PDA

View Full Version : Mozilla firefox 3.0 shqip !


BE LK
03-06-08, 13:40
Mozilla firefox 3.0 shqip !

Ketu mund te shkarkoni Klik (http://download.mozilla.org/?product=firefox-3.0rc1&os=win&lang=sq)


p.s.

Per system operativ Windos !

Zero Cool
02-10-11, 16:47
Arrin Firefox 8 beta (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all-beta.html)


http://www.telegrafi.com/fo/2010/arrin%20firefox%208%20beta%202%20tlgrf.jpg


Mozilla (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all-beta.html) publikoi versionin e tetė beta tė shfletuesit tė vet. Ky version do tė ketė publikimin final nė fund tė ciklit zhvillimor nė kohėzgjatje prej 18 javėsh nė tė cilin programerėt e Mozillas bėjnė publikime mė tė shpeshta tė revizioneve, por me mė pak ndryshime.


Njė nga mundėsitė kryesore qė sjell ky version ėshtė kėrkimi i integruar i postimeve nė Twitter. Kėrkimi nėpėr kėtė shėrbimi pėr mikro-blogging bėhet nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse qė bėhen kėrkimet e zakonshme, e krejt ēfarė duhet bėrė ėshtė tė zgjidhet Twitter si kėrkuesi i dėshiruar. Gjatė ri-nisjes sė Firefoxit mund tė zgjidhet opsioni pėr ngarkimin e fletėzave tė hapura vetėm pasi ato tė jenė shkarkuar sė pari me cilėn gjė pėrshpejtohet nisja e aplikacionit me mė shumė fletėza nė sesionin paraprak.

Ėshtė shtuar kontrolli i pėrmirėsuar i shtesave pėr shfletuesin, e shfrytėzuesit gjatė mbindėrtimit nė dialog-dritare mund tė zgjedhin add-onėt tė cilėt dėshirojnė tė mbajnė, e ato tė cilat nuk i dėshirojnė mund ti de-instalojnė. Janė shtuar edhe animimet e rinj gjatė kryerjes sė operacioneve me fletėza, si dhe HTML5 klikimi nativ i tastit tė djathtė me cilin veprim me markup tė thjeshtė mund tė shtohen funksione nė menynė kontekstuale nė Firefox.

Firefox 8 beta mund tė shkarkohet nga kėto (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all-beta.html) faqe.

Zero Cool
26-11-11, 19:13
Mozilla firefox 8.0.1 shqip (http://www.mozilla.org/en-US/firefox/all)

Zero Cool
09-12-11, 21:16
A ėshtė Firefox nė telashe?


Shfletuesi qė para pak kohėsh synonte tė bėhet shfletuesi mė popullor nė botė ka kaluar tani nė plan tė dytė. Kjo pasi shfletuesi i Google, Chrome qė ėshtė hedhur para tre vitesh nė qarkullim, ėshtė ktheyr nė shfletuesin e dytė mė popullor.

Firefox ka shėnuar rėnie nė bursė gjithashtu edhe pėr Mozillėn e cila ėshtė organizata qė jep fonde pėr shfletuesin. Tani Firefox ka 25.2% tė pėrdoruesve tė internetit, Chrome 25.7 ndėrsa Internet Explorer mbetet 40.6%.

Pėr shumė specialistė rėnie e papritur e Firefox lidhet me financimin. 84% e fondeve tė Mozillas paguheshin nga rivalėt e saj. Google paguante orientuesit e Firefox tė pėrdoruesve tė saj pėr tė kėrkuar nė Google. Edhe pse Google vazhdon tė paguaj Firefox por tani marrėveshja ka ndryshuar.

Firefox duke parė vėshtirėsitė sė fundmi po kėrkon tė fokusohet tek realizimi i shfletuesit pėr telefonat e menēur.

Zero Cool
29-12-11, 15:21
Firefox 10.0 beta nė dispozicion pėr Linux


http://i1-news.softpedia-static.com/images/news-700/Download-Firefox-10-0-Beta-1-and-Firefox-9-0-1-for-Linux.jpgKanė kaluar shumė pak ditė pas lansimit tė Firefox 9 tė destinuar pėr Windows, Mac dhe Linux, por lajm tjetėr i mirė pėr pėrdoruesit e Linux ėshtė se Mozilla ka punuar njė version tė ri tė Firefox 10.0 beta pėr Linux, i cili tanimė ėshtė nė dispozicion pėr shkarkim.

Karakteriska tė reja tė Firefox 10.0 beta janė:

Realizimi Anti-Aliasing pėr WebGL;
Butoni Forward, i cili ishte i paracaktuar (default), ėshtė fshehur;
Realizimi Full Screnn APIs pėr ndėrtim me tė lehtė tė web-aplikacioneve nė ekran tė plotė;
Mbėshtetje tė CSS3 dhe 3D-Transform;
Mbėshtetje tė CSS rekuizitave;
Eshtė shtuar elementi pėr HTML5 pėr izolim tė tesktit;
Eshtė shtuar CSS Style Inspector;
Eshtė shtuar IndexedDB APIs.
Me versionet me tė reja tė shfletuesve Chrome 16 dhe Firefox 9, nuk jemi tė sigurtė pse Mozilla ka vendosur tė publikoj njė version tė Firefox kaq shpejt. Sidoqoftė pėr ata qė janė tė interesuar ta shkarkojnė, lidhjet pėr shkarkim mund t’i gjejnė nė faqen e internetit, Sofpedia (http://news.softpedia.com/news/Download-Firefox-10-0-Beta-1-and-Firefox-9-0-1-for-Linux-242711.shtml).

Zero Cool
20-02-12, 12:33
Ēka kemi hjekė kohė ma parė pėr tė shkarkuar videot nga youtube, duke kerkuar programe tė ndryshme falas, me plotė reklama,,,

Falė logjikės "free source" (burim i lirė) ku gjithsecili mund tė shpik diqka tė re, pėr Google Chrome, dhe per Firefox tani ėshtė e mundur tė shkarkoni nga Youtube pa nevojėn e programeve shtesė, dmth direkt nga shfletuesi (browser).


Instalimi i skriptit YouTube Downloader nė Firefox


Nė Firefox fillimisht ju duhet tė instaloni shtojcėn Greasemonkey (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/greasemonkey/).

Klikoni kėtu (http://userscripts.org/scripts/show/25105) pėr tė shkuar tek faqja pėr shkarkim.

Nė kėndin e djathtė lart, ju do tė shihni butonin pėr instalim.

Skripti do tė shkarkohet si njė shtojcė.

http://img849.imageshack.us/img849/8561/youtubedownload5.png

Zero Cool
18-06-12, 15:57
Tregu i Mozilla-s hapet edhe pėr biznesin


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTyxOI_OqO5mLbFoYa0ju_vU-K5IGