PDA

View Full Version : Vendet qe kan njohur pavarsine


^katunari^
08-03-08, 21:55
Ktu eshte harta botnore me shtetet qe e kan njofte dhe atyne qe jane deklaru
ta njofin Kosoven me falenderim ne gjuhe shtetnore.
http://www.kosovothanksyou.com/

Honesty^uk.
09-03-08, 09:50
Te lumte dora i nderuar ^katundari^ per kete survejim kaq te qarte qe na paske bere.
Te pershendes dhe kalofsh nje weekend sa me te kendshem

Honesty

Bjeshka1
12-03-08, 08:39
Ministri Kuēi tha qe der ne fund te ketij viti,Kosova do te kete 20 ambasada ne disa nga keto shtetet qe derime tani ka njohur pavarsine.

Bjeshka1
27-04-08, 15:50
i gjeni ketu poshte

http://www.kosovothanksyou.com/

ideologu
28-04-08, 14:26
Pothuajse tė gjitha vendet e ekonomisė sė pasur e tė “Civilizacionit Njerėzor” na paskan njohur!
Gjykuar nga harta e prezentuar, Pavarėsia nuk njihet nga ata tė cilėt pėr drekė hajnė koko - gjethe, kikirika, banane e portokalla si dhe pėr disa tė pėrbėrjes krejtėsisht jonjerėzore, qė hajnė maca, qenė, e njerėz. Pėr tė mos i harruar natyrisht as disa shtete tė vogėla satelitore tė armiqėve tanė ”sllavė”, tė cilėt si specialitet kryesor tė menysė sė tyre ditore, ngjashėm me padronėt e tyre vampirė tė paepur, gjithėmonė kanė patur gjakun e njomė tė Njeriut!
Sido qė tė jetė, unė kurrėsesi nuk po arrij tė kuptoj se pėrēka e tėrė kjo histeri mbarėpopullore rreth kėsaj njohje desperate nga e tėrė Bota!
Po pėrderisa Okb - ja ėshtė njė organizatė ku gjithėēka funksionon sipas nocionit tė primatit tė prokuruar universal e jo sipas parimit elementar tė rrespektimit tė sė drejtės pėr ekzistim e vetadministrim, ajo organizatė tek e fundit nuk ka edhe se ēka na duhet fare. Nėse njohja e Pavarėsisė kushtėzohet me ultimatumin e tė qenurit vazal e i mvarur i dikujt, ne njė njohje e tillė formale nuk na nevojitet assesi!
Jo kinezėt, na qenkan tė lidhur me rusėt!
Jo arabėt si armiqė tė pėrbetuar tė Amerikės, nuk na konsiderojnė si muslimanė tė denjė!
Jo indianėt e shigjetave, tė Amerikės Latine, e injorojnė konceptimin e fenomenit tė Dominacionit nė Botė!
E kėshtu me rradhė!
E sa mė pėrket mua tė gjithė me rradhė le tė shkojnė nė djallė!
Se Pavarėsia Jonė falė kontributit tė Amerikės dhe pjesėrisht tė UE, ėshtė pavarėsi e qėndrueshme dhe e pėrjetėshme! Pavarėsisht vullneteve e pretendimeve armiqėsore qė po i kemi konstant rreth e rrotull. Ne mund tė ndodh qė nėse nuk bėjmė ndonjė ngritje apropriative profesionale tė potencialit e tė arsenalit ushtarak, eventualisht edhe tė invadohemi sėrish nga ndonjė fuqi reaksionare e imperialiste pretendente nė kontekst mirėpo prej tash e tutje ēėshtja jonė kombėtare me shtet a pa tė, gjithėmonė do tė ketė statutin etatist tė proēesimit tė determinuar tė saj ideologjik!
Nuk do mendė se ne sikur tė ishim pak mė tė menēur se sa jemi aktualisht, ardhmėrinė e shtetit tonė do tė e kishim siguruar edhe pa sigurimin e asaj ulėse tė nevojshme tė Okb - sė. Megjithate, nėse ngelim me vazhdimėsi kėshtu si qė po jemi sot, me mendje tė vobekėt, e me shpirt tė sakatosur deri nė palcė, sikur tė na e japin edhe tė tėrė Amerikėn si shtet, dobi nuk do tė kishim aspak!
Pra njėherė tė menēurohemi, e pastaj gjithėēka vjen nė vend tė vetė!
Kuptohet se lehtė nė teori ėshtė tė shqiptohet i imagjinuari i paraskicuar, ideprononcimi, por shumė vėshtirė tė realizohet nė praktikė mjerisht i shpresuari pragmatik, i plotfuqishėm, projektveprimi!
Mirėpo zgjidhja e vetme e unike e shthurrjes sė kėtij lėmshi tonė shumėshekullor tė ngurthėruar sidoqoftė, qėndon vetėm aty!
E askund tjetėr!

