PDA

View Full Version : Porosit njė shkrim!


Murgesha
16-05-08, 16:11
Rregulla ėshtė kjo...

Nėse hyn dhe lexon kėtu e vendos tė pėrgjigjesh, pėrgjigjja duhet tė jetė plotėsim i porosisė sė parashkruesit.

Po ja filloj:

Lus anėtarin e rradhės tė shkruajė diēka nga pėrditshmėria e vet.


Shpresoj se ju pėlqen.


Murgesha!

Naki
16-05-08, 18:58
Ditė pushimi,edhe dita e nesėrme ėshtė e planifikuar do tė kemė njė festė tė organizuar nė shkollen ku fėmijėt e mi vijojnė mėsimin.
Ėshtė tradicionale ēė do tė ketė program zbavitės dhe atrakcione si pėr fėmijė ashtu edhe pėr Prindėr.
Ushqimi internacional nuk do tė mungonė,ku edhe unė do tė pregadisė diqka nga biskotat e ėmbėlsirave.


Po ju vizitues tė radhes na pėrshkruani njė ditarė nga dita e sotit.

selvija
17-05-08, 13:15
Nje dit e zakonshme..

Zgjihem heret ora 6 mengjes..pregaditem per pune.po ne ate rrug dergoj dy voglushat ne qerdhe,
pastaj shkoj ne pune disa ore
Vi ne shtepi si zalonishte pushoj pak hy ne PC shikoj thash-thamet e hygjum ne postime..

Pregadis dreken shkon marr femin ne qerdhe,,,drekojm dalim me sheti tash me ne natyre,,5 min,,prap pushim e fuqqq ne PC cncncnc u bo si droga ky Forum,,

dhe pastaj tush si gjithnje para se me fjet, flej e pula e po zgjohem me gjela..


Sot jam pregadit du me ly shtepin ,,s'po di hiq ku tja filloj,,sdi a ka naj vullntar per ndihme,,,se kisha mundu shum,,:wink:

Rozafa
25-05-08, 20:29
Ti siper harove te kerkosh shkrimin,per anetarin qe vie pas!

DEA
26-05-08, 06:53
Ti i/e radhes

Trego kur u kthyet per here te par ne Kosove, pershkruajeni ate dite dhe pas sa viteve ishte rikthimi ?

Prishtinasja_
26-05-08, 10:00
Viti kur emigruam drejt Gjermanis, ishte viti Janar 1993 . Kurse rikthimi jone ne Kosove per here te pare ishte ne Korrik 1999 dmth. pas 7 viteve !

Udhetuam drejte Shqiperis ! Prizerenit, Therandes etj.. por ishin keto gjitha vende qe nuk i kam mbajte mend shume sepse kur u larguam drejte Gjermanis isha vetem 6 vite e gjysem !

Por menzi prisja te shkoje ne Prishtine dhe ta takoj Nenen time, Gjysherit e mij dhe gjithe familjen ! Ah... nuk e harroje kurre 25 Korrikun 1999 !
Ishte nje dite gezimi per mua !
Kur shkova te gjyshja ne Prishtine, i gjeta shume gjera te mia, te cilat mi kishe ruajtur gjyshja !
Rroba, lodra, bile edhe litarin me te cilin kercejsha...:tongue:
Gjithe ato gjera mi kujtuan vitet e femijeris sime ne Prishtine...:rolleyes:

Pytja e DEA-s vazhdon !:wink:

Amina
26-05-08, 10:25
Udhetuam per ne Gjermani ne vitin 1996. Kosoven vizitova ne vitin 2001, 5 vite pas, dmth periudh shume e gjate per mua. Rikthimi ishte perplot emocione, sa qe me fjale nuk mund ti pershkruaj. Kur pash mixhen tek dera e shtepise fillova te caj, e nuk mund te ndalesha dot. Nuk e mbaje mend ne jeten time te kem qar aq shume sa at dite. Te gjitha ishin perzier, malli, kujtimet, kurioziteti. Ishte si shtypja e adrenalines te mos ulej ne gjak, nuk mund te haja , nuk mund te pija. Do te thote emocionet kan qene te papershkruara, gjigante. Dhe prej athere ne jete nuk kam perjetuar nje ndjenje te till! Malli ishte jashtezakonisht i madh.

