PDA

View Full Version : Poezi nga lovely


lovely
05-05-08, 19:50
Gure te medhenje
Male qe te fusin friken
gjithqka e mbuluar nga e bardha
neper tunele endem
qiell nuk shoh askund
aty shiqoj - te shoh ty
ketu shiqoj - prap je Ti
treni ecen me shpejtesi
njerezit nxitojne
secili bart me vete historine
lotet pikojne
sa veshtire te frymosh
te shoh rrugeve te largeta
pret ....pret...

lovely
05-05-08, 20:00
vjen ti ne endrrat e mia perseri
te ti gjej strehim
dhe fillojme aty ku kemi mbetur
dhe ne puthjen tende gjej lumturine e humbur
**************
papritur shoh veten ne erresire te pafund
deshprim ...vuajtje...
te pres symbyllur
pres te ndiej lekuren tende
koha nuk do te zbeh kurre ndjenjat per Ty
Ndersa une jetoj
NJE E VDEKUR NE MES TE TE GJALLEVE

lovely
06-05-08, 08:29
edhe nje nate pa gjume
edhe nje lot me shume
e ti nuk je askund

edhe nje enderr e parealizuar
edhe nje qellim i deshtuar
e diku ne erresire
nje zemer e piklluar

ne mesin e qiellit
me dukesh si nje yll
si nje gjethe vjeshte
qe zhduket ne pyll
si bariu ne mes te kopese
qe mbetet pa fyll

lovely
06-05-08, 08:31
zhurma e shiut
qetesia e nates se ngrire
melodia e muzikes
era e qoroditur
kthimi yt......
si t ia bej?
afer teje , e pa Ty
pse me afrohesh?
nuk e dua kthimin tend !!!

lovely
06-05-08, 08:34
pse me vret shiqimi yt?
pse te deshiroj me shume se jeten?
qfare force ke ti??
pse cdo here qe ti iken
une diej dhimbje te madhe?
pse e dua buzeqeshjen tende?
pse zemra ime kerkon tenden?
pse me duhet te jetoj me kete??
pse ikja jote me trondit shpirtin?
pse?

natyra
06-05-08, 11:42
"Pergezime per poezit lovely,me pelqyen shum...
p.s.qenke nje poete empresionuar...urime

prsh,
Natyra

emine
06-05-08, 11:48
a edhe qetu ke rrase turinin a,,,,nncnccncnncn


Me bahet qejfi qe zbulove edhe nje talend tendin....

ps.mos na shkruje poezi te pista (se tutna mesin gjinja me bark)hahhahahahhaah

lovely
06-05-08, 16:19
"Pergezime per poezit lovely,me pelqyen shum...
p.s.qenke nje poete empresionuar...urime

prsh,
Natyra


ooo faleminderit o Natyra.

t pershendes edhe une kudo qe je

lovely
06-05-08, 16:21
a edhe qetu ke rrase turinin a,,,,nncnccncnncn


Me bahet qejfi qe zbulove edhe nje talend tendin....

ps.mos na shkruje poezi te pista (se tutna mesin gjinja me bark)hahhahahahhaah

hahahahahahahahahaahahahahahahaa

moj veq edhe qitu kesh tu met pa hi... s bon hiq pa e kerku une pak Minush....

jo poezite e pista i shkruj atje poshte :biggrin:

lovely
06-05-08, 21:38
jetoj duke shpresuar se nje dite do te bashkohemi
ende i kujtoj momentet e se kaluares
tani ne kete nate vetmia me mbyt
ofshoj e renkoj per ty i dashur

degjoja hapat e tu si largoheshe
e une si hije u solla
si e cmendur vajtova
rreth atij qielli qe me shoqeronte
rreth asaj toke qe do t me mbulonte

largohesh ti
ecen mbi gjethe qe duken si nje qilim i gjelber
e une shtrij duart nga ti
te lutem mos shko
ti s `e perfill lutjen time........................

e_martumja
06-05-08, 21:47
Per hajr oda e re..


A po ke vakti mi vizitu se plot oda i ke bo :biggrin:Te pershendes dhe shpresoj te lexoj ende poezit nga ti.

Naki
06-05-08, 21:53
Nė yjet e natės
Sytė e tu i shohė
I strukur mbi alpe
Zėrin e ėmbėl ta ndėgjojė

Fėtyra jotė shėndrritė me diellin
Ecja jote sjellė ylberin
Duartė tuaja janė Flori
Nga shpirti Reflektonė dashuri.

natyra
06-05-08, 22:51
"Me pak shtes,ne kete mes te poetve...
p.s.besoj se nuk ju bezdise...?
**
Ne mes netes,dhe dites,
rri e menduar,
kujtimet me ty,
s'kam per ti harruar
sa shum nga atehere,
bota ka ndryshuar!
dhe ti jeta ime,
kah me ke shkuar?
thua se s'kam qen,
ndojehere e uruar
kur kthej koken pas,
e kujtoj rinin,
me emoncionojn,
vitet e pleqerise,lol,
o ju vasha t'reja,
dhe ju o djelmosha
kendoni dhe gezoni
jeten lumturoni...:)me respekt
Natyra

lovely
07-05-08, 07:30
Per hajr oda e re..


A po ke vakti mi vizitu se plot oda i ke bo :biggrin:Te pershendes dhe shpresoj te lexoj ende poezit nga ti.


Faleminderit e_martumja :smile:

mbetesh e pershendetur kudo qe je

lovely
07-05-08, 07:35
edhe nje varg per ty

pyes veten;
kur do te ndalen keto vargje ??
a do t me kthesh dashurine ndonjehere?
vajza qe te dashuron mundohu ta meshirosh
asaj i duhet meshira se nga pikllimi vdes!!

pyes veten;
pse jeta eshte gjithmone ne kundershtim ne deshirat?
ashtu si per inat
a thua harrimi per ty eshte i lehte??
shpresoj se ky eshte vargu i fundit qe shkruaj per ty!!

selvija
07-05-08, 07:37
Nje poezi nga ana ime per ty....
........................................

PĖR TY”

Nė kėtė dit tė bukur dielli
nėn kaltėrsin e kėtij qielli,
jam ul pran teje dhe mendoj
si tė tė them se aq shum tė dashuroj!

Tė tė them se pėr ata sy
digjem si zjarr e bėhem hi,
tė tė them se pėr atė buz
pėrvėlohem si nė prush!

Aq shum gjėra dua tė t'them
kur pran teje un tė jem,
vetėm njė gjė kėrkoj nga ti
tė lutem tė ma kthesh kėtė dashuri!!!

lovely
07-05-08, 08:44
Love

papritur erdhe ti ne boten time
i dhe ngjyra
me ty jam vetvetja
jam askush dhe jam gjithkush
qaj dhe qesh me ty
ndiej per ty
me ty ndihem "e plote"

me mungon edhe kur je aty
neper mendjen time sillesh ti
ne cdo qelize te gjakut, aty jeton Ti

je dhe do te mbetesh gjithmone
ne Mua

asgje nuk eshte me e embel se sa kur dashuria te rremben
gjerat tjera e humbin shkelqimin e vet
mendoj; si te te braktis ty, nga te shkoj?
nga te gjitha anet kah ti diqka me ndjek
dhe frymen e fundit e humbas per Ty

Jana
11-05-08, 02:54
edhe nje varg per ty

pyes veten;
kur do te ndalen keto vargje ??
a do t me kthesh dashurine ndonjehere?
vajza qe te dashuron mundohu ta meshirosh
asaj i duhet meshira se nga pikllimi vdes!!

pyes veten;
pse jeta eshte gjithmone ne kundershtim ne deshirat?
ashtu si per inat
a thua harrimi per ty eshte i lehte??
shpresoj se ky eshte vargu i fundit qe shkruaj per ty!!

