besuar se jame e mirepritur per kte hap qe mora para gjithe anetarve dhe stafit drejtues gjithashtu....Jufalemnderit ne mirekuptim

Dhe njihere pershendes Stafin drejtues si dhe gjithe anetaret e ketij Forumi dardan...Ngrohtesishte ftoje gjithe kombin shqiptar nga do qe jemi vellezer&motra nga do dhe ku do mik&mikesha&dashamir/e&shoqe/ri miresevini ne sofer e dardanise...Aktivizohuni mblidhuni qe te gjithe,behuni optimiste t'jeni pran njeri tjetrit,ne ditet e mira dhe ato te veshtira,shtrini doren e pajtimit,ngreni dodhin,ne sofer dardane....buke e krype e zemer te bardhe si tradite qe na lane te paret tan gjysher&stergjysher..!!

************MIRESEVINI NE SOFER DARDANIA***********
*********MERRNI MOS KURSENI JU BAFSHIN MIRE*******
*******NGA NATYRA ME JU DHE PER JU PER TE GJITH******
http://www.ceeol.com/aspx/getbinary.aspx?id=7baa68f8-d87b-4c99-a1f8-765ba5e9755e

http://img232.imageshack.us/img232/3161/19582278640fda8ff3b2hn3.jpg

Linka_pz
24-04-08, 09:22
Ne radhe te pare ju pershendes ne pergjithesi...
Ndaj,vendosa per t'hapur kte tem,
kushtuar Sofer Dardanise...:smile: duke besuar se jame e mirepritur per kte hap qe mora para gjithe anetarve dhe stafit drejtues gjithashtu....Jufalemnderit ne mirekuptim

Dhe njihere pershendes Stafin drejtues si dhe gjithe anetaret e ketij Forumi dardan...Ngrohtesishte ftoje gjithe kombin shqiptar nga do qe jemi vellezer&motra nga do dhe ku do mik&mikesha&dashamir/e&shoqe/ri miresevini ne sofer e dardanise...Aktivizohuni mblidhuni qe te gjithe,behuni optimiste t'jeni pran njeri tjetrit,ne ditet e mira dhe ato te veshtira,shtrini doren e pajtimit,ngreni dodhin,ne sofer dardane....buke e krype e zemer te bardhe si tradite qe na lane te paret tan gjysher&stergjysher..!!

************MIRESEVINI NE SOFER DARDANIA***********
*********MERRNI MOS KURSENI JU BAFSHIN MIRE*******
*******NGA NATYRA ME JU DHE PER JU PER TE GJITH******
http://www.ceeol.com/aspx/getbinary.aspx?id=7baa68f8-d87b-4c99-a1f8-765ba5e9755e

http://img232.imageshack.us/img232/3161/19582278640fda8ff3b2hn3.jpg

Pershendetje e Nderuara Natyre ,te uroj per temen ,shume ide e mire te uroj sa me shume misafire dhe do te behet shume interesante nese sherbejme njeri tjetrin , me lloje te ndryshme te gatimeve si ato nga tradita familjare e gjer tek ajo Kombetare .....

Si misafire e pare shpresoj te jeme e mirepritur nga ju ne fillim me BUKE ,KRIPE E ZEMER e pastaj me ato qe ja keni ju zakon dhe nga ato qe ju preferoni me shume ,pse mos ti mesojme dhe ne ....

Une erdha pasiqe kam dhe tradite familjare Pergaditjet ,mirepo une me shume preferoj te pergadise embelsirat ,pas kesaj FLIE shume te shijshme ,do ju preferoja nje Embelsire nga UNE ....!!
http://img.photobucket.com/albums/v721/lindrini/tullumba1.jpg

Dreni30
24-04-08, 12:09
Ne radhe te pare ju pershendes ne pergjithesi...
Ndaj,vendosa per t'hapur kte tem,
kushtuar Sofer Dardanise...:smile: duke besuar se jame e mirepritur per kte hap qe mora para gjithe anetarve dhe stafit drejtues gjithashtu....Jufalemnderit ne mirekuptim

Dhe njihere pershendes Stafin drejtues si dhe gjithe anetaret e ketij Forumi dardan...Ngrohtesishte ftoje gjithe kombin shqiptar nga do qe jemi vellezer&motra nga do dhe ku do mik&mikesha&dashamir/e&shoqe/ri miresevini ne sofer e dardanise...Aktivizohuni mblidhuni qe te gjithe,behuni optimiste t'jeni pran njeri tjetrit,ne ditet e mira dhe ato te veshtira,shtrini doren e pajtimit,ngreni dodhin,ne sofer dardane....buke e krype e zemer te bardhe si tradite qe na lane te paret tan gjysher&stergjysher..!!

************MIRESEVINI NE SOFER DARDANIA***********
*********MERRNI MOS KURSENI JU BAFSHIN MIRE*******
*******NGA NATYRA ME JU DHE PER JU PER TE GJITH******
http://www.ceeol.com/aspx/getbinary.aspx?id=7baa68f8-d87b-4c99-a1f8-765ba5e9755e

http://img232.imageshack.us/img232/3161/19582278640fda8ff3b2hn3.jpg

Erdha edhe une ketu te shikoj bukurite e natyres tone shqiptare.
Te flm. shume natyra qe e keni punu kete dreke keshtu. Me deshire dhe rrespekt erdha te vizitoj edhe nderkohe naj ren fli e marr. Nuk dua te ngihem me fli, por me fjale se po ju le rend edhe tjereve.

natyra
24-04-08, 12:28
Ooo mire se ke ardhur bukuroshe nga vendi Historik, e para gjithnje...krenohemi me ty dhe aqe me shum me Prizerenin i larte historik... e kure bije dhe bijt e tij,din te ngrisin ate me vlerat e tyre, aqe dhe ma mire...te falemnderit per embelsiren e nderuara Linka_pz qenka shum e shijshme..mmmm,it's(delicios) madje si dizert shkon pas yndyre,te luamshin duart...(that's) :cool: dhe mos hezito per t'na sjellur akoma gjera ushqimore po tradicionale dhe te preferuara,ndaj ftoje dhe te tjeret anetar/e qe te jen sa ma aktiva per t'na sjellur cdo lloje ushqimore sipas traditave,se kushe nga vendet e tyre...!!!

Jufalemnderit dhe mire se vini ne kte sofer te madhe dardane....jeni te mire se ardhur/a qe te gjithe...ashtu si ju ka hije,preferoj se secili ka per t'then,dhe sjelluar nga diqka te mire,sepse per keto kemi me se nevoje...keshtuqe qe kisha dashur dhe ftoje,qe te organizohen disa vasha te zgjedhura sipas deshires se tyre, per t'sherbyer ne kte sofer shum te madhe sovrane mbi Dardanin e lashte...Jufalemnderit dhe qofshi faqe bardhe qe te gjithe,fati dhe miresia qofshin me ne ku do...e luas Zotin per gjithe shqipetarin qe te ruaj keto fise,dhe troje te larta Ilire dardane...qe kurre mos u shuajshin u befte nje bote e madhe prej tyre te falem o Zot...!!!

gjithnje me respekt
Natyra

http://www.artikuzhines.com/files/Pashaqofte.jpg (http://www.artikuzhines.com/Gatime-tradicionale-shqiptare/120.html)
http://www.artikuzhines.com/files/Fileta-pule-me-arra.jpg (http://www.artikuzhines.com/Gatime-tradicionale-shqiptare/91.html)
http://www.artikuzhines.com/files/Mish-vici-i-stufuar.jpg (http://www.artikuzhines.com/Gatime-tradicionale-shqiptare/87.html)
Ushqehuni sipas shijes tuaj,ju befshin mire....

Dardan Kastrati
24-04-08, 12:54
Ooo mire se ke ardhur bukuroshe nga vendi Historik, e para gjithnje...krenohemi me ty dhe aqe me shum me Prizerenin i larte historik... e kure bije dhe bijt e tij,din te ngrisin ate me vlerat e tyre, aqe dhe ma mire...te falemnderit per embelsiren e nderuara Linka_pz qenka shum e shijshme..mmmm,it's(delicios) madje si dizert shkon pas yndyre,te luamshin duart...(that's) :cool: dhe mos hezito per t'na sjellur akoma gjera ushqimore po tradicionale dhe te preferuara,ndaj ftoje dhe te tjeret anetar/e qe te jen sa ma aktiva per t'na sjellur cdo lloje ushqimore sipas traditave,se kushe nga vendet e tyre...!!!

Jufalemnderit dhe mire se vini ne kte sofer te madhe dardane....jeni te mire se ardhur/a qe te gjithe...ashtu si ju ka hije,preferoj se secili ka per t'then,dhe sjelluar nga diqka te mire,sepse per keto kemi me se nevoje...keshtuqe qe kisha dashur dhe ftoje,qe te organizohen disa vasha te zgjedhura sipas deshires se tyre, per t'sherbyer ne kte sofer shum te madhe sovrane mbi Dardanin e lashte...Jufalemnderit dhe qofshi faqe bardhe qe te gjithe,fati dhe miresia qofshin me ne ku do...e luas Zotin per gjithe shqipetarin qe te ruaj keto fise,dhe troje te larta Ilire dardane...qe kurre mos u shuajshin u befte nje bote e madhe prej tyre te falem o Zot...!!!

gjithnje me respekt
Natyra

[/URL]
http://www.artikuzhines.com/files/Fileta-pule-me-arra.jpg (http://www.artikuzhines.com/Gatime-tradicionale-shqiptare/120.html)
[URL="http://www.artikuzhines.com/Gatime-tradicionale-shqiptare/87.html"]
Ushqehuni sipas shijes tuaj,ju befshin mire....
Natyra tė faleminderit pėr bujarin tėnde me ketė sofer dardane , tu shtoft bereqeti edhe me shumė .. Unė e mora ketė pjatė pėr drekė .....Paqesh e qitesh gjithėmonė me atė zemėr bujare .......
Respekt pėr ju natyra ...

natyra
24-04-08, 13:08
Erdha edhe une ketu te shikoj bukurite e natyres tone shqiptare.
Te flm. shume natyra qe e keni punu kete dreke keshtu. Me deshire dhe rrespekt erdha te vizitoj edhe nderkohe naj ren fli e marr. Nuk dua te ngihem me fli, por me fjale se po ju le rend edhe tjereve.

Mire se vjen i nderuar Dreni,te falemnderit per respetkin e dhen,dhe pjesmarrjen gjithashtu mbi kte sofer dardane...eshte per te gjithe...njekohesishte ju falem dhe per fjalet e thena burrerrisht,madje dhe flija te befte mire...:smile:
te deshiroj qaste te bukura gjate kesaj dite ne familje dhe ku do...Jufalemnderit

Natyra

selvija
24-04-08, 13:24
Natyre:::::: masi du me t'hollue tash mometalish nje byrek me mish du te sjell ne kete sofer te madhe ..per te gjithe,,,,,
http://www.ifa.de/a/a2/pics/alsala.jpghttp://www.femigel.info/images/images/jogurt.gif

natyra
24-04-08, 13:29
Natyra tė faleminderit pėr bujarin tėnde me ketė sofer dardane , tu shtoft bereqeti edhe me shumė .. Unė e mora ketė pjatė pėr drekė .....Paqesh e qitesh gjithėmonė me atė zemėr bujare .......
Respekt pėr ju natyra ...
Qofshe me nder dhe faqe te bardhe i nderuar Dardan Kastrati..paqit miresi dhe bereqet gjithashtu...bujarin e ndajmi bashke qe te gjithe sepse, si tradite qe na lan te paret tan,ndaj dhe ne duhet qe t'hecim perpara me gjitha dukurit qofshin traditicionale dhe ato kulturore....ndaj,te befte mire ushqimi qe ke preferuar...Jufalemnderit


me respekt
Natyra

natyra
24-04-08, 13:53
Natyre:::::: masi du me t'hollue tash mometalish nje byrek me mish du te sjell ne kete sofer te madhe ..per te gjithe,,,,,
http://www.ifa.de/a/a2/pics/alsala.jpghttp://www.femigel.info/images/images/jogurt.gif

Oooo Mire se vjen bukuroshe,te falemnderit shum per gjitha keto ushqime kaqe te preferuara qe paskeni sjellur,njekohesishte dhe per pjesmarrjen ketu ne sofer te dardanise...per zote mi paske ren pikes me byrekun,lol,menihere po e marre nje cop,dhe si zonje e shtepise per t'filluar e para,p.s.se mos po ju bjen ne kry ju tjerve hahaha,me pak shaka...:smile:

E nderuara Selvije te pershendes nga large duke te deshiruar nje dite plote me diell...be :cool:

me respekt
Natyra

Naki
24-04-08, 20:48
http://www.kosovaart.com/fondi/g1/images/Fatmir%20Krypa%2008.jpg


E nderuara Natyra ju pėrgėzojė pėr temen e hapur,kėtė herė kam ardhur nga bjeshkėt e Moknes jo duar thatė ēė sofra dardane te jetė e bagatshėme dhe bujare.
http://www.kosovaart.com/fondi/g1/images/Fatmir%20Krypa.jpg

Adina-R.Ks
24-04-08, 23:03
Pershendetje natyra, te falm per kete sofer, po ne njeren ane ke hyre ne gjynah se kur e pash ate fli edhe pse ne kete kohe nuk ha, sidomos brumra , po nga kjo fli goja leng po me leshon.
Ksaj flis tende po ja shtoj edhe djathin.......
http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/2/28/300px-Feta_Greece_2.jpg

natyra
25-04-08, 11:52
Pershendetje natyra, te falm per kete sofer, po ne njeren ane ke hyre ne gjynah se kur e pash ate fli edhe pse ne kete kohe nuk ha, sidomos brumra , po nga kjo fli goja leng po me leshon.
Ksaj flis tende po ja shtoj edhe djathin.......
http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/2/28/300px-Feta_Greece_2.jpg

Gjithashtu pershendetje e nderuara Adina-R.Ks.dhe te pergezoj shum per pjesmarrjen ne kete sofer dardane....mire se keni ardhur,kaloni qaste te bukura ne mesin e njeri tjetrit,Zoti te shtofte bereqetin ku do jeni...(me erdhi keqe shum qe e paskeni te kufizuar brumin ne ushqim)por nuk je e vetme kemi keso raste te mjaftueshme,(ne kufizimin e disa gjerave ushqimore),gjithsesi te falem per kte cop djathe dhe bujarin tende...sepse tek ne shqiptaret ka qen gjtihmon kjo trashegimi "buk e kryp e zemer te bardhe",ndaj kjo eshte bujaria jon... pa te cilen nuk kemi t'mburremi ne si shqiptar/e...Jufalemnderit

Dhe njihere te pershendes nga zemer e moter shqiptare...duke te uruar shendet dhe miresi ne famijle dhe me gjere...ku do qe jeni

per te gjithe respekt
Natyra

Preshevar
25-04-08, 13:13
Ja edhe do produkte nga qumeshti si kosi apo ajrani sa per zbukrimin e sofrės:biggrin:

http://www.balkantopproperties.com/about_bulgaria/Food%20and%20Drink/Bulgarian%20Ayran.JPG

natyra
25-04-08, 21:58
http://www.kosovaart.com/fondi/g1/images/Fatmir%20Krypa%2008.jpg


E nderuara Natyra ju pėrgėzojė pėr temen e hapur,kėtė herė kam ardhur nga bjeshkėt e Moknes jo duar thatė ēė sofra dardane te jetė e bagatshėme dhe bujare.
http://www.kosovaart.com/fondi/g1/images/Fatmir%20Krypa.jpg

I nderuar Naki,te pershendes sinqerishte,te falemnderit shum per punen dhe nderin qe mke bere,pikerishte per keto dyja foto shum artistike te veshes kombtare...me kenaqesi i pranova...por me se shumti u gezova per gjelin sepse plakat e rrafshit jen zanadli per t'maruar supen prej mishit t'gjelit,por mos harro tjetren here na sjelle dhe sopaten,per t'ja hekur koken gjelit,lol, se plaku po na pret me gjelin der sjetull,hahahaha

dhe njihere te pershendes duke te deshiruar gjithe te mirat ku do jeni, ne familje dhe me gjere...:smile:

shume respekt per ju,i nderuar Naki qdo here jeni i mireseardhure po ne sofer dardane...gje qe kjo vlere e saj, te takon ty me se shumti....per kontributin e dhen ndere ato vite shembull,ne shkrime dhe fjale me te miresjellta njerzore...Ps..do me vinte shume mire sikure dhe tjerat forume te ken ni moderatore si ty,Jufalemnderit dhe mirmbeteshit i nderuar Naki

me nderime
Natyra

natyra
26-04-08, 14:04
Ja edhe do produkte nga qumeshti si kosi apo ajrani sa per zbukrimin e sofrės:biggrin:

http://www.balkantopproperties.com/about_bulgaria/Food%20and%20Drink/Bulgarian%20Ayran.JPG

Ani Zoti te shtofte bereqetin,njekohesishte dhe respektin te falemnderit shum Preshevar...!

respekt per te gjithe
Natyra

Naki
26-04-08, 15:01
http://www.kosovaart.com/fondi/images/Guri%20Madhi.jpg

http://de.youtube.com/watch?v=ELspKfoFxbw


Pėr atmosferen dhe bujarin e kėsaj Sofre te madhe,po ju sjelli kėtė piktur tė bashkuar me kėngėn!

Adina-R.Ks
26-04-08, 15:21
Gjithashtu pershendetje e nderuara Adina-R.Ks.dhe te pergezoj shum per pjesmarrjen ne kete sofer dardane....mire se keni ardhur,kaloni qaste te bukura ne mesin e njeri tjetrit,Zoti te shtofte bereqetin ku do jeni...(me erdhi keqe shum qe e paskeni te kufizuar brumin ne ushqim)por nuk je e vetme kemi keso raste te mjaftueshme,(ne kufizimin e disa gjerave ushqimore),gjithsesi te falem per kte cop djathe dhe bujarin tende...sepse tek ne shqiptaret ka qen gjtihmon kjo trashegimi "buk e kryp e zemer te bardhe",ndaj kjo eshte bujaria jon... pa te cilen nuk kemi t'mburremi ne si shqiptar/e...Jufalemnderit

Dhe njihere te pershendes nga zemer e moter shqiptare...duke te uruar shendet dhe miresi ne famijle dhe me gjere...ku do qe jeni

per te gjithe respekt
Natyra

Pershendetje Natyra, ju falm qe na shtruat kete sofer. Une fatmirsisht nuk kame probleme me brumra, po fjalen e kisha per oret e vona te mbremjes.Brumrat jane ushqim i rend dhe nuk e perdor ne oret e vona te mbremjes se dua qe gjumin ta beje te rehatshem...
Eshte e vertet se ai qe te shtron sofren me buk krip e zemer eshte ushqimi me i shendetshme per nje mik, apo mike...

Adina-R.Ks
26-04-08, 15:53
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=81039&stc=1&d=1156563537

Natyra une buken e solla, per te tjerta po ju le rend te tjerve...

natyra
26-04-08, 18:40
....Nje pershendetje per gjithe pjesmarresit e kesaj sofer dardane.....Me disa kenge qe i zgjodha (ne foto)te kenduara nga kengtare e fames shqiptare po Shkurte Fejza...ne krye me kengen"Oj Kosove oj Nena ime" Duke Ju deshiruar disponim te kendshem per te gjithe....P.s.(edhe se kenget jen te emoncionuara),besoj se do i ndajm bashke mallin dhe merzin,VLLAZERISHTE qe sa me shum ti lehtesojm hallet tona njerzore....Prandaj mos t'harrojm se jemi shqiptare dhe qe jemi nje Kombe....Dhe se kurrrrrrrrr armiku,mos t'kete vend ne mesin ton,sepse ne jemi mjaft per ti mbrojtur tokat tona,dhe lirit tona..Andaj ta ruajm Kombin&gjuhen&gjakun e paster shqiptar ku do jemi....Jufalemnderit

Zoti e bekoft Kosoven e gjithe shqipetarin...AMIN

Gjithnje me respekt
Natyra

http://www.youtube.com/watch?v=WrY16EtEgdE

http://i.ytimg.com/vi/g2S34l71XSY/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=g2S34l71XSY&feature=related)

http://i.ytimg.com/vi/bMmcT3UOd78/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=bMmcT3UOd78&feature=related)

http://i.ytimg.com/vi/H7hqEJNv-8M/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=H7hqEJNv-8M&feature=related)

http://i.ytimg.com/vi/9NLEErhgABk/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=9NLEErhgABk&feature=related)

Diana007
26-04-08, 18:43
E nderuar Natyra te pershendes shum ... kam nderi te jem ne kete sofer.

http://www.akiflower.com/casbqw1.jpg

natyra
26-04-08, 21:25
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=81039&stc=1&d=1156563537

Natyra une buken e solla, per te tjerta po ju le rend te tjerve...

Oooo te luamshin dy duart zemra,se na paske kenaqur me keto buk shpije...:smile: oh,sa shije te mire ka buka e shpise,une per vete nuk e perdore buken qe blihet neper shitore,vetem ato qe dalin nga furra te freskta,ani nga furrat e pejes bile,ah zoti jem,ku mu kujtuan tani,sa u permallova moj moter,:mad: P.s.fajtore do jesh ti Dina hahahaha
e tani ski qare, per ti sjellur neser dhe buket nga furra e pejes:biggrin:

me pak shaka motra, te pershendes duke te uruar qdo gje te mire...*****qofshe e gezuar*****

natyra me ju...

natyra
27-04-08, 05:17
E nderuar Natyra te pershendes shum ... kam nderi te jem ne kete sofer.

http://www.akiflower.com/casbqw1.jpg

Te pergezoj bukuroshe,te falemnderit shum,per ardhjen njiherit dhe per kte lule qe na ke sjellur kaqe te bukur...,oh sa e paske zdritur sofer dardanen...:smile: te lumt motra...qofshe faqe bardhe dhe e nderuar gjithashtu...Prandaj me vjen mire shume per ardhjen tuaj,mu ne mesin e kesaj sofer te dardanise...ne te cilen une kam ardhur pothuaj e mramta ketu,edhe e pranoj qe jam me e vogel se gjithe ju qka jeni nen kete Forum te madhe dardan,nga disa qe jeni ketu,ndoshta dhe me vite,prandaj kjo sofer eshte shtruar per hiren e juve qe keni bere dhe kontribuar per te me gjithe potencionin e juaj qofte mire apo keqe,ku deshira ime do ishte qe te mirat te ia muajn te keqes,kurse ato te keqijat,(dalngadale le te zhduken),sepse nuk kemi asgje perfitim prej tyre,duke pasur parasyshe,se njihere kemi lindur dhe njihere kemi per t'vdekur.
p.s.qka eshte me e keqja,qe prej qesaj vdekjes asgje nuk marrim me vete,lol,pra ndryshe krejt,nga ajo kure kemi lindur,sepse nga lindja kemi marrur diqe te mira,pavaresishte se jeta i ka ato pasojat e veta,per te cilat dhe duhet pajtohemi,ndoshta hiqe pa dashur,po a po na pyet kushe se? hahahahah

me pakez shaka ketu duke te pershendetur dhe uruar qdo te mire ku do e nderuar Diana007...Ndaj,Jufalemnderit nga gjithe ata/o qe len diqka te mire dhe te shtrenjte ne kete "sofer dardane",ku une mendoj se asgje me e shtrenjte nuk ka se fjala dhe vepra e mire,per njerzimin ne kete bot.

Gjithnje me respekt
Natyra

natyra
27-04-08, 05:46
http://www.kosovaart.com/fondi/images/Guri%20Madhi.jpg

http://de.youtube.com/watch?v=ELspKfoFxbw


Pėr atmosferen dhe bujarin e kėsaj Sofre te madhe,po ju sjelli kėtė piktur tė bashkuar me kėngėn!

Ooo i nderuar Naki te falemnderit shummm.... ne radhe te pare,per ate foto qe m'ke sjellur te atij burri te vjeter me njate veshje malsori dhe me njate lahut ne dore ketu ne "sofer dardania.de"...e aqe me shum per kenget me te preferuara qe kam ndegjuar ndonjehere mbi Trimat e malesis...se din se nje familje na ke bere duke qare,nga ato kenge kenduar trimave te malesis,qe po t'baj be rralle kesi trimave kan me le,ne shqiptari..ne krye me Adem Jasharin...Ehhh,Trimat dhe burrat gjithmon i ka ngren lufta o biro,po ja qe ka akoma ka,se nuk guxon te huq shqiptari jo!.
sepse duhet qe ta din fort mire djemt e nenave shqiptare,se armikun gjithmon do ta ken pas shpinde,P.s.e dini fjalen qe thuhet,(ujku qimen e nderron por zakonin se harron),lol,

ndaj hapini syte dhe large nga tradhetit dhe urrejtjet.Ooo vellezer&motra shqipetar/e...Zoti e bekofte gjithe kombin shqiptare ku do...Jarebil o zote na udhezo rrugeve te mira dhe te drejta ne krye me paqe...te falem o Zot.

gjithnje me respekt
Bija nga Rugova
...Natyra

Pershendetje me te sinqerta per ty i nderuar Naki,qofshe faqe bardh gjithnje, ashtu dhe si je...

natyra
27-04-08, 07:11
Pershendetje per sofer dardanin,pershendetje per njerzit anetaret si dhe gjithe stafin drejtues te ketij forumi dardania.de...kam kenqesin dhe nderin, qe sa me shum te merrni pjese ne kete Sofer te madhe dardanise...duke ju preferuar me gjitha ushqimet dhe fjalet me te bukura dhe me te zellshme ne pergjithesi.. paqja dhe lumturia mbreterofte me ju ne qdo vend dhe ku do qe jeni....mos hezitoni e na sjellni gjera te shishme ushqimore nga gjitha trojet dhe vendet tona shqiptare,deri dhe tek ato Ilirjane...qofte dhe histori,per nga foto dhe kenge te motmotshme...arsyja qe t'ju lem kujtimet dhe vuajtjet tona historike shekullore qe brez pas brezi ti kujtojn dhe ti ruajn gjithmon duke i percillur amanetet e gjitha koherave, per gjakun dhe mundin e te vdekurve,po dhe te gjallve qe kan dhen gjitheqka per liri.... vetem e vetem per ti ngritur Emrin dhe vlerat e shqiptarit ku do...dhe se kurr mos t'shuhen trojet tona shqiptare...u krijofte nje bote e madhe gjithe shqiptare...

Lavdiiiiiii pergjithmon Heronjve te gjitha luftrave Lavdiiiiiii

Kurse kesaj radhe,po ju le disa nga ushqime me te preferuara per shijen e qdo njeri qe merre pjese ne kte sofer dardane...ju befshin mire,besoj se tek ju ne Kosove po ben vape,(lum si juuuuuu):smile: P.s.se tek ne pertej Oqeanit Atlantik po ben ftofte dhe akoma me deboren,lol,pershendetje dhe gjithe te mirat per te gjithe...mirmbeteshit kalofshi nje dite perplot me diell te gjithe....e di se tek ju po agon mengjesi dhe se zogjet kendojn kengen me te bukur per ju,kurse tek ne,(tani koha me ra ne gjum)ora po ben (2-20 pm)ika,lol,
p.s. e shifni sa shum diferent jemi me kohen,medet!!!!!!!!
( but you see that's time so diferent) byeeeeeee

me ju dhe per ju, gjithnje
Natyra

ketu keni buke, gjalpe, recel, dhe qumesht,keto jen te preferuara per mengjes,para se t'shkoni ne shkolle apo ne pun....
http://www.albforumi.com/ubb/ubbthreads.php/ubb/showimage/id/673/type/m/Buke,_gjalpe,_recel_e_qumesht.jpg
keto luleshtrydhe me qumesht te kondensuar...
http://www.albforumi.com/ubb/ubbthreads.php/ubb/showimage/id/677/type/m/Luleshtrydhe_me_qumesht_te_kondensuar.jpg
keto luleshtrydhe me qumesht te kondensuar...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Strawberry_Ice_Cream_with_Strawberries_01.jpg/250px-Strawberry_Ice_Cream_with_Strawberries_01.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Strawberry_Ice_Cream_with_Strawberries_01.jp g)

dhe ma ne fund,nga mesi i dites pake shije me akullore..ju befshin mire...
ju pergezoj per shijet...

