PDA

View Full Version : "Edhe njėherė" pėr Teorinė e Tomas Maltusit (fatkeqėsisht)


panta_rhei
24-04-08, 23:04
Pėrshėndetje,
Kjo temė vie duke marrė shkas nga kriza qė kohėve tė fundit ka "pllakosur" ekonominė botėrore - sidomos rritjen stratosferike tė ēmimeve tė artikujve ushqimorė, pakėsimin e rezervave tė ushqimit, tronditjes sė sistemit bankar nė nivel global - krizėn ekonomike nė shkallė botėrore nė pėrgjithėsi, qė sipas expertėve ekonomik si pasojė sigurisht do tė ketė vrasjet masive tė popullsisė - sidomos tė rajoneve tė varfėra!
Vrasėsi: uria dhe luftėrat pėr rezervat (burimet) e ushqimit.

E kam shkruar nė titull tė temės "Edhe njėherė", sepse prej kohės (1798) kur ka dalė nė dritė kjo teoria e Tomas Maltusit, vazhdimisht ėshtė hudhur poshtė por gjithmonė ėshtė kthyer e rikthyer si temė kryesore nė qarqet e expertėve tė politikės ekonomike (edhe ekonomisė politike).
Tomas Maltusi njihet si njė Socialfilozof britanik, nacionalekonomist, Profesor i Historisė dhe i Ekonomisė Politike.
Nė qendėr tė mendimeve tė tij pėr zhvillimin ekonomik dhe shoqėror qėndron problemi i Mbipopullimit.
Nė librin e tij "Principet e Popullsisė", Maltusi thotė se popullsia rritet nė formėn eksponenciale, kurse rezervat e ushqimit dhe prodhimit rriten nė formėn lineare.
Forma eksponenciale ndryshe quhet edhe progresion gjeometrik: nė kėtė rast rritja ėshtė psh: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128... pra secila shifėr e ardhshme dyfishohet,
kurse forma lineare ndryshe quhet edhe progresino aritmetik: ku rritja ėshtė psh: 1, 2, 3, 4, 5, 6...
Nėse njė ēift bashkėshortor ka 4 fėmijė, atėherė mundėsia ėshtė qė kėta fėmijė tė krijojnė edhe secili nga katėr ēifte tė tjera, prej tyre pastaj secili poaq tė tjera e kėshtu me radhė...
Nė popullsi poashtu ekziston anektoda sipas sė cilės: kur mbreti kishte pyetur kėshilltarin e vet se ēka kėrkonte si shpėrblim pėr shėrbimin e tij, ai iu kishte pėrgjigjur se kėrkon vetėm njė kokėrr gruri me kusht qė ēdo ditė tė merrte dyfishin e sasisė sė grurit qė merrte. Mbretit iu kishte dukur kėrkesė e thjeshtė dhe menjėherė kishte pranuar. Dmth nė ditėn e parė kėshilltari mori 1 kokėrr grurė, nė ditėn e dytė 2 kokrra, nė tė tretėn 4, pastaj 8, 16... sipas anektodės, nė ditėn e 28-tė ishin zbrazur tė gjithė hambarėt e mbretėrisė...
Pra nė kėtė progresion dhe shpejtėsi rritet edhe numri i popullsisė nė botė.
Nė krahasim me kėtė rritja ekonimike as qė mund tė krahasohet sepse ėshtė tepėr mė e vėshtirė dhe mė e ngadalshme.
...nejse, pėr tė mos "torturuar" mė tepėr me kėto shifra ata qė e njohin kėtė teori... desha tė cek shumė shkurt edhe ato qė Maltusi kishtė dhenė si "zgjidhje" tė problemit tė mbijetesės. Pra zgjidhja e vetme sipas tij ishte "ndalja e rritjes sė popullsisė", kjo do tė arrihej, pėrmes luftėrave, krizave tė thella, epidemive, politikave tė organizimit tė familjes... si dhe shumė forma tė tjera ("jonjerėzore").
Pas revolucioneve shoqėrore dhe industriale, teoritė e Maltusit ishin anatemuar dhe hedhur poshtė si tė pabaza e tė dėshtuara...
POR!
Ruanda, Darfuri, Ēadi, Nigeria... iraku, afganistani... dollari, euro... kriza e kredive, imobilieve - kreditė banesore, biokarburantet... e tė ngjashme qė na sjellin sot titujt kryesorė tė lajmeve nė botė...
a na kujtojnė, fatkeqėsisht, edhe njėherė Maltusin dhe teorinė e tij (tė cilėn unė, sinqerisht, gjithmonė e kam trajtuar si teori fashiste, raciste dhe jonjerėzore).

p.s.
tė gjithė diskutuesve qė u intereson tema dhe pėrmbajtja, iu dėshiroj lexim dhe diskutim tė suksesshėm

LABI
26-04-08, 18:15
Duke lane me nje ane diskursin etik-moral (po duke mos nenvleresuar) , qe nderlidhet me filozofine dhe idete e humanizmit lidhur me LIRITE dhe te DREJTAT ESENCIALE te NJERIUT ( nder to dhe lira per t'pasur/lindur femije) , do t'shprehja simpatine time per disa parime teorise se Maltus-it "mbi popullesine" .. Sidomos me ate te ngritjes se vetedijes lidhur me ngirtjen e standardit te mireqenies dhe jetes se njeriut ne pergjithesi ...