nderime!

dredhajka
14-06-08, 11:50
Ktu eshte harta botnore me shtetet qe e kan njofte dhe atyne qe jane deklaru
ta njofin Kosoven me falenderim ne gjuhe shtetnore.
http://www.kosovothanksyou.com/Faleminderit shumė tė gjitha shteteve qė pranuan Kosovėn!!

lovely
09-08-08, 10:58
Ktu eshte harta botnore me shtetet qe e kan njofte dhe atyne qe jane deklaru
ta njofin Kosoven me falenderim ne gjuhe shtetnore.
http://www.kosovothanksyou.com/
ooo falemineres tetanve....................:smile:

pirro
10-08-08, 20:34
Jan koqit vendet Islamike kush se i qet me na njoft shtet nuk ka

Hajra
09-06-11, 05:45
(http://www.botasot.info/index.php)

Andorra njeh pavarėsinė e Kosovės

Sipas burimeve nga Ministria e Jashtme, Andora ka njohur pavarėsinė e Kosovės. Kjo ėshtė njohja e 76 e shtetit tė Kosovės.
Andora ėshtė njė shtet i vogėl evropian qė gjendet midis Spanjės dhe Francės.
Njohja nga ky vend ndodh pas vizitės sė ministrit Enver Hoxhaj nė Francė ditėve tė fundit, kur kishte paralajmėruar njohje tė reja.

Fshatari
09-06-11, 07:45
(http://www.botasot.info/index.php)

Andorra njeh pavarėsinė e Kosovės

Sipas burimeve nga Ministria e Jashtme, Andora ka njohur pavarėsinė e Kosovės. Kjo ėshtė njohja e 76 e shtetit tė Kosovės.
Andora ėshtė njė shtet i vogėl evropian qė gjendet midis Spanjės dhe Francės.
Njohja nga ky vend ndodh pas vizitės sė ministrit Enver Hoxhaj nė Francė ditėve tė fundit, kur kishte paralajmėruar njohje tė reja.

Flm Andorrė !
Ndoshta po e ndrrojka mendimin edhe Spanja se n'gushe i ka ardh bakteri i kastravecave ! As jeremiēi nuk po ia han ma!

rastesishT
09-06-11, 10:14
Andora-s sot i kish ba effekt uji i plumtores qe ja kan shkru :D Tu rrite nera. :D

Neferta
23-07-11, 06:23
Afrika Qendrore, e njohu Kosovėn

http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2011/07/afrika-300x175.jpg (http://gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2011/07/afrika.jpg)Njė vit pas legjitimimit tė pavarėsisė, Kosova ka fituar njohjen e 77-tė ndėrkombėtare. Republika e Afrikės Qendrore ėshtė shteti i radhės qė e ka njohur Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.
Lajmin e ka konfirmuar nė njė konferencė shtypi nė qeveri, zv/kryeministri i parė, dhe i ngarkuari me njohjet, Behgjet Pacolli, raporton Indeksonline.
Afrika Qendrore, siē e tregon edhe emri, gjendet nė pjesėn qendrore tė kontinentit afrikan dhe ka 4.4 milionė banorė.

Hajra
16-08-11, 17:37
http://1.1.1.4/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u40u)behxhet%20pacolli%2043958346.png

Guinea Conarcy e Nigeri njohin Kosovėn

Zėvendėskryeministri Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės.

E marte 16 Gusht 2011 14:40

Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės. Bėhet fjalė pėr Guinean dhe Republikėn e Nigerit.
“Ju njoftojmė se zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conacry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės. Kėto njohje vijnė pas aktivitetit tė dendur lobues tė zėvendėskryeministrit Pacolli. Brenda ditės ju njoftojmė pėr detajet e kėtyre njohjeve”, thuhet nė njoftimin e zyrės sė zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli./indeksonline/

Guri i madh
16-08-11, 18:17
http://1.1.1.4/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/%28u40u%29behxhet%20pacolli%2043958346.png

Guinea Conarcy e Nigeri njohin Kosovėn

Zėvendėskryeministri Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės.