Adina-R.Ks
27-04-08, 10:22
http://farm3.static.flickr.com/2206/2417182622_1068ba5500.jpg

Per sofren tuaj solla buk misri,ju beft mire...

LuLjaa
27-04-08, 14:50
euu sa mire koka ketu, ēkas pasni pru me hanger ani qasi flije qe paska pru natyra
sefte po shoh ketu taman origjinale qysh i qesim edhe na ketu
Bukėt e Adines ashtu t'shpis diēka super ..me tu knaq syni vetum tu i kqyr po mi hanger njam njamm :P

Ju pershendes gjithve..

natyra
27-04-08, 16:44
Ju solla dhe nje TORTE speciale per te gjithe...ju befte mire:smile: e per ndoje pije joalkolike po ua le renin tjerve,lol,

edhe se disa nga miqt e mije,e mungojn hyrjen ne kete sofer shum te madhe dardane...per te cilet kam pritur qe t'jen te paret si pjesmarres,ne radhe te pare kam pritur per mikun tim z.Xhelal ferizin,pikerishte mikun e sa viteve ne mesin e vargjeve dhe te poezive,per te cilat e kam pritur dhe ketu,mbi sofer dardanen qe ai te vjen ashtu sakaq me ate shkathtesin e tij si gjithnje duke ligjeruar mbi kete sofer te begatshme dardane sepse kjo eshte nje sofer e lashte tradicionale,e cila sherben per te gjithe njelloje,pavaresishte feve apo qofte dhe partive ndere te tjera,pastaj kisha po dhe miken apo moter Uraten per te cilen kam shum simpati,edhe se nuk jen ne mes te kesaj shoqerije,per tu sherbyer me ndonje gjelle, sipas shijes sejcili,qofte dhe per t'sjellur ndonje gje,ne sofer dardanen...e pershendes me fjalet me te mira dhe me te sinqerta...ndaj, mos ngurroni miqt e mije kjo sofer eshte e shtruar per te gjithe...mire se vini ne sofer dardanise...mos u kurseni merrni hani pini,komunikoni lirshem,merrni biseda te ndryshme,thujani kenges me te bukur qe dini,ne poezi dhe ne fjale,per vendet dhe trojet tona gjithe shqiptare...hapini zemrat e bujarise o njerez te botes shqiptare...qofshi te bekuar dhe te uruar prej Zotit ku do qe jeni...Jufalemnderit

dhe mireardheshit qe te gjithe ne sofer e dardanise...:smile:

Ja dhe kete Torte me speciale qe kam zgjedhure per te gjithe...mos u kurseni merrni sipas shijes juaj,ju befte mire...
http://www.cakeparty.ca/images/special.jpg
Ju uroj nje dite te mbare dhe te begatshme per te gjithe...

Natyra

natyra
30-04-08, 01:55
http://www.ntvmsnbc.com/news/109818.jpg
http://www.ntvmsnbc.com/news/109825.jpg
Qu beren moj popullata?ncncncncn s'ashte mbet kushe me u rrethua ne sofer,allah krejt neper rastorane po shkojn,eh si erdhe ky vakt,ashte humb bereqeti krejt mazamkeq,kush nuk kthen sofer ne shpi te vet,hm,(pse me lodhe doren tuj ken mashen)hahahah ma mire hazder,qeshtu moda tash per nuset e sodit,lum si ato,p.s.henes gjejn raste per tu ankuar,lol,

...Mirmbeteshit,dhe mire se vini ne sofer e dardanise..buk e kryp e zemer bujare....kjo tradite e gjithe shqiptarve....Jufalemnderit

Natyra

gjini
30-04-08, 21:19
O mire se ju gje ketu tek sofra malsore po me duket sipas pregaditjve te ushqimeve.
Po a ka naj cop djath rubgove me buke te nxeht .
edhe qka me ka marr malli nje tomel-e-bore.
me pi uje nga lugjet e bores te t`banet e veres.

gjini
30-04-08, 21:21
kush i paska qite qeto bakllava se spo mundem me i pa, ma kan pas mbyet gjyshin keto e tash kur ishof me dhem koka.

gjini
30-04-08, 21:23
http://www.albforumi.com/ubb/ubbthreads.php/ubb/showimage/id/673/type/m/Buke,_gjalpe,_recel_e_qumesht.jpg

Kush e ka nxan kete maz e dora i lumt, po mos e ke nxan ti natyra se sipas gjasave nga ti paska ardhe kjo sofer
nese e ke nxan ti kete maze a na e bon nje maze te zieme e te knaqemi ketu si ne malet e rugoves

Adina-R.Ks
30-04-08, 21:49
Natyra u sherbeva me gatimet tua, te falm shume dhe sofres tende po i shtoj edhe keto poshte per sofren Dardanehttp://img288.imageshack.us/img288/8848/bild507nk5.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Joghurt.jpg/250px-Joghurt.jpg
http://yummies.files.wordpress.com/2006/09/blood-orange-torte.jpg

natyra
01-05-08, 01:41
http://www.albforumi.com/ubb/ubbthreads.php/ubb/showimage/id/673/type/m/Buke,_gjalpe,_recel_e_qumesht.jpg

Kush e ka nxan kete maz e dora i lumt, po mos e ke nxan ti natyra se sipas gjasave nga ti paska ardhe kjo sofer
nese e ke nxan ti kete maze a na e bon nje maze te zieme e te knaqemi ketu si ne malet e rugoves

Eeee more gjini ty te bafte mire nese diqka ke marre aty ne sofer, po punen e mazes si tashe,ehhh po ne halle me paske qit more burr,hahahaha po qe 9 vite kam dale prej rendit s'ja kam doren te maroj tani,p.s.dhe per t'maruar mazen e zime duhet me kan prefesioniste,lol,se ajo ka kogja pun pasha mua,pa kadale ta pyesim moter Adinen se si po e shofe kjo qenka prefesioniste e heve t'rugoves,p.s. dhe gjasat duken ashtu, sipas ushqimve qe po i sjell ne sofer moter Adina ku pikerishte jen keto lloje tradicionale,pra jogurti aty ne pjate,si tradit kjo,dhe pastaj pite me rrathe,e perzier me mishe,ku ne fakt mund ta quajm dhe byrek keshtu,me pas dhe ajo cop torte e punuar me dore...do t'thote te gjitha jen si rrjedhoje tradicioanle rugovase,por dhe gjithe shqiptare patjeter...:smile:
p.s.dhe diqka kisha,me duket se kete mazen e zieme ma merr mendja se ne asni vend,ku do shqiptare, as qe kan iden se qfare domethenje ka kjo fjale,lol, se le per ta mbaruar,hahahah bile bile,kur vjen deri te ngrenurit e saj, qe ti themi dikujt duhet me dite dhe si me ngren kete mazen se dini sa kerefeket i ka,lol,per zote kishit me qesh tere diten,hahahaha
bash me duhet me treguar nje shembull per historin e kesaj maze,pase gjini ky vendasi im me shtyri te bej bulle dhe punen e mazes zieme,keshtu i themi ne,nihere kishte dal ni qytetar musafir ne rugove dhe keta rugovasit emij i qesin maze te zieme per cille,sepse heja me e preferuar ne ate kohe ka qen maza e zieme,moti ishte kjo ne form,ne fakt veq ndoj miku perqef apo si t'themi ndoi musafirit te rand,se rralle eshte perdor ky ushqim,ku e lashe fjalen,qe ia kan maruar ni qytetarit dhe ai i shkreti mos dije qka ashte,e ka pyetur nje shokun e vet afer Adem qka eshte kjo qe e kan mbaruar me qime ,lol,ai i ka than prej leshit maces marohet,dhe ai qyqja,as ni kafshat se ka fut ne goj ma,hahahahah
po me mire lere gjini e mos hap pune allahile,se po me vjen inati tash qe s'di as te maroj kete virane maze,aahuuuuu qa na ke qite ne halle edhe ti,lol,

kaqe per sonte e tanve ju ban selam,mixha ram,ashtu te fala,hahaha dhe mire se vini ne sofer dardanin...Jufalemnderit

per te gjithe respekt,mirmbeteshit

Natyra

Adina-R.Ks
01-05-08, 11:58
Pershendetje per ty natyra dhe gjithe antaret e F.D. Me ke zene ngusht me kete maze, lere qe nuk di me bo po as qe kame hanger ndonjehere. Me gjithe qef ju kisha bere kete maze po fatkeqsisht qe nuk di...

http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=80933&stc=1&d=1156356479
Ju solla pite me spanaq e kete pjes e hangra une hahaha

gjini
02-05-08, 08:05
Adina, mire mengjesi dhe uroj te jesh mire.
I pash se qka po dijshe me marue dhe te tregoj se javen e ardhshme ma mire me than te premten e ardhshme nisem per kosove ma sakt ne dukagjin dhe desha te pyes a ka mireseardhje dhe qat pite qe e paske qite ketu te na e marojsh edhe njo e kurr skom me ta harrue.

pra nese ke kohe dhe koha ju merr mire a don me na e qite nje pite me mishe ajo?

natyra
02-05-08, 15:03
Pershendetje per ty natyra dhe gjithe antaret e F.D. Me ke zene ngusht me kete maze, lere qe nuk di me bo po as qe kame hanger ndonjehere. Me gjithe qef ju kisha bere kete maze po fatkeqsisht qe nuk di...

http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=80933&stc=1&d=1156356479
Ju solla pite me spanaq e kete pjes e hangra une hahaha


hahahahha Adina a kishe frige se po na helmon ne tjerve motra?
p.s. jo ide e keqe besa,megjithate po e marre dhe une nje cope,let del ku del,ty Zoti te dhasht bereqet....:)dhe te pergezoj per aktivitetin Adina,je bere e rregullt,po ne sofer dardanen...Jeni e mrekullueshme,prandaj ia vlen per lavdaten ketu...Jufalemnderit

me respekt
Natyra

natyra
02-05-08, 17:27
Adina, mire mengjesi dhe uroj te jesh mire.
I pash se qka po dijshe me marue dhe te tregoj se javen e ardhshme ma mire me than te premten e ardhshme nisem per kosove ma sakt ne dukagjin dhe desha te pyes a ka mireseardhje dhe qat pite qe e paske qite ketu te na e marojsh edhe njo e kurr skom me ta harrue.

pra nese ke kohe dhe koha ju merr mire a don me na e qite nje pite me mishe ajo?

ncncncncn more ti gjini,po lypshe shum,lol, a din me pru ndoj sen ne kete sofer? apo veq po kerkon e du ate e du kte,hahahahah
adeti eshte dhe per t'sjellur diqka ne sofer,mos u bej veq gerbuj qy,hahahah
po ke ndegjuar qe thon (lypsi strajc that nuk jet)besa,keshtuqe besoj se Adina ka per ta qitur ate pite,e sa per mazen e zieme nuk ia patem iden asnjera mazamakeq,megjithate uroj qe gjate atij pushimi do gjeni rastin qe delni dhe ne Rugove,nga atje besoj se do keni fatin per ta maruar nje maze te zime dikush,inshallaaaaa
veq mos harro me na tregua se kush po te ben ma shum muhabet,a Dukagjini a Rugova..?hahahaha

besa ne deshe me dite se sa me permallun keto fjale,dhe ty te dhimsena pra,ehh,lum si ti qe po shkojshe more gjini,qetash nuk po beje shaka valla,nejse,qmallu per vete,a ke ndermen per t'na sjellur gjera nga Kosova?p.sh,ndoi paqet kafe,fare vene te kuqe,p.s.(keto dyja i kam si pike te dobet),lol,ne fakt,venen me shume e perferoj te perzier me coca-col,per ta lehtsuar pijen paksa,meqse mos me merrni se jam kushedi fare alkoliste une,hahahaha
Prandaj te pershendes i nderuar gjini,dhe gjithe te mirat...besoj ne mirekuptim nga ju dhe gjithe pjesmarresit ne kete sofer dardanise...gjithnje jeni te mirseardhur/e...Jufalemnderit

....nga zemer te uroj rruge te mbare per ne vendlindje,dhe kalofsh sa me bukur ne mesin e gjithe atyre qe te rrethojn....me nje porosi....qe mbushi xhepat te fala nga gjithe gurbetqart...:mad:

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
02-05-08, 17:59
Adina, mire mengjesi dhe uroj te jesh mire.
I pash se qka po dijshe me marue dhe te tregoj se javen e ardhshme ma mire me than te premten e ardhshme nisem per kosove ma sakt ne dukagjin dhe desha te pyes a ka mireseardhje dhe qat pite qe e paske qite ketu te na e marojsh edhe njo e kurr skom me ta harrue.

pra nese ke kohe dhe koha ju merr mire a don me na e qite nje pite me mishe ajo?

Se pari te pershendes dhe lutem te jeni mire me shendet dhe ju uroj mireseardhje ne R.Ks.Ja tanime te kame pregadite piten me mish, le ta keme te gatshme se kurr nuk i dihet rastit e me pjek e pjek kur te vish ne Ks...
http://www.ifa.de/a/a2/pics/alsala.jpg

Adina-R.Ks
02-05-08, 18:16
hahahahha Adina a kishe frige se po na helmon ne tjerve motra?
p.s. jo ide e keqe besa,megjithate po e marre dhe une nje cope,let del ku del,ty Zoti te dhasht bereqet....:)dhe te pergezoj per aktivitetin Adina,je bere e rregullt,po ne sofer dardanen...Jeni e mrekullueshme,prandaj ia vlen per lavdaten ketu...Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Pershendetje te perzemerta per ty Natyra, lutem te jeni mire dhe koha te jet duke ju ecur sipas planeve tuaja. Per ju te gjithe e lash qe te sherbeheni, dhe nuk ka arsye per te dyshuar se e para hangra nga ajo pite hahaha.
Natyra te falm shume per respektin dhe uraten. Duhet te japesh shume ne menyre te marresh pak. Ja vlen sakrifica per nje shoqeri ideale...
Sonte po ju le nje embelsir, dhe kafe, mbase embelsira jeni dhe ju ketu........
http://www.cornichon.org/archives/Coffee%20and%20cake%20in%20Salzburg.JPG

mentor*
02-05-08, 22:56
http://www.cornichon.org/archives/Coffee%20and%20cake%20in%20Salzburg.JPG[/quote]


adina rrush une poj marre qito se jame unte ....... flm shume

Adina-R.Ks
03-05-08, 12:11
http://www.cornichon.org/archives/Coffee%20and%20cake%20in%20Salzburg.JPG


adina rrush une poj marre qito se jame unte ....... flm shume[/quote]
Te beft mire o rrush se kjo sofer eshte per te gjithe, po me gezove qe erdhe edhe ti ne kete sofer...

natyra
03-05-08, 14:25
Pershendetje te perzemerta per ty Natyra, lutem te jeni mire dhe koha te jet duke ju ecur sipas planeve tuaja. Per ju te gjithe e lash qe te sherbeheni, dhe nuk ka arsye per te dyshuar se e para hangra nga ajo pite hahaha.
Natyra te falm shume per respektin dhe uraten. Duhet te japesh shume ne menyre te marresh pak. Ja vlen sakrifica per nje shoqeri ideale...
Sonte po ju le nje embelsir, dhe kafe, mbase embelsira jeni dhe ju ketu........
http://www.cornichon.org/archives/Coffee%20and%20cake%20in%20Salzburg.JPG

Te falemnderit shum motra sa shum me kurajon ardhja jote ne kete sofer dardanise qe po vjen me gjitha te mirat si mali me bor...:biggrin:
ishe per tu krenua me ty vertet uroj nga zemer qe te jeni mire.dhe te gjetshin te mirat ku do...madje shfytezoj rastin te pershendes dhe ardhjen e mentorit ne kete sofer dardane..mire se vini i nderuar mentori kalofshit sa ma bukur ne kete sofer te madhe...p.s. tjera here mos eja veq me duar ne gjepa hahahahah me pak shaka....kaloni mire ku do qe jeni...Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
03-05-08, 19:16
Te falemnderit shum motra sa shum me kurajon ardhja jote ne kete sofer dardanise qe po vjen me gjitha te mirat si mali me bor...:biggrin:
ishe per tu krenua me ty vertet uroj nga zemer qe te jeni mire.dhe te gjetshin te mirat ku do...madje shfytezoj rastin te pershendes dhe ardhjen e mentorit ne kete sofer dardane..mire se vini i nderuar mentori kalofshit sa ma bukur ne kete sofer te madhe...p.s. tjera here mos eja veq me duar ne gjepa hahahahah me pak shaka....kaloni mire ku do qe jeni...Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Pershendetje dhe per ty Natyra dhe te falm qe ke bere kete sofer per te gjithe ata qe duan te sherbehen ketu.
Sa i perket asaj se mentori ka ardh duar thate per kete pune e ka nusen Adinen qe perkujdeset dhe sherben edhe per te hahaha.
Sonte po ju sherbej me nje sup, ju beft mire...
http://www.pascalbrodnicki.pl/wp-content/uploads/2006/12/zupa_z_dyni.jpg

Adina-R.Ks
03-05-08, 19:40
Kjo eshte taman sofra jone e dikurshme!.Kur pash kete sofer mu shpalos nje pjes e arkivit te mendjes sime, koha e femiris, sofrat shqiptare, jo te mbushura plot po me shije te mire e mikepritje bujare... Miresevini ne kete sofer, buke kryp e zemer per te gjithe ju...http://img477.imageshack.us/img477/9250/sofra16ra.jpg

mentor*
03-05-08, 22:51
Te falemnderit shum motra sa shum me kurajon ardhja jote ne kete sofer dardanise qe po vjen me gjitha te mirat si mali me bor...:biggrin:
ishe per tu krenua me ty vertet uroj nga zemer qe te jeni mire.dhe te gjetshin te mirat ku do...madje shfytezoj rastin te pershendes dhe ardhjen e mentorit ne kete sofer dardane..mire se vini i nderuar mentori kalofshit sa ma bukur ne kete sofer te madhe...p.s. tjera here mos eja veq me duar ne gjepa hahahahah me pak shaka....kaloni mire ku do qe jeni...Jufalemnderit

me respekt
Natyra


natyra hahahaha ............. edhe kesaj here nuk munda me je sjell asgje....... po java jap besen qe do te pregadite nje spezialitete kosovar e dote hajm te gjith nagapak......

qe nusja paska pregadite darken ........

mentor*
03-05-08, 22:53
Kjo eshte taman sofra jone e dikurshme!.Kur pash kete sofer mu shpalos nje pjes e arkivit te mendjes sime, koha e femiris, sofrat shqiptare, jo te mbushura plot po me shije te mire e mikepritje bujare... Miresevini ne kete sofer, buke kryp e zemer per te gjithe ju...http://img477.imageshack.us/img477/9250/sofra16ra.jpg

rrush zoti te dhaft bereqet se me knaqi buka e nxeht qenka ....hmhmhmh

flm te lumshin duart

Oqeani
03-05-08, 23:27
Kjo eshte taman sofra jone e dikurshme!.Kur pash kete sofer mu shpalos nje pjes e arkivit te mendjes sime, koha e femiris, sofrat shqiptare, jo te mbushura plot po me shije te mire e mikepritje bujare... Miresevini ne kete sofer, buke kryp e zemer per te gjithe ju...http://img477.imageshack.us/img477/9250/sofra16ra.jpg


Edhe pse me mpihen gjujt po ulem - flm Adina ...

Adina-R.Ks
03-05-08, 23:35
Edhe pse me mpihen gjujt po ulem - flm Adina ...

Me nder qofsh.Pse ti me pare nuk je ulur ne sofer a!?...

Oqeani
03-05-08, 23:38
Me nder qofsh.Pse ti me pare nuk je ulur ne sofer a!?...

Po prej femirie po kam dhimbje heheheee

Adina-R.Ks
03-05-08, 23:41
Po prej femirie po kam dhimbje heheheee

sofra eshte sofer, e nese e ndryshojm behet tavolin hahaha, po ti mos ha ngadal me tu mpih kembet..........

natyra
03-05-08, 23:54
Te luamshin duart o Adina se na knaqe shpirtin me gjithe keto ushqime te mira e lum konaku qe te paska ty e aj burr qe te ka per gru..:cool: po vallahi bolle femer e vyeme ishe, po ni irat me dhan per ty veq me t'pas ne shpi....dhe me ate sofer te ndertuar prej pishe e shtruar ne dysheme si motit bash ma ke kujtuar kete tradite popullore....ehh,moj Adina qu prishe dynjaja moj moter,dikur buk e kryp me t'pru ne sofer ka pas shyhret sepse ma shume dojshe bujarin e mikpritjen e dikujt,se sa me pas boten tenden.te pershendes Adina kalo bukur ku do jeni...falemnderit per aktivitetin,e pazavendsueshme Adina....


....keshtuqe dhe une bera ca ndryshime,me pak frute te fresketa, ne mes eshte torte e punuar me marmellad,pastaj pjata me ni lloje ushqimi te lehte,per t'ia pershtatur pikrishte stines pranveres...ju befshin mire...

me respekt
Natyra

http://www.artikuzhines.com/files/AAHB001066.jpg (http://www.artikuzhines.com/Ushqimet-e-stines/83.html)
http://www.artikuzhines.com/files/tarte.jpg (http://www.artikuzhines.com/Per-ta-ngrene-me-sy/19.html)
http://www.artikuzhines.com/files/ust.jpg (http://www.artikuzhines.com/Ushqimet-e-stines/10.html)

Skyfter
03-05-08, 23:59
Sa kam apetit tani per pite ........

njam njam pite .......

mmhhhh

Adina-R.Ks
04-05-08, 00:00
Te luamshin duart o Adina se na knaqe shpirtin me gjithe keto ushqime te mira e lum konaku qe te paska ty e aj burr qe te ka per gru..:cool: po vallahi bolle femer e vyeme ishe, po ni irat me dhan per ty veq me t'pas ne shpi....dhe me ate sofer te ndertuar prej pishe e shtruar ne dysheme si motit bash ma ke kujtuar kete tradite popullore....ehh,moj Adina qu prishe dynjaja moj moter,dikur buk e kryp me t'pru ne sofer ka pas shyhret sepse ma shume dojshe bujarin e mikpritjen e dikujt,se sa me pas boten tenden.te pershendes Adina kalo bukur ku do jeni...falemnderit per aktivitetin,e pazavendsueshme Adina....


....keshtuqe dhe une bera ca ndryshime,me pak frute te fresketa, ne mes eshte torte e punuar me marmellad,pastaj pjata me ni lloje ushqimi te lehte,per t'ia pershtatur pikrishte stines pranveres...ju befshin mire...

me respekt
Natyra

http://www.artikuzhines.com/files/AAHB001066.jpg (http://www.artikuzhines.com/Ushqimet-e-stines/83.html)
http://www.artikuzhines.com/files/tarte.jpg (http://www.artikuzhines.com/Per-ta-ngrene-me-sy/19.html)
http://www.artikuzhines.com/files/ust.jpg (http://www.artikuzhines.com/Ushqimet-e-stines/10.html)

Sot tavolinat jane plot, po nuk e kane shijen e plote ,karriget e miqve mbesin si dekorim...nuk po shtoj me shume se kjo qe shkrova se te lene mjaft per te kuptuar ditet sotme, ndersa ty Natyra te falm per ushqimin...

natyra
04-05-08, 19:18
Sa kam apetit tani per pite ........

njam njam pite .......

mmhhhh

...ja ketu ta sollem i nderuar Skyfteri ushqehu me kete pite,apo si t'thuash byrek,e punuar me spanaq,mire se vini ne kete sofer te madhe dardane ...eshte per te gjithe...ushqehuni sipas shijes juaj...ju befte mire pitja,flija,si dhe kulaqat me ullinje,apo cilat do qe preferoni nga keto ushqime...Jufalemnderit

me respekt
Natyra


http://www.artikuzhines.com//files/arti009/byreku.jpg

http://www.shqiperia.com/recetat/figurat/flija.jpg

http://www.artikuzhines.com//files/arti010/Kulece-me-ullinj.jpg

Skyfter
05-05-08, 10:31
...ja ketu ta sollem i nderuar Skyfteri ushqehu me kete pite,apo si t'thuash byrek,e punuar me spanaq,mire se vini ne kete sofer te madhe dardane ...eshte per te gjithe...ushqehuni sipas shijes juaj...ju befte mire pitja,flija,si dhe kulaqat me ullinje,apo cilat do qe preferoni nga keto ushqime...Jufalemnderit

me respekt
Natyra


http://www.artikuzhines.com//files/arti009/byreku.jpg

http://www.shqiperia.com/recetat/figurat/flija.jpg

http://www.artikuzhines.com//files/arti010/Kulece-me-ullinj.jpg

Te faleminderit ..

njam njam :smile:


Respekt ..

gjini
05-05-08, 10:40
Se pari te pershendes dhe lutem te jeni mire me shendet dhe ju uroj mireseardhje ne R.Ks.Ja tanime te kame pregadite piten me mish, le ta keme te gatshme se kurr nuk i dihet rastit e me pjek e pjek kur te vish ne Ks...
http://www.ifa.de/a/a2/pics/alsala.jpg
Adina, nese bon me e marue me hitha ose me spinat te shpis se me mishe piten nuk ma kana aq shum.
Natyra kish kritikue qe une asgje spo sjelli ne sofer veq po lypi po keshtu e ka tradita jon shqiptare veq me lyp na burrat jemi e sna intereson hiq nga e merrni ju bylmetin dhe harqin per laknor.

pra, edhe me mishe e ha por me hitha apo me spinat e ha ma me deshire.

gjini
05-05-08, 10:44
ncncncncn more ti gjini,po lypshe shum,lol, a din me pru ndoj sen ne kete sofer? apo veq po kerkon e du ate e du kte,hahahahah
adeti eshte dhe per t'sjellur diqka ne sofer,mos u bej veq gerbuj qy,hahahah
po ke ndegjuar qe thon (lypsi strajc that nuk jet)besa,keshtuqe besoj se Adina ka per ta qitur ate pite,e sa per mazen e zieme nuk ia patem iden asnjera mazamakeq,megjithate uroj qe gjate atij pushimi do gjeni rastin qe delni dhe ne Rugove,nga atje besoj se do keni fatin per ta maruar nje maze te zime dikush,inshallaaaaa
veq mos harro me na tregua se kush po te ben ma shum muhabet,a Dukagjini a Rugova..?hahahaha

besa ne deshe me dite se sa me permallun keto fjale,dhe ty te dhimsena pra,ehh,lum si ti qe po shkojshe more gjini,qetash nuk po beje shaka valla,nejse,qmallu per vete,a ke ndermen per t'na sjellur gjera nga Kosova?p.sh,ndoi paqet kafe,fare vene te kuqe,p.s.(keto dyja i kam si pike te dobet),lol,ne fakt,venen me shume e perferoj te perzier me coca-col,per ta lehtsuar pijen paksa,meqse mos me merrni se jam kushedi fare alkoliste une,hahahaha
Prandaj te pershendes i nderuar gjini,dhe gjithe te mirat...besoj ne mirekuptim nga ju dhe gjithe pjesmarresit ne kete sofer dardanise...gjithnje jeni te mirseardhur/e...Jufalemnderit

....nga zemer te uroj rruge te mbare per ne vendlindje,dhe kalofsh sa me bukur ne mesin e gjithe atyre qe te rrethojn....me nje porosi....qe mbushi xhepat te fala nga gjithe gurbetqart...:mad:

me respekt
NatyraOj natyra , po ty zoti te dhasht bereqet dhe ty shendet te mire por une skom qka me sjell ne sofer se i kom dy duar te majta dhe me mi kput nuk di me marue diqka te jhajrit perveq se me perzhit vo.
E qe ke than se asgje spo sjelli ne sofer , po edhe une shqiptar jam dhe sdue me dal nga tradita qe kemi ajo patriarkale ku burri sdon me dite per punet e shpise.
na e kemi per detyre me ju sjelle ne shpi lopen dhe delen e juaja eshte me i kqyer ato dhe me i mjel dhe me ba buken .
A e kuptove oj malsore se qka eshte kjo qe une veq po pres dhe po kerkoj nga ju granimi te na e bani bukun siq duhet.

http://www.artikuzhines.com//files/arti009/byreku.jpg

Naki
05-05-08, 11:01
Kėtė herė po vi me njė suprizė

http://de.youtube.com/watch?v=25eqR0yUqpI

Ēun Lajqi ^ Ilir Shaqiri

kėndojnė live enkas nė oden tuaj!

http://img477.imageshack.us/img477/9250/sofra16ra.jpg

natyra
06-05-08, 01:23
Te falemnderit i nderuar Naki per kete suprize,vertet ishte fantastike...te them te drejten i vlersoj keta artista te kombit shqiptar...patjeter qe ia vlejn per tu krenuar me talentin e se karieres tyre...edhe se Iliri me duket paksa lokaliste,ne personalitetin e tij,por si kengtar dhe me zerin e tij te bukur ia vlen per lavdat...madje per Qunin ky artist shum i rralle,ia vlen te komentojm per artin e tij te bukur ne shfaqje te disa skenave dramatike,me ni pamje te tmerrshem "tiger"hahahah

Dhe njihere te falemnderit shum i nderuar Naki,kam nderin dhe respektin ndaj jush...jeni i mirepritur ne qdo kohe po ne kete sofer dardanise...per te cilen e meritoni per tu lavderuar...qdo te mire

me respekt
Natyra

natyra
06-05-08, 02:09
natyra hahahaha ............. edhe kesaj here nuk munda me je sjell asgje....... po java jap besen qe do te pregadite nje spezialitete kosovar e dote hajm te gjith nagapak......

qe nusja paska pregadite darken ........


E lum si ti more Mentor po qfare nuse te ksihe qite Zoti...:smile:

P.s.ma mire mos ja nise ti me pru asgje,se po ia merre pahen nuses,kjo te zavendson ty,mos lyp ma mire se tyben se gjan shoqen e saj...so Cool :cool:

respekt per ju
Natyra

natyra
06-05-08, 02:28
Oj natyra , po ty zoti te dhasht bereqet dhe ty shendet te mire por une skom qka me sjell ne sofer se i kom dy duar te majta dhe me mi kput nuk di me marue diqka te jhajrit perveq se me perzhit vo.
E qe ke than se asgje spo sjelli ne sofer , po edhe une shqiptar jam dhe sdue me dal nga tradita qe kemi ajo patriarkale ku burri sdon me dite per punet e shpise.
na e kemi per detyre me ju sjelle ne shpi lopen dhe delen e juaja eshte me i kqyer ato dhe me i mjel dhe me ba buken .
A e kuptove oj malsore se qka eshte kjo qe une veq po pres dhe po kerkoj nga ju granimi te na e bani bukun siq duhet.

http://www.artikuzhines.com//files/arti009/byreku.jpg
Oo gjini mos ua vere veshin qka themi ne, po mushi brite pite ti...:biggrin: p.s. a veq qet pjate e paske marre'a hahahahaha
hajt te bafte mire se ua paske shijen piteve pasha nan,hahahaha po ti nuk je per dert forte pase po shkon per Kosove,e lum ti qe po shkon, atje te bajn muhabet neper cilla e darka,mos harro me shku dhe ne Rugove e nxerr dhe nga atje noj pite a fli,bile dhe noj tamel me bore atyre bjeshkve...oh,medet po veqe aromen e atyre bjeshkve te kisha ketu,as buk s'kisha ngren,

te pershendes gjini gjithe te mirat per ty dhe familjen gjithashtu....rruge te mbare per ne Kosove...kalofshi sa me bukur...:smile:

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
06-05-08, 11:07
Adina, nese bon me e marue me hitha ose me spinat te shpis se me mishe piten nuk ma kana aq shum.
Natyra kish kritikue qe une asgje spo sjelli ne sofer veq po lypi po keshtu e ka tradita jon shqiptare veq me lyp na burrat jemi e sna intereson hiq nga e merrni ju bylmetin dhe harqin per laknor.

pra, edhe me mishe e ha por me hitha apo me spinat e ha ma me deshire.


ne radh te pare ju pershendes i nderuar, duke u lutur te keni sshendet dhe dita te jet duke ju ecur sipas planeve tuaja.
Po ta sjell piten me spinaq, ndersa une per vete po ha nje byrek me mish te Pejes haha te beft mire dhe me beft mire...
http://blogs.chron.com/cookstour/archives/burek.jpg

Oqeani
06-05-08, 14:52
sofra eshte sofer, e nese e ndryshojm behet tavolin hahaha, po ti mos ha ngadal me tu mpih kembet..........

Po me hanger shpejte me jete ne fyt hahaha edhe me keq http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

mentor*
07-05-08, 00:04
ne radh te pare ju pershendes i nderuar, duke u lutur te keni sshendet dhe dita te jet duke ju ecur sipas planeve tuaja.
Po ta sjell piten me spinaq, ndersa une per vete po ha nje byrek me mish te Pejes haha te beft mire dhe me beft mire...
http://blogs.chron.com/cookstour/archives/burek.jpg

hmmmmmmm ani qysh jem umtue.... spe nxej hiq ..sma solle edhe do me mish ?

falimenderit duart te lumshin rrush

Adina-R.Ks
07-05-08, 07:21
hmmmmmmm ani qysh jem umtue.... spe nxej hiq ..sma solle edhe do me mish ?

falimenderit duart te lumshin rrush
http://blog.rapskernoel.info/wp-content/uploads/Dreierlei-Fleisch.jpg
Ja rrush jame duke te pregaditur ty, do beje dhe per te tjeret ju beft mire...

Adina-R.Ks
07-05-08, 19:08
Ja rrush edhe piten qe me ke kerkuar, te beft mire...

http://www.sptsb.com/BMBakery4.jpg

natyra
07-05-08, 19:26
O moj Adina mi qite dhamcat me keto ushqime pasha nan,hahahahah sa te shkuakan per dore gatimet shum te luamshin duart...se na kenaqe shpirtin,te hidhura vetem per ti pare me sy woww...p.s.me vjen sikur me thua kqyri me sy se nuk jan per ty,lol,piken ma qite moj Adina...hahahahha

Te falemnderit motra per kohen qe po merrni njekohesishte dhe punen e shkelqyer qe po beni...per ket Sofer dardane...gjithe te mirat te deshiroj...:smile:

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
07-05-08, 19:56
O moj Adina mi qite dhamcat me keto ushqime pasha nan,hahahahah sa te shkuakan per dore gatimet shum te luamshin duart...se na kenaqe shpirtin,te hidhura vetem per ti pare me sy woww...p.s.me vjen sikur me thua kqyri me sy se nuk jan per ty,lol,piken ma qite moj Adina...hahahahha

Te falemnderit motra per kohen qe po merrni njekohesishte dhe punen e shkelqyer qe po beni...per ket Sofer dardane...gjithe te mirat te deshiroj...:smile:

me respekt
Natyra

Pershendetje Natyra lutem te jesh mire, dhe diten ta kesh permbyll me plane te realizuara. Nuk eshte faji im moter qe ti ke hape kete teme, se ti qe ne fillim ke hy ne gjynah ate nate kur kame pare ate fline qe ke sjell ti hahaha.
Nje shoqeri e mire po te jet edhe nje bote nuk eshte shume, nedrsa nje mik apo mike i/e keq/e eshte sa te kesh nje bote me armiq. Deri ne keto qaste qe po shkruaj nuk kame pas ndonje gje te keqe me asnje nga antaret e keti forumi, dhe shpresoj se as ne te ardhmen nuk do keme dhe shoqeria jone do vie e do forcohet dita dites.
Asnjeri nga ne nuk ka lind i ditur,asnjeri nga ne nuk eshte i persosur, se njers te till nuk egzistojn... andaj ne jemi ketu per tu argetuar, mesuar, kshilluar... me nje fjal per ta plotsuar njeri tjetrin. Cdo njeri nga ne gjene veten e tij diku ne ndonje tem te caktuar, andaj edhe une nuk jame aktive ne te gjitha temat e forumit. Ju respektoj te gjithe ju moderatoreve dhe ju antare te forumit, po nuk e gjeje veten ne shume tema...Me fal natyra se dola komplet nga tema juaj...
Po ju sjell edhe sonte dicka per te gjithe ju...

http://photos.igougo.com/images/p277566-Vienna-Sacher_Torte.JPG

mentor*
07-05-08, 23:22
http://blog.rapskernoel.info/wp-content/uploads/Dreierlei-Fleisch.jpg
Ja rrush jame duke te pregaditur ty, do beje dhe per te tjeret ju beft mire...

spo di kumja nise se pari hahahah .....po ku ishe moj nuse me heret ... prej qete kame njoftue ikam shtue 6 kg haha

p.s. rrush mpuuuuuuuqqq

mentor*
07-05-08, 23:30
Ja rrush edhe piten qe me ke kerkuar, te beft mire...

http://www.sptsb.com/BMBakery4.jpg

kame hanger mish shume .... e piten pe marre me veti eha neser per drek

zoti te ( na ) dhaft bereqet ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif tung rrush

natyra
07-05-08, 23:36
Pershendetje Natyra lutem te jesh mire, dhe diten ta kesh permbyll me plane te realizuara. Nuk eshte faji im moter qe ti ke hape kete teme, se ti qe ne fillim ke hy ne gjynah ate nate kur kame pare ate fline qe ke sjell ti hahaha.
Nje shoqeri e mire po te jet edhe nje bote nuk eshte shume, nedrsa nje mik apo mike i/e keq/e eshte sa te kesh nje bote me armiq. Deri ne keto qaste qe po shkruaj nuk kame pas ndonje gje te keqe me asnje nga antaret e keti forumi, dhe shpresoj se as ne te ardhmen nuk do keme dhe shoqeria jone do vie e do forcohet dita dites.
Asnjeri nga ne nuk ka lind i ditur,asnjeri nga ne nuk eshte i persosur, se njers te till nuk egzistojn... andaj ne jemi ketu per tu argetuar, mesuar, kshilluar... me nje fjal per ta plotsuar njeri tjetrin. Cdo njeri nga ne gjene veten e tij diku ne ndonje tem te caktuar, andaj edhe une nuk jame aktive ne te gjitha temat e forumit. Ju respektoj te gjithe ju moderatoreve dhe ju antare te forumit, po nuk e gjeje veten ne shume tema...Me fal natyra se dola komplet nga tema juaj...
Po ju sjell edhe sonte dicka per te gjithe ju...

http://photos.igougo.com/images/p277566-Vienna-Sacher_Torte.JPGPershendetje dhe per ty o e embel Adina,vertet kishe nje zemer te madhe,nderimet e mija per ty motra ku do qe je te uroj qaste sa me te bukura...:smile: zoti te dhashte bereqet dhe gjithe te mirat jarebile,se bashe na kenaqe shpirtin,p.s.po e lem se jemi vetem *engjuj* gjithe qka marrim pjese ne kete sofer te bekuar dardanise...dhe se ushqehemi me vet aromen e ketyre gatimeve kaqe te preferuara, pikerishte nga ti bukuroshe....madje si dihet jetes,ndonse na behet qe nje dite vertet te hajm bashk ne nje sofer,une dhe ti? keshtuqe bota eshte e madhe, por ndonjihere eshte dhe e vogel,kurr mos thuaj kurr....

dhe nje gje, e din sa me ke bere te qeshi me te madhe, kur ke then se ti ke hyre e para ne gjynah,hahahaha(kur kam sjellur flin,)kerkoj falje motrushe,se kisha dashur nje gje te tille, po ja qe qasim ndonjihere ne dicka hiqe pa e menduar,lol,e po ku e dija une se ti je aqe etshem per nje fli,he ju pafte hajri, po hajde se po ta qiti nje ne shportin elektronik,,madje shpesh maroj edhe nga ketu,(edhe se me mungoin saqat)!

...dhe njiehere te pergezoj per gjitha, perjeto qaste me te bukura pran jetes tuaj...:smile: flm,

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
09-05-08, 07:02
Pershendetje dhe per ty o e embel Adina,vertet kishe nje zemer te madhe,nderimet e mija per ty motra ku do qe je te uroj qaste sa me te bukura...:smile: zoti te dhashte bereqet dhe gjithe te mirat jarebile,se bashe na kenaqe shpirtin,p.s.po e lem se jemi vetem *engjuj* gjithe qka marrim pjese ne kete sofer te bekuar dardanise...dhe se ushqehemi me vet aromen e ketyre gatimeve kaqe te preferuara, pikerishte nga ti bukuroshe....madje si dihet jetes,ndonse na behet qe nje dite vertet te hajm bashk ne nje sofer,une dhe ti? keshtuqe bota eshte e madhe, por ndonjihere eshte dhe e vogel,kurr mos thuaj kurr....

dhe nje gje, e din sa me ke bere te qeshi me te madhe, kur ke then se ti ke hyre e para ne gjynah,hahahaha(kur kam sjellur flin,)kerkoj falje motrushe,se kisha dashur nje gje te tille, po ja qe qasim ndonjihere ne dicka hiqe pa e menduar,lol,e po ku e dija une se ti je aqe etshem per nje fli,he ju pafte hajri, po hajde se po ta qiti nje ne shportin elektronik,,madje shpesh maroj edhe nga ketu,(edhe se me mungoin saqat)!

...dhe njiehere te pergezoj per gjitha, perjeto qaste me te bukura pran jetes tuaj...:smile: flm,

me respekt
Natyra

Pershendetje Natyra Lutem te jeni me shendet te mire dhe te keni filluar diten mbar. Te falm shume per gjithe uratat tua, cofsh e uruar.
Dje desha te te tregoj se kame hanger fli, po rryma u ndal dhe dje ter kohen pothuaj pa rryme ishim.
Sa i perket asaj se ndodh qe ne te dyja te hame ne nje sofer do ishte knaqsi per mua te takoj njerz te till dhe te ju njoh nga afer. Cdo njeri nga ne ka nevoj per shoqeri, per te ndar pak kohe me te qoft duke pire nje kafe, apo edhe ne kete menyre te bashkebisedojm permes shkrimeve...Eshte knaqsi kur has ne nje shoqeri te mire dhe kete e kupton kur ndjen obligim ndaj tyre, coft per ti postuar edhe nje pershendetje...
Ju pershendes ju Natyra dhe te gjithe ata qe shfletojn kete forum...
Po ju le kete per mengjes, ju befshin mire...http://www.dasbreitehotel.ch/assets/bilder/brunch_brotchorb.jpg
http://www.marions-kochbuch.de/rezept/1560.jpg

DEA
09-05-08, 07:07
Pershendetje Natyra Lutem te jeni me shendet te mire dhe te keni filluar diten mbar. Te falm shume per gjithe uratat tua, cofsh e uruar.
Dje desha te te tregoj se kame hanger fli, po rryma u ndal dhe dje ter kohen pothuaj pa rryme ishim.
Sa i perket asaj se ndodh qe ne te dyja te hame ne nje sofer do ishte knaqsi per mua te takoj njerz te till dhe te ju njoh nga afer. Cdo njeri nga ne ka nevoj per shoqeri, per te ndar pak kohe me te qoft duke pire nje kafe, apo edhe ne kete menyre te bashkebisedojm permes shkrimeve...Eshte knaqsi kur has ne nje shoqeri te mire dhe kete e kupton kur ndjen obligim ndaj tyre, coft per ti postuar edhe nje pershendetje...
Ju pershendes ju Natyra dhe te gjithe ata qe shfletojn kete forum...
Po ju le kete per mengjes, ju befshin mire...http://www.dasbreitehotel.ch/assets/bilder/brunch_brotchorb.jpg

Une sa hongra, po ha edhe njeher se kam problem hahahahahaha, nera tu rrit Adina:smile:

Adina-R.Ks
09-05-08, 07:10
Une sa hongra, po ha edhe njeher se kam problem hahahahahaha, nera tu rrit Adina:smile:
Pershendetje DEA dhe mire te beft, une vetem gatuaj kaq heret se me hanger nuk ha, hahaha

DEA
09-05-08, 07:13
Pershendetje DEA dhe mire te beft, une vetem gatuaj kaq heret se me hanger nuk ha, hahaha

Po bre, fort n`hall ishe,ho moj ha e fitoje do shnet:biggrin:

Adina-R.Ks
09-05-08, 19:45
http://wintergarten-albania.com/sallata.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2033/2116357471_84afb0a927.jpg

luckyman
09-05-08, 22:02
Binani edhe do Turrshi ,.............mos pritofshi

selvija
10-05-08, 08:12
Sote keni dreken nga nan ime per kete vikend ju bafte mir...shoqeroni me Xenin..

http://www.youtube.com/watch?v=laO3JtCa4vA

http://www.tarjollatanaan.fi/content/Yritysten_kotihakemistot/KUVAPANKKI/elintarvikkeet/ruoka_annoksia.jpg

Adina-R.Ks
10-05-08, 12:59
Binani edhe do Turrshi ,.............mos pritofshi
http://img99.imageshack.us/img99/6936/kiselikupuspy9.jpg

Ja nje laker turrshi se tjeter nuk me qelloj.........

Adina-R.Ks
10-05-08, 14:49
Santana-29 kjo eshte per ty dhe te te ftuarit tuaj per ditlindjen tende.Kaq kisha mundesi te beje per ty...
http://www.hoteldelta-bg.com/images/restorant3.jpg

natyra
10-05-08, 20:10
[quote=Adina-R.Ks]Santana-29 kjo eshte per ty dhe te te ftuarit tuaj per ditlindjen tende.Kaq kisha mundesi te beje per ty...
http://www.hoteldelta-bg.com/images/restorant3.jpg
WWWOOOOOWWWWWWW kushe paska Ditelindjen edhe 100 vite te lumtura rrusho...po te urojm ne prezenc te kesaj Sofer Dardanise..te lumt Adina e pazavendsueshme ne aktivitetin tuj te larte...dhe njihere GEZUAR SANTANA u realizofshin gjitha endrrat tuja rinore....:smile:

Me respekt
Natyra

natyra
10-05-08, 20:20
.Ja dhe nje Torte per Ditelindejn e Santana
************G*E*Z*U*A*R*************

http://a764.g.akamai.net/f/764/16742/1h/www.1800flowers.com/800f_assets/images/flowers/images/shop/catalog/1991.jpg
.Nga
.....Natyra

natyra
10-05-08, 21:54
Musafire te adhuruar ju pershendes qe te gjithve ketu ne kete sofer dardanise duke ju shoqeruar me kengtaren e njohur Miranda Hashani...ju uroj qaste te mrekullueshem ne kete nate wikendi...vallzoni,kendoni,hani,pini,bota eshte e juaj...ju pergezoj...:smile:

http://www.youtube.com/watch?v=aCq73vx84V0&NR=1

gjithnje me respekt
Natyra

lirik
11-05-08, 22:58
O ju yjet e ndriqimit
**************


xhelal ferizi liriku miku i pendes shqiptare
*******************************

O ju yjet e ndriqimit
ma jepni driten nga lartsia
e me krah te pendes t'shrkimit
tė nisem n' bjeshkė kah dardania

e me krah porsi liria
qiellit bardh kah shkon si era
un me vargje kah etnija
tė nisem nėstinė siq niset vera

tue vrojute kahdo natyren
malet te larta albanike
porsi e hana me at fytyren
ta ta shndris fjalen rrrezanike

***
me ato vargje si ermira
qe nis sharmit aromtare
tė nisi rrezet ato art lira
me thurė fjalė me pend shqiptare
***
ti kaloj un shqip tue vlue
me gjak t' kuq kah dashuria
porsi zogu tue flutrue
t ė nis cicrimė kah dardania
***
se atje thonė mu nė visare
nė vazhdim t' tradites vlerė
jan shtrue tė mirat qehlibare
porsi tė bardhat lule me erė
***
atje shqip ku hahet buka
thonė nj sofer ėsht shtrue shqiptare
si me dalė yjet mbi suka
kan dal shndritjet me tipare
***
thonė ka shtrue sofer natyra
njė malsore porsi fleta
porsi bleta thonė ėsht e vyera
esht nder shqipet ma krahlehta
***
thonė se ka qehre ujvare
porsi e drinit vala e zallit
porsi zanė mbi bjeshkė shqiptare
porsi diell rrin nė'shend tė' ballit
****
thonė se e ka tė bukur krahinen
mi ka kreshtat me ahije
qė i mahnisin mot e stinen
porsi art prej qiellorije
***
ajo vjen thonė prej nji maje
ku e mban folenė krahlira
shqipja e malit permbi pllaje
thonė ėsht vet mbi dhe ma e mira
***
paska shtrue sofer shqiptare
thue kan shtrue yjt bukurinė
fjala e saj vet diellatare
paska ftue nė festė etninė
***
me shum tė mira e me adete
tė rralla i ka ndokush kto shije
porsi hanė qė kalon dete
ka zbritė gzim mbi dhe etnije
*************************

Xhelal Ferizi liriku miku i pendes shqiptare
**********************************
/Xhela i mitrovices/
****************************

VARGJET VAZDHDOJNė SOFREN SHQIPTARE QE E KA SHTRUAR NATYRA E PERGZOJ ME VARGJE SHQIPTARE VULLNET BARDHA NGA EMOCIONIONALJA SHPREH FJALA DHE PENDA IME E ZEMRA IME SHQIPTARE
DHE GZOHEM DERI NE QIELL PER KET
SHQIPE NATYREN Qė Mė KA FTUAR SI MIK Tė VJETER KJO ZANė
QE DIN ME FLUTRU QIELLIT Tė ETNISė ME PLOT BUKURI E MADHESHTI Tė TRADITES
UN KAM THANė DHE E DI SE KJO TA ZDRIT FTYREN
SEPSE JA KA ZANATė FJALES
DHE PARAQITJES JA KA ZANATė SHKRIMIT
E MIKPRITJES
JA KA ZANATė FJALES SHQIPE POEZISė E RENDIT
NUK KAM UN QKA DO MIKESHA FJALEN E KAM THANė PUBLIKISHT
KUR E THEM EDHE E MBROJė
NATYRA ME KONTRIBUTIN E SAJ VEZULLON SHKELQEN NEPER FAQET E FORUMEVE SHQIPTARE
AJO JA KA ZANATė MUHABETIT E FJALES
UN JU KAM THANė SE KJO ėSHT ZANė MALI KA VYRTYTE DHE ESHT VET DRITA E BJESHKES
KJO ESHT ZANė NDER CURRA KRENARE DHE HJESHEM DIN ME SHKRUE
KA VARGJE SHUM TE BUKURA SHQIPTARE E KAM PA SE ESHT TALENTE DHE KEMI MIQSI QE KURR NUK NA TURBULLOHET KSHTU I KA HIJE FEMRES SHQIPTARE ME DIT ME MBAJT MIK EBESė E EMANCIPIM E TRIMRI
SE FEMRA SHQIPTARE DUHET ME QENė E BESES DHE E VLERES E TRADITES DHE E FISNIKRISė
E TE GJITHA KTO I KA NATYRA
UN KAM THANė SE MALET DHE MALSIJA JAN KRENARIJA JONė KOMBTARE
E A SHIHNI QKA KAN RRIT MALET
UN NUK JU KAM THANė TE VERTETEN
PRA JA SE SI ME QFAR BUKURIJE U PARAQIT NATYRA
ME QFAR BRILANTIZMI ME SOFER TRADITE DHE UN KAM NDERIN TE JEM I FTUAR NE KET SOFER NGA MIKESHA IME DHE PIKRISHT ME VARGJE SHQIPTARE
DARDANIA DUHET TE KRENOHET ME KET SHQIPE KJO ėSHT NJI FISNIKE RUGOVASE
TIPIKE MALSORE
PRA JU KAM THANė SE KJO DIN ME VLERSUE EDHE SHOQERINė EDHE MIQSINė EDHE ARTIN E MIKRPITJEN E SOFREN E ZAKONIN E BUKURINė E JETES E VARGUN E POEZISė E FJALEN E KUVENDIN
PERSHENDETJET E MIA MIKESHA IME SUKSESE PER KET SOFER TE BUKUR E PLOT BEREQET
TE LUMSHIN DUART E NDERA JA KE ZANATė PRITJES SE JE NGA TRADITA
TE PERGZOJ PER KET TEMė DHE TE DėSHIROJ GZIME E SHOQERI E MBARVAJTJE MIQSI NE KET FORUM I LUMI AI QE GZON MQISIN TANDE SE TI JE SHUM E SIQNERT DHE HUMANITARE DIN ME I GZUE NJERZT E DIN ME I GZUE TE GJITH ME FJALEN TANDE ME URTIė TANDE E ME SJELLJEN TANDE PREJ DIAMANTI
T 'PERSHENDES TY NUK DI QKA TE THEM MA BUKUR SE QE E PASKE SHTRUAR SOFREN
NUK GJEJ KRAHASIM NDER QEHRE TE LULEVE SA HJESHI I PASKE DHANė MIKPRITJES SOFRES SHQIPTARE
TE LUMTė JE VET MREKULLIE HIJE TE KA ORGANIZIMI FJALA DHE MIKPRITJA SOFRA QENKA E MREKULUSHME ME PLOT SPECIALITETE SHQIPTARE NGA MA TE SHISHMET
JA KE ZANATė QE BESA DHE SA BUKUR I PASKE MBLEDH BASHKATDHTART RRETH SOFRES TANDE BUJARE KNAQSI E VERTETė QENKA ME I PA I PERSHENDES TE GJITH I PASKE HJESHUE ATMOSFERAT ME KET PRITJE MIQSORE TE LUMTė KUR KAM THANė UN PUBLIKISHT SE KUSH JE NU E THASH KOT SEPSE E DI EDHE NGA FORUMET TJERA SE
TI KE VLERA TE RRALLA PRANDAJ UN I SIGURT IHA KUR FLSIJA PER TY DHE TASH ME ARSYETOJN TE GJITH BESOJ POR AS TI NUK NA KE ZHGENJYER SI GJITHMON ME SHKATHTESIN TANDE JE KONTRIBUTI I FORUMEVE JE BALLI I KONTRIBUTIT BALLI I HJESHIS SE PUNES ME KET BUKURI KE HJJESHUE KE QENDISė TRADITEN
SHQIPTARE ME KET SOFER MADHESHTORE DHE BUKURSHPREHJET BILURE E DI SE JA KE ZANATė SHKRIMET TJERA QE I KAM PA UN NGA TI KTA AKOMA SI KAN PA KUR TI SHOHIN DO TE ME ARSYETOJN EDHE MA TEPER PRANDAJ TE UROJ SUKSESE
NGA MIKU YT LIRIKU DHE DREJT NGA ZEMRA MIQSORE E PENDA MIQSORE SHQIPTARE SINQERISHT MIQSORE
XHELAL FERIZI LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE NE MERGIM

natyra
12-05-08, 05:28
O Mirsekeniardhur larte madheri z.Xhelal ferizi.....moti te kam ftuar ne kete Sofer te madhe dardanise....po ja si thon nuk eshte von kurr....kam nderin si dhe respektin me te larte ndaj juve dhe per ju....nderi te perket ty,edhe se me ke ngritur kaqe larte eshte ndera e yte,te falemnderit megjithate une jam kjo qe jam dhe nuk ndryshoj dot,sepse jam vet personi qe me ka krijuar natyra keshtu...Prandaj si fole mire,si fole keqe per mua,qofte ti apo qdo kushe tjeter,une mbaj dhe ruaj ate qendrimin tim per te cilin mundohem te kujdesem sa me shum ne te shumta raste,keshtuqe per mos tu shendrruar ne disa reforma qe humbin vleften njeriut, duhet qe ne radhe te pare te perkujdesemi per veten apo jo?,megjithate mendoj se nuk ka njeri ne bot perfekt.