Te gjita me pelqyen por kjo me pelqeu shum shum....
Suksese......

lovely
14-05-08, 15:54
era dhe ti

mos keni diqka te perbashket?
era me shtynte nga ti
ti me mbroje nga era
me fusje ne gji
ere, nga te shkoj tani?
nuk jam me afer tij
nga me shtyn tani?
ere, mos me thaj lotin
shko tek ai
perkdhelja fytyren
ndoshta ende me njeh lotin
thuaj te lutem thuaj
per t ia pare syte
shume jam permalluar
e ti,
pse me dergon atje
ku endrrat e mia asnjehere nuk arrijne??????

lovely
14-05-08, 16:14
pas cdo dite e cdo frymemarrjeje
cdo merzie e trishtimi
harrese
pendese
pengese,
vetmie
shoqerie
kotesie
jam mbushur plotesisht
deri ne pafundesi
me dashuri per Ty!!

lovely
14-05-08, 23:09
jeta eshte si deti
i madh , i gjere , i thelle
e njeriu si nje e vogel pike e mundon shpirtin se
zemra eshte si lumi qe s`e ze gjumi
e do te madhen -madherishmen
te gjeren - mendesine
dhe te thellen - sinqeritetin shpirtror

e ne ndonje vend te larget
qe nuk e njeh dhe ku ndoshta nuk do te shkosh kurre
eshte dikush qe te pret
prandaj
mos qaj se mekati nuk lahet me lot
derisa e nesermja egziston
derisa plaget e pardjeshme e te djeshme dhembin
njesoj si sot si neser se...........

zhurma te cuditshme silleshin ne mendje
vegimet e gjera permbyten cdo fjale
psheretimat, klithjet "of" e "uf"
qielli. liria. guximi. endrra e brenga
dhembja a lahet me lot????????
kerkon te sherohesh nga ajo qe sherim nuk ka derisa
dora pret doren
po
le te kthehet e kaluara edhe nese pafundesisht eshte varrosur
le te kthehet se gjerat e bukura nuk jan monotone
vuajtjet e medha le te kthehen edhe ato
se
kthimi eshte shpetimi i vetem per ata qe pritjen s`e kan te kot

le te qajm per ato qe ende s`i dijme
e te qajm per ato qe ende s`jane thene
lotet le te rrjedhin - sherim le te kerkojne
se
psheretimat degjohen larg kur klithmat i shtrengojme ne thellesite e shpirtit dhe ne bebezat e syrit


F.F.
dashuria eshte enderr e marre!!!!

teutaA
15-05-08, 08:12
edhe nje varg per ty

pyes veten;
kur do te ndalen keto vargje ??
a do t me kthesh dashurine ndonjehere?
vajza qe te dashuron mundohu ta meshirosh
asaj i duhet meshira se nga pikllimi vdes!!

pyes veten;
pse jeta eshte gjithmone ne kundershtim ne deshirat?
ashtu si per inat
a thua harrimi per ty eshte i lehte??
shpresoj se ky eshte vargu i fundit qe shkruaj per ty!!

Te gjita me pelqyen por kjo me pelqeu shum shum....
Suksese......

jana edhe un desha te citoj ket hahah

lovely moj ti kokshe edhe keshtu e meqme:smile:

mpuqqqqq

lovely
15-05-08, 08:25
jana edhe un desha te citoj ket hahah

lovely moj ti kokshe edhe keshtu e meqme:smile:

mpuqqqqq


qy qy :rolleyes:


mpuq t kofte Teuta

Jana flm

lovely
15-05-08, 21:40
dhe,
secilen dite duhet ta shofim si te fundit...
dhe po te jete keshtu, vetvetiu kujtojme dhe rikujtojme te kaluaren, qofte ajo e bukur apo e dhimbshme, sepse alfa dhe omega (fillimi dhe fundi) i te gjitha ndodhive per baze kan anen fizike dhe shpirterore. dhe sado te kujdesshem te kemi qene ne momentet e caktuara , gjithnje del se diku kemi gabuar, kemi mundur ndryshe, diqka ka qene mangut apo e tepruar dhe do te deshironim te na ipet rasti per ta bere ndryshe, me mire, me bukur, pa e ditur se asgje s mund ta paracaktojme , se nuk thuhet kot "rrjedha e ujit (domosdo) nuk shkon gjithmone ne nje drejtim" - sikur qe thuhet se kur te mungon shpresa duhet shpikur ate ne menyre qe ta projektojme te ardhmen edhe pse paraprakishte e dijme se gjerat e bukura me vete perseri bartin vuajtje te medha , ama te domosdoshme e bile nganjehere te deshirueshme...se ata qe naten qeshin me merzine e dites - shpeshhere i deshirojne pikerisht vuajtjet per te qeshur me to....


eshte e vertetuar po ashtu se njeriu qe mund te pershkruaj vuajtjen e madhe shpirtrore qe ka - realisht nuk eshte ne nje gjendje te tille - sikur ai qe mundet te pershkruaj zjarrin ne te cilin digjet- nuk eshte ne zjarr te vertete...ama, eshte dikush qe flet , qe mendon, qe deshiron njejte, qe vuan njejte... qe kurr nuk ndalet por vazhdimisht kerkon dashuri te re, tjeter - per te bindur veten e tij se askush dhe asgje s `mund te krahasohet me personin te cilin njehere padiskutueshem e ka dashur, e ka cmuar - duke e futur brenda vetvetes per te mos dal kurre me.... keshtu behet dytesori yne, hija jone, mendja e dyte e jona dhe keshtu jetojme me te, punojme per te, gezohemi, qeshim, qajme, vuajme... te gjitha keto i bejme per te- dhe realisht cdo gje edhe aty e ka kuptimin - pa te cilin nuk mund te ngritemi se kudo qe ecim kudo qe shkojme, me te flasim per te mendojme..........

lovely
16-05-08, 16:44
O ndjenje e marre
O kohe e gabuar

...te strukur ne qoshe
syte tane takoheshin
zjarr
deshire
duart tua ndjeja ne trupin tim
afsh
epsh
Oh e dua ate ndjenje
kur ne ishim NJE
kur bota ishte e vogel
e kupa e madhe.....
kur zemrat tona flasin
kur trupat tone perplasen
si dallga per guri
kur asgje tjeter nuk egziston
vetem une dhe ti....

lovely
22-05-08, 11:38
Fjala me e forte
Dashuria me e paster
NĖNĖ

te shoh NĖNĖ
dhe ne fytyren tende
shoh jeten tende ...