E marte 16 Gusht 2011 14:40

Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės. Bėhet fjalė pėr Guinean dhe Republikėn e Nigerit.
“Ju njoftojmė se zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conacry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės. Kėto njohje vijnė pas aktivitetit tė dendur lobues tė zėvendėskryeministrit Pacolli. Brenda ditės ju njoftojmė pėr detajet e kėtyre njohjeve”, thuhet nė njoftimin e zyrės sė zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli./indeksonline/zotri hajrush e kam nji vrejtje per juve

jo zavends kryeministri Pacolli po

zevends kryeministri i par e kto tjerat krejt jan ne rregull po ket gabim mos e perserit prap :biggrin:


idhnohet PACOLLI se per mue prap veq zavends kryeminister mundesh me e thirr

Fshatari
17-08-11, 08:30
http://1.1.1.4/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u40u)behxhet%20pacolli%2043958346.png

Guinea Conarcy e Nigeri njohin Kosovėn

Zėvendėskryeministri Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės.

E marte 16 Gusht 2011 14:40

Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka bėrė tė ditur se edhe dy shtete afrikane kanė marr vendim pėr njohjen e Kosovės. Bėhet fjalė pėr Guinean dhe Republikėn e Nigerit.
“Ju njoftojmė se zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conacry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės. Kėto njohje vijnė pas aktivitetit tė dendur lobues tė zėvendėskryeministrit Pacolli. Brenda ditės ju njoftojmė pėr detajet e kėtyre njohjeve”, thuhet nė njoftimin e zyrės sė zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli./indeksonline/


Zyrtarizohen keto dy njohje.
Flm edhe Mr Pacollit edhe ketyre dy shteteve.
________________________________________________


Kosova njihet nga Republika e Nigerit dhe Guinea Conakry


Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės,z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conakry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės...

Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės,z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conakry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės.

Kėto njohje vijnė pas aktivitetit tė dendur lobues tė zėvendėskryeministrit Pacolli.

Brenda ditės priten njoftime pėr detajet e kėtyre njohjeve.


Me keto dy shtete, numri i vendeve qe kanė njohur Kosovėn arrinė nė 79.

Guri i madh
04-09-11, 20:32
Vatikani pritat ta njohė sė shpejti Kosovėn


04-09-2011 21:19 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33387/vatikani-pritat-ta-njohe-se-shpejti-kosoven/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33387/vatikani-pritat-ta-njohe-se-shpejti-kosoven/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33387/vatikani-pritat-ta-njohe-se-shpejti-kosoven/#"]

Selia e Shenjtė pritet qė sė shpejti tė pranojė pavarėsinė e Kosovės, ka thėnė Juliusz Janosz, delegat apostolik i Vatikanit pėr Kosovė.
Kosovapress shkruan se pas meshės sė shenjtė tė mbajtur tė dielėn nė Prizren, Janosz ka thėnė pėr media se vetė prania e delegacionit tė Vatikanit nė Kosovė ėshtė dėshmi pėr kėtė, raporton RTV 21.
“Fakti qė nuk jemi tė varur nga Nunci i Beogradit, apo prej Nuncit tė Shqipėrisė, por e kemi njė delegat apostolik, e ka njė domethėnie qė duhet tė lexohet nė kėtė kuptim”, ėshtė shprehur Janosz. /rtv21/

Neferta
09-09-11, 14:43
GABONI nr 82 edhe njė dush i ftohė pėr shkinėn
http://www.fco.gov.uk/resources/en/gif/gif1/fco_cpmap_gabon

Guri i madh
09-09-11, 18:50
WikiLekas: Vatikani “de facto” e ka njohur Kosovėn

http://koha.net/repository/images/09vatik_0909110917_1.jpg

Publikuar: 09.09.2011 - 09:18Prishtinė, 9 shtator – Fakti se Kosova ėshtė vend me shumicė myslimane dhe se nė Kushtetutėn e kėtij vendi nuk ndalohen nė mėnyrė eksplicite aborti dhe martesa e homoseksualėve, nuk duhet tė shihet si arsye pse Vatikani nuk e njeh ende formalisht pavarėsinė e Kosovės. Por Vatikani tashmė ka njohur “de facto” pavarėsinė e Kosovės. Kėshtu e ka bindur pėrfaqėsuesin e Ambasadės amerikane nė Vatikan nė prill tė vitit 2008, vetėm dy javė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovė, Monsignior Miguel Maury, person kontakti i Selisė sė Shenjtė pėr Ballkanin.

