PDA

View Full Version : 5 binjak.. nėna.. pėrseri shtatėzanė


niemand
28-05-08, 12:16
Ndegjova sot ne lajmt e Punk 12 te RTL.. lajmin e nje shqiptare.. nga Gjermania Agnesa.. 22 vjecare ku me heret kishte lindur 5 binjak.. dhe tani perseri ishte shtazane..

1 t'gjuajtme 5 te vrame.. e i lumt pushka ketij gjuetarit.. shqiptar nga Gjermania..


Fünflingsmama wieder schwanger

Agnesa Salijaj kann es nicht fassen. Die 22-Jährige, die vor eineinhalb Jahren in Siegen Fünflinge zur Welt gebracht hat, ist schon wieder schwanger und wieder sollen es Mehrlinge werden. Dabei hat sie mit ihren Fünflingen alle Hände voll zu tun.

"Zwei oder drei, vielleicht werden es auch wieder fünf", meinte sie mit einem Augenzwinkern auf ihre neue Schwangerschaft angesprochen.

Auf dem Ultraschalllbild kann man noch nicht viel sehen. Agnesa ist erst in der siebten Woche. Eines aber wissen die Ärzte genau: Sie ist eine besonders fruchtbare Mama. "Es kann sehr wohl sein, dass es wieder eine Mehrlingsgeburt wird, das ist statistisch einfach so", sagte Reiner Burghard aus der Kinderklinik in Siegen. "Wenn eine Frau einmal Mehrlinge ausgetragen hat, ist die Wahrscheinlichkeit hoch, dass es wieder welche werden."

Geplant war der neuen Familienzuwachs übrigens nicht, doch mittlerweile ist die Vorfreude groß. "Wenn man die Kleinen in den Arm nehmen kann, das ist das Schönste, was man haben kann", sagte Vater Bekim.

Die Eltern hoffen, dass bei dem nächsten 'großen Wurf' ein paar Jungen dabei sind, denn nur einer der Fünflinge war männlich. Und ewig will der kleine Lulzim nicht mehr der Hahn im Korb bleiben.

Urata
28-05-08, 14:32
Ndegjova sot ne lajmt e Punk 12 te RTL.. lajmin e nje shqiptare.. nga Gjermania Agnesa.. 22 vjecare ku me heret kishte lindur 5 binjak.. dhe tani perseri ishte shtazane..

1 t'gjuajtme 5 te vrame.. e i lumt pushka ketij gjuetarit.. shqiptar nga Gjermania..


Fünflingsmama wieder schwanger

Agnesa Salijaj kann es nicht fassen. Die 22-Jährige, die vor eineinhalb Jahren in Siegen Fünflinge zur Welt gebracht hat, ist schon wieder schwanger und wieder sollen es Mehrlinge werden. Dabei hat sie mit ihren Fünflingen alle Hände voll zu tun.

"Zwei oder drei, vielleicht werden es auch wieder fünf", meinte sie mit einem Augenzwinkern auf ihre neue Schwangerschaft angesprochen.

Auf dem Ultraschalllbild kann man noch nicht viel sehen. Agnesa ist erst in der siebten Woche. Eines aber wissen die Ärzte genau: Sie ist eine besonders fruchtbare Mama. "Es kann sehr wohl sein, dass es wieder eine Mehrlingsgeburt wird, das ist statistisch einfach so", sagte Reiner Burghard aus der Kinderklinik in Siegen. "Wenn eine Frau einmal Mehrlinge ausgetragen hat, ist die Wahrscheinlichkeit hoch, dass es wieder welche werden."

Geplant war der neuen Familienzuwachs übrigens nicht, doch mittlerweile ist die Vorfreude groß. "Wenn man die Kleinen in den Arm nehmen kann, das ist das Schönste, was man haben kann", sagte Vater Bekim.

Die Eltern hoffen, dass bei dem nächsten 'großen Wurf' ein paar Jungen dabei sind, denn nur einer der Fünflinge war männlich. Und ewig will der kleine Lulzim nicht mehr der Hahn im Korb bleiben.