...dhe ne rrudhat e tua gjej plot dashuri
.... ne buzqeshjen tende gjej femijerine e humbur....
..ne shiqimin tend gjej adhurimin...
...thelle ne syte e tu shoh vuajtjet
qe fsheh..

fjalet jane te perhitura

ndiej lagshti ne sy
ndiej mall ne shpirt
ndiej mallengjim per nje perqafim
ndihem e pafuqishme o NĖNĖ

ne prag te deres te shoh
me pret e me percjell
e denesa me mbyt o NĖNĖ

me fal ...........per gjithcka!!

Je dhe do te mbetesh qenia me e dashur, me e forte, me e respektuar per sa t eshte jeta!!!

cry:cry:cry:


Pershendetje te gjitha NĖNAVE!!

Murgesha
24-05-08, 13:38
Nuk mjaftojnė fjalėt pėr tė pėrshkruar ēka ndjen zemra e shpirti pėr nėnėn

T`lumtė dora oj Lovely pėr kėtė poezi kaq tė bukur e kaq domethėnėse.

Murgesha!

lovely
24-05-08, 13:43
Nuk mjaftojnė fjalėt pėr tė pėrshkruar ēka ndjen zemra e shpirti pėr nėnėn

T`lumtė dora oj Lovely pėr kėtė poezi kaq tė bukur e kaq domethėnėse.

Murgesha!Faleminderit shume Murgesha!!

Jane fjale nga zemra e mallosur!! edhe pse fjalet humbin kuptimin kur eshte fjala per NENEN......

Akili
29-05-08, 10:57
qika paska edhe talentt....

lovely
29-05-08, 18:07
qika paska edhe talentt....
:rolleyes: :redface: :cool:

lovely
31-05-08, 22:49
sonte
kur dhembja qan gjoksin
e loti rreshqet
perqafimi yt me mungoi

larg degjohet melodia
shpirti therret
te ndiej prane,
e te ndiej te huaj..........

vuajtje (dashuri)
cfare je ti?
largo ate shall te zi
qe te mbulon fytyren
dua te shoh UNI-n tend?!

kush te jep te drejten???

Naki
31-05-08, 23:20
Kutija Magjike

Dy sy Tė Uritur
kėrkojnė
Lotė
Ndejė pranė kutisė magjike
komunikim
ah kjo teknik Virtuale
shpirtėrat i sheronė
mendjet i afronė
syrin e uritur
e shpėrlanė nė fotografi
zemrat i bashkonė nė njė Kuti.

lovely
10-06-08, 09:47
Lovepapritur erdhe ti ne boten time
i dhe ngjyra
me ty jam vetvetja
jam askush dhe jam gjithkush
qaj dhe qesh me ty
ndiej per ty
me ty ndihem "e plote"

me mungon edhe kur je aty
neper mendjen time sillesh ti
ne cdo qelize te gjakut, aty jeton Ti

je dhe do te mbetesh gjithmone
ne Mua

asgje nuk eshte me e embel se sa kur dashuria te rremben
gjerat tjera e humbin shkelqimin e vet
mendoj; si te te braktis ty, nga te shkoj?
nga te gjitha anet kah ti diqka me ndjek

dhe frymen e fundit e humbas per Ty****************************************

lirik
11-06-08, 13:25
vjen ti ne endrrat e mia perseri
te ti gjej strehim
dhe fillojme aty ku kemi mbetur
dhe ne puthjen tende gjej lumturine e humbur
**************
papritur shoh veten ne erresire te pafund
deshprim ...vuajtje...
te pres symbyllur
pres te ndiej lekuren tende
koha nuk do te zbeh kurre ndjenjat per Ty
Ndersa une jetoj
NJE E VDEKUR NE MES TE TE GJALLEVE


E NDERUARA LOVELY PėR KTA RRESHTA MUND Tė THEM FJALė PėRGZUESE PER VARGUN TėND
NDER TE TJERA PO THEM
PARAQET
KJARTė
VUAJTUR
DHIMBSHėM
FJALET TUA TE STROFES TE RRESHTAVE TE FUNDIT PREKUN DERI NE ASHT
VUAJTJE DHIMBJE NDJENJė
E QMOJ KET BUKURI VARGU VAZHDONI ME KRIJIMET JU SHKRUANI BUKUR

lovely
16-06-08, 21:08
E NDERUARA LOVELY PėR KTA RRESHTA MUND Tė THEM FJALė PėRGZUESE PER VARGUN TėND
NDER TE TJERA PO THEM
PARAQET
KJARTė
VUAJTUR
DHIMBSHėM
FJALET TUA TE STROFES TE RRESHTAVE TE FUNDIT PREKUN DERI NE ASHT
VUAJTJE DHIMBJE NDJENJė
E QMOJ KET BUKURI VARGU VAZHDONI ME KRIJIMET JU SHKRUANI BUKUR


shume i nderuari LIRIK,

te falenderoj nga thellesia e zemres per fjalet tua pergezuese..

Fjaleve iu rritet vlera kur ato vijne nga Ti i nderuar!

shume faleminderit

plot respekt per ty dhe adhurim per vargjet tua

sincerisht

lovely

lovely
18-06-08, 15:47
shiqimi yt i fundit
bota ime

me ikjen tende
per mua iku gjithqka

PSE?

nuk mjafton asnje arsyetim

nje fjale nga ti prita
vetem nje fjale

e di qe pritja eshte e kotė

e di se kurr mė
kurr..

nuk di si te veproj tani
ndihem e humbur ne mes te gjithqka-fit

sa qudi!!
si vetem nje fjale mund te permbys nje jete te tere
dhe anasjelltas..

lovely
20-06-08, 22:45
"Power of Love"


Sonte me shume se asnjehere
me mungoi prania jote

Sonte m`u tha loti ne faqe..

"fluturoj pa krahe"
ne mendime per Ty
"gjerat tjera humbin kuptimin e vet..."

Gjithcka je Ti
Ti je prap Ti
cdo erresire ti ndriqon

Sonte dora kerkon doren
cuditshem ndihem!!!

lovely
15-07-08, 15:21
gjumi me iku
perqafimin tend nuk e ndieva ate nate

as zerin tend magjik
nuk e degjoja
kot mundohesha

me mungove shpirt
me mungove drite

ti, qe je bota ime
ti, qe pa ty jam e verber

oh sa mall ndieva

sa e zbrazet u ndieva, engjell
sa e perhitur m u duk gjithcka

prap lotova
se ti ishe larg

mungese ne shpirt ndieva
ne foto te putha shume

flej mire ylli i mamit :smile:

lovely
19-07-08, 12:39
Lamtumire

e strukur, si hije
syte ngulur ne tavan
e si te them ate fjale??

largohem
dhe ne secilin hap
nje pjese nga shpirti me keputet

nje dore e ngrire ne ajr
nje lot i fresket ne faqe
nje koke e kthyer mbrapa

nje nene qe sa vjen e zvoglohet....
nje fytyre e tronditur
nje buzeqeshje e trishtuar
nje diqka e pakuptimte
nje dhimbje qe te ndal frymen
nje mire u pafshim ....

lovely
24-07-08, 12:40
.....

