PDA

View Full Version : Barna pėr dobėsim...


Jana
08-05-08, 19:44
Disa barna tė cilat janė prodhuar me qėllim tė zvogėlimit tė shtypjes sė gjakut, njėkohėsisht mund tė ndihmojnė edhe nė humbjen e peshės.
Eksperimentet kanė treguar se ACE inhibitorėt (antihipertenzivė) e shpejtojnė metabolizmin dhe kėshtu nė mėnyrė automatike e “shkrijnė tepricėn” duke mundėsuar humbjen e kilogramėve.

Shfrytėzimi i tabletave tė cilat zvogėlojnė peshėn trupore pa djersitje dhe ushtrime, vėrtet tingėllon si njė zbulim revolucionar.

Pritet qė nė tė ardhmen kėto tableta tė jenė trend, pasi qė ato do tė zgjojnė interesim tė madh nga personat tė cilėt dėshirojnė trup tė pėrsosur.

Meqenėse eksperimentet janė kryer te minjtė, kėto tableta ende duhet tė testohen te njerėzit pėr shkak tė efekteve anėsore tė panjohura. Pėrveē se kanė efekt antihipertenziv dhe zvogėlojnė peshėn trupore, kėto barna kanė ndikim pozitiv edhe te diabetikėt.