Vazhdon....

lovely
26-05-08, 10:28
Ti i/e radhes

Trego kur u kthyet per here te par ne Kosove, pershkruajeni ate dite dhe pas sa viteve ishte rikthimi ?


ishte pas 4 vitesh....

sa me shume qe i afroheshim aeroportit te Prishtines, aq me shume e ndieja se me vlonte diqka perbrenda...... shihja Kosoven time nga lartesia, dhe oh c`ndjenje e embel me kaploi.. ndjenje malli... arritem... zbritem...porsa dola ne dere dhe nga afer ndieva "eren" Kosove, desha te bertas por lotet me ndalen zerin ne fyt... fryma me zihej....
thitha ajrin e tokes sime, dhe per nje moment 4 vite u zhduken.... thitha pluhurin aq te deshiruar...
bota rreth meje sillej.. kenaqesi e pafund...


pyetja vazhdon

selvija
26-05-08, 13:56
Ne vitin 1995 ika nga kosova,,dha pas 5 mujsh ,aq shum u merzita sa qe per pak muj shkova ne vizit ,,dhe mu duk ajo pranver e bukur si kurr me pare ende i mbaj mend ato lule te verdha aq te shendoshme dhe te bukura qe kishin qel..
ishte ne befasi per familjen tim e pa pritur me kujtohet Babin e takova rruges u shtang kur me pa ,me tha aje ti.. apo jam ne enderr,,dhe ai perqafim mallqyshem qe ke..

Vazhdon...

Murgesha
26-05-08, 14:53
Vetėm pas shtatė vitesh mė shkeli kėmba tokėn e Kosovės.
Nuk jam nė gjendje t`i pėrshkruaj emocionet e forta, por e di se kam qarė atė ditė ēka s`kam qajtė kurr nė jetėn time mė shumė. U lirova nga gjithė malli, dhimbja tė cilat ikisha mbajtė tė kyqyr nė vete e nuk e dija. Pas kthimit prej atje jeta ime kėndej ndryshoi 100%.


Lus anėtarin e rradhės (po sypozoj tė jetė ndonjėri nga gyrbetēarėt)

Si e pėrjetuat ditėn e parė nė gyrbet.

E nėse anėtari qė hyn pas meje nuk ėshtė ndonjė qė ka pas fatin e mėrgimit tė na tregoj si e paramendon jetėn e gyrbetaqarėve??

vjeshta
26-05-08, 14:57
Diten e pare ,si ne pushim ,por tjerat se !!!

DEA
27-05-08, 06:37
Diten e pare mire, zbrita ne Zvicerr takova me te dashurit e mij, 2 jave ishin pushim, relaksim e mandej filloj rruga e veshtire, qe deshi shume mund e sakrifice...Ju qe perjetuat luften, na tregoni diten e pare kur u kthyet ne Kosoven e pas luftes, gjendjen dhe ndjenjat?

teutaA
27-05-08, 07:32
ishte dit gezimi por edhe hidhrimi pasiqe gjat gjith kohes kur shihja femijet duke u bashku me baballaret e tyre edhe un disi pritsha nje rast te till ku te ju them te drejten paten kaluar disa muaj as deren e shtepis nuk e mbyllshim me shpres se mos po kthehet por nese kthehet si do te na njoh ku per 3-4 muaj shum kishim ndryshuar...........................po ja qe e gjith kjo perfundoj me dhimbjen e pritjes pa kthim

pyetja le te vazhdoj..... per juve qe vini pas

lovely
27-05-08, 08:11
ishte dit gezimi por edhe hidhrimi pasiqe gjat gjith kohes kur shihja femijet duke u bashku me baballaret e tyre edhe un disi pritsha nje rast te till ku te ju them te drejten paten kaluar disa muaj as deren e shtepis nuk e mbyllshim me shpres se mos po kthehet por nese kthehet si do te na njoh ku per 3-4 muaj shum kishim ndryshuar...........................po ja qe e gjith kjo perfundoj me dhimbjen e pritjes pa kthim

pyetja le te vazhdoj..... per juve qe vini pas


me lejo te shpreh keqardhjen time TeutaA

dita e pare ne gurbet......valla si hije... pa kurrfare ndjenje..... shkoni qiknej, shkojshum, shkoni qanej, shkojshum... familja jo e bashkune...
edhe pse keta na kan prit shume shume mire, na nuk ishim " te plote" ....:frown:pyetja e Murgeshes vazhdon......

teutaA
27-05-08, 08:17
dita e par ne gyrbet te humbur siq tha edhe lovely por edhe nata na u pat shenderru ne dit nuk kishim shanc me fjet per nja 2 muaj skemi ardh ne vete

le te vazhdon pyetja e dea-s

Urata
28-05-08, 21:01
...dita e pare ne gurbet, shokim total, u ndieva e asgjesuar...!

(mos na shtyeni te kujtojm te tilla momente, aman!!!)


Mbas sa kohe ishit ne gjendje te komunikoni ne gjuhen e atij vendi ku jetoni...!

lovely
28-05-08, 21:06
...dita e pare ne gurbet, shokim total, u ndieva e asgjesuar...!

(mos na shtyeni te kujtojm te tilla momente, aman!!!)


Mbas sa kohe ishit ne gjendje te komunikoni ne gjuhen e atij vendi ku jetoni...!


pas 6 muajve , u bera perkthyese :frown:


pyetja e Urates vazhdon.............

