PDA

View Full Version : Agim Gashi


Urata
29-05-08, 15:14
Agim Gashi
E marte, 11-12-2007, 07:07pm (GMT)

http://letersia.zemrashqiptare.net/images/articles/2007_12/3844/u1_AgimGashi1.jpg

Agim Gashi me vajzėn Azalenė nė ishullin Borkum te Detit tė Veriut


Agim Gashi, rapsod dhe kėngėtar, ish i burgosur politik, lindi mė 27.07.1954 nė fshatin Okllap, afėr Janjevės.
Ka kryer shkollėn normale nė Prishtinė, e njėherit ka shkollur zėrin te prof Terpkovi i Shkupit. Kėngėtar i RTP-sė ishte qė nga viti 1973.
Ėshtė njohės i mirė i forklorit burimor shqiptar, dhe ishte bashkėpuntor i jashtėm i institutit Albanologjik nė Prishtinė. Njėherit ishte nder aktivistėt e zellshėm tė pajtimit tė gjaqeve.

Pėr aktivitetet e tija dhe pėr kėngėn qė e kėndonte me plot guxim, ishte i ndjekur dhe i denuar politikisht. Nė burg ishte qė nga viti 1985-89, pėr t“u izoluar mė vonė. U detyrua ta lėshoj atdheun sepse shpesh pervec torturave e detyronin edhe t“i hajė kasetat e tija.
Jeton si i merguar nė njė banesė tė harruar diku nė Gjermani. Nuk mund tė kthehet nė atdhe pėr shkak tė shtėpisė sė djegur.

Urata
29-05-08, 15:16
IN MEMORIAM PER BARDHYL AJETIN
E marte, 11-12-2007, 10:34am (GMT)

Kur vritet gazetari
Vritet dhe liria,
Qajnė shkronjat e Dhaskal Todhrit
Qajnė edhe fėmija.
Kur vritet gazetari
Nga arma e krimit,
Ndjen dhėmbje Karadaku
Dhe Rrafshi i Dukagjinit.
Kur vritet gazetari
Me grykėn e pushkės,
Mbi qiellin e Kosovės
Ofashama e Ali Ukės.
Kur vritet gazetari
Nga arma e ulokut,
Mbi bjeshkėt e Kosovės
Hija e Enver Malokut.
Kur vritet gazetari
Nė midis t“Kosovės,
Dridhet Vicianumi
I Shefki Popovės.
Kur vritėt gazetari
Nėn hijen e natės,
Nė varr ngrinė kujtimet
E Xhemail Mustafės.
Kur vritet gazetari
Ndalet rruga e fatit,
Qahet n“tkatėr anėt
Drenica e Bekim Kastratit.
Shko Bardhyl Ajeti
Prehu nė qetėsi,
Tek shokėt e penės
Qė ratė pėr liri.
2005-06-29
Düren

Urata
29-05-08, 15:16
KENGE PER SALIH CEKUN
E marte, 11-12-2007, 10:32am (GMT)

Krisi topi nė Koshare,
Na i ka shkye gur e dhe,
Komandanti Salih Ēeku,
Filloi luftėn pėr atdhe.
Salih Ēeku ep kushtrimin
Tue puthė shqipen nė flamur
Po ban be ne Diell e Hanė,
Nuk e la pa i hjek“ k“ta gur.
Sdurojn“ ma k“to troje t“mija,
As tradhėti e jo as puēe,
Kėta gur qė ndajnė kufi
E kan vendin te Molla e Kuqe.
Bini djel, trimat e malit..
Hudhnju hasmit nė istikam
Se k“ta gur“ jane t“mir pėr vorre,
E n“Serbi vendin e kanė.
Si rrufeja hudhet trimi,
Kur e merr plumbi nė ball,
Para vllazen pėr liri
Se unė rashe me mbetė i gjallė.
N“maje t“bjeshkės dalin Zanat,
E te koka i qendrojne,
Me uj“ t“Drinit e dhe t“Kosovės,
Plagėt trimit ja sherojnė.
Nga zemra e trimit mbushen duert,
Trimėni me dashuni,
E i hudhin mbi Kosovėn,
Me mbjellė faren pėr liri.
Amanet ua la Kosovėn,
Qė ta bani me plot liri,
Amanetet i marrin zanat
I shpėrndajn nė shqiptari.
Kėrset topi nė Koshare
Na i ka shkye dhe e gur,
Komandanti Salih Ēeku
Ra deshmor mos me vdekė kurrė.
Agim Gashi
1999- Gjermani

Urata
29-05-08, 15:19
VAJI I SHQIPTARIT
Redaktor:
Ali Podrimja
Recensenrė:
(Anton Ēetta)
Ramiz Kelmendi
Radhitja kompjuterike:
Agim Gashi
Pjesa e parė

Botom i autorit

VAJI I SHQIPTARIT - PAJTIMI SHQIPTAR NĖPĖR SHEKUJ
Mirė e dimė ne shqiptaria
Se vendi ynė ashtė ILIRIA,
E di mirė dhe bota mbarė
Se ILIRIA ashtė Sqipnija.
Ish shtet me kulturė t“zhvillueme
Moral tė pastėr, ndjenjė t“kullueme,
E ilirėt kishin ba benė
Me trimni me mbrijtė atdhenė.
Me mbrojtė vendin ishin trima
Shumė ja kish frikėn Athina,
Se ilirėt kishin le
Pėr me vdekė-o pėr Atdhe.
Kėshtu mbrohej vendi, froni…
Me seli qė ish Rizoni,
Me thjeshtėsi sundonte Agroni
Matanė detit Roma shikonte,
Me sulmu“ po nuk guxonte
Me nėnshtru“ kish apetite
Por jo nė toka ILIRIE.
Kėshtu Agroni mbret sundonte,
Iliria para shkonte
E zhvillonte detarinė
Pėr me mbrojtė vendin, lirinė.
Por nji ditė vdiq Agroni,
E i mbet Teutes froni.
Vashė e re ish Teuta Ma tė bukur s“kish n“kėt“ dhe,
Shum“ trimneshė me mbrojtė Atdhe;
Sa e afėrt ish“ pėr mikun,
Aq e ashpėr pėr anmikun.
E kur vdiq mbret Agroni
Shum“ mendu“n se u dobėsu“ froni,
U ēu“ n“kam Athin“ e Roma
Me i sulmu“ k“to trojet tona;
Pėr me shtypė Ilirinė
Me ja marrė asaj lirinė.
Por Teuta si sorkadhe
Ishte e re-mbretneshė e Madhe,
Nė t“katėr anėt lajmtart i ēon
Kryefiset n“Rizon i fton.
Me dhan“ fjalė me u besatu“
Se anmik nuk asht i ngati
Veēse Roma e Bizanti.
Me daulle e nishane,
Te Rizoni n“fushė tė madhe
Me ni anė u la shigjeta,
Nis me u folė n“Log e vėrteta
U lanė harqet me ni anė,
Gjak e varrė nisėn me u falė,
Se nė token ilirie,
Hark e shtizė duhet me i ru“
Pėr kush don me na sulmu.
Dasmė e madhe n“fush t“Rizonit,
Me mish dreni e ujė tė kronit
Te Teuta n“Log t“Kuvendit
Trim mbi trima ju ba vendi,
Ata ishin njerėz bujarė
Qė varrė e gjaqe kishin falė,
Falėn gjaqe e ngatrresa
N“Iliri, po, u lidh BESA,
T“gjitha fiset me u bashku“
Mbas Teutės pėr me shku“
Me mbrojtė vendin me luftu“,
Pa i ba dam kurrkuj
Mos me shkelė token e hu“j,
Tu“ e mbrojt tokėn tonė
Prin Teuta mbretnesh“ e jonė.
Ky pra ishte pajtimi i parė
Qė e njeh populli shqiptar.
Pajtimi i dytė nė histori
Besė e madhe nė shqiptari,
Me e lidhė burrat e dheut
E lypte froni i Skenderbeut.
Hot, Grudė e Kastriot,
E lyp koha me u ba bashkė,
Se shqiptarėt e kanė ni shtet,
E ni shtet e kanė pasė prore
Nė Ballkan, TOKA ARBNORE.
Tokė Arbnore n“Ballkan asht Shqipnija,
Por n“rrezik e kish qitė osmanlija
Tu“ ja marrė token ngapak,
E tu“ i qitė haraq nė gjak,
Filloi me pre e gri n“kto troje
Tue na e marrė buken buzė goje
Tue plaēkitė kėtė tokė tė vjeter,
E shqiptarėve s“u mbet tjetėr,
Me luftu“ me mbrojtė Atdhenė
Vetėm pritnin Skėnderbenė.
Qė me vllazėn e mur Turqia
Me dhanė gjak duhej Shqipnija,

Tu“ i dhanė ma t“dashnit ruhej liria
Qė Turqia i shkollonte
Me luftu“ po i ushtronte
E natyra i kish falė shqiptarėt
Pėr trimni tė jenė tė parėt,
I merrnin t“vegjėl pėr me harru“
Se n“Armni kanė jetu“,
Se n“Arbni kanė babė e nanė,
Pėr Turqi tash jetė me dhanė.
E Arbnija ish buzė greminės
Kur na erdh nji lajm prej Lindjes,
Po na vjen-o Skėnderbeu
Ka nevojė pėr ta atdheu.
Sa ballėnalt po vjen n“Shqipni
Pėr me pėshtu“ popullin e tij
Se nuk ishte beg Turqie
Po na ishte ZOG Arbnie.
Kėshtu nji ditė para agimit
U zgju Shqipnija prej kushtrimit,
Po na vjen ai Skėnderbeu
Sa gėzimsot ka Atdheu,
Rrezet dielli po i shumon,
Se mbarė Shqipnija pėrsėri po gėzon,
Po na vjen Gjergj Kastrioti
S“e bon nana trim ma t“zotin
Shpatė e shtizė ai me i farku“
Mbarė Shqipninė ai m“e bashku;
Me e ba si teh ēeliku
Zemėrbuti ky kreshniku
Qė i pret kokat anmikut.
Po kur erdhi Skėnderbeu
I pėrqamė na ish Atdheu,
Si nė fise e nė vilajete
Ēdokush kėqyrte veē pėr vete,
Se anmiku kish arritė
Vllau prej vllaut me pas frikė,
Shqiptarinė-o pėrēa
Me u vra vėllau me vėlla.
Para anmikut me u pėrkulė
Me jetu“ nėn kambė tė huj.
Por VIGAN ish Skėnderbeu
Shpata e tij- shpėtim Atdheu
Fjala e tij ish shpėtimtare
Bashkon zemra, bashkon male,
Bashkon fise, vilajete,
Kemi Arbninė nanė, s“kemi tjetėr.
E prej Krujės ashtė dhanė kushtrim,
Me u tubu“ fshatar e trim,
T“pasun, t“varfun, bajraktar ;
Tė gjithė nga janė popull shqiptar
E nė Lezhė nė atė t“bukrin vend
Do tė ulemi nė Kuvend.
Do ta lidhim besėn e madhe
Se kah ashtė toka shqiptare,
S“do tė ndahemi n“Vilajete
Se Arbninė e kemi pėr vete.
Me i tregu“ po kėsaj Turqisė
I fortė asht populli i Arbnisė,
Se ndera e jonė nuk di tė ulet
E anmikut s“i pėrkulet,
Shumė lartėsohemi, asht nder pėr ne
Me ra n“luftė-o pėr atdhe.
Ky ish kushtrimi i Skėnderbeut
Qė e dha pėr nder t“atdheut,
E jehoi nėpėr Shqipni
Nė ēdo kullė, nė ēdo shtėpi
E u ēunė bajraktarė
Kryepleq e kryeparė,
E kanė marrė rrugėn pėr nė Lezhė,
Me dhanė fjalė e me lidhė besė.
Skėnderbeu burrė bujar
Para trimave u ka dalė
I pėrshėndet tė gjithė me rend,
Po ifton me u ulė n“Kuvend.
Pranė Skėnderbeut ashtė paria
Kenka zgju“ e gjithėShqipnija,
Pėr me pa Skėnderbenė
E pranė tij me ba benė,
Anmiqėsi mos me pasė nder ne
Do t“bashkohemi pėr Atdhe
Edhe turqve t“u tregojmė,
Tė bashku“m si luftojmė,
Nuk del kush tė na robnojė.
N“kėt“ kuvend janė prezentu“ ,
Zotni t“mėdhej tė Venedikut
E tė tjerė tė Dubrovnikut.
E shqiptarėt tu“ ba benė
Falin gjakun pėr mėmėdhenė
Pranė flamurit kuq e zi,
Pėr me mbrojtė nanėn Shqipni.
Ngriten burrat rend me rend
Nė kėtė tubim, nė kėtė Kuvend,
Prej Mollės t“Kuqe e n“Janinė
N“zemra t“shqipes lule binė
Se hasmėnija n“shqipe treti
Fis nė fis e ndėrmjet veti,
Se shpatat tona janė lirija
Anmiqėsi ma s“ka Shqipnija.
E Turqisė po i ēojnė fjalė,
Haraē nė gjak ma s“kem me tė dhanė.
Sa t“mirė burra sot ka Shqipnija
Qė po qojnė gėzim te shpia
Ata janė dhe trima t“trimit
Se shtrinė doren e pajtimit.
E turqia mirė e pa
Tridhetė vjet nė Shqipni la
Shumė ushtarė, shumė jeniēerė,
Bante luften e panderė,
Shumė sulltana koken linin
Nė shqipni porsa hinin.
Por kur vdiq Skėnderbeu
Prapė ndėr turqit ra Atdheu,
Pesqind vjet nėn Turqi
Po ēka s“pau kjo Shqipni?
Pau mallin kur ja vidhnin,
Pau t“kėqijat kur ja hidhnin,
Pau doket kur ja ndėrronin
T“gjitha t“mirat ja shkatėrronin.
Ndėrmjet veti i hasmonin
Dhe ndanė shqipen n“tri fe
Me u dobėsu“ po ku ka le,
Se anmiku mirė mendonte
Kur pėrēante lehtė sundonte.
Pau shqiptari ēka nuk pa
Prej Arbnores nuk u nda,
Me na nda nė pesqind fe
Shqiptarė thonin kemi le.
Kur filloi me u dobėsu“ Turqija
Merrte forcė ngadalė Shqipnija,
N“xhelozi kėqyrnin fqinjėsia,
Fillu“n planet pėr me i ba
Tokat shqipe si me I nda
Na e banė mbledhjen n“Berlin
Me nda shqipen copė e grimė!
E n“Berlin na kopi barku
Kur nė fron ish ni pis- Bizmarku,
Mbledhje mban edhe n“Shen Stefan,
Shqipen t“hujve me ua dhanė,
Me ja dhanė-o Malit t“Zi
Hot e Grudė, Plavė e Gusi !

