PDA

View Full Version : LIRIA..-Deri ku shkon kufiri i liris...


Afrimi_17
11-05-08, 23:21
QKA eshte "LIRI" Dhe deri ku shkon kufiri i "LIRIS"

Ju PErshendes :

GURI SYLAJ
12-05-08, 09:45
LIRI eshte I Lire.....!
Ketu duhet te definohet se per cilen liri eshte fjala??
Liria e te menduarit ,liria e te shprehurit ,liria e te vepruarit,liria e te cenuarit te lirise se ati tjetrit,liria e te besuarit, liria per te punu ,per te vjedhe ,per te luftu,per te ndejt nene hije etj,etj...!?
Liria si koncept ben pjese ne grupin e atyre koncepteve qe asnjehere nuk do te definohet drejt dhe deri ne fund nga te gjithe sepse ketu qendron LIRIA e te menduarit ndryshe....!
Por megjitheate une do te plotesoj kerkesen e kesaj teme me definimin -" MERR AQ SA TE TAKON ?" " JEP AQ SA KE MUNDESI !"

rilinda
12-05-08, 10:10
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22912

http://dardania.de/vb/upload/images/misc/navbits_finallink.gif (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22912) Liria ime fillon aty ku mbaron liria e jote dhe mbaron aty ku...

Afrimi_17
03-06-08, 20:30
Me pelqyenn shumm postimett
Flm shumm jeni shum te mire
kjo eshte tem e hapur ka nevoj per juu
Vazhdoniiiii..............
Ju Pershendes!

Diva
20-06-08, 09:44
Qdo gje ne Jete ka Kufi ,po ashtu edhe jeta nje dit e ka kufirin e vet , dashuria ka kufirin e vet ,shoqeria,fjala ,urrejtja ka kufit e veta e me radh :D

Po qe te mos kishmi kufij dhe te mendojm deri ku jan kufijt tona sdo te ishmi deri ketu ku jemi ,por as bota sdo te kish qen ketu ku jemi keshtu qe me nje fjal qdo kush nga ne mir eshte te masim fjalen qka flasim qka mendojm qka bejm qka reagojm e me radhe.

Preshevar
20-06-08, 09:51
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22912

http://dardania.de/vb/upload/images/misc/navbits_finallink.gif (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22912) Liria ime fillon aty ku mbaron liria e jote dhe mbaron aty ku...

...fillon liria ime dhe mbaron aty ku ... :biggrin:

panta_rhei
20-06-08, 10:51
QKA eshte "LIRI" Dhe deri ku shkon kufiri i "LIRIS"

Ju PErshendes : Unė (prap) mendoj se:
Liri do tė thotė domosdoshmėri!
Ose:
Nė momentin qė ti je i detyruar (nuk ki qare) ta kryesh njė punė tė caktuar, dmth e din se nuk ke zgjidhje tjetėr, nė atė moment ti je i lirė dhe i liruar nga tė gjitha pėrgjegjėsitė pėr tė gjitha punėt tjera. Dmth, pėr kryerjen e asaj detyre a pune ti je plotėsisht i lirė, sepse je i bindur dhe rehat me vetveten qė nuk ke pasė asnjė zgjidhje tjetėr.

Ndėrsa nė momentin qė ti je "i detyruar" tė zgjedhėsh vetė njėrėn nga tė gjitha detyrat a mundėsitė e botės, i ke tė gjitha mundėsitė pėrpara vetes qė tė zgjedhėsh... atėherė ti nuk je i lirė, por je nė pikė tė hallit, sepse duke e kryer veprimin a punėn qė vetė e ke zgjedhur do tė tė mundojnė mijėra mendime a mėrzi nėse e ke bėrė zgjedhjen e duhur ose mos ka qenė mė mirė tė zgjedh "atė tjetrėn". Pra. ose je i pushtuar nga lumturia e madhe pėr zgjedhjen qė ke dijtė me e bė, ose je i pushtuar nga mėrzia e madhe pėr zgjedhjen e keqe qė e ke bėrė... nė asnjėrin nga kėto dy raste ti nuk je i lirė.

Poashtu, pėr kufinjtė e lirisė... sa ke aftėsi, aq ke liri.

albana11
28-06-08, 17:25
QKA eshte "LIRI" Dhe deri ku shkon kufiri i "LIRIS"

Ju PErshendes :
Koncepti i Lirise te ne eshte keqkuptuar... Kam pershtypjen se Liria e tepruar nuk do te jet ne gjendje te permbaje te keqen qe ka brenda vetes njeriu. Kalo bukur

albana11
28-06-08, 17:28
LIRIA hmm! Liria nuk eshte e pakufishme .... mendoj se Liria e pakufizuar nuk do te arrije te permbaje te keqen qe ka brnda vetes cdo njeri.......Kalo mire, Albana

Skyfter
28-06-08, 18:10
QKA eshte "LIRI" Dhe deri ku shkon kufiri i "LIRIS"

Ju PErshendes :

Liri pa kufi ke vetem ne dashuri, liri absolute eshte vetem nje iluzion ..
te jesh i Lire do te thote te mos kesh frig nga askush dhe asgje ...kush nuk ka kontroll mbi veten ai lyp Lirin e kush ka nuk ja din vleren Liris ...