Prandaj dhe njihere te falemnderit shummm o mik, per brilantin dhe talentin tuaj te larte poetik ne poezin e kushtuar po sofer dardanise...madje dhe fjalet e respektuara qe jepni gjithnje per mua,njekohesishte dhe per vlersimin e temes ketu,per te cilen kisha kenaqesin qe te hap kete teme nen perkushtim e Emrit te saja DARDANI ne krye me "sofer dardane"...si dhe per hire te vet stafit,mbi kontributin e dhen te larte,e veqenarishte per te nderuarin Naki si moderator i ketij Forumi dardan me aqe shum vite...te lumt Naki vertet ishit per tu krenuar me ty,si dhe nga shum antare tjere te aktivizuar nga postime te ndryshme,
Edhe se kam pas raste ti lexoja nga te tilla postime,p.s.ku per mendimin tim nuk ishte dashur te lejohet hapsire,mbi disa fjale te shprehura banale te publikuara nen Forum....vertet me vjen keqe shummmm qe dhe ne kete shekull 21-nishit,(akoma na mungon edukata njerzore),si dhe respekti ndaje njeri tjetrit,ne te shumta raste,(megjithate ujin kerkush nuk ka mundur te drejtoj'a)?!.e jo me mija e mija anetar qe jen te regjistruar nga gjitha vende dhe troje shqiptare,p.s. (me duket si ne pazar lol, qe nuk din kush po hyn as kush po dele,p.s.them (nga disa),edhe se me keta pseodonima qe nuk din a eshte plak a i ri, a femer a mashkull..? madje gjejn kohen per t'shfrytezuar rastin e fjales,hiqe pa ia ditur kuptimin?!,lol,,,Jufalemnderit ne mirkuptim

gjithnje me respekt
Natyra

lirik
12-05-08, 09:03
Pritni pak sa t' shkoj nder yje
-----------------------------------------

Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqipta
**************************
pritni pak sa tė shkoj nder yje
e ti zgjedhi disa nyje
atje ku lidhen nė msheftsi
mu nė palcė nė bukuri
e ti marr do fjalė ylltare
e tė vi mbi tokė shqiptare
ta lavdroj sofren shqiptare
qehre yjesh kam me sjellė
shqip nder ju fjalė kam me mbjellė
porsi lulet pran ujvare
me i lulzue me gjuhė shqiptare
sofren tuaj qė e kni shtrue
hanė e diell ktu kam me i ftue
me e shendritė traditen tonė
se mua shqip gjithqka po mė vlon
si e damarve bukurija
si e gjakut dashurija
sofren shture kur e shoh me tė mira
do ti kndoj me vargje t' lira
se kur i shoh un vasha e gra
n zemra t' bardha si nė va
kur zbardhon shkumba valzore
tu gurgllue me me currilore
ashtu gjaku i bujarisė
kur n mikrpitje i vlon etnisė
e jan te qelura porsi fletė
si ato lulet me sharm vet
kur tė orojn ne sofer ilire
me gaz'qelurat dritė n 'safire
me ato fjalė si si art ylberi
ku u shkėlqen mikpritja e nderi
sofra shtrue me fli prej brumi
e tjera tė mira si agrumi
pemė e pije nė sofer tė gjerė
si bilbilave ajo pranverė
qė ju shtron gjersi t' gjelbrimit
kahdo malit fushė e vrrinit
ashtu shtroj sofer natyra
porsi hana kah mėnyra
si aj vet n'mėnyrė gazmore
kur qelė driten n' fushė arbnore

ajo e qelė zemren me tė mira
se ėsht shqipa sot ma e lira
ma krahgjera e ma gurrė vlue
porsi valė ka gurgullue
si me fjalė si me kullime
si ajo zogza me cicrime
pritė i ka arbreshat e arbnorė
nė sofer ari e stoli nė dorė
me bylyzyk eme hallhalle
ka mahnitė kjo dhe e zalle
kah mahnitė vet bukurinė
kur shpalosi bujarinė
qeli pije e qeli petė
porsi qelen te bardhat fletė
edhe u tha urdhroni etnisė
gjith kah jan tė bijt e shqipnisė
kahdo jan etnike bija
kahdo shqip i ka etnija
i ka ftue ne sofer safire
kah do jan fiset ilire
prej nji brumi e prej nji gjaku
per me i shture me erė zambaku
nė ats sofer bardh si bora
o ksaj i lumtė ah zemra e dora
fort zanatė thonė po ja ka
buk e dhallė edjath me nda
djathinė tė bardhė edhe bylmetin
he ma past kjo bereqetin
qė n' kto ushqime po mahnitė qika
mirė po i rrin gazi e etika
mirė po i rrin edhe qiltėrsija
e bardhė tradita e hjeshija
mirė ushqimet po i rendisė
edhe pjet po i vargisė
thue secila ėsht pije ari
me t' vlue n' gzim gjaku e damari
se aq paster e kėndshėm vlon
porsi bleta pėrmbi zgjon
ashtu i vlon puna nė sofer
fort zanatė ja ka kjo moter
duart e bardha si patisku
lum kjo tokė qė ka ksi rrisku
bardh me duar porsi ingjija
kah buzqeshė si mrekullija
bukurija kah mahnitet
ylli e vala thue valvitet
nėujė kullimi porsi era
kur shpalosen shendei e ndera
tė ksaj mikrpitse grua shqiptare
porsi yjt me dritė bujare
lumja sofra me ushqime
kush eshtron me zbukurime
vazdhon...................................
Shkruar nga Xhelal Ferizi / xhela i Mitrovices/
LIRIKU I PENDES SE DASHUR SHQIPTARE

Adina-R.Ks
12-05-08, 16:30
http://usera.imagecave.com/neutrino/blog_travanj/cevapi.jpg

natyra
12-05-08, 17:41
http://www.youtube.com/watch?v=mCTqRn3Iqp0&NR=1

Pershendes me kete kenge patriotike o mik i nderuar,z.Xhelal ferizi...nderimet e mija per ty...mirsekeardhur,dhe mire se te gjeja ketu ne mesin e te gjithve...pran sofer dardanise...
E hapur per gjithe vellezer dhe motra,shoqerin,miqet dhe dashamiret,ku do qe jeni shqiptaro shqiptar jupershendes dhe miresevini....qe te gjithve ju deshiroj qaste te mrekullueshme....Jufalemnderit

"Prandaj po ndalem ketu, me pak rreshta kushtuar poetit me te dalluar shqiptar ku do neper forume z.Xhelal Ferizi...Jufalemnderit

*****o MirE
.Se ke ardhur*****

.Ne sofer Dardanise
Mire se ke ardhur o poet
Dege me dege, e flete me flete
Mire se ke ardhur o Xhelal
Por si vala e drinit bardhe
Vargu yt leshon jehon.
Penda e art n'dore t'rrezon
Sikur dielli kure rreze leshon
Sikur dielli e sikur hana
Brohoritin fjala e kanga
Sikur bora e bardhe ne bjeshke
Vargu yt gjithekah buzeqesh
Buzeqeshe per pleq
Buzeqeshe per t'ri...
Per liri e pavaresi..!!
Vargu yt si gjethi n'plep
Me gjuhe te art bukur flet...
Kahe do shkon e ban shyhret
kahe do shkon me fletra t'bardha
Sikur deti vala vala...
Vargu yt shendrit boten
Qe ngrit larte Shqiperin&Kosoven
Vargu yt leshon kushtrim
Per jetese e per-bashkim
E lume shqipet per kesi trima
Qe i mbrojn, nga ditet me t'veshtira...
Kushe me arm e kushe me pen
Nuk i len armikut vend.

kushtoj
"Natyra..!!

natyra
12-05-08, 18:17
http://www.kafe.com/imageuploads/thumbNews-Photo-1378.jpgDISA (http://bell.cascadedeals.com/index.php) USHQIME ME TE PREFRUARA NGA RESTORANI KAMPI RUGOVA..
PER TE GJITHEhttp://www.instructables.com/files/deriv/F2M/9NQT/F2FRV756/F2M9NQTF2FRV756.MEDIUM.jpg

http://www.instructables.com/files/deriv/FAV/46V7/C9HEWZMIBCI/FAV46V7C9HEWZMIBCI.MEDIUM.jpg

Adina-R.Ks
12-05-08, 18:24
natyra te falm. une po marre nga te gjitha ngapak se ka 9 muaj qe nuk kame qen atje...

natyra
12-05-08, 18:45
natyra te falm. une po marre nga te gjitha ngapak se ka 9 muaj qe nuk kame qen atje...


Ani bre bukuroshe te befshin mire.... me zemer dhe bujari te pershendes gjithnje...me lejo te falemnderoj shum per kontributin tend te palodhur,te jam mirnjohese ku do qe jeni e nderuar Adina...e nese ni dite ke ndermen te shkosh atje?....p.s.uroj qe t'shkosh me njeriun qe ke per zemer,Mentorin apo?:biggrin: dhe qe t'perjetoni qaste me te lumtura....:smile:

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
12-05-08, 18:57
Ani bre bukuroshe te befshin mire.... me zemer dhe bujari te pershendes gjithnje...me lejo te falemnderoj shum per kontributin tend te palodhur,te jam mirnjohese ku do qe jeni e nderuar Adina...e nese ni dite ke ndermen te shkosh atje?....p.s.uroj qe t'shkosh me njeriun qe ke per zemer,Mentorin apo?:biggrin: dhe qe t'perjetoni qaste me te lumtura....:smile:

me respekt
Natyra

Te lalm shume Natyra per gjithe keto urata.Eshte vertet vend shume i bukur Rugova dhe ja vlen te pakten nje here ne vit te shkon njeriu atje te freskohet me ajrin e paster dhe freskin e ujit qe buron i paster nga bjeshka.
Aty ka vend per te gjitha gjeneratat, dhe dem do ishte te mos e qoj edhe te fejuarin tim Mentorin atje dhe ta shijojm bashk ate bukuri qe e krijoj natyra per ne.
Natyra dhe ju miq te forumit ju uroj nje nate te qet me te gjithe ata qe shoqeroheni...

natyra
12-05-08, 18:59
http://www.instructables.com/files/deriv/FAC/K1MN/EYXETVPJQD2/FACK1MNEYXETVPJQD2.MEDIUM.jpg
http://www.instructables.com/files/deriv/FJK/9KM4/KYLET2JXZBZ/FJK9KM4KYLET2JXZBZ.MEDIUM.jpg

http://www.instructables.com/files/deriv/FK2/SWDO/ZI4EV2Z401R/FK2SWDOZI4EV2Z401R.MEDIUM.jpg

VELLEZER DHE MOTRA MIQE DHE DASHAMIRE MIRE SE JU GJEJE NE KETE SOFER DARDANISE.... KESAJ RADHE SHPREHA DESHIREN T'JU SJELLI DISA USHQIME TE PREFERUARA NGA GURBET I LARGE...JU PERSHENDES DHE JU UROJ NI ATMOSFER VLLAZERORE DHE MIQSORE PER TE GJITHE...MIRMBETESHIT DHE KALOFSHIT QASTE SA ME TE BUKURA....JUFALEMNDERIT

ME RESPEKT
NATYRA

natyra
12-05-08, 19:36
http://www.instructables.com/files/deriv/F8X/HUV0/J7FEVYDYDVE/F8XHUV0J7FEVYDYDVE.MEDIUM.jpg
http://www.instructables.com/files/deriv/F25/UV12/F5Y3KWLS/F25UV12F5Y3KWLS.MEDIUM.jpg

http://www.instructables.com/files/deriv/FRM/OPVD/F6B7ST7K/FRMOPVDF6B7ST7K.MEDIUM.jpg

JA DHE DISA EMBELSIRA SIPAS SHIJES PER TE GJITHE...JU BEFSHIN MIRE...DHE MIRE SE VINI NE SOFER DARDANISE....JUFALEMNDERIT

NATYRA

mentor*
12-05-08, 21:10
natyra te falm. une po marre nga te gjitha ngapak se ka 9 muaj qe nuk kame qen atje...


aha....me kon ? :mad: ........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Adina-R.Ks
13-05-08, 00:04
aha....me kon ? :mad: ........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

nuk k avend per xhelozi rrush, se me familje isha...

Lendi1
13-05-08, 00:41
a ka naij sen me honger apo me pi more ktu qu dikush e pergaditna mos te ju thrras un heheh

Adina-R.Ks
13-05-08, 00:49
a ka naij sen me honger apo me pi more ktu qu dikush e pergaditna mos te ju thrras un heheh

Nese nuk ka mbet nga ato lart dicka, ja nje hamburger po ta beje shpejt, te beft mire...
http://images.dieselpowermag.com/news/0707dp_10_z+2007_July_diesel_industry_news+hamburg er.jpg

Lendi1
13-05-08, 01:32
Nese nuk ka mbet nga ato lart dicka, ja nje hamburger po ta beje shpejt, te beft mire...
http://images.dieselpowermag.com/news/0707dp_10_z+2007_July_diesel_industry_news+hamburg er.jpg


OO Flm shum nga ti

Naki
13-05-08, 11:04
kėtė herė po vi me njė premier tė diashout,nga bjeshkėt e Istogut.

http://de.youtube.com/watch?v=Kp6keVoIxNw

natyra
13-05-08, 16:07
http://www.youtube.com/watch?v=_9Vro-Qg73g&feature=related


Bashkatdhetare te nderuar mire se vini ne kete Sofer te madhe Dardane....kesaj radhe ju kam sjellur disa nga folkloret me tradicionale Rugovase..ju uroj disponim te kendshem qe te gjithveeeee...Jufalemnderit per pjesmarrje...

http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=1346835


http://www.youtube.com/watch?v=3xXYxxrH_KU&feature=related

Dhe njihere pershendetje per te gjithe pjesmarresit ketu,po edhe per ata/o qe nuk bejn pjes, ne kete "sofer dardanise" qe te gjithve ju uroj disponim te kendshem dhe qdo te mire ne jeten e perditshme....une sikur i zgjodha disa kenge dhe valle Rugovase per deshiren time dhe te gjithe atyre qe kan simpatin ndaje kesaj muzike te njohur rugovase....ndaj pikerishte shkrova ketu per tu njoftuar me afer per zerin e larte dhe shum te bukur nga kjo malsore Rugovase- po nga Agime Lajqi....P.s. besoj qe kushe ka pasur simpati ndaj zerit Fatime Sokoli-dikur nga malesi e Shqiperise...dhe sot ka per tu mallengjyer dhe njihere ketu, po me zerin e ngjajshem te saj...Prandaj kjo kengtare kishte nje ze shum te art dhe karakteristike, ishte goce vetem 10 vjeqare kur ka filluar t'kendoj kenge patriotike mbi trimat dhe bukurit e rugoves se lashte....a seshte per tu mahnitur me zerin e saj te bukur....:smile:


http://www.youtube.com/watch?v=0gHdCY1B3Vs&feature=related

Mirmbeteshit

per te gjithe respekt
Natyra

HėNna
13-05-08, 16:10
Vallah moj natyr, pasi vec i paske hy kesaj pune, tu kisha lut nje buke te kollomojt me ma maru se fort me kanda! :mad:PS. Tė pėrshendes me plotė rrespekt per ty, gjithmone e madhe dhe fisnore qofsh sic qenke ne shkrime!

natyra
13-05-08, 16:42
kėtė herė po vi me njė premier tė diashout,nga bjeshkėt e Istogut.

http://de.youtube.com/watch?v=Kp6keVoIxNw


Pershendetje per ju i nderuar Naki si gjithe e me shum po tregon bujarin si dhe patriotizmin me te larte qe kishe dhe po mbajshe per Atdhedashurin e juaj...
Te falemnderit shum per gjitha keto mrekulli qe i ben kesaj Sofer te madhe Dardanise...te uroj miresi ju dhe familjes ne pergjithesi....:smile:

me respekt
Natyra

natyra
14-05-08, 12:52
Vallah moj natyr, pasi vec i paske hy kesaj pune, tu kisha lut nje buke te kollomojt me ma maru se fort me kanda! :mad:

E moj HeNna,besa me dite ti sa me ka marre malli dhe mua per kete buk t' kallamojt,p.s.ma mire mos t'ma kishe sjelle ne mendje,lol,
se ja kam harrua dhe formen e saj, se le me marua,tybe po me vjen keqe boll,qe nuk dita!:redface:
veq allahile prit pak sa t'vjen Adina,mas po din ajo me marua,se tybe boll zanat po jau ka gatimeve,eee po e vyme ishe kjo qike moj moter,lum shpija qe kishte...:smile:PS. Tė pėrshendes me plotė rrespekt per ty, gjithmone e madhe dhe fisnore qofsh sic qenke ne shkrime!

Te falemnderit per uratat e nderuar HeNna,te paqa borgje fjalen e mire dhe mire se keni ardhure ketu ne sofer te madhe dardane...kalofshit qaste sa me te bukura qe te gjithe...kam nderin dhe kenaqesin per gjithe ata/o qe marrin pjese ne kete "sofer daradne"...njiherit dhe ty pershendes duket te ftuar ne shoqerin me mua dhe Adinen ketu,dhe sikur po bajm plan per buken e kollomojt se a mund ja gjejm fillin qysh me marua,hahahahah


http://www.fotosearch.com/comp/PHD/PHD617/three-brunette-businesswomen_~RBCM_76.jpg
P.s. ketu Eshte Adina me Partnerin e vet pra Mentorin..:cool: cooll be njeri hahahah bile dhe voten ua kam dhen ketyre dyve ne temen e hapur te qiftave...:smile:
http://www.fotosearch.com/comp/CRT/CRT517/man-dining-others_~15579-02dg.jpg

Prandaj ketu e kemi shtruar tavolinen qe te trijat se bashku,me pak pije te fresketa si dhe disa gjera ushqimore shum te thjeshta, per gjithe shoqerin dhe musafiret..mirsevini ne Sofer Dardane...buk e kryp e zemer shqiptare....:smile:

http://www.fotosearch.com/comp/IMR/IMR212/food-drink-table_~IE035-067.jpg

Jufalemnderit dhe mirsevini....ja urrnoni sofra po ju pret,

gjithnje me respekt
Natyra

natyra
14-05-08, 13:19
http://www.youtube.com/watch?v=ySb0gEKWAwI&NR=1

P.s.shkon per moter Adinen,per meritat dhe punen e pa lodhur qe po ben ne sofer dardanise... shpreha deshiren qe t'pershendes me kete keng te preferuar,duke te deshiruar fate dhe dashuri ne jet...:smile:

me respekt
Natyra

natyra
14-05-08, 15:23
http://www.youtube.com/watch?v=jGBwM6xQSzU&feature=related


Per te gjithe ata/o qe jen ne diaspor.............:biggrin:
disponim te kendshem per te gjithe,kaloni qaste te lumtura mbrmjeje,ne familje ne shoqeri dhe me gjere..........:smile: Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Adina-R.Ks
14-05-08, 18:44
http://www.samsunmubadele.org.tr/images/yemekler/pismis_misirunu2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Feta_Greece_2.jpg/300px-Feta_Greece_2.jpg
Pershendetje per ty HeNna, me knaqesi ju pregadita buken qe ti kerkuar dhe keta djath, se kjo sofer shtrohet per te gjithe, dhe ne mundohemi ti plotsojm shijet tuaja. Ju beft mire...

Adina-R.Ks
14-05-08, 18:50
http://www.youtube.com/watch?v=ySb0gEKWAwI&NR=1

P.s.shkon per moter Adinen,per meritat dhe punen e pa lodhur qe po ben ne sofer dardanise... shpreha deshiren qe t'pershendes me kete keng te preferuar,duke te deshiruar fate dhe dashuri ne jet...:smile:

me respekt
Natyra

Te falenderoj shume ne emrin time dhe te mentorit,edhe pse mentori pak dembel ende se ka realizu premtimin e tij qe te sjell dicka ne sofret tuaj, po shpresoj se do ta permbush kete premtim.
Ju uroj shendet natyra dhe gjithe antareve te forumit.

Dreni30
15-05-08, 01:00
More a eshte ba naj far darke ketu ma frik se si duket me kan harru krejt mileti. Kurr nuk i shkon mendja kujt me thirr??!!

Adina-R.Ks
15-05-08, 12:37
More a eshte ba naj far darke ketu ma frik se si duket me kan harru krejt mileti. Kurr nuk i shkon mendja kujt me thirr??!!

Pershendetje Dreni ftesen ju ka bere qe ne fillim te gjithve Natyra ne kete sofer, andaj sofra eshte e shtruar per te gjithe dhe mos pritni te ju bene dikush ftes, po jeni i mireseardhur ketu, dhe sherbehu me te gjitha gatimet qe jane ketu...

Dardan Kastrati
15-05-08, 12:57
Adina ēfarė na ke bėrė pėr drekė sot ... :tongue: ?

Lendi1
15-05-08, 13:01
Adina ēfarė na ke bėrė pėr drekė sot ... :tongue: ?

Bash kesh ka e du me e dvet edhe un se qka kemi sot per drek hehe ishalla na ka bo mir dishka hehehehe

Adina-R.Ks
15-05-08, 16:21
http://www.belginguven.com/img/Kopyasi%20sofra1.JPG

http://img385.imageshack.us/img385/3532/nebilekyresimleri169medae3.jpgDardan, Lendi besoj se dicka nga ketu ju pelqen, ju beft mire

Oqeani
15-05-08, 16:28
Po mungojkan birrat hhehhee

Adina-R.Ks
15-05-08, 17:04
Po mungojkan birrat hhehheehttp://wiik.dk.web9.123test.dk/FILES/oliven_miljoe.jpg

http://www.eat-online.net/english/habits/images/bier.gif
Ju beft mire oqean, ka dhe per shoqerin tende ketu...

natyra
16-05-08, 02:17
http://www.belginguven.com/img/Kopyasi%20sofra1.JPG

http://img385.imageshack.us/img385/3532/nebilekyresimleri169medae3.jpgDardan, Lendi besoj se dicka nga ketu ju pelqen, ju beft mire

E valla bila na paske fike konakun moj Adina,po a e shen qka ke ba moj,ncncncncnc qyshe moj i ke qite tana per ni dite,kuku ka met myt nana,hahahahha

p.s.me pak shaka'a te lumt motrushe,se shum pun te madhe po ban ne ket sofer dardane...te falemnderit shummmm per perkrahjen dhe kohen qe po merre gjithashtu...:smile:
e pazavendsueshme Adina-R.Ks

me respekt
Natyra

Lendi1
16-05-08, 02:22
http://www.belginguven.com/img/Kopyasi%20sofra1.JPG

http://img385.imageshack.us/img385/3532/nebilekyresimleri169medae3.jpgDardan, Lendi besoj se dicka nga ketu ju pelqen, ju beft mire

O Flm shum nga ti ishalla ta rrisin rrogen ne kuzhin hehehehe

Merni kush te don se shum jan smundem me i hanger te gjitha kto byrem burra e gra hehehe

natyra
16-05-08, 03:16
Qeshte me e bukura...?
***
Qeshte me e bukura ne kete bot...?
me e shtrenjta,
fjal e lire e qmuar sot*
shifni diellin si shendrite
me rreze t'arta na i merr syt**
* * *
Ndonse hena na ka zili
edhe qielli i larte permbi
te bashkuar i madh e i vogel
duke ndare gezime n'kete sofer*
* * *
Kisha par nje enderr t'delire
qe po merrsha frym te Lire*
syt s'me ngopen te shiquares
qe arrijtem ate te qmuares!?**
* * *
Ku ta blej nje sopat te re?!
therra e xhemba per mej pre,
erdhi koha ta gezojm Lirin**
Vashat si Zana, e Djemt Petrit!**
***
T'gjitha t'drejtat ti gezojm...
buk e kryp me *zemer* t'ju ftojm
biem daires bashk t'kendojm
per kete *sofer* qe po e shtrojm.
***
Bien daire bien tupana
Djemt Petrit- Vashat si Zana**
per kete *sofer* se ndalim vrapin
bien dairet,Tymon ogjaku....
plot me gezime, na eshte mbush Konaku!*

----------------
Vellezer dhe motra shqiptaro shqiptar....
Mire se vini ne *sofer* dardanise.....eshte per te gjithe

Ju pershendet
Natyra
**
Dhe ne fund po ju shoqeroj,me disa ligjerata nga artist i famshem rugovases...
Po-Qun Lajqi-Monolog-si dhe shume te tjere artist te njohur dhe te famshem nga do te trojeve shqiptare...Jufalemnderit

disponim te kendshem per te gjithe...

http://www.youtube.com/watch?v=iYV7w3Ncldg&feature=related

HėNna
16-05-08, 10:12
http://www.samsunmubadele.org.tr/images/yemekler/pismis_misirunu2.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Feta_Greece_2.jpg/300px-Feta_Greece_2.jpg
Pershendetje per ty HeNna, me knaqesi ju pregadita buken qe ti kerkuar dhe keta djath, se kjo sofer shtrohet per te gjithe, dhe ne mundohemi ti plotsojm shijet tuaja. Ju beft mire...

Oj Adina, prej lezeti tu ngran buken harrova me te falenderu:tongue:

Te falenderoj shume dhe te lumshin duart.
Valla moj natyrė, mirė paske than se skish me ekte qike askund hic, dukat ish - mjer shpija qe e qete e lum shpija qe e pret.:cool: edhe me kete rend shkova me ja dhon edhe une voten, se thojsha mos po mendon Adina qe shkaku i mentorit po i votoj :biggrin: e tash e dine dhe sdyshon se kam naj qellim- por pse e meriton.:cool:

Adina edhe nje here flm per buke e per keta djath, gjithmone pac e sherbefsh me ndershmeri!

Adina-R.Ks
16-05-08, 10:18
http://img1.blogcu.com/images/y/e/r/yermisinyemezmisin/sofra.jpg
Kjo sofer eshte shtruar sot enkas per ditlindjen e Mentorit...

Adina-R.Ks
16-05-08, 10:22
Oj Adina, prej lezeti tu ngran buken harrova me te falenderu:tongue:

Te falenderoj shume dhe te lumshin duart.
Valla moj natyrė, mirė paske than se skish me ekte qike askund hic, dukat ish - mjer shpija qe e qete e lum shpija qe e pret.:cool: edhe me kete rend shkova me ja dhon edhe une voten, se thojsha mos po mendon Adina qe shkaku i mentorit po i votoj :biggrin: e tash e dine dhe sdyshon se kam naj qellim- por pse e meriton.:cool:

Adina edhe nje here flm per buke e per keta djath, gjithmone pac e sherbefsh me ndershmeri!