Urata
29-05-08, 15:22
Nė veri t“Shqipes hyn Serbia,
E nė Jug e merr Greqia
Nė shumė pjesė u nad Shqipnija
N“mes t“Shqipnisė rrinte Turqija,
Rrinte ajo si n“tokė t“vet
Nuk e dinte se ēka po e pret!
U dha kushtrimi si vetima,
Me u bashku“ burra e trima,
Me u bashku“ trimat e dheut
Kah janė trima tė Skėnderbeut
Me u ēu n“kamė po tė tri fe
Se nja jemi pėr Atdhe.
E prizreni i bukur vend
Po i mbledhė krenat prapė n“Kuvend
Nė t“katėr anėt e kan qitė zanin
Tė dalim burra ta mbrojmė Vatanin,
N“Kaēanik pritat me i zanė,
Dergut Pashės me i thanė:
Se kjo tokė nuk ashtė Turqi,
Asht e Shqipes, i thonė Arbni.
Por plagė t“keqe kish lanė Turqija
N“hasmėni prapė shqiptarija.
Nė Janinė e n“Lug tė Drinit
Ish kanuni i Lekė Dukagjinit,
E turqia e zbatonte
Qė ma shumė n“Shqipe t“pėrqante.
Porse zani i KUSHTRIMIT
S“njeh kanun t“Leks t“Dukagjinit,
Nuk i njeh as ligj“ t“anmikut
Veēse besėn e mikut, t“mikut.
Meniherė hiqet hasmėnija
Bahet nja e gjithė Shqipnija,
Krisi pushka habertare
Nisi lufta gjithėkombėtare!
Abdyl Frashėri me shok“t e tij
Dha kushtrim nė shqiptari,
Vėllau me vėlla doren ka shtri
Kanė rrokė arėt me trimni:
Mic Sokoli n“grykė tė topit
Sef Kosharja n“lak t“konopit,
Sylejman Vokshi i prinė ushtrisė
Pėr lirinė e Arbėnisė
S“kursehej gjaku i shqiptarit
Pėr me mbrojtė token e Arbėrit.
Kur binė trimat pėr Atdhe
Pėr sė dyti si me le,
Binin trimat n“katėr anė
Marre vendit mos m“i lanė.
As ushtri e Isa Boletinit
S“i njeh vendimet e Berlinit,
Dedė Gjo Luli i hyn malit
S“i njeh vendimet e Shen Stefanit.
Tė gjithė kėta trima kanė ba benė
Do ta mbrojmė t“lashtin atdhenė.
Nė ēdo trevė e nė ēdo vend
Mblidhen burrat e bajnė kuvend,
N“Kaēanik e n“Lug tė Drinit,
N“Verra t“Lluk“s , n“Rrafsh t“Dukagjinit,
Nė kuvende me u pėrpjekė:
Prej shtatė vjeē e deri n“shtatėdhetė.
Kriste pushka e shqiptarit
I hynte n“palcė frika tradhtarit.
Kėrset pushka n“Karadak,
N“Shalė, n“Gollak edhe nė Llap,
Kėrset n“Has, n“Rekė, n“Podrime,
Gjithėsekund n“Kosoven trime;
Kėrset n“Plavė edhe n“Gusi,
N“Sul, nė Shkodėr e n“Ēamėri,
Kėrset n“Dibėr e nė Krujė
Jashtė nga Arbėri, o i huj.
Dedė Gjo Luli kryetrim
Hasmit doren mirė ja shtrin,
Qė djalin Lulit ja kish vra
Ja shtrinė dorėn e ban vėlla,
S“do t“hasmohemi ma nė jetė
E pranon Luli nė ēetė.
U ba bashkė kjo shqiptari
U falėn gjaqet s“ka hasmėni,
Sot luftonin sikur miq
Ndėrsa dje ishin anmiq,
I ranė turkut mu nė kokė,
U ba e lirė e jona tokė.
Lirinė po e fiton shqiptari
Ngrit flamur Ismail Qemali,
Me Njizet e Tetė Nantor
Ngritet flamuri nė Vlorė;
Po ku mbet nana KOSOVĖ!
U fitu“ po pamvarsia,
Por u sul n“Kosovė Serbia
Pėr me u nda pėrgjysė Shqipnija.
Kosova nanė di me tregu“
Se i ka plagėt pa i shėru“,
Plaga e saj kurrė s“u pėrtha
Veē me gjak gjithmonė u la.
Nisi e keqja nė shpi e n“prag
Ma e keqe se haraēi n“gjak,
Mend s“e mban ma keq shqiptari
Se kur erdhi n“Kosovė krajli,
Deshuir“ e madhe ishte e krajlit;
Me pi gjakun e shqiptarit
Me pi gjakun edhe t“fmisė
Ish tradita e Serbisė.
Na sulmu“n –po me ushtri,
Pėr mr vra e pėr me gri
Pėr me djegė n“Kosovė ēka ka
Pėr me mbetė katundet n“gra!
Me i thanė lamtumirė trollit
Me i mėsy“ fushat e Anadollit!
Me marrė rrugėn pėr Turqi,
Me I lanė vorret n“Serbi!
Me shku“ atje ku nuk ke mik,
Te ai, qė dje na ish anmik
Me ndihmu“ nuk mund Shqipnija
Se n“Jug mbrohej nga Greqija
E n“Veri s“ndalej Serbija,
Andej nga Durrėsi Italia;
N“hall tė madh populli shqiptar
Nga sulmuesit grabitēarė.
Por se keq n“Kosovė pėrherė
Kish pranė vėllazen „Muhaxherė“,
Qė Serbia i kish dėbu“,
Nga ato troje ku kanė jetu“
Shumė kanė ndjekė ma shumė kanė vra!
Se si vriteshin ish hata,
Shtėpi e pleme ua kanė kallė,
E i shtinin n“dhe pėr s“gjallė.
Edhe koha po kalonte
Por terrori n“shqiptars“prante,
Si pėr shembull n“Prapashticė
Pėr tė gjallė jetėn me fikė;
Mbushin arkat me gji nanash,
Me sy t“fėmive, me vesh babash!
Porse frigė nuk kish shqiptari
Me qėndru“ na e la i pari,
Por qėndresa ka kufi
Asnji popull s“duron robni;
Del“ kaēak e i merr malet
Sepse jeta s“mund tė ndalet.
Tash Serbia me Turqi,
Bajnė pazar me shqiptari,
Bajnė pazar me i dėbu“
Shqiptar Turqia me pranu“,
Se k“shtu thotė Ēubrilloviqi,
E pastaj Ivo Andriqi;
Me metoda ma barbare
Me dėbu“ familje shqiptare
Nė Turqi, nė Anadoll,
Me harru Kosovėn nanė ;
Me naj marrė pleme e shtėpi,
Me naj marrė dhen e dhi !
E ushtrija e mund nji tjetėr,
Porse jo nji popull t“vjetėr.
Ngajherė fati asht nė tragjedi,
Se katerdhjeta paska hi
Me ndalė turrin pėr n“Turqi.
Edhe fati s“tha ashtu
Prapė n“Kosovė jemi tu“ rr“nu“
Jemi n“Kosovė kėtė tokė e domė
Jemi t“gatshėm prapė ta mbrojmė.
Si nė botė edhe nė botė arbnore,
Filloi Lufta e Dytė Botnore
U mbushėn male me tė ri,
Pėr t“luftue pėr liri,
Herė pa bukė, nė borė e n“shi
Me e derdhė gjakun pėrsėri.
Kur mbarė bota u ēliru“
Veē Kosova mbet robnu“
Me ushtri, terror shtetnor,
Veēse ku quhej Kosovė,
Me u nda nga nana e vet
Tu“ pas nanė me jetu“ me njerkė.
Fillun“ renat e Serbisė
Me ja ndrru“ deg“t historisė ;
U ēu“ n“kambė Rankoviqi,
E ish gjallė Ēubrilloviqi,
Elaborati i tij vazhdonte
Qė shqiptarėt t“i dėbonte,
Dhe torturat ua shtonte
Zi e mazi-o pėr ēdo vjet;
Pėr nji pushkė rraheshin dhjetė vetė,
Shumė familje torturoheshin,
Shumė tė tjerė n“burgje verboheshin!
Qajshin motrat pėr vėllazni,
Kur tė vdekun i binin n“shpi!
Qante nana e merrte malli
Se nė shpi si kthehej djali,
Nusja e re kthehej n“gjini
Ja merrnin burrin dhandėr pa hi!
Pėr Migjenin s“donin me mėsu“
Ma zi se “Luli…” tu“ jetu“,
Mos me kėndu“ pėr Skėnderbeun
Qė nga turqit mbrojti Atdheun!
Mos me pasė flamurin tonė,
Qė n“Kosovė i lirė t“valon.
Porse koha nis ndryshon,
Nana djelt“ nis e shkollon,
Nisin t“dalin gjenerata,
Qė e mėsonin historinė
Dhe e donin fort lirinė.
Gjashtėdhjetė e tetėn djel“ e vasha,
Dalin bashkė nė demonstrata
Dhe kėrkuan pak liri
E flamurin kuq e zi
Me kerku dhe kushtetutė
Me fjalė t“urta e pa luftė!
Por Serbia s“dėshironte
Qė shqiptari liri t“kėrkonte
Andaj dhuna me terror“
Hiē nuk hiqeshin nga ky troll.
Kur shqiptari u shkollu“
Kushtetuta u fitu“,
Nis me mėsu“edhe prej hiēit
Nuk ish“ banda e Rankoviqit
Porse plane prapė gatuheshin
Nė podrume pėrsėri shkruheshin.
Tetėdhjetė e nishi kur ka ardhė,
Ngritet n“kambė populli shqiptar
Me kėrku“ ēka asht e mbarė.
Me kėrku“ tė drejta e barazi
Si tė tjerėt n“Jugosllavi.
E kėshtu donte ndoshta Serbia
Me u lėshu“ n“Kosovė ushtrija,
Me tanksa shkileshin ėmija
Politika nė spastrim,
Tue ba diferencim,
Tue ba ēdokend anmik,
Profesor e akademik
Tu“ na qu“jtė terroristė,
Kmishazi, kanibalistė,
Tu“ lėshu“ po helm tė zi
Me helmu“ t“pastren vajzni,
Sa herė ngrihej populli shqiptar
Po me dhjeta mbetshin vra.
Po nji valė demokratike ,
Filloi n“tokėn tonė kreshnike.
Kur filloi demokracia
Na u vodh autonomija,
Na e shkelėn serbėt- barbarė,
Tė ndihmu“m nga do tradhtarė!
Qė me tankė edhe ushtri
Me mbetė shqipja pa liri.
Por nė tokėn kosovare
Gjithė kanė lindė trima me fletė
Pėr t“mirė t“popullit janė mundu“,
T“mira vendit i kanė pru“,
Tue pa pėrspektivėn,
Kanė formu“ alternativėn,
Njerėz tė mirė e me dėshirė
Kanė fillu“ me ba punö t“mirė,
Tė gjitha gjaqet i pajtu“n,
Kėtė tė mirė popullit ja prunė.
Por nji dėshirė ka populli mbarė
Me ba pajtimin tonė kombėtar
Me jetu“ bashkė gjithė shqiptaria
Nji nanė e t“gjithėve na ashtė Arbėria.
1990-Lipjan

Urata
29-05-08, 15:22
VAJI I SHQIPTARIT - MARTIRĖT
E enjte, 25-10-2007, 06:52pm (GMT)

KĖRSET PUSHKA
Kėrset pushka n“mes t“Prishtinės,
Vrajn“ shqiptarė kėta t“bijt e shkinės,
Vrajnė shqiptarė e shqiptaresha,
Tė tanė beqarė e beqaresha,
Jau ēojnė nanave, t“vdekun, n“shpi,
T“mbulu“m n“flamurin kuq e zi,
Se dhanė jeten-o pėr liri,
Pėr tė drejta, DEMOKRACI.
Kėrset pushka, vret shqiptarė,
T“bijtė e shkinės-o barbarė.
“Ndale turrin, shka I shkinės,
Ka me t“vra gjaku i Prishtinės.
Se shqiptari s“vret pas shpinės,
Kur don t“vrasė more barbar,
Ka me t“dalė ty“ ballė pėr ballė,
S“ka fuqi turrin t“ia ndalė.“
Kėrset pushka po vret trimnesha,
Vasha t“reja, shqiptaresha,
Tė bukura, t“pastra, beqaresha,
Sikur Nita, ajo arbėresha,
An“e kand nėpėr Kosovė,
I bajnė nder po tokės sonė,
Sikur Nora e Kelmendit,
E si Shota, ndera e Vendit.
(Prishtinė, 1981)

Urata
29-05-08, 15:23
KANGA E DEMONSTRATAVE TĖ “81-shit
O, mė njėmbėdhjetė, vėllezėr, e njėzet e gjashtė
Po tė marsit “81,
Do tė shenohet nė histori
Nė histori shėnohen tėto data
Se Kosovarėt u ēunė nė demonstrata.
Nė demonstratė u ēu“n pa qare
Tė kėrkojnė tė drejtat kombėtare
Tė kėrkojnė ēka na takojnė
Si tė tjerėt dhe ne t“i gėzojmė,
Me njėmbėdhjetė kaloi disi,
Me njėzet e gjashtė u bė kėrdi,
Se njėsitė speziale
Janė versulė n“lule shqiptare
Se njėsitė speziale
Janė versulė n“lule shqiptare
Se njėsitė po tė Serbisė
Janė versulė nė lule t“ēiknisė;
Duke prerė e duke gri
Vasha tė reja e studentė tė rinj,
Duke prish edhe gji tė ēiknisė
Duke shkatėrruar faren e djalėrisė
Qė tė mos lindin mė Mic Sokola
Po e shkretė tė mbesė Kosova.
Pėr masakėr qė k“ta bėnė,
Qė na vranė edhe na ranė
Qė pėr herė tė parė jo nuk e kanė
Me njė prill populli ngritet n“kambė;
Janė tubu, nė Prishtinė dyqind mijė
Kėrkojnė tė drejta e barazi.
Janė bashkuar nxėnės e studentė
Pėr ēka tė gjithė jemi kometent,
Qė tė ketė nxėnėsi ku tė mėsojė
Dhe studenti ku tė studiojė,
Qė minatori nė galeri
Mos ta nxjerrė arin pėr Serbi.
Mos tė shkrihet plumbi sikur lum
E tė shkojė nė pus pa fund.
A ėsht“ e mirė edhe e drejtė
Qė fushat tona me grurė si det
Qė tė shkojnė nė tjetrin kosh
E shqiptari barkun bosh?
Po kur ra ai terri i zi
Ka dhėnė urdhėr kjo Serbi
Qė tė qohet milicia,
Tė bashkohet edhe ushtria
Parashuta nė Kosovė po lėshojnė
Qė Kosovėn ta robėrojnė,
Kanė hudhė bombė e municion
Nė trup t“shqiptarit tė gjitha ranė.
Tėrė Kosova u ngrit nė kėmbė
E protesta gjithkund po bajnė,
Shih llapjanėt kur ēohen n“kambė
Nė t“katėr anėt udhėt; kanė zėnė
Milicinė po e ēarmatosin
E vetveten e armatosin,
Qė t“i mbrojnė bijtė edhe tė Drenicės
Ata nipa tė Azem Galicės.
U ngrit Peja e Gjakova
Nė demonstrata tėrė Kosova.
Po vushtrria heroike
Ajo e vjetėr dhe kreshnike,
Nė kanagjeq u nis tė shkojė
Me gjak pajėn ta lulėzojė.
Po Ferizaji athue ēka ka?
Nė Sefė Kosharen mė ka pėrngja
E ramė Bllacėn qė u vra,
Nė Idriz Seferin atė trim tė vėrtetė
Qė nuk iu dhimbs jeta tė vdesė
Pėr vatan e popull tė vet.
Po Lipjani ē“ka qė bėrtet
Pėr herė tė parė nė histori tė vet
Nxėnėsit grushtat lart po i ēojnė
Republikėn po e kėrkojnė.
E Gjilani me Karadak,
Nuk kanė frikė nga Serbi aspak!
Se shqiptari i vėrtetė
Nuk i ikė jetės tė vdesė.
Ja njė shembull tė vėrtetė:
Pėr njė vajzė si luaneshė
Ishte e re dhe studenteshė
Po mbi tankė ajo hipi ,
Vendosė flamurin kuq e zi,
Por oficieri me revole nė dorė
I bie vashės nė kraharor;
I ra indeksi, i kishte dhjeta
Kjo na ishte e vėrteta
Pėr Kosovė nuk iu dhimb jeta
E s“u tremb vasha tė ikė
Pėr KOSOVEN REPUBLIKĖ!

Urata
29-05-08, 15:24
DY KORRIK I VITIT `90-tėDy Korrik i vitit “90-tė
Historia e shkroi ni jetė
E kanė nėnshkru“ niqind e pesėmbėdhetė,
Kosovėe tmerrin me ia hjekė,
Me hapė rrugėn e lirisė
Me vullnet tė popullsisė
Sepse populli kosovar
Pavarėsi ka lypė me shpallė,
Rrugė t“lirisė me hapė pėr ne
E me shkru“ kushtetutėn e re.
Ditė e hanė dielli ka le
Shndrit Kosovėn t“dashtunin Atdhe
Shndrit Kosovėn me i dhanė jetė,
Kanė marrė rrugė niqind e pesėmbėdhetė
Ju rrah zemra prej dėshirės ,
E me hy n“qytet t“Prishtinės
Pa u ndeshė me milici,
Qė ka pru“ mjaft kjo Serbi,
Me ia zbutė zemrėn Bozhoviqit,
Qė sa herė derėn e kyēi
S“lejoi me hy n“shtėpi tė vet
Si tė ish I veti ai parlament,
Por s“do tė bahet ma i tradhėtarėve;
Po do tė jetė gjithė I Kosovarėve.
Porse trimat qė mirė mendojnė
Kanė njė lėkurė qė nuk e ndėrrojnė,
E kanė zemren plot gjallni
Pranė Kuvendit mirė kanė mbėrri
Porse derėn prap e kyēi
“Kryetari” ai Bozhoviqi,
Nuk don deren askush me ēelė,
Porse dielli i mirė nxen nė verė
Kėshtu njiqind e kėta pesėmbėdhetė
Nė oborr mirė kanė zanė vend
Fillon punėn ky Kuvend.
Nė katėr anėt tė rrethu“m,
Por tė trembun jo, jo kurrė
Tė tri dhomat kanė vendosė
Me udhėeqė tėtė mbledhje sot,
Gjurgjiali emnin Bujar
I prizerenit faqe bardhė,
Pėrcjellin mbledhjen gazetarė
E musafir nga bota mbarė
Verena Gravsi pėr liri
E Zhan Zhaku pėr miqėsi,
Ēarls Greivsi pėr drejtėsi
Eva Bredli avokate,
Pėrcjell botėn kate-kate.
Kėshtu kėto kushte jashtėnormale
Po udhėheqė Bujar Gjurgjiale
Delegate e delegatė
E pėrcjellin me zemra plot
Se n“kėtė ditė, vendimtare,
Po i mbrojnė tė drejtat kombėtare,
Qė ky popull i lau me gjak
Tue na vra nė arė e prag
Tue na vra nė rrugė e votėr
Tue vajtu“ po nanė e motėr,
Ushtarė tė vramė tue na pru“ nė shpi
Pėr me u kthy“ nuset n“gjini,
Por sot vetėdija e jonė kombėtare,
Asht e pastėe e jo tradhtare,
E tradhtarve u kem“ tregu“
Me fat tė popullit nuk mujnö me lu!
Nisė me folė Bujar Gjurgjiala
Kosovarėve po u ēon tė fala
-Delegat na keni zgjedhė
Me i mbrojtė tė drejtat me nderė,
Me kerku“ kushtetutė tė re
Me nderu tonin Atdhe
Mos me shitė Kosovėn plakė
Qė sa herė u la me gjak,
Pėrfundim nė t“katėrtėn pikė
Ashtė Kosova Republikė,
Durtrokitje nė qiell e nė dhe
Do t“na del dhe Kushtetuta e re.
Se na quajnė, po, tokė poshtruese
Deklaraten kushtetuese
Me pesė pika Kuvendi e bani
E lexon Muharrem Shabani,
Kjo deklaratė, ky dokument
Qė Kosovės t“i ipet vend
Nė Federatė a n“Konfederatė
Veē me qenė tė barabartė.
Se n“vend tė tretė me popullėsi
Ne qė jemi n“Jugosllavi
Domė liri, DEMOKRACI,
Nuk domė tankė, ushtri, pėrdhosje
Porse domė ne vetėvendosje
Gjithmonė tė tjerėt i kem“ nderu“
Asnjėherė s“i kem“ nėnēmu;
S“I kem“ qujtė popujt kombėsi
Si na quen neve kjo Serbi.
Porse populli ynė shqiptar
Mirė e di kush asht“ tradhtar,
Mirė e di kush ka nenshkru“
Qė ketė tokė me aneksu“,
Porse sot kem njerėz t“vertetė
Tė Kuvendit njiqind e pesėmbdhetė
Tė gjithė tė lidhun me besa-besė
Pėr komb tė vetin me luftu“
Kurrkujt tė keqen pa ja mendu“
Tė gjithė janė pėllumba tė bardhė n“pranverė
Ka me i dashtė populli pėrherė.