Murgesha
28-05-08, 21:13
pas 6 muajve , u bera perkthyese :frown:


pyetja e Urates vazhdon.............


Paske thy rekord Lovely.

Ngaqė nuk mund t`a paramendoj veten pa qenė duke lexuar njė libėr, e libra shqip shumė pak munda tė gjej ju pėrvesha punės. Pėr njė vit arrita ta zotėroj, jo pėt tu bėrė pėrkthyese po pėr tė komunikuar e pėr tė lexuar.

Lovely kam punuar edhe vet si pėrkthyese, por ndikoi njė rast qė kurr mė mos tė mirrem me atė punė.

Nėse ndokush punon ende si pėrkthyes do ta lusja:

A mendoni se ėshtė e zorshme tė pėrkthejsh pėr tė tjerėt??

Naki
28-05-08, 21:24
...dita e pare ne gurbet, shokim total, u ndieva e asgjesuar...!

(mos na shtyeni te kujtojm te tilla momente, aman!!!)


Mbas sa kohe ishit ne gjendje te komunikoni ne gjuhen e atij vendi ku jetoni...!

....Janari i vitit 1992 ishte kontakti me dhe tė huajė,njė kultur dhe gjuhė tė huajė.
Nga detyrimet sociale,kėrkoja vend tė punės nė profesionin timė .Kushti kryesor ishte gjuha ,komunikimi gojor dhe shkrim leximė.Pėr tre muajė mėsova thjeshtė tė komunikojė nė gjuhen Gjermane,ndėrsa shkrimė lėximin pas gjashtė muajėve.


Keni pasur mbėshtetje institucionale nė integrim nė vendet ku jetoni dhe punoni.

Naki
28-05-08, 21:33
Nėse ndokush punon ende si pėrkthyes do ta lusja:

A mendoni se ėshtė e zorshme tė pėrkthejsh pėr tė tjerėt??


Kam punuar nė kliniken Universitare si pėrkthyes gojor pa pagesė nė mėnyrė humanitare,pėr disa vite.

Mediume tė shkruara ka vėshtersi,aludojė nė pėrkthime tė anekseve dhe ligjeve.


Pytja nga Murgesha vazhdonė.

Amina
29-05-08, 12:45
Pasi qe isha e re, athere edhe une pas nje kohe shume te shkurter , diku pas 6 muajve mund te komunikoja. U bera perkthyese per familjen, dhe dike qe kishte nevoje.
Nuk me duket aspak e veshtire ti perkthej dkujt,nuk e di ndoshta qe jam mesu. Une perktheje ne kete menyre: nihere ndegjoje qfare eshte per tu perkthyer, atehere me fjale te mija perktheje dhe gjate bisedes vendosi vet qfare duhet te shtoje ose duhet hjeke, sa per me ndreq pune.

Vazhdon.....

DEA
30-05-08, 14:47
E veshtire eshte te perkthesh, se paku mendoj une, shpesh mungojne fjalet perkatese.....
Pershkruani momentin me te lumtur dhe me te hidhur ne jeten tuaj?

Urata
30-05-08, 23:42
Cdo ndeshje me suksesin i lejon hapsire lumturise, e cdo humbje hidherimit...!


Vazhdoni me pyetjen e DEA-s!

Rozafa
03-06-08, 10:33
Kur me shpetoi vellau nga vdekja,ndersa me i hidhuri... kur babai me vdiq!!


Mendoni se ndonjehere do te ktheheni ne vendlindje?

Murgesha
03-06-08, 12:14
Botė e ngatėrruarr shumė.
Mes reales e jo reales por edhe i pashmangshėm pėr pėrdorim tė pėrditshėm. Lexon njeriu ndoj lajm, kontakton tė afėrmit, shoqėrinė reale por edhe atė virtuale, e pastaj futet nė ndoj forum a chat pėr tė kaluar momente me shaka, seriozitet, politik e fe gjithė mvaret se pėr ēka je nė disponim pėr tė shkru.

Ėshtė ardhmėria virtualiteti e qė do tė ndikoj me tė madhe nė ndryshimin e njerėzimit. Mė pak dalje, mė pak kontakte me tė njohurit, dhe pse me shku kushedi sa km. rrugė pėr ta takuar njė shok a shoqe, kur ulesh pėr s`mari para kompjuterit lėshon kamerėn, bisedon me te mė lirshėm se gojarisht. Dmth po i plotėson tė gjitha nevojat, nėse ke mundėsinė nuk di pėr shtetet tjera po kėtu nė DK janė hap web faqe ku mundesh edhe ushqimin javor ta porositėsh e tė sjellin nė arkė te shpia, po ashtu veshmbathjen lėre mė tjerat shėrbime bankare e postare.
Mendoj se kjo do tė ketė ndikim tė madh nė ndryshimin e jetės sė njeriut....