Perzete o niemand, i lumte asaj, se kot hidhe faren e mire kur toka eshte e thatė! Prap mendohet se do kete me shume se nje! WOW, mrekulli a, ti rrisesh 5 femije pernjehera! Kindergelt boll paskan me marre, mos t'punojn ma prindte veq t'mirren mefemijet ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...!

5 femije, llogaritet si kopsht femijesh! Mamaja, paguhet extra per rritjen e femijve te saj...! E lumja ajo.

DEA
28-05-08, 14:43
5 njeher e qysh paska thane mjeku prap kane me dal ma shume se njo e dy aty eshte pune 24 ore non stop, pa pauze, sa eshte diqka mrekulli po prap eshte shume e veshtire qe tu japesh edukimin e duhur gjithe atyre femive njeherish. Suksese familjes Salijaj

vjeshta
28-05-08, 14:51
Ja ruajt zoti mendet ne kokė kesaj gruaje ...22 vjeqare e veq nėnė e pesneqeve !!!

DEA
28-05-08, 14:53
Ja ruajt zoti mendet ne kokė kesaj gruaje ...22 vjeqare e veq nėnė e pesneqeve !!!

S`na ka mbet neve mu anku tash ahhahaahhahaaha

vjeshta
28-05-08, 15:00
S`na ka mbet neve mu anku tash ahhahaahhahaaha

Mu jo e ty po ,se "virusi"qenka ne ajer ne Gjermani ......:biggrin:

Oqeani
28-05-08, 15:02
Paramendo 5+ 5 tash - mami portiere, babi trajner... Po fillon kampionati Europian ...

Murgesha
28-05-08, 15:10
Me jetė tė gjatė qofshin.

Njėmend paska me hjek deri sa ti rriten por fėmiu ėshtė pasuria mė e madhe qė posedon njeriu.

DEA
28-05-08, 15:15
Me jetė tė gjatė qofshin.

Njėmend paska me hjek deri sa ti rriten por fėmiu ėshtė pasuria mė e madhe qė posedon njeriu.

Eshte barre shume, shume , shume e madhe, qe ndoshta nuk do te jesh kurre ne gjendje te jesh per secilin prane kur ka nevoje per ty, ti japesh gjithesecilit dashurine qe e meritojne e ti japesh mbi te gjitha edukaten, ti jau formosh karakterin te gjitheve njeheresh, se te gjitha hjekit harrohen nese kur rriten jane vertet te gjithe rrugeve te mira e nese jo, gjithmon je e bllkuar ne kohen e hjekive duke menduar se ku ka qene gabimi i pare, ku filluan te radhiten gabimet tjera etj etj,


p.s. Pe vjeshten me mask jam ka dal per jashta, qe mos me me kap aj virus:biggrin:

Murgesha
28-05-08, 15:22
Eshte barre shume, shume , shume e madhe, qe ndoshta nuk do te jesh kurre ne gjendje te jesh per secilin prane kur ka nevoje per ty, ti japesh gjithesecilit dashurine qe e meritojne e ti japesh mbi te gjitha edukaten, ti jau formosh karakterin te gjitheve njeheresh, se te gjitha hjekit harrohen nese kur rriten jane vertet te gjithe rrugeve te mira e nese jo, gjithmon je e bllkuar ne kohen e hjekive duke menduar se ku ka qene gabimi i pare, ku filluan te radhiten gabimet tjera etj etj,


p.s. Pe vjeshten me mask jam ka dal per jashta, qe mos me me kap aj virus:biggrin:


Me vend ke shkru DEA.

P.s. jam ka rri pa frigė kėtu se ska shancė tė infektohem. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Urata
28-05-08, 15:31
Eshte barre shume, shume , shume e madhe, qe ndoshta nuk do te jesh kurre ne gjendje te jesh per secilin prane kur ka nevoje per ty, ti japesh gjithesecilit dashurine qe e meritojne e ti japesh mbi te gjitha edukaten, ti jau formosh karakterin te gjitheve njeheresh, se te gjitha hjekit harrohen nese kur rriten jane vertet te gjithe rrugeve te mira e nese jo, gjithmon je e bllkuar ne kohen e hjekive duke menduar se ku ka qene gabimi i pare, ku filluan te radhiten gabimet tjera etj etj,


p.s. Pe vjeshten me mask jam ka dal per jashta, qe mos me me kap aj virus:biggrin:

Une per vete lakmi po i marre...! Paramendo 5 x shtatezane, nga 9 muaj...! 5 x varrin hapur "kam ndegjue" se lindja eshte shume moment i veshtire...! Nuk do ti rrise ne Kosoven e atyre kohrave, ajo i lindi dhe do i rrise ne Gjermani...! I ofrojne ndihme, institucionet plus njerezit, gjermanet jane shume femije dashes...!

