PDA

View Full Version : Kriminelet, NEXHMIJE PAGARUSHA dhe ‘’pis-miletet’’!


Urata
27-05-08, 21:24
Ilir Dardani: Kriminelet, Nexhmije Pagarusha dhe ‘’pis-miletet’’!
E diel, 18-05-2008, 03:16pm (GMT+1)


Shfrytezuesit e minoreneve
Asnjehere s’do me dhimbsej plumbi, sado shtrenjte te me kushtonte! Ligesia mashkull shfrytezon minorenet e pafajshem dhe te pambrojtur shqiptare! Femijet ne pergjithesi dhe ata jetime ne vecanti shfrytezohen nga monstra, te cilat ekzistojne nga mungesa e plumbit, litarit, masakrimit!
Ju drejtohet te gjithe krimineleve, qenjeve me te ndyra te shoqerise:
Para se te paguani me jete (sic kane paguar shume nga ju, te cilet kane ftuar krimbat ne ‘’party’’ per t’i ‘’derrkucosur’’ me mishin e tyre ne moshen qe s’duhet te vdesesh), bejini lavazh trurit dhe distancohuni nga krimi, nga shkaterrimi i jetes se tjetrit. Nese s’te pelqen ajo qe ti ben, te te behet ty, mos e bej sepse heret a vone koken tende do hash dhe vetem urine (te holle e te trashe) do kesh te koka. Jeta eshte krijuar me mangesi, por ti s’duhet ta shkelesh tjetrin per te ndryshuar jeten tende sepse para ferrit te vdekjes, do perjetosh edhe ferrin e jetes.
Lexoj neper gazeta shume here per maskarenjte, qe duke pare qe femijet nuk kane mbeshtetje, qe s’kane njeri qe ju del per zot, shfrytezojne rastin, abuzojne seksualisht, i hedhin ne rruge si prostituta, i perdorin per te lypur etj.
Nese je nje qenje ore-vrare dhe kerkon qe te shfrytezosh femijet (apo edhe te rriturit) per t’u pasuruar, hiqe nga mendja kete ide te cmendur sepse c’do sekond do e kesh varrin prane deri sa te vije momenti i duhur, kur humb ekuilibrin dhe bie!
Sikur te kisha mundesi (leke) do te hapja dy fondacione, njerin ne ndihme te njerzve ne nevoje, kryesisht per te miturit dhe te moshuarit, ndersa tjetrin per zhdukjen e monstrave, jo duke paguar gjyqe dhe buke falas por do paguaja me kenaqesi nga 2 metra vend per secilin dhe nga mungesa e banjove publike, shfrytezoja rastin dhe ndihmoja qytetaret per te kryer nevojat personale! A i urrej kriminelet? - Natyrisht perbindshem!!! Do me dhimbsej krimineli apo guri? – Normalisht Guri. C’bej une kur degjoj se vdiq nje kriminel? – Festoj!
http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2008_05/3167/u2_nexhmijepagarusha.jpgNexhmije PagarushaNexhmije Pagarusha dhe ‘’pis-miletet’’!
Nje nder kengetaret me te medha, legjenda e gjalle e kenges shqiptare nuk ka nje CD! Po lexoja nje interviste dhene per gazeten ‘’Panorama’’, me rastin e 75 vjetorit te lindjes se bilbilit te kenges dhe ne fund te intervistes shprehet: ''Jam e vetmja kėngėtare e Kosovės qė nuk kam njė album timin. E kam peng qė nuk mund tė realizojė incizimin e dy CD-ve ose tė njė emisioni kolazh me kėngėt e mia.''!!! Arti sot eshte antiart dhe si rezultat kemi lloj-lloj zhulci qe kendon. Komercialet sondojne padrejtesisht ne tregun tone muzikor dhe kjo vjen sepse njerzit ne pergjithesi dhe shqiptaret ne vecanti posedojne tallash ne tru dhe myk ne vesh! Pagarusha erdhi ne muziken shqiptare, per ta bere veten legjende, elite e kenges sone, por mjeranet sponsorizojne per kengetaret vdekjeprures tallava, hajdutet e ahengjeve greko-serbo-turko-arabo-mjekra! Vetem nje ‘’pis-milet’’ mund te degjoje ‘’pis-miletin’’. A jane shqiptaret ‘’pis-milet’’? – Padyshim po, ne nje mase te gjere!
E dashur Nexhmije, ata qe dine te vleresojne, ata qe e duan muziken shqiptare, zerin e rralle, qetesine e shpirtit, ne koleksionin e tyre do e kene gjithmone kengen tende, kurse ata ‘’pis-miletet’’ le te rrine sic jane, pis, sepse s’ka shampo qe i pastron dhe nuk ja vlen te sakrifikosh mrekulline e kenges tende.