Pėr tė mos mbet vetėm shkrimi im pėr virtualitetin po e lė tė hapur porosinė e tė Martuarės pėr tė parė edhe si e mendojnė tė tjerėt virtualitetin.


Murgesha!

Rozafa
03-06-08, 15:31
Bota virtuale hmm perderisa je ulur prane pc,na ben te ndihemi mire ne disa qaste,te harojme brengat per nje ēast,te argetohemi etj,por te ndodhe nje realizim i nje miqesie reale..mundesite jane te pakta..!!

Pershkruani nje kujtim qe s`mund te haroni kurre!!!

Naki
03-06-08, 21:01
Bota virtuale hmm perderisa je ulur prane pc,na ben te ndihemi mire ne disa qaste,te harojme brengat per nje ēast,te argetohemi etj,por te ndodhe nje realizim i nje miqesie reale..mundesite jane te pakta..!!

Pershkruani nje kujtim qe s`mund te haroni kurre!!!


....Njohja e ime live me disa anėtarė tė forumit gjatė vitit 2004,do tė mbetet nė kujtesė si thesar i qmuar nga virtualiteti ,ku mbajė korrospondencė nė kontinuitet shoqėror duke i ndertuar dhe betonuar shoqėrimin.


Njė NatėNjė natė prilli
pranė monitorit
shkėlqejne fetyra
me sy te ngazėllyer

Bėhet valle Tropojane
Komunikime
nė stile argėtuese
Ne harmoni Shoqėrore

Pėr tej oqeanit Mesdhe
vijnė mesazhe pėr kuzhinė
te pasur
Mbreterija e forumit ka
pregaditur supriza

Hapėt shishja e shampanjės
gėzuar
Shtepise ju shtuan
4 Dritare
ku qdo dritare reflektonė
Kureshtje
enigma te pa zbuluara


Njė natė prilli,ku sytė nuk kanė gjumė
Kafeterija dhe personazhet
sikur postojnė mesazhe
kjo natė ,do te jetė Argėtuese.shkrimi i porositur nga Rozafa vazhdonė .....

Naki
04-06-08, 14:21
Bota virtuale hmm perderisa je ulur prane pc,na ben te ndihemi mire ne disa qaste,te harojme brengat per nje ēast,te argetohemi etj,por te ndodhe nje realizim i nje miqesie reale..mundesite jane te pakta..!!

Pershkruani nje kujtim qe s`mund te haroni kurre!!!

....shkrimi i kėrkuar vazhdonė.

Dilaver
17-06-08, 01:39
Rastėsisht u njohėm, kalimthi, nė atė kohė tė shkurtėr. Ishte natė e trentė, skishte gjė tjetėr pos natės sė pėrcjellur nga njė stuhi e sertė/vrullshme e shoqeruar me njė rrebesh shiu tė kombinuar me breshėr. Isha duke u kthyer nga … dhe sapo zbrita nga treni, duhej tė mirrja autobusin e parė pėr …nuk shihja asgjė nga terri, e ti u duke para meje dhe mė shndrite si hėna ē’do cep tė rrugės qė mė kishte ngelur pėr t’arrijtur nė stacion.
Morėm autobusin (koincidencė, sė bashku) dhe, filluam rrugėtimin nė rrugėn e pakthim tė kohės, por nuk shkuam larg. Kur arrijtėm nė kryqėzimin e rrugėve ku merrnin drejtime tė ndryshmė, aty ti do zbritje pėr t’vazhduar nė drejtim tjetėr, por unė insistova tė vazhdojmė me ēka edhe ti u pajtove, dhe vazhduam deri diku….
Gjatė atij segmenti rrugor qė kaluam atė natė, zhvilluam biseda tė gjata, shum llafe bėmė, i zbėrthyem nė neutrone e protone brigjet e shpatijet, si duket edhe nata me stuhi na bėnte sehirė dhe, nė sytė e saj filloi tė shihet shenjė pėndimi. Ajo filloi tė shkėpus kthetrat qė i kishte ngulur nė tokėn e pafajshme, duke u tkurrė ngadalė nė horizontin e skuqur nga dielli qė sapo agonte.
Dhe….nuk arrij dot tė lidh terė ngjarjen por…
Aty ku u njohėm edhe u ndamė!
Ende i kam tė freskėta kujtimet nga ajo natė. Mė kujtohet pamja jotė qė reflektonte krenarinė pėrballė erėrave tė majave tė larta, virtytin, zhgėnjimin, mallin pėr diēka, ikjen nga vetja, dhėmbjen e fisnikerinė.
Tė kota ishin insistimet e mia, autobusi u ndal, e ti duke dalė nga autobusi mė the:
“O njeri i mirė, unė duhet tė shkoj, duhet tė shkoj nė dretjim tjetėr edhe pa dėshirėn time, por ti mundohu qė me fuqinė tėnde tė mirėsisė, tė bėsh diēka pėr ata qė do tė vijnė nė tė njėjtat udhė.”
Nuk e di mirė pse, por njė ndjenjė e brendshme mi ndez dritat nė mendimin tim, mė bėn tė ndihėm se do tė takohemi pėrseri, ndoshta aty ku u ndamė apo….