Nė depeshen qė gjendet nė faqet e Wikileaksit, zyrtari amerikan shkruan se pėrfaqėsuesi i Vatikanit ka shprehur “dėshpėrim pėr gjuhėn specifike nė Kushtetutė, tė cilėn e sheh si hapje e mundėsisė - qoftė edhe nėse shihet si shumė e pamundur nė Kosovėn e sotme- tė martesave tė gjinisė sė njėjtė dhe pėrpjekje pėr tė lejuar abortin. Kjo gjuhė, sipas Vatikanit, “ėshtė imponuar nga konsultuesit ndėrkombėtarė pa i marrė parasysh qėndrimet e ndryshme tė vetė kosovarėve”.

Nė kėtė takim thuhet se Maury ka zvogėluar rėndėsinė e hezitimit tė Vatikanit pėr tė njohur formalisht pavarėsinė e Kosovės duke nėnvizuar atė qė e ka quajtur si “de facto njohje” tė Republikės sė re, duke shprehur dėshirėn qė shteti i ri tė ketė sukses nė procesin paqėsor tė ndėrtimit tė shtetit. Si dėshmi tė kėsaj “njohjeje de facto”, pėrfaqėsuesi i Vatikanit ka pėrmendur pranimin qė Papa i ka bėrė mė 2 shkurt presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, dhe mirėpritjen qė ia ka bėrė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės pėrfaqėsuesit tė Kishės Katolike nė Kosovė.

Zero Cool
18-10-11, 20:47
1.Mbretėria e Bashkuar18 Shkurt 2008
2.Franca18 Shkurt 2008
3.Turqia18 Shkurt 2008
4.Shtetet e Bashkuara18 Shkurt 2008
5.Shqipėria18 Shkurt 2008
6.Afganistani18 Shkurt 2008
7.Kostarika18 Shkurt 2008
8.Australia19 Shkurt 2008
9.Senegali19 Shkurt 20081
0.Letonia20 Shkurt 2008
11.Gjermania20 Shkurt 2008
12.Estonia21 Shkurt 2008
13.Italia21 Shkurt 2008
14.Danimarka21 Shkurt 2008
15.Luksemburgu21 Shkurt 2008
16.Peru22 Shkurt 2008
17.Belgjika24 Shkurt 2008
18.Polonia26 Shkurt 2008
19.Zvicra27 Shkurt 2008
20.Austria28 Shkurt 2008
21.Irlanda29 Shkurt 2008
22.Suedia04 Mars 2008
23.Holanda04 Mars 2008
24.Islanda05 Mars 2008
25.Sllovenia05 Mars 2008
26.Finlanda07 Mars 2008
27.Japonia18 Mars 2008
28.Kanadaja18 Mars 2008
29.Monako19 Mars 2008
30.Hungaria19 Mars 2008
31.Kroacia19 Mars 2008
32.Bullgaria20 Mars 2008
33.Korea Jugore28 Mars 2008
34.Norvegjia28 Mars 2008
35.Rep. e Ishujve Marshall17 Prill 2008
36.Republika e Naurusė23 Prill 2008
37.Burkina Faso24 Prill 2008
38.Lituania06 Maj 2008
39.San Marino11 Maj 2008
40.Republika Ēeke21 Maj 2008
41.Liberia30 Maj 2008
42.Sierra Leone13 Korrik 2008
43.Kolumbia06 Gusht 2008
44.Belize07 Gusht 2008
45.Malta21 Gusht 2008
46.Samoa15 Shtator 2008
47.Portugalia07 Tetor 2008
48.Mali i Zi09 Tetor 2008
49.Maqedonia09 Tetor 2008
50.Emiratet e Bashkuara 14 Tetor 2008
51.Malajzia31 Tetor 2008
52.Mikronezia05 Dhjetor 2008
53.Panama16 Janar 2009
54.Lihtenshtajni25 Mars 2008
55.Republika e Maldiveve19 Shkurt 2009
56.Republika e Palaut09 Mars 2009
57.Republika e Gambias07 Prill 2009
58.Mbretėria e Arabisė Saudite20 Prill 2009
59.Unioni i Komoreve19 Maj 2009
60.Mbretėria e Bahrainit19 Maj 2009
61.Mbretėrie Hashemite e Jordanit08 Korrik 2009
62.Republika Domenikane11 Korrik 2009
63.Zelanda e Re09 Nėntor 2009
64.Republika e Malawit16 Dhjetor 2009
65.Republika e Mauritanisė13 Janar 2010
66.Mbretėria e Swazilandit12 Prill 2010
67.Republika e Vanuatus28 Prill 2010
68.Republika e Xhibutit11 Maj 2010
69.Republika e Somalisė19 Maj 2010
70.Republika e Hondurasit03 Shtator 2010
71.Republika e Kiribatit21 Tetor 2010
72.Tuvalu18 Nėntor 2010
73.Katari07 Janar 2011
74.Republika e Guinea-Bissau10 Janar 2011
75.Sulltanati i Omanit04 Shkurt 2011
76.Principata e Andorrės08 Qershor 2011
77.Republika e Afrikės Qendrore22 Korrik 2011
78.Republika e Guinea Conakry16 Gusht 2011
79.Republika e Nigerit16 Gusht 2011
80.Republika e Beninit18 Gusht 2011
81.Santa Lucia19 Gusht 2011
82.Republika e Gabonit15 Shtator 2011
83.Kuvajti11 Tetor 2011

