PDA

View Full Version : VFM'08 - Video Fest Muzikor 2008


qokollada
30-04-08, 12:53
JURIA E VIDEO FESTIT MUZIKOR 2008 DHE NOMINIMET

Bordi organizativ i VFM`08, kėtė vit, ka vendosur qė nė juri profesionale pėr pėrzgjedhjen e video spoteve mė tė mira tė ftojė pėrfaqėsues tė video produksioneve kosovare sikurse edhe njerėz profesionistė edhe nga tė gjitha mediat vizuele nacionale.

Ndryshe nga radhet e tjera, organizatori duke pare qe publiku don dicka me ndryshe dhe nuk don ata qe pelqehen nga juria dhe kane shpinen e forte nga organizatori, kete rradhe ne Video Fest do te kete surpriza.
Ndryshe nga heret e kaluara kete rradhe ne qilimin e kuq do te shohim edhe kengetare qe disa vite me rradhe nuk i kishim pare prezente aty.

Me te nominuara jane : Kaltrina Selimi, Elvana Gjata dhe Zanfina Ismaili.


Tė ftuar nė juri ishin produksionet : Pixels, Entermedia, Video - Art, Art Fabe, Pulla, CMB, Kooperativa, INIT production, pastaj tė gjitha TV nacionale sikurse edhe TV Dukagjini

Juria e VFM`08 ėshtė e pėrbėrė nga:
Kryetar jurie: Afrim Spahiu, Drejtor fotografije dhe profesor universitar.

- Parta Kelmendi, regjisore dhe drejtoresh e programit RTV21+ ,
- Albba Morina, gazetare, prezentuese dhe autore e emisionit Top Koha music nė KTV,
- Kreshnik Shala , montazher ne KTV, Shef i kreatives
- Gėzim Avdiu - Pixels - montazher, menaxher i produksionit,
- Albian Gagica - Init production - drejtor kreativ,
- Granit Limani - Entermedia - Menaxher,
- Blerdi Malushi - Pulla dhe Realizator nė RTV21,
- Fitore Rexhepi - gazetare dhe prezantuese TOP RTK, RTK,
- Korab Shala - dizajner grafik KTV;
- Yll Ēitaku - Kooperativa - regjisor;
- Florent Mehmeti - Regjisor


Nė fillim tė punės sė vet juria ka vendosur qė pėr shkak tė mesazheve specifike qė bartin nė vete, ti mos hyjnė nė konkurencė video spotet nė vijim:

Kėto spote do tė nderohen nė mėnyrė tė veēantė nė mbrėmjen finale tė Video Festit muzikor

- Genta & Geti - Krejt e dinė
- Grupi i kėngėtarėve - Boll ka fol kulla
- Adelina Ismaili - Trimit tim
- Leonora Jakupi - Tė falem Kosovė
- Aurora - Amaneti
- Eliza Hoxha - Per ata qė sjanė

Nga 144....spote tė cilat kanė hyrė nė konkurencėn e VFM`08, sipas kategorive, janė nominuar :

Video Spoti mė i mirė
1. Skillz - Ah Femrat
2. Elvana Gjata - Mames
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Elia Zaharia - 31 October

Video Spoti mė i mirė nė konkurrencėn e Meshkujve
1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Berkani - Maratonė
3. Shpat Kasapi - S'e pranon
4. Adrian Gaxha - Mė Mungon

Video Spoti mė i mirė nė konkurrencėn e Femrave
1. Kaltrina Selimi - Auto Stop
2. Eliza Hoxha - Hajde Sonte
3. Elia Zaharia - 31 October
4. Elvana Gjata - Mames

Video Spoti mė i mirė nė konkurrencėn e Grupeve
1. Skillz - Ah Femrat
2. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night
3. Gillespie - E di
4. NRG Band feat. Orinda Huta - As Fejesa, as martesa

Video Spoti mė i mirė nė konkurrencėn Best New Artist
1. Capital T feat. 2 PO 2 - Shopping
2. Genti - Buzet e nje engjulli
3. Xhuli - Mesnatė
4. F Kay - Sonte kemi Party

Video Spoti mė i mirė i zhanrit i Pop Folk
1. Genta Ismajli - Sa Ilaqė
2. Ermal Fejzullahu - E shkuar e haruar
3. Mihrije Braha - Turbulenca
4. Zanfina Ismajli - Nga 1 tek 10

Video Spoti mėi mirė i zhanrit POP
1. Eliza Hoxha - Hajde Sonte
2. Nora Istrefi - Mos me le
3. Rona - Shko pastro pas saj
4. Tuna - Bileta

Video Spoti mė i mirė i zhanrit Rap Hip-Hop
1. Capital T feat. 2 PO 2 - Shopping
2. Skillz - Ah Femrat
3. NR - Filma Turqisht
4. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night

Video Spoti mė i mirė i zhanrit Rock
1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Gillespie - E di
3. Poqi BB Armadillo - Mė mungon
4. Flaka Krelani - T'boj me Rock

Video Spoti mė i mirė nė konkurrėncėn RnB
1. Elvana Gjata - Mames
2. Blero & Leonora Poloska - Crazy
3. Vesa Luma feat. Genc Prelvukaj - Ex Relax

Video Spoti me Regjinė mė tė mirė
1. Alban Skenderaj - Eklips
2. Kaltrina Selimi - Auto Stop
3. Skillz - Ah Femrat
4. Elvana Gjata - Mames

Video Spoti me Montazhin mė tė mirė
1. Skillz - Ah Femrat
2. Eliza Zaharia - 31 October
3. Zanfina Ismajli - Nga 1 tek 10
4. Elvana Gjata - Mames