[email protected]

Murgesha
27-05-08, 23:31
I lumtė Ilir Dardanit kushdo qoftė ai. Tallava na u ka ba koka nga radiot qė lėshojnė muzikė pa kurfarė klasifikim tė kėngėve. A ka vend Bilbili i Kosovės nė ato radio? Ncuk me tallava mė mirė po fitohet sot.

DEA
28-05-08, 07:58
Athua me shume fitohet me tallava se me muziken e mirefillt shqiptare, athua pjesa me e madhe e jona ndegjon me me qef tallava se muzike te mirefillt shqipe, athua.........athua......athua......ku u humbem e u tretem, kush na e vodhi krenarine, kush na e mori diturine, kush na perplasi, ...........( ateher kur vertet na perplaseshin per toke, ngrinim koken larte dhe kendonim kenge shqipe edhe pse e dinim se te rrahurat vazhdojne, e sot?)

Preshevar
28-05-08, 08:04
Mos e perzieni Nexhmijen me kesi lloj shkrimesh xheloze/raciste te ndyta se tani ua hup vleren edhe kesaj legjende duke e zbritur nen pragun e 'pis-miletėve' !


Turp Dardalecit !

DEA
28-05-08, 08:09
Nuk te brengos fakti, se nese i sillesh Kosoves poshte e perpjete me e gjet nje album te Nexhmije Pagarushes e nuk gjene?
A nuk te brengos fakti qe Nexhmija nuk u pasurua si tallavagjit, (se kush po i ndegjon !!!). dhe tema eshte te Kinematografije, mos i perzije djale forumet se sjem te kafja...

Preshevar
28-05-08, 08:18
Nuk te brengos fakti, se nese i sillesh Kosoves poshte e perpjete me e gjet nje album te Nexhmije Pagarushes e nuk gjene?
A nuk te brengos fakti qe Nexhmija nuk u pasurua si tallavagjit, (se kush po i ndegjon !!!). dhe tema eshte te Kinematografije, mos i perzije djale forumet se sjem te kafja...

Qfar perzita ?,,, A me brengos ? Aspak, sepse ky eshte biznes dhe ne biznes sejcili per vete moj DEA ! Kush i ka faj asaj qe s'ka CD te vete sot ?!... a mos i paska mbet hatri qe nuk qenka pasurue si te tjeret a ?.... un s'degjoj as tallava e as t'pagarushes, eshte paraqit neper televizione me shum se tallavangjijt, publicitet pa pare, por kot,... "kur s'hec, s'hec!" Nėse don para, le t'ja filloje tallava si gjenerata e shkurte fejzes.

DEA
28-05-08, 08:21
Ajo na dha ne mjaft, po ne cka i dhame asaj?
No comment.................edhe po me befason vertet...

Preshevar
28-05-08, 08:29
Ajo na dha ne mjaft, po ne cka i dhame asaj?
No comment.................edhe po me befason vertet...

Falimnderit prej saj... tregom, qfar ti dhurojm asaj ? (s'po du me t'befasue),... :smile:

Urata
28-05-08, 14:02
Nuk te brengos fakti, se nese i sillesh Kosoves poshte e perpjete me e gjet nje album te Nexhmije Pagarushes e nuk gjene?
A nuk te brengos fakti qe Nexhmija nuk u pasurua si tallavagjit, (se kush po i ndegjon !!!). dhe tema eshte te Kinematografije, mos i perzije djale forumet se sjem te kafja...

DEA, respekt per fjalen dhe shijen tuaj! Preshevarin mos " na e ngacmo" ai ka veshe te mire per kenge ARABE( musliman i forte pareaqitet), apo edhe per ndonje anej nga ana e tij...!

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2008_05/3167/u2_nexhmijepagarusha.jpg

Femer e pashme dhe ze mahnites ...! Perse nuk lindi me vona?!!!! Kosova ka nevoj te perfaqesohet me kenge nga nje e tille si Nexhmija...!

Thone se, nje trim lind njehere ne 100 vjet, dhashte zoti e t'linde edhe nje artiste/kengetare si Nexhmije Pagarushe...!

Preshevar
28-05-08, 15:48
DEA, respekt per fjalen dhe shijen tuaj! Preshevarin mos " na e ngacmo" ai ka veshe te mire per kenge ARABE( musliman i forte pareaqitet), apo edhe per ndonje anej nga ana e tij...!

Oj Urata jon, me Limona Ooo,... :biggrin:


Pershendetje,.,.. http://fr.youtube.com/watch?v=WO0fRqe3rX8&feature=related

Urata
28-05-08, 16:15
Oj Urata jon, me Limona Ooo,... :biggrin:


Pershendetje,.,.. http://fr.youtube.com/watch?v=WO0fRqe3rX8&feature=related

Flm, moslim brother...! Vetem kengen e Bareshes e adhuroj shume...!

