PDA

View Full Version : Ne jemi tė "Obliguar" moralisht ti duam dhe rrespektojm pakicat nė vendin tonė


Pupi
29-05-08, 21:27
As nga njė Traktor, e as nga 2000 Euro nuk bėjnė punė sa duhet pėr integrimin e pakicave nė Kosovė.
Qytetari i Kosovės duhet ta ndjej nė lėkur shtetin e tijė, nga dhe duhet ta donė me zemėr.

Flamuri i ri i Kosovės nuk ėshtė pritur edhe aq keqė nga pakicat, njėkohėsisht qė nė pamje duket si njė lloj ombrelle pėr tė gjithė njėjtė.
Thuaja tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė Kosovė e kanė pėrqafuar Flamurin e ri me pamje tė territorit komplet tė Republikės sė Kosovės.
Minoriteti serb qė jeton nė Kosovė, e qė edhe kushtetuta e re qė hynė nė fuqi muajn e ardhshėm i garanton tė gjitha drejtat e njė qytetari tė lirė, ėshtė paksa i hutuar.
Ėshtė pėr tė ardhur keqė pėr bashkėqytetarėt tanė se si manipulohet me ta nga ana e serbis, qė jo edhe pėr herė tė parė mashtrohėn nga mitet e shpikura se serbėt janė zotė tė atyre tokave qė kishin arritur ti banonin nė mbarė territorin e ish Jugosllavis.
U mashtruan qė nė start me rastin e zhbėrjes sė jugosllavis qysh nga shpallja e pavarsis sė Sllovenis. Ishin familje serbe tė cilat kishin mbetur gjatė shėrbimeve tė ndryshme nė ish ushtrin jugosllave si dhe aty kėtu ndonjė ushtarak aktiv nė civil qė krijuan, apo mė mirė tė themi u munduan tė krijojn rrėmujė.
Nuk zgjati edhe aq shumė dhe e tėra u zhvendos nė Kroaci.
Nė Kroaci ndodhi masakėr e madhe nė vetė serbėt, me fajin e tyre! Pse u bė e gjithė ajo luftė nė Sllavoni(Vukovar) e deri nė Dubrovnik, a nuk e pėsuan sebėt mė sė keqi e mė sė shėmtuari ? Do ti'u proferoja bashkėqytetarėve tanė serb ti bėjnė vizit kroacis dhe tė shohin si ndihen ata pak serbė qė kan mbetur atje, dhe se si frikėsohėn tė deklarohen nė janė serb fare!
Lufta nė Bosnjė e Hercegovinė e arriti kulmin e tė kqijave pėr serbėt, ata maskaruan pėrafėr gjysmė milioni njerz, nga dhe kurrė nuk do ti hiqen e falen mėkatet pėr viktimat e pafajme tė bashkėqytetarėve tė tyre Boshnjak ( edhe pse me ligjė kjo u ėshtė falur hėpėhė).
Tėrhoqa kėto paralele qėllimishtė, pėr tu'a pėrkujtuar bashkėqytetarėve tanė serbė, qė pa marrė parasysh asaj ēfar ndodhi nė kėto shtete, ato prap u pavarsuan, duke u ofruar tė drejtat qė nė Evropė janė "Normale", dhe tė obliguara me ligjė tė gjithėvet qytetarėve (Njėjtė) qė jetojnė nė ato shtete.
Kosova pėr dallim nga ato ofron shumė mė shumė tė drejta pėr pakicat, tė garantuara me aktin mė tė lartė tė njė shteti "KUSHTETUTEN" e vendit.
,,Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka"
Bashkėqytetarė Serb, nė Kosovė nuk kan ndodhur ato qė ju kan ndodhur bashkėkombasėve tuaj nė Kroaci, Bosnjė, e edhe vetė Serbi. Sot nė Kosovė ka njė realitet tė ri, dhe sipas hulumtimėve tė Komisionit Evropianė.