Video Spoti me Postproduksionin mė tė mirė
1. Etno Engjujt feat. Lyrical Son, Kaos & Besnik Qaka - All Night
2. Elvana Gjata - Mames
3. Gillespie - E di
4. Skillz - Ah Femrat

Video Spoti mė kamerėn mė tė mirė
1. NR - Filma Turqisht
2. Bleona Qereti & Genci & Hekurani - Mandarine
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Pirro Cako - Engjell apo djallė

Video Spoti me Styling mė tė mirė
1. Berkani - Maratonė
2. Tuna - Bileta
3. Kaltrina Selimi - Auto Stop
4. Zanfina Ismajli

video-fest.com

qokollada
18-05-08, 15:14
Dhe korrupcioni vazhdon....
Duke konfirmuar qe Adelina nuk do mer pjese ne video-fest atehere organizatori ka vendosur qe te fshi edhe votat e Zanfines duke pare kete rezultat...?
Rrezultatet momentale tė votimit:

1 TEUTA BLAKA - Eja tė lutem 540
2 ADELINA ISMAILI - Trimit tim 489
3 Gillespie - E di 187
4 CAPITAL T feat. 2 PO 2 - Shoping 94
5 GENTIANA ISMAILI - Sa ilace 70
6 EDITA SOPJANI feat. 2 Boys - Merri krejtė 35
7 ETNO ENGJUJT feat. LYRICAL SON, KAOS & BESNIK QAKA - All Night 31
8 NA - Filanja 27
9 ZANFINA ISMAILI - Nga 1 tek 10 24
10 SINGULLAR KODOSHI - Ahhh 23
11 SKILLZ - Ah femrat 23
12 KALTRINA SELIMI - Auto-stop 18
13 LEONORA JAKUPI - Te falem Kosove 15
14 ADELINA BERISHA - Unė jam ajo 14
15 FLAKA KERLANI - T’boj me rock 12
16 TROJA - Nuk po muj ma 12
17 NASER BERISHA - Pergjithmone 11
18 SHPAT KASAPI - Se pranon 11
19 GENTI - Buzėt e njė engjulli 11
20 ALBAN SKENDERAJ - Eklips 11
21 ELIA ZAHARIA - October 31 10
22 BERKAN - Maraton 10
23 MACHIATO BAND - Eja ma ngat 9
24 Mihrije Braha - Turbulenca 8
25 GENTA & GETI - Krejt e dine 8
26 Hysni Zeqiri - Nuk je me mua 7
27 TOXIN - Dite e Zeze 6
28 NORA ISTREFI - Mos me le 5
29 EDONA LLALLOSHI - Ditė pėr ditė 5
30 TUNA - Bileta 4
31 ELVANA GJATA - Mames 4
32 ADRIAN GAXHA - Perfeksioniste 4
33 ADELINA, FATONI feat. D.A.SH.I - Te blini i vjetėr 3
34 BLERO - Zemėr bosh 3
35 BLERO feat. LEONORA POLOSKA - Crazy 3
36 NR - Filma turqisht 3
37 HALIBAND - Hajt se bohėt mirė 2
38 7 me 7 - Flutura 2
39 ERMAL FEJZULLAHU - E shkuar, e harruar 2
40 NRG Band & Orinda - Huta As fejesa, as martesa 2
41 JEHONA SOPI - Borxh mė ke 2
42 SHPAT KASAPI - Sonte do te pi 2
43 RYVA KAJTAZI - Ma thuaj 2
44 PRESIONI FEAT. JETON, GEM BELLUSHI & LUCK - Takin over 2
45 ERMAL FEJZULLAHU - Djali qė tė do 1
46 BLEONA & GENCI & HEKURANI - Mandarinė 1
47 XHULI - Mesnatė 1
48 FJOLLA - Gjendje kritike 1
49 BERTAN ASLLANI - Zemer 1
50 ARBĖR ELEZI - Pse tė doja ty 1
51 ARTA BAJRAMI ft. Loco - As njė milimeter 1
52 GRUPI - Boll ka fol kulla 1
53 BURIM HOXHA - Bon Bon 1
54 KALTRINA SELIMI - Se do askend 1
55 TEUTA KURTI - Si mbretėreshė 1
56 ARTA BAJRAMI - I njėjti ke mbetė 1
57 LEDINA ĒELO - Fantasy 1
58 ELIZA HOXHA - Pėr ata qė (s`)janė 1
59 KORAB JETISHI - Xhepi 1
60 AURORA - Universal 1
61 SHPRESA - Vullkan 1
62 HYSNI KLINAKU & MORENA - Te pres 1
63 RONA NISHLIU - Shko pastro pas saj 1
64 MIMOZA MUSTAFA - Me e forte 1
65 SABRI FEJZULLAHU - Konvikti nr.5 1
66 ADRIAN GAXHA - Mė mungon 1
67 ELITA 5 - Ēmendem!!! 1

rilinda
20-05-08, 22:52
Phaaaaa... nihere thotė:
Bordi organizativ i VFM`08, kėtė vit, ka vendosur qė nė juri profesionale pėr pėrzgjedhjen e video spoteve mė tė mira tė ftojė pėrfaqėsues tė video produksioneve kosovare sikurse edhe njerėz profesionistė edhe nga tė gjitha mediat vizuele nacionale.

E masanej:
"Dhe korrupcioni vazhdon...."

Oj ti ēikė moj, nuk e kan krejt shijen tane edhe nuk dmth qė gjithēka qė nuk e ka shijen tane quhet korrupsion.