Neferta
31-12-11, 08:59
Sao Tome e njohu Kosoven
RTK duke u thirr nė burimet e saja brenda Qeverisė kanė bėrė tė ditur se Sao Tome bėhet shteti i 86 qė njeh zyrtarisht Republikėn e Kosovės. Sipas kėtyre burimeve nota verbale pėr kėtė njohje pritet tė arrij ditėve nė vijim. Sao Tome pėrbėhet nga dy ishuj dhe ka 200 mijė banorė.
Ndėrkohė zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli, ka thėnė se edhe njė shtet tjetėr e ka njohur Kosovėn, por ai do tė bėhet publik pas ardhjes sė notės verbale. Shteti i fundit qė ka njohur Kosovėn ishte Kuvajti saktėsisht me 11 tetor.http://www.ekonomisti.info/fotot/35133/main_samoa.....jpg

gjini
31-12-11, 13:26
Te falemnderit ty qe e solle ketu dhe falemnderit shum nga secili vend qe e njef kosoven . edhe Sao Tome thenks

lazdrani
31-12-11, 16:37
Thx.Pacollit,Thank you Sao Tome.

Naki
23-01-12, 17:39
Publikuar: 23.01.2012 - 16:46

Prishtinė, 23 janar - Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė, Behgjet Pacolli, konfirmoi se Republika e Ganės e ka njohur shtetin e Kosovės.

Lajmin pėr njohjen e re, Pacolli e bėri publike gjatė njė konference pėr media, e cila ėshtė duke u zhvilluar aktualisht, raporton Express.

Zėvendėskryeministri Pacolli ėshtė duke bėrė edhe njė prezantim tė rezultateve nga lobimi pėr rritjen e numrit tė njohjeve tė Kosovės.


[/URL][URL="javascript:;"] (javascript:;)

Neferta
23-01-12, 22:32
Deri kohet e fundit Gana ishte ze i fuqishem ne KS pro Serrbise, po tani ndryshuan punet. flm GHANA
http://www.gevghana.org/ghmap.jpg

sherri
11-02-12, 01:26
Haiti e njeh pavarėsinė e Kosovėshttp://rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgHaiti e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, bėnė tė ditur Ministria e Jashtme e Kosovės. “Ministri i Punėve tė Jashtme tė Haitit, Laurent Lamothe, pas njė takimi zyrtar me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Republikes sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp, kanė bėrė publike njohjen zyrtare tė pavarsėisė sė Kosovės nga Haiti”, njofton MPJ....Postuar: 12:03:09 / 11.02.2012”Njohja nga ky shtet vjen nė kohėn, kur Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės ka intensifikuar maksimalisht pėrpjekjet pėr tė pėrmbyllur procesin e njohjeve tė pavarėsisė sė Kosovės”, thuhet nė njoftim.

Haiti ėshtė shteti i 87 qė e ka njohur pavarėsinė e Kosovės.

sherri
11-02-12, 01:30
erZWQcQ3_lk

Pas lobimit te dy azganave tu Kosoves,se shpejti pritet edhe njohja nga ky vend i fuqishem.....