...dhe nuk tė pashė mė..

a e din vallė
pėr ty sa kam malle?

tė lutem
mė lejo
edhe njėherė tė zhytem nė thellsinė e syve tu
dhe si nje rigė shiu
tė shuaj cdo gace tė prushit
qė dita ditės rritet mė shumė

Pėr ty ndieva gjithcka

I friksohesha afėrsisė tėnde
dhe njėkohsisht e dėshiroja..

lovely
31-07-08, 00:04
te dua o enderr

hapi syte
dhe ty te gjej prane

me shtrengo...

me shiqon
dhe ne syte tu shoh dhimbje
shoh zjarr..

shenjat e gishtrinjeve tu
neper tere trupin tim..

qfare fuqie..
qfare ndjenje..
pertej boterave

me len te vdekur
e me ringjall..
me cmend
me ben te fluturoj..
prap me kthen prane vetes
me embelsi me perkedhel
me dashuron
fytyren me ndrydh
prekje pafund
shtrengime
lot
gezim
....

lovely
01-10-08, 13:01
gjethi ngjyrė vjeshte
ra nė tokėn e plasaritur..

ndajmė tė njėjtin qiell
diell
hėnė..

tė flas
mė flet

edhe nje gjethe...ra...

njė dorė hamendet
nje sy kėrkon
njė gjithcka
njė asgjė fare!

t`lumtur jemi :)

lirik
03-10-08, 19:38
jeta eshte si deti
i madh , i gjere , i thelle
e njeriu si nje e vogel pike e mundon shpirtin se
zemra eshte si lumi qe s`e ze gjumi
e do te madhen -madherishmen
te gjeren - mendesine
dhe te thellen - sinqeritetin shpirtror

e ne ndonje vend te larget
qe nuk e njeh dhe ku ndoshta nuk do te shkosh kurre
eshte dikush qe te pret
prandaj
mos qaj se mekati nuk lahet me lot
derisa e nesermja egziston
derisa plaget e pardjeshme e te djeshme dhembin
njesoj si sot si neser se...........

zhurma te cuditshme silleshin ne mendje
vegimet e gjera permbyten cdo fjale
psheretimat, klithjet "of" e "uf"
qielli. liria. guximi. endrra e brenga
dhembja a lahet me lot????????
kerkon te sherohesh nga ajo qe sherim nuk ka derisa
dora pret doren
po
le te kthehet e kaluara edhe nese pafundesisht eshte varrosur
le te kthehet se gjerat e bukura nuk jan monotone
vuajtjet e medha le te kthehen edhe ato
se
kthimi eshte shpetimi i vetem per ata qe pritjen s`e kan te kot

le te qajm per ato qe ende s`i dijme
e te qajm per ato qe ende s`jane thene
lotet le te rrjedhin - sherim le te kerkojne
se
psheretimat degjohen larg kur klithmat i shtrengojme ne thellesite e shpirtit dhe ne bebezat e syrit


F.F.
dashuria eshte enderr e marre!!!!Po e them me shum sinqeritet lovely e nderuar
nuk edi se e kujt esht kjo poezi por mė pėlqeu
shum e bukur ėsht pėrgėzime pėr at qė e ka shkruar
e nėse je ti autorja pėrgėzime tė veqanta
sepse ka ktu shum bukuri
dhe domethėnje emocionuese e filozofike nė mbrendi
pėrmbanė brum poetik dhe thellsi domethėnjesh
me mjaft mjeshtri dhe thelb tė fuqishėm kuptimsije
e filozofi jetsore
praktikė e shpirtit tė ballafaquar me humnerat dhe luftrat qė
sjell pamshirshėm jeta dhe veshtirsit e saj si dhe rrethanat e saj tejet
komplekse
tė uroj suksese e nderuara lovely dhe po e them se nese esht e jotja qenke poete
krijuese shum e mirė mė pėlqen kjo lloj krijimtarije

lovely
14-10-08, 11:59
Po e them me shum sinqeritet lovely e nderuar
nuk edi se e kujt esht kjo poezi por mė pėlqeu
shum e bukur ėsht pėrgėzime pėr at qė e ka shkruar
e nėse je ti autorja pėrgėzime tė veqanta
sepse ka ktu shum bukuri
dhe domethėnje emocionuese e filozofike nė mbrendi
pėrmbanė brum poetik dhe thellsi domethėnjesh
me mjaft mjeshtri dhe thelb tė fuqishėm kuptimsije
e filozofi jetsore
praktikė e shpirtit tė ballafaquar me humnerat dhe luftrat qė
sjell pamshirshėm jeta dhe veshtirsit e saj si dhe rrethanat e saj tejet
komplekse
tė uroj suksese e nderuara lovely dhe po e them se nese esht e jotja qenke poete
krijuese shum e mirė mė pėlqen kjo lloj krijimtarije

I nderuari Lirik,

nuk e kam shkruar une kėte poezi.. me ka shkruar dikush para 7 viteve. e kam shkruar ne fund F:F: qe do t thote filan fisteku..hahaha... megjithate, faleminderit shume :smile:

lovely
19-10-08, 12:51
bota me kalon para syve
me shpejtesine e rrufese..
perplasesh
sa ketu
sa atje..

e pafuqishme
frymemarrje e rralle
me sy gjysme te hapur
cmendurisht..

...

Jana
19-10-08, 13:02
Keshtjelle Dashurie kam ngritur per ty
deri ne qielle ku nuk sheh drita ne sy
e kam rrethuar me gjemba dhe roje
Keshtjell Dashurie qe s`kane pare keto troje.

E kam ndertuar me muaj me vite
nuk e rrezove nuk e godite
e kam ndertuar me endrra e me kenge
do e mbroj pellembe per pellembe.

Nuk e prishen ererat me shi
as akulli as bora asnje stuhi
e kam bekuar si vleren e shenjte
e kam ruajtur si arine e shtrenjte.

Une drita e henes udhen ndricoj
une dielli i dites vesen largoj
ne ankthe kujtoj ditet e rinise
nuk rrezohet Keshtjella e Dashurise.

lovely
25-10-08, 23:06
Nese
te fali nje mendim
nuk do t`a dish kurre...
Nese
te fali nje shiqim tinxar
do te doje t`a dije?
Nese
emrin tend peshperis
do t`me falesh?

lovely
28-10-08, 13:40
Zgjohem ne mengjes
lumturine kam prane
te rrembej
ne gjirin tim..

te ndiej..
te puth..

Arsye per t`vazhduar
Drite ne syte e mi
Shkelqim i pashuar
Gezim i pafund..

"dhe i them vetes; cfare bote e mrekullueshme!" :smile:

Shqiptare_ne_Turqi
28-10-08, 22:51
Zgjohem ne mengjes
lumturine kam prane
te rrembej
ne gjirin tim..

te ndiej..
te puth..

Arsye per t`vazhduar
Drite ne syte e mi
Shkelqim i pashuar
Gezim i pafund..

"dhe i them vetes; cfare bote e mrekullueshme!" :smile:

Lovely,q'po doni mem shti e me shkru dhe uné vargje:biggrin: he medet qé s'po me mjafton Shqipja...