Urata
29-05-08, 15:25
NĖ SHTATĖ KODRA, NĖ SHTATĖ MALENė shtatė kodra, nė shtatė male
Ndihet vaji i nji zemre nane
Ndihet vaji e ndihet gjama,
Pėr djal“ t“vetin vajton nana.
Vajton nana pėr t“vetmin djal“
Qė ja prun n“shpi me plumb nė ball“
Ja prun n“shpi dhe me plumb nė zemėr
Pėr nji nder dhe pėr nji emen.
Sa pėrmall“shėm nana vajton
Pėr hajr plumbat djalit ja ban
Pėr hajr plumbat biro n“ball“ e n“gji
Nji pėr flamur nji pėr Shqipni.
Nji pėr flamur te Skėnderbeut
Edhe nji per nder t“atdheut,
S“te vajton ma nana Ty
Se t“kam lind“ t“bish pėr Arbni.
Te kam rritė e t“kam ba burrė
Qė ta mbrosh tonin flamur
Tė martova me plumba n“ball“
N“vend tė nuses lapidar.
Se kjo tokė e ka traditė
Me gjak trimash me u ujitė
Edhe lulet ma t“bukra qelin
Kur rinia farė gjaku mbjellin.
Pėr liri asht deka e burrit
Pėr hajr t“qoftė dita e flamurit,
Pėr hajr t“qoft nanė deka e djalit
Pėr flamur tė Ismail Qemalit.
1990-Burgu i Smrekovnicės

Urata
29-05-08, 15:26
DURUEM STUHI E FURTUNAHistoria po cungohet,
Historia po vonohet,
Historia me embargo
Vetėm nė Kosovė.
Intelektuali, shkencėtari, bujku, punėtori…
Pa qetėsi shpirtnore, pa qetėsi fizike,
Me zhurmėn e tanksave, tė pinzgauerėve…
Shqiptar! Mjaft durove!
Askush si Ti,por durove!
Durove kur t“i vranė fėmijėt,
Kur t“i vranė nxėnėsit, studentėt...
Kur tė quajtėn „terrorist“ e „kanibal“,
Kur tė denuan e tė izoluan...
Kur t“i hudhėn nė rrugė mijėra punėtorė,
Edhe kur kėrkojnė ta festojmė ditėn e zisė,
Edhe kur t“i mbyllėn shkollat, konviktet...
Edhe kur tė sulmuan ė mbledhjen e demokracisė,
Edhe kur nanat ona u quajtėn „lavatriqe“.
Duruam edhe kur flamuri ynė her“ndalohej e her“ ndėrrohej,
Duruam edhe ur na i ndėrruan emrat e shkollave,
Emrat e rugėve, e edhe kur bustet e fytyrave kombėtare,
hiqeshin nga vendet qė me shekuj e dekada i nderuam.
E ēka nuk durove o shqiptar!
O i ndershmi njeri-
Pėr hir tė demokracisė.
Sa ēudi?! Paska njerėz nė botė- kėtė s“e kam dijtė-
Qė nuk dashkan demokraci!
Por, shqiptari sot ashtė krenar, se:
Nuk ndjelli ndasi,
Nuk vrau, nuk burgosi, nuk izoloi,
Nuk ia ofendoi askujt identitetin kombėtar,
As nanat askuj s“ia quajti lavatriqe,
As mitingashėve s“ua zuni pritėn,
As polici speciale nuk pėrdori…
Nuk e pėrdori as gazin lotsjellės,
Atė e gėlltiti vetė (bile tė prodhuar nė Izrael).
Nuk I pėrdori anket pėr tė ndjellė frikė e tmerr,
Nuk I hyri askujt nė shtėpi-
Kėrkoi gjithmonė, me dy gishta ngritur-
D E M O K R A C I !
Shqiptari sot ka mbetur pa orė letrare,
Pa teatėr, pa koncerte, kangė e qeshje,
Kėto i harruem kaherė-
Vallė? A ashtė e drejtė qė nė kėtė kohė moderne,
Tė izolohet i tanė nji popull?
Sot qan i tanė populli shqiptar-
Qan nana e Milot Kryeziut nantėvjeqar,
Qan edhe an e Ylfete Humollit,
Qajnė edhe shumė nana shqiptare
E bashk me to qan edhe mbarė Kosova:
Se kjo tokė dh shumė trima pėr liri,
E sot? Ne vritemi pėr liri!
Sa tmerr? Nė prag tė shekullit XXI,
Kur bota pėrpara marshon,
Me hapa tė sigurt nė demokraci.
Por edhe Evrpa e civilizuar kur thėrret,
Ne vritemi, plaēkitemi, torturohemi...
Edhe fėmiu quhet „terrorist“
Na quajnė „majmun“ si na quajtėn edhe pėrpara
(bile thonin edhe me bishta)
E edhe fėmiu dy vjeēar denohet-marri!
Pse? Se ka ngritur lart dy gishta.

Urata
29-05-08, 15:27
Duruam po ēka nuk duruam, o njerėz !
Duruam edhe kur na diferencuan,
Duruam edhe kur na i mveshnin tė pabamet,
Edhe kur na helmuan nepėr shkolla,Nėpėr shtėpia, fabrika e uzina,
Duruam edhe kur na dėnuan...Pse?
Se i batėm fėmijėt tanė tė helmuar,
Se ua dhamė ndihmen e parė pjellės sonė.
Duruam edhe kur na akuzuan se jemi hemues,
Se helmojmė fėmijėt tanė, shkollarėt e puntorėt tanė-Absurd!
Vallė? A ka dikund nė botė qė nėna fėmiun e vet ta helmojė?
Kush kėtė sot e beson?
Po kush pra mundohet tė baj“ kėso gjana?
Kush? Kush pra qenka ai njeri ?
Ne botės i tregojmė:shqiptari kėtė e di.
Se pėr kėtė na prunė prapė milici,
Tanke, autoblinda, topa e ushtri,
E milicėt shqiptarė i pėrjashtuan.Pse?
Se zunė hedhėsit e helmit nė fėmijė,
E hedhėsit e helmit nuk ishin shqiptarė,
E kriminelin serb s“guxon ta zejė milici shqiptar.
Serbit „s“guxon t“i mungojė as qimja e flokut »
Se serbi e malaziasi kanė tė drejtė :
Tė vrasin, tė rrahin, e tė plaēkisin shqiptarė,
Kanė tė drejtė t“i ndajnė edhe shkollat e tyre,
Kanė tė drejtė tė bėrtasin e tė kėndojnė,
Tė festojnė, tė dehen, tė shajnė e tė dhunojnė,
Tė ngrehin flamujt e tyre e tė urdhnojnė:
„Shqiptar,festoma festoma festėn time, ditėn e shtetėsisė“!
Pėr shqiptarin ditė e zisė!
Hė! Ata tė urdhėnojnė tė kėndosh kur tė qahet,
Tė qeshėsh kur tė vrajnė,
Por ata tė bajnė edhe:
Tė vajtosh kur ke dasėm e fejesė,
E kur tė qash ti – ai qesh!
Kosovė! Tė mbuloi dhuna, terrori, mjerimi…
Kosovė! Tė ka zanė rrėnqethja e trishtimi,
Por, shqiptar! Duro si shqiptar,
Edhe ti je njeri e durimi ka kufi-
Gjaku e loti u derdhėn pėr liri.
Me shekuj e mote durove e ēka s“durove?
Por, anmikut kurrė s“iu nėnshtrove.
Shqiptari ēdo herė ka qenė pėr liri,
S“duroi dhunė, terror e robėni,
Por edhe askujt kėto tė pamira s“ia dėshiroi,
Me keqardhje nė tanė botėn i denoi.
Shqiptari me shekuj denoi robrimin e tė tjerėve,
Dėnoi ai edhe fashizmin qė vetė e luftoi,
Edhe kur Spanjėn e dogji, e preu, e shkatėrroi,
E denoi nacizmin, e luftoi me trimni,
Tue dhanė dėshmorė, tue derdhun gjak pėr liri.
Denoi shqiptari edhe hudhjen e bombave atomike nė Japoni,
Dėnoi cionizmin qė vriste edhe fėmijė,
Dėnoi hudhjen e helmeve nė qytetin Araba,
Qė sterile tė mbesin palestinezet:vasha e gra!
Shqiptari denoi edhe vrasjen e Salvador Alendes,
Edhe mbajtjen nė burg tė Nelson Mendeles,
Denoi edhe intervenimin nė Vietnam,
Po ashtu atė nė Avganistan.
Denoi shqiptari edhe vrasjen e mėsuesit ezak,
Denoi rracizmin, ndarjet s“I deshi aspak,
Deshti shqiptari- njerėzimi tė rrojė nė liri,
Por edhe pėr vete kėrkoi barabarėsi.
Shqiptari uroi botėn progresive,
Uroi njerėzit qė u munduan pėr liri,
Edhe Nėnė Terezėn qė kujdesej pėr fėmijė,
Edhe Peres de Kuelarin qė botės i printe,
Edhe rrėnimin e murit tė Berlinit,
Edhe lirimin e Mendeles nga burgu,
Edhe shpaljen e Namibisė si shtet,
Uroi shqiptari, por ja si mbeti vetė:
I robėruar, i sakatosur, i rrethuar me ushtri,
I helmuar, spitalet me milici,
Me rrėnqethje familjet-kur do tė rrethohen,
23
Kur do tė bastisen-fėmijėt tė tmerrohen,
Kur me censurė ashtė shtypi,RTP-ja e Universiteti
Shqiptari sot s“ka tė drejtė tė urojė pėr veti!
Botėn progresive sot e thėrret shqiptari,
Pėr t“i nderu“ tė tjerėt na e ka lanė i pari,
Tė jetohet bashkė edhe nė fqinjėsi,
Pa lajka, pa urrejtje, edhe pa tradhti.
Se jemi shqiptarė e domė demokraci,
Nė Evropėn e lirė edhe tė hyjmė.
E nė pasuri t“na prekin s“do tė lejojmė,
Tė huajen s“e lakmojmė, por tė huajen e nderojmė.
Lėngon sot Kosova e mjerė,
Derdhet gjaku pėrsėri,
Derdhet gjaku e derdhet loti
Se kjo tokė kėrkon liri.
Del shqiptarja e shqiptari,
Nė log t“burrave, n“kėtė tokė, n“kėtė dhe
Falin gjaqet e ngatrresat,
Se tjerė anmiq kanė dalė ndėr ne.
Ēou shqiptar, si di tė ēohesh,
Le tė thahet“ gishti i krimit,
Ēou, shqiptar si di tė ēohesh,
Tė shtrish dorėn e pajtimit.
Tė na ndajė, tė na pėrēajė,
Kėtė anmiku dėshiron,
Tė ndamė e tė pėrēamė,
A e shifni si na robnon?

Mars 1990-Lipjan

Urata
29-05-08, 15:28
KANGĖ PĖR ISA BOLETININ
Hej, krisi pushka e na doli tymii
Ja ka mbėrri Isa Boletini,
Mbi anmikun, vėllazėn, bini,
More, anji t“gjallė kund mos e lini!
Asnji i gjallė kund mos t“na jesė,
Tė luftojmė, vėllazėn, si e kem“ adet.
Bini, vėllazėn, tha bini!
Burra t“malėsisė!
Bini, vėllazėn, bini,
Ju-dielli i lirisė!
Hej, krisi topi e ra nė kullė,
Nuk ja lėviz frengjitė, jo, kurrė!
Se atė e ndėtoi vetė dora e shqiptarit,
E Isa Begi na rri ma i pari,
Rri i parė, e ambėl na flet:
“Tė lidhim besė, vėllazėn, si e kem adet!”
Bini,vėllazėn, bini,
Murra t“malėsisė!
Bini, trima, bini,
Ju dielli i lirisė!
O, jarga nė gojė Pashės po i shkon:
“Due gjallė, Isėn m“e zanė.”
Por, mashtrue Pasha ish kanė,
Se kurrė dragoni gjallė nuk o“ zanė.
Se Isa Begi tash urdhėn po jep:
“Bini, vėllazėn, si e kem adet!”
Bini,vėllazėn, bini,
Burra t“malėsisė!
Bini, vėllazėn, bini,
Ju dielli i lirisė!

Urata
29-05-08, 16:30
KUSHTETUTA KAĒANIKUTO, shtatė shtator, nė Kaēanik,
Janė tubu“ trimat pėr Republikė,
O pėr tė mirėn-o, pėr atdhe,
E shpallėn Kushtetuten e Re!
O Kaēanik, o faqebardhė!
S“kanė ēka tė bajnė milicė as ushtarė,
Ushtri e mbretit s“pati ēka tė ban,
Sulesh e vritesh-o, pėr vatan.
O n“shpi t“kuturės-o, janė tubu“,
Me lule t“kuqe mirė zbukuru“,
Po ky kuend u ba historik
Themelet t“Kosovės-me Republikė.
O Kaēanik, o faqebardhė,
S“kanė ēka tė bajnė milicė as ushtarė,
Ushtri e mbretit s“pati ēka tė ban,
Sulesh e vritesh-o pėr vatan!
O nė ato gryka, nė Kaēanik,
U shpall Kosova shtet DEMOKRATIK,
Ku Idriz Seferi jetėn ia ka falė-
Kosovės trime dhe nderit kombėar.
O kaēanik, o faqebardhė,
S“kanė ēka tė bajnė milicė as ushtarė,
Kurrė prej zaptuesit nuk pate frikė,
Sulesh e vritesh pėr REPUBLIKĖ!
Zagreb,12 shator 1990.

Urata
29-05-08, 16:30
KANGĖ PĖR AZIZ KELMENDIN

Oficerėt nė kambė janė ēu,
Aziz Kelmendin e kanė rrethu“,
E rrethojnė kėt“ djalė tė ri
Pėr m“e vra,po, nė tradhti.
Kėshtu dha urdhėn gjenerali:
N“Paraqin me u vra shqiptari!
Nė mes tė natės e rrethojnė,
Kėshtu mendu“n qė ta nėnēmojnė,
Pėr m“e vra kėtė djalė bujar,
Pse ish trim e ish shqiptar.
Kėshtu dha urdhėn gjenerali :
N“Paraqin me u vra shqiptari !
Nė ēdo mėnyrė e torturu“n,
Porse trimin s“e nėnshtru“n,
Nana shqipe e kish le-
Mos me pasė frikė pėr atdhe.
Pėr kėtė urdhnon gjenerali:
N“Paraqin me u vra shqiptari!
Aziz Kelmendi, sot t“kendojmė,
Pėr Kosovė ke ra dėshmor,
Shembull t“mirė ke lanė ndėr ne,
Si vdes trimi pėr atdhe.
I tregove gjeneralit,
Se je bir e bir shqiptarit.

Urata
29-05-08, 16:31
KANGĖ PĖR AFRIM PREBREZĖN

O zo“ ē“ka ndi kjo botė shkreta,
Se n“Kosovė ē“po ban Sėrbija-
Na i vrajnė vashat e djelmoshat,
Barbarisht masakrohen fėmija.
Maji i vitit “91,
Si ēdo Maj qė ēet lule dredhzėn,
N“kamė janė ēu ēetnikė t“Kuzminit,
Pėr me mbytė Afrim Prebrezėn.
N“klasė tė pestė nxanės shembullorė,
Me gėzim nana e ēonte n“shkollė
Bashkė me motrėn, Ganimeten,
Sa tė lumtun e kishin jetėn,
Por s“la shkjau jetėn m“e getu“,
M“e mbytė Afrimin plane kanė ba,
Njimbėdhetė vjeē me ia nalė rritėn,
E m“e nda otrėn me vėlla.
Ishte pra viti “91,
Pranerė, Maj, data 27,
Shkon Afrimi e lėshon bagėtinė,
Njimbėdhetė vjet djali tu“ lėshu“ shtat.
Merr me veti libra, fletore,
Pėr me i ba detyrat shkollore.
“Babagjysh ditėn e mirė,
Do t“i ruj“ mirė bagėtinė.
Kanė ēu“ bagėtinė nė ushė-Lendina,
T“Bardhit, tė fshatit t“Madh,
Pa mendu“ po se nė prita
Ēetnikė, t“Kuzminit u kanė dalė.
Lojna t“ēobanisė kanė fillu,
Edhe ftyra si nur u ndrit,
Me tė shpejtė e kanė pru“ lajmin:
„Ikni, shkijet na kanė ra n“pritė!“
U ba rrėmujė e tollovi,
I lanė lojnat e ēobanisė,
Po ēfarė zemre duhet t“ketė njeriu-
Qė e prishė lojėn e fėmisė.
Tė gjithė fėmija paskan ikė,
Veē Afrimin ēetnikėt e zanė,
Tu“ i mėshu me druj e shytni
Tė vdekun n“vend e paskan lanė.
Kur u tregu“n nan“s e babės,
Sikur djelli me ndalė dritėn,
Se ēetnikėt e Kuzminit
Djalit t“uj ia ndalėn rritėn.
Si shqiptar s“e kem“ pasė traditė
Sikur shkjau fėmijė me mbytė,
Nanė e babė gajret me ba
Se deshmor djali u ra.
Gajret ban, nana Fatmire,
Edhe ti, baba Metush,
Se kėsi krimi qė ban ēetniku
Nuk e ban nė botė urrkush.
S“e harrojmė djalin tuej,
E kujtojmė, po, pa ia da,
Prind ju pat juve pėr s“gjalli
Kur ra dėshmor, me mija i ka.
Vinė pranverat, stin“t kalojnė,
E nė Maj ēel lule dredhėza,
Por s“harrohet kurrė pėr jetė
Fėmija i shqpes, Afrim Prebreza.
1990

Urata
29-05-08, 16:32
KĖNGĖ PĖR YLFETE HUMOLLIN
Kjo Kosovė po tokė arbnore
Ju ka lėshu ni valė mizore,
Me na e marr“ ēdo gja kombėtare,
Prej fillores nė universitare,
Po na ban ēdokend anmik
Profesorė e akademik.
Me masakėr e me dhunė
Na“i ndalen mėsim e punė,
Kanė qit helm e municion
N“trupa t“njomė tė gjitha ranė.
Qė dhjetė vjet n“Kosovė jetojmė,
Me dhunė e vrasje, terror shtetnor,
Tu“ na vra n“shkolla e n“shtėpi
Njerėz ma t“mirė n“burgje tui shti
Nxanės, studentė tuj i pėrjashtu“,
Papunėsinė, po tu“ e shtu“
Tu“ na qujtė nacionalista,
Terrorista, kanibalista
Me nai kthy mbiemnat n“viēe,
Naj qu“jnė nanat,lavatriqe.
Mos me hy ma thell“ n“mendime,
Po I kėndojmė ni vashės trime
Qė jeta e saj ju fal kėtij trolli
Ish shqiptarja Ylfete Humolli.
Me nji shurt po agoi dita
E milicėt kanė zanė prita,
Me vra shqiptarė qė qojnė dy gishta
Qė kėrkojn demokraci,
Qė s“durojnė dhunė, kėrkojnė liri,
Si gjithkund nė Kosovėn trime
Qė po vuen n“vaj e idhnime
N“Lupē tė Poshtėm u derdh gjaku
Aty ku lindi Adem Demaēi,
Volli zjarr automatiku
Vashės s“re jetėn ja fiku.
O atė mėngjes atė ditė me diell
Stinė e dimnit po ishte verė,
E Ylfetja ishte zgju“,
Po nė shkoll“ ajo me shku“
Dituni pėr me fitu“,
Per me mėsu“ ta urren robninė
Ta kėrkon gjithmonė lirinė,
Se kėshtu jeta e kishte mėsu“
Dhunė, terror mos me duru“.
E Ylfetja del n“livadhe
Me shokė t“shkollės rrokė nė valle,
Janė rreshtu“ dy e nga dy,
Tu“i ngrit veē dy gishtėrij
Tu“ kerku“ demokraci
As me armė e as me topa
Ē“po kėrkojmė ka ndi“ bota
E Ylfetja gishtat ēon
Si shqiponja qi fluturon
Pėr liri, demokraci
Qi shqiptarėt mos t“rrnojn n“robni.
Dal kadalė janė rreshtu“
Pranė flamurit janė rreshtu“
Tė bashkuem pėr liri,
Tu“ kėrku“ demokraci
E Ylfeta nė rreshta t“parė,
E rrokė plumbi mu nė ballė,
E rrokė plumbi i gjakatarit
E i shtymė edhe prej tradhtarit,
U nda shqiptarja nga kjo jetė,
Pėr Kosovė kurr“ mos me vdekė,
Nuk do vdesish, oj motra jonė
Pėr Kosovė ke ra dėshmore,
Se Kosova tė ka rritė,
Me gjak t“njom“ me u ujitė.
Nuk mbajme zi, por jem krenar
Ju nderojmė me lule n“varr.