Neferta
17-02-12, 12:45
http://www.thecommonwealth.org/Shared_ASP_Files/UploadedFiles/%7B14C00262-BC35-478C-A0B5-DF4E54229D30%7D_Uganda.gif
Uganda e njohu Kosoven

Zero Cool
17-02-12, 12:56
Mu nė ditėn e pavarsisė shteti i 88 qė e njeh Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.

Flm Uganda


http://www.thecommonwealth.org/Shared_ASP_Files/UploadedFiles/%7B14C00262-BC35-478C-A0B5-DF4E54229D30%7D_Uganda.gif
Uganda e njohu Kosoven

Zero Cool
26-04-12, 14:32
Njė grup i opozitės siriane premton njohjen e Kosovės


Prishtinė, 26.04.2012

Amar Abduhamid, udhėheqės i njė delegacioni sirian qė po qėndrojnė pėr njė vizitė nė Prishtinė theksoi se nėse opozita do tė qeverisė me Sirinė, kjo e fundit shumė shpejt do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.
Pėrfaqėsuesit e opozitės siriane janė pritur edhe nga ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj.

“Unė mendoj se pas takimit tė sotėm dhe kėsaj vizite, si dhe duke u bazuar nė bashkėpunimin tonė, i cili vetėm ka filluar, (njohja e pavarėsisė sė Kosovės) do tė jetė numėr njė nė agjendėn tonė. Natyrisht se ne nuk mund tė flasim nė emėr tė popullit sirian, sepse ne jemi kėshilltarė tė grupeve tė ndryshme politike nė terren ... Por, realiteti ėshtė se Kosova ėshtė nė njė pozicion tė mirė qė tė pėrkrahet nga populli sirian”, ka deklaroi Abduhamid, transmeton Rel.

“Ky ėshtė njė fillim i mirė pėr raporte tė fuqishme nė mes tė Kosovės dhe popullit sirian”, ndėr tė tjeram Abduhamid, i cili nė vitin 2005 ėshtė detyruar tė mėrgojė nė Merilend pėr shkak tė aktiviteteve tė tij kundėr regjimit.

Ministri Hoxhaj, nė anėn tjetėr, tha se Kosova “nė mėnyra tė ndryshme do ta ndihmojė Sirinė nė rindėrtimin e njė shteti demokratik, ku respektohen tė drejtat e njeriut”.
Siria ėshtė pėrfshirė nga protestat antiqeveritare dhe dhuna qysh nė mars tė vitit tė kaluar. Grupet opozitare kėrkojnė largimin nga pushteti tė presidentetit Bashar al-Assad.

Grupi sirian ka qėndruar sot nė Kosovė me ftesė tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme.

Neferta
01-06-12, 21:30
Republika e Ēadit ėshtė vendi i 91 qė njeh shtetin sovran dhe tė pavarur tė Kosovės. Pėrmes njė note verbale dėrguar Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Qeveria e Republikės sė Ēadit ka konfirmuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga ky shtet.

Ǧumhūriyyat Tšād
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Flag_of_Chad.svg/125px-Flag_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Chad.svg)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Coat_of_arms_of_Chad.svg/85px-Coat_of_arms_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Chad.svg)http://www.africaguide.com/images/spacer.gif Chad
http://www.africaguide.com/images/spacer.gif
http://www.africaguide.com/images/indmaps/chad.gif I

JU LAEMNDERIT thank you

Zero Cool
01-06-12, 21:32
Fulumu Ēadi


Republika e Ēadit ėshtė vendi i 91 qė njeh shtetin sovran dhe tė pavarur tė Kosovės. Pėrmes njė note verbale dėrguar Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Qeveria e Republikės sė Ēadit ka konfirmuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga ky shtet.

Ǧumhūriyyat Tšād
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Flag_of_Chad.svg/125px-Flag_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Chad.svg)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Coat_of_arms_of_Chad.svg/85px-Coat_of_arms_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Chad.svg)
Ǧumhūriyyat Tšād
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Flag_of_Chad.svg/125px-Flag_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Chad.svg)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Coat_of_arms_of_Chad.svg/85px-Coat_of_arms_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Chad.svg)Ǧumhūriyyat Tšād
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Flag_of_Chad.svg/125px-Flag_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Chad.svg)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Coat_of_arms_of_Chad.svg/85px-Coat_of_arms_of_Chad.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_arms_of_Chad.svg)http://www.mapsofworld.com/images/world-countries-flags/chad-flag.gif