Pershendetje HeNna kame knaqsin te ju sherbej te gjithve me ate qe une mundem, ju beft mire.Qofsh e nderuar kudo qe te jeni...

Adina-R.Ks
16-05-08, 10:44
http://www.chessbase.de/2004/ihem/schluss/Sekt.jpg

Adina-R.Ks
16-05-08, 10:53
http://www.azfotos.com/food_meals/stockphotosalamy/sacher-torte-cake-picture_AJM574.jpg
http://www.assugrin.ch/images/rezepte/drinks_orangen_punch.jpghttp://www.sofra.com/www.sofra.com/resimler/sark2.jpg

mentor*
16-05-08, 11:01
http://www.kalles-schlemmerstuben.de/images/cock.gif


qe edhe birra kush done ..kemi edhe pije pa alkohole
sherbenu ju lutem

http://www.prokun.de/images/getraenke.jpg

Dardan Kastrati
16-05-08, 11:07
http://www.kalles-schlemmerstuben.de/images/cock.gif


qe edhe birra kush done ..kemi edhe pije pa alkohole
sherbenu ju lutem

http://www.prokun.de/images/getraenke.jpgMos keni dasem ju sot a ??
Mentor e paske mbush sofrėn e dardanisė plotė bashkė me nusen tėnde .....ju lumtė .

Adina-R.Ks
16-05-08, 13:02
Mos keni dasem ju sot a ??
Mentor e paske mbush sofrėn e dardanisė plotė bashkė me nusen tėnde .....ju lumtė .

Ju ftojm kur ta kemi dasmen Dardan...

Dardan Kastrati
16-05-08, 13:30
Ju ftojm kur ta kemi dasmen Dardan...Adina me kėnaqėsi do tė vijė nė dasmen e juaj ... edhe do tė hedh valle pėr ju ....

Adina-R.Ks
16-05-08, 13:33
Adina me kėnaqėsi do tė vijė nė dasmen e juaj ... edhe do tė hedh valle pėr ju ....

mire shume dhe ne patjeter qe do ju ftojm...

LuLjaa
16-05-08, 15:21
A keni hanger drek a joo ... se i pruna do Gurabija

http://i125.photobucket.com/albums/p64/Kuharica/gurabije.jpg

Hajde ju bafshin mire kush t'merr ketu :)

Adina-R.Ks
16-05-08, 15:27
A keni hanger drek a joo ... se i pruna do Gurabija

http://i125.photobucket.com/albums/p64/Kuharica/gurabije.jpg

Hajde ju bafshin mire kush t'merr ketu :)

Po marr une nje Lule te falm shume...

LuLjaa
16-05-08, 15:37
Po marr une nje Lule te falm shume...

sps, mire t'bofshin qe edhe nje caffe ta pruna masi koke ka sillesh ksajde :)

http://www.italianamericancommunications.org/images2/capucc_web.jpg

Te baft mire.

Adina-R.Ks
16-05-08, 17:47
sps, mire t'bofshin qe edhe nje caffe ta pruna masi koke ka sillesh ksajde :)

http://www.italianamericancommunications.org/images2/capucc_web.jpg

Te baft mire.
Te falm shume Lule shume mire ja din rendin ti.Ja une te bera nje akullore ty freskohu pak, te beft mire.
http://www.stoegerbrot.at/graphics/eis_n2.jpg

LuLjaa
16-05-08, 18:00
Te falm shume Lule shume mire ja din rendin ti.Ja une te bera nje akullore ty freskohu pak, te beft mire.
http://www.stoegerbrot.at/graphics/eis_n2.jpg

Faleminderit edhe ty Adina, ehh qe na myten keto Akullore sivjet hahaa

Adina-R.Ks
16-05-08, 18:22
http://www.fein-und-naturkost-hagn.de/images/schinken.jpg
http://www.kaese-info.de/images/tor3/P_Obst.jpg
http://www.dkimages.com/discover/previews/910/50427277.JPG
http://www.for-me-online.at/images/article/5403d36a66ef34d67dcb59f6c1f766e1-article-5403d36a66ef34d67dcb59f6c1f766e1-schokoladen_obst_fondue_IMG_5508_L_260_260.jpghttp ://www.sycp.si/PictureBroker.aspx?Id=5599
Ja nje dark e leht per te gjithe ju, ju beft mire...

natyra
16-05-08, 19:54
http://img1.blogcu.com/images/y/e/r/yermisinyemezmisin/sofra.jpg
Kjo sofer eshte shtruar sot enkas per ditlindjen e Mentorit...

Urime Urime dhe 100 vite te lumtura i deshirojm Mentorit....fati dhe dashurija qofshin me ty ku do...GEZUAR*

Pershendetje dhe per ty Adina....p.s.se shefe sa e famshme je bere rrushe....:smile: te lumt

Pra musafire te nderuar ju uroj disponim te kendshem dhe mirsevini ne sofer dardanise....njiherit dhe per ditelindjen e Mentorit po ne sofer dardane...kjo sofer eshte e shtruar dhe e mirepritur vetem per gezime....urrnoni dhe festoni qfare te doni....Adinen kemi ketu per t'mbushur sofren dhe per t'sherbyer gjithashtu...edhe se asnje shoqe nuk po e shoqeron,por Adina gjithnje e me aktivizuar po tregohet...e vlersoj shum kete vajze shqiptare...si e tille Adina....po per t'qen shqiptare nuk eshte lehte...te rralla na qenkan si Adina,ndaj hani e pini,vallzoni,kendoni, por qe t'leni peshqeshe mos harroni,hahahahah ne ditelindje per Mentorin....:smile:

Jupershendes
Natyra

natyra
16-05-08, 20:06
A keni hanger drek a joo ... se i pruna do Gurabija

http://i125.photobucket.com/albums/p64/Kuharica/gurabije.jpg

Hajde ju bafshin mire kush t'merr ketu :)

...qe une po e marre nje prej tyre,e nderuar Lule tu rrit ndera qenkan shum te shijshme...:smile: jufalemnderit,pershendes njiherit dhe te uroj per pjesmarrje ne kete sofer dardanise...mire se keni ardhur motra,dhe mos harro duku si qpeshe motra per ti ardhe ne ndihem Adines ne kete sofer te shtruar, ashtu si ju ka hije vajzave dhe bijave shqiptare..per ta ruajtur dhe kultivuar se me shum traditen dhe kulturen ton gjithe kombtare...sepse pa kete nuk do jemi as shqiptar...!!!

Jupershendes,dhe gjithe te mirat per gjithe pjesmarresit....ju deshiroj disponim dhe argetime....flm,

me respekt
Natyra

HėNna
17-05-08, 13:43
Pasi sot vikend deshriova tua pergatit une dreken.


Ju kam pergatit mantija

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1uQ_MCRZCTfFuM:http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG (http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG)Nje pite rreth sa e heka prej furre

http://photos.igougo.com/images/p269661-Sarajevo-Burek_Burek_Burek.JPG


Qe edhe nje pite me pete te shtreme jam ka e heki prej furre

http://www.dardania.de/vb/upload/attachment.php?attachmentid=1328&stc=1&d=1211027932


Ju bėfshin mirė, shpresoj te ua kanda! :biggrin:

HėNna
17-05-08, 13:50
KJo ėshtė extra per nikoqiren e kėsaj sofre.

http://graphics.jsonline.com/graphics/owlive/img/feb05/gettcol.one0211_big.jpg

natyra
17-05-08, 14:21
Pasi sot vikend deshriova tua pergatit une dreken.


Ju kam pergatit mantija

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1uQ_MCRZCTfFuM:http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG (http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG)Nje pite rreth sa e heka prej furre

http://photos.igougo.com/images/p269661-Sarajevo-Burek_Burek_Burek.JPG


Qe edhe nje pite me pete te shtreme jam ka e heki prej furre

http://www.dardania.de/vb/upload/attachment.php?attachmentid=1328&stc=1&d=1211027932


Ju bėfshin mirė, shpresoj te ua kanda! :biggrin:

Ooooo ty te luamshin duart oj HeNna burreresh,gjithmon paqet....sa shum ma bere qefin me kete pite tradicionale..P.s.me ke emoncionuar moter,ngela pa marre piken,:mad:

mirmbeteshit dhe mirsevini gjithnje,kaloni qaste sa me te bukura....:smile:

me respekt
Natyra

natyra
17-05-08, 15:18
KJo ėshtė extra per nikoqiren e kėsaj sofre.

http://graphics.jsonline.com/graphics/owlive/img/feb05/gettcol.one0211_big.jpg


WOOwwww HeNna mire se ke ardhur e nderuara, paske ardhur si mali me bore,hahahahha edhe se nuk mora ne pite aty larte,nga emoncionet qe kisha se jo per asnigje tjeter motra,po ja ketu do kem shije patjeter,sepse qenke treguar si e tille per nikoqiren...te falemnderit shum per konsideraten qe ke dhen,njiherit dhe per ushqimet e pijet shum te preferuara....p.s. i paskit ren pikes motra,hahahahha te luamshin duart perplot e paqet dhe ne shtepin tuaj...:smile:

Pershendes duke te uruar qdo te mire nga do qe jeni...:cool:

JUFALEMNDERIT
Natyra

Adina-R.Ks
17-05-08, 18:52
Pershendetje e nderuar Natyra dh eper te gjithe ju miq t eforumit, kame knaqesin te jem ne mesin tuaj dhe te ju sherbej aq sa une mundem, edhe sonte do ju sjell dick aper dark, ju beft mire...
http://www.mikesbar.gr/salad.jpghttp://happytime24-mkk.de/partner/SBR-Kipper/Schnitzel-mit-pommes-400.jpg
http://www.uzlateholva.eu/menu_pic/image173.jpg

Adina-R.Ks
17-05-08, 18:55
Pasi sot vikend deshriova tua pergatit une dreken.


Ju kam pergatit mantija

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:1uQ_MCRZCTfFuM:http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG (http://bp1.blogger.com/_kXhRYR0S1Z8/RsHcufYJLzI/AAAAAAAAA7I/8XC59fDE9dg/s400/IMG_2586.JPG)Nje pite rreth sa e heka prej furre

http://photos.igougo.com/images/p269661-Sarajevo-Burek_Burek_Burek.JPG


Qe edhe nje pite me pete te shtreme jam ka e heki prej furre

http://www.dardania.de/vb/upload/attachment.php?attachmentid=1328&stc=1&d=1211027932


Ju bėfshin mirė, shpresoj te ua kanda! :biggrin:

Pershendetje HeNna te flm per kete pite te shishme, duart te lumshin,.Mos harro keshtu nganjeher sherbena...

HėNna
17-05-08, 19:10
Pershendetje HeNna te flm per kete pite te shishme, duart te lumshin,.Mos harro keshtu nganjeher sherbena...

Adina, aksham qejfi, njė pjes torte nga ajo mė e mirė pėr ty ashtu sic ti je.

http://www.formanandfield.com/images/categories/n7610.jpg

Ja edhe kafja me kėte torte

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:5wB11QO4hl0WMM:http://www.etui.se/wp-content/uploads/kaffe.jpg (http://images.google.se/imgres?imgurl=http://www.etui.se/wp-content/uploads/kaffe.jpg&imgrefurl=http://www.pcgamer.se/bloggar/poncho/p%3D4995&h=300&w=300&sz=7&hl=sv&start=3&um=1&tbnid=5wB11QO4hl0WMM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dkaffe%26um%3D1%26hl%3Dsv%26sa%3DX)

Adina-R.Ks
17-05-08, 19:12
Adina, aksham qejfi, njė pjes torte nga ajo mė e mirė pėr ty ashtu sic ti je.

http://www.formanandfield.com/images/categories/n7610.jpg

Ja edhe kafja me kėte torte

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:5wB11QO4hl0WMM:http://www.etui.se/wp-content/uploads/kaffe.jpg (http://images.google.se/imgres?imgurl=http://www.etui.se/wp-content/uploads/kaffe.jpg&imgrefurl=http://www.pcgamer.se/bloggar/poncho/p%3D4995&h=300&w=300&sz=7&hl=sv&start=3&um=1&tbnid=5wB11QO4hl0WMM:&tbnh=116&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dkaffe%26um%3D1%26hl%3Dsv%26sa%3DX)

HeNna te faliminterit shume moter, te mirat te percjellshin gjithmon...

natyra
18-05-08, 02:02
Valla bashe mire Adina qe tu ba dhe ni shoqe tani, dhe po jau le juve dyjave qe t'sherbeni ne sofer dardanin para vellezerve dhe motrave shqiptare miqve dhe dashamirve per te cilet ju urojm mirseardhje ne kete sofer te madhe dardanise....kurse une po ju shoqeroj me disa kenge dhe valle here pas here,duke ju deshiruar disponim te kendshem te gjithve pjesmarrsve ne kete sofer dardanise...:smile:

Kesaj radhe po ju shoqeroj me disa kenge te zgjedhura nga kengtaret me te njohur te forklorit shqiptar...Vellezerit Qetaj-me kengen

KALOJ KOHA QOKAJVE T'MALIT
http://www.youtube.com/watch?v=L3wOLS6S66Q&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/Ob2UH7PaPlo/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=Ob2UH7PaPlo&feature=related)

NDAL SERBI SE TA QITA TYMIN
http://www.youtube.com/watch?v=eKUSfONRwDc&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/IP7u-hnWucE/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=IP7u-hnWucE&feature=related)

PER CEN AVDULIN
http://www.youtube.com/watch?v=OKMSuQMSfxQ&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/_v3bCzikTao/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=_v3bCzikTao&feature=related)

P.s. keto kenge shkojn per ata burra qe kan gjak shqiptari,dhe ndjenje patriotizmit...ju uroj disponim te kendshem...Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik
18-05-08, 04:47
Asgjė s paska mbetė pėr mua
*************************

AUTOR SHQIPTARė I VARGJEVE LIRIKE
XHELAL FERIZI LIRIKU
***************************
ASGJė nuk paska mbetė pėr mua
tė gjith hanė e pinė
valllė o qiell a thua
kua e lan dashurinė
***

pėr mua nuk paska atdhe
as vendė nė sofer dardane
pėr mua veq loti rrėke
rrėshqet si pika qiri mbi zandane
***
tė gjith hanė e pijnė
qeshin e kuvendojnė
tė mirat kahdo ju vijnė
poetin me varg e harrojnė
***
dhe pse o yje pyes prore
a thua un jam kopil
nuk jam i tokes arbrore
i bardhi karajfil
***
ahengu filloi e muzika
me tė mira specialitete
me vasha e djem e qika
vallzojnė me tė bukura adete
***
hanė e pijnė e qeshin
hana ju vjen me at nurė
ata gazin e sajė nė zemra ja veshin
me tė sajė stolisen pėlhurė
***
e un qė nė shekuj dardan jam ilir
errsirave nė tė huaja llahtare
i humbur sillem e s'mė flet ndoj krahlirė
as qeshje diellore shqiptare
***
vallet jan ndezur me mindila
belhollet shėndrijnė si kolorite
djemt si qiellorė bilbila
secili ma i bukur zog dite
***
flija avullon dardane e speca e domate
i pjekuri nė gatime i lashti shqip brumi
tė joshė e un si qyqe nate
ėndrroj gjithfar peme e agrumi
***
askush s'mė ofron ndonjė pemė dardane
kumbulll a dardhė a ndoj shqiptare mollė
vashat vallzojnė me larmi n' gjamadane
askund nuk mė qeshė ndoj belhollė
***
un shoh me rrathė piten iliriane
sytė mė shkojnė kahdo mbi ushqime
as nji djalė a ndoj qikė a ndoj vashė dardane
nuk ma dha ndoj frut nga rremi i tokes time
***
as petė as manti as spec me mbushje orizi
jo pėr mua hise nuk paska as sallatė
po vazhdoj i uritur un xhelal ferizi
si gjith i pa sofer nė mohin shekullgjatė
***
sa i tretur e i pa atdhe
askush nuk ma la nji vendė
mbi sofer njė copė buk me ma pre
dardanve nuk ju ra nder mendė
***
ata tė gjith dėfreheshin deri nė qiell
era e mishit shpėrndahej
un si gjithmonė i pa hanė e i pa diell
qerpiku im me lot po lahej
***
se dėnesshėm anash mė lan ato zemra
qė jan dardane katile
ato kohra qė nuk di si ti quaj me emra
qė un i deshta pa hile
***
kėtu sofra vlon e hareja
gota ngritet e dollija
nė valle shqip ngriten tė ri e tė reja
njė fjalė nuk ma flet etnija
***
as nuk me jep kush me ngranė as me pi
buza mė dridhet si rrogtarė
nuk me paskan mbjellė as si rrėnjė s' paskam mbi
askund mbi dhe as si farė
***
thua se un shqiptarė nuk jam
pse qeshin e dėfrejnė pa mua tė mjerin
un vllezer emotra tė gjith i kam
e ata me harrim mu nė zemer mė therrin
*********************************
AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON
*************************

lirik
18-05-08, 05:35
Mė harruan
**************

Xhelal ferizi autiri shqiptarė kosovarė i vargjeve
*************************************
gatimet vazhdojnė a avulli shkon pėrpjetė
gra e burra kuvendojnė
dardana po zien ne festė porsi bletė
lirikun si gjith e harrojnė
***
ani ju harroni por un e kam detin
un bardhsisht do ta pi valen
e di o dardan se ju e harroni poetin
vargun e rimen e t' pėrmallshme fjalen
***
rrathėt e arit nė tė pėr vjelura llane
deri nė brryl tė zonjave shqiptare
argjejntojnė me qehre shqip mbi fushė dardane
buzqeshjen thua se e kan prej ndoj shege a nare
***
o zot si e shkrijnė token qeshjet edhe zallin
lakimet ebelhollave shqiptare
e mua tė harruarin askush s' ma din hallin
s' ma falin nj qeshe rreztare
***
a thua zemra e tyre vetem pėr mua nuk flet
un jam vet ashku i mallit
dėnestarė mė ka quajt qeilli e shekulli vet
dhe vet loti i buruar prej hallit
***
rrush po hanė mbi sofer me shije qė tė shkrinė
nga fusha dardane e fusha etnije
pėr mua hirin e shkrumbin qė e deshta lirinė
askush fjalė as pemė s' mė dhuroj shqipnije
***
as nuk mė flet buqja as ajo halla e madhe
as dikurė e bardha diana
shekuj qehret shqip qė rijn n' pėr livadhe
nė mė japin qehre shqipni as dardana
***
pse o damarė dielli mė thuani pashė motin
q' faj ju kam un burim lot poeti
un per ata dhe gjith e kam lutė zotin
shqipnija etnike me shndrit dei n' deti
***
e kta pa mua e ngrisin dollinė
un shqip e kam kėnduar shekullin epoken
un porsi feniksi e kam ringjallė mbijetėsinė
pėr ta puthė si deilli rrezanisht shqip token
***
ani pra pse o lirik ty tė mohojnė prore
pėrse nuk e duan shqiptarė mėrgimtarin
harkoj mbi qiell bukurin vargjet ylberore
le ta lidhin n' zemer drejt pėr drejt shqiptarin
***
Autori Xhelal Ferizi
************************
liriku i pa hise i pa atdhe
****************
----------------------------------

lirik
18-05-08, 05:49
Mohime neper vite

Autori xhelal ferizi

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj me duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin per plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mergimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė me degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
LIRIKU
MIKU I PA NDASHėM I PEDNES SHQIPTARE

Adina-R.Ks
18-05-08, 10:20
Pranoj pershendetjet e mija te perzemerta i nderuari Lirik, me ke mallengjyer me shkrimet tua.askush nuk ishte i lene pas dore sa i perket sofres Dardane, ka raste ku kame shtruar dicka per ndonje person te caktuar, disa me kerkes e disa me raste te veqanta se ne te gjitha postimet tjera i kame ftuar te gjithe ne kete sofer te madhe Dardani. Nuk ju kemi lene ne harres ju qe fati ju shperndau neper bote e zemrat na u ndan ne dysh, ju kudo qe jeni neper bote jeni pjese e zemres e vendit tone. asnjeher nuk ju leme pas dore ju qe qe rrini barkezbrazur per ta pas dhe ne nje cop buke ne sofrat tona, ju qe nuk u rritet sa duhet ne prehrat e nenave, e po mlakeni neper mergat,e bashk me ju vashat neper trojet tona po mblaket ne pritjet tuaja, ju qe femijet ju rriten pa perqafimet e jauja kur ata kishin me se shumti nevoj...Nuk jeni te lene anash kudo qe jeni neper bote...
Sot do ta shtroj nje sofer per ty dhe gjithe miqt e mikeshat tua.http://www.russianfamily.net/images/rf_greeksalad.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1085/907659836_11c28b7cee.jpg
http://farm1.static.flickr.com/36/119525305_6c648a00c7.jpg?v=0
http://www.webers-weinladen.de/bilder/sortiment.jpg

Adina-R.Ks
18-05-08, 10:25
Valla bashe mire Adina qe tu ba dhe ni shoqe tani, dhe po jau le juve dyjave qe t'sherbeni ne sofer dardanin para vellezerve dhe motrave shqiptare miqve dhe dashamirve per te cilet ju urojm mirseardhje ne kete sofer te madhe dardanise....kurse une po ju shoqeroj me disa kenge dhe valle here pas here,duke ju deshiruar disponim te kendshem te gjithve pjesmarrsve ne kete sofer dardanise...:smile:

Kesaj radhe po ju shoqeroj me disa kenge te zgjedhura nga kengtaret me te njohur te forklorit shqiptar...Vellezerit Qetaj-me kengen

KALOJ KOHA QOKAJVE T'MALIT
http://www.youtube.com/watch?v=L3wOLS6S66Q&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/Ob2UH7PaPlo/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=Ob2UH7PaPlo&feature=related)

NDAL SERBI SE TA QITA TYMIN
http://www.youtube.com/watch?v=eKUSfONRwDc&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/IP7u-hnWucE/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=IP7u-hnWucE&feature=related)

PER CEN AVDULIN
http://www.youtube.com/watch?v=OKMSuQMSfxQ&feature=related

http://i.ytimg.com/vi/_v3bCzikTao/default.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=_v3bCzikTao&feature=related)

P.s. keto kenge shkojn per ata burra qe kan gjak shqiptari,dhe ndjenje patriotizmit...ju uroj disponim te kendshem...Jufalemnderit

me respekt
Natyra
Pershendetje e neruar Natyra te falm shume qe na besuat sofren tuaj, po sofra nuk ka hijeshin e saj pa qen e sherbyer e zonja e shtepise.Une me knaqesi do e marr kete pune, po dua te te keme perkrah e nderuar.

HėNna
19-05-08, 15:49
Pershendetje e neruar Natyra te falm shume qe na besuat sofren tuaj, po sofra nuk ka hijeshin e saj pa qen e sherbyer e zonja e shtepise.Une me knaqesi do e marr kete pune, po dua te te keme perkrah e nderuar.

Pėr njė besim tė tillė e falenderoj edhe unė tė nderuaren natyrė.
Goxha detyrė na paska dhane, do mundohemi tė e zbatojm me nderė kėtė sofėr ta shtrojm, me nderė dhe ndėrshmėri se sofra shqiptare do goxha pėrgjegjėsi.

PS. Adina sot e ke pas rendin ti me gatu, e mos me le vec mua nė magje. :tongue:

HėNna
19-05-08, 15:54
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė.

LABI
19-05-08, 15:57
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė.

uh uh uh , te lumshin durt Hena ... A b one me marre njo gjyse tepsije (me fli) qe diqa uni , Se po me protestojne zorret diqaa :biggrin:

HėNna
19-05-08, 15:59
uh uh uh , te lumshin durt Hena ... A b one me marre njo gjyse tepsije (me fli) qe diqa uni , Se po me protestojne zorret diqaa :biggrin:

Nė sofėr s'ėshtė adet me pyet, merre lirisht e tė bėftė mirė se qe edhe tjetren tu e pejkė jam :tongue:

http://farm1.static.flickr.com/211/516080975_c8d22ca8ce.jpg?v=0

LABI
19-05-08, 16:02
Nė sofėr s'ėshtė adet me pyet, merre lirisht e tė bėftė mirė se qe edhe tjetren tu e pejkė jam :tongue:

http://farm1.static.flickr.com/211/516080975_c8d22ca8ce.jpg?v=0


uh , uh s'di qysh me te falemnderu, me ta kthyy ...

qe done vi ta eni saqine (veq t'i mbushi brite njehere) :tongue:

HėNna
19-05-08, 16:06
uh , uh s'di qysh me te falemnderu, me ta kthyy ...

qe done vi ta eni saqine (veq t'i mbushi brite njehere) :tongue:

O vec ngopu e mbushi britė se vetė e gatuj edhe saqat i eni ska problem, vec ndjenu mirė ju. :tongue:


http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija/thumbs/08%20Abdecken%20der%20Flija.jpg

Adina-R.Ks
19-05-08, 20:31
Pėr njė besim tė tillė e falenderoj edhe unė tė nderuaren natyrė.
Goxha detyrė na paska dhane, do mundohemi tė e zbatojm me nderė kėtė sofėr ta shtrojm, me nderė dhe ndėrshmėri se sofra shqiptare do goxha pėrgjegjėsi.

PS. Adina sot e ke pas rendin ti me gatu, e mos me le vec mua nė magje. :tongue:

HeNna duart te lumshin moter per flin, edhe mos ma ndaj rendin cdo dite hahaha
http://www.wdr.de/themen/freizeit/brauchtum/sylvester_05/katertipps/_img/obst_400q.jpg
Ju solla une pak fruta se ju shkoj pas flijes, ju befshin mire...

natyra
19-05-08, 22:39
Mohime neper vite

Autori xhelal ferizi

e mohua mė ka edhe adina
edhe sara e diana
prandaj e huaj me duket stina
thue puls shqip nuk rrehė dardana

***
edhe elina e admina
nuk gjejnė fjalė kund t 'zemres sė gjerė
dikurė ishin kanarina
sot m' kan lanė si zog tė mjerė
***
nuk ua ndjenė kush cicėrimen
buqja koken s' kthen sa i ...vrik
edhe lulja ma ktheu shpinen
nuk ma ndjenė lotin n 'qerpik
***
nuk po pyesin per plagė t'mia
as pėr zemer gjevahire
porsi e ftofta akull hieja
mi mohojnė shndritjet safire
***
veq pse un jam mergimtari
veq pse dhe dua e qdo pip
veq pse jam nji zog shqiptari
degė me degė qė dua t' kndoj shqip
***
Autori Xhelal Ferizi
LIRIKU
MIKU I PA NDASHėM I PEDNES SHQIPTARE


Pershendes o lirik
...
Te uroj per poezit
e shohe shum qenke merzit
ben gajret more mik,
se sa shum, jemi n'mergim!.

Une kete "sofer" qe-kam shtruar
Ne pergjithesi ju kam ftuar....
por, as 10 veta ne te s'jan rrethuar
kot me fjale,e me poezi
se ka marua, kjo shqiptari.

Haj mdet eshte prishur dynjaja
si pasaniku si fukaraja,
ka hypur n'fuqi maskaraja
me hajduta e prostitute...!

Marre sot kush spo ka
as respekt as gjynah,
se shtrin doren njeri tjetrit
vaj mileti-(populli)-qka e gjeti.

Qe kure sofren e kam shtruar
asnje me emer se kam caktuar
me nje fjale gjithve ju kam ftuar
se nga lindja-jug-veri-e perendim
per te gjithe, kerkoja bashkim.

Here me fjale, here me ushqim
me muzik e argetim...
por e kot qenka dhe kjo
se kujt interes nuk poj shto,
Desha mik per t'reguar...