Shaka se,po ja lo atynve qe edin punen,...por, donése nuk me mjafton Shqipja te shkruj poezi,i lexoj me shum kénaqsi e edhe keto tuajat ( apo disa nashti jo tuajat,duke u bazu ne pergjegjéje per Lirikun ) i gjeta rastésisht dhe u knaqa besom, Turqist e thojn nje fjali per ata qé shkruajn bukur,(kalemine sağlık) shendet lapcit ténd ! :smile: uné shtoj,shéndet dhe ty ! e tash e tutje do mé kesh vizitore e rregullt..

Pershéndetje té per zemérta ..

lovely
01-11-08, 00:07
Faleminderit shume Moter :smile:

Sikur ec diqka
neper qenie
neper qiell
larg neper koridore
ne majet e maleve
ne kopshtet plot lule
ne shiun si sigjim
vrapojme...

Shqiptare_ne_Turqi
02-11-08, 20:07
Faleminderit shume Moter :smile:

Sikur ec diqka
neper qenie
neper qiell
larg neper koridore
ne majet e maleve
ne kopshtet plot lule
ne shiun si sigjim
vrapojme...


Té lutem,lovely:smile: Té uroj njé javé té miré .

DUA
06-11-08, 16:04
Faleminderit shume Moter :smile:

Sikur ec diqka
neper qenie
neper qiell
larg neper koridore
ne majet e maleve
ne kopshtet plot lule
ne shiun si sigjim
vrapojme...


SIKUR DIQKA NDALON
KETU AFER ,SHUME AFER NESH
NE FUSHAT E GJELBRUARA
QE DHE SHIU I DESHIRON
ME BEJ TE VRAPOJ,SI KURRE ME PARE
ME DUHET HAPI YT...

DUA
06-11-08, 16:07
Zgjohem ne mengjes
lumturine kam prane
te rrembej
ne gjirin tim..

te ndiej..
te puth..

Arsye per t`vazhduar
Drite ne syte e mi
Shkelqim i pashuar
Gezim i pafund..

"dhe i them vetes; cfare bote e mrekullueshme!" :smile:

Sikur te zgjohesh per gjithe boten ti,sa e mire do ishte JETA.

GURI SYLAJ
06-11-08, 16:59
Faleminderit shume Moter :smile:

Sikur ec diqka
neper qenie
neper qiell
larg neper koridore
ne majet e maleve
ne kopshtet plot lule
ne shiun si sigjim
vrapojme...


Ne mes vrapit
dhe shiut -sigjim
rrukulliset edhe dicka !
Shkon e preke ,
mu atje,
ku nuk kisha dasht
te me preke kurr Loti!!

lovely
06-11-08, 21:59
Ne mes vrapit
dhe shiut -sigjim
rrukulliset edhe dicka !
Shkon e preke ,
mu atje,
ku nuk kisha dasht
te me preke kurr Loti!!

Ne mes vrapit
dhe shiut - sigjim
nuk u rrokullis asgje !

Nuk preku atje
ku ti nuk do t`doje
te t`prek kurr Loti..

:biggrin:

lovely
07-11-08, 18:51
Sekret i kujtesės


Nuk mė kujtohet mė
fytyra jote
Lėvizjet tua
ndiej nė tė miat!

Ai shiqim, ku humbi?
Me kend flet tani?

Fjala jote, falė Jetė!

Prapė tė shoh...
Larg..
Kėtė herė mbi ylberin!
Nėpėr pėrralla!
Aty ku asnjėherė...!

Shqiptare_ne_Turqi
08-11-08, 11:34
Sekret i kujtesės


Nuk mė kujtohet mė
fytyra jote
Lėvizjet tua
ndiej nė tė miat!

Ai shiqim, ku humbi?
Me kend flet tani?

Fjala jote, falė Jetė!

Prapė tė shoh...
Larg..
Kėtė herė mbi ylberin!
Nėpėr pėrralla!
Aty ku asnjėherė...!


Nuk na kujtohen ato fytyra,
Lévizjet,
Shiqimet,
Humben !...

Por...
jo !
mos ta génjejm
vetveten,

donése larg!
nashti mbi ylberin,
ose nepér pérralla ...
na mbesin,

si sekretet ne kujtesa...


lovely,mora guximin pér dy-tri rreshte,pasi lexova kéto tuajat :smile:

(shpresoj nuk i qoroditi poezit tuaja )

me pérshéndetje ma té sinqerta,

GURI SYLAJ
11-11-08, 05:20
Sekret i kujtesės


Nuk mė kujtohet mė
fytyra jote
Lėvizjet tua
ndiej nė tė miat!

Ai shiqim, ku humbi?
Me kend flet tani?

Fjala jote, falė Jetė!

Prapė tė shoh...
Larg..
Kėtė herė mbi ylberin!
Nėpėr pėrralla!
Aty ku asnjėherė...!,,,,,,,,,,,nuk u takuem
qe Ti te behesh une
e une te behem Ti
Te behemi nje..
Me forcen e fjale
nuk matet force tjeter
e thene ,e kendur
apo e shkrueme ne leter!
Shetite per rreth globit
pa e nderruar valen
per arme i kam shkronjat,
per force e marr fjalen...!

lovely
13-11-08, 14:40
Nuk na kujtohen ato fytyra,
Lévizjet,
Shiqimet,
Humben !...

Por...
jo !
mos ta génjejm
vetveten,

donése larg!
nashti mbi ylberin,
ose nepér pérralla ...
na mbesin,

si sekretet ne kujtesa...


lovely,mora guximin pér dy-tri rreshte,pasi lexova kéto tuajat :smile:

(shpresoj nuk i qoroditi poezit tuaja )

me pérshéndetje ma té sinqerta,

Shqiptare, mua me pelqyen shume vargjet tua! :smile:

Pershendetje t sincerta edhe per ty nga une :smile:

lovely
13-11-08, 14:47
,,,,,,,,,,,nuk u takuem
qe Ti te behesh une
e une te behem Ti
Te behemi nje..
Me forcen e fjale
nuk matet force tjeter
e thene ,e kendur
apo e shkrueme ne leter!
Shetite per rreth globit
pa e nderruar valen
per arme i kam shkronjat,
per force e marr fjalen...!


...u takuam
qe une te behesha ti
e ti te beheshe une
....
e thene e kenduar
apo e shkruar ne leter
me forcen e fjales
matet diqka tjeter...

Nuk kendohet kot;

"""C`eshte me e forte se guri?
cka shkelqen si nuri?
................................."""

me t mira Guri :biggrin: :smile:

GURI SYLAJ
13-11-08, 15:16
Edhe me e forte se guri
e qe shendrite me shume se nuri
eshte miresia .
Fjles i jep force
e vargut rruge
per ku pushon miqesia!
Mbi kete Varg
ylberi rrin qark
mrekullia e ngjrave
mahnite qe nga larg!!

lovely
17-11-08, 22:12
Te kerkova
sikur atehere..
Buzeqeshja jote
e ngulitur thelle
ne memorien time..
Mall ne shpirt ndieva
Sikur asnjehere me pare

lovely
17-11-08, 22:14
une e di
se ti nuk ke ide
per kete te rrahur zemre..

me vjen keq
se asnjehere nuk do t`a kuptosh
se,
vetem nje person,
te ka dashur me deshiren e shpirtit...

dhimbjen qe me fal ti
arsye..