lazdrani
26-09-12, 19:37
http://www.rtklive.com/new/photos/large/rtklive075026092012_Papua_New_Guinea_Flag3.jpg Papua New Guinea njeh pavarėsinė e Kosovės Burime tė RTK-sė brenda Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės bėjnė tė ditur qė Papua New Guinea ka njohur shtetin e pavarur tė Kosovės. Sipas kėtyre burimeve, Ministria e Jashtme e Kosovės ėshtė duke pritur njohjen verbale nga Papua New Guinea pėr tė konfirmuar njohjen nga ky vend. POSTUAR 19:45 / 26.09.2012 Burime tė RTK-sė brenda Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės bėjnė tė ditur qė Papua New Guinea ka njohur shtetin e pavarur tė Kosovės.

Kjo njohje ka arritur si rezultat i vizitave tė shpeshta tė Ministrit tė Jashtėm tė Kosovės, Enver Hoxhaj.

Sipas kėtyre burimeve, Ministria e Jashtme e Kosovės ėshtė duke pritur njohjen verbale nga Papua New Guinea pėr tė konfirmuar njohjen nga ky vend.

Naki
28-10-12, 18:36
Burundi njeh Republikėn e Kosovės

Bota Sot | 28.10.2012http://images.botasot.info/uploads/largea_new_burundi-behgjeti1351444246.jpg

Zero Cool
29-10-12, 17:14
Fulumu Burundi, sa u banen o Naki ?

Naki
29-10-12, 18:42
Fulumu Burundi, sa u banen o Naki ?

Nese nuk gaboje eshte shteti i 93 ēė njohu Republiken e Kosovės.

Zero Cool
29-10-12, 18:44
Nese nuk gaboje eshte shteti i 93 ēė njohu Republiken e Kosovės.

Janė afru 110-shit apo? Mė duket aq nevojitet pėr njohje tė sigurt nė OKB ?

Naki
29-10-12, 18:52
Janė afru 110-shit apo? Mė duket aq nevojitet pėr njohje tė sigurt nė OKB ?
Nuk jemi shume largė,njė pune edhe mė e madhe nė lobimė dhe njė fuqizim i shtetit tonė nė sferen ekonomike do ta rriste numrin e njohjeve/

Naki
29-10-12, 19:19
Nese nuk gaboje eshte shteti i 93 ēė njohu Republiken e Kosovės.