Preshevar
28-05-08, 16:55
Flm, moslim brother...! Vetem kengen e Bareshes e adhuroj shume...!

Ma mori mendja, :wink:

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22771&page=31

Urata
28-05-08, 17:05
Ma mori mendja, :wink:

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=22771&page=31

Thanx Bari ! Nuk i afrohet Nexhmijes...

Murgesha
28-05-08, 21:08
http://www.esnips.com/doc/abdd5d5f-1751-4205-ad85-9282fa3f5647/Negjmije%20Pagarusha-%20Baresha


Po aty jan edhe "Mora Testin" dhe "Nje Lule"

lovely
28-05-08, 21:31
e VETMJA , e MADHJA..........

Nexhmije Pagarusha


kenga e saj gjate do t jetoje............http://www.youtube.com/watch?v=lpLMms4ph54&feature=related

vallja Baresha

katana's
29-05-08, 00:55
Nexhmije Pagarusha esht dhe dot mbetet gjethmon lexhenda e kenges se mirfillt dhe te paster shipe...

selvija
29-05-08, 08:42
Phaaa s'met kush pa u fol e perfol..Negjmije Pagarusja eshte nje Engjullesh siq e ceki Fitim Domi,,(Migjaram) asaj i doket rrethi mbi koke engjulleshes,,

lirik
27-10-08, 04:59
NEGJMIJE PAGARUSHA
ėSHT LEGJENDA EKėNGES SHQIPTARE POR EDHE GJENIU I FENOMENIT VET PER KėNGEN
Njė zė i tillė mund tė del vetėm nga gjenialitetet qė mun tė krijoj fenomeni natyrė
NEGJMIJA ėSHT VET ENIGMA E PASPJEGUESHME E NJI TALENTI MAHNITS
Ajo ėsht zėri i arti ma shembullorė qė mundet tė nxjerr aftesia dhe mahnija e fenomenit
Pėr nji zė tė tillė si Nexhmija nuk kan mundsi te flasin kurfar ekspertash te qenjes njeri se nuk ka fjala aftesi te spejgoj vetem fenomeni mund te krijoj spjegim me shpirtzimet e ti qe te lėnė pa tekst edhe ne vet ndjenjen ma gjeniale tė shpirtit
Njė zė i talentuar si i Negjmije pAGARUSHES NUK MUND Tė KET KONKURENCė NGA ASKSUSH
nė jetė tė jetve neper shekuj te njerzisė ajo lindi unikat dhe epaperseritshme absolute e pa krahasueshme e pa konkurencė njerzore zė qudi mahnije mbi dhe
Mahnija e vet mahnive gjenialiteti dhe ari i formes se paraqitjeve e zė valėzmit gjenial
valėzimi i zėrit nė tė gjitha format e mundshme ma tė pėrsoosura ėsht shpirtė i shpirtrave te shpirtzimit
qė shpirtzon para kti shpirtzimi shpirtzohen edhe qenjet e ngurta ku dridhja e super talentuar e zerit them se tė shpirtzonte edhe gurin e drurin
Esht krim mbi krime qė ajo nuk ka CD agjenturat na kan mbertheyer per fyti nuk kemi shtet as ligj
as kurgja jemi vetėm nji turmė qė na qon era sipas mshiires sė vet kah tė don se me pas kenė ndonji dorė e fortė shqiptare magjupizimit dhe tallavizimit ta artit tonė duhet me i humb fara por kta tash njiher per njiher jann mbreter magjupizimi i muzikes shqiptare
qanė bishti i sopates shpines per do magjup qe po rrijn si mbreter ne skenė jo vetem muzikore por ne shum drejtime tjera qe po e sakatosin kualitetin e jetes sonė
Dikur ne rininė time ne naivitetin rinorė kam pas shpresa ne pasanikt shqiptarė disi ne ata kam pas ė nji far bukurie te menduarit se mund te jenė tė aft e tė bėjnė diqka pėr popullin por tash kur i mendoj me vjen te vjelli ata qenkan vetedija ma e ult e te gjitha vetedijeve te ulta nen nivelin e injroances
paranė e kan ata aq kurgja tjeter si ka mundsi ata gme gjith at para kurr njiher nuk ju perkushtuan kualitetit t nji diqkaje apo ndoj vlere te kombit ku i qojn ato para mos duan ti marrin te krymbat ne vorr
si ka mundsi nji cd te mos ja bėjn Negjmijes legjendes se kenges shqiptare te perjetshme dhe te te gjitha kohrave te pa shans konkurence ne asnj kohė e papperseritshme mjeshtri e fenomenit dhe e natyres krijim i gjenialitetit qiellor za magjik bilbilizėm stėrfenoemnal e i stėrpėrsosur i super persosur i mjeshtrive te fenomeneve
NJI ARTSTIKė TE TILLė DIN VETEM ARTI MA I PERSOSUR I NATYRES TA KRIJOJ

