PDA

View Full Version : Deficiti i vitaminės D pėrkeqėson kancerin e gjirit


LABI
23-05-08, 16:52
Niveli i ulėt i vitaminės D ėshtė i shpeshtė te femrat e diagnostikuara me kancer tė gjirit dhe mund ta rrisė rrezikun pėr pėrhapjen e kancerit dhe tė shkaktojė vdekjen.


Pas njė studimi dhjetėvjeēar, kanė mbijetuar 83 % e femrave me nivele adekuate tė vitaminės D tė cilat nuk kishin shenja tė pėrhapjes sė kancerit (metastaza), ndėrsa pėrqindja e femrave tė cilat mbijetuan dhe kishin deficit tė vitaminės D, ishte 69 %.

Te femrat me nivele tė pamjaftueshme tė vitaminės D vėrehej njė rrezik mė i madh pėr pėrhapjen e kancerit nė krahasim me fermat tė cilat kishin nivele tė mjaftueshme. Mirėpo dallimi ishte shumė i vogėl, dhe pėr kėtė arsye mendohet pėr ndonjė rastėsi. Ndėrsa rreziku pėr vdekje ishte i njėjtė, por me njė shkallė mė tė lartė te femrat me deficit tė vitaminės D.

Nga ana tjetėr, studimi tregoi se edhe vlera mbi optimalen e vitaminės D, nxit rrezikun pėr vdekje. Pėr kėtė arsye ata paralajmėrojnė femrat qė tė mos marrin preparate tė vitaminės D nė mėnyrė tė pakontrolluar, pasi qė kjo paraqet njė thikė me dy tehe.Huazuar nga Telegrafi