PDA

View Full Version : Vejushk apo e Ve??


teutaA
26-05-08, 20:50
pse kjo fjala vejushk ne shumicen e rasteve thuhet ne menyr ofenduese shpesh kam pas rastin te ndegjoj ket thenje nga mosha te ndryshme " a ka ndonje vejushk per mua"

cila fjal do ishtenje fjal me e drejt te perdoret per nje femer qe i ka deshtuar nje fejes apo martes??

Adina-R.Ks
26-05-08, 21:21
pse kjo fjala vejushk ne shumicen e rasteve thuhet ne menyr ofenduese shpesh kam pas rastin te ndegjoj ket thenje nga mosha te ndryshme " a ka ndonje vejushk per mua"

cila fjal do ishtenje fjal me e drejt te perdoret per nje femer qe i ka deshtuar nje fejes apo martes??Teuta fjala vejushk eshte fjal qe perdoret ne gjuhen e popullit, ndersa fjala e ve perdoret ne gjuhen letrare.
Te dyja fjale kane te njejtin kuptim, po fjala vejushk pertoret me shume se fjala e ve.

teutaA
27-05-08, 07:38
adina flm per ket sqarim por qellimi i temes eshte pse kjo fjlala vejushk nga ana mashkullore perdoret ne menyr fyese

Preshevar
27-05-08, 07:44
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1363700#post1363700


Vejushk !!!! Se per "VE" eshte e nxant kjo fjal.. per vo t'pulave,.. kshtu qe edhe kjo po i bie si ofendim me quajt gruan VE :biggrin:

teutaA
27-05-08, 07:49
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1363700#post1363700


Vejushk !!!! Se per "VE" eshte e nxant kjo fjal.. per vo t'pulave,.. kshtu qe edhe kjo po i bie si ofendim me quajt gruan VE :biggrin:

por nuk tregove se a te duket ty kjo fjal si ofenduese ne menyren se si e perdorin shum meshkuj kosovar??

Preshevar
27-05-08, 07:59
por nuk tregove se a te duket ty kjo fjal si ofenduese ne menyren se si e perdorin shum meshkuj kosovar??


Personalisht, jan dy terme qe kurr si kam perdor dhe si perdori.

Pėr mua qe te dyjat tingllojn ofenduese,... "Vejushk-Ve" me njehere kalon ne paragjykime... pse ? qysh ? tek ?etj... dhe e krijon at imazhin karikaturist te nje monstre si diqka jo-normale.

teutaA
27-05-08, 08:02
Personalisht, jan dy terme qe kurr si kam perdor dhe si perdori.

Pėr mua qe te dyjat tingllojn ofenduese,... "Vejushk-Ve" me njehere kalon ne paragjykime... pse ? qysh ? tek ?etj... dhe e krijon at imazhin karikaturist te nje monstre si diqka jo-normale.

po pse thua qe tingellojn ofenduese nese nuk perdoret njera nga keto dy fjal ateher qysh duhet te themi a ka ndonje fjal tjeter apo duhet ta vjedhim nga anglishtja dhe ta quajm "single mom"-nene beqare

Breshka
27-05-08, 08:07
valla njejt osht si e ve si vejushk krysorja mos me deshtu se tani sa per fjalen ihaaa

Preshevar
27-05-08, 08:10
po pse thua qe tingellojn ofenduese nese nuk perdoret njera nga keto dy fjal ateher qysh duhet te themi a ka ndonje fjal tjeter apo duhet ta vjedhim nga anglishtja dhe ta quajm "single mom"-nene beqare


"E'ndame...!" ...me nje pikēuditse ne fund, me qėllim qe te mos perzihem ne pun te huaja.

teutaA
27-05-08, 08:10
valla njejt osht si e ve si vejushk krysorja mos me deshtu se tani sa per fjalen ihaaa

po breshka ashtu eshte realiteti por po me interesojn mendimet e meshkujve pse kjo fjal eshte shendrru ne fyerje dhe me sa di un askund ne bot nuk ekziston kjo perveq tek ne

teutaA
27-05-08, 08:13
"E'ndame...!" ...me nje pikēuditse ne fund, me qėllim qe te mos perzihem ne pun te huaja.

ne vetem po diskutojm spo perzihemi ne pun te askujt por kjo eshte nje gje qe ne ballafaqohemi ne perditshmerin kosovare ne gjdo moment ky ne menyr ironike apo fyese sido qe ta marrim thuhet " vejushk " duke harruar se ajo eshte edhe nene

emine
27-05-08, 08:14
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1363700#post1363700


