PDA

View Full Version : Incidente, plagosje e ndoshta edhe tė vrarė gjatė votimeve nė Maqedoni


niemand
01-06-08, 18:17
Regjistrohet viktima e parė nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare qė po zhvillohen sot nė Maqedoni. Nė Haraqinė situata ėshtė shumė e tensionuar.Pėr shkak tė incidenteve tė janė mbyllur disa pika votimi nė rajonet e Shkupit, Tetovės dhe Gostivarit. Njoftohet sė tė paktėn tre persona janė plagosur nė Shkup, por dyshohet se ka edhe tė vrarė...


Kėto janė zgjedhjet e gjashta tė radhės, por tė parat tė parakohshme pas pavarėsisė sė Maqedonisė. Kutit e votimit u hapėn nė ora 7 tė mėngjesit, kurse do tė mbyllen nė ora 19.00. (Radio Kosova)

Guri i madh
01-06-08, 18:30
Regjistrohet viktima e parė nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare qė po zhvillohen sot nė Maqedoni. Nė Haraqinė situata ėshtė shumė e tensionuar.Pėr shkak tė incidenteve tė janė mbyllur disa pika votimi nė rajonet e Shkupit, Tetovės dhe Gostivarit. Njoftohet sė tė paktėn tre persona janė plagosur nė Shkup, por dyshohet se ka edhe tė vrarė...


Kėto janė zgjedhjet e gjashta tė radhės, por tė parat tė parakohshme pas pavarėsisė sė Maqedonisė. Kutit e votimit u hapėn nė ora 7 tė mėngjesit, kurse do tė mbyllen nė ora 19.00. (Radio Kosova)


po esht ni i vrar po kta kshtu po i mbrojn interesat kombtare nga vlleho maqedont

niemand
01-06-08, 18:34
Sipas informacioneve tė para tė policisė, personi qė ka vdekur ėshtė i moshės 40 vjeēare nga Shkupi, ndėrsa njė person tjetėr ėshtė nė gjendje kritike pėr jetėn, ndėrsa nė mesin e tė plagosurve janė 5 qytetarė qė kanė dalė nė votime. Situata mė e tensionuar sipas Ministrisė Brendshme ka qenė nė Shkup dhe rrethinė ku janė regjistruar dy incidentetet mė tė mėdha. Njėri nė hyrje tė Haraēinės nė fshatin Grushinė, ndėrsa i dyti nė shkollėn fillore “Dame Gruev” nė Ēair tė Shkupit ku dhe janė plagosur personat nė fjalė.

Sipas MPB-sė, nė incidentin nė Haraēinė janė arrestuar 9 persona, ndėrsa nė Ēair 2 persona, njėri prej tė cilėve ėshtė i plagosur dhe ndodhet nė rrezik pėr jetėn. Policia informoi se tė dy incidentet filluan kur u hap zjarr ndaj pjesėtarėve tė policisė. Incidenti nė Haraēinė ka ndodhur kur 6 persona tė armatosur me pushkė automatike kanė hyrė nė kėtė fshat me ē’rast ėshtė kėrkuar ndihmė nga njėsiti mobil i MPB-sė. Sipas policisė, me kėtė rast ka ardhur deri tek pėrleshja midis MPB-sė dhe personave nė 4 makina tė cilėt kanė hapur zjarr ndaj tyre dhe pasi policia ėshtė kundėrpėrgjigjur, ata kanė ikur. Nė kėto makina ėshtė gjetur njė sasi e madhe e armėve. Nė Shkup ėshtė gjuajtur ndaj policisė dhe selisė sė njė partie politike pjesėmarrėse nė zgjedhje, thekson MPB-ja. Gjithashtu ekzistojnė informacione se nė Kamjan ėshtė arrestuar njė ish - funksionar i policisė. Policia njoftoi se ka regjistruar edhe disa incidente tė tjera tė cilat po hetohen, ndėrsa numri mė i madh i autorėve tė incidenteve janė zbuluar.

Me Vone :

Njėri nga personat e plagosoru nė incientin e ndodhur nė fshatin Haraēinė, ka ndėrruar jetė.

Zėdhėnėsja e Bashkimit Deokratik pėr Integrim, Ermira Mehmeti, sot nė njė konferencė pėr media, tregoi se njėri nga tė plagosurit nė fshatin Haraēinė tė Shkupit, ka ndėrruar jetė. Ajo nuk e bėri tė ditur identitetin e tė riut, mirėpo tha se ka qenė aktivist i Bashkimit Integrim tė Integrim.

Sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, mėnjehėr pas fillimit tė procesit zgjedhor, kishte njė shkėmbim zjarri midis disa qytetarėve dhe njėsitit tė policisė “Alfa”.