Goethe ka thene: Njeriu nuk ka lindur te jete i Lire!

te pershendes ...

Alkimisti_ch
29-06-08, 14:56
Liri pa kufi ke vetem ne dashuri, liri absolute eshte vetem nje iluzion ..
te jesh i Lire do te thote te mos kesh frig nga askush dhe asgje ...kush nuk ka kontroll mbi veten ai lyp Lirin e kush ka nuk ja din vleren Liris ...

Goethe ka thene: Njeriu nuk ka lindur te jete i Lire!

te pershendes ...

Por egziston edhe nje thenje tjeter qe e konteston ate te Goethes, njeriu ka lindur i lire dhe i lire duhet te jetoj. Pra mendoj se LIRIA eshte nje definicion qe varion mvarsisht nga ajo se per cilen Liri po flasim. Pra nese flasim per Lirine e nje populli te shtypur ateher eshte krejt normale qe kjo nuk mund te krahasohet me lirine qe psh. femiu e kerkon nga prindri, apo qe partneri, partnerja ka nevoj poashtu per nje lloj lirije, apo per lirine ne marrje te vendimeve ne politike, apo edhe ne pune..

Por une do te ndalesha ne perkufizimin e Lirise ne jeten e peditshme e qe kjo pastaj prek shpeshher edhe aspektin moral. Per mua liria nuk duhet kufizuar deri sa nuk prek aspektin moral....Tash ktu prap aspekti moral nuk perceptohet njesoj nga te gjithe njerzit..prandaj eshte shume veshtir te thuhet qarte se deri ku shkon kufiri i lirise! Thjesht mendoj se kjo eshte me teper qeshtje e perceptimit individual brenda kornizave qe percaktojne kodin moral te nje shoqerije..

Agolli
30-06-08, 14:51
Deri ku a?.. deri sa te lodhet, kur te lodhet ungjet me pushue, edhe pushimi i takon lirise, i jep inspirim dhe force per t'i dal ne duel diktatures!

Etnical
13-07-08, 20:14
Sipas Zhan Pol Satrit ''Njeriu esht i denuar te jet i lire''

Amina
25-07-08, 20:44
Ne boten e globalizimit nuk mendoj qe ka njeri vertete te "lire". Tek te gjithe ,prej njeriut me te lart e deri tek ai me i vogel ose ne pozite me te ulet, mbreteron nje varesi. E varesia do te thot : jo liri!
Ku eshte kufiri i nje "lirie" qe ne te vertete nuk egziston?!

GURI SYLAJ
29-07-08, 15:11
Kufiri i Lirise eshte deri atje ku te mberrine " Konopi"

PSYCHOPHER
01-11-08, 18:36
Te jesh i lire mendoj qe eshte e drejta jote te zhytesh ne nje 'liqe" por me zhytjen tende asesi s'guxon te lagesh tjetrin

LABI
01-11-08, 20:09
Te jesh i lire do te thot te besh ate gje qe varet/eshte ne mundesit dhe vullnetin tone si nje qenie e vetedijshme me aftesi dhe cilesi per te vepruar, ndryshuar dhe BALLAFACUAR me GJERAT e jashtvullnetshme ne kohen dhe hapsiren ku ekzistojm dhe qenesojme ne nje kotekst psikologjik dhe rrethanore (percaktim - objektiv i nocionit)Nje percaktim subjektv ( me elemente normative, aksiologjike dhe etike) mund t'jet i anetarit paraprak i shprehur ne forme alegorie apo dhe metafore ; Liria e cdo njerit mbaron aty ku cenohet liria e tjetrit .

Afrimi_17
30-06-09, 23:02
Flm Per Postime Jeni Shum Te Perpikte
Megjithese Mundeni Ende Ta Ofroni Temen.
Flm Per Mirekuptim.

premium
01-07-09, 00:00
Lirin e pastėrt ma mirė e shijon i burrgosuri :smile:

4peace
01-07-09, 08:28
***


Jane dy "filozofi" te cilat qarkullojne me se shpeshti ne mendjet e njerezve.
1. "Liria ime fillon aty ku mbaron liria yte" dhe
2. I ashtuquajturi "mendim i lire i te shprehurit", gjegjesisht "liria e te shprehurit".