Nė takimin e 14-tė tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Procesit tė Stabilizim Asociimit, pėrfaqėsuesit e Komisionit Evropian, i vlerėsuan lartė tė arriturat e Kosovės nė fushėn e legjislacionit dhe mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave, ndėrkaq pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr integrim, ata thanė se do ta shndėrrojnė nė plan integrues nė Bashkimin Evropian. Pierre Mirel, shef i Drejtoratit tė Pėrgjithshėm tė Komisionit Evropian pėr Ballkanin Perėndimor, tha se ėshtė i kėnaqur me ato qė ka prezantuar Kosova nė kėtė takim. Veēanėrisht ai pėrmendi pjesėn legjislative dhe respektimin e tė drejtave tė komuniteteve qė ėshtė nė harmoni me Pakon e Ahtisaarit.

E fundit dhe Kryesorrja:
Qytetarėt serb kurrė nuk kanė qenė tė kėrcėnuar nga Shqiptarėt, duhej tė ishin Shqiptarėt ata qė nuk do tė pajtohėshin dhe jo e kundėrta!

panta_rhei
29-05-08, 22:45
As nga njė Traktor, e as nga 2000 Euro nuk bėjnė punė sa duhet pėr integrimin e pakicave nė Kosovė.
Qytetari i Kosovės duhet ta ndjej nė lėkur shtetin e tijė, nga dhe duhet ta donė me zemėr.

Flamuri i ri i Kosovės nuk ėshtė pritur edhe aq keqė nga pakicat, njėkohėsisht qė nė pamje duket si njė lloj ombrelle pėr tė gjithė njėjtė.
Thuaja tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė Kosovė e kanė pėrqafuar Flamurin e ri me pamje tė territorit komplet tė Republikės sė Kosovės.
Minoriteti serb qė jeton nė Kosovė, e qė edhe kushtetuta e re qė hynė nė fuqi muajn e ardhshėm i garanton tė gjitha drejtat e njė qytetari tė lirė, ėshtė paksa i hutuar.
Ėshtė pėr tė ardhur keqė pėr bashkėqytetarėt tanė se si manipulohet me ta nga ana e serbis, qė jo edhe pėr herė tė parė mashtrohėn nga mitet e shpikura se serbėt janė zotė tė atyre tokave qė kishin arritur ti banonin nė mbarė territorin e ish Jugosllavis.
U mashtruan qė nė start me rastin e zhbėrjes sė jugosllavis qysh nga shpallja e pavarsis sė Sllovenis. Ishin familje serbe tė cilat kishin mbetur gjatė shėrbimeve tė ndryshme nė ish ushtrin jugosllave si dhe aty kėtu ndonjė ushtarak aktiv nė civil qė krijuan, apo mė mirė tė themi u munduan tė krijojn rrėmujė.
Nuk zgjati edhe aq shumė dhe e tėra u zhvendos nė Kroaci.
Nė Kroaci ndodhi masakėr e madhe nė vetė serbėt, me fajin e tyre! Pse u bė e gjithė ajo luftė nė Sllavoni(Vukovar) e deri nė Dubrovnik, a nuk e pėsuan sebėt mė sė keqi e mė sė shėmtuari ? Do ti'u proferoja bashkėqytetarėve tanė serb ti bėjnė vizit kroacis dhe tė shohin si ndihen ata pak serbė qė kan mbetur atje, dhe se si frikėsohėn tė deklarohen nė janė serb fare!
Lufta nė Bosnjė e Hercegovinė e arriti kulmin e tė kqijave pėr serbėt, ata maskaruan pėrafėr gjysmė milioni njerz, nga dhe kurrė nuk do ti hiqen e falen mėkatet pėr viktimat e pafajme tė bashkėqytetarėve tė tyre Boshnjak ( edhe pse me ligjė kjo u ėshtė falur hėpėhė).
Tėrhoqa kėto paralele qėllimishtė, pėr tu'a pėrkujtuar bashkėqytetarėve tanė serbė, qė pa marrė parasysh asaj ēfar ndodhi nė kėto shtete, ato prap u pavarsuan, duke u ofruar tė drejtat qė nė Evropė janė "Normale", dhe tė obliguara me ligjė tė gjithėvet qytetarėve (Njėjtė) qė jetojnė nė ato shtete.
Kosova pėr dallim nga ato ofron shumė mė shumė tė drejta pėr pakicat, tė garantuara me aktin mė tė lartė tė njė shteti "KUSHTETUTEN" e vendit.
,,Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka"
Bashkėqytetarė Serb, nė Kosovė nuk kan ndodhur ato qė ju kan ndodhur bashkėkombasėve tuaj nė Kroaci, Bosnjė, e edhe vetė Serbi. Sot nė Kosovė ka njė realitet tė ri, dhe sipas hulumtimėve tė Komisionit Evropianė.E fundit dhe Kryesorrja:
Qytetarėt serb kurrė nuk kanė qenė tė kėrcėnuar nga Shqiptarėt, duhej tė ishin Shqiptarėt ata qė nuk do tė pajtohėshin dhe jo e kundėrta!