Vejushk !!!! Se per "VE" eshte e nxant kjo fjal.. per vo t'pulave,.. kshtu qe edhe kjo po i bie si ofendim me quajt gruan VE :biggrin:


hhahhaahhah qyre sa analist i mire ishe hahhahhha.........

pse ofendojne se perpara jan kan burrat merak ne vejushka8se ato jan kan te nevjshme) te zjarrta e qata kan maje ymyte ana rafsh ne vejushk kam mu shkoklu krejt:p

Preshevar
27-05-08, 08:20
nime... pse s'kallxoni ju ? qysh duhet me ju thirr :biggrin::biggrin::biggrin:


ps: pak shaka,... s'du te lendoj askend.

teutaA
27-05-08, 08:21
nime... pse s'kallxoni ju ? qysh duhet me ju thirr :biggrin::biggrin::biggrin:


ps: pak shaka,... s'du te lendoj askend.

i kuptojm shaka por kur thua "JU" aty mumd te jet edhe dikush e rrethit tend te ngusht andaj kujdes ne pergjigjejet se behet fjal per nenat

Breshka
27-05-08, 08:22
nime... pse s'kallxoni ju ? qysh duhet me ju thirr :biggrin::biggrin::biggrin:


ps: pak shaka,... s'du te lendoj askend.


OJ VO THIRR AS VEJUSHK AS E VE http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

teutaA
27-05-08, 08:26
nejse eshte e kot te kerkosh seriozitet ne ket forum gjithqka ka nje emer HUMOR

lovely
27-05-08, 09:40
nejse eshte e kot te kerkosh seriozitet ne ket forum gjithqka ka nje emer HUMOR


une mendoj se fjala vejushke, te shqiptaret perdoret ne menyre ofenduese...fatkeqesisht!!

e kam ne listen time te "fjaleve ofenduese"

kshtu qe kurr nuk e perdori!!!!

them ; e ndare, ose eshte vet sepse burri ka vdek!

teme interesante TeutaA

pershendetje

lovely
27-05-08, 09:40
hhahhaahhah qyre sa analist i mire ishe hahhahhha.........

pse ofendojne se perpara jan kan burrat merak ne vejushka8se ato jan kan te nevjshme) te zjarrta e qata kan maje ymyte ana rafsh ne vejushk kam mu shkoklu krejt:p


e vertete Emine, edhe kto e kam ni.... :frown:

thellenza
28-06-09, 22:44
pse kjo fjala vejushk ne shumicen e rasteve thuhet ne menyr ofenduese shpesh kam pas rastin te ndegjoj ket thenje nga mosha te ndryshme " a ka ndonje vejushk per mua"

cila fjal do ishtenje fjal me e drejt te perdoret per nje femer qe i ka deshtuar nje fejes apo martes??

e ndare prej burrit.. e ve/vejushke per mendimin tim eshte nje grua te ciles i ka vdeke burri. :rolleyes:

Dani11
28-06-09, 22:49
Te theme te drejten asnjera nuk me pelqen, vejushk as e ve e besa as llovushk, me mire do te ishte te quhej femer e ndare nga burri ose nga i fejuari.

Murgesha
28-06-09, 22:51
e ndare prej burrit.. e ve/vejushke per mendimin tim eshte nje grua te ciles i ka vdeke burri. :rolleyes:

Dhe keni plotėsisht tė drejtė Thėllėnza.

E ndarė nėse ėshtė ndarė prej burri, i ndarė nėse ėshtė ndarė nga gruaja.

Vejushkė nėse i ka vdek burri, vejan nėse i ka vdek gruaja.

Fjala vejushkė pėr tė ndarat, apo vejan pėr tė ndarin ka kuptim tallės.

thellenza
28-06-09, 23:08
Dhe keni plotėsisht tė drejtė Thėllėnza.

E ndarė nėse ėshtė ndarė prej burri, i ndarė nėse ėshtė ndarė nga gruaja.

Vejushkė nėse i ka vdek burri, vejan nėse i ka vdek gruaja.

Fjala vejushkė pėr tė ndarat, apo vejan pėr tė ndarin ka kuptim tallės.Une e kam pa se shume femra qe jan te ndara nga burri e ndijn veten te ofendume kur ju thone vejushka, perdoret me duket me shume si fjale nencmuse, se sa si tallese.

Murgesha
28-06-09, 23:17
Une e kam pa se shume femra qe jan te ndara nga burri e ndijn veten te ofendume kur ju thone vejushka, perdoret me duket me shume si fjale nencmuse, se sa si tallese.