GURI SYLAJ
18-11-08, 10:39
Se cfar sjelle pranvera
e dijn vetem lulet,
as shiun s'e kan frige
as eren...
hijeshine ia falin diellit
i lajn borgjin Pranveres!!

lovely
18-11-08, 23:44
Far away
on the other side
that`s where you are!

But,
still so close to me!

The first thing
that comes to my mind
The only one
i want by my side

loovelyy
21-11-08, 10:32
Kur mendoj shetine
gezimin
lotin
trishtimin
agimet e hershme
te qeshurat
dreken prane qirinjeve
nje kafe
mbremjet e vona
shiun
boren
pllazhen
lulet
gjumin
Dashurine
Jeten dhe Vdekjen

i vetmi person
qe mendoj njekohsisht
dhe qe ndihem "e plote"
je TI!!

lovely
04-12-08, 14:50
Botė

Pranė dritares afrohem
me mundin e fundit
shiqoj, nuk shoh asgjė
zhdukesh pėr njė sekond
dhe mė kthehesh nga hiqi
rėndė mė godet nė kokė
mė perplasė nė tokė..

e shkatrruar ngritem
tė shoh tė mirėn ne ty
mundohem..

atėherė mė kujtohesh ti
unė kam tė kaluarėn tėnde
une kam edhe tė tashmen
kam cdo imtėsirė
cdo thjeshtėsi
prej tė qarės sė parė..
cdo buzėqeshje hyjnore
cdo shiqim magjepsės
shpirti i thate
mbushet...

turisti
05-12-08, 18:52
.....

...dhe nuk tė pashė mė..

a e din vallė
pėr ty sa kam malle?

tė lutem
mė lejo
edhe njėherė tė zhytem nė thellsinė e syve tu
dhe si nje rigė shiu
tė shuaj cdo gace tė prushit
qė dita ditės rritet mė shumė

Pėr ty ndieva gjithcka

I friksohesha afėrsisė tėnde
dhe njėkohsisht e dėshiroja..

Bukur,bukur !

http://www.giftsandbaskets.co.th/image/flower_0.jpg

lovely
07-12-08, 00:40
Bukur,bukur !

http://www.giftsandbaskets.co.th/image/flower_0.jpg

:smile:

Qetėsi e pafund
nė shpirt...
Zemra hulumton!!

Njė natė e errėt
mė tremb
Njė turist
rrugėve endet
tek unė ndalon :D
Njė zemėr tė kuqe
me sjell
dhe rrugėtimin vazhdon..:D

Pershendetje Turist :smile:

GURI SYLAJ
07-12-08, 09:07
Ne" qetesine e pa fund "
mos ik !
Une nuk vij ,
ku s'ka bertime
ku ska gjalleri.
ku s'ka miqesi
e dashuri...
qe botes i dhane hjeshi!

lovely
12-12-08, 23:53
Nuk e shoh, e ndiej!
Ėshtė cdokund rreth meje!
Ka egzistuar
qė nga kohėrat e lashta!
Kan shkruar pėr tė
kėnduar pėr tė!!

Askush nuk kuptoi PSE-nė

Tani e kam unė
Nuk dua tė di asgjė
Ku ishte fshehur
Nga erdhi
Cfarė ėshtė
Si pėrfundon
Njėqind PSE-tė
Dua vetėm tė jetoj..

lovely
31-12-08, 13:49
when u do anything
out of lonelyness..
i wonder;
would u do it all over again?!
what would u change?!
would u appreciate it?!

u come along
u do everything for her
then u push her away..
then u come back
ask for forgiveness..
but things have changed
feels like there`s a whole world
between us, girl!!

It all started two years ago..
and now...it`s too late!

lovely
25-01-09, 14:05
The only pleasure we find
is in what we had
the fact that u destroyed it all
makes me really sad!!

U call, u talk about those times
i see u r trying hard, my friend
but we lost something along the road
that glory we had, is dead!

I used to love YOU with everything i was
I keep searching for that love inside me
It hurts me to say this
but It`s gone forever, so it seems!

:cool:

>>{SpOnGeBoB}<<
25-01-09, 14:44
shif seri, ani edhe qikjo lovlyja po shkrujka poezi.

Edhe une qishtu ja pata nisen me shkrue dikur gati mu banen valla njo 3 a 4 permbledhje edhe hazer per botim jane kane. Tana kur e pava qe te del problem jo ma ki vjedhe qete shkrole jo qete llaf qetu, se qeky llaf i jemi osht edhe une e kom shkrue, tana thash valla ma mire shoq e kalli shporetin ne mjese heret se qishtu me ja nisen me gjinden mu perlae ne internet edhe prej qasaj dite kom thane qe nuk shkruj ma poezia. Boll vendim i shtire valla po nuk pata qare.

Lovlyje ani qka do me thane be qikjo strofa e funit ne inglizqe, se tane nuk e marrim vesh

U call, u talk about those times
i see u r trying hard, my friend
but we lost something along the road
that glory we had, is dead!


qaty ne fillim e kuptova qe u kallen edhe ne fund qe tekoka vdeken, amo kush e qysh valla nuk i rash ne fije.

lovely
25-01-09, 14:50
shif seri, ani edhe qikjo lovlyja po shkrujka poezi.

Edhe une qishtu ja pata nisen me shkrue dikur gati mu banen valla njo 3 a 4 permbledhje edhe hazer per botim jane kane. Tana kur e pava qe te del problem jo ma ki vjedhe qete shkrole jo qete llaf qetu, se qeky llaf i jemi osht edhe une e kom shkrue, tana thash valla ma mire shoq e kalli shporetin ne mjese heret se qishtu me ja nisen me gjinden mu perlae ne internet edhe prej qasaj dite kom thane qe nuk shkruj ma poezia. Boll vendim i shtire valla po nuk pata qare.

Lovlyje ani qka do me thane be qikjo strofa e funit ne inglizqe, se tane nuk e marrim vesh

U call, u talk about those times
i see u r trying hard, my friend
but we lost something along the road
that glory we had, is dead!


qaty ne fillim e kuptova qe u kallen edhe ne fund qe tekoka vdeken, amo kush e qysh valla nuk i rash ne fije.

valla posht te koke shku qe nuk i ke ra n fije :biggrin:

qajo nuk osht strofa e funit :tongue:

po si t pashe ksajde e dita qe pa i shti ti hunt pak s bon hiq. :mad: :redface:

>>{SpOnGeBoB}<<
25-01-09, 15:01
valla posht te koke shku qe nuk i ke ra n fije :biggrin:

qajo nuk osht strofa e funit :tongue:

po si t pashe ksajde e dita qe pa i shti ti hunt pak s bon hiq. :mad: :redface:


a kadale ti lovlyje, per qka osht kritika letrare. Per me japen kritiken letrare mas pari duhet me kuptue se qfare domethenje ka qaj varg, per ato edhe te pyta.