lirik
03-11-08, 01:05
NEGJMIJE PAGARUSHA
ėSHT LEGJENDA E KėNGES SHQIPTARE
POR EDHE GJENIU I FENOMENIT VET
PER KėNGEN
Njė zė i tillė mund tė del vetėm nga gjenialitetet qė mun tė krijoj fenomeni natyrė
------
NEGJMIJA ėSHT VET ENIGMA E PASPJEGUESHME E NJI TALENTI MAHNITS
---
Ajo ėsht zėri i artit ma shembullorė qė mundet tė nxjerr aftesia dhe mahnija e fenomenit njeri-----
Pėr nji zė tė tillė si Nexhmija--- nuk kan mundsi te flasin spjegueshėm ----- kurfar ekspertash te qenjes njeri-----as te artit muzikorė --- se nuk ka fjala aftesi te spejgoj telentin -----vetem fenomeni mund te krijoj spjegim ---me shpirtzimet e ti -----qe tė lėnė pa tekst--- edhe ne vet ndjenjen ma gjeniale tė shpirtit------
Njė zė i talentuar si i Negjmije pAGARUSHES NUK MUND Tė KET KONKURENCė NGA ASKUSH
nė jetė tė jetve----- neper shekuj te njerzisė---- ajo lindi unikat dhe e paperseritshme absolute ---e pa krahasueshme--- e pa konkurencė njerzore--- zė qudi mahnije mbi dhe---
Mahnija e vet mahnive gjenialiteti dhe ari i formes se paraqitjeve--- e zė i valėzmit vibrorė gjenial ---
valėzimi i zėrit nė tė gjitha format e mundshme ma tė pėrsoosura ėsht shpirtė i shpirtrave tė shpirtzimit
qė shpirtzon gjithqka edhe kėngen me zė ---para kti shpirtzimi shpirtzohen edhe qenjet e ngurta-- ku dridhja e super talentuar e zėrit tejet artistik them se tė shpirtzonte edhe gurin e drurin

-----
Esht krim mbi krime qė ajo nuk ka CD ---agjenturat na kan mbėrtheyer pėr fyti dhe po prishin kulturen shqiptare me tallava nuk kemi shtet as ligj
as kurgja--- jemi vetėm nji turmė jetimash -----qė na qon era sipas mshiires sė vet -----kah tė don -----se me pas kenė ndonji dorė e fortė shqiptare magjupizimit dhe tallavizimit ta artit tonė duhet me i humb fara----- por kta tash njiher per njiher jann mbreter magjupizimi i muzikes shqiptare
i popullarizuar ku do mjerim
qanė bishti i sopates shpines per do magjup- qe po rrijn si mbreter ne skenė muzikore--- jo vetėm muzikore ---por ne shum drejtime tjera ---qe po e sakatosin kualitetin e jetes sonė---
Dikurė nė rininė time nė naivitetin rinorė kam pas shpresa nė pasanikt shqiptarė ---disi nė ata kam pas ė--- nji far bukurie tė menduarit se mund tė jenė tė aft e tė bėjnė diqka pėr popullin
por tash kur i mendoj me vjen tė vjelli -- ata qenkan vetedija ma e ult e te gjitha vetedijeve te ulta
nen nivelin e injroances ata nuk sponzorizojn agje te vlefshme kombtare
paran e shperndajn gjithkah por jo ne vlera me rendesi
paranė e kan ata aq kurgja tjeter------ si ka mundsi ata gme gjith at para kurr njiher nuk ju perkushtuan kualitetit t nji diqkaje apo ndoj vlere te kombit--- ku i qojn ato para mos duan ti marrin te krymbat nė vorr
------
si ka mundsi nji cd te mos ja bėjn Negjmijes--- legjendes se kenges shqiptare te perjetshme
dhe te te gjitha kohrave
te pa shans konkurence --ne asnj kohė--- e paperseritshme mjeshtri e fenomenit
dhe e natyres
krijim i gjenialitetit ---qiellorė diqka qiellore po ai zė magjik ---bilbilizėm stėrfenoemnal--- e i stėrpėrsosur--- i super persosur-- i mjeshtrive tė fenomeneve qė lindin vetem nji her

NJI ARTSTIKė Tė TILLė ---DIN VETEM ARTI MA I PERSOSUR I NATYRES TA KRIJOJ----