Ndoshta edhe kan kuptim nenqmues, por nuk don me then qe vejushkat nenqmohen po pėrkundrazi dėshirohen nga meshkujt.

thellenza
28-06-09, 23:24
Ndoshta edhe kan kuptim nenqmues, por nuk don me then qe vejushkat nenqmohen po pėrkundrazi dėshirohen nga meshkujt.E paska spjegu Eminja pak qetu, dhe ndoshta keshtu duhet edhe te jete:> pse ofendojne se perpara jan kan burrat merak ne vejushka8se ato jan kan te nevjshme) te zjarrta e qata kan maje ymyte ana rafsh ne vejushk kam mu shkoklu krejt:p <


Hahahahahaahahahaah:biggrin:

Shpati
29-06-09, 10:58
E paska spjegu Eminja pak qetu, dhe ndoshta keshtu duhet edhe te jete:> pse ofendojne se perpara jan kan burrat merak ne vejushka8se ato jan kan te nevjshme) te zjarrta e qata kan maje ymyte ana rafsh ne vejushk kam mu shkoklu krejt:p <


Hahahahahaahahahaah:biggrin:

Ne te kaluaren ndoshta jan perqesh, nenqumaur por sot i takon te kaluare.

Murgesha
29-06-09, 11:06
Ne te kaluaren ndoshta jan perqesh, nenqumaur por sot i takon te kaluare.

Ndoshta jan perqesh e nenqmuar te ndarat!

Te vejat (atyre qe u kan vdek burrat) nuk jan nenqmuar perkundrazi jan pare me dhimbshuri e jan ndihmuar ne ēdo rast. Ta ndajme termin e ve nga e ndara. Kam taku shum e shum raste kur vejushat edhe jan shpall si burrnesha qe me mund e lot kan rrit femijet e vet ta paēnderuara asnjėherė.

GURI SYLAJ
29-06-09, 11:41
Ndoshta e ka thene edhe dikush me heret por po e perseris.
Gruaja qe i ka vdeke burri eshte e veje -e vetme -vetun, VEJUSHKE !!
Kurse grauja qe eshte ndare nga burri eshte LANESHE e lane ,e leshueme !

Kjo vlene edhe per burrat!!!

Domira
29-06-09, 12:06
TYbe teme e shtir te koka:tongue:

Zero Cool
29-06-09, 16:03
vejushk (e vé) edhe vejan ska ofendime ktu qy

Arkza
29-06-09, 16:06
vejushk (e vé) edhe vejan ska ofendime ktu qy
S'ka de s'ka por u Keqperdor kjo fjale dhe e marrin si Ofenduse dhe mu per kete se Perdori fare kete fjalie :cool:

thellenza
29-06-09, 16:48
Ndoshta jan perqesh e nenqmuar te ndarat!

Te vejat (atyre qe u kan vdek burrat) nuk jan nenqmuar perkundrazi jan pare me dhimbshuri e jan ndihmuar ne ēdo rast. Ta ndajme termin e ve nga e ndara. Kam taku shum e shum raste kur vejushat edhe jan shpall si burrnesha qe me mund e lot kan rrit femijet e vet ta paēnderuara asnjėherė.Keshtu mendoj dhe di raste edhe une, ani edhe fjala e ve per mua nuk ka kuptim nencmues, edhe pse shume njerz e perdorin kete fjale si nenqmuese, fatkeqsisht. :frown:

p.s Shpat: po shpresoj se koha ka ndryshu :)

emine
30-06-09, 20:20
te tallesh me nje femer qe mbijetone nje jete aq te veshtire siq eshte nje vejushka(e veja) aj njeri per menimin time ,eshte teper i rrethume me komplekse,pa llogjik,nje e ve oshte si deshmi per shume femra qe jane te mvaruna ne meshkuje dhe presin shume nga mashkulli,qe te qohen edhe ato ti japin pake me shume vetit zore,rrespekte per kto femra,,,,!!!

Shpati
30-06-09, 22:00
Keshtu mendoj dhe di raste edhe une, ani edhe fjala e ve per mua nuk ka kuptim nencmues, edhe pse shume njerz e perdorin kete fjale si nenqmuese, fatkeqsisht. :frown:

p.s Shpat: po shpresoj se koha ka ndryshu :)

Mjerisht ose edhe fatmiresisht Njerzit nuk mund ti nderrojn normat ,adetet,zakonet, shpejt.
Por edhe normat ,adetet, zakonet ,nderrohen me kohen.
Megjitha njerzit kan ende paragjykime ,me siguri edhe ne te ardhmen e afert do te ket.
Edhe pse jo sikurse ne te kaluaren, pasi ndarjet jan shtuar e do te shtohen edhe me shume ne te ardhemen.