PDA

View Full Version : Dasma e kėngėtares Jonida Maliqi...


Jana
30-05-08, 12:20
http://www.telegrafi.com/fo/intervista/f.0511143759519_m.jpg

Dasmė luksi dhe sigurie. Nuk mund tė ndodhte ndryshe nė martesėn e Jonida Maliqit, e cila ishte pėrpjekur ta fortifikonte nė maksimum dasmėn e saj. Hermetike ndaj shtypit dhe medias, por Bluetooth arriti tė zhbironte edhe aty ku gjendeshin mjaft roje sigurie. Ndėrsa afroheshe pėr tek Hotel Tirana ditėn e enjte mbasdite vėmendjen ta tėrhiqte salla Pergola, eveshur e gjitha me tė bardha. Kafeneja e katit tė parė tė hotelit ishte e mbushur e gjitha me persona VIP. Tė gjithė duke pritur orėn 19:30, momentin kur startonte dasma. Lule dhe dhurata pafund pėr ēiftin. E ndėrkohė qė sapo hyjnė nė sallėn e dasmės rojet, qė kėrkojnė ftesėn. Pastaj turma e njerėzve zhduket, kur e privilegjuara, nusja nis parakalimin me babain e saj. Tė gjithė sytė i kanė tek ajo. Bashkėshorti, Genti qė e pret buzagaz dhe ritualet e rastit.
NUSJA

Ajo ėshtė e qeshur, ndryshe nga nuset e zakonshme kur edhe u duhet tė lotojnė. Kalon duke pėrshėndetur me njė buzėqeshje miqtė, e ndėrsa babai e saj “e dorėzon” tek Genti duartrokitjet nuk pushojnė, aparatet fotografikė tė miqve po ashtu. Shkėmbejnė unazat dhe vjen radha e tortės, pastaj njė tjetėr puthje. Menjėherė pas riteve miqtė afrohen ta urojnė. Dhe sigurisht ēifti Nina dhe Avni Mula janė tė parėt, qė urojnė ēiftin e sapomartuar. Mė pas kolegė tė tjerė kėngėtarė, muzikantė, regjisorė, Pali Kuke, Aurela Gaēe, Sajmir Ēili e me radhė miqtė e tjerė. Pastaj vijnė fotot. Tė gjithė duan tė kenė njė foto kujtim me Jonidėn nuse.
ATMOSFERA

Njė dasmė aspak tradicionale shqiptare. Mė sė shumti i ngjan atyre qė kemi parė nė filmat hollivudianė. Gjithēka me finesė. Nė tavolinat e mbushura me kokteje tė ndryshme mbizotėrojnė lulet e bardha, mė tej qirinj po ashtu tė bardhė. Ēifti qė me gotėn e shampanjės shkon tek tė gjithė miqtė me radhė pėr t’i falėnderuar. E ndėrkaq zyrtarizmat mbarojnė. Muzika nuk ėshtė mė e qetė, por bėhet mė alegro. Tė gjithė kėrcejnė, kėndojnė, pinė, takohen me njėritjetrin, bisedojnė. Ora njė pas mesnate ka shėnuar fundin e kėsaj ceremonie, ndėrkohė qė sot pritet tė zhvillohet festa me familjet e pėrbashkėta tė ēiftit.

PROPOZIMI PĖR MARTESĖ

Njė vit mė parė, nė muajin maj tė 2007-ės, Jonida Maliqi u zgjodh nga “Geraldina Sposa” pėr tė qenė imazhi i saj VIP pėr atė vit. Pas sfilatave tė modeleve pėrkatėse, nė fund doli Jonida e veshur nuse. Tė gjithėve u pėlqeu mjaft, dhe petku i nusėrisė sikur do ta lajmėronte qė do ta vishte vitin tjetėr, por kėtė herė nė jetėn reale dhe jo pėr sfilim. Mė shumė nga tė gjithė tė tjerėt u mrekullua i fejuari i saj, Genti, i cili vetėm pak ditė pas sfilatės i bėri tė dashurės sė tij tė zemrės propozimin pėr martesė, nė mėnyrė mjaft emocionuese dhe elegante.