Urata
29-05-08, 16:33
KANGĖ PĖR SHUKRIJE OBERTINCEN

Moj pranverė tet“dhjet“ e nantė
Sa e ngrysun sa e vrantė,
Sa e pa shpirt ti qėllove
Mbar nji popull e tradhėtove.
E shum nana i verbove
E Kosoves lirinė ja more,
Po me tanksa e ushtri
Pėr me vra vasha e djem tė ri!
Me robnu popullin shqiptar
Buk“n e gojės me ja marr,
Me varros ēdo gja shqiptare:
Kultur, arsim, lirinė kombėtare…
Porse populli trim shqiptar,
I del hasmit ball“ pėr ball“,
Djel e vasha , t“njoma,t“reja,
Para tankėve i mblon hareja,
I ka qit nana n“ket jetė,
Me ja fal Kosovės t“shkretė,
Sa shpejtė toka e uji i rrirė
Me gjak Kosova me u ujitė,
E ma t“kuqe lulet me u rritė
Se kur vret hasmi n“Kosovė
Nanat tona lindin “boll“”
Kur vran hasmi fėmi dhjetėvjeē
Nanat lindin katėrneq!
Kėshtu n“mars t“vitit tetėdhjetenantė
Vit i ngrysun dhe i randė,
Kur bota gėzohet nė pranverė
N“Kosov“ fillon rrėmuj e skėterė
Po me tankė dhe ushtri,
Na e vodhėn atė pak liri.
Por ngriten n“kambė djel e vasha
Nėprotesta e demonstrata
Ushton Kosova, Llapi, Drenica
Si tė ishin ngjallė Shote e Azem Galica
Ish me shokė Shukrije Obertinca.
Vajz“ e re gjashtmbėdhjet“ vjeqare
E lehtė e bukur si Sorkadhe,
I vlonte zemra prej dėshirės
T“hy n“protestė n“qendėr t“Prishtinės.
Ti ngris lart dy gishtėni
T“kėrkoj liri, demokraci,
S“durohet dhuna me tradhėti
S“lejohet tė tjerėet t“na e presin fatin
Ma mirė asht me e derdh gjakun.
Lamtumirė babes i thotė
Nė Prishtinė unė po shkoj sot
Me u bashku me shoqe t“mia
Na thėrret toka dhe liria
Rrugė tė mbar baba u ka thanė
E mirė leje u ka dhanė,
Bashkė me motėr pėrshendeten
Pak ma gjat me nanė tė veten,
Sa mirė nana i pėrqafon,
E n“Shukrien dy lot i ranė.
Me autobus rrugėn kanė marrė
Nė Prishtin sa shpejt kanė ardhė,
Por Prishtina ish blloku:
“Sa shumė milic motėr paskan pru”
Tė dy motrat si sorkadhe
Kanė fillue me britė me t“madhe,
Me grupe tjera janė ashkangjitė,
Pėr Kosovė pa pas kurrė frikė
Pa mendue k“tu kush do t“jesė
Tu“ kėndue kangen : »Besa-besė… »
N“kėt rrėmuj n“kėt“ tollovi
Fillun me qit po helm tė zi,
E rafalėt shqiptar tue gri
Tue vra t“ri edhe trimnesha
Hudhet Shukrija si Luanesha,
Pa mendue,se plumbi shpon
Me gurė tankset i qėllon.
« Para shoqe e shok » i fton!
Nė katėr anėt llahtari
Por shqiptari pėr liri
I ngreh gishtat proteston,
Se Kosova nanė na fton
Me e derdhė gjakun e lirisė.
Ka nevojė toka e Arbnisė.
Gruppe, grupe, vasha t“reja
Ua kaplon zemrat hareja
Grupe, grupe vasha e t“ri,
Kerkojnė liri, demokraci,
Por kur hynė nė rrugė t“pazarit
Villnin zjarr tyta t“tradhtarit,
Villnin zjarr pėr me shue jetė
E me vra Shukrien e shkretė,
Me dhanė jetė me shumė shokė t“vetė,
Se n“pranverė e kish pagzimin
Me ja ba n“pranverė vorrimin.
Kėshtu plumbi i gjakatarit,
E rrok Shukrien nė lule t“ballit
E rrok motra nė prehen t“vet,
E nė gjoks kokėn ja qet
Gjaku i kuq nga goja i del
I afrohen shokėt nė ndihmė,
Porse nana nji Shukri lindė,
E kėtė vashė ja vrau Serbia
Me ja qu t“vdekun te shpija.
Nė vend t“fustanit tė nusnisė,
Me i qitė flamur t“lirisė
Nė vend t“dasmorve me hare
Mija vetė me e qu n“dhe,
Pėr Kosovė pėrsri me le
Se e dha jetėn pėr atdhe
Gjaku i saj u derdh n“kėtė dhe
E kjo toka e Arbėnisė
Nuk harron kurr gjak t“lirisė.
Moj Shukrije Obertinca
Je trimneshė si Shotė Galica,
Vrasja jote asht nder i vendit
Si i pat dhanė Nora e Kelmendit
Fli e qetė nuse e lirisė
Nuk t“harrojmė per jetė t“Arbnisė.

Urata
29-05-08, 16:34
KANGĖ PĖR VEHBI IBRAHIMIN

Ēka ka qielli qė gjemon,
Ēka kanė detnat qė ushtojnė,
Ēka kanė kodrat qė rėnkojnė,
Ēka kanė fushat qė vajtojnė,
Ēka kanė lulet aromė qė s“lėshojnė,
E bilbilat qė s“kėndojnė,
Edhe Drini rrjedhen ndal
Se nji burr shqiptar e vranė,
Vehbi Ibra emnin ia thonė.
Dhjet“ tetor tetdhet“ e nji
Atje larg n“kurbet tė zi,
Dorė e UDB-es paska mbrri,
Me vra burrin nė tradhėti
Zgjati dorėn UDB-a sllave
Pėr me vra zemra shqiptare
Pa zot shpie mbet nji familje,
Pa nji anėtar po kjo Besėlidhje.
E lotun tė shtatė fėmija,
E lotun tanė shqiptaria,
E vajtoj gruja me plumba n“gji,
Se ra deshmor pėr nanė Shqipni.
Me lot n“sy por me krenari
E kujtojmė vepren e tij,
Se n“protesta e demonstrata
Ishte n“ball me ndjenja t“pastra,
Ja k“ndoj kangen me sharkinė mike
Se ra deshmor pėr troje etnike.
S“ndalej trimi e s“e ndal turrin
Me Arben Kosovėn kėtė far“ burri
Te tanė Evropėn tuj e shetit,
Kosovėn nanė me e qitė n“dritė,
Virtyte t“larta e ideal
E me besė t“popullit shqiptar
Sa i afėrt ishte pėr mikun
Shumė i tmerrshem pėr anmikun
Fjal“t e tij si lunte topi
Shpirt i tij fuqi baroti,
Hal“ nė sy iu ba Serbisė
E i dhanė po zjarr alltisė
T“vdekun n“tokė po tue lanė
Pėr shqiptar hero e banė.
Pėr kėtė djal e trim bujar
Ngrit ja kanė nji lapidar
Edhe i vdekun e gurbetqar,
Edhe i vdekun nė kurbet t“zi
Po pushon sot trupi i tij,
Po do t“vjen e jona liri
Do t“i marrim eshtnat e tij
E I varrosim ne nė Arbni
Nė vendlindje n“fshatin Uglar
Do t“i ngrisim Lapidar,
Edhe kanga do t“i kendohet n“mote
Se ra deshmor i kėsaj toke.
1992-Gjermani

KANGĖ PĖR ALI AJETIN

Mė 30 Maj tetdhjet e nandė
Na u hap nji lajm i randė,
Pėr gjithmonė u shue nji jetė,
N“fushė t“mejdanit, aty mbeti,
Me armė nė dorė Ali Ajeti.
Kėtė kangė ja fali shpirtit tė tij
Se dha jetė pėr nanė Shqipni.
Gjak rinor e zemėr bujare
Me plot ide pėrparimtare,
Me Fadil Vatėn e Afrim Zhitinė,
Me shumė tė tjerė dhe Fahri Fazlinė,
Ua kėndoj kėtė kangė me sharkinė mike,
Se dhanė jetė pėr troje etnike.
Bir i popullit dhe i kėsaj toke,
Qe e kish“ rritė ajo nanė Loke,
Mos me leshue armėn prej dore
Amanet shokėve der“ n“fitore.
Pėr me i kėndue brezat e ri
Se ra deshmor Ai pėr liri.
Sot nė Sveqel pėr kėtė djal bujar,
Ngritet lartė nji Lapidar
Me u tregue brezave te ri
Se si vdiset pėr liri.
E Amanetin n“vend me e qu“
Der“ n“fitore me luftue.
Pėr kėtė trim s“duhet biografi,
Se vetė e shkroi me gjakun e tij,
N“fushė t“mejdanit po kur mbeti
Zemėr trimi Ali Ajeti.
Ja falė kangėn nėpėr mote
Se ra deshmor pėr liri t“k“saj toke.
1998-Burgu i Mitrovicės

Urata
29-05-08, 16:35
ZAMBAKUT TĖ LISMIRIT

Lule moj, nana e lume
S“tė lė varr nana me kume
Nuk janė kume oj lum-nana,
Por asht gjak i derdhun te thana.
Po pse gjak, oj bi nė gji
-Mu ndal rrita nder lajthi
M“ra zaptia me kobure
Pėr ne, tha, ti sjell ogure.
Lule moj, Lule-Zambak
Vijnė krushq e lypin hak
N“vend tė pajės s“nuserisė
T“veshin Flamurin, e lirisė.
Varrin Tand e kemi ēerdhe
Lule-moj, mirė se na erdhe
Flij e qetė nėpėr jehonė
S“te lė vetem Nana e jonė.

KANGA E TĖ BURGOSUNIT

Moj hapsane ty t“kalltė furra
Sum“ e gratė nai le pa burra,
Ty t“kalltė zjarri e tė baftė hi
Qysh nai dogje djelt“ e ri?
Na i le nanat me du“r n“gji
Na i le motrat pa vėllazni.
Na i dogje shumė vasha t“reja
Nė kėtė pranverė godit rrufeja.
Ujq tė etshėm e tė terbu“m ,
Dojshin fėmitė me i coptu“
Tue hy n“ēerdhe e shkolla
Tu“ helmu“ vasha t“njoma
Tu“ helmu“ po ēikė e djalė
Pėr me mbetė shqipja pa farė
Por nanės shqipe si ēeliku
S“mund t“ja ndalė lindjen anmiku.
Ēupėza e vogėl agresive
Ajo e don babin pa hile
Gardianit i thot shtrigan,
“Pse s“po mė len ta shoh babanė”,
Ty xhelat t“u shoftė fara,
Pse s“na lėshon t“punojm“ nė ara
Sa shumė vjet nė shpi s“jem kanė
Na merr malli me thirr nanė.
O polic, polici plak,
Ē“e ke ba shufrėn me gjak
Ma shumė sjell sesa pushon
Djemt“ e ri po i shkatėrron.
Porse ne jemi betu“
Pėr Kosovė jetė me ndėrru“
Tash e di bota mbarė
Se kush asht kombi shqiptar.
Ka traditė, zemrėn ēelik
S“ka ē“i ban asni anmik.

1996-Burgu i Prishtinės

KANGĖ PĖR JUSUF GĖRVALLĖN

Me shtatėmbdhjetė Janarit
O tetėdhjet e dy
U hap lajmi nė gjithė botėn
Pėr shqiptarė ish zi.
Sepse UDB-eja Jugosllave
Atje n“Gjermani
Nė mėnyrė mizore e tradhėtare
I vrau tre djem t“ri.
Na e vranė Jusuf Gėrvallėn
Trimin guximtar
Na e vranė dhe Kadri Zekėn
Me Bardhoshin vranė.
Qohu Jusuf shihe Bardhoshin
Ma tė voglin vlla,
Qohu e shihe Kadri Zekėn
Shok kurrė pa u nda.
Qohu Jusuf shihe Donikėn
Qė po tė rri pėrbri,
Shih sa duket sot renare,
Lot si sheh nė sy.
Qohu Jusuf e shih shokėt
T“popullit tand trim-o
Fjala Jote para vdekjes
Na ka dhanė kushtrim.
Janar 1981,Lipjan

Urata
29-05-08, 16:37
O ATDHEU IM; KOSOVĖ!

O atdheu im, Kosovė,
Mori Pejė edhe Gjakovė,
O ti Llap edhe Gollak,
S“pate frikė as nė Pollatė,
Kaēanik, tė nderojmė ne,
Na ke falė Kushtetutė t“re.
O Gjilan, ti nė Moravė,
Oj Viti, ti e bame varrė,
Suharekė-o nė Podrime,
Ti e ke dhe Bllacėn trime,
Prizren, ti me Kala,
Edhe nji lidhje kem“ m“e ba.
Moj, Kosovė, mor vendi im,
Sot pėr ty kam nji kushtrim,
Ne lirinė duhet me fitu“
O me pushkė,ose t“u shkru“
Se Prishtina zemrėn ēelik,
Me 2 Korrik shpalli Republikė.
Ferizaj, vend historik,
Pėr atdhe ishe besnik,
Mori Shtime e Carralevė,
Ju luftuet gjithė me nderė,
Plavė, Gusi, Tetovė, Kėrēovė...
Pėr shqiptarin janė Kosovė.

1997-Burgu i Prishtinės

THĖRRET KOSOVA OJ NANĖ SHQIPNI

Th“rret Kosova,oj nanė Shqipni
A ma ndien o zanin Ti,
Tue t“thirrė NANĖ kam mbet e mjerun
Me za t“dhembshėm e za t“ējerrun?!
Kur at“herė prej teje me ndan
Vajin kurr“ nuk e kam ndalė,
Tue t“thirrė oj nanė Shqipni
Sa shumė gjaku u derdh per Ty.
O moj nanė, nana Shqipni
Shum herė nė zjarr kam ra pėr Ty,
Pa dėshir“ na kan“ coptue
Porse Ty kurr“ s“t“kam harrue.
Oh moj nanė, nana Shqipni
Shum“ e varrė jan“ ba pėr Ty,
Po mė dhambin, kam mbet e mekun,
Pa shpirt n“tokė sikur e mekun.
Ah moj Nanė lule Dukate,
A e sheh kam mbetė bonjake,
Me bonjake gjithkush lun“ ,
Po me sjellin n“buz“ e n“hunė.
Ma kanė kallė zemrėn e shkretė,
Shum djel t“mi syrgjyn kanė tretė,
Tjetėr kush po na hi n“shpi,
Lujn“ me gra e lujnė me fėmi.
Unė e di nanė qė s“je mirė
Por je e pastėr dhe e dlirė,
Tash gajretin nanė ta du,
Jam e jotja me mė ndihmu.
N“vaj e kuj gati kam tretė,
Loti, lotin s“po ma tretė,
Merre nanė nji faculetė
Edhe fshimi k“to lot“ e shkretė.
A e mban mend kur bashkė ne ishim,
Krenarinė nė qiell e kishim,
Me vasha t“bukura e djel tė rrallė,
Vritshim krajl e pashallarė
Sot qan Sharri e qan Tomorri,
Kjo keqėsi ne na ndodhi,
Qajnė dy drinat i Bardh“ e i Zi,
Si rrinė ndamas nanė e bi.
Ngrite koken nanė Shqipni,
A po e sheh na mbuloi zia
Ngrite kokėn nanė njiherė,
Ēilma edhe mu nji derė.

Urata
29-05-08, 23:41
VAJI I SHQIPTARIT - EDHE VDEKJA TĖ GJEN NĖ KURBET


KU ME LINDE NANĖ

Linda jasht“ atdheut
Porse jam shqiptare,
Emnin e kam t“lules
Mė thonė kurbetqare.
Ah moj Kosovė
Nė Ty e kam nji motėr
Kurrė nuk e kam pa
Pa Ty s“kam sevda.
Pse mė lindi nana
Jasht tokės shqiptare
A ke ikė prej qefit
A nuk pate qare?
Pse s“mė merr moj nanė
Me mė kthye n“vatan?
Ta shoh motrėn time
Edhe ngryk ta marr.
Unė e di moj nanė
Se ēka sjellė kurbeti
Edhe gjuhėn time shqipe
Nga mendja ma treti.
Nuk po du oj nanė
As gjiun me ma dhanė
M“soma gjuhen shqipe
Tė kam shpirt, tė kam gjan.
A mendon oj nanė
Me u kthy n“Atdhe,
Kosova ashtė toka ime
Edhe pse jashtė ka le!?
Atje asht dhe motra ime
Ti vetė mė ke thanė,
Bashom me gjakun tim
Tė kam shpirt, tė kam gjan.

(Düren,1993)

SA E BUKUR JE KOSOVĖ

Sa e bukur, Kosovė, je,
Vend i dashtun ku kam le,
Se nė ty lulėzojnė zymbylat,
N“tė katėr anėt kėndojnė bylbylat.
Mbi kėto male legjendare,
Dhe kėto fusha heroike,
Po si zonjė bukuroshe
Shtrihet Kosova e jonė kreshnike.
Mendja mė shkon nė tė kaluemen,
Nė histori kurrė s“pate gėzim,
Tė kanė plaēkitė, edhe robnu“,
Gjithė nė vaj edhe idhnim.
Por gjithmonė ti ke pasė trima,
Si nė lufta e n“kuvende
Aq larg ty ta ēu“n zanin,
Kah bie dielli e hana endet.
Po kur tė shoh sot prapė t“robnueme,
Zemra ime mbushet helm,
Mė qan shpirti, mė qan zemra,
A do t“vijė pranverė ndojherė?
Minatori n“horizonte,
Ai ma xehe s“po gėrmon,
Nė fabrika, n“shkolla, n“ara,
Nuk ka gėzim as s“ka jehonė.
Por prapė, Kosovė, e bukur je
Nė ty kam lindė, tė kam atdhe,
Do t“lulėzojnė gjithmonė zymbylat,
Do t“kėndojnė edhe bylbylat.
Minatori n“horizonte,
Xehe tona do t“gėrmojė
Nė fabrika, n“shkolla, n“ara,
Kanga e lirė do tė jehojė.
Okllap,1989.

Urata
29-05-08, 23:42
KTHEHUNI

Jem“ shpernda nė t“katėr anėt
Ja kem“ kthye shpinėn NANĖS,
S“po kėndojmė ma si dyllendyshet
N“ēerdhe tona vajtojnė qyqet.
Jo nuk kem“ tjetėr Atdhe
Veē Kosovėn ku kem“ le,
Kthehuni burra, pėr liri
Se ende i thonė po Dardani.
Kush nuk kthehet kur bie kushtrimi
Do ta quajmė tradhėtar trimi,
Kush nuk kthehet nė Atdhe
I ka ndrrue komb e fe.
Kthehuni burra ju th“rret Shqipnia
Ju th“rret Tetova ju th“rret Gusia
Ju th“rret Presheva e Toplica,
Ju th“rret Sharri, ju th“rret Galica.
Kthehuni burra nė Atdhe
Nė ato troje ku kemi le,
Kthehuni gra e kthehuni femijė
Se na kanė shkelė k“ta shapkali.
Nuk a kohė tė asimilohemi
Erdh“, koha tė mbrohemi,
T“kapim pushkėn per atdhe
Se s“ka kush me e kap“ pėr ne.

Bruksel,1993.

KTHEHU TI MOJ RINI

Kah po shkojnė k“ta trena t“zi
Ku po e qojnė gjith kėtė rini?
Kah flutrojnė k“ta aeroplan“ ,
Kėtė Kosovė po kujt ja lanė?
Kujt ja lanė nanė e babė,
Qe n“pleqni n“shpi i kan“ lanė?
Kthehuni Ju moj rini
Se Kosova nuk asht Serbi.
Kthehuni Ju nė vendin tuj,
Se Kosova nuk asht e huej,
Jo kurr“ mor JO!
Nuse t“reja nė shtatzani
Nė kurbet po lindin fėmijė
Po lindin n“Evropėn plakė,
Fėmijė pėr t“huej e t“pa nafakė,
Mblidhni mendjen motrat tona
Se s“harrohet dot Kosova!
Kthehuni pra gra, pleq, e tė ri
Mos ta lamė Kosovėn n“Serbi
Kthehuni ju nė vendin tuj
Se Kosova s“bahet e huej,
Jo kurr“ mor JO!
Ju kolona me djem te ri
Pse po i bani Kosovės tradhėti
Ju kolona, n“kurbet qe shkoni,
Pse Kosvėn po e tradhėtoni.
Kthehuni ju djel tė ri
Ta bajmė luften me Serbi,
Kthehuni Ju n“vendin tuej
Se Kosova s“bahet e huej,
Jo kurr“ mor JO!
Kujt ja lini Ju kėtė prag
Qė shkjau na e lau me gjak,
Kah po shkojnė po vlla e motėr
Kujt ja lanė plang e votėr?
Kurrė n“Kosovė lule s“ēelin ma
Far e gjakut pa u ra,
Lulja n“Kosovė s“mund pip“ me qitė,
Gjak i ri, tė mos i ujitė,
Kur kjo tokė sot lėngon
Plis e huta n“shpi i keni lanė.

Kthehuni Ju more tė rinj
Ta bajmė luftėn me Serbi
Kthehuni nė vendin tuej
Se Kosova s“bahet e huej,
JO KURRĖ MOR JO!

Urata
29-05-08, 23:43
LULJA E BUKUR E SHARRIT

Lulja e bukur e Sharrit,
Ajo me kunorė
Po i ban tė fala lules,
Qė rritet n“Kosovė.
Rritu, e lulėzo,
Se motėr tė kemi,
Nji ujė na ujit,
E tė nji dheu jemi.
Lulja e bukur e Rugovės,
Ajo qė lėshon erė,
Pėrshėndet lulen kosovare:
Oj, lule, qofsh me nderė.
Rritu e lulėzo,
E shtatin me lėshu“,
Se do tė vijė pranvera
Bashkė kem“ me lulėzu“.
Veē lulja n“saksi,
E mbyllun ka mbetė-
S“ka kush e ujit,
Me dorė kush s“e prek.
I humbi aroma,
Qė e pat dikur.
Ēonju, vllazėn, ēonju,
Ja qesim pak ujė.
Tani po qajnė lulet,
Tė bjeshkės e tė fushės,
Pėr lulet e mbylluna,
Qė kurrė s“u banė nuse.
Njana rri n“dritare,
Tjetra kėqyr kah dera,
Vesin njana-tjetrėn:
Kur do t“vijė pranvera?

Janjevė,1975.

KUR UNĖ SHKOVA NE KURBET
N“prehen t“grues e lashė qikėn
Kur unė shkova nė kurbet,
Tash asht rritė e asht ba nuse
Nuk e njeh babėn e vet.
Zemra e shpirti mu kanė tha
Syt“ as flokun pa ja pa.
Lidh per djepi e lashė djalin
Kur unė shkova nė kurbet,
Ka ba dasmė e ka marrė nuse
Pa nji pushkė tė babės t“vet.
Hej ē“mu tha zemra prej mallit
Pa e g“zu dasmėn e djalit.
N“kry duvakun ja lashė motrės
Tuj ja prit krushqit nė derė,
Pa ja pa unė fėmijt rreth votrės
Mu mbush zemra helm e vner“.
Ē“mė dhemb zemra, ma ngrit gjakun
Pa ja puth motrės duvakun.
Nė sy nanės ju ngri loti
Nė kurbet kur shkova s“pari,
Vdiq e shkreta tuj kqyr udhėt
Vorrin tash ja ka mblu bari.
Hej ē“mu tha zemra mu ngri
Pa ja mbjell mbi vorr nji bli.
Unė n“kurbet baba nė pritje
Ju ba mjekrra bardh si borė,
Asht qorrun po shkon me krroqe
Pa mė prek ma e tija dorė.
Zemra e shpirti mu kanė tha
Edhe nji herė o babė me t“pa.

Vien,1992.

EDHE VDEKJA T`GJEN N`KURBET

Shum“ tė zeza haj na ranė nė kokė,
Ngryset qielli haj gjemon kjo tokė,
Gjėmojnė fushat, kodrat legjendare,
Tė Kosovės haj t“Kosovs“ krenare,
Rrjedhin lotėt sikur t“bie shi
Tuj pėrcjell“ bijt po n“kurbet tė zi.
Na ranė t“zezat edhe morėm ikėn
Ne dikr kujt s“ja kishim frikėn,
Nė Kosovė e lamė qiellin, tokėn...
Me trastė nė krah sot e morėm botėn,
Tuj kerkue shpetim prej vdekjes
Tuj i shtue t“zezat e jetės.
Morėm fėmijėt nėpėr kambė,
Shkollė e banka n“Kosovė tue i lanė,
Morėm vajet dhe kujtimet
Kangė t“kurbetit dhe vajtimet,
Tue i shkrue kujtimet n“letėr,
E tuj kėrkue ni vdekje tjetėr.
Tue ik“ vdekjes morėm malet
Porse vdekja s“mund tė ndalet,
Se me vdekun per atdhe
Asht sikur pėrsėri me le,
E n“kurbet po me ndrru“ jetėn
Ajo ka nji emėn tjetėr.
N“kurbet vdekjen pra me mendue,
Sa t“jem gjall“ vendit me i ndihmue
Pėr Kosovė ēdo gja me dhanė,
Sot, se nesėr bahet vonė,
Vendin tonė na me qitė n“dritė
N“dash tė vdekun mirė me t“pritė.
Nji kafshat sot kush s“mund me nda
Vend pėr vorre n“Kosovė nuk ka
Ka me e nemė gjaku i lirisė,
Qė u derdh n“lule t“rinisė,
Ka me e nem toka e dheu
As te vdekun s“ka me dashtė atdheu.
Zagreb,1990.

Urata
29-05-08, 23:44
NUK VAJTON ZANA

Po ku je, moj Zana e Malit,
Qė s“po del ti me vajtu“
Pse s“ja thu“ edhe njherė vajit,
Siē vajtojshe prru“ mė prru“ .
Vaji yt bante me kja,
Lisa, trungje dhe livadhe,
Pėr ēdo t“vramė sa shumė vajtojshe,
Edhe lot“ derdhshe me t“madhe.
More, djalė, ti qė po flet
Unė jam nji zanė prej malit,
Kurrė s“vajtoj ma pėr tė gjallė,
Kur vret hasmi bij t“shqiptarit.
Kam vajtu“ unė kurrė pa ndalė,
Lotė e mi kanė rrjedhė pa pra,
Porse djeltė e shqiptarisė,
Ndėrmjet veti kur janė vra.
A s“po sheh a s“po t“bajnė sytė
Qė sot shqipja ashtė pajtu,
Se dhe zogjtė e ēdo shpendi
Me nji ēerdhe donė me rrnu“.
Sot i biri i nanės shqipe
Nuk del kurrė ma me vra vėlla,
Kundėr hasmit nat“ e ditė-
Me luftue don pa ia da.
Mjaft nė jetė ke vajtu“ ,
Lotėt tanė po kurrė s“janė ndalė,
Sepse shqipja shumė kohė
Ndėrmjet veti na janė vra.
Se ka pa qė gjithė anmiku
Na ka shti me u pėrēa,
Mos me ditė ēka asht i yti
Tu“u vra vėllau me vėlla.
Sa e ēmon sot Zana shqipen,
Se nuk del ma me vajtu“,
Nat“ e ditė do t“knojė e t“qeshi,
Sepse shqipja u bashku“.
E kuptoi i madh shqiptari,
Se pėrēamja ashtė e hu“j
Do t“jemi gjithmonė t“bashkum,
Tė, pėrēamė ma kurrė e kurrė.
1990-Lubjanė

Guri i madh
29-05-08, 23:45
kam pas rastin me njoft rrapsodin e njohur Agim Gashin e pershendes

Urata
29-05-08, 23:45
VAJI I SHQIPTARIT - NĖ HAJME TĖ EVROPĖS

(Satirė)
NĖ KURBET NA DOLĖN EDHE VAJZAT

E kem pasė ne gjithmonė nji dert
Kur djemt ma t“mirė shkojshin n“kurbet,
Shum na i merrte kurbeti i zi
Vdiqshin, shkojshin pa u pa me sy.
Tash na erdhi nji tjetėr adet
Edhe ēikat po shkojnė n“kurbet,
T“u i lanė n“Kosovė shtėpitė tė thata,
E nė dhe tė huj po shkojnė gra e plaka
Po shkojnė nxanės, shkojnė profesoresha,
Nuse tė reja edhe studentesha.
Ah! Po e lanė sot Kosovėn thatė
Ku ke pa mor n“kurbet me na shkue gratė?
Pėr arat tona urrė pa u merzitė
Rrugėve t“Evropės tash tuj u shetitė.
Prej qė na hyni kjo demokraci
Pak si tepėr grat na kan marrė liri,
Se me ba burri me e nguc graninė
Qohen grat shqiptaresha e thirrin milicinė
Shpejt vinė milicia me sirena tu“ fishkllu,
Me nda gruen prej burrit, hajmin me ua ndrru,
Se me u ba nder burrave hiē s“u shkon ndermend,
Burrat rrinė te dera, grat nė t“parin vend
Ju qesh fytyra pse burrat rrinė te dera
Tani janė tė lira tė kenė dhe “shvalera”,
I zgjedhin dashnorėt t“zi a ndoj arap
Se janė ma tė fort duken si tarak,
Burrit shpesh ja bajnė: ēka je ba si morri
Dil pak me shėtitė se vjen “haus-majstori”.
Mori gra shqiptare ju vraftė perėndija
Si humbet k“shtu deri,si humbet njerzia,
S“janė per krejt shqiptaret kto fjalė qė po i kėndoj
Edhe me kėt“ kangė due tė kritikoj
Ju lutem tė gjithave mos me marrė pėr veti
Le ti marrin ato qė kanė mitė mbas veshi.
Se n“lokale t“natės se ka shqiptaresha vendin
Me shitė nder me pare nuk e kemi rendin.
Kemi mjaft ne ēuna, shqiptar djel tė ri
Qė tė lidhet jet“ e tė ēohet dashuni,
Pastaj, gra tė reja me tre-katėr fėmijė,
Burrat i lanė n“shpi, vet dalin n“kurvni
Ose i lanė burrat e i lanė fėminė,
Me agjensi tė ndryshme marrin arratinė.
Shkojnė e na shkruhen azil n“Gjermani
Diku nė Evropė a Skandinavi
Nėpėr “hajme” tė ndryshme strehohen kto gra,
Ju binė n“dorė mafive sa keq sa hat.
E disa prej tyne s“tregojnė se janė shqiptare
Thonė jemi tė Bosnės k“tu kem ardė pa qare
Nuk ju dhimben burrat, nuk ju dhimben fėmija
Qė pa gru e nana na kanė mbet tė shpija,
Ēupėza e vogėl thėrret: ku je nana ime?
-Üse shkone n“kurbet e mė lė jetime,
Edhe ēuni vogėl nanėn e thėrret;
-Pse ma ndave gjinin nanė e shkove n“kurbet?
E disa vasha t“reja qė s“kanė obligime
Kur vinė nė kurbet shumė na bahen trime,
Jemi thonė tė pastra si gurra t“Rugovės,
Tuj u martu“ me t“huj i ndihmojmė Kosovės,
Se Kosovėn tonė e lamė nė mjerim
Tuj i marrė tė tjerėt po bajmė informim.
Po edhe me e marrė shqiptarin pėr burrė,
-Vallahi moj motėr nuk po ka kulturė,
Merre naj t“Afrikės a naj Italian,
Kanė motėr kulturė, pėr burrė janė taman.
Na lavdojnė n“Kosonė naj bajnė aferim
K“shtu nė diasporė bajmė informim,
Nuk tė rrahin kurrė e s“shohin me sy
N“dash shko n“kafene e nė dash n“kurvni
-Pse erdhėt n“kutbet?- ivet, na pėrgjigjet bija:
-Shuj vllaēko, shuj: m“kan rreh milicija,
E disa gra tjera nga fshati e nga malsija,
Dimitė dymbdhjet“ metra edhe me sargija,
Dymbdhjet“ metra gat“ i kanė leshu ne tokė
E kujt asht“ kjo veshje?-po pyet kjo botė.
Po mė tregon nji ditė nji ēun i ri
-Ma kanė qitė nanėn nė fotografi!
Se nana ime, e veshun n“dimija
Asht“ patriote e ka ndjek Serbia,
Vetshin gazetarėt:-Kėtė veshje kush e mban?
-Jemi tė osovės e na thonė Alban!
Por e kontrollun nanėn, milicėt para fmive,
Dhjet aparata ja gjeten, nė palė t“dimive!
Kėshtu shumė prej neve i ikėm Serbisė,
I tregojmė Evropės dhe Skandinavisė,
Se me vjedhė e me u prishė ndėrveti,
Beli ma trima ma smund i gjan n“gjeti.
Por mblidhni mendjen ori motrat tona,
Kultura e huej nuk bahet e jona,
Kujtoi dėshmorėt qė ranė pėr liri
Pėr Kosovėn nanė e jo pėr Gjermani.
Rueni motra nderin e rame moralin,
Me shitė nder e besė nuk na e la i pari,
Kujtoni heroinat qė ranė pėr atdhe,
Vend s“ke nė kurbet po atje ku ke le,
Banu motra pilote, kėngėtare, balerinė...
Me punė tė ndershme madhnoje Shqipninė,
Po erdhe n“kurbet fillo me u shkollu“ ,
Keq e kemi Kosovėn duhet me i ndihmu.
Banu shqiponjė mali, fluturo nga Kosova,
Se sot me nder e dije pushtohet Evropa.

Urata
29-05-08, 23:46
N`MAJE T`BJESHKĖS M`LINDI NANAN“majė t“bjeshkės m“lindi nana
Baballartė i kam azgana,
Krejt ne shalla e nishana
Janė tė pasun e pareli
Veēse janė o pak tė zi,
E kam vendlindjen n“Suedi
Edhe shqipen hiq s“e di
Pėr Kosovė s“kam ndie kurrė
Hiq s“e di ēka jam bre burrė.
N“maje t“bjeshkės, n“majė t“botės
Kapuq e shallė qė i vnoj kokės,
M“ka thanė nana nuk je vetė,
Tre vllazni n“Kosovė t“kanė mbetė
Veēse janė tė bardhė si bora
S“janė tė paqtė edhe kanė morra
Po kėshtu mė ka thanė nana
S“janė si ti po janė Albana.
Baba im kėtu n“Suedi
Asht i madh e asht i zi
I ka flokėt dredha, dredha,
E tė forta sikur therra
Asht i urtė si delja rudė,
S“ban pantoll po ban bermude
Po ban kmish e po ban t“lina
Pi veē kola e molina
Kur m“qillon mue baba ngat
Prej kėrkuj s“kam frigė aspak,
Une e di qė asht arap
A nana i thotė e kam tarak
N“Suedi po nuk jam vetė,
Se kam shokė dy tre mijė vetė,
Unė kam shokė edhe n“Danimarkė,
Norvegji edhe Finlandė,
Po kam shokė edhe n“Gjermani
Po nė Zvicėr e Austri,
Gjysa t“bardhė e gjysma t“zi
Tjera ngjyra turli, turli,
Vllazni e motra jem pėrzi
E n“kulturė besa kem hi,

Me shumė baba e t“ni nanės,
I thomė vetit jemi tė samės.
Se nuk jemi besa nacista
Edhe kurrė s“jem kanė racista,
Nji familje me shumė ngjyra,
Kjo asht puna ma e mira
Po nė Evropė shpejt kemi me hi
Do si sorra do si korba t“zi.
Po qyshė rr“nojmė n“kurbet me ju tregu,
Nėper hajme jemi tubu
E me krejt racat e botės,
Se jem t“Zotit e jem tė tokės
Na i binė, Biblat n“gjuhė tė botės,
Me turli turki e tartar;
Paj me Rus edhe Bullgar
Tė Adis-Abebės e Tunis- Marokit,
Besa t“shnosh si gjylja e topit
Pėr me hangėr e me pi,
Kemi sa t“dush more zotni
Edhe majna pastėrti,
Po me rend hajmin tue fshi
Kemi rush e kemi molla,
Na rrinė nanat me Haus-majstora
Nana m“thot lumja unė e mjera
Nė kurbet mu ka shtue pjella.
Kur mė qet n“gjumė nana mu,
Ajo nisė ninulė me knu
Fli o bir mu bafsh zotni,
Se t“ban nana ty shum vllazni
Edhe motra vjet pėr vjet
T“rriti n“shtrat e jo nė djep
Si i pata rrit tjerėt n“djep tė drunit
Mu bafsh i shehrit jo i katunit.
E lshum Kosvėn erdhėm n“dynja
Po shumė shqiptarė more hata,
Do prej zorit e do prej qefit
Do prej lezeti do prej kijameti
E n“Ēeki, n“Pilzen, n“Teplicė,
Na bajnė rrasht e kalanicė,
Aty asht stacioni i parė
Pėr me dhanė tatim n“shiptarė
Nji mijė marka ti me ia dhanė,
N“Gjermani po ndash me dalė

I jep paret si zotni
Tė qojnė malit drejt n“polici.
T“zanė gjermanėt e t“kthejnė n“Ēeki,
Tė bamė rrasht e kalanicė
Si me kanė ne Mitrovicė
E tuj fol shqip sikur n“Drenicė
Po kajnė robėt e po kajnė fmija,
Si me t“hy n“shpi policija
Kshtu punon sot shqiptarija.
Na kan“ dal shum patriota
Pareli me ide t“forta
S“don me ndi pėr Qeveri
Pėr Kosovė as pėr Shqipni
Naj kanė ba po shum parti
Kryetar turli-turli,
N“Kosovė punojshin me Serbi,
Pėr Kosovė nuk pagujnė kurrė,
I thonė vetit unė jam burrė,
Jam ma i meē se Ibrahim Rugova
Djalė si mu nuk ka Kosova.
Por mblidhni mendt more shqiptarė,
T“rrimė si njerėz jo si gomarė
Mos t“ju nemė toka e juej
Mos t“ju nemė ai Skenderbeu
Mos t“ju nemė gjaku i shqiptarit,
Qė u derdhė prej shkaut e tradhėtarit
Se dheu i huej s“bahet i yti,
E kurbeti ne na mbyti;
T“mendojmė pak pėr Kosovė t“mjerėn,
Qė na lindi e na e dha jetėn,
E nanė Kosova na ka rritė
Me i ndihmue kur asht n“rrezik.
(Düren, 1993)

Urata
29-05-08, 23:46
TEZET AZILANTE

Po flasin nji ditė
Nja dy teze t“mia:
-A ke ni moj motėr
Po na kthejnė te shpia?!
-Shuj Hajri qyqe!-
Po ia kthen Hata,
Gjermani me Serbin
Kanė llafe tė gata.
Ēka tha Bratisllava
Jo, nuk paske ni,
Nuk i la shqiptarėt
Jo as n“Rumani.
Veē me ba moj motėr
Me na kthy n“Kosovė,
Naj prishin lezetin
Qė kem“ n“Diasporė.
Kėqyri nji herė hejmat
Me djem t“bardhė e t“zi,
Turli afrikani,
Kurdė e turqeli.
O gjithė natėn burrat
Raki tuj pi,
Tanė ditėn tuj fjetė-
Gratė sallamadi.
Tuj hangėr turli mishi
Pėrditė rrush e molla,
Gue m“gu po rrimė moj
Me Hauzmajstora.
Ani tash me ba
N“Kosovė me na kzhy“,
Qysh m“i desh hellonkat
E me veshė dimi?!
Se n“Kosovė nuk kemi
Kurrfarė afrikani,
Tuj nejtė burrat n“shpi
Tybe bahet nami!
Shuj, Hato, shuj
M“shtine me t“ba be,
Kam me shti Hajdarin
Letra falls me ble!
Le t“i pagujė t“shtrejta
Le t“pagujė me mija,
Veē le tė shkruajnė:
-I ka rreh policia!
Ma mirė mori Hato
Me krisė kjameti,
Se m“u kthy n“Kosovė
Me na u prish lezeti.
-Qitma Hajri kafen
Se i bahet qare,
Edhe n“Gjermani azili
P“u blejke me pare.
Avokat Nellesit
Ja jep nja 10 mi“,
Pasaportė gjermane
Ki me shti nė gji.
Nuk kthehna n“Kosovė
Kurrė me veshė dimi,
Ma mirė asht moj motėr
Me dekė n“Gjermani.

(Köln, 1996)

Urata
29-05-08, 23:47
LETRA E KUNATES

Ēoi letėr Dudia te Kunata n“Llap
A kujtojshe bijo se mun“ u m“ban zap,
A kujtojshe bijo se tė baj nė shpinė
Herė me gatu n“magje herė me kqyr baēinė.
A kujtojshe bijo se nuk nrrohet moti
E kam burrė Hakifin s“ka njeri ma i zoti,
A kujtojshe bijo s“muj dal n“Gjermani
Me t“i lanė te shpija bija e vjehrri.
Bija e vjehrri kopengj me t“i lanė
Me mushė ujė me kofe me krah me bajtė sanė,
Tuj i kqyr bullicat pėrditė tuj gatue
As pėr ditė t“Bajramit n“opēinė mos me shkue.
N“Gjermani kunatė moj jam sikur n“xhenet
Po rrnoj si gigutka a po t“vjen siklet,
A po t“vjen siklet moj a po t“kris ty zemra
A e din kur t“thojsha s“un vjen as te themra.
Tuj punu Hakifit-o hiē nuk i del dita
Se kur vjen ashami del lun me ēibrita
E bjen nji grusht marka do sinxhirė dukati,
I qes kos e fli moj pa u ba sahati.
Pa u ba sahati moj pa u ba dakiki
Dal e pėrvloj ēajin moj fisin s“e koriti,
Dal e pėrvloj ēajin dal e ngjeshi bukėn
Fund e kry“ Frankfurtit moj s“ja kemi kuj tutėn.
N“dash me ta plasė barkin, o pasha Kuranin,
Si dikur sulltanat e majmė Ramazanin,
Tana punve mirė moj ja u qesim kararin
Me fiq e me hurme e presim iftarin.
Tespitė n“dor Hakifi me do turqeli
Nuk e prish avdesin dek ter n“taravi
Tash moj Kunatė zeza s“po di shka me t“shkrue
Veē nja 100 marka pėr bukė me t“i ēue.

Pėrgjigje nga Llapi

Pa u ba dakiki moj pa u ba sahati
E rroku kalemin kunata prej Llapi,
Nisi m`i qit shkrolat sikur me tėrfurk
Me ja shprazė inatin Dudijes n`Frankfurt.
Ani moj kunatė moj keq ishe mashtrue
Qat letrėn me kungja qi ma kishe shkrue,
Qat letrėn me kungja n`ta me 100 marka
Qė tash n`Podjevė qaq po kushton darka.
Ato buz’t e trasha mos i qaravesh
Edhe kėtu farmerkat po i veshim shpesh,
I veshim farmerkat nuk bajnė za vjehrria
Veē ty pėr kerrname t’ i rujmė do dimia.
Prej luftės e knej s“kemi gajle hiē
Edhe rreth Tetovės tash kem zanė shumė miq,
N’ desh pėrbej n’Kuran n’desh pėrbej n’xhami
Ma mirė rrnojnė gratė n`Llap sesa n`Gjermani.
Tana janė me errz te tana me namuz
Si ti nevojtore s`lajnė si me topuz,
Pėr dollarė e marka kurrė s’e kemi zorin
Mos me pasė shumė gajle n`derė e kemi KFOR-in.
Tybe treqin tybe s`muj me t`pa moj bi
Shpijat e gjermanve me rub n`dorė tuj fshi,
Se prej durve tua s“hahet kurrė ma flia
Kur e di shka ban tug po m“ēon gėrdia.
Dola me def n`bahqe dola n`fllad t`akshamit
Me ta ēu kadal kangėn para xhamit,
Me ta ēu kadal me pasė shka me ni
Moj qyqe e rremit mos rri n`Gjermani.
Mos rri n`Gjermani moj se naj more ftyrėn
Tuj vjedh me Hakifin ja nxore ynyrėn,
Kur e ban krej skllotė kur e ban pėrshesh
N`telefona t`dorės kėtu po marrim vesh.

Urata
29-05-08, 23:48
VAJI I SHQIPTARIT - KUR FLISTE BURRI


KANGĖ PĖR ANTON ĒETTĖN

Po qajnė malet legjendare,
Po qajnė fushat heroike,
Pėr profesorin Anton Ēettėn,
Qan Kosova e jonė kreshnike.
Ditė e premt tre dhetor
Mori dhenė lajmi mortor,
Se dha jetė nji burr“ me orė,
Plak i urtė me shpirt rinor
Qe pėr komb ora i priu
Si yll n“zemėr fort i ndriu.
N“kry t“rinis“ u vu prijetar
Nisi punėn fort tė mbarė;
Tuj pajtue n“Kosovė gjaqet,
Tue i g“zue, besa, konaqet,
Tue i g“zue votrat e ndryeme,
Tue i ēelė zemrat e vyeme,
Me guxim e urti burrit
Rend i zbuste zemrat prej gurit-
I pushtonte burrat e dheut,
Tanė stėrnipa t“Skėnderbeut,
Qė bajshin ballė edhe burrni
Tue deshmu besė edhe trimni
Tue i dhanė fund pėr jetė gjaksimit
Shtrishin dorėn e pajtimit.
Po kur fliste burri n“kuvend
Fjalė prej shpirti e me mend-
I pushtonte ai zemrat rend,
I forconte me fjalė burrnije,
E i ndizte me dritė lumnije,
Mirė i ndizte me orė tė bardhė
Fjalėt e tij peshonin arė:
-Po ju qofshi faqe bardhė,
qė n“ditė t“sodit k“shtu veproni
shpi e fis mirė i nderoni,
E nderoni popllin tuej
Qė s“duron sundin e huej-
Me guxim e shpirt bujari
Si zakon na e la i pari
Pėr me ba punėn trimnisht,
Pėr me falė gakun burrnisht,
Si i ka hije vetėm trimit
Pėr me shtri dorėn e pajtimit;
Me dhanė besėn prej shqiptarit
Trashėgim qė na la i pari,
Se prej sodit kurrė ma tjetėr
S“do tė ketė gjaksi tė vjetėr,
S“kem me u vra, pra, vlla me vlla,
Po me u dhtė em pa ia nda:
Orsi nana qi e don fminė,
Si i don motra vllazninė,
Porsi zogu qi e don qiellin,
Sikur bima qi e don diellin,
Si na m“soi njaj Kastrioti
Pėr me u dasht-o sa t“jetė moti.
Si rrufeja fjal“t tingėllojshin,
Si n“preanverė zemrat gufojshin,
Shtriheshin duert sa mirė bashkoheshin,
Bjeshkė e fushė pėrnjiherė gėzoheshin,
Keso valle te trimnisė
S“mbante mend toka e Arbnisė,
Mirė krenohej mbarė Shqipnija,
N“bark tė nanės gėzohej fmija
N“rreze t“diellit fort krenare
Sa mirė ndriste ora shqiptare.
E ne sot kur kur me ne sje,
N“zemra tona gjithmonė je
Mbar nji popull tė kujton,
Me urtėsi tande sot jeton,
Dashuninė qė kem pėr Ty
Si n“Kosovė e si n“Shqipni
N“dhjet milion e kem nda nji emėn
Nga nji pjesė e ndrym nė zemėr,
Do ta ruajmė me xhelozi
Atė kujtim qė kem pėr Ty.
Sa t“jet moti e sa t“jetė jeta,
Sdo t“harrohet o Anton Ēetta.

(Düren, 1996)

Urata
29-05-08, 23:49
Kėngė pėr Ahmet Krasniqin


Drejt Koshares e drejt Pashtriku
Ndėr sy trimash Ahmet Krasniqi.
S“u skuq Bari as Selaniku
Kur nji trim nga jeta iku,
Iku trimi nėn hije t`Nanės
Kur e vranė nė mes Tiranės.
Tash sa vjet pėr kob t`Shqipnisė
Shprazen plumbat e tradhtisė,
Si nė gjoks t`Hasan Prishtinės
Tė Ramė Bllacės, Ahmet Shtimes.
Djalė kreshnik bir i Kosovės
Kishte gjak t`Aziz Zhilivodės
Kishte besėn qė kurrė s`e prishi
Koloneli Ahmet Krasniqi.

II.

Njiqind vjet nėn kamė t`Serbisė
Dergjen krahėt e Shqipnisė,
Dergjet koka qė kurrė s`duron
Kah len dielli e perėndon.
Se mbi malet e Qyqavicės
Ngjiten trimat e Drenicės,
Shpėrthejnė plumbat e lirisė
Tek ia kthejnė pushkėn Serbisė.
Djalė kreshnik bir i Kosovės
Kishte gjak t`Azis Zhilivodės,
Kishte besėn qė kurrė s`e prishi
Komandanti Ahmet Krasniqi.

III.

O Ahmet, Ahmet Krasniqi
Gjoksin tand po kush e prishi,
Kush tė vrau midis t`Shqipnisė?
- Do djem t`ligj- klysh tė Serbisė.
Si kur vritet Bajram Curri
Gjon Serreqi kur thehet guri,
Si kur vritet pa i dalė fjala
Trimi ynė Jusuf Gėrvalla.
Djal Kreshnik bir i Kosovės
Kishte gjak t`Aziz Zhilivodės,
Drejt Koshares e drejt Pashtriku
Ndėr sy trimash Ahmet Krasniqi.

Urata
30-05-08, 22:59
http://letersia.zemrashqiptare.net/article/AutoreA/AgimGashi/3835/templates/ProBlue/images/left_blockblue.gifhttp://letersia.zemrashqiptare.net/article/AutoreA/AgimGashi/3835/templates/ProBlue/images/spacer.gif http://letersia.zemrashqiptare.net/article/AutoreA/AgimGashi/3835/templates/ProBlue/images/right_blockblue.gifhttp://letersia.zemrashqiptare.net/article/AutoreA/AgimGashi/3835/templates/ProBlue/images/spacer.gifMoj Drenicė e Haki Ymerit


Kull“ e Kamer Loshit
Dhe Ahmet Delisė,
Ndeleni JU vajin
Pėr msues t“letėrsisė.
Mjaft kanė qajtė lisat,
Blinajat n“Aqarevė,
Kur ja morėn jetėn
Ēunat e pa nderė.
I
Kulla e Tahir Mehes
Qe e mbrojte nderin,
A sma fale nji lule
Per Haki Ymerin
T“ia la te vorri
Msuesit t“letersise,
Qe ja moren jeten
Diten e lirise.
II
Nur i Azem Bejtės
Dhe Adem Jasharit,
Ja pėrkdhelin plagėt
Atje n“thellsi t“varrit.
Vjen Shote Galica
E tė pėrkdhel Ty,
Trimin e Kosovės
Qė ra pėr liri!
III
Flej me gjyshin tand
Trim Tahir Binakun,
Qė bajlozav shkie
Mirė ja ipte hakun.
Tė rrallė janė kta trima
Qė i pat Kosova,
Tash t“erdhi pėrgjithmonė
Dhe Ibrahim Rugova.
IV
Lut Kosova e bukur
Me zemėr tė madhe,
Tė ndalen hasmenitė
Dhe vrasjet nder shqiptare.
Pash gjakun e derdhun
Pashė vorret e mija,
Pa gjak e pa krim
Tė g“zohet Liria!