A do tė ishte ndonjėherė Kosova shtet nėse kjo do tė varej nga minoriteti serb, ashkali, turk e goran??!!
Cila ėshtė historia e vėrtetė e idesė pėr krijimin dhe e krijimit tė shtetit tė Kosovės??!!
Pse duhet qė shqiptarėt e Kosovės tė luajnė "toshėn", kur edhe zogjtė e malit e dijnė se shteti i Kosovės ėshtė krijuar 10000000% nė bazė tė dėshirės dhe tė kėrkesės sė tyre! Tė gjitha rezolutat ndėrkombėtare, tė gjitha intervenimet dhe investimet ndėrkombėtare pėr Kosovėn qė janė bėrė ndonjėherė, janė bėrė deri mė sot pėrshkak tė kėrkesave dhe moskėnaqėsisė sė shqiptarėve nėn "shtetin e serbisė", dhe statusit tė pazgjidhur drejtė tė popullsisė shqiptare nė Kosovė!!!???

Edhe njėherė:
Pse u desht patjetėr tė krijohet shteti i Kosovės!!!???
A ėshtė minoriteti serb nė Kosovė armik dhe kundėrshtar i shtetit tė Kosovės (dhe i krijimit tė kėtij shteti)???!!! A ėshtė 92% e popullsisė sė Kosovės me pėrkatėsi shqiptare???!!!

p.s. kėto ishin pyetje palidhje... Pupi, do t'mė vinte mirė nėse do tė merrje mundin t'ė pėrgjigjeshe... mundėsisht shqip! Edhepse pėrgjigjet pėr kėto pyetje patjetėr qė do tė ishin identike nė cilėndo "gjuhė" qė do tė provohej!
Sipas mendimit tim, ėshtė absolutisht logjike dhe e dobishme nė ēdo kėndvėshtrim, qė shqiptarėt kėtė shtet ta shohin dhe ta ndjejnė si krijesė dhe atdhe tė shqiptarėve, pra tė vetin... nė natyrėn njerėzore ėshtė qė njeriu ēdo gjė tė veten mundohet ta respektojė dhe ta rregullojė e ndėrtojė si ėshtė mė sė miri, pra "si pėr veti"... nė kėtė formė nė do tė mundoheshim me tė gjitha mundėsitė qė kemi qė shtetit tonė t'ia kenė lakmi edhe tė tjerėt, pra serbėt dhe minoritetet tjera... (kujtoni dėshirėn e tė tjerėve pėr tė marrė nėnshtetėsi gjermane ose zvicerane psh)... sinqerisht, nė kėtė formėn siq duke u proklamuar dhe paraqitur baza e shtetit tė Kosovės (shtet i askujt)... sinqerisht, as mua nuk ėshtė kah ma pranon zemra, edhe sinqerisht shqiptar jam edhe kam vėshtirėsi serioze se si do tė mundja tė integrohem nė kėtė lloj shteti... pėrndryshe... Qeveria e Kosovės dhe politika ndėrkombėtare ndoshta njė ditė do tė arrijnė tė fitojnė dhe t'i integrojnė shkiet dhe pakicat nė shtetin e Kosovės, por deri ta arrijnė atė ditė, do t'i kenė tė humbur shqiptarėt...