DEA
21-08-08, 17:20
Tregoj mbresat e kesaj vere?

Naki
21-08-08, 21:45
Njė pushimė verorė ēė do ta mbajė gjatė nė kujtesė,vertetė ishte pushim relaksues nė ambiente malore largė zhurmave urbanistike,me ushqim tė pasur jo konservativ dhe ujė tė bollakshėm ēė rrjedhėte nga kroji malor,edhe pse me redukime tė energjisė elektrike atmosferen dhe pamjen impozante ēė dhuronte ambienti i bjeshkėve tė Bajgores mbushėte orekset dhe parashikimet e prognozuara.Pjesa e dytė e pushimit dhe shiu verorė mė japi alternativen tjeter tė udhėtimit ,piknike ditore nga njė qytet nė qytetin tjeter tė Kosovės nė ambiente tė Restoraneve dhe takime tė shumėta me miqė dhe shokė.
Edhe nga Bota Virtuale nga forumi dardania.de disa takime me anėtarė ishte suprizė dhe kėnaqėsi tė bisedoshė sy mė sy dhe parandjenjat subjektive qė kisha pėr kėta njerėz ishin 100% po edhe nė realitet,*sinonimi ynė grupor mbeti de Rada dhe i pėrshėndes kudo qė janė*.
Pjesa e fundit e pushimit Verorė nė rrafshin personal pėrjetojė suksesin e pritur familjarė.
ēė kisha punuar disa muajė nė kėtė drejtimė.

Kėto ishin nė segmente tė shkurta,pėrshtypjet e mia nga pushimet verore.


Shkrimi i porositur nga DEA vazhdonė!

Naki

e_martumja
21-08-08, 21:58
Kjo vere do te jete e veqant dhe e paharrushme, vera e pare qe nuk kushtova tere kohen time ne pune por i kishtova fmive, jete pa strressss...
Gjate pushimit ne ks,do te mbaj ne kujtes shume momente te kendshem familjare, vizita e vorrit te DRRugoves, tek oborri i shtepijes se tij, per her te par shkova edhe te vizitoj vorrin i babgjyshit, migjes qetragjikisht hiki i ri.tere kohen shikova aty dhe disa nga to qe kishin foto mu duk si me kerku ndihm te vetmuar dhe pa buzeqeshje...
Ishte edhe nje moment i veqant ku vjerra ime me tha disa fjal te embla per mu dhe per ardhmerine e femijve te mi, qe me preki thelle ne zemer... Ka qen nje pushime relaxues me plot befasi.....
poresia ime eshte, Per cfar arsye futeni bllocka ne msn?

Amina
23-08-08, 21:35
Ai/Ajo fillon nje bisede ne msn,mire shume them, per ta prezentuar veten eshte ne gjendje. Fillon nje bisede: si je si kalon, si e ki familjen, diqka te re?? blla blla blla. I pergjigjem dhe pres , nuk me jep kurrfare shtyrje per te biseduar far teme, tek e fundit per mua kjo eshte me rendesi. Me pelqen te komunkoj dhe qebesa te filozofoj per jeten, per njeriun, per boten etj.
E kur ky ritem perseritet me te njejtat pytje per gjdo dite, kam ndjenje qe nuk zhvillohem si njeri, as si komunikues. Keshtu qe nuk kam shkas te flas, nuk me duhet, kur nuk kam qfare te flas!
E para se te bej bllok e tregoj arsyen!

Cfare ju ben te qeshni?

Linka_pz
23-08-08, 22:03
Hmmmm, koheve te fundit po qeshem shume ,kam kuptu qe e qeshura zgjat jeten ,mban vitalitetin e kjo me duhet shume ,,,,,gjithashtu qeshem me njerez kur gjerat e pa rendesishme fare i komentojne shume kurse ato qe ja vlen te flitet per to nuk u japin shume rendesi qeshem se me duket se hargjojne energji kot.
Ehhhh,qeshem ,qeshem gjithashtu me filma komik e sidomos per momentin me kafenen tone ( komedi kjo qe reprizohet ).

Krijoni nje shkrim apo poezi nga qastet me te lumtura qe keni perjetuar
(me pak fjale )?

Naki
24-08-08, 16:46
Krijoni nje shkrim apo poezi nga qastet me te lumtura qe keni perjetuar
(me pak fjale )?


