PDA

View Full Version : "Levizja e Fundit para Heshtjes"


Preshevar
02-05-08, 11:34
Levizja e Fundit para Heshtjes

Film dokumentar "Masakra e Mejės" ėshtė shfaqur nė TV "Al Jazeera" dhe redaksia jonė ka siguruar pėlqimin nga ky medium pėr ta shfaqur kėtė dokumentar pėr ju.


Regjisori: Baha Gazavi

Me rastin e pėrvjetorit tė masakrės sė Mejės, redaksia e portalit mesazhi.com ka siguruar dokumentarin "Masakra e Mejės" e cila ėshtė realizuar dhe ėshtė shfaqur nė televizionin "Al Jazeera". Redaksia e mesazhi.com ka marrė pėlqimin nga autori i filmit dokumentar pėr vendosjen e saj nė kėtė faqe ekskluzivisht pėr vizitorėt e saj.Masakra e Mejės ndodhi mė 27 prill tė vitit 1999 gjatė kohės sė luftės nė Kosovė nė fshatin me po tė njėjtin emėr nė rrethinėn e Gjakovės, Kosovė.
Nė kėtė masakėr nga forcat serbe janė masakruar shqiptarėt nga Gjakova dhe rrethina e sajė. Trupat e tė pajetėve janė shpėrndarė nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės dhe Serbisė. Pas luftės gjatė 1999-2001 njė pjesė e tyre ėshtė gjetur nė varreza tė ndryshme masive nė Kosovė dhe pėr tė tjerėt janė marrur informata se gjenden nė Serbi. Mirėpo edhe pėrkundėr kėrkesave nga Qeveria e Kosovės tė nxitura nga shoqata tė ndryshme humanitare dhe tė afėrmeve tė tė ndjerėve organet serbe kanė zhagitur dorėzimin e tyre.

Martirėve tė ramė nė kėtė masakėr iu ėshtė ngritur Qendra Pėrkujtimore 27 Prilli nė Lėndinėn e Pikėllimit nė fshatin Meje tė Gjakovės. Mė 18 qershor 2005 ėshtė bėrė rivarrimi i mbetjeve mortorė tė 21 viktimave tė masakruar emrat e tė cilėve janė:

• Ardian Hoxha,
• Blendian Hoxha,
• Bajram Hoxha,
• Armend Beqaj,
• Emin Beqaj,
• Bedri Beqaj,
• Tom Prelaj,
• Driton Prelaj,
• Ahmet Neziri,
• Haki Batusha,
• Ymer Abdullahu,
• Masar Idrizi,
• Ndue Nou,
• Osman Salihaj,
• Qaush Mehmeti,
• Ramė Ramaj,
• Ramiz Hoxha,
• Sami Mehmeti,
• Shpend Kuēi,
• Sylė Bajrami
• Xhevdet Tahiraj.


Pjesa e parė:

http://video.google.com/videoplay?docid=-8616206390391324003&q=Levizja+e+Fundit+para+Heshtjes&ei=A-4aSJXiNZiI2gKQg_HQAQ


Pjesa e dytė :

http://video.google.com/videoplay?docid=-6659531201180654650&q=Levizja+e+Fundit+para+Heshtjes&ei=NO4aSI2ZBYvg2ALRiMDLAQ