Düren, 18.08.06

Urata
30-05-08, 23:02
NEN TYTAT E SNAJPERĖVE


(Ali Podrimjes)

Nuk jam vetėm
as nuk di gjuhė djajsh
Mallkoj dhe zotin
nė brigje tė Arbėrisė qė s“shkeli
ku pėrditė shihet Ali Podrimja
tek lidh plagėt e Kosovės
nėn tytat e snajperėve
Me “i gur mbi supe
gjithė duke shfryrė
atė Himnin e tmerrshėm tė Gazit
E kėtu larg Atdheut
nė Evropėn e lirė
shqip gjithnjė e mė pak
Hej Poet
kėndohet ende
“Himni i Gazit”
Gur nė buzė
Qeshjen ta varėn
a po „Tkurret Atdheu“
Por i fortė je
tė ndalė kush dot
marritė tė zhveshen ashtu si di Ti
derisa Evropa vėlla
tė zgjohet nga gjumi
Nėn tytat e snajperėve marshon njė popull

Düren, 1998

Urata
30-05-08, 23:04
In memoriam i pėrjetshėm


(Azem Shkrelit)

Rreze tė ngrohta dhembjeje
Rreze tė ngrhta falenderimi
Ranė mbi varrin tėnd i dashur
Pėr tė gjitha ato qė bėre
Pėr ndjesinė
Pėr mirkuptimin
Pėr tolerancėn mes njerzėve
Pėr rrespektin
Rreze tė dhembshme pikllimi
Pėr vdekjen tėnde tė hershme
Rreze malli pėr fuqinė e fjalės sė shkruar
Pėr rrespektin e dashurinė qė pate
Pėr njeriun mikun kombin e Atdheun
Lotėt e mallit e pikllimit
U derdhėn si gurra t“Rugovės
Qanė miqt qau i tėrė Atdheu
Qau edhe « Karavani i bardhė »
I veqant ishe nė fjaln e shkruar
I veqant nė dhėmbje
Nė tolerancė e mirsjellje
Nė dashuri- andaj Ti nuk vdiqe
Ti u barte nė botėn tjetėr
Pa pasė fatin tė na i tregosh
Tė gjitha msheftėsitė e jetės
Dhe vehtes i shkrove epitaf
Kur thoje “Mos u bėj poet
Nėse s“mund tė vdesėsh
Pėr secilin varg
Tė vdesėsh pėr secilėn fjalė”

Urata
30-05-08, 23:06
Ilirida po therret


Ē“janė kėto krisma n“Karadak,
Prap shqiptari po derdh gjak,
Ēėshtė kjo flakė qė i shkon Sharrit,
Po thėrret Nuri i Xhem Gostivarit.

Paska dal kqyr kah Drenica,
Ku tė kam o Azem Galica,
Ku tė kam o Adem Jashari,
Prap nė luftė Ju kėrkon Sharri.
Ē“janė kėto turma me gra e fėmijė,
Nanė Kosovės ia kane mėsy,
Karavane me pleq e plaka,
A mos vall pėrsėritet Bllaca?

Hasmi i vjeter nuk pushon,
Dhe as qimen nuk e ndrron,
Ashtė ky sllavi qė s“bahet tjetėr,
Don me zhbi nji popull t“vjeter.
Prandaj sot nė Iliridė,
Djemt e shqipės kanė zanė pritė,
Istikamet i forcojnė,
Amanetin n“vend e qojnė.

Pėr liri e pėr Atdhe,
E bajnė vdekjen si me le,
Se janė msue kėto troje t“mija,
Veq me gjak me ardhė LIRIA.

Düren,16.06.01

Urata
30-05-08, 23:10
Kushtuar Nobelistit Heirich Boll


N“prehėr t“gjyshit n“ledhatim,
E siē ndjehet ēdo fėmijė
Pėrpos pėrrallave Ai me fliste,
Pėr miqėsinė me Gjermaninė.
Fliste gjyshi me ngadalė,
Ndėgjo mirė o lum gjani
Mik mė i mire nė histori,
Pėr shqiparė ishte Gjermani
N“tokė t“Lajbnicit mė thoshte gjyshi,
Lindi Gėtte dhe Shileri
Lindi Hajne-Nobelisti,
Gjermanisė me ju shtu nderi.

Langerbroh ky vend i vogėl,
Ku n“pranverė qel lule bora
Vepra t“mėdha shkruajti Hajne,
I falem nderit e i lumtė dora.
Shtėpi e tij sot n“shej nderimi,
Mbledh artistėt anė e mbanė
Vend strehimi e vend pune,
U bė edhe pėr shqiptarė.

T“falem nderit Gjermani,
„Danke,danke Deutschland-„
N“kohė mė t“vėshtira tė shqiptarise,
Ishe atėdhe ,ishe Vatan.

Düren,1999-09-02

Urata
30-05-08, 23:13
Na ishte dikur


(Pėr fėmijė)

Na ishte dikur
Nji vend i bukur
Qė quhej ILIRI.
Lulet me shumė ngjyra
Fluturat mė tė bukura,
Ishin pėr fėmijė
Nė t“madhen ILIRI.
Na ishte dikur
Njė vend i bukr
Qė quhej ILIRI.
N’zemėr tė Rizonit
Kishte lindė Teuta,
Kroje, fusha, male…
Deti me val’ t’buta.
Na ishte dikur
Njė vend i bukur
Qė quhej ILIRI.
Teuta, Teuta,
Ish mbretnesh e madhe,
Trimėnia e saj
Krenari shqiptare.
Na ishte dikur
Njė vend i bukur
Qė quhej ILIRI.

Mars,2000.

Urata
30-05-08, 23:16
Enver Hadri, Lulja e Kosovės


Janė ngrysė malet tona, kodrat e Rugovės
E qajnė Enverin Hadrin, Lulen e Kosovės,
Po e vajtojnė Zanat dhe tronditin malin
Gjakun e Kosovės Jo nuk do ta falim.
Rrjedhen ngadalson Drini pėr Kosovė
Valėt lot Kosove diē seē turbullon,
Hej! Seē po qahet toka e Dukagjinit
Kur po shuhen jetnat nga krismat e krimit.
Kur u shkrepen plumbat Brukseli plot me gjak
Dhe vranė Enver Hadrin, trimin fjalėpak,
U trondit Evropa, u kėndell shqiptari,
“Gjaku im nuk falet”, njė kujtim te varri.
Fjalėt tua ishin vulė nė parlament
Tundej Beligradi kund s“mund zinte vend,
Smund i thente faktet qė fliste shqiptari
Andaj kriminelėt flasin me armė zjarri.
Kaluan shumė vite kujtimi ska tretun
Pėr Kosoven trime Ti kurrė ske me vdekun,
Se ishe pishtar“ n“ball t“Demaokracisė
Na e tregove rrugė e drejtė tė lirisė.
Kosova ashtė gjaku im qė kurr nuk falet
T“hijshme janė dhe vorret, tė lartė lapidarėt,
Duhet t“shtrihen duert, t“bashkohet shqiptari
Amanet kto fjalė na i la Hero Enver Hadri.
Sa herė nė Kosovė zbrazet pushka e krimit
Qahet n“tkater anėt toka po e Dukagjinit!

11.06.05 Düren

Urata
02-06-08, 15:28
Si valė Drini e si valė Rini


(Ades)

Nga Deutsche Welle diē kumbon
Valė, valė lajmron, njofton...
I shpėrndan n“katėr anė,
Bjeshkė e detra po i ēan.

N“kėt turbullirė, n“kėt fatkeqėsi
Kur na humbin gra e fėmijė,
S“dimė ku i kemi vėlla e motėr
Na i sjell Ada lajmet n“votėr.
Ada e bukur si sorkadhe
Plot kuptim zemėr bujare
Eshtė gjermane ēdo kush e di
N“ēdo fole t“shqipes ka hy.

Me dy zemra t“mdha bujare
Njė gjermane e njė shqiptare,
E shqiptarėt nė kėto kohra
Po tė thonė se je e JONA!
Kanė thėnė pleqtė n“kohra t“mira
-“Miku i mirė shihet n“ditė t“vshėshtira“,
T“urojnė nėnat, t“urojnė fėmija,
N“ēifteli t“kėndon djalėria.

Valėron porsi tėrfili,
Si valė Rajne, e si valė Drini,
Je si bora n“majė t“Monschaut,
Dhe si lule n“Bjeshkė tė Sharrit.
T“mirat vijė po pika, pika…
ADJA e jonė si Elena Gjika,
Je gjermane e je e jona
Edith Durrham e ditėve tona.

Puna Jote nismėtare
Eshtė njė punė humanitare
Shumė jetima t“majnė nė zemėr,
ADO ori bėre emėr.
U bėre urė e miqėsisė,
Oj mikesha e Arbėrisė.

24 May 1999

Urata
02-06-08, 15:29
ME GRYKĖ PUSHKE KĖNDON KOSOVA


Korba t`zi po bijnė prej qiellit
E kanė zanė rrezen e diellit,
Korba t`zi tash njiqind vjet
Mėsy Kosovėn pėr me djegė.
Po vjen rrfija prej Serbisė
Me ia pre rritėn fėmisė,
Me ia k`put gjinin e nanės
N`hije t`natės pėr dritė t`hanės.
Pėr me shky fusha t`bleru`me
Pėr me tha gurra t`lumnu`me
Pėr me djeg lisa,shtėpia
Vijnė bajlozat nga Serbia.

II
Ooo-hooo-hej-heeeej!
Qyqavicės o n`ato male,
Zbret ushtria ēlirimtare
Zbret ushtria e fortė si guri,
Djem Kosove zemėr burri.
A e dini ju bij t`krajlicės
Se kjo ashtė tokė e Drenicės,
Midis jetės e midis vdekjes
K`tu flet vorri i Azem Bejtės.
E-hej,
N`Drenicė trima lind prapė Shqipnia
Kamer Losha, Ahmet Delia
Lindin trimat te grykė e pushkės
Qė m`i ngjajnė Shaban Polluzhės.
Lind shqiponja me krah prej zajrri
Me dy djem Shaban Jashari,
Me dy djem mbesa e nipa
Qė m`i dalin hasmit nė gryka.
Ēohen trimat e Prekazit
Me ja u rujt shtėpive pragun,
Kosov“s f“tyrėn me ja zbardh
Edhe botė me i qu“ fjalė.
Pėr liri e pėr atdhe
Gjakun trimat derdhin rrke,
Po n`kėtė luftė kush asht ma i pari
Kryetrimi Adem Jashari.
III.
Se kush ashtė o ai zog shqiptari
Trim mbi trimat Adem Jashari
Kush u ngjit o n`majė t`Qyqavicės
Adem Jashari djalė i Drenicės.
Kush po i shkel o malet e borės
Adem Jashari burrė i Kosovės
Kush ja shtiu o tmerrin Shkinisė
Adem Jashari trim i Shqipnisė.
N`hije t`lisit te Kroni i Akullit
Hije i paska o pushka krahut
Hije i paska plisi mbi sy
Tuj ba luftė o pėr Shqipni.
Kush po i bien o nė mal lahutės
Adem burri me krisma t`pushkės,
Kush ja u qarti bjalozav` ballin
Adem trimi me Hamzė Jasharin.
Oo-hoo-u
Lum Kosova e lum Shqipnia
Me ksi djem o me shumė bija,
Qė kur thrret o zani Atdheut
Marrin forcėn e Skėnderbeut.
IV.
E-heeej,
Ē`po trazohet keq Beligradi
Ma ka shkelė fytin Prekazi,
Njiqind vjet o dridhet krajlica
S`po ma nal pushkėn Drenica.
As Drenica as Karadaku
Asht ēudi s`ju dhimset gjaku,
Njiqind vjet mbi djep fėmije
Rrinė tuj knue kangė trimnie.
Klysht e krajlit janė nėrsye
Drejt Drenicės ia kanė mėsye,
Po i bijnė me ag tė ditės
Me ngulfatė zanin e shqipes.
V.
Oi-Oii-Iiiii,
Ē`na u kall pragu i derės
Mu kur ēel sy i pranverės,
T`mos lulėzojė lule tėrfili
T`mos kėndojė nė degė bylbyli.
Me u djeg bjeshka e vrrija
N^bark tė nanės me vdekė fmija.
Bjen kulēedra e djeg rrufeja
Tuj vra djem e vasha t`reja.
Nga Karpatet kėtu ke mbrii
N`tokė shqiptari pėr me hy,
Me ja nal lulzimin fushės
E kullosėn delė kallushės,
Me ja shkull rranjėt e strallit,
Me ja ndal gufimin malit,
Me ia prish emnin Perėndisė
Edhe pamjen nanė Arbnisė.
Me na ba popull tė mjerė
Me na zhdukė besė e nderė
Me i ndrru dhe stinėt e motit
Me zjarr topash flakė t`barotit.
Me prish grunuin me prish arėn
Me na e shkel dhe abetaren,
Me i shkel shkronjat e dijes
Edhe gazin n`buzė t`fėmijės.
Rrezet diellitr tuj ja zanė
E me lanė natėn pa hanė,
Pėr me ēa kupėn e qiellit
Me e shpu zemrėn e dheut,
Tuj ja shtu dhimbjet Arbnisė
Me vaj t`nanave n`sy t`fėmisė.
VI.
Po ngadalė more derrzi
S`asht kollaj me na hy n`shpi,
S`asht kollaj me shkel kėtė tokė
Qe tash prit flakė e barot.
Se Kosova ka djem pėr pushkė
Qė t`i ngul plumbat nė gushė.
Pushkėt tona janė t`hjekne keq
Janė untue me shpraz fyshekė,
S`derdhim lot po derdhim gjak
Jemi gati t`marrim hak,
Pėr martirėt e lirisė
Qė i vrave n`derė t`shtėpisė.
Pėr ato nana q`u veshėn n`zi
E pėr nuset kthye n`gjini,
ku shkel shka ti flliqet bari
S`ta harron jo kosovari.
S`ta harrojmė jo as Tivarin
As Drenicėn e as Sharrin,
S`ta harrojmė kurrė črapashticėn
As Lebanėn jo as Toplicėn.
VII.
More shka more kaurr
N`Kosovė ēel lulja bozhur,
Kėtu kem bi e kėtu jemi
T`kuqe lulet simbol i kemi.
Se s`ka mal as fushė as arė
Qė s`ke vra n`prita shqiptarė,
Na ke shtu derte e halle
Ara kopshte mbjell me varre,
Edhe tash sikur ēdo herė
Na sulmove nė pranverė,
Porse dije ore barbar
Se kur veshet fusha me bar,
Se kėtu kur dushkon mali
S`din tė ndalet n^luftė shqiptari.
UĒK-ja ka dalė n`dritė
Tuj u shtu e tuj u rrit,
UĒK mori kreshnike
Na i ban bashkė trojet einige,
Do t`na bash bashkė Arbėninė
Do ta sjellėsh n`tokė lirinė,
Qė me shekuj ky troll ka prit
Pėr me pa tė bardhėn dritė.
VIII.
Se nga vorr i Skėnderbeut
Amanetet po na vijnė,
Ēonju djem e rrokni armėt
Arbėnia lshon kushtrim.
Ēonju djem e vasha t`reja
Se pranvera na ka mbrri,
Si kem ra n`luftė si pėrhera
Bini sot ju pėr liri.
Mos t`ju dhimbset gjak as jeta
Sulnju hasmit n`istikam,
Kur tė soset djalė baruti
Gjuju n`shpinė haje me dhamb.
Se ma t`flliqun e barbar
S`ka se shkau nga Karpati,
Ku tė shkel kamba e tij
Digjet jeta e prishet fati.
I pėrngjan ai ēdo lugati
Gjak njeriu veē din me pi,
Sa shumė kobe e fatkeqsina
I ka sjell nė Dardani
Qysh se moti edhe tash
Tuj na e narrė ēdo gja ngapak
Tuj na lanė gjerdekt“pa dhandėrr
Tuj naj ba dasmat me gjak.
Vaji i f“misė nė kupė tė qiellit
As n“bark t“nanės s“gjen qetėsi,
Po edhe varret e martirėve
Janė ngrit n“kambė kėrkojnė liri.
Liri-liri, thėrret shqiptari
Dhe fitoren pranė e kemi-
Tė betuar pėr flamur
Pėr armikun zjarr do t“jemi.
IX.
Bukuritė qė ka Kosova
Nuk i gjen nė vise tjera,
T`pushon syni t`rritet jeta
Kur i ēel lulet pranvera.
Mbushen degėt plot qershia
Fushat arat me blegtorė,
rrjedhin gurrat kėndojnė bylbylat
Sharr i bukur plot me borė.
Fshatrat tona si yj t`qiellit
E konaqet plot mirėsi,
Tė pret plaku pranė oxhakut
Me bukė,zemėr e bujari.
Vashat tona si sorkadhe
E djelmoshat si t`bimė prej dheu,
Plot guxim e urti burri
Janė stėrnipa Skėnderbeu.
Me dhanė besėn veē shqiptarqe
Trashėgim na e la i pari,
Tuj ra n`luftė si me le
Vdekje t`ambėl ban shqiptari.
E dom jetėn e dom lirinė
Porsi zogu qė e do qiellin,
I dom trojet fushat arata,
Sikur bima qė k/rkon diellin.
E dom malin bjeshkt e nalta
Sikur nana qė don fėminė
I dom bletėt zogjtė e qiellit
Si i don motra vllazninė.
Por kėtė gaz e gjallni jete
Qe sa mote je tuj e nxi,
Se kur ēeli synin pranvera
U ēu shqiptari pėr liri.
Shtrihen duert sa mirė bashkohen
Sulen trimat e lirisė,
Pėr grykė t`pushkės flet Drenica
Tue vdekė pėr tokė t`Arbnisė.
16
Me trimni e shpirt bujare
Si e kem traditė qė moti
Tuj i ba luftat burrnisht
Si dikur Gjergj Kastrioti

