PDA

View Full Version : Estonia fillon zbatimin e "tatimit nė pordhė"


LABI
14-05-08, 14:36
Estonia fillon zbatimin e "tatimit nė pordhė" (:biggrin: )


Fermerėt kėtė javė kanė pranuar kėrkesat e para pėr “tatimin nė pordhė” i cili kėrkon nga ata tė paguajnė pėr gazrat e stallave qė gjedhet e tyre prodhojnė.

Njė lopė e vetme mendohet se prodhon nė mesatare 350 litra tė metanit dhe 1.500 litra tė karbon dyoksidit brenda ditės nga lirimi i gazrave tė barkut dhe gromėsima.

Besohet se gjedhet janė pėrgjegjėse pėr 25 pėr qind tė emetimit tė gazit metanol nė Estoni.

Politikanėt e opozitės e kanė kundėrshtuar ashpėr zbatimin e kėtij tatimi. Zėdhėnėsi i opozitės Unioni i Njerėzve tė Estonisė, Jaanus Marrandi, ka thėnė: "Kjo ėshtė e pashembullt nė secilėn vend tė BE-sė".Po mundeni me marre me mend te nderuar bashkatedhetar - sa larg permbushjes se standardeve evorpiane jemi (hahaha ) :DDD

Guri i madh
14-05-08, 18:25
suphanallah suphanallah thojshin plakat ktynehere kjameti nuk esht larg

Murgesha
15-05-08, 15:42
More mos t`ju qesin tatim pėr "pordhė" njerėzish, se gjaja edhe ashtu nuk dijnė ēka po bajnė hahahahahahaahahahahahahaha

tin-a
17-05-08, 17:44
haha ama tatim..denohen njerzt per faj te kafshve,ska drejtsi ne ket bote..masnej pse njerzt me pas te drejten e prodhimit te gazrave e kafshet jo? ja,as e drejta e kafshve nuk mund te shkelet ...haj medet,problem serioz ky! :)

Guri i madh
17-05-08, 19:08
une i kisha lut qeveritart qe ky tatim te zbatohet edhe ne kosov po jo per kafsh po per njerz


se qysh e perdorim shum pasulin knaqen pare qeveritart ton niljardera bahen

DritonPR
22-05-08, 06:09
mos e shani Estonin more se kta na kan pranu shtet

lirik
04-06-08, 10:26
Hajnat Po Shkojn Me Thiken E Tyre Deri Ne Asht Te Njeriut Hajnat Duan Ta Shkatrrojn Jeten Enjeriut
Njeriu Ka Vetem Nji Jetė Dhe Ate Duan Te Ja Shkatrrojn Hajnat
Se Sa Do Te Toleroj Njeriu Hajnat E Planetit Qe Ata Ta Terorizojn Me Tatime
Kjo Esht Qeshtje Qe Do Te Shihet Ne Te Ardhmen
Sa Per Tatime Te Tilla Kto Jan Qesharake Formė E Plaqkitjes
Lene Njeriun Ta Jetoj Vetem Nji Jetė Njeriu Jeton Vetem Njiher Prandaj Duart Larg Nga Jeta E Tij O Hajduta
Punoni O Hajduta Edhe Ju Dhe Gjeni Formen E Fitimit Per Paranė Por Jo Nga Tatimet Absurde Dhe Te Teperta
Njeriu Ka Lind Ne Planet Dhe Ka Deshir Ta Shoh Planetin Te Shoh Pak Jet Por Nuk E Lėnė Hajdutet Qe Mendojn Se Jeta Esht Vetem Per Ta
Zoti Secilin Njeri E Fali Per Te Jetuar Sa Ma Bukur Dhe Sa Ma Mir Ta Shijoj Jeten
Sa Ma Kualitet Te Behet Jeta Dhe Ti Lehtsohet Qytetarit Jeta Aq Ma E Bukur Esht Jeta Dhe Bota
Sa Ma E Veshtir Qe Te Jet Jeta Per Qytetarin Aq Ma Keq Qendron Bota Dhe Jeta
Hajdutėt E Kan Tepruar Si Me Naften Si Me Qmimet Stratosferike Si M Eplaqkitjet Tatimore Si Me Shkeljen E Te Drejtave Te Njeriut Si Me Format Tjera Te Mafioziteteve Dhe Plaqkitjeve E Vjedhjeve
Jam I Bindur Se Njeriu Ka Me E Gjet Formen E Protestes Kunder Plaqkitsve Te Opa Meshir Ajo Veq Po Vjen
Nji Dit Njeriu Do Te Thot Nuk Bėj Mė Fėmi Dhe Vdis Civilizim Nuk Dua Te Jetoj Nen Diktatin Tend Te Plaqkitjes Dhe Vshtirėsimit Te Jetes Ku Ti Taksidarė Qeveritarė
Sundimtarė Po E Dikton Tempon Dhe Po E Veshtrison Jeten E Njeriut
Ka Njeri Qe Nuk Ka Para Kurr Me Dal Njher Jasht Qytetit T E Vet Me Vizitu Ndoj Muze A Me Pa Ndoj Qytet Tjeter
Qfar E Drejte Esht Kjo Bota Esht Shum E Pa Drejt Por Fajtor Esht Njeriu Qe E Lejon Te Padrejtin Me I Ndejt Gjith Ne Qafė
Shum Njerz Te Padejt Vjedhin Aq Shum Sa Qe Lahen Ne Para Ndersa Dikush Lufton Per Buken E Gojes Kur Do Te Marrin Fund Kto Padrejtesi
Shum Lufta Dhe Revolucione Jan Ba Por Nejrzit Sot Disi Kan Ndryshuar
Megjithat Hajduria Larg Po Shkon U Bė Aq E Paskurpullt Sa Q Enuk Po I Ndalet Turri Se Qka Do Te Sjell E Ardhmja Nes E Vazhdon Kshtu Per Tu Shkatrruar Kualitetiti I Jetes Nuk I Dihet Por Nji Dit Njeriut Ka Per Ti Ardhe N E Maje Te Hundes Vjkedhja Dhe Tatimet E Rėnda Dhe Qmimet Stratosferike Njeriu Nji Dit Do Te Pelcet Nga Padrejtesia E Tepruar Nga Zullumqaret E Njerzimit