..Janari i vitit 1993 me gjithė acarin dhe motin e ftohtė,shkriu hendekun e lėvizjės sė lirė nga mergimi pėr atdhe.Kisha njė staus tė kufizuar dhe leje qendrimi nė Gjermani-ishin bėrė me shumė se 13 muajė ēė nuk kisha pėrqafuar Prinderit e mi,malli mė ngulfatke ēdo ditė e mė shumė nuk mundja tė pėrballojė largėsin dhe kufizimin e lėvizjes sė lirė.
Atė ditė 13 janari arrita para mesnatė nga ajrodromi i Shkupit nė vendlindjen time Mitrovicė,mė dukej gjithėqka kishte ndryshuar nė formė gjeometrike,rrugėt ishin ngushtuar nga hendeket e borės,ishte errėsirė vetėm tymi i duhanit dhe stralli i cigares qė pinte Taxisti na bėnin shoqėri,ishim ofruar lagjes sė vendlindjes dhe duke belbėzuar nga rrahjet e shpejta te zemres dhe frymarrjes i them Taksistit kėtu ngadalso veturen,kjo ėshtė rruga e shtepis sime.
Zbrita nga vetura me valigje nė dorė,ofrohem portes sė shtepisė,askush nuk e dinte ardhjen time doja tė jetė deri nė ēastin e fundit enigmatike,kisha bėrė njė thirrje telefonike nga Shkupi mė tė arritur nė ajroportė dhe ju thoja familjarėve se kėto ditė ndoshta do tė mė lėshohet viza e qarkullimit tė lirė dhe se planifikoja tė vijė sa mė shpejtė.Tani ardhja ime ishte bėrė realitet i bie ziles sė shtepisė dhe ju themė tek porta ,po po unė jam mė hapni deren.I mallėngjyer nga gėzimi lotėt e Pėrqafimit nuk kishin tė ndalur,tani isha pėrseri pas 13 muajėve nė gjirin Familjarė!

Adrenalina
25-08-08, 13:39
Hmmmm, koheve te fundit po qeshem shume ,kam kuptu qe e qeshura zgjat jeten ,mban vitalitetin e kjo me duhet shume ,,,,,gjithashtu qeshem me njerez kur gjerat e pa rendesishme fare i komentojne shume kurse ato qe ja vlen te flitet per to nuk u japin shume rendesi qeshem se me duket se hargjojne energji kot.
Ehhhh,qeshem ,qeshem gjithashtu me filma komik e sidomos per momentin me kafenen tone ( komedi kjo qe reprizohet ).

Krijoni nje shkrim apo poezi nga qastet me te lumtura qe keni perjetuar
(me pak fjale )?


Hahahaha Linka, edhe une po qeshem dhe shume her kam qesh ne ket forum qe kur kam fillu te lexoj e me tutje besa edhe e kam urrjet shume se me merke kohe edhe pse veq ne kohen e lire hysha sa per argetim.....po asnjeher nuk me ka len pershtypje qe te hargjoj apo marr kohe per thashethemet dhe budallaqet nga ketu:), kurse disa njerz i kam vrejt se shume i kushtojne kohe fd sa per te shitur dije fillozofina njeri-tjetrit...:smile:
...se nuk po e zgjas shume veq deshta te them se mos te qeshim shume se ndoshta edhe dikush qesh me mendimet dhe postimet tona hahaha si per shembull thojne pse Linka hargjon energji hyn neper google e lyp fjal te urta dhe fillozofike, historia te ndryshme etj...per tu vlersu me shume ne forum, ndoshta me mire do kish tingllu diqka te shkruajsh nga vet dituria e jote se qfar ke mesuar deri me tani!
keshtu qe nuk po bejke me qesh me njerz se ka njerz edhe me te shkolluar te ditur qe kan arrit me shume.......aa e ke pa Turistin sa shume qesh me neve aq sa ka arrit na mat te gjithve me diturin e vet qe ka TEKNOLOG breeeeeKurese porosia ime eshte.......Duhet te jesh vet kriter nese deshiron me qen me i perparuar!

Linka_pz
25-08-08, 14:33
Hahahaha Linka, edhe une po qeshem dhe shume her kam qesh ne ket forum qe kur kam fillu te lexoj e me tutje besa edhe e kam urrjet shume se me merke kohe edhe pse veq ne kohen e lire hysha sa per argetim.....po asnjeher nuk me ka len pershtypje qe te hargjoj apo marr kohe per thashethemet dhe budallaqet nga ketu:), kurse disa njerz i kam vrejt se shume i kushtojne kohe fd sa per te shitur dije fillozofina njeri-tjetrit...:smile:
...se nuk po e zgjas shume veq deshta te them se mos te qeshim shume se ndoshta edhe dikush qesh me mendimet dhe postimet tona hahaha si per shembull thojne pse Linka hargjon energji hyn neper google e lyp fjal te urta dhe fillozofike, historia te ndryshme etj...per tu vlersu me shume ne forum, ndoshta me mire do kish tingllu diqka te shkruajsh nga vet dituria e jote se qfar ke mesuar deri me tani!
keshtu qe nuk po bejke me qesh me njerz se ka njerz edhe me te shkolluar te ditur qe kan arrit me shume.......aa e ke pa Turistin sa shume qesh me neve aq sa ka arrit na mat te gjithve me diturin e vet qe ka TEKNOLOG breeeeeKurese porosia ime eshte.......Duhet te jesh vet kriter nese deshiron me qen me i perparuar!


