PDA

View Full Version : Zonja qė lufton nė krahun e Shqiptarėve. LONDRA II


Veterani
05-05-08, 19:52
Jo pėr herė tė parė dhe kaq guximshėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vihen nė mbrojtje tė Shqiptarėve,
E fundit ishte edhe takimi i 'grupit tė kontaktit' nė Londėr me 2 maj '08. Ēka u fol aty para dhe prapa perdeve, apo ishte ky njė lloji 'LONDRA II' ?!
Rajs: Kosova dhe Serbia janė dy shtete tė ndara


http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/condeleeza_rise.jpg Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice ka deklaruar se Serbia dhe Kosova janė dy shtete tė ndara, ndėrsa ka shtuar se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės presin qė kėto dy shtete t’i kenė partnerė tė mirė. “Pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt tė cilin shumėkush e ka pranuar. Do tė pėrpiqemi tė ndihmojmė qė ky shtet t’ia dalė mbanė - edhe me mobilizimin e resurseve edhe pėrmes donatorėve - por edhe duke kuptuar se tash nuk mund tė ndėrmerren pėrpjekjet qė do ta ndryshonin situatėn qė ka pasuar pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės”, ka thėnė Rice gjatė takimit tė Grupit tė Kontaktit, qė ėshtė zhvilluar mė 2 maj nė Londėr, ėshtė bėrė e ditur tė hėnėn nė transkriptin e botuar nė web-faqen e Departamentit amerikan tė Shtetit.
Siē thuhet nė kėtė transkript, Rice ka vlerėsuar se situata ėshtė delikate dhe ka shtuar se SHBA-tė presin qė edhe Kosovėn edhe Serbinė t’i kenė partner tė mirė.
Ndėrkaq sipas transkriptit nė fjalė, bėhet e ditur se shefi i diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel ka thėnė se, nė dhjetor tė vitit 2007 BE-ja nė mėnyrė unanime ka vendosur pėr dėrgimin e misionit tė saj nė Kosovė dhe ka shpjeguar se, “nė kornizėn ekzistuese ligjore dhe dokumentet, ekziston mjaft hapėsirė qė ky mision tė realizohet”.

Radio televizioni i Kosovės