PDA

View Full Version : Shkėlqimi dhe rėnja e pamvarėsisė !


BE LK
12-05-08, 08:44
**

Shkėlqimi dhe rėnja e pamvarėsisė !?

**


p.s. Shkruhej diku ne rruget e prishtines....!

panta_rhei
12-05-08, 14:07
Me gusht shkon vapa, e me djelmni kalojnė
Gjithė pėrrallat e kohės sė re,
Si n'dimen bora dhenė, kryet na zbardhojnė
Vjetet e kujdeset ne!
Me lule t'ershme e larca mė dukej shtrue
Bota sa ishe i ri;
N'gaz m'shkonte jeta, s'm'epej kurrėm'u ankue
Kurrė zemra s'm'ndjellte zi.
Por! andrrat sot kaluen, prrallat djelmore
Janė zhdukun e kanė tretė;
Idevet t'bukura, shpresavet lulzore
Veē emni u ka mbetė.
Veē njė qėllim i naltė t'ban me durue,
E zemrėn ta forcon;
Ndėr kundėrshtime s'vyen kurrė me u ligshtue
Mjer' ai qė nuk qindron!