Shtetet qė e kanė njohur Republikėn e Kosovės

Nr.ShtetiData
1. Mbretėria e Bashkuar 18 Shkurt 2008
2. Franca 18 Shkurt 2008
3. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės 18 Shkurt 2008
4. Turqia 18 Shkurt 2008
5. Shqipėria 18 Shkurt 2008
6. Afganistani 18 Shkurt 2008
7. Kostarika 18 Shkurt 2008
8. Australia 19 Shkurt 2008
9. Senegali 19 Shkurt 2008
10. Letonia 20 Shkurt 2008
11. Gjermania 20 Shkurt 2008
12. Estonia 21 Shkurt 2008
13. Italia 21 Shkurt 2008
14. Danimarka 21 Shkurt 2008
15. Luksemburgu 21 Shkurt 2008
16. Peru 22 Shkurt 2008
17. Belgjika 24 Shkurt 2008
18. Polonia 26 Shkurt 2008
19. Zvicra 27 Shkurt 2008
20. Austria 28 Shkurt 2008
21. Irlanda 29 Shkurt 2008
22. Suedia 04 Mars 2008
23. Holanda 04 Mars 2008
24. Islanda 05 Mars 2008
25. Sllovenia 05 Mars 2008
26. Finlanda 07 Mars 2008
27. Japonia 18 Mars 2008
28. Kanadaja 18 Mars 2008
29. Monako 19 Mars 2008
30. Hungaria 19 Mars 2008
31. Kroacia 19 Mars 2008
32. Bullgaria 20 Mars 2008
33. Lihtenshtajni 25 Mars 2008
34. Korea Jugore 28 Mars 2008
35. Norvegjia 28 Mars 2008
36. Republika e Ishujve Marshall 17 Prill 2008
37. Republika e Naurusė 23 Prill 2008
38. Burkina Faso 24 Prill 2008
39. Lituania 06 Maj 2008
40. San Marino 11 Maj 2008
41. Republika Ēeke 21 Maj 2008
42. Liberia 30 Maj 2008
43. Sierra Leone 13 Korrik 2008
44. Kolumbia 06 Gusht 2008
45. Belize 07 Gusht 2008
46. Malta 21 Gusht 2008
47. Samoa 15 Shtator 2008
48. Portugalia 07 Tetor 2008
49. Mali i Zi 09 Tetor 2008
50. Maqedonia 09 Tetor 2008
51. Emiratet e Bashkuara Arabe 14 Tetor 2008
52. Malajzia 31 Tetor 2008
53. Mikronezia 05 Dhjetor 2008
54. Panama 16 Janar 2009
55. Republika e Maldiveve 19 Shkurt 2009
56. Republika e Palaut 09 Mars 2009
57. Republika e Gambias 07 Prill 2009
58. Mbretėria e Arabisė Saudite 20 Prill 2009
59. Unioni i Komoreve 19 Maj 2009
60. Mbretėria e Bahrainit 19 Maj 2009
61. Mbretėrie Hashemite e Jordanit 08 Korrik 2009
62. Republika Domenikane 11 Korrik 2009
63. Zelanda e Re 09 Nėntor 2009
64. Republika e Malawit 16 Dhjetor 2009
65. Republika e Mauritanisė 13 Janar 2010
66. Mbretėria e Swazilandit 12 Prill 2010
67. Republika e Vanuatus 28 Prill 2010
68. Republika e Xhibutit 11 Maj 2010
69. Republika e Somalisė 19 Maj 2010
70. Republika e Hondurasit 03 Shtator 2010
71. Republika e Kiribatit 21 Tetor 2010
72. Tuvalu 18 Nėntor 2010
73. Katari 07 Janar 2011
74. Republika e Guinea-Bissau 10 Janar 2011
75. Sulltanati i Omanit 04 Shkurt 2011
76. Principata e Andorrės 08 Qershor 2011
77. Republika e Afrikės Qendrore 22 Korrik 2011
78. Republika e Guinea Conakry 16 Gusht 2011
79. Republika e Nigerit 16 Gusht 2011
80. Republika e Beninit 18 Gusht 2011
81. Santa Lucia 19 Gusht 2011
82. Republika Federale e Nigerisė 12 Shtator 2011
83. Republika e Gabonit 15 Shtator 2011
84. Bregu i Fildishtė 20 Shtator 2011
85. Kuvajti 11 Tetor 2011
86. Republika e Ganės 23 Janar 2012
87. Republika e Haitit 10 Shkurt 2012
88. Republika e Ugandės 17 Shkurt 2012
89. Sao Tome dhe Principe 13 Mars 2012
90. Brunei Darussalam 25 Prill 2012
91. Republika e Ēadit 01 Qershor 2012
92.Papua New Guinea 26.Shtator 2012
93.Burundi 28.10.2012

Naki
09-11-12, 15:36
94.Timori Lindor njeh pavarėsinė e Kosovės 9.11.2012

Zero Cool
09-11-12, 16:49
94.Timori Lindor njeh pavarėsinė e Kosovės 9.11.2012

Naki a u ban 94 a ? Urime.

Flm timori lindor

Naki
19-11-12, 18:05
Naki a u ban 94 a ? Urime.

Flm timori lindor

95.Saint Kitts dhe Nevis 14.11.2012
96.Fixhi 19.11.2012

ZC ,tani i numerojm 96 shtete qe kane pranuar Republiken e Kosoves si shtetė tė Pavarur.
Gjatė vitit 2012,11 shtete e njohėn Kosoven e pavarur dhe ky zingjirė le tė mos shkėputet edhe pėr dhjetėra njohje tjera.

Faleminderit njohjes nga Fixhi.

Naki
21-12-12, 20:03
95.Saint Kitts dhe Nevis 14.11.2012
96.Fixhi 19.11.2012
97.Dominica 8.12.2012
98.Pakistani 21.12.2012

ZC ,tani i numerojm 98 shtete qe kane pranuar Republiken e Kosoves si shtetė tė Pavarur.
Gjatė vitit 2012,13 shtete e njohėn Kosoven e pavarur dhe ky zingjirė le tė mos shkėputet edhe pėr dhjetėra njohje tjera.

Faleminderit njohjes nga Fixhi.

.
Republiken e Kosovės si shtetė tė pavarur tani e kanė njohur 98 shtete.