Ahhahahhah,moj Adrenaline tani me bere te qeshem edhe me shume ,nuk e tregoj veten tek theniet filozofike e tek google moj ka raste ku shprehem mjaft me duket po pse edhe theniet filozofike ashtu sikurse une edhe te tjeret nga filozofet vijn moj e uruar se nuk i shpik as ti as te tjeret (ahahahahhaha)e as nuk e kam ndermend qe ty atij apo asaj ti shes filozofi po thjesht e kaloj kohen dhe e bej qefin tim me aq sa di s`e nuk e kam problem se c`mendon ti .
Ketu te shkrova se e ndjej obligim si Qytetare (se posedoj pak kultur )te jap nje pergjegje ty se pastaj dukem edhe e epa kulturuar sipas parashikimeve tua qe sa me vlerson ti .
Une kur shkruaj ne forum se marr shembull askend thjesht kete shkrim e shkrova (e mora shembull nga jeta) REALE .

Shendet ty edhe flm shummmme qe percjell shkrimet e mia sado te pa vlera qofshin (valla se mua c`ka s`me pelqen tybe ne lexoj ).
Kerkoj ndjes nga moderatoret qe devijova .......
U se harrova nje thenie sa mire qe jam aktive nga Fjalet e urta se po i mbajkam ne mend bukur mire .
I qeshuri te qesh .:smile:

Linka_pz
26-08-08, 12:34
Sa bukur po tingllon i qeshuri te qesh! hahaha.......spo kuptoj ateher pse vet qeshe moj bukuroshe e kulturuar? Oj Linka nga cdo njeri vijn shpikjete jo veq nga fillozofat(njerz jan edhe fillozofat)!!

Mire mbetsh nga Adrenalina


Ti me more shembull mua ,kjo vlen vetem per ty ,se njeriu qesh per cdo gje per ate qe konsideron se qeshet e ne kete rast (ne shkrimin e mesiperm )une mora shembull nga jeta .
Po, a nje ore kohe tu desht qe ti shkruaje dy fjale mendova se do formosh referat ,e tash ika se kam me mendu per dreken (se m`ka kriju zoti te gjithanshme )s`kam kohe me u marr me ty me ,s`hargjoj energji kot me.
E ti vazhdo e me percill ,me perndjek ne shkrime .
Vallla bre e nderuar Adrenalin mushe tere faqen se tybe filozofe s`mundem me te quajt as ty as te tjeret kur s`jan .
E tash t`uroj nje dite te kendshme (e mos nderhy fort ne mendimet e te tjereve se po mendon se po shet menquri po kot e ki ,shpreh mendimin ten eshte me mire ).

Adrenalina
26-08-08, 13:00
Ti me more shembull mua ,kjo vlen vetem per ty ,se njeriu qesh per cdo gje per ate qe konsideron se qeshet e ne kete rast (ne shkrimin e mesiperm )une mora shembull nga jeta .
Po, a nje ore kohe tu desht qe ti shkruaje dy fjale mendova se do formosh referat ,e tash ika se kam me mendu per dreken (se m`ka kriju zoti te gjithanshme )s`kam kohe me u marr me ty me ,s`hargjoj energji kot me.
E ti vazhdo e me percill ,me perndjek ne shkrime .
Vallla bre e nderuar Adrenalin mushe tere faqen se tybe filozofe s`mundem me te quajt as ty as te tjeret kur s`jan .
E tash t`uroj nje dite te kendshme (e mos nderhy fort ne mendimet e te tjereve se po mendon se po shet menquri po kot e ki ,shpreh mendimin ten eshte me mire ).

ok Linka po e lojm qe vlen edhe per mu edhe pse e thash ne pergjithsi....nejse nuk ja vlen te shkruaj une ndonje referat per gjera te kota ashtu sic e keni cek edhe ju me lart! Thjesht ke nje argetim per te qeshur dhe nuk mendova qe ti merish aq serjozisht qe te mbetet hatri.....flm shume per urimin, gjithashtu ju qe te kaloni nje dite te qet dhe pa brenga...