PROPOZIMI PĖR MARTESĖ

Njė vit mė parė, nė muajin maj tė 2007-ės, Jonida Maliqi u zgjodh nga “Geraldina Sposa” pėr tė qenė imazhi i saj VIP pėr atė vit. Pas sfilatave tė modeleve pėrkatėse, nė fund doli Jonida e veshur nuse. Tė gjithėve u pėlqeu mjaft, dhe petku i nusėrisė sikur do ta lajmėronte qė do ta vishte vitin tjetėr, por kėtė herė nė jetėn reale dhe jo pėr sfilim. Mė shumė nga tė gjithė tė tjerėt u mrekullua i fejuari i saj, Genti, i cili vetėm pak ditė pas sfilatės i bėri tė dashurės sė tij tė zemrės propozimin pėr martesė, nė mėnyrė mjaft emocionuese dhe elegante.

Jana
30-05-08, 12:22
UNAZAT

Unazat nuk i pėrkasin atij rrethit tradicional qė jemi mėsuar tė shohim gjithmonė. Si Jonidės ashtu edhe Gentit gjithmonė u ka pėlqyer qė tė kenė diēka ndryshe nga e zakonshmja, duke dashur gjithmonė tė qėllojnė nė shenjė me preferencat e tyre. Unazat qė ēifti zgjodhi pėr ditėn e tyre tė dasmės janė blerė nė Paris dhe i pėrkasin firmės “Guceron”. Mjaft interesante, njė rreth relativisht i trashė me disa kombinacione tė vogla.

TATUAZHET
Nė fakt, Jonida dhe Genti kanė nė duart e tyre njė rreth akoma mė tė shenjtė. Vetėm pak kohė mė parė, nė gishtat qė mbahet unaza e martesės ata kanė realizuar dy tatuazhe nė tė cilat shkruhet emri i tyre: Gent dhe Jonida. Njė tatuazh nė lėkurėn e tyre qė simbolizon dashurinė pėr tė mos u fshirė kurrė mė. Nė pjesėn e pasme tė gishtit Jonida ka shėnuar edhe dashurinė e dytė tė saj, muzikėn, simbolizuar kjo nga ēelėsi Sol.

DARKA E SĖ SHTUNĖS

Dy janė ditėt qė zhvillohet dasma e ēiftit. E enjtja qė sapo lamė pas, ku u krye dhe ceremonia e celebrimit dhe dita e sotme, pra e shtuna. E pikėrisht sot nė ambientet e Hotel Sheraton zhvillohet njė darkė madhėshtore, tipike tradicionale shqiptare. Si Jonida ashtu edhe Genti kanė vendosur tė kenė njė darkė tė pėrbashkėt me tė njohurit e tyre. Ky vendim ėshtė marrė sipas tyre pasi prej katėr vitesh ata bashkėjetojnė dhe do tė dukej shėmtuar qė tė zhvillohej riti tradicional qė dhėndri e merr nusen nga shtėpia. Prej katėr vitesh ata janė njė, dhe kjo ėshtė mėnyra mė e mirė qė kanė zgjedhur pėr tė kurorėzuar dashurinė e tyre. Ėshtė njė darkė intime, ku do tė jenė tė pranishėm 200 persona, miqtė mė tė afėrt dhe tė ngushtė tė ēiftit.