Teoria dhe vet Maltusi - kane qene objekt i shume kritikave te orjentuara nga qarqe te ndryshme akademike dhe kishtare te asaj kohe (dhe pse vet ishte prift ) ...

Nder kritikuesit e kesaj teorie dhe Maltusit ishte dhe Karl Marksi - i cili tere teroin e Maltusit e cileson si jo-origjinale , teori kjo e karakterizuar si "plagjiat i nje nxenesi te percipte dhe i deklamuar ne menyre prifterore".

Mirepo, sido qe te jete , Marksi dhe pse studijues i shume kategorive dhe nocioneve ekonomike .... nocioniin dhe konceptin e RRALLESISE dhe KONKURENCES ne teorine e tij nuk ju gjene (jep) vendin meritore ne teorine e tij ...

MENDOJ QE KOHA NE T'CILEN PO JETOJM , ME VLERAT DHE STANDARDET NE T'CILAT JETOJM ( qe imponon jeta dhe rendi shoqerore bashkekohore) , E BEJNE TE DOMOSDOSHME - JETIKE - permbushjen e disa kushteve/standareve per jetes.

SOT SHKOLLIMI - fillor NUK ESHTE FAKULTATIV - POR ESHTE I OBLIGUESHEM , SOT SIGURIA SHENDETESORE poashtu nuk eshte qeshtje pergjegjesie INDIVIDUALE , por KOLEKTIVE ... siqe nuk po leshohem ne ato thenjet e papjekura dhe te papergjegjeshme te prinderve ... si: " HAJT SE ZOTI JA DANE SADAKEN , PERPARA I JEMI RRITE ME BUKE E SHEQER NE DORE, JENA LA JASHT " etj...

UNE PERSONALISHT NUK DO T'MUNDESHA SI DISA GJENERATA PERPARA T'I RENDISIN FEMIJET , TE PAKTEN PA I SIGURU KUSHTET MINIMALE QE KERKON PER JETE (sigurimi shendetesore, edukative, banimit )

Per fund dua te them se : nga e gjithe kjo renie , ndjenje pasigurie ekonomike me s'shumti qe i ndijne pasojat jane ato shoqeri/vende qe nuk kane rezerva , qendrushmeri dhe stabilitet ekonomik...e Keto shoqeri shpesh percaktohen si shoqeri te botes se trete dhe shoqerit ne tranzicion .

Disi kam nje parandjenie te keqe se njerezimi do t'a perjtoj dhe nje here gjendjen e pas Luftes se Dyte Boterore ....

Dilaver
27-04-08, 00:23
Sipas Maltusit njė pjesė e konsiderueshme e njerėzimit duhet tė vdesin nė mėnyrė qė tė mund tė jetojnė pjesa tjetėr, lufta e vazhdueshme pėr ekzistencė! Pretendim mizor!
Progresi teknologjik mundėson rritje tė shpejtė tė kapaciteteve prodhuese ushimore, edhe shum me tė shpejtė se sa rritja e popullsisė. Mirėpo janė disa faktorė tjerė qė edhe progresin teknologjik e rrezikojnė seriozisht.
Megjithatė uria po troket nė derė!
Siperfaqja e pergjithshme tokėsore qė shfrytėzohet pėr prodhime ushqimore nuk kalon 10% tė sipėrfaqės ndėrsa 70% janė tė pashfrytėzueshme pėr prodhim ushqimi. 20% e sipėrfaqes sė pashfrytėzuar mund tė aftėsohej pėr prodhim tė ushqimit. Rezerva mė e madhe e siperfaqes qė do tė aftėsohej pėr prodhim shtrihen nė gjysmėshkretira, nė moqale dhe kneta e siperfaqe tė kripura.
Sipas tė dhėnave tė FAO (Food and Agriculture Organization) pėr aftėsimin e kėtyre sipėrfaqeve tė tokės sė pashfrytėzueshme nė tokė pjellore duhet tė investohen pėrafersisht 5000 €uro pėr njė hektar.
Nėse bėjmė njė llogari matematikore, lufta nė Irak gallberon 12 miliard dollar amerikan nė muaj shkruan fituesi i ēmimit Nobel Joseph Stigitzne nė librin ”The Thre Trilion Dollar War”
12 miliard nė muaj
5 vjet nga 12 muaj = 60 muaj
60 x 12 = 720 miliard dollar
720 000 000 000 : 5000 = 144 000 000
Sipas kėtyre llogarive del se 92 milion hektar (sipas €uros) do tė ktheheshin nė tokė pjellore!
Njerzimi jo qė nuk investon nė tokė pjellore por pėr fat tė keq ajo perditė e mė teper tkurret!