Qato tjerat qe i kuptova mire i kishe shkrue, vetum ishalla nuk ja ke vjedhen najkujna ne internet se sha zotin vetum kur ta pash tu e cakat kapigjikin qatje posht: bjermi shkrolat, kthema vargun :tongue:

lovely
08-02-09, 00:29
Cmendurisht vrapon
e di ku eshte nisur
aty ku cdo gje
shndrrohet ne trazim!
aty ku zjarri gufon,
ku e embla buron!
ku degjohet melodi hyjnore
sikur ne boten perrallore.
ku koha humb kuptimin e saj
ku nuk di a eshte e qeshur apo vaj!

Loloku
13-02-09, 12:56
bota me kalon para syve
me shpejtesine e rrufese..
perplasesh
sa ketu
sa atje..

e pafuqishme
frymemarrje e rralle
me sy gjysme te hapur
cmendurisht..

...

Erdha dhe une rastesisht
Ne kete boten tende te poezise
Per te ndjere sadopak
Aromen e cmendurise
Ku deshirat pikoje
Pike-pike-pike
Ujeshem si perjetim...

P.S. do me besh dhe mua poet moj ti, qe as kuptimin e emrit lovely nuk ta di, aferim...

lovely
14-02-09, 00:06
I keep looking deep into ur eyes
I see everything but ice
I hold on to you, don`t u ever go away
You make my each and every day!

I think of u and feel so proud
Makes me wanna scream out loud
I thank God every night
For giving me YOU, so special and bright.

With you, my baby, i could fly
Far beyond it all, up in the sky
The thought of losing u, makes me cry
I deny living without u, i won`t lie!

selvija
14-02-09, 15:35
''''''''''

lovely
15-02-09, 14:01
''''''''''


qka theee?? se s t niva mire :biggrin:

lovely
14-03-09, 00:16
Endrra qe me shfaqet
syhapur e symbyllur
Ajo e cila eshte ne afersi,
rreth meje, ne mua, nga une!
Ajo qe quhet Gjak,
Perqafim, Pangopesi,
Shiqim, Embelsi,
Moment, Dhurim,
Guri, Deshire
Perjetim, Flake,
Doreshtrengim, Ar,
Jete..!

GURI SYLAJ
15-03-09, 12:39
...po ikin Pranverat- sikur zogje shtegtare,
por zogjet shkojne e kthehen me turr...!
e ne mbesim ne pritje te nje pranvere tjeter
por ato qe iken nuk kthehn me ...Kurrrrrr...!

lovely
15-03-09, 15:36
Me rrezet e para pranverore
puhiza butesisht me godet faqeve
me behet sikur ndiej zemren
tek vallezon lehte,
shume lehte
neper tingujt e kenges.

Botė, e imja je!!

hasanmehmeti
24-03-09, 21:52
Une ju kam dashur!
Ndoshta dashuria
Ne shpirtin tim akoma nuk u shua,
Por s'dua qe t'ju kape merzia,
T'ju pikelloj tani jo kurre s'dua.

Ju desha heshtur fare dhe pa shprese,
I munduar nga zilia s'jua thashe,
Ju desha aq sinqerisht dhe me bese,
Sa dhente Zoti nje tjeter kaq ju dashte!

Autor: Pushkini

lovely
25-03-09, 23:16
Nuk qėndron nė fuqinė tonė
tė dashurojmė apo tė urrejmė!

Dashurojmė nė heshtje
nė druajtje
nė gjelozi
pa shpresė
plotsishtė
Nė sytė tanė cenzurojmė atė!
Njėri dėshiron, tjetri fiton
Ndiejmė mungesė deri nė dhembje
Dashurojmė pa asgjė nė kėmbim, sa qė:
Dhėntė Zoti, njė tjetėr kaq iu dashtė!!!

Autor; mix

lovely
03-04-09, 09:44
Njė zė nga ana tjetėr e botės
sa ėmbėl mė flet
gufojnė ndjenja tė pėrziera
tė qaj apo tė hesht?!

Vaji mė ngulfat ne fyt
nuk nxjerr fjalė dot
dridhshėm zgjat dorėn
tė tė prek , por kot!

Mė njeh zėrin, mė njeh mallin
heshtje e vdekur mbretėron
tė ndiej lotėt, fshij tė mitė
si cdo bijė nė kėtė tokė!

Jana
13-04-09, 09:30
TE DUA

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

lovely
13-04-09, 17:35
Sillet verdalle
ne hapesiren e kufizuar
te rrumbullaksuar!
del prej vetvetes
e shkruar ne zemren e zemres
gjuhe e heshtjes
e kuptuar vetem nga shpirti!!
Ku te filloj?

GURI SYLAJ
13-04-09, 18:48
...qetesisht ndalem
ne mes te kesaj hapesire -
ne mes zemrave -
dhe mundohem te vjedh ,
se paku ,nje varg
te kesaj Gjuhe Shpirti!

lovely
13-04-09, 19:53
Vargu eshte fshehur
dridhet e rrshqet
si pika e shiut
ne flokun e dendur!
Nuk hyhet mes zemrave
qe padjallezisht vallzojne
te ngjitura njera pas tjetres
si loti pas syrit!
Nuk rrembehet fjala e shpirtit
ajo ndjehet
si dora e femiut
ne gjoksin e s`emes!!

:)

GURI SYLAJ
13-04-09, 21:32
Dua te jem pike shiu
dua te behem lot
dua te jem si dore femiu,
ne kopshtin magjik te pushoj
sot!

lovely
13-04-09, 21:51
Pike e shiut
butshem perkedhel
Lot ne sy
nga damaret rrjedh..
Dore e femiut
me tere forcen shtrengon
Kopsht magjik
mendjen turbullon....

lovely
15-10-09, 09:21
Lėviz nėpėr gjymtyrė
nėpėr shpirt
ka humbur rrugėn
ndrydhet, mashtrohet
endet lart e poshtė
arrin nė syrin bilur
njė pikė dhimbje..

Antika
13-01-10, 10:52
Ditė dimri!

Ne boren e bardhe hedh hapat ngadale
nje kristal shkelqimi,po me le pa fjale,
verberi dehese sa shume me mahnit,
kjo ngjyre kaq e paster,teper me habit...

E pafajshme bota,bardhesi mbuluar,
dhe pse eshte ftohte dielli prape rri zgjuar,
njera jep shkelqimin,tjetri ngrohtesine,
dikush vjen ne jete dhe njeh dashurine...

Me pelqen kjo stine,pemet zbukuruar,
me pelqejne malet me akull rrethuar,
me pelqen kjo ngjyre,e pafajshme duket,
mjafton pak ngrohtesi dhe befas seē zbutet...

Me pelqen te shoh njerezit dashuruar,
me pelqen kur ndjenja jepet e dhuruar,
me pelqen te shoh bardhesine e shpirtit,
siē eshte vete kristali...ne kete dite te vitit!

GURI SYLAJ
04-02-10, 12:10
...nuk jane fjale as numra nuk jan
jan mermere ne rrugen pa skaj .
Jan mund ,jan gezim,jan buzeqeshje
jan qiltersi ne fytyren e saj!