Fatkeqsisht, qe te dyjat nuk qendrojne, jane te keqkupruara/keqinterpretuara...
S'mund te jet liri ne shpine te tjetrit. Sepse, kur thua/mendon se "liria ime fillon aty ku mbaron liria yte", kjo s'ka te beje me liri por me sundim/qeverisje/dominim ndaj tjetrit. Pra, duhet te mbaroje liria e dikujt ashtu qe te mund te jem i lire. Te krijoj nje rob sa per te mundur ta quaj veten te lire.
Njeriu s'mund te jet kurren e kurres i lire perderisa ia cenon tjetrit te njejten.
Kurse, sa i perket "lirise se te shprehurit", e cila eshte jashtezakonisht ne mode qe nga periudha e ashtuquajtur "vendosje e demokracise", ne rastet me te shpeshta ka te beje me pafrenueshmerine/shfrenueshmerine se sa me lirine e te shprehurit.
Liria s'mund te definohet perfunimisht per arsye se ajo s'ka fund.
Ajo fillon me lirine per te mundur te jetosh, zhvillohesh, veprosh... i papenguar duke filluar qe nga lindja e deri ne vdekje. Te jesh i lire d.t.th. te mund te zhvillohesh ashtu sic te ka falur Krijuesi - te lindesh e te vdesesh natyrshem. Kjo eshte deri diku ajo liria e jashtme, liria ekzoterike...Pastaj, cka eshte me kryesore, duhet te fillojme te lirohemi nga pengesat e mbrendshme. Pengese me kryesore eshte iluzioni...


***

krijuesiii
01-07-09, 18:03
...Liri shkone e ende kah te done, nese ke nje pasaporte te ndonje shteti te BE, qatehere e shijone Lirin se veq e tregone shqiponjen e gjermanite psh. edhe ste ndal kushe veq ne rusi me dashte me shkue duhesh me e ba nje lutje te vogel edhe ta leshojne vizen, ndersa me nje pasaporte a te Kosoves je i Izoluar se shijone fare Lirin, deshta vetem te beje ne perkufizime te shkurte te Liris Globale e cila Liri per me shume se Miljarda njerze ne kete rruzull eshte tej mase e kufizuar e shfaqet vetem ne rrafshet lokale apo rajonale...


...Lira dhe kufizimi i saj kane per mua nje botekuptime te thjeshte, dhe une mendoj se ajo shfaqet, ndodhe, kufizohet e zhvillohet ne kokat e njerzeve ...

...Liria ime as nuk fillon aty ku mbaron Liria e tjetrit, e as nuk ka te beje me e Lirin e shprehjes se mendimit, perkundrazi Liria ime fillone me Lirin e te tjerev ne rrethin time kur te tjeret ndihen te Lire ateher edhe une e shijoj Lirine...tungi

GURI SYLAJ
03-07-09, 08:57
Kufijte e njohjes (diturise) dhe kufijt e lirise qendrojn ne proporcion te zhdrejte!!
Sa me i gjere qe te jete kufiri i njohjeve (diturise) aq me i vogel eshte kufini i lirise!
Kete populli e ka dite dhe e ka thene shume mire ne fil e tij te merekullueshme.
Budallai nuk ka kufi !!
Nese deshirojm qe ky kufi (budalleku) te zvoglohet atehere duhet rrite kufirin e diturise (njohjes)

panta_rhei
09-09-09, 15:47
I lirė mund tė jetė vetėm ai qė nuk ėshtė i detyruar tė kėrkojė falje pėr veprimet e veta.

(...ky ėshtė njė nga "zbulimet" e mija tė kohėve te fundit... :biggrin: jam i hapur pėr diskutim rreth kėsaj :biggrin: )

shfletuesi_
09-09-09, 15:54
Per fajtorin e pafajshem eshte e madhe Pafajsia vetem ai e din qfar ndjenje eshte Pafajsia.

panta_rhei
09-09-09, 15:58
Per fajtorin e pafajshem eshte e madhe Pafajsia vetem ai e din qfar ndjenje eshte Pafajsia.
E pse me bo faj?

shfletuesi_
09-09-09, 16:14
E pse me bo faj?

Ka raste qe ju pergatitet njerezeve Faj prapa shpines.

panta_rhei
09-09-09, 16:17
Ka raste qe ju pergatitet njerezeve Faj prapa shpines.

Thuaju le t'ruhen sa t'munden allahile :biggrin:

shfletuesi_
09-09-09, 16:46
Thuaju le t'ruhen sa t'munden allahile :biggrin:

Jo sa te lexojn kete temen e Afrimit besoj qe do e kuptojn - Termin - Liria - Dhe do bejn kujdes pastaj do rruhen :biggrin:

Idila
02-11-09, 18:24
Kush i jep vetes liri deri nė pakufi, e keqpėrdoron lirinė e arsyeshme tė natyrės njerėzore.