Urata
02-06-08, 15:30
X.
Mos u tremb botė mos u tut
Se n`Kosovė po bahet luftė,
E ban luftėn shqiptaria
Shumė e shtrenjtė na asht liria.
E Drenica mbjell me vorre
Dukagjinit po i ēon fjalė,
Qėndro vėlla si ke qėndrue
Nėpėr shekuj flakė e gjallė.
Krisma shpejt n`Drenicė mbėrrini
Jo s`pėrkulet Dukagjini,
I kem thanė shkaut tė zi
Kallim veten e t`farojmė ty.
Nuk i lshojmė troje e prag
Pa u mbush Drini me gjak,
Pa u ba krej Sharri hi
Kurrė Kosova s`bahet Serbi.
XI.
Dorė e zezė plagon Arbninė
Karavanet sapo mbrrinė,
Me t`plagosun gra e fmi
E kanė msy nanėn Shqipni.
Dalin shqipet n`kufi t`Atdheut
Qė asht ba midis Shqipnisė,
Presin zemrat e plagosuna
N`sofra t`shtrueme t`bujarisė.
Eni vllazėn eni motra
Se nuk jeni ju tė huej,
Bukė e kryp e zemėr t`bardhė
Qet Tropoja n`sofrėn tuej.
Ah, Tropojė, Tropojė e vjetėr
Prite, prite gjakun tim
Ē“po mė pret me atė fllad bjeshke
M“i merr plagėt n“ledhatim.
Vij pushoj nė prehnin tand
Pak cigares ja dredh tymin,
I ngjesh armėt marshoj malit
Krah i bahem Dukagjinit.
Me atė frymė tė Mic Sokolit
Me atė za tė Smajl Hysenit,
Mė jep gjak me ujė t“Valbonės
Mė jep forcė me gur t“Shkėlzenit.
Se kjo luftė qė po djeg tokėn
Ku bie gjaku pėr liri,
Asht nji luftė e shenjtė kombtare
Pėr me ba shqipninė - SHQIPNI.
Se nga Toplica e n`Ēamėri
Asht nji popull gjithmonė nji,
E kah flitet gjuha shqipe
Asht nji tokė i thonė Arbni.
19
Ēonju vasha e djelmosha
Me i rrokė armėt shqiptare
Me ju dal zot kėtyne trojeve
Prin ushtria ēlirimtare.
Ka ardhė koha me u bashkue
Me gjithė hovin e djelmnisė,
Me e ba kėtė luftė tė shenjtė
Me ja shpėtu trungun Arbėnisė.
Me u lidh me u besatue
Si nė Lezhė njaj Kastrioti,
Kur t`na shoh dhe zot i madh
Sjell buzėqeshje ndrrohet moti.
Rrjedhin Drina Bardh e i Zi
Lulėbozhuret ēelin prore,
Bahet bashkė nana Shqipni,
Hidhet n`valle toka arbnore
XII.
Ka njimijė e disa vjet
Janė mundu“qė t“na dėbojnė,
Porse rranjėt kėtu i kishim
T“l“shume thellė nė tokė tonė.
Na dėbu“n n“shtete anmike
Nė Rusi e Anadoll,
Porse shkjau nga Karpati
Nuk e di se kur asht boll.
Shumė herė djegė e kanė kėtė tokė
Siē po djegin sot shpi e prag,
N“hi e zjarr prapė mbinin lulet
Se ujiteshin me gjak.
Prapė shtėpitė tona ndėtonim
Mbillnim pemė e mbillnim ara,
Mbi ēati dridhej flamuri
Mbinte prapė e shqipes fara.
Do t“vijė prapė pranverė shqiptare
Porse duhet t“jem“unik,
Tuj i lanė hasmitė ndėrvete
Bahmi t“fortė porsi ēelik.
Sot kur thėrret za i shqiptarit
Kush i l“shon k“to rrugė t“lirisė,
Ka me namė nana shqiptare
Qė n“Altar ra vetė e dytė.
Jemi shkep nė t`katėr anėt
Ja kem kthy o shninėn nanės,
S`po cicrrojmė si dallėndyshet
N`ēerdhe tonat vajtojnė qyqet.
Jo nuk kemi tjetėr atdhe
Veē Kosovėn ku kem le,
Kthehuni burra pėr liri
Nė njat copė Dardani.
Kthehuni burra ju thrret Shqipnia
Ju thrret Tetova,Ju thrret Gucia
Ju thrret Presheva e Toplica
Dukagjini edhe Drenica.
Kthehuni burra pėr atdhe
N`ato troje ku kem le,
Kthehuni burra me gjithė fmi
Mos m`u mbush me shapkali.
S`kemi kohė jo tė mbarohemi
Ka ardhė koha tė vetėmbrohemi,
T`kapim pushkėt pėr atdhe
Se s`ka kush me i kap pėr ne.
XIII.
Thėrret Kosova moj nanė Shqipni
A ma ndin moj zanin ti?
Tue t`thirrė nanė kam mbetė mjetun
Me za t`dhembshėm me za t`ējerrun.
Qyshse kur prej teje m`ndanė
Vajin kurrė nuk e kam nalė,
Tuj tė thirrė Oj nanė Shqipni
Sa shumė gjak kam derdh pėr ty.
Ah moj nanė nana Shqipni
Shumė herė n`zjarr kam ra pėr ty,
Pa dėshirė na kanė coptue
Por unė ty nuk t`kam harrue.
Ah moj nanė nana Shqipni
Sa shumė plagė kam marrė pėr ty,
Po mė dhemin kam mbet mekun
Asi gjallė asi i vdekun.
Ah moj nanė lule dukate
A e sheh si jam bonjake,
Pėrmbi kam shtrigėn Serbi
Don me m`ba shkrum e hi.
Ma ka kallė zemrėn e shkretė
Shumė e djem syrgjyn kanė tretė.
Tjetėrkush na hini n`shpi
Lujnė me gra e lujnė me fmi.
N`vaj e kuje gati jam tretė
Loti lotin s`po ma pret,
Merre nanė nji faculetė
Edhe fshimi kta lot tė shkretė.
24
A mban mend kir ne bashkė ishim
Krenarinė nė qiell e kishim,
Me vasha t`bukura e djem tė rrallė
Ndalnim krajla e pashallarė.
Sot qan Sharri e qan Tomorri
Kjo e keqe si na ndodhi,
Qajnė dy Drinat i bardhė e i zi,
Si rrinė ndamas nanė e bijė.
Ngrite ballin oj nanė Shqipni
A po e sheh se kam ra n`zi,
Ngrite kokėn nanė njiherė
Edhe ēilma me nji derė.

25.O7.l998

Urata
25-05-09, 02:20
Demir KRASNIQIKUJTIM MALLISa e ėmbėl ėshtė kėnga e shqiptarit,

Sa i pėrmallshėm ėshtė zėri i mėrgimtarit!

Sa i ėmbėl ėshtė zėri i bilbilit,

Aq mė i ėmbėl ėshtė zėri i Agimit!Tė mbajė mend kur :”More rrugėn pėr nė det “,

Dhe nė vend tė kripės – na solle sherbet !

“Lulet” tė dėgjonin dhe “ ēelnin nė dritare”,

Ato hidhnin valle nė dasmat shqiptare!I mbaj mend dasmorėt nė pajtime gjakesh ,

Kur sharkia jote , kumbonte n’ ballė oxhakėsh !...

Por nuk e di oxhaku yt , ku do tė qet tim ,

O, vėlla i gjakut – miku im Agim?!

Ndoshta mėrgimtarėt , koha do t’i tres,

Por kėnga e bilbilit, kurrė nuk do tė vdes!

Ajo do t’ jehojė fuqishėm dhe krenare -

Edhe atėherė kur rrėnohen oxhaqet shqiptare!...Kush s’ ia ngrehė bilbilit, njė ēati mbi kokė –

Do ta mallkojė djepi , do ta mallkojė kjo tokė !

Se ēerdhja e bilbilit s’ peshohet me ari –

Ai, do t’ vdes aty, ku ka lind sė pari !Kėto vargje nga shpirti - nuk dolėn pahiri –

Pėr ty, vėlla Agim, i shkroi Demiri !

Se zėri yt , gjithmonė n’ vesh m’ tingėllon

Dhe zemra ime, kurrė nuk tė harron !

Urata
25-05-09, 02:24
Re: Shkrime pėr Agim Gashin
Selim Hasanaj

KANGĖ PER ARTISTIN DHE PATRIOTIN AGIM GASHI

Nga Selim Hasanaj

I KĖNDOJ KANGEN NJI RAPSODI

Qifteli ti mikja ime,
banu gati pash at Zot.
Se nji kangė unė due me kėndue,
per nji burr , nji patriot.

Por, kujdes ti mikja ime ,
sepse sot do ta kesh vėshtirė.
Mem shoqnue mue kėsaj herė,
zanin tim qė shkon tue u dridhė.

Andaj ti oj qifteli,
duhet sot tė me ndihmosh.
Kėtė kangė unė qė e kamė nisė,
ti si din ta perfundosh.

Unė gjithmonė tye t`pata mike,
dhe gjithmonė ti mė shoqnove.
Sa herė kangės unė ja nisa,
Telat ti i akordove.

Dhe kėtė herė unė do kėndojė,
per nji BURR nji PATRIOT.
Qė sharkinė ai ndorė e mban,
sepse asht i madhė rapsod.Agim Gashi
Andaj sot unė po kamė frikė,
se mue zani do mtradhton.
Emocionet mkanė kaplue,
qifteli ti mė ndihmon.

Duhet bashk ne te mendojmė,
posa kanges dojm m`ja nisė.
Agim Gashit t`ja kushtojmė,
kėtij Rapsodi t`Dardanisė.

Ishin vitet e 90-ta,
na pushtojė neve Serbia.
U quen n`kambė e gjithė rinia
Anton Cetta po ju prinė.

Agim Gashi me sharki
n`logje burrash dhe n`per oda
Kendonė kangė ky per LIRI
N`kamė u que e tanė Kosova.

T`gjitha gjaqet u pajtuen
shqiptaria ka lidhė besen
Per liri tė Dardanisė
deri n`nja do ta bajmė vdekjen.

Agim Gashi ky rapsod
qė asht burr dhe patriot
Zani ti ambel kumbon
per Atdhe pa pra kendonė.

Kendon kangė ky per Kosovėn
President Ibrahim Rugoven.
Agim Gashi burr shqiptarė
i`kendon atdheut me faqe t`bardhė.

Edhe unė , rapsod i vogėl
sod kėtė kangė qė e kendojė
Dhe nga zemra e nga shpirti
Agim Gashit shendet i urojė.

Selim M. Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji

GURI SYLAJ
25-05-09, 06:32
Teksti i kenges per Sali Cekun eshte nje kopje e keqe e poezise sime Kerset pushka ne Koshare dhe data e shenuar posht tekstit nuk eshte e vertete.Kete tekst (origjinalin) e ka marr Agimi personalisht nga une!!
Pse e ka ndryshu dhe pse tash e sjell ne emer te tij kjo le te mbetet ne nderin e tij!!
Krahasimin mund t'a beje secili qe don!

>>{SpOnGeBoB}<<
26-05-09, 16:10
Shife tash ani ty nji poezi ta paska vjedhen, une qysh i pava nja 4-5 te mijat i kish marue edhe kajka. Ev shoq me poezi te mija me marue kajka edhe me fitue pare. Sha zoten ne zatetsha fare koncerti qete Sharkijen Akllap :biggrin: sha zoten gjysen e qatyne pareve qka ti fitojne ka mi nda pergjysem se nuk ka mujten qishtu me fitue pare shoqi.

lirik
29-06-09, 11:09
Teksti i kenges per Sali Cekun eshte nje kopje e keqe e poezise sime Kerset pushka ne Koshare dhe data e shenuar posht tekstit nuk eshte e vertete.Kete tekst (origjinalin) e ka marr Agimi personalisht nga une!!
Pse e ka ndryshu dhe pse tash e sjell ne emer te tij kjo le te mbetet ne nderin e tij!!
Krahasimin mund t'a beje secili qe don!-----------------------------------
Nuke njoh as nuk e kam takuar kurr Agim gashin-
disa kėngė i sho te mira qe i ka shkruar por meqense e nderuara urata na paska sjell disa vargje as nuk po dihen te kujt jan -
sepse duhet definuar autori me emer e mbiemer qe te mos perzihen gjėrat .-
dhe identititet-
e sa i perket kopjave dhe sjelljeve te tilla plagiate qe siq thot guri sylaj ma poshtersi se sa ta kopjosh dikend nuk ka dhe nuk esht kurfar artisti ai qe kopjon diken fjalet ne krijimtari duhet hulumtuar duhet me i gjet vet fjalė ka boll nuk ka nevoj te kopjohet askush fjalė ka sa te duash si deti por duhet me i gjet krijuesi artisti

lirik
29-06-09, 12:31
KENGE PER SALIH CEKUN
E marte, 11-12-2007, 10:32am (GMT)

Krisi topi nė Koshare,
Na i ka shkye gur e dhe,
Komandanti Salih Ēeku,
Filloi luftėn pėr atdhe.
Salih Ēeku ep kushtrimin
Tue puthė shqipen nė flamur
Po ban be ne Diell e Hanė,
Nuk e la pa i hjek“ k“ta gur.
Sdurojn“ ma k“to troje t“mija,
As tradhėti e jo as puēe,
Kėta gur qė ndajnė kufi
E kan vendin te Molla e Kuqe.
Bini djel, trimat e malit..
Hudhnju hasmit nė istikam
Se k“ta gur“ jane t“mir pėr vorre,
E n“Serbi vendin e kanė.
Si rrufeja hudhet trimi,
Kur e merr plumbi nė ball,
Para vllazen pėr liri
Se unė rashe me mbetė i gjallė.
N“maje t“bjeshkės dalin Zanat,
E te koka i qendrojne,
Me uj“ t“Drinit e dhe t“Kosovės,
Plagėt trimit ja sherojnė.
Nga zemra e trimit mbushen duert,
Trimėni me dashuni,
E i hudhin mbi Kosovėn,
Me mbjellė faren pėr liri.
Amanet ua la Kosovėn,
Qė ta bani me plot liri,
Amanetet i marrin zanat
I shpėrndajn nė shqiptari.
Kėrset topi nė Koshare
Na i ka shkye dhe e gur,
Komandanti Salih Ēeku
Ra deshmor mos me vdekė kurrė.
Agim Gashi
1999- Gjermani
-------------------
Kjo kėngė pa dyshim dihet qė ėsht e Guri sylajt-
te gjith qka jemi ne dardani e dijm ket -
kur kam bertitur un se po bėhen kso poshtersirash DHE PO KOPJOJN NGA FORUMI DARDANIA asnji nuk keni reagauar-te gjith po thuajse keni heshtur vetem kur ju prekė diqka ejuaj ather po reagoni ndersa e te tjerve jo egoizem tipik i kosovarit qe un e njoh edhe ma heret qe besa me vjen keq por kshtu esht realitetti ma mir te flasim drejt e hapur -


dhe ne nje far menyre edhe disi me skepticizem ken shikuar reagimet e mia -
si te teperta -ndersa ndaj diskriminimeve te shumta te kalueres time shum pak keni reaguar diksriminim tridhjet vjeqar si duket po ju duket pak tridhjet e ma teper vjet dhe ne fund doli edhe ky nezir myrta dhe po ashtu sillet me mosmirnjohje qe edhe ky nji far plagiati esht -

sa i perket agim gashit un shoh se agimi me gjithat paska shkruar disa kenge te bukura nuk e di a i ka shkruar vet apo ia ka shkruar dikush -


ndersa ai nezir myrta ka bė kso vperimesh te papergjegjshme ne forume tjera ne dy tri vende-ku un ja kam pas terhequr vrejtjen -
ai thoshte kur qiten vargjet ne internet jan te te gjithve merre me mend qfar njeriu esht ky-
domethėnė jeta e njeriut qe bėn mund i kushton koha e humb jeten pas vargjeve e kohen pa bė diqka tjeter qenka hiq gjė ja se sa te pa ndergjegjshem jan disa shpirtė kopila e debila-
njeriu ne vend se te merret me vargje mund te merret me rregullimin e standardit t e jete s e vet te biznesit dhe pasuris per te jetuar si njeri te pakten pa strese -
vargjet jan stres te humbin shum kohė dhe amndej gjithnji ke brenga per to sepse je thell ne to i dashuruar prandaj jan brengė psiqike te bejn me vuajt e meraku per to te han te duket sikur po ta marrin nji cop shpirti prandaj un kam thėnė sikur te mos isha krijues vargjesh ma mir te isha diqka tjeter biznesmen je ma i qet se paku pra njeriunq ekrijon vargje e humb kohene ben mund e dikush tjeter takllet me kohen e tij jeten e tij esht haram poshtersi krim dhe diskrimin ndaj nji tjetri padrejtesi am dhe dhe e denueshme sepse mund dhe djersė e kushton kohė edhe krijimtaria e tjetri ta merr per se gatshm,i efryhet me to kjo esht ma shum se poshtersi -


Un ja qes emrin e mbiemrin poshtė dhe lart vjershes SECILES -
e nezir myrtaj shkon eja heq EMRIN DHE MBIEMRIN VJERSHAVE TE MIA POSHTė DHE LART E SI NJI SKILE E LIGė I QET NEPER FORUME TJERA PA ME PYETUR FARE PA ADRESė EMRI E MBIEMRI KY QENJE E MJERė -
emrin dhe mbiemrin pa me pyetur fare e e qet nepEr disa forume tjera-

KY NEZIR MYRTA TRI PUNIME TE MIA I KA QIT NE PSEUDONIMIN E VET -
me psuedonimin e vet -

a nuk esht kjo poshtersi-PERZIERJE DHE DISKRIMINIM-

TE NEVRIKOSė DHE TE NXITė NE REAGIME ME PROVOKIME TE TILLA PRA-
prandaj un gjithqka e adresoj ja jap emrine mbiemrin identitetin-

qdo gjėje dhe adresen e sakt -

per shkak se kam pervoja me lugeter-

edhe ma parė ma heret ne praktiken e jetes time-

me vjen keq -

por ktu ne dardani pergjojnė SI KJOFTLARGTI SHUM KRIJUES TJERė QE HESHTIN ENUK LAJMROHEN -SA DINAK QE JAN-LE TE SHEH VET POPULLI LEXUESI


dhe heshtin por me lexu lexojn -e mandej kopjojnn -

Un i njoh dukuritė negative dhe veset e njerzve nga pervoja jetsore-
prandaj edhe jam i rezervuar nuk besoj shum nuk ja kam besen disa njerzve hiq -

lirik
29-06-09, 12:41
Kam degjuar per rapsodin Agim gashin kam degjuar edhe per disa kenge e qiftelin e tij -
e kam pa edhe ne televizion por nuk e kam takuar asnjiher