lazdrani
16-04-11, 14:54
Rastėsisht u njohėm, kalimthi, nė atė kohė tė shkurtėr. Ishte natė e trentė, skishte gjė tjetėr pos natės sė pėrcjellur nga njė stuhi e sertė/vrullshme e shoqeruar me njė rrebesh shiu tė kombinuar me breshėr. Isha duke u kthyer nga … dhe sapo zbrita nga treni, duhej tė mirrja autobusin e parė pėr …nuk shihja asgjė nga terri, e ti u duke para meje dhe mė shndrite si hėna ē’do cep tė rrugės qė mė kishte ngelur pėr t’arrijtur nė stacion.
Morėm autobusin (koincidencė, sė bashku) dhe, filluam rrugėtimin nė rrugėn e pakthim tė kohės, por nuk shkuam larg. Kur arrijtėm nė kryqėzimin e rrugėve ku merrnin drejtime tė ndryshmė, aty ti do zbritje pėr t’vazhduar nė drejtim tjetėr, por unė insistova tė vazhdojmė me ēka edhe ti u pajtove, dhe vazhduam deri diku….
Gjatė atij segmenti rrugor qė kaluam atė natė, zhvilluam biseda tė gjata, shum llafe bėmė, i zbėrthyem nė neutrone e protone brigjet e shpatijet, si duket edhe nata me stuhi na bėnte sehirė dhe, nė sytė e saj filloi tė shihet shenjė pėndimi. Ajo filloi tė shkėpus kthetrat qė i kishte ngulur nė tokėn e pafajshme, duke u tkurrė ngadalė nė horizontin e skuqur nga dielli qė sapo agonte.
Dhe….nuk arrij dot tė lidh terė ngjarjen por…
Aty ku u njohėm edhe u ndamė!
Ende i kam tė freskėta kujtimet nga ajo natė. Mė kujtohet pamja jotė qė reflektonte krenarinė pėrballė erėrave tė majave tė larta, virtytin, zhgėnjimin, mallin pėr diēka, ikjen nga vetja, dhėmbjen e fisnikerinė.
Tė kota ishin insistimet e mia, autobusi u ndal, e ti duke dalė nga autobusi mė the:
“O njeri i mirė, unė duhet tė shkoj, duhet tė shkoj nė dretjim tjetėr edhe pa dėshirėn time, por ti mundohu qė me fuqinė tėnde tė mirėsisė, tė bėsh diēka pėr ata qė do tė vijnė nė tė njėjtat udhė.”
Nuk e di mirė pse, por njė ndjenjė e brendshme mi ndez dritat nė mendimin tim, mė bėn tė ndihėm se do tė takohemi pėrseri, ndoshta aty ku u ndamė apo….


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

Naki
23-04-11, 15:36
..Janari i vitit 1993 me gjithė acarin dhe motin e ftohtė,shkriu hendekun e lėvizjės sė lirė nga mergimi pėr atdhe.Kisha njė status tė kufizuar dhe leje qendrimi nė Gjermani-ishin bėrė me shumė se 13 muajė ēė nuk kisha pėrqafuar Prinderit e mi,malli mė ngulfatke ēdo ditė e mė shumė nuk mundja tė pėrballojė largėsin dhe kufizimin e lėvizjes sė lirė.
Atė ditė 13 janari arrita para mesnatė nga ajrodromi i Shkupit nė vendlindjen time Mitrovicė,mė dukej gjithėqka kishte ndryshuar nė formė gjeometrike,rrugėt ishin ngushtuar nga hendeket e borės,ishte errėsirė vetėm tymi i duhanit dhe stralli i cigares qė pinte Taxisti na bėnin shoqėri,ishim ofruar lagjes sė vendlindjes dhe duke belbėzuar nga rrahjet e shpejta te zemres dhe frymarrjes i them Taksistit kėtu ngadalso veturen,kjo ėshtė rruga e shtepis sime.
Zbrita nga vetura me valigje nė dorė,ofrohem portes sė shtepisė,askush nuk e dinte ardhjen time doja tė jetė deri nė ēastin e fundit enigmatike,kisha bėrė njė thirrje telefonike nga Shkupi mė tė arritur nė ajroportė dhe ju thoja familjarėve se kėto ditė ndoshta do tė mė lėshohet viza e qarkullimit tė lirė dhe se planifikoja tė vijė sa mė shpejtė.Tani ardhja ime ishte bėrė realitet i bie ziles sė shtepisė dhe ju themė tek porta ,po po unė jam mė hapni deren.
I mallėngjyer nga gėzimi lotėt e Pėrqafimit nuk kishin tė ndalur,tani isha pėrseri pas 13 muajėve nė gjirin Familjarė!

...........

Naki
23-04-11, 15:40
Ne kujtesen tuaj ruani perjetime qe kane nje vlere te rendesishme,mos hezitoni shpalosni me nje pershkrim!