FUSTANET

Fustani i ditės sė celebrimit ka qenė Vintage, i stilit tė viteve ’50. Sikundėr gjithmonė ka dashur tė bėjė diēka ndryshe nga tė tjerėt, duke i qėndruar preferencave origjinale, edhe kėtė herė nuk kishte sesi tė ndodhte ndryshe. I ka pėlqyer mjaft qė kur e ka parė pėr herė tė parė dhe ka dashur ta lėrė surprizė deri nė fund. Pėr sa i takon darkės sė tė shtunės, dy fustanet e kėsaj nate kanė ardhur ekskluzivisht pėr Jonidėn nga “Geraldina Sposa”. Fustanin e parė ajo e ka zgjedhur qė mė parė, teksa shfletonte katalogun e vitit 2008 tė Pronovias. Ėshtė pikėrisht modeli i Emanuel Mota, ndėrsa fustani mban emrin Cairo. Njė fustan tipik nusėrie. Fillimisht vjen busti, ndėrsa mė pas vjen fryrja gjigande e princeshės. Ka njė ndryshim nė fryrjet qė i bėhen zakonisht fustaneve tė nusėrisė. Ai ka dy volume fryrjesh. Ėshtė i kėndshėm dhe i thjeshtė nė ngjyrė tė bardhė. Pasi tė jetė lodhur dhe atmosfera tė jetė ndezur nė maksimum, vjen dhe momenti qė Jonida tė ndėrrojė fustanin pėr tė treguar njė tjetėr tė tillė, por kėtė herė tė shkurtėr. Ai do tė jetė sipėr gjurit, po nė ngjyrė tė bardhė. Pikėrisht ky fustan ka qenė nė sfilatėn e 2008- s sė Pronovias, i cili gjithashtu do tė bėnte pjesė nė koleksion edhe pėr 2009-n. Njė veshje nusėrie qė i pėrket viteve ’40, pa dekolte, por me njė pjesė tyli i ndėrthurur me pala dhe trėndafila nė disa breza.

LOOKU

Grimin Jonida ia ka besuar mjeshtrit Edmond Lako, ndėrsa nuk ka qėndruar larg saj edhe mikesha e saj, Ema. Duke pasur gjithmonė njė pasion pėr ta realizuar grimin vetė nė pjesėn mė tė madhe tė evenimenteve ku ka qenė pjesėmarrėse, edhe kėtė herė kėngėtarja nuk ka lėnė pa orientuar me anė tė katalogėve tė ndryshėm, duke shprehur kėshtu dėshirėn e saj. Flokėt i ka lėnė nė ngjyrė tė kuqe, shoqėruar nga ondet dhe njė kapje fine. Nė uniformė me fustanin, nusja ka zgjedhur pėr tė vėnė nė kokė njė aksesor tė William Sharp. I punuar vetėm me gurė tė mėdhenj Zwarovski, nuk i pėrket stilit tė kapeles, por diēka qė i ka shkuar nė mėnyrė perfekte veshjes sė saj tė nusėrisė. Po kėshtu, edhe sandalet tė cilat mbajė firmėn e Renne Caovilla-s, shoqėruar nga gurė Zwarovski.

TĖ FTUARIT VIP

Nė pamundėsi tė pranisė sė disa tė ftuarve VIP qė Jonida kishte zgjedhur pėr tė qenė tė pranishėm nė dasmėn e saj, pėr shkak tė angazhimeve tė tyre koncertore nėpėr vende tė ndryshme, tė pranishmit kanė qenė tė pėrzgjedhur. Nė darkėn e madhe, Jonida ka zgjedhur njė ndėr mikeshat e saj mė tė mira, Aurela Gaēen e cila ka ardhur para pak ditėsh nė Tiranė, enkas pėr dasmėn e Jonidės. Tė ftuar do tė jenė gjithashtu edhe Rovena Dilo, Alma Bektashi, Malta Susuri, Endada dhe Gerdi Vaso, Klodian Qafoku, Edmond Lako si dhe shumė tė tjerė. Ndėrsa kėngėtarėt qė do kėndojnė pėr kėnaqėsinė e ēiftit, familjarėve dhe tė tė gjithė tė pranishmėve janė Bujar Qamili dhe vėllezėrit korēarė.

rilinda
30-05-08, 18:55
Urime Jonidė, urimeeee!

emine
30-05-08, 19:34
Shum fat per Joniden,,,,ishalla nuke pendohet kurr,,,,,,,,,

http://i2.tagstat.com/images/user/98/46/47/5394984647-68806139.jpg