Pupi
30-05-08, 13:35
A do tė ishte ndonjėherė Kosova shtet nėse kjo do tė varej nga minoriteti serb, ashkali, turk e goran??!!


Cila ėshtė historia e vėrtetė e idesė pėr krijimin dhe e krijimit tė shtetit tė Kosovės??!!
Pse duhet qė shqiptarėt e Kosovės tė luajnė "toshėn", kur edhe zogjtė e malit e dijnė se shteti i Kosovės ėshtė krijuar 10000000% nė bazė tė dėshirės dhe tė kėrkesės sė tyre! Tė gjitha rezolutat ndėrkombėtare, tė gjitha intervenimet dhe investimet ndėrkombėtare pėr Kosovėn qė janė bėrė ndonjėherė, janė bėrė deri mė sot pėrshkak tė kėrkesave dhe moskėnaqėsisė sė shqiptarėve nėn "shtetin e serbisė", dhe statusit tė pazgjidhur drejtė tė popullsisė shqiptare nė Kosovė!!!???

Edhe njėherė:
Pse u desht patjetėr tė krijohet shteti i Kosovės!!!???
A ėshtė minoriteti serb nė Kosovė armik dhe kundėrshtar i shtetit tė Kosovės (dhe i krijimit tė kėtij shteti)???!!! A ėshtė 92% e popullsisė sė Kosovės me pėrkatėsi shqiptare???!!!

p.s. kėto ishin pyetje palidhje... Pupi, do t'mė vinte mirė nėse do tė merrje mundin t'ė pėrgjigjeshe... mundėsisht shqip! Edhepse pėrgjigjet pėr kėto pyetje patjetėr qė do tė ishin identike nė cilėndo "gjuhė" qė do tė provohej!
Sipas mendimit tim, ėshtė absolutisht logjike dhe e dobishme nė ēdo kėndvėshtrim, qė shqiptarėt kėtė shtet ta shohin dhe ta ndjejnė si krijesė dhe atdhe tė shqiptarėve, pra tė vetin... nė natyrėn njerėzore ėshtė qė njeriu ēdo gjė tė veten mundohet ta respektojė dhe ta rregullojė e ndėrtojė si ėshtė mė sė miri, pra "si pėr veti"... nė kėtė formė nė do tė mundoheshim me tė gjitha mundėsitė qė kemi qė shtetit tonė t'ia kenė lakmi edhe tė tjerėt, pra serbėt dhe minoritetet tjera... (kujtoni dėshirėn e tė tjerėve pėr tė marrė nėnshtetėsi gjermane ose zvicerane psh)... sinqerisht, nė kėtė formėn siq duke u proklamuar dhe paraqitur baza e shtetit tė Kosovės (shtet i askujt)... sinqerisht, as mua nuk ėshtė kah ma pranon zemra, edhe sinqerisht shqiptar jam edhe kam vėshtirėsi serioze se si do tė mundja tė integrohem nė kėtė lloj shteti... pėrndryshe... Qeveria e Kosovės dhe politika ndėrkombėtare ndoshta njė ditė do tė arrijnė tė fitojnė dhe t'i integrojnė shkiet dhe pakicat nė shtetin e Kosovės, por deri ta arrijnė atė ditė, do t'i kenė tė humbur shqiptarėt...