Nuk jan dhurate e falur,
eshte pune qe nuk behet kot
eshte rruge e se nesermes
por qe duhte shtruar sot!

lovely
04-09-10, 23:26
Ndryshon forma e dhomes
nga fuqia e shiqimit..
Muri rreshqet vale-vale
sekondi eshte shekull
n mes dashurise dhe trishtimit..

lovely
04-01-11, 21:50
The decade of waiting..

It was only the beginning of the road
somehow he knew,
there wasn`t long road left..
so he held her hand really tight.
Still, some day
the cold long winter came along
and tok her away..
Yet
they were close by hearts
fire which never stops burning,
always flowering posy,
permanent melody in each other`s ears,
loving touch,
cristal tears,
hands extended,
sight a thousand words,
suffering in the dark,
stored deep desire,
what they call; lifetime love..

Naki
13-01-11, 01:10
Ndryshon forma e dhomes
nga fuqia e shiqimit..
Muri rreshqet vale-vale
sekondi eshte shekull
n mes dashurise dhe trishtimit..


Gjuha e persjatur
Ngulfone me prarimin e Diellit
Mjegulla per gjate Lumit
Zhduke Rrokaqejte te ilustruara
me ngjyrat e ngrohta.

Alegorizem e hijes
Mbetet Mjegulla e Reflektuar
qe jetone ne lageshtine
Nga Ujerate e Avulluara

lovely
23-01-11, 22:18
the way he loves..

laying on sofa
smiling slightly
thinking back in time
and telling about it..

the way he shares it all
that naive sight
the small world
which doesn`t exist without her..

those fast hugs
the way he`s there for her
wondering every morning
what can i do to make her day better?

sometimes late at night
after work* dinner* fun* game
it`s amazing how they
fall in love over and over again...

lovely
28-10-11, 19:34
The hole is small
but it let`s you in..
Straight ty my brain
You go through it!

I can`t put it into words
what you do to me
but i can tell you this;
With you dances, parts of this machinery!

Strange feelings are dancing around you
Talk to me, my melody
let me go,just enough
to abduct me passionately!

lovely
25-11-11, 22:22
"Tear drops"

Here I am still wandering
through time
How do you always find your way
straight to my pain?
"I carry your heart,
I carry it in my heart"
Memories are still fresh,
from that train..
Right where i left,
and the look that followed..
An inner feeling makes me hope
that we`ll meet again
The gift given to you,
tear drops in my eyes
Does anything help?
Or is it all just in vane...

lovely
24-12-11, 23:40
Buzėqeshja!

Nuk dua asnjėherė t`iu mėrzis
me kėtė buėqeshjen e shumėpėrmendur
Por, mė kuptoni drejt, iu lutem,
Ėshtė ajo e tėra qė mė ka mbetur..

Ishte edhe ai shikimi rrezatues
Ai shpirt i lexuar nėpėrmjet atyre dy dritave tė syrit
tė shkruar si pikturė nga piktorė tė njohur
Ai vullnet pėr jetė, njė jete, si i vihet dryri?

Ėshtė gjithcka e tij, por mė sė shumti,
Ėshtė buzėqeshja ajo qė mė kthen herė pas here,
Gėzim, dashuri, dėshirė jete shihja nė tė,
si buzėqesh njeriu me zemrėn plot dhembje?

Unė do vdes njė ditė, edhe ajo s`bashku me mua
Do jetojė ajo nė timen buzėqeshje
Nė lotin, gėzimin, pranverėn e hershme
Nė ditėt e ftohta dimri, nė gjethet e rėna vjeshte!

lovely
19-01-12, 22:51
Nė njė ēast..Unė akoma nuk e di,
nė ishe ti, apo fletė lulesh mbollėn prej askundi?
Nuk e di, nė ishe ti,
apo shkėndija shumėngjyrėshe rrotulloheshin rreth nesh?
Nuk e di, nė ishe ti,
apo tingujt mė tė bukur dėgjoheshin kudo?
Nuk e di, nė ishe ti,
apo qielli morri pamje tjetėr?
Nuk e di,nė ishin sytė e tu,
apo yjet e shėndritshme vallėzonin mbi kokat tona?
Nuk e di, nė ishte shiqimi yt,
apo hėna ishte mė e fortė se kurrė?
Nuk e di nė ishte ajo buzėqeshje nė cep tė buzės,
apo ishte mali qė dridhej i tėri?
Nuk e di, nė ishin fjalėt e tua,
apo poetėt e kohėrave mė pėshpėrisnin kėndshėm?
E di, se ne njė ēast tė vetėm
dashurinė ndėrtuam!

lovely
18-02-12, 17:06
Tashmė t`i njoh zėrat


Zėrin e butė porsi fluska e borės
nė mėngjes kur zgjohesh para meje,
mė mbulon me puthje dhe pėrqafime
T`a njoh tashmė.

Frikėn nė tė dridhurėn e zėrit
Mė shpesh gėzimin e papėrmbajtur
Tingullin e lodhjes dhe atė tė knaqėsisė
T`i njoh tashmė.

Zėrin e vendosur nė mbrojtje,
atė tė shkėputurin pėr njė dashuri nė bashkim
atė me dhembje nga njė skenė prekėse
nė gjumė kur flet,e as vet nuk e din.

Tingullin vallėzimtar, tė lojės dhe atė tinėzar,
tė kėngės, tė tė qarit dhe atė krenarė
tė tė qeshurės, ekon dhe tė lutjes tingull
atė mashtruesin, porsi njė ninull.


Kur ti nuk je kėtu,
brenda njė sekondi tė vetėm
tė gjithė tingujt e zėrit tėnd, si rrufe mė vijnė vėrdallė
I njoh tashmė,dhe unė,vetėm i dua
Sikur fėmiu mė tė dashurėn pėrrallė.

e_martumja
23-02-12, 22:07
Lovely prano komplimente nga ana ime per vargjet e tu.
Te pershendes me shpres qe edhe shume tjera do te kam rastin ti lexoj.

halla e madhe
09-03-12, 12:26
Lovely_nese ende pret pergjegjen nga une, mos pyet google sepse mes vargjeve tua zbertheva te gjitha ato kombinime kimike te hormoneve qe tregojne nga nje i ri e re ...fjala ne vargje flet me shume se njemije romane!

ps;te pergezoj per keto vargje kaq te bukura me plot ngjyra jete!:smile:

qaf qaf nga halla me adrenalin nen_zero:biggrin:

tipi engjellor
09-03-12, 12:48
se kam dite qe je poete moj uaaa shume bukur shkruan .........pergezime.....

lovely
28-07-12, 20:14
O Njeri shumengjyresh,
shumeformesh,
i ndare ne mijera pjese,
i shperndare ne qindra vende.
I ke pare te gjitha fytyrat e dashurise?
Ciles nga to i shkon me se shumti per shtati?
E kam pare ne fytyren e nje 16-vjeqari.
Verberuese pastertia e saj!
Nuk ishte shumengjyresh
shumeformesh
i ndare ne mijera pjese
apo i shperndare ne qindra vende.
Ai mblodhi te gjitha ngjyrat ne nje te vetme
te gjitha format ne nje forme
Nuk morri JO-ne per JO
Shuplaka nuk e trembi
u fut ne trupin e saj
per t`i dhene emer Dashurise!