PDA

View Full Version : Kujt i bėnė bju miza nėr kapuq


Pupi
16-05-08, 20:58
Kina, India dhe Rusia kėrkojn bisedime shtes tė palės Shqiptare me atė serbe pėr Kosovėn!

Derisa shteti tashmė i njohur i Kosovės nga mė shumė se 40 shtete tjera tė botės vazhdon tė aplikoj ren me ren tė gjitha kushtet e vėna nga ndėrmjetsusi Ahttisari, nga dhe nė mesin e qershorit pritet tė hyj nė fuqi njėra ndėr kushtetutat mė moderne qė ka ndonjė shtet nė botė. Prap se prap dikujt i ka mbetur hal nė sy kjo cop lirie, ky cop territori nga mbar trevat shqiptare dikur tė falura shtetėve ballaknike qė na rrethojn.

Tė nderuar e rrespektuar popuj: Kinez, Indus, Rus dhe tė tjerė.

Nuk ėshtė edhe aq vėshtirė (zor) tė vėrehėt se Ballakani po kėndellėt nga luftėrat e gjakderdhjet, poashtu nuk ėshtė edhe aq zor tė shihet pėrparimi nė kėto mjedise.
Edhe vetė serbia po kėndellėt nga ideologjizmat nacionalist, e racist, nga mitet e propaguara qė as vetė tashmė nuk u besojn.

Kur tė flasėsh pėr Kinėn e madhe, si me territor ashtu edhe me popullat, pėrveq tė tjerash tė shkon nė mendje kultura e lasht Kineze e deri te lufta e dytė botrore kur Japonia sulmon Kinen. Pra njė Liri qė edhe Kinezėt e fort pėr ca viete u ėshtė privuar nga dikush.
Kosova tė nderuar e rrespektuar popull Kinez nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Tibetian e as Ugur, Kosova rrespekton territorin e Kinės!

India:

Pse India nuk u deshka tė njihte Shtetin e ri tė Kosovės, apo India tė radhitet ndėr ato shtete qė hamenden hėpėrhė ?!
Ajo India e kolonizuar pėr aq vite qė nxorri Ghanden, e qė nė mėnyrėn mė dinjitoze erdhi deri te Pavarsia e plot.

Edhe pėr Indin e madhe qė festoi banorin e njėmiliardt para ca vitėsh Kosova nuk ėshtė asnjė lloj 'presedani'. Sepse Kosova dhe populli Shqiptarė nė pėrgjithėsi nuk duan, nuk kanė, nuk duan tė kenė asgjė tė pėrbashkėt me Kashmir apo lojra tjera tė ngjashme.
Nėna jonė Tereza e dha gjithēka pati pėr popullin Indus, a nuk mendoni pėr njė lloji falenderimi ?

Rusia:

Njeriu pėr ta kuptuar tjetrin nganjėher duhet tė pėrpiqet tė vihet nė lėkurėn e tijė, vetėm ashtu ka mundėsi qė pėrafėrsisht tė nxjerr atė ēfar mendon tjetri.

Deklarata dhėnė njė gazete moskoviane para ca ditsėh nga ish kanzelari gjerman, se ėshtė bėrė nguti nga ato shtete qė kan njohur Kosovėn me tė shpejt. dhe se gjoja ajo ishte trusni Amerikane len tė sqarohėt nė dy mėnyra.

Ish kanzelari gjerman qė vetė dikur propozoj tė ngriheshin aeroplan pėr ta luftuar soldatesken serbe, sot tė ketė thėnė "jo Njohjės" kjo len paksa pėr tė dyshuar qėllimin e luftės sė Kosovės.
Shumė mė tepėr i ngjan tė njė lloji, "Ne ju luftuam", pėr tė mos ju lėnė tė bėni gabimin qe bėmė ne gjatė luftės sė dytė botrore!
Andaj del qė edhe Evropa, edhe Amerika jo edhe aq janė Armiqė tė serbis. Por meqė serbia humbi ēdo kriter civilizimi, dhe deshi tė shfaros njė popull pėrafėr tre milionėsh, atėher nuk mundi tė ndodhė ndryshe si ndodhi. dhe se Pavarsia e Kosovės nė fakt ėshtė me tepėr dobi pėr vetė serbėt sesa pėr Shqiptarėt.
Shqiptarėt nė fakt bėnė kompromiset mė tė mėdha qė nuk e dijė nė do t'na falin ndonjėher pasardhėsit tanė, ne e lam n'gjysmė tė tėrėn!
Edhe kėtu vlen fakti qė rajoni po kėndellėt nga gjakderdhjet qindra vjeqare!


Apo ėshtė ky problemi juaj tė nderuar e rrespektuar: KINE, INDI, RUSI edhe ju tė tjerėt?!