Se shefe bota, si eshte trazuar
sa shum t'merre duke perjetuar
mire kjametit ju kem afruar,
ka ren Zoti n'halle me ne,
njeriu njeriun nuk e njehe.

Dhe njihere te pershendes,njeriu per njeriun sot po vdes.

ndaj ketu po perfundoj,
kohen kot mos,te qoj...?!

mirmbeteshit
Natyra

Agolli
19-05-08, 23:44
Ohoooooo po ku jeni euuuuuu shtepi e madhe, a po doni mysafire!!
Motrushe t'ka rra vellau ne konak, qu mes prito e qitma i fli me saqa ose t'shporetit :biggrin: , nese s'ka drru, del vellacko e i shkurton, sakic :biggrin:
ps. mos gabo me harru edhe do mazė t'zime dhe do kos t'kollum :biggrin:

natyra
20-05-08, 03:26
Ohoooooo po ku jeni euuuuuu shtepi e madhe, a po doni mysafire!!
Motrushe t'ka rra vellau ne konak, qu mes prito e qitma i fli me saqa ose t'shporetit :biggrin: , nese s'ka drru, del vellacko e i shkurton, sakic :biggrin:
ps. mos gabo me harru edhe do mazė t'zime dhe do kos t'kollum :biggrin:

Ooooo mire se erdhe vellaqko, po ku ishe deri me tani si nuk erdhe ni here me u ule ne kete sofer te madhe more vella,sa te kam pritur....e di qe je i ri lum motra dhe qikat nuk po te lajn rehat pasha motren,:biggrin: eee kto qika po sherre jane ncncncnncnc,besa edhe ma mire po ta kishe marre donjeren me veti, sa per ti nimua motres vellaqko,ti mendo dhe per moter pak qy, sa te kam prit me ardhe ne kete sofer,e besa me sherbye edhe ti ketu,e pse jo nuk eshte marre me bere gjera te mira...:smile:

.....Te pershendes dhe te uroj mirseardhje,dhe herave tjera...qdo te mire te uroj...p.s.inshalla shpejt me nje nuse te mire ma gezon kete "sofer" lum vellaqko...dhe motra ka per ta nisur darsmen me keng e me valle shqiptare....:biggrin:

p.s.kesaj radhe po te qes veq mazen e zieme, se nuset e reja hala nuk ja kan doren, e flijen e kosin po ja le Adines ose Henes cila mundet,se vallahi me knaqen me punen e mire qe po e bejn,ju lumshin duart jarebile,(e more vlla s'po di a ti them njeres per ty?se ishin per konak si kush si ki),shihi tan kete shyhrete keto e kan ba,se jo une,ani Adina bile,te kamt me ka ndejt tuj m'nimue,e tashe edhe Hena ,ani kjo si ta ban naten drite,ncncncncn e une veq po rri u knaqa tuj ba sefa lum motra, veq deshta dhe nusja jote mem ba hyzmet valla....:smile:

....me fale per mundesit vellaqko,une krejt ndryshe po te sherbej,nje gote me qumesht,pak djathe bjeshke,dhe nje lakrore me spanaq,te befshin mire....p.s.e per mazen e zime kysmet kur vije ne Kosove veres dhe dalim ne rugove nga atje na marojn nje maze te zieme tradicionale, se une nuk ia kam iden kesaj virane,hahahahah kalo bukur vellaqko Agolli.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Milk_glass.jpg/200px-Milk_glass.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Milk_glass.jpg)

http://pic.srv4.wapedia.mobi/thumb/c7ef14019/sq/wap2/large/a?f=Feta_Greece_2.jpg&width=300 (http://wapedia.mobi/sq/Figura:Feta_Greece_2.jpg)

http://www.artikuzhines.com/files/Byrek_i_hapur.jpg (http://www.artikuzhines.com/Per-amvisat-e-reja/58.html)

me respekt
Natyra

lirik
20-05-08, 04:59
Pranoj pershendetjet e mija te perzemerta i nderuari Lirik, me ke mallengjyer me shkrimet tua.askush nuk ishte i lene pas dore sa i perket sofres Dardane, ka raste ku kame shtruar dicka per ndonje person te caktuar, disa me kerkes e disa me raste te veqanta se ne te gjitha postimet tjera i kame ftuar te gjithe ne kete sofer te madhe Dardani. Nuk ju kemi lene ne harres ju qe fati ju shperndau neper bote e zemrat na u ndan ne dysh, ju kudo qe jeni neper bote jeni pjese e zemres e vendit tone. asnjeher nuk ju leme pas dore ju qe qe rrini barkezbrazur per ta pas dhe ne nje cop buke ne sofrat tona, ju qe nuk u rritet sa duhet ne prehrat e nenave, e po mlakeni neper mergat,e bashk me ju vashat neper trojet tona po mblaket ne pritjet tuaja, ju qe femijet ju rriten pa perqafimet e jauja kur ata kishin me se shumti nevoj...Nuk jeni te lene anash kudo qe jeni neper bote...
Sot do ta shtroj nje sofer per ty dhe gjithe miqt e mikeshat tua.http://www.russianfamily.net/images/rf_greeksalad.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1085/907659836_11c28b7cee.jpg
http://farm1.static.flickr.com/36/119525305_6c648a00c7.jpg?v=0
http://www.webers-weinladen.de/bilder/sortiment.jpgFalenderim tė pėrzemėrt adina dhe mirnjohje tė pėrhershme pėr bujarinė tande shqiptare
vargjet ishin prekse tė kuptoj e di un shkruaj pėr ndjenjat dhe i kombinoj ato pėr kohen time dhe tė kaluaren time sepse shkau heret filloi ndjekjen time e me duhej qysh ne vitin 1977 ta leshoja kosoven me ik her pas here jasht saj nga dy tre muaj me ju shmang syrit te policis ather sepse na kishin ne sy si familje dhe mua me ndiqnin sepse dyshonin qe un shkruaja parolla e merresha me veprimtari patriotike ilegale.
perfundimisht ne vitin 1981 u burgosa politikisht dhe qysh ather jam jasht tokes se kosoves asnjiher ma nuk arrita te jem i asaj toke as te jem aty ne token time sepse fisin tim neper breza e shkatrruan politikisht e ekonomikisht deri sa u lodhem.
Koha tash tranzicioni erdh por per ne shum i veshtirė sepse jem te lodhur nga e kaluara shum dhe kan kaluar do vite moshe ,pastaj pasojat e burgut gurbeti etj.
Vargjet i stilizoj prandaj ne forma te ndryshme sepse un me vargjet isha i pandashem qysh nė fėmini e nderuara adina.
Kjo sofer mė mallengjeu dhe me kujton kosoven mikpritjen shqiptare kohrat e dikurshme
mjedisin arat livadhet ndjenjat bashkimkin kombtarė specialitetet dhe njerzit mallin per atdhe .
Trishtimi dhe ndjenja e mjerimit, mbetja nė dhe tė huaj dhe ndjenja sikur jemi ne mėrgimtart tė harruar mė nxiti tė shkruaj kto vargje.
Ju mė paskeni ofruar Mikpritje shqiptare falenderohe per ket fisnikri falenderohem gjithsesi edhe natyres mikeshes time te nderuar te vjeter sepse ne kemi miqsi te vjeter neper forume njihemi sofren e ka shtruar natyra ndersa ju te gjith rreth sajė ktu jeni te mrekullueshėm dhe ju pėrshėndes shqip me plot mallengjim nga dheu u gurbetit
SHpresoj se nji dit vertet do te organizohet njė pritje njė sofer shqiptare nė kosovė
ku do te jem edhe un i mirpritur ku me plot dėshirė do tė lexoja aty vargjet emia ose dikush tjeter do te lexonte disa vargje te mia dhe te tjerve do te ishte nji mrekulli kjo
nese organizohet njė gjė e tillė nė token e kosoves.
Tė pėrshėndes adina e nderuar ju keni reaguar ne vargjet e mia keni thėnė se mergimtart kurr nuk do te harrohen as nuk do te largohen nga zemra shqiptare keni thėnė se ata jan pjesa jonė jan njerzit tonė tė pėrshėndes pėr kto fjalė gjevahire shum tė bukura shqiptare .
Uroj pėr ty vetem mirsi qė zoti ty tė shpėrblej me tė mira per kto fjalė dhe ndjenja tua kombtare uroj qe te kesh lumturi e fat te ndritur te pershendes dhe ju uroj te gjithve ne ket sofer shqiptare duke perfshi ktu natyren veteranen malsoren rugovcase e cila i prinė ksaj sofre ju jam mirnjohs per ftesen e sinqert dhe me shum rrespekt e mallengjim ju pershendes nga dheu i huaj i gurbetit duke ju deshiruar tė mira e realizime te deshirave tuaja dhe qaste te kendshme ne sofren shqiptaro dardane

natyra
20-05-08, 06:31
pershendetje per autorin lirik.Z.Xhelal Ferizi...desha te them se hera e dyt qe po perpiqem per te kombinuar nje pije te fresket pikerishte per ty i nderuar lirik...Gezuar...dhe mire se vjen ne sofer dardanise...:smile:

http://bp0.blogger.com/_UZEWzlq4HnE/R0BtYH_6GzI/AAAAAAAAA9Q/cAiR7Df56mQ/s1600/IMG_7880.jpg


....kete vendosa per mikun tim lirik,edhe se nuk ka kerkuar ndonje lloje ushqimi sipas deshires vet, une prap vendosa qe te sherbej me disa gjera qe perkasin kesaj pije,p.s. paksa alkolike,vetem se jo mu dehur'a hahahahah....dhe nese dikush nga meshkujt,apo femrat ne pergjithesi,deshiron ti beje shoqeri autorit me te njohur lirik urrnoni...kaloni qaste te mrekullueshme....:smile: gezuar per te gjitheeeee...........


.....Ja ketu po vendosi dhe disa nga embelsira me te preferuara duke ju uruar
mire se ardhje nga zemer shqiptare....per ty z.Xhelal Ferizi e per te gjithe pjesmarresit...mire se vini ne sofer dardanise....po filloj se parit me ni BAKLLAV...ju befshin mire.....:smile:

http://www.tucsongyros.com/images/BAKLAVA.jpg
http://joyofbaking.com/images/large/raspberryspongecake.jpg

http://joyofbaking.com/images/large/americanspongecake.jpg

Ushqehuni sipas deshires suaj, ju befshin mire....Jufalemnderit

per te gjithe respekt
Natyra

natyra
20-05-08, 14:46
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė.
Mire paq jarebile, dhe zoti te dhasht bereqet...te falemnderit

Pershendetje per ju Hena e uruar,njekohesishte dhe per flijen e gatuar,te luamshin duart,qitshi per gezime...se me kete rend po ulem me ngren nje pjese te kesaj flije,se paska pamjen si fli bjeshke,sa u qmalla me kete pamje te saj,te falemnderit shumm per mundin dhe kontributin qe jepni ne kete sofer dardanise...ju jam mirenjohese gjithnje...mire se vini dhe herave tjera te mirat dhe te bukurat Hena&Adina do ju pres me dore ne zemer moj zonjushat e mija....:smile: duke ju deshiruar gjithe te mirat ne jete....flm,

shummm respekt per ju..!!
Natyra

natyra
20-05-08, 15:03
Pershendetje e neruar Natyra te falm shume qe na besuat sofren tuaj, po sofra nuk ka hijeshin e saj pa qen e sherbyer e zonja e shtepise.Une me knaqesi do e marr kete pune, po dua te te keme perkrah e nderuar.

Pershendetje o rrushe, si te kam zemra a je mire...?
dhe une mire jam gjithashtu,vetem se kur nuk te shofe ty ne kete sofer diqe me tremb rrushe,hahahaha nuk ka lezet sofra pa ty,edhe se une jam e zonja e shtepis,ama per t'sherbyer dhe pergaditur ushqimet tani ju kam lene juve dyjave Ty Adina bashk me Henen..nese nuk ju vjen merzi une ju kam propozuar juve qe ju t'jeni zemra e kesaj sofre tani...:)normale qe do ta keni dhe perkrahjen time patjeter e uruar Adushe....:smile: me e mira vajze puntore me nje bujari te larte shqiptare...dhe shum fisnike... ju pergezoj dhe ju pershendes per pjesmarrje ne kete sofer dardanise..... qe te gjithe...mireardheshit kaloni qaste sa me te bukura....Jufalemnderit

gjithve respekt
Natyra

natyra
20-05-08, 15:13
http://www.profilefantasy.com/pics/love/for_you/0010.gif (http://www.profilefantasy.com/)

Per dyja bukuroshet Adina&Hena..!!
http://profilefantasy.com/pics/love/friend/0001.gif (http://profilefantasy.com/)

Uroj te jeni te lumtura gjithnje....:smile: be Cool..:cool:

Me ju dhe per ju
Natyra
http://www.profilefantasy.com/pics/love/flowers/0008.gif (http://www.profilefantasy.com/)
Hey you have a nice dayyyyyyyyyy kiss..:)

Adina-R.Ks
20-05-08, 17:06
Pershendetje o rrushe, si te kam zemra a je mire...?
dhe une mire jam gjithashtu,vetem se kur nuk te shofe ty ne kete sofer diqe me tremb rrushe,hahahaha nuk ka lezet sofra pa ty,edhe se une jam e zonja e shtepis,ama per t'sherbyer dhe pergaditur ushqimet tani ju kam lene juve dyjave Ty Adina bashk me Henen..nese nuk ju vjen merzi une ju kam propozuar juve qe ju t'jeni zemra e kesaj sofre tani...:)normale qe do ta keni dhe perkrahjen time patjeter e uruar Adushe....:smile: me e mira vajze puntore me nje bujari te larte shqiptare...dhe shum fisnike... ju pergezoj dhe ju pershendes per pjesmarrje ne kete sofer dardanise..... qe te gjithe...mireardheshit kaloni qaste sa me te bukura....Jufalemnderit

gjithve respekt
Natyra

Pershendetje e nderuara Natyra, lutem te jeni mire.Qofsh e uruar kudo qe jeni, fjalet tua jane nje shtytje per te ecur perpara, ju falm shume. Punen qe me keni besuar do ta beje me shume vullnet dhe do i shrebej per aq sa mundem te gjithe ata qe vijn ne kete sofer.
PO ti zonja e shtepis rri krah nesh se nuset mund te bejn ndonje fjal per rend hahaha.
Do i sherbej Agolit tani dhe me pas do pregadis dicka edhe per te tjeret.
http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Joghurt.jpg/250px-Joghurt.jpg
Agoll me fal se kos te kulluar nuk na qelloj,besoj se do ju pelqej edhe ky, ju beft mire.

Adina-R.Ks
20-05-08, 17:19
http://zepa-online.com/html/Recepti_Tjestenina/Kuharica_tjestenina_files/image013.jpg

Adina-R.Ks
20-05-08, 20:17
http://naumovs.de/typo3/uploads/pics/kirsche.JPG

Ju solla me dek qershijat se ju vijn me shishem...

mentor*
20-05-08, 23:17
Pershendetje o rrushe, si te kam zemra a je mire...?
dhe une mire jam gjithashtu,vetem se kur nuk te shofe ty ne kete sofer diqe me tremb rrushe,hahahaha nuk ka lezet sofra pa ty,edhe se une jam e zonja e shtepis,ama per t'sherbyer dhe pergaditur ushqimet tani ju kam lene juve dyjave Ty Adina bashk me Henen..nese nuk ju vjen merzi une ju kam propozuar juve qe ju t'jeni zemra e kesaj sofre tani...:)normale qe do ta keni dhe perkrahjen time patjeter e uruar Adushe....:smile: me e mira vajze puntore me nje bujari te larte shqiptare...dhe shum fisnike... ju pergezoj dhe ju pershendes per pjesmarrje ne kete sofer dardanise..... qe te gjithe...mireardheshit kaloni qaste sa me te bukura....Jufalemnderit

gjithve respekt
Natyra

i nderuar natyra keto fjali perkdhelse te lutem mos i perdor se qika eshte e fejuar http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif......falm per mirekuptm

mentori

Adina-R.Ks
21-05-08, 07:39
i nderuar natyra keto fjali perkdhelse te lutem mos i perdor se qika eshte e fejuar http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif......falm per mirekuptm

mentori

Natyra te kerkpj falje ne mer te mentorit se vone me duket deri ky te kthehet nga puna e te te kerkon falje, se po e shohe se paska keqkuptu djali.
Mentor Natyra eshte femer o xhelozi im, e jo mashkull hahaha, jo kote thuhet se daashuria te verbon hahaha...

Adina-R.Ks
21-05-08, 07:49
Mengjesi per ju...
http://www.konditorei-horn.com/baeckerei/bilder/broetchen/broetchen_g.jpg
http://www.hochleitner.net/produkte/fotos/party/broetchen.jpg
http://www.gbiu.de/Hamsterkiste/Sachunterricht/Milch/glas2.jpg
http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/4/4f/180px-Orange_juice_1.jpg Ju beft mire...

lirik
21-05-08, 15:22
Sofra e bukur
*************

Xhelal Ferizi autori
****************
Sofren shtrue me shum tė mira
e shtruan vashat zemėrdlira
edhe gra qė jan bujare
kan shtrua djath e fli shqiptare
---
ajo natyra thonė e nisi
nanė bujare e njė grua fisi
hije i kishte puna e rendi
si ajo hana qė i shndritė shendi
---
dora e sajė si bereqeti
puna e sajė si valė prej deti
i ka tubue moshat shqiptare
kthye ma ka sofren bujare
---
thonė ka ftue prej diaspore
shum bilbila nė tokė arbnore
ka thirrė plavė ka thirrė guci
shkoder loken me malsi
---
thonė e kish kjo nji qehre hane
thonė ka thirrė mbi tokė dardane
sofer tė madhe paska shtrue
thue se yjet don me i ftue
---
ashtu i rrinte drita e ballit
si ajo hana nė ujė tė zallit
kur leht n'valė thyhet me lėvizė
kur lmon era me puhizė
---
penda ime u nisė me zemer
e' i 'ka nisė emėr pėr emer
troje nė emra e qytete
me i shkrua nė varg t' ksajė bardhaflete
---

bardhafleta qeshė si qielli
thue e shndrijnė nė faqe hana e dielli
u mbush rreze e germa e vija
thonė se u gzua qė u mblodh etnija
---
na u mbush sofra plot gastare
lanngje tė bukura ngjyratare
edhe tjera shum sherbete
po vlojn gra porsi zgjua blete
---
duart puntore si vetima
e mua mė rrjedhin vargu e rima
si pėr fli ku pjek tepsija
si pėr piten me mantija
---
pėr burek e petė e shije
me i pa shqipet si u ka hije
peta e mish tu mbshtjellė me palė
nuk ka pendė qė e thot me fjalė
---
as se thot arti i safirit
fjala e bardh e gjevahirit
hjeshėm vlon puna shėrbimi
se pėrshkruajn dot fjala e shkrimi
---
se natyra e adina
shkojn n' dy krah si gjeraqina
me ushqim qė e kan gatue
kahdo viset i kan ftue
---
kan thirrė mat e qamėri
tiranė kuks e peshkopi
vlorė e korqen manastirin
prizerenin vend ma tė mirin
---
gjirokaster e delvinė
kan thirr pejen bukurinė
gjakovė lulen e janinen
drenicė trimen e prishtinen
---
llap gollak e shalė mirditė
rugovė bjeshken bardh si dritė
edhe sharrin e qabratin
libohovė e lazaratin
---
vlorė flamuri e myzeqe
korqė e diber tiranė t' re
kan thirrė strugen me tropojė
shengjin lezhė e velipojė
---
vijn ulqini e tivari
mitrovica tokė me ari
vuqiterni e kaqaniku
elbasani prej qeliku
---
vjen tetova e gostivari
lushnja e puka si behari
tjera troje ne gurė e zalle
kruja trime me iballe

---
durrsi i vjeter i antikes
vjen krahina e qermenikes
martaneshi e dangllija
kahdo etnike vjen shqipnija
---
vjen saranda e vjen ksamili
arat e bardhė si karajfili
vjen himara tokė shqiptare
me kaninen qehlibare
---
vlon thonė festa e bukurisė
sofra e madhe e dardanisė
shtrua ėsh molla eportokalli
thonė n' bashkim vlojnė gurė e zalli
---
ngazllejn malet me qetina
shqipet shkojnė si gjeraqina
hije u ka shtati hareja
punojn gra e vasha tė reja
---
presin miq e dashamirė
shih adinen nji krahlirė
shpalon pet shpalon bylmete
shihe hanen me ballė flete
---
hije u ka porsi floririt
ai sherbim mbi dhe tė ilirit
nė fushė tė gjerė n' sofer dardane
BUKURINė E KAN PREJ ZANE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU'
VAZHDOJN VARGJET SHQIPTARE PER SOFREN DARDANE

lirik
21-05-08, 15:48
Sofra e bardhė e bujarisė
------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------------------------

me i pa langjet t' bukurisė
qė jan shija e vet hjeshisė
thue po derdhen drejt prej yllit
thua mjalt'bardhat derdhen pyllit
---
ose derdhet bardh ujvara
thue po shtrydhen shega a nara
thue po shtrydhet vet qershija
thua ka ardh n sofer mahnia
---
burrat ulur bari e fjera
po i rrethon n gjelbrim pranvera
edhe zėri i nder bilbila
rrushi i bardhė me kokrra e vila
---
dardha e rremit me erė dardane
shqipja e bardhė ajo gjuhė nane
vlon me gaz n' sofer shqiptare
fjala shqipe qehlibare
---
edhe kroni aty flet
gurgullima per tatpjetė
afer fushes te nji gjelbrimi
kundrojn zogjt ne majė t' nji blini
---
sofra vlon me gra e burra
vala ecė n currila e gurra
e bardhsija n qehre ujvare
tinguj t' kanges n' gjuhė shqiptare
---
vazdhon fjala e muhabeti
thue se vlojnė vet lumi e deti
thue se vlon etnija e arit
larg jehon gjuha eshqiptarit
---
sofra shtrue me shumė tė mira
me gratė bukura zemermira
e me vasha si zogusha

ndritshėm qeshin mali e fusha
---
dushku e mali e lajthija
n'gzim ka dalė thonė mbarė shqipnija
qiftelija ndjehet larg
kndon liriku thonė me varg
---
kputet pjeshka e zerdelija
permbi sofer vlon qershija
kputur rremit freskt me fleta
mjalti i arit vjen nga bleta
---
thonė sherbim e gzim kshtu s' ka
thue vet sharmi ktu ka ra

edhe arti i bukurisė
thue vet dielli ktu ėsht nisė
---
nė kto sofra thue shkrijnė shijet
leht po binin flladi e hijet
pritej vallja e qiftelija
lot prej gzimi nxjerr lirija
---
nė kto troje nė sofer bardhė
mbarė shqipnija paska ardhė
le tė nisin shtat tupana
le t'kndojn shqipet bashk me zana
---
goten tė gjith ju mos harroni
vet lirikut t 'ja cakrroni
jepni atij njė petė laknori
se nė dhe tė huaj malli e mori
---
e ka marrė malli me lot
trdihjet vjet po i bėhen sot
qė e harroj sofra shqiptare
mbet nė dhenat gurbetqare
---
sot kėt gzim e pret si deti
e shkruan nė art me valė poeti
pėr kėt sofer tė etnisė
tue pėrshkrue nė vargje t hjeshisė
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare

natyra
21-05-08, 19:05
Natyra te kerkpj falje ne mer te mentorit se vone me duket deri ky te kthehet nga puna e te te kerkon falje, se po e shohe se paska keqkuptu djali.
Mentor Natyra eshte femer o xhelozi im, e jo mashkull hahaha, jo kote thuhet se daashuria te verbon hahaha...

hahahahaha te falemnderit Adina moter,se m'paske nxerr prej krize..lol..