Per me shume keni videon KLIKU KETU (http://www.albabox.info)

Guri i madh
01-06-08, 18:40
Sipas informacioneve tė para tė policisė, personi qė ka vdekur ėshtė i moshės 40 vjeēare nga Shkupi, ndėrsa njė person tjetėr ėshtė nė gjendje kritike pėr jetėn, ndėrsa nė mesin e tė plagosurve janė 5 qytetarė qė kanė dalė nė votime. Situata mė e tensionuar sipas Ministrisė Brendshme ka qenė nė Shkup dhe rrethinė ku janė regjistruar dy incidentetet mė tė mėdha. Njėri nė hyrje tė Haraēinės nė fshatin Grushinė, ndėrsa i dyti nė shkollėn fillore “Dame Gruev” nė Ēair tė Shkupit ku dhe janė plagosur personat nė fjalė.

Sipas MPB-sė, nė incidentin nė Haraēinė janė arrestuar 9 persona, ndėrsa nė Ēair 2 persona, njėri prej tė cilėve ėshtė i plagosur dhe ndodhet nė rrezik pėr jetėn. Policia informoi se tė dy incidentet filluan kur u hap zjarr ndaj pjesėtarėve tė policisė. Incidenti nė Haraēinė ka ndodhur kur 6 persona tė armatosur me pushkė automatike kanė hyrė nė kėtė fshat me ē’rast ėshtė kėrkuar ndihmė nga njėsiti mobil i MPB-sė. Sipas policisė, me kėtė rast ka ardhur deri tek pėrleshja midis MPB-sė dhe personave nė 4 makina tė cilėt kanė hapur zjarr ndaj tyre dhe pasi policia ėshtė kundėrpėrgjigjur, ata kanė ikur. Nė kėto makina ėshtė gjetur njė sasi e madhe e armėve. Nė Shkup ėshtė gjuajtur ndaj policisė dhe selisė sė njė partie politike pjesėmarrėse nė zgjedhje, thekson MPB-ja. Gjithashtu ekzistojnė informacione se nė Kamjan ėshtė arrestuar njė ish - funksionar i policisė. Policia njoftoi se ka regjistruar edhe disa incidente tė tjera tė cilat po hetohen, ndėrsa numri mė i madh i autorėve tė incidenteve janė zbuluar.

Me Vone :

Njėri nga personat e plagosoru nė incientin e ndodhur nė fshatin Haraēinė, ka ndėrruar jetė.

Zėdhėnėsja e Bashkimit Deokratik pėr Integrim, Ermira Mehmeti, sot nė njė konferencė pėr media, tregoi se njėri nga tė plagosurit nė fshatin Haraēinė tė Shkupit, ka ndėrruar jetė. Ajo nuk e bėri tė ditur identitetin e tė riut, mirėpo tha se ka qenė aktivist i Bashkimit Integrim tė Integrim.

Sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, mėnjehėr pas fillimit tė procesit zgjedhor, kishte njė shkėmbim zjarri midis disa qytetarėve dhe njėsitit tė policisė “Alfa”.

Per me shume keni videon KLIKU KETU (http://www.albabox.info)shum jam i deshprum ne politikant shqiptar nė maqedoni aspak kombtar veq shkamin po e kerkojn edhe pare


te gjith jan te njejt sherbtor te vlehve maqedonas e asgjė tjter

pirro
01-06-08, 19:30
Nga Shqiptaret e Maqedonise qe sa kohe vetem lajme te mira nuk kan ardhur.... gjithcka qe lidhet me te keqen ka ardhur. Ndoshta ka te tille se edhe per keto incidente-vrasje i fajsojne Maqedonasit.

Albanian
02-06-08, 07:41
Dje ka humbur jeten Naser Ajvazi nga fshati Haracine, asnje nga partite politike nuk ka permendur apo ngushlluar familjen e viktimes, ata ne pres konferenca kan folur per votat, humbjet dhe fitoret e tyre.

eksperti 1
04-06-08, 09:43
pse kush mendon qe shqiptaret jane te mire, a e shifni se si tirana zyrtare dhe prishtina heshtin?/ mua me duket se askujt ne keto momente nuk i intereson ceshtja kombtare,thjeshte interesat individual dhe grupor,mjere populli qe ka per udheheqes keta politikane qe nga fusha futen ne kariket e parlamentit,ata se meritojne voten tone ,sepse edhe ne behemi pjese e mekateve te tyre qe sa here ata bejne nje mekat neve na shkruhen dy,ne jemi ata qe ua legalizojme vjedhjen.


per mua asnje parti shqiptare se meriton voten tone sepse ata jane qen te pabese ,a nuk e shihni se si rine me body garda ?? perse?? sepse e dine mire se sa me shume truproje(gorilla) te kene aq me teper jane zhyte ne mut,ata jane te paftyre ,apo me mire me thene me shume ftyra une mendoj qe shqiptaret e maqedonise duhet nje gje te dine ,qe ne zgjedhjet e ardheshme ata ti bojkotojne 100 % sepse kshu nuk shkon