Krejt ēka mund te them eshte, ta kisha pas fatin/natyren plleshmerie te AGNESES!

I qofshin me jete te gjate e mbare! I uroj shtatzani te lehte, pa komplikime dhe ishalla edhe 5 te tjere...!

jadore
28-05-08, 15:41
qka eshte ka bohet more nga zvicrra e danimarka ..??


.. ju a harrut qe virusi shperndahet ne ajre e ajri nuk ka kufinje imagjinare ...!!

P:S:

.. familjes se re e te madhe ..shume fat , shendet , e dashuri te ndersjellte ( qka eshte me kryesorja ne keso situata )

Murgesha
28-05-08, 15:42
Une per vete lakmi po i marre...! Paramendo 5 x shtatezane, nga 9 muaj...! 5 x varrin hapur "kam ndegjue" se lindja eshte shume moment i veshtire...! Nuk do ti rrise ne Kosoven e atyre kohrave, ajo i lindi dhe do i rrise ne Gjermani...! I ofrojne ndihme, institucionet plus njerezit, gjermanet jane shume femije dashes...!

Krejt ēka mund te them eshte, ta kisha pas fatin/natyren plleshmerie te AGNESES!

I qofshin me jete te gjate e mbare! I uroj shtatzani te lehte, pa komplikime dhe ishalla edhe 5 te tjere...!


Pėr besė gjithė kam pas ėndėrru me i kry fėmijėt me njėherė tė vetme po nuk e pata atė fat. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
Pajtohem plotėsisht se ndihmat institucionale e njerėzore nuk do t`ju mungojnė nė Gjermani, e prindėrve nuk ju mbetet gjė tjetėr pos tė kujdesen e tė ju ofrojnė dashuri fėmijėve.

DEA
28-05-08, 15:45
Nese do te ndodhte diqka e till, me siguri se do te kisha gjete zgjidhje dhe do ti kisha perballuar te gjithave, por prap jam e lumtur qe solla ne jete nje nga nje..........

Familjes e posaqerisht nenes i uroj shume suksese


p.s. Jadore edhe ti ne rrezike a?:biggrin:

jadore
28-05-08, 16:02
Nese do te ndodhte diqka e till, me siguri se do te kisha gjete zgjidhje dhe do ti kisha perballuar te gjithave, por prap jam e lumtur qe solla ne jete nje nga nje..........

Familjes e posaqerisht nenes i uroj shume suksese


p.s. Jadore edhe ti ne rrezike a?:biggrin:

p.s.

jo moj une sicher ,Kosova eshte shteti me kufinjet me te garantuar ..

... uh harrova me ju tregu , qe vertet jeni ne ''REZIK'' ju garantoj ... edhe Zeusi eshte bere para nje muaji babe i pese femive qe gjinden ne Zvicerr edhe ate per here te dyte bile ..

SANTANA-29
28-05-08, 16:06
Wunder gibt es immer wieder,,

Familjes i deshiroj shum shendet,.:smile:

DritonPR
28-05-08, 16:40
Edhe une jam gjuetar :eek: dmth gruja jem paska mi lind 5 fmi

halla e madhe
30-05-08, 17:29
Agneses 22 vjeqare i deshiroj sukses durim dhe force gjate 20 viteve te ardhshme,e lumja ajo, pa dyshim qe do t'i shumezohet familja me dhendur e nuse,sefaja e zotit,veq a je e zoja me prite e me percjelle:smile:

luckyman
30-05-08, 20:43
Opaaa,..qeti i thojn "mjeshter" :biggrin: me nje.............. me i dale pesė femijė!

bravo i koft se koka puntor.

sukses Familjes.