Jupershendes
Natyra

natyra
21-05-08, 20:09
Sofra e bardhė e bujarisė
------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------------------------

me i pa langjet t' bukurisė
qė jan shija e vet hjeshisė
thue po derdhen drejt prej yllit
thua mjalt'bardhat derdhen pyllit
---
ose derdhet bardh ujvara
thue po shtrydhen shega a nara
thue po shtrydhet vet qershija
thua ka ardh n sofer mahnia
---
burrat ulur bari e fjera
po i rrethon n gjelbrim pranvera
edhe zėri i nder bilbila
rrushi i bardhė me kokrra e vila
---
dardha e rremit me erė dardane
shqipja e bardhė ajo gjuhė nane
vlon me gaz n' sofer shqiptare
fjala shqipe qehlibare
---
edhe kroni aty flet
gurgullima per tatpjetė
afer fushes te nji gjelbrimi
kundrojn zogjt ne majė t' nji blini
---
sofra vlon me gra e burra
vala ecė n currila e gurra
e bardhsija n qehre ujvare
tinguj t' kanges n' gjuhė shqiptare
---
vazdhon fjala e muhabeti
thue se vlojnė vet lumi e deti
thue se vlon etnija e arit
larg jehon gjuha eshqiptarit
---
sofra shtrue me shumė tė mira
me gratė bukura zemermira
e me vasha si zogusha

ndritshėm qeshin mali e fusha
---
dushku e mali e lajthija
n'gzim ka dalė thonė mbarė shqipnija
qiftelija ndjehet larg
kndon liriku thonė me varg
---
kputet pjeshka e zerdelija
permbi sofer vlon qershija
kputur rremit freskt me fleta
mjalti i arit vjen nga bleta
---
thonė sherbim e gzim kshtu s' ka
thue vet sharmi ktu ka ra

edhe arti i bukurisė
thue vet dielli ktu ėsht nisė
---
nė kto sofra thue shkrijnė shijet
leht po binin flladi e hijet
pritej vallja e qiftelija
lot prej gzimi nxjerr lirija
---
nė kto troje nė sofer bardhė
mbarė shqipnija paska ardhė
le tė nisin shtat tupana
le t'kndojn shqipet bashk me zana
---
goten tė gjith ju mos harroni
vet lirikut t 'ja cakrroni
jepni atij njė petė laknori
se nė dhe tė huaj malli e mori
---
e ka marrė malli me lot
trdihjet vjet po i bėhen sot
qė e harroj sofra shqiptare
mbet nė dhenat gurbetqare
---
sot kėt gzim e pret si deti
e shkruan nė art me valė poeti
pėr kėt sofer tė etnisė
tue pėrshkrue nė vargje t hjeshisė
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare

````````````````````````````````
T'pershendes more mik
Tungjatjeta o lirik
tungjatjeta nder fise nder dhena
ndere poezi me vargje e renda
Edhe se je ne mergim
ne kete mire po e dim,
E ti mbaju si mbahet burri
Si Poet me zemer guri
me ate pend si biluri
qe po shkruan gjithe Etnise
O sa mire po i rendise
ren me ren i lexova
e me lote i lotova....
Qava Kosoven dhe Shqiperin..
Gjitha viset dhe Etnine.....
gjithe kah jen ato mbi dhe
ju ka ren malli per ne
therrasin malet therrasin bjeshket
therrasin zogjet therrasin detnet
Gjithe kah jen me lot lotojn,
per shqiptaret qe n'gurbet jetojn
kush kaqe shum na ka mallkuar
mos me mujt ne shpi me shkuar,
kush na dha, udhet e gurbetit...!
Mos ja pafte hajrin vetit
Kush gjithmon na trazoi
kush na ndau, na sakatoi
kusha kaqe keqe, na pergjoi
Paskem pas fatin e zi,
mos me u kanqur as ne liri.
Ku i ka shqipet,etnija....?!
ku i ka djemt, Shqiperija?
veshi keqe po me tingellon,
Bota fjalet poj ndryshon,
O fati yn, kah po shkon...?!
kah po shkojn bijt e shqipes,
kush po u ven thiken pas shpindes!
nuk po din per fat te vetin,
Udheve te botes, i ri e i vjetri
A do jemi ni here te lire
ne shtepin ton, per tu gedhire
mjafte me vuajtje e mjerime
Si n'roberi, si ne liri
Kurr pa pare diell, me sy!:mad:

shkroi
Natyra

Adina-R.Ks
21-05-08, 22:12
sonte po ju sherbej me akullore.
http://farm1.static.flickr.com/53/193372682_f7a8887466.jpg?v=0
http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/3065383/2/istockphoto_3065383_vanilla.jpg
http://www.strauss-bernd.de/1melone.jpg

natyra
22-05-08, 02:12
Adina puntore si bleta, shkon e vjen por si era.....:biggrin:
falemnderit per akulloret shum te fresketa...me pelqejn shum akulloret,po ne vendin ku jam une akoma seshte koha per to,lol, se ketu ben ftofte dhe ne vere pasha nan, hahahahahah

kurse une po ju sjelli disa gjera ushqimore shume te thjeshta,p.s.kushe ka nevoj per dajet,hahahaha ju befshin mire....:smile:

ju pershendet
Natyra
http://img212.imageshack.us/img212/6108/sofra9pq.jpg

mentor*
22-05-08, 14:46
sote une poju pregadite dreken se nusja ska kohe ka dale me sabah ne sheher haha

...qunu lani duart ..ju befte mire

http://www.adrianews.com/images/stories/reise_kultur/schlemmen/dalmatien_kche_9.jpg

natyra keto jon per TY ( kerkoj falje p.s. po spata faje jo... se syte mu terrun ne ate moment ) te befte mire

http://www.kochbaeren.de/Rezept/Grill-Haenchen_11_38.jpg

http://www.xxquell.de/images/getraenke_home8.jpg

Adina-R.Ks
22-05-08, 16:30
sote une poju pregadite dreken se nusja ska kohe ka dale me sabah ne sheher haha

...qunu lani duart ..ju befte mire

http://www.adrianews.com/images/stories/reise_kultur/schlemmen/dalmatien_kche_9.jpg

natyra keto jon per TY ( kerkoj falje p.s. po spata faje jo... se syte mu terrun ne ate moment ) te befte mire

http://www.kochbaeren.de/Rezept/Grill-Haenchen_11_38.jpg

http://www.xxquell.de/images/getraenke_home8.jpg

Natyra te falm per ushqimin, se une mora hangra nga sofra juaj, shume te shishme duart te lumshin.

Mentor lumja une per ty o rrush, edhe ushqim te mire na paske pregadit se ja une tani u ktheva nga qyteti dhe po ju sjell nje tiramisu, ju beft mire.
http://www.vollmersbakery.com/images/_DSC0006CS_6in%20Tiramisu%20Cake%20with%20slice.jp g

Adina-R.Ks
23-05-08, 20:20
Per te gjithe ju qe vizitoni kete sofer po ju sjell nje dark.
http://www.abnehmen-und-rezepte.de/wp-content/uploads/2008/02/fisch-und-gemuseragout.jpg
http://www.essen-und-trinken.de/uploads/thumbnails/0054/00000000054/310x310/GriechischerBauernsalat_e4fd7c9c64ed88d8b66ba07543 5adcea_griechischer_bauernsalat2.JPG
http://berlin.breakfast.nureinhobby.org/images/32.jpg

mentor*
23-05-08, 23:31
Per te gjithe ju qe vizitoni kete sofer po ju sjell nje dark.
http://www.abnehmen-und-rezepte.de/wp-content/uploads/2008/02/fisch-und-gemuseragout.jpg
http://www.essen-und-trinken.de/uploads/thumbnails/0054/00000000054/310x310/GriechischerBauernsalat_e4fd7c9c64ed88d8b66ba07543 5adcea_griechischer_bauernsalat2.JPG
http://berlin.breakfast.nureinhobby.org/images/32.jpg

um bafte mire...

...rrushe falimenderit shume

natyra
24-05-08, 01:45
um bafte mire...

...rrushe falimenderit shume

ncncncncn a veq si i ka pergaditur Adina jote,i ke zapu gjitha ti mentor'a?hahahahaha

e na tjeret me gishta ne goje,lol,hahahahah

p.s.pak shaka'a, kaloni bukur qe te gjithe....:smile:

jupershendes ne pergjithesi
Natyra

natyra
24-05-08, 02:45
"Kesaj ardhe shpreha deshiren me te madhe per ti sjellur, si dhe per ti kujtuar ketu,po ne kete sofer dardanise, ato troje shqiptare, cilat na jen jashte kufirit,:mad: p.s.duke pas parasyshe se akoma na duhet pun dhe guxim qe keto troje mos te mbesin gjate, jashte kufijve shqiptare....Forca vellezer dhe motra shqiptaro-shqiptar per nje Shqiperi te madhe......ne kemb i madh e i vogel,per lirimin e gjitha trojeve kombtare...nga Presheva Plave e Gusi deri ne Qameri....:smile:

JA Po e filloj ketu me nje pamje ARTISTIKE mbi PRESHEVEN e bukur KRESHNIKE.....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Presevo_Presheva_Serbie.jpg/800px-Presevo_Presheva_Serbie.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Presevo_Presheva_Serbie.jpg)

natyra
24-05-08, 03:09
Ja pra SHIFENI ketu kete GJIGAND SHQIPTAR se si hidhet ne bine si luan,thuaj se nuk kemi TRIMA dhe DRANGOJ qe BOTEN mahnisin....:smile:

Bini Djema shqiptar qendroni perball armikut,gjithmon ne Fitore..............:cool:

http://www.broadcastyoutube.com/watch?v=0onTaNFIbOY

http://www.youtube.com/watch?v=RbYjgNox8C0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=wrliMAp251Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=EVLgxzL2pbM&feature=related

Ju deshiroj disponim te kendshem....dhe mire se vini ne kete sofer te madhe dardane gjithe kombtare....Jufalemnderit

per te gjithe respekt
Natyra

natyra
24-05-08, 03:55
Ja keto grupmosha shum te talentuar/a thjeshte me shpirtin artistik te shqipatrit po nga Malesia e madhe,sa bukur hedhin valle, me veshen Simbolike Kombtare...Duke festuar diten e 1 Gushtit si Feste Tradicionale Plav&Gusi...Ju deshiroj argetim te kendshem,kaloni qaste sa me te bukura...:smile: Jufalemnderit

per te gjithe respekt
Natyra

http://www.youtube.com/watch?v=qxhCsSiMkOw&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=t7Of5Vsi1Yg&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=j7U-klELE5Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=es0uBQTfHHw&feature=related

e pse jo dhe keto bukuroshe mos te jen per argetimin tuaj......:)

prandaj mos mshefni bukurin e femres shqiptare....

P.s me pake mixs'a hahahahaha

http://i.ytimg.com/u/JEKLqGtMPKa5H8dpiADGAQ/profile_header.jpg (http://phobos.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewAlbum?id=280570794&s=143441)

natyra
25-05-08, 06:18
Dua qe te gjithve t'ju pershendes kombetarishte po ne kete sofer te dardanise per te cilen e kam hapur per te gjithe......pa dallime feje,nderkohe shfrytezoj rastin,e komentit pikerishte ne kete sofer te cilen e kam hapur ketu per te gjithe ata anetar/e qe jen te abonuar mbrenda ketij Forumi dardania.de...pikerishte ne kete sofer te tubuar vellezer dhe motra nga do jeni, kam ni lutje per te gjithe ata/o qe duan te ruajn kete Forum te larte Dardan qe te ngritin zerin kundraj atyre, qe pretentojn ta keqperdorin,kete forum me kete Emer te larte DARDAN...Ku jen me mija postime te ndryshme,nga gjithe ata/o qe kan marre pjese qe nga ndertimi i ketij Forumi e gjere me sot.
P.s.Une po shofe se ky Forum nuk eshte duke shkuar ne menyre te drejte,apo korrekte t'them....po nga vet ata qe po drejtojn kete Forum,dhe si ka mundesi kjo qe nga vet drejtuesit apo stafit si t'themi, qe te gjejn kohen,me zezat anetaret ne momentin duke postuar temen?p.s dhe hiqe ma large se sante ne oret e vona te pas mes nate,(isha ne Forum po te vetmit une dhe nje anetar apo vet drejtuesi i ketij Forumi),(qe s'dua te ceki Emrin apo pseodonimin per momentin)vetem nese behet dhe ma e nderlikuar setuata ne mes neshe?pastaj kam per te bere publike,po eshte ky njeri i cili dhe po me pergjon disa here neper tema duke me keqtrajtuar me fjale,hiqe pa i pas borgje gje,si ka mundesi te ndodhe kjo e tille?!
sa here po humbi shkrimet,per te cilat po bej mund,dhe po marre kohen per to,seshte e thane se kushe me shum,e kush me pak,eshte e thane per tu aktivizuar aqe sa mundem,dhe aqe sa dijm.
dhe sipas deshires natyrishte....
kurse une po shofe dhe tjera Forume shqiptare se si permbahen dhe se si ruhen pikerishte nga vet drejtues te Forumit ne krye me Stafin apo kshilletarin mund t'them.
Shofe se si jen te perforcuara dhe te ndertura fort,qe anetaret mos t'ken probleme ne postime,duke i humbur,dhe duke mbetur ne mes te udhes ne te klikuar,nuk e pranon postimin,sa here e kam len duke menduar se nuk e ka pranuar,dhe pastaj i shofe qe jan rendisur te njejta tema njera pas tjetres,hiqe pa dashur!(dhe sa here me kan humbur,dhe eshte dashur prap te shkruaj)une nuk po marre veshe nga keto sende,une jam dhe ne Forume tjera,gje qe nuk ka probleme ne asni gje,edhe te hasish ne probleme diqka?te jepet mundesija me rregulluar prap diqka.
kurse ketu nga ky Forum dardan,nuk shofe asni gje te mire, me vjen keqe shum qe po shprehem,por e di se e kam plotsishte te drejte....dhe besoj qe shume jen ata/o qe po hasin ne te tilla probleme,madje dhe shpesh humb Forumi qe shanc nuk ke per tu kyqur ne Forum.
si ben kjo? as kjo nuk me ka ndodhur nder te tjera Forume, kurse e ke fjal kalimin dhe nikun ne regjister,dhe nese?dhe nese e harron fjale kalimin,lejmrohesh permes addresse qe ke dhen, dhe menihere te dergohet tjetri...dhe kyqesh pa as ni problem ne Forum.
por ta bllokuar postimin dhe per mos t'len te kyqesh,mbrenda sekundave ne Forum, mua po me ndodhe ne ket Forum,pikerishte flase per vete,dhe mu ka ba ves qe po gjurmohem gjate postimeve,dhe po zezatem po nga vet ata/o qe drejtojn Forumin!
Luas stafin,luas ata/o njerez qe drejtojn kete Forum qe t'me thon drejt se nuk deshirojn qe te jem anetare e ketij Forumi,thjeshte jen te lire te zgjedhin njere,o publike o private...ku t'duan, vetem t'me thon drejt per drejt,dhe mos behen, sikur nuk e bejn nje gje te tille!
Per faktin se nuk me pelqejn lojerat, dhe as qe deshiroj te luaj me diken.
thjeshte jemi njerez dhe dua te merremi vesh si njerez,pa ironi pa pretendime.
Forumi eshte per te gjithe, dhe duhet trajtuar njelloje te gjithe ata/o qe jen mbrenda Forumit.

kaqe per sonte,kerkoj falje nga gjithe ata/o qe kan respekt ndaj meje...qe nese e kam tepruar me ket koment,meqse mendoj se pergjegjes duhet te jen ata/o qe drejtojn Forumin.

u jam mirnjohese....

sinqerishte
Natyra

Adina-R.Ks
26-05-08, 08:19
Mengjesi per ju, ju beft mire.
http://www.debuurnbaecker.de/images/produkte/snacks/02g.jpg
http://www.freshcup.de/Zumex/orange_saft_glas.jpg

Buqja_ch
26-05-08, 08:35
Mengjesi per ju, ju beft mire.
http://www.debuurnbaecker.de/images/produkte/snacks/02g.jpgAdina sa shumé kafe pina sot njé pjes po e marr spo mundem te priti ahahaa
flm po e shishme qenke ....paq gjithmoné

Dreni30
26-05-08, 09:09
Erdha ketu ne kete sofer te dardanise qe te shof bukurite qe jane ketu. Me te vertete shume te mira e mahnitese, por edhe te nevojshme per ti shikuar.
E nderuar natyra ju pershendes dhe njeherit qe kjo teme te jete sa me e bujshme me shume cka nga jeta e jone.
Shikova ketu shumecka qe mu knaq syri e sidomos disa treva qe i kishit sjelle ketu pamjet e tyre. Te flm.
E lexova edhe mllefin tend te shprehur per forumin, por nuk je e vetme se keto probleme i ka dardania qe sa kohe.
Mbetem me shprese se nje dite me kohen do te tejkalohen.
Me rrespekt per ty
Dreni.

Dreni30
26-05-08, 09:10
Mengjesi per ju, ju beft mire.
http://www.debuurnbaecker.de/images/produkte/snacks/02g.jpg
http://www.freshcup.de/Zumex/orange_saft_glas.jpg

Adina te flm. shume per kete mengjes te pergatitur per ne. Te lumshin duart dhe te gjetshin te mira ne cdo hap te jetes tuaj.

Adina-R.Ks
26-05-08, 15:42
Buqe te beft mire, nuk ke pas nevoj te presesh se jane bere per te gjithe, ju beft mire dhe me vjen mire qe erdhet ne kete sofer Dardane.

Dreni i uruar qofsh dhe ju beft mire, kame knaqesin te jemi bashk ne sofren Dardane dhe kudo tjeter qe na takon jeta.

Adina-R.Ks
26-05-08, 15:48
Po ju sjell disa pije per tu freskuar, dhe aty ku eshte ftoht ka edhe ēaj per tu ngrohur, ju beft mire.
http://www.aquaselect.de/en/bilder/wasser_getraenke.jpg

Adina-R.Ks
26-05-08, 16:01
Oqeaj keto po ti sjell ty, po mos i pi vetem se jane te serveruar edhe per miqt tu.
http://beer.trash.net/img/beers/2125.jpg
http://www.gerber-fleisch.ch/05sortiment/sortiment-Dateien/image_sortiment_oliven.jpg

Oqeani
26-05-08, 16:15
Oqeaj keto po ti sjell ty, po mos i pi vetem se jane te serveruar edhe per miqt tu.
http://beer.trash.net/img/beers/2125.jpg
http://www.gerber-fleisch.ch/05sortiment/sortiment-Dateien/image_sortiment_oliven.jpg

Flm Adina , po po , po e shoh se jane dy gota ...

natyra
27-05-08, 04:06
Erdha ketu ne kete sofer te dardanise qe te shof bukurite qe jane ketu. Me te vertete shume te mira e mahnitese, por edhe te nevojshme per ti shikuar.
E nderuar natyra ju pershendes dhe njeherit qe kjo teme te jete sa me e bujshme me shume cka nga jeta e jone.
Shikova ketu shumecka qe mu knaq syri e sidomos disa treva qe i kishit sjelle ketu pamjet e tyre. Te flm.
E lexova edhe mllefin tend te shprehur per forumin, por nuk je e vetme se keto probleme i ka dardania qe sa kohe.
Mbetem me shprese se nje dite me kohen do te tejkalohen.
Me rrespekt per ty
Dreni.

Gjithnje qofshe i rrespektuar dhe faqe bardhe...Si i tille ne fjale,dhe ne shoqeri i nderuar Dreni....:smile:Jufalemnderit
Prandaj,kam nderin si dhe kenaqesin me te madhe per ty dhe per gjithe ata/o qe shprehin deshiren per t'marrur pjese mbi temen e hapur nga une,po ne sofer dardane...Prandaj ishte nder e imja qe mora kete hap, pikerishte per hire te Forumit me Emrin Dardani...vetem, e vetem per ta ngritur kete Emer te vjeter dardan per te cilin kisha kenaqesin qe kur u bera si pjese e ketij Forumi te madhe,mu ne mesin e gjithe bashkatdhetarve shqiptaro-shqiptar....natyrishte se mund t'jen disa mosmarrveshje,kete dhe e kam pritur,sepse jemi me mija anetar/e nga qdo vndet dhe trojet shqiptare te mbledhur ketu,p.s.jo se dua t'them qe une jam perfekt ketu,megjithse mundohem tu iki disa pretendimeve,qofshin dhe ironi ato...! edhe se shum gjera ndoshta nuk me pelqejn,por e di se nuk jam ketu qe t'me pyesin mua per to? thjeshte ky eshte Forum per te gjithe...edhe se askush nuk merre pergjegjesin e tjetrit,por se cili/a mundohet qe diqka te krijoj te vetem ,te mire apo te keqe,eshte e drejte personale,qofte dhe ajo individuale....megjithate une mendoj se STAFI drejtues i ketij Forumi....duhet t'ken me shume,perkujdesi dhe mirembajtje,mbi posimet e anetarve,dhe cilat jen te nevojshme per ti len e cilat jo?e ni paralajmrim ne menyre qe per mos t'mbetet askush jashte gardhit,apr ditur se ka po i shkojn postimet? p.s.(mund'jen dhe probleme elektronike)por jo krejt.
kaqe ishte o mik,dhe njihere te falemnderit per fjalet ne respekt...dhe miresevini ne sofer dardanise...u jam mirnjohese per te gjithe....

me shum respekt
Natyra

.. kesaj radhe po ju sherbej me qaja,veqse kujdes se jen te vala, dhe mos me leni mua fajtore per kte,hahahahha
me pak shaka'a...kaloni qaste sa me te bukura...:smile:
http://farm3.static.flickr.com/2366/2022191787_8a291ccc90.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2366/2022191787_8a291ccc90.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2366/2022191787_8a291ccc90.jpg
keta qaja shkojn per gjithe shoqerin e kesaj sofre...ju befshin mire,per ndermjet mund te sherbeheni dhe me nga pjese qekullade sipas shijes tuaj....jufalemnderit he mirembeteshit e te gjithe.... NATYRA ME ZEMER SHQIPTARE GJITHNJE ME JU NE SOFER DARDANISE....:smile:
http://www.designnewcastle.co.uk/portfolio/illustration_jrc_sweets_large.jpg

mentor*
27-05-08, 14:45
natyra qaji shume i mire ishte,une i pina kater qaja , falm ....

....uredheroni ja solla disa llojesh torte ju befte mire

http://www.amatosbakery.com/images/Torte.JPEG

natyra
27-05-08, 16:17
natyra qaji shume i mire ishte,une i pina kater qaja , falm ....

....uredheroni ja solla disa llojesh torte ju befte mire

http://www.amatosbakery.com/images/Torte.JPEG
Falemnderit mentori,dhe miresevini gjithnje...ne sofer dardanin,e shtruar per te gjithe...
P.s.duket se gjitha specialitetet e botes i paskeni sjellur ne kete sofer te madhe dardane.....shum te lezetshme, sa romantike qe duken,syt mi moren pasha nan:smile:p.s gjynah per t'jau prishur stilin'a hahahaha,thua se i paska krijuar vet natyra,lol!....:cool: te falemnderit Mentori per keto punime,te luamshin duart..p.s.kam frige se ia paske kalua Adines kesaj radhe,por besoj se nuk do gjelozon ajo,:smile: prandaj jeni mirseardhur gjithnje ne sofer dardanin...per faktin se jeni bere si pjese ne aktivitete koheve te fundit, mbi sofer dardanise....Jufalemnderit kaloni qaste sa me te bukura,ne familje shoqeri, dhe me gjere...gjithe te mirat

me shum respekt
Natyra

Brahim Pit
28-05-08, 20:57
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė.

e bravo henna se ne vend po t'i qoj mesitet nese din me gatu fli me saq :biggrin:

Adina-R.Ks
28-05-08, 23:18
Te dashur miq dhe mikesha po ju sherbej me shampanje me rastin e ndarjes se shperblimit "Cifti me i mire" Adina_R.Ks^mentor.
Gezuar.
http://www.chessbase.de/2004/ihem/schluss/Sekt.jpg

Urata
28-05-08, 23:26
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HėNna
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė


e bravo henna se ne vend po t'i qoj mesitet nese din me gatu fli me saq :biggrin:


oh, ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh sa m'ka marre malli per fli saēi...!

LuLjaa
29-05-08, 00:02
O vec ngopu e mbushi britė se vetė e gatuj edhe saqat i eni ska problem, vec ndjenu mirė ju. :tongue:


http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija/thumbs/08%20Abdecken%20der%20Flija.jpg

ivv , ivv HėNna krejt ndryshe t'kam paramendu hahahaha
e keshtu koke aa, po edhe e zoja moj ti ani tu qit fli eu lakmi pot marr tybe :) :D

LuLjaa
29-05-08, 00:05
Te dashur miq dhe mikesha po ju sherbej me shampanje me rastin e ndarjes se shperblimit "Cifti me i mire" Adina_R.Ks^mentor.
Gezuar.
http://www.chessbase.de/2004/ihem/schluss/Sekt.jpg

Hajdee Urimee shoqja Adina
Ishalla keni fat e jete te lumtur me mentori
edhe pse nuk e pi keta po ja pe marr nje s'po ta kthej sa me festu kete qift te Ri ... :smile:
Faleminderit e rrnofshi ..

HėNna
29-05-08, 00:27
Pėr kėtė sofėr tė madhe dhe pėr juve njerzė tė mirė:

http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00091_spinach_burek.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00092_corn_flour_pite.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00093_burek.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00095_burek_circle.jpg

Adina-R.Ks
29-05-08, 00:27
Hajdee Urimee shoqja Adina
Ishalla keni fat e jete te lumtur me mentori
edhe pse nuk e pi keta po ja pe marr nje s'po ta kthej sa me festu kete qift te Ri ... :smile:
Faleminderit e rrnofshi ..

Falm per respektin, ju beft mire.

HėNna
29-05-08, 00:28
http://gorazde-x.com/datas/users/1-bosanska-avlija.jpg

Adina-R.Ks
29-05-08, 00:29
Pėr kėtė sofėr tė madhe dhe pėr juve njerzė tė mirė:

http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00091_spinach_burek.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00092_corn_flour_pite.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00093_burek.jpg
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00095_burek_circle.jpg

HeNna duart te lumshin moter, leng gojes po me shkon sa te shishme.

HėNna
29-05-08, 00:37
Adina eja ndihmom ti pjeku keto pete me maru byrek.:tongue:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:7fF_nQ0BMjasWM:http://bp1.blogger.com/_Mfzb2FYkqDg/RrDTs24MAhI/AAAAAAAAAh0/c46c5QrJ_E0/s320/baka%2B006%2B(Small).jpghttp://yummania.files.wordpress.com/2007/03/canon-resimleri-855.thumbnail.jpg

(http://bp1.blogger.com/_Mfzb2FYkqDg/RrDTs24MAhI/AAAAAAAAAh0/c46c5QrJ_E0/s320/baka+006+(Small).jpg)

LABI
29-05-08, 00:51
Pėr kėtė sofėr tė madhe dhe pėr juve njerzė tė mirė:
http://www.albanianyouthaction.org.uk/photos/CNV00095_burek_circle.jpg


phaaaa , qite rrethenik , pitenik , perpeqenik , a si i thojneee , ja paske qelluu , ... VEq edhe nje legen kos qe na del yndyra prej syve :biggrin:

Adina-R.Ks
29-05-08, 00:57
Adina eja ndihmom ti pjeku keto pete me maru byrek.:tongue:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:7fF_nQ0BMjasWM:http://bp1.blogger.com/_Mfzb2FYkqDg/RrDTs24MAhI/AAAAAAAAAh0/c46c5QrJ_E0/s320/baka%2B006%2B(Small).jpghttp://yummania.files.wordpress.com/2007/03/canon-resimleri-855.thumbnail.jpg

(http://bp1.blogger.com/_Mfzb2FYkqDg/RrDTs24MAhI/AAAAAAAAAh0/c46c5QrJ_E0/s320/baka+006+(Small).jpg)

Ketu me ke jame , une po ti thalloj.
http://cache.virtualtourist.com/1/3117147-Byrek-Pogradec.jpg

Urata
29-05-08, 02:09
http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija/thumbs/08%20Abdecken%20der%20Flija.jpg


Tė lumt oj HėNna, boll e zoja qenke...! Foto t'vitit e kisha zgjedhe...

natyra
30-05-08, 04:09
...Me vjen shum mire,qe gradualishte po i shtohen vizitor/e po sofer dardanise....ju luamshin duart dhe kembet,dhe mire se keni ardhur,dikush per t'sherbyer, dikush per t'ushqyer,dikush per t'dhen vlersime ne punime...prandaj shprehi deshiren qe t'ju pershendes ne pergjithesi si zonje e kesaj sofre te vjeter dardane....mire ardheshit dhe herave tjera...Jufalemnderit

per te gjithe respekt
Natyra


Ndaj shprehi deshiren qe t'ju shoqeroj me nje keng kenduar nga kengtaret,Angjela Peristeri dhe Cani Mos me harro....kushtuar rinise...:)
http://youtube.com/watch?v=Z8rL-0ULopc&feature=related

Ja dhe me kengen Qapkene-kenduar nga Adrian Gaxha..ps..kushtuar te rinjeve...
http://www.youtube.com/watch?v=cUYgeHqmGA8&feature=related

Dhe me disa Kenge Labe Yliria shoqerohuni sipas deshires juaj...kaloni qaste sa me te bukra...:smile:
http://www.youtube.com/watch?v=tJCU0HOe3DI

jadore
30-05-08, 23:38
... kuuu , qka ja paskem bo vetit nje supe te mire prej perimeve ,.... qatje po i lekam kuzhinjeret e restoranteve..

natyra
31-05-08, 05:13
Mire se paske ardhure ne kete sofer DARDANE moj e nderuara Jadore..P.s.po ku late ate supe moj? aqe shum qenke untu dhe ti qy, veqe per veti,ani de te befte mire...meqse mos hezito qe te vini dhe herave tjera, dhe si Moderatore te takon nje shperblim ne ket Sofer Dardanise....:smile: mire se DO vini qe te gjithe...

me nder dhe respekt
Natyra

lirik
31-05-08, 20:02
Mua mė pėlqen laknori lėng me djath me speca pak tė sert mandej mė pėlqejnė specate kosoves tė fėrguar nė voj mė pėlqejn domatet eziera tė fėrguara me speca e me qepė
mė pėlqen rasoji laknat mė pėlqen pitja me djath bureku dhe mė pėlqen pasuli i kosoves
nė veksh me u zie nė dru ndryshe jo me u zie nė rrymmė nuk mė pėlqen vetėm nė dru si dhe mė pėlqejn turrshitė shum#
POR EDHE PIZAT VEQ JO TURLIFAR PIZASH POR DISA Qė JAN SHUM TE SHIJSHME
EDHEE Mė PėLQEN QORBA ME PATATE
PREJ ėMBėLSIRAVE NUK JAM FORT MARAKLI ME PERJASHTIM TE DISAVE
PO MBI Tė GJITHA Mė PėLQEN BOZA DHE LIMONADA E KOSOVES Qė DIKURė E KAM PI SHUM NEPER ėMBėLTORE

lirik
31-05-08, 20:04
Picat mė pėlqejnė flija mishi i terur

natyra
31-05-08, 21:54
Ni pershendetje dhe nje mireseardhje per mikun tim te vjeter Poet...z.Xhelal Ferizi...miresejugjeta pran sofer dardanise....kam nderin qe te sherbej me disa nga ushqime te preferuara sipas shijes qe paskeni kerkuar ketu ne ket sofer te madhe dardanise...kalofshi qaste te mrekullueshme ne mesin e te gjithve...Jufalemnderit dhe gjithe te mirat

me shum respekt
Natyra

Fillimishte po te sjelle nga nje kafe shqiptare..eja dhe ulem ti pijm bashk ketu ne kete sofer virtuale,p.s.uroj qe dhe ne realitet do i pijm ni dite o mik ne mesin familjare....:smile: Prandaj Uroj qe t'keni shendetin dhe familjen..ndjefsha t'miren nga do qe jeni....Jufalemnderit
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/4/44/Kafe_shqiptare.jpg/250px-Kafe_shqiptare.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Kafe_shqiptare.jpg)

http://bp0.blogger.com/_UZEWzlq4HnE/R6opv139aVI/AAAAAAAABCM/pGtVlJB7-Ak/s400/IMG_8428.JPG


http://bp0.blogger.com/_UZEWzlq4HnE/R0BtYH_6GzI/AAAAAAAAA9Q/cAiR7Df56mQ/s400/IMG_7880.jpg

selvija
31-05-08, 22:30
Kete kohe qita disa vez me zi,,dhe solla ketu ne sofer dardanis ,,
http://www.avoin.helsinki.fi/opetus/materiaalit/ravitsemustiede/images/munat2.jpghttp://www.elisa.net/ruokajaviini/pics/resepti/juusto_01.jpg

lirik
01-06-08, 05:20
O shum tė falemidnerit Natyra pėr tė mirė e gzime ishalla pijm gjithmonė e veq gzime paqin trojet shqiptare e te gjith ne .
Tė faleminderit ty qė ke shtruar kė sofer bujare shqiptare ishala po e gzojm nė kosovėe po na knaqet ky shpirtė ndoj her se qe besa mjaft vuajti ky popull shalla i lutem zotit po i buzqesh fati tash e mbrapa ishalla neper sofra e dasma knaqemi ishalla i lulzon jeta e bukuria e hamronia kti populli
sa per ndejat dhe sofrat e viziten neper trojet shqiptare qe besa do tė mė ishte knaq shpirti se i perjetova disa nga ato mbas vitit 2000 por rrallė njiher ne vit po mė duket rrallė dhe shkurt mandej edhe shum veshtir me i bashku tė gjith shoqerin e vjeter se shum tė shperndarė neper botė e me shum halle nuk po qėllojn bashk asnjiher largsi te medha distanca neper shtete dhe nuk po kan te gjith pushime sa bukur do te ishte te takohemi te gjith nji dit ne sofren shqiptare eh jet o jetė po qe qenka shkruar kshtu te jetoj te shperndarė gjithkah botes
Ishalla brezat qe vijn jetojn mirė e me fat se brezi yne boll vuajti edhe t parėt tanė vuajten tė shkretet nga bishat pushtuese shekullore dhe perjetuan edhe ata por tash po na buqesh ngapak liria e fati si duket

lirik
01-06-08, 05:23
Po selvi paske qit vezė tė ziera qe besa dikurė nė kosovė shum i kam dasht por ktu ne perendim
nuk me shijojn si diur ne kosovė nuk e di pse por mir paske bė megjithat tė pėrshėndes nė kėt sofer e nderuara selvije

lirik
01-06-08, 05:26
Natyra edhe voji i ulirit tash mė shijon edhe ulliri qė dikur nuk me ka shijuar fort ushqimet nė kosovė
dhe nė shqipri jan shum tė mira shum tė shishme ka shum specialitete tė mira po a keni menduar kush po paguan per ket sofer e gjith kto shpenzime

Urata
01-06-08, 14:00
Ne radhe te pare ju pershendes ne pergjithesi...
Ndaj,vendosa per t'hapur kte tem,
kushtuar Sofer Dardanise...:smile: duke besuar se jame e mirepritur per kte hap qe mora para gjithe anetarve dhe stafit drejtues gjithashtu....Jufalemnderit ne mirekuptim

Dhe njihere pershendes Stafin drejtues si dhe gjithe anetaret e ketij Forumi dardan...Ngrohtesishte ftoje gjithe kombin shqiptar nga do qe jemi vellezer&motra nga do dhe ku do mik&mikesha&dashamir/e&shoqe/ri miresevini ne sofer e dardanise...Aktivizohuni mblidhuni qe te gjithe,behuni optimiste t'jeni pran njeri tjetrit,ne ditet e mira dhe ato te veshtira,shtrini doren e pajtimit,ngreni dodhin,ne sofer dardane....buke e krype e zemer te bardhe si tradite qe na lane te paret tan gjysher&stergjysher..!!

************MIRESEVINI NE SOFER DARDANIA***********
*********MERRNI MOS KURSENI JU BAFSHIN MIRE*******
*******NGA NATYRA ME JU DHE PER JU PER TE GJITH******
http://www.ceeol.com/aspx/getbinary.aspx?id=7baa68f8-d87b-4c99-a1f8-765ba5e9755e

http://img232.imageshack.us/img232/3161/19582278640fda8ff3b2hn3.jpg


kuku perpak me honger ju krejt kete fli, e mos me tregue...! ju zuna...! Pa u ul nuk e la edhe te gjitha pjeset e pjekura shume mi hidhni mua...! Do t'pres edhe derisa t'pjeket pitja me rrathe e Selvijes, do kose delesh, edhe une ju le rehat pastaja...

mentor*
02-06-08, 22:31
http://www.forumivirtual.com/attachments/viset_shqiptare/14293d1190502124-sofra_kosovare-fli.jpg

Ju bėftė mirė.


hena falm shume se e paske pjek si me diell durt te lumshin...se une poja nisi


bismalah
http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija/thumbs/14%20ein%20Geniesser.jpg (http://web.whosting.ch/maxlehmann/2007-kosovo/images/flija/slides/14%20ein%20Geniesser.html)

selvija
02-06-08, 22:32
kuku perpak me honger ju krejt kete fli, e mos me tregue...! ju zuna...! Pa u ul nuk e la edhe te gjitha pjeset e pjekura shume mi hidhni mua...! Do t'pres edhe derisa t'pjeket pitja me rrathe e Selvijes, do kose delesh, edhe une ju le rehat pastaja...
Urata ja vlen te ulesh ta hash Flij se pe mban kete sofer me gjitha te mirat e zotit qe ka sjelle ,,zoti mos na lashte pa buk e uje,,
qe edhe kosin ulu ha qetsi deri sa ngihesh ,,e nese len pak du me ardh me te bo shoqri se disi se kam uri edhe pse hangra pak,,,por nganiher po hup shum energija vetem me shiku se qka ka ne frigorifer,,
http://www.diwinetaste.com/html/dwt200410/images/Yogurt.jpg

natyra
04-06-08, 18:07
Si ju kam kendej te nderuar bashkaatdhetar/e shoqeri miqe dhe musafire te nderit shqipetar/e...Ju pershendes dhe ju uroj mirseardhje po ne ket sofer daradnise...kam kenqesin si dhe nderin qe te gjithe te jeni mire dhe te keni shendetin dhe harmonin ne familje dhe me gjere...Jufalemnderit dhe mirembeteshit qe te gjithe....p.s. kerkoj falje,nese nuk dukem kendej per disa dite...me porosin qe te jeni sa ma aktive mbi kete sofer te bekuar dardane...ndaj mos ngurroni qe t'kontriboni se kush nga pak me gjera te ndryshme ushqimore per veten dhe per shoqerin...disponim te kendshem

per te gjithe respekt
Natyra

...Me lejoni qe t'ju shoqeroj me kengtarin Zef Beka kushtuar Gurbetqarve.....me kengen porosia e nenes.... p.s.me pak (emoncione),
http://verteta.wordpress.com/2008/06/02/zef-beka-porosia-e-nenes/

http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/a-zlighters_2000_364333362 (http://www.elighters.com/cofili.html)http://www.cubancrafters.com/images/cigars/cc/thumbs/VEGAS-TORPEDO-NEW.jpg (http://www.cubancrafters.com/products.php/item_id/11) p.s. nese dikush pin duhanin po ua la paqeten me gjithe fitil,ndizeni nga ni cigare,se une e mbusha shpuzoren, :mad:
http://www.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2006/02/stop-duhani.jpg

natyra
04-06-08, 18:27
http://www.youtube.com/watch?v=CYxfmKeTxEs&eurl=http://www.shoqni.com/showthread.php?t=2783

Ja dhe nje per disponim te rinise...vallzoni kendoni,mos pritoni te gjithe se bashku... shoqeruar nga kengtari Zef Beka

http://www.youtube.com/watch?v=ahrdrkHeQNY&feature=related

ps..pak per plakun dhe nusen...:)


gjithe te mirat
Natyra

natyra
04-06-08, 19:25
.....Ja ketu permes kesaj video prap me nje kenge po nga kengtari Zef Beka NGA MALSIA me ni za te theksuar ARTI kushtuar "Ushtris Qlirimtare te Kosoves"UQK-es.....Ju uroj disponim qe te gjithve....Falemnderit

http://www.youtube.com/watch?v=OCc3fkFy-28&feature=related

Ja dhe hymni i kenduar nga UQK-ea...ne vitet e ishe luftes 1998-99-tes kushtuar KOSOVES....Nga I Ndjeri Presidenti Dr.Rugova.LAVDI PAST
p.s. A seshte per te ardhur keqe sot,qe ky hymn u refuzuar, nga ATA lokalista, qe kan marre pushtetin ne dor sot...:confused:

http://www.youtube.com/watch?v=GdHlzsttNPo&feature=related

...ketu kendon kengtarja me zerin e theksuar malsore Dava Gjergji kushtuar-Zahir Pajazitit...LAVDI PER DESHMORIN/ET....

Mbahu Dardani.......Mos harro TRIMAT qe ke dhen per LIRI....LAVDIIIIIIII

Me nderime
Natyra

Adina-R.Ks
04-06-08, 23:30
Si ju kam kendej te nderuar bashkaatdhetar/e shoqeri miqe dhe musafire te nderit shqipetar/e...Ju pershendes dhe ju uroj mirseardhje po ne ket sofer daradnise...kam kenqesin si dhe nderin qe te gjithe te jeni mire dhe te keni shendetin dhe harmonin ne familje dhe me gjere...Jufalemnderit dhe mirembeteshit qe te gjithe....p.s. kerkoj falje,nese nuk dukem kendej per disa dite...me porosin qe te jeni sa ma aktive mbi kete sofer te bekuar dardane...ndaj mos ngurroni qe t'kontriboni se kush nga pak me gjera te ndryshme ushqimore per veten dhe per shoqerin...disponim te kendshem

per te gjithe respekt
Natyra

...Me lejoni qe t'ju shoqeroj me kengtarin Zef Beka kushtuar Gurbetqarve.....me kengen porosia e nenes.... p.s.me pak (emoncione),
http://verteta.wordpress.com/2008/06/02/zef-beka-porosia-e-nenes/

http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/a-zlighters_2000_364333362 (http://www.elighters.com/cofili.html)http://www.cubancrafters.com/images/cigars/cc/thumbs/VEGAS-TORPEDO-NEW.jpg (http://www.cubancrafters.com/products.php/item_id/11) p.s. nese dikush pin duhanin po ua la paqeten me gjithe fitil,ndizeni nga ni cigare,se une e mbusha shpuzoren, :mad:
http://www.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2006/02/stop-duhani.jpg

Pershendetje Natyra kudo qe je dhe me kedo qe shoqerohesh, ju uroj edhe une te keni shendet ne radh te pare dhe koha te jet duke ju ecur sipas planeve tuaja.
Po ku ja qellove e nderuar me keto cigare se hiq merak nuk i kame ti shohe e lere me ti pi dikush.
Natyra nuk ka problem do jem une kohe pas kohe ketu, po tani e dine se edhe une nuk kame shume kohe te jem ketu.
Sonte per te gjithe ju po sjell dredhza, ju befshin mire.
http://sport.ard.de/sp/komponente/bildergalerie/tennis/200306/img/wimbledon4.jpg

Urata
05-06-08, 00:17
Urata ja vlen te ulesh ta hash Flij se pe mban kete sofer me gjitha te mirat e zotit qe ka sjelle ,,zoti mos na lashte pa buk e uje,,
qe edhe kosin ulu ha qetsi deri sa ngihesh ,,e nese len pak du me ardh me te bo shoqri se disi se kam uri edhe pse hangra pak,,,por nganiher po hup shum energija vetem me shiku se qka ka ne frigorifer,,
http://www.diwinetaste.com/html/dwt200410/images/Yogurt.jpgoh, ohhhhhhhhh t'lladitka loqken...! mu shtua edhe me apetiti qe selvija do haje bashke me mua...! te dhashte zoti bereqt, paq e shtrofsh gjithemon per t'mira selvije...!

E zoja e kesaj sofre shume fisnike/bujare andaj edhe bereqeti i bollshem!

natyra
07-06-08, 18:17
oh, ohhhhhhhhh t'lladitka loqken...! mu shtua edhe me apetiti qe selvija do haje bashke me mua...! te dhashte zoti bereqt, paq e shtrofsh gjithemon per t'mira selvije...!

E zoja e kesaj sofre shume fisnike/bujare andaj edhe bereqeti i bollshem!

P.s.fatkeqsishte se nuk ia paskeni cekur Emrin,zonjes se kesaj sofre,andaj do jem kurreshtare moj Urata, qe te di se cila na qenka pikerishte?...:smile:

me respekt
Natyra

natyra
08-06-08, 20:55
...Ejani ketu ketu,ne sofer Dardanin...
Festojm ketu ketu,per gjithe rinin
Punojm ketu ketu,per vendin dhe ardhmerin
Kendojm ketu ketu,per gjithe shqipetarin
Te bashkohemi ketu ketu,per t'ndertuar Dardanin
Te mbajm dhe ta ruajm te bukuren lirin...

Nga zemer ju uroj te gjithve disponim....:smile: Natyra


Duke ju shoqeruar me YJET E KENGES Shkurte Fejza&Shyhrete Beluli&Remzije Osmani-si dhe Motrat Mustafa Mahmut Ferati-si dhe Violeta Kukaj&Meda...qe te gjithe jen adhuruesit e mij....ni mbremje te kendshme...:smile:

http://www.youtube.com/watch?v=VPRJwXRwmSA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VPRJwXRwmSA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VPRJwXRwmSA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VPRJwXRwmSA&feature=related

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1385671#post1385671

natyra
08-06-08, 21:20
http://www.youtube.com/watch?v=XWWhHFabB_Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=69TYoOD0fHs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8incYZTAdyo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bGnkJAdvrRk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=iByLbXDGTVg&feature=related

Argetohuni ketu ne sofer dardanin... mirsevini qe te gjithe....me ju dhe per ju...NATYA :smile:

http://www.galeriashqiptare.net/albums/userpics/10067/normal_natyr.jpg (http://www.galeriashqiptare.net/displayimage.php?pid=15338&fullsize=1)
******************N*A*T*Y*R*A****************

Dreni30
08-06-08, 23:36
http://www.youtube.com/watch?v=XWWhHFabB_Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=69TYoOD0fHs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8incYZTAdyo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bGnkJAdvrRk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=iByLbXDGTVg&feature=related

Argetohuni ketu ne sofer dardanin... mirsevini qe te gjithe....me ju dhe per ju...NATYA :smile:

http://www.galeriashqiptare.net/albums/userpics/10067/normal_natyr.jpg (http://www.galeriashqiptare.net/displayimage.php?pid=15338&fullsize=1)
******************N*A*T*Y*R*A****************

Natyra nje flenderim nga une e ke ketu per te gjitha keto zbukurime qi i bene kesaj dhome te bukur, qofsh me nder gjithemone.

Adina-R.Ks
09-06-08, 22:24
http://tkfiles.storage.live.com/y1pYpY-q1ra4JeBp_ObSYJ0-kC4VIOL_FfH8R6RyVAP1DofZ3_Gt7PGSNV_9gQPUHuOAwrDaT4 HWkI
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Joghurt.jpg/250px-Joghurt.jpg

Rrush nuk te kame harruar, ja te kame lene nje pjes te pites dhe kos, te beft mire.

HėNna
10-06-08, 14:34
http://farm3.static.flickr.com/2235/2104288583_40a0acc302.jpgAdina shpejtoj duart pakės mė shumė e t'holloj petėt mė shpejt se dreka po afrohet

http://www.elke-benz.de/byrek.jpg :tongue:

HėNna
10-06-08, 14:36
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:VJpgqNje6okHZM:http://www.forumishqiptar.com/attachment.php%3Fattachmentid%3D80933%26stc%3D1%26 d%3D1156356479 (http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=80933&stc=1&d=1156356479)


http://tkfiles.storage.live.com/y1pYpY-q1ra4JeBp_ObSYJ0-kC4VIOL_FfH8R6RyVAP1DofZ3_Gt7PGSNV_9gQPUHuOAwrDaT4 HWkI

HėNna
10-06-08, 14:47
Njė tave elbasanse e keni ketu e ju bėftė mirė

http://www.pula-online.com/images/articles/ElbasanTava.jpg

Dardan Kastrati
10-06-08, 14:48
HėNna a ka naj kafe me ma qitė qetu nja?

HėNna
10-06-08, 14:50
HėNna a ka naj kafe me ma qitė qetu nja?

Ja dardan kaffja http://tbn0.google.com/images?q=tbn:j4lv7pOn-GSKpM:http://kentvegard.net/wp-content/uploads/2007/06/kaffe.jpg (http://kentvegard.net/wp-content/uploads/2007/06/kaffe.jpg)
oppss u derdh valla me ra nga dora pije ate cka mbetė :tongue:

Dardan Kastrati
10-06-08, 14:53
Ja dardan kaffja http://tbn0.google.com/images?q=tbn:j4lv7pOn-GSKpM:http://kentvegard.net/wp-content/uploads/2007/06/kaffe.jpg (http://kentvegard.net/wp-content/uploads/2007/06/kaffe.jpg)
oppss u derdh valla me ra nga dora pije ate cka mbetė :tongue:
HėNna tė flm shumė pėr kafe , po qenka derdhur more kafja ahaahahahah

gjini
10-06-08, 16:13
Njė tave elbasanse e keni ketu e ju bėftė mirė

http://www.pula-online.com/images/articles/ElbasanTava.jpg

Oj hane qka ke qite aty se spo di a eshte peshke apo mish i .....

HėNna
10-06-08, 16:17
Oj hane qka ke qite aty se spo di a eshte peshke apo mish i .....


Ngrėn pa hezitim o gjini se nuk ėshtė mish i.... po ėshtė peshk!:tongue:

natyra
10-06-08, 18:54
Natyra nje flenderim nga une e ke ketu per te gjitha keto zbukurime qi i bene kesaj dhome te bukur, qofsh me nder gjithemone.

..Te falemnderit shum o Dreni i bukur,p.s..nese jeni ashtu si ne avatar?:smile:

Prandaj te deshiroj mirseardhje ketu ne sofer dardanin....duke te falinderuar shumm, per fjalet dhe nderin qe keni then ketu per mua,te jam mirnjohese...ndaj,
kam nderin qe te pijm nga nje qaje se bashku po ne sofer dardanin...urnoni miresekeni ardhur...Jufalemnderit
http://farm3.static.flickr.com/2366/2022191787_8a291ccc90.jpg
Respekt per ju, dhe gjithe ata/o qe vizitojn kete sofer dardanise...:smile:
Natyra

Adina-R.Ks
10-06-08, 19:12
http://farm3.static.flickr.com/2235/2104288583_40a0acc302.jpgAdina shpejtoj duart pakės mė shumė e t'holloj petėt mė shpejt se dreka po afrohet

http://www.elke-benz.de/byrek.jpg :tongue:
Spo mundem me shpejt haha, sa bukur po dukesha ketu hahaha

natyra
11-06-08, 12:18
..Luas anetaret e ketij forumi, si dhe pjesmarresit ne kete tem sofer dardania..qe mos dalin jashta teme me te shprehura fjale te pahijshme,thjeshte nuk dua te komentoj me shum kesaj radhe,as qe t'vej emer per kend behet fjale?pase besoj qe e kuptojn vet ata,qe kan zgjatur bishtin fjales,kinse me (i......)p.s.por le ta din se nuk hajm bari as ne te tjeret,dhe se nuk lejoj qe kjo sofer te shendrrohet ne cit-cat,si nder shum tema te tjera,(qe ia humbin kuptimin temes),dhe qka po mebetet pastaj? cit-cat..e maskaralleqe,tani pse jemi pas nofkes te maskuar u dashka te qmendemi apo jo?!

P.s. ndoshta dikush mund te me thote,se mos ij ne mes te atyre,qe nuk duhet te jeni,po hajde me thuani se ne mes te kuajt u dashka qe t'jemi ne si njerez...? a po valle te maskohemi dhe duke mos verejtur veten,se qka jemi? dhe se qka themi publikisht...?! Jufalemnderit ne mirekuptim,besoj se mjafton kaq per sot,uroj qe mos t'ndodhin tjera,sepse jam e besimit qe po t'heshta kesaj radhe,do rritej numri i cit-catit dhe ketu ne "sofer dardanise"!!per te cilen deshiroj respekt dhe mirekuptim,po dhe ndaj gjithe atyre qe respektivishte kontribojn ne kete sofer dardanise....e veqenarishte per Adinen me ni kontribut te shembullt dhe respekt gjithashtu,(pa ndonje prapavije),Flm

me respekt
Natyra

mentor*
13-06-08, 00:14
http://tkfiles.storage.live.com/y1pYpY-q1ra4JeBp_ObSYJ0-kC4VIOL_FfH8R6RyVAP1DofZ3_Gt7PGSNV_9gQPUHuOAwrDaT4 HWkI
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Joghurt.jpg/250px-Joghurt.jpg

Rrush nuk te kame harruar, ja te kame lene nje pjes te pites dhe kos, te beft mire.oj rrushe falm shume hhhmmmmm mjam sa e shishme .....aje ket jave ne rend te magjes ? ahah...

Adina-R.Ks
13-06-08, 07:29
oj rrushe falm shume hhhmmmmm mjam sa e shishme .....aje ket jave ne rend te magjes ? ahah...

Kete kohe e kame qit rendin si ato grat kur fillojn me kerku mu nda nga kunatat tjera hahaha

natyra
13-06-08, 19:14
...Qe te gjithve ju pershendes me kengen e Shkurte Fejzes,kenduar Gurbetqarit...!
http://www.youtube.com/watch?v=bMmcT3UOd78&NR=1
-----------------------------------------------------------------------

.....Njiherit dhe nje Poezi nga une,

"Per Ty o vendi im"!
~~~~~~~~~~~~~~~
Gjithnje duke te uruar
POR,ne shpirt e perveluar,
e tere ajo qe ndjej......
per PRISHTINEN, PEJEN, E RUGOVEN !
Te pakten dua te me marre (gjumi)
Duke i enderruar,gjitha bukurit e asaj toke nan,
"KOSOVES DARDANE"!*
**
Fole e Bukur more moter..
nje porosi t'ma lesh ne voter!
para meje ne vajte ti,
do ma kryeni kte porosi!
me andje per mua,
Rugoven time me vizitua
mengjesin "Pejes"a do ja puth?
mi bej te fala, dhe Prishtines
Ibrahim Rugoves e velanise
po ta le dhe nje porosi,
ne gryk t'rugoves me shkuar ti.....
moter e dashur,a do shkoni?
beje ket,mos pritoni,
mbledh gjymtyret
dhe vraponi....
ne nje vend kur ndaloni
mbi ur te gurit, te tre krojet...*
do te pini ujin e ftohet,
fresko ballin dhe pusho
dhe pas pak,
hapi veshet
kengen ndegjo,
ndigjo zogjet kah ciceronin!
bashk me ta, kengen filloni.....
kendoni dhe vajtoni!"
per gurbetqaret, qe large=== jetonin====)!
ndigjo bjeshket qfar po thonin
ndigjo (namen) ato kah leshonin!
per djem dhe vasha qe n'gurbet kan shkuar,
krojet e bjeshkeve jen shterruar,
qyqet ne rrem,duke kenduar...
fusha e male
zhuzhuruar....
ato bejn zhurem shum........)
bar e lule jan bere shkrum,
kullat rrzuar, kan mbet pa (kulm)!
gur e shkemb o,
dojn me plas
dojn me plas o shkemb e gur
grat e veja mbet, pa burr,
(mbetur vashat pa martuar)
nana t'zeza jan qorruar!
sa shum djemt, ne gurbet kan shkuar.....
krejt nga malli e merzija
ne moshe te re, i rrok (pleqerija)
turm e gurbetit kurr pa u ndal,
ndjej "Kosoven" kah leshon gjam
me epshe, nga goja duke ju than
kthehuni vasha o djem te ri
tri dit ymer,
jetoni n'Liri!*
Se Gurbeti ua mur (rinin)!