"Duke u munduar tė mos e ėndėrroj tė pa arritshmėn, dhe poashtu tė shterroj tė mundshmėn". kjo me njė fjalė ėshtė, njė mesazh dėrguar bashkėqytetarėve tanė serb.
Sipas disa statistikave tė marra nga hulumtues tė ndryshėm tė mediave, del nė pah qė nė ballkanin pėrėndimor janė njė numėr i madhė njerzish qė informohen drejtpėrdrejt nga mediat midis rreshtave ( jo zyrtare). Edhe minoritetet qė jetojnė nė Kosovė, janė shumė nė ngjarje se ēfar thonė mediat shqiptare, dhe qėndrimet e tyre lidhur me ta, me paqen, e mbi tė gjitha prespektiven e tyre nė tė ardhmen e afėrt, nė shtetin e "ri" tė Kosovės.
Panta_rhei, unė jam i bindur qė ti e kupton "gjuhėn time", dhe nuk kėrkoj sinqeritet tjetėr pėr kėtė dhe mbi kėtė qėshtje. ndėrsa unė nė gjuhėn amtare nuk dijė tė tinglloi ndryshe.
Pa dashur ti bėj bisht pyetjes sate panta, shtetin nuk duhet dashur veq sa pėr "lakmi" apo pėr njė arsye tjetėr matriale, shembujt qė ke marrur ti me zvicerr apo edhe gjetiu.
Qytetarin e atijė shteti qė i takon duhet ta lidhė pėrzemėrsisht diēka, emocionalisht, ndėrsa kjo e "lakmis" duhej tė ishte e fundit!
Sepse po tė ishte ashtu qė shteti tė duhej me "lakmi" nėpėr kohėra lajkmia do tė shuhėshe.
Kjo qė thua ti mbi pėrqindjet, kėtė e dinė e gjithė bota, dhe se kėtu ska kushedi ēfar mendjehollėsie tė pėrdredhė kėtė tė vėrtetė! E vėrtet ėshtė poashtu qė nė Kosovė jetojn edhe pakica tjera.
Mu nga kjo arsye, dhe ky fakt. ėshtė marrė iniciativ e komunitetit ndorkombėtarė tė ndohmoj Kosovėn nė shumė sfera, e mbi tė gjitha nė atė tė drejtėsis (Eulexi).
Nuk ėshtė merit e Qeveris sė tanishme shpallja e shtetit tė Kosovės, nuk ėshtė as edhe ide e nisur bile. Kosova ishte SHTET qysh prej atėher kur u krijuan shtete dhe emrat pėr ta, por Kosova nuk e pati fatin kurrė tė Qeveris me vetvehten. Duke kaluar herė nėn atė imperi, e her nėn kėtė, duke qenė pėr sė fundit " e kolonizuar me modernitet" nga Serbia.
Nė kohėrat e sotit, dhe gjithmonė kur ėshtė "pick" interesat shtetėrore duhet tė tejkalojn tejkanozjet e kėtij apo atij individi, ku ēdo Qeveri, apo edhe opozit do tė jetė e obliguar tė bėjė politik shtetrore, e jo partiake (individuale jo se jo). Pėrdryshe ėshtė e dėnuar tė dėshtoj!
Ėshtė pėr tė ardhur keqė qė Opozita ende nuk ėshtė rimbledhur sa duhet, nga dhe vjen nė shprehje fjala: kur ska mace nė shtėpi, minjėt lujan vallen e tyre mbi tavolin. se pėrndrysheeeeeee!!!
Gjithashtu ėshtė pėr tė ardhur keqė pėr tėrė "eliten" politike qė kemi tani pėr tani, nga dhe edhe tė vetmet "kritika me vend" qė i drejtohėn Qeveris vijnė nga Mediat, ku nė fakt "pordh n'ujė e dil te qafa".

Pra ky "muhabet " imi, ėshtė nė faktė njė zgjatje dore Serbėve qė jetojnė nė Kosovė nė rendė tė parė, e edhe tė gjithė atyre qė do tė njohin realitetin e ri nė Kosovė pas 17 Shkurtit.

The Great Mystery? Little Kosova+ Country Albania
Great Albanian? No Thanks!
Little Kosova, Por tė tėren!