Me dhembje dhe malle, ju pershendes o ju gurbetqar,per te gjithe,bashkatdhetar/e.......

autorja,
Hajla&Natyra..
------------

Adina-R.Ks
14-06-08, 09:01
Ka kohe qe nuk jame aktive ne kete sofer te madhe andaj ju kerkoj fale.Sot po ju sjell mengjesin, ju veft mire.
http://www.computerwoche.de/messeschnellweg/wp-content/uploads/2007/03/brotchen.jpg

natyra
14-06-08, 18:40
Ka kohe qe nuk jame aktive ne kete sofer te madhe andaj ju kerkoj fale.Sot po ju sjell mengjesin, ju veft mire.
http://www.computerwoche.de/messeschnellweg/wp-content/uploads/2007/03/brotchen.jpg

... Tu rrite ndera moj e dashur,mjafton qe te respektoni kete sofer te bekuar dardane,sa per aktivitein ishte ne nivel,nga Perplot me te mira po e mbushni qe te gjithe,megjithate duhet ta kemi parasyshe, se kjo eshte sofer dardanise.....prandaj eshte per te gjithe.....dhe mendoj se duhet te respektojm ne radhe te par,pastaj te behemi aktiva.....ndaj kam kenaqesin qe t'ju pershendes ne pergjithesi...Jufalemnderit

gjithnje me respekt
Natyra

Dreni30
14-06-08, 20:41
..Te falemnderit shum o Dreni i bukur,p.s..nese jeni ashtu si ne avatar?:smile:

Prandaj te deshiroj mirseardhje ketu ne sofer dardanin....duke te falinderuar shumm, per fjalet dhe nderin qe keni then ketu per mua,te jam mirnjohese...ndaj,
kam nderin qe te pijm nga nje qaje se bashku po ne sofer dardanin...urnoni miresekeni ardhur...Jufalemnderit
http://farm3.static.flickr.com/2366/2022191787_8a291ccc90.jpg
Respekt per ju, dhe gjithe ata/o qe vizitojn kete sofer dardanise...:smile:
Natyra

Te flm. shume Natyra per keta qaja te shijshem qe i keni pru ketu, njeherit edhe per kujdesin e treguar ndaj meje.
Hhahahahaah per bukurosh mos vet se ketu nuk me ka dale fotoja aq e mire se edhe me i bukur jan ne realitet, hahahaahahha.
Me deshire vij ketu te kaloj nje kohe me ju ne kete sofer dardane dhe me kaq gjalleri ketu.
Juve edhe te gjithe tjereve qe mundohen ta zbukurojne kete sofer ju deshiroj gjithe te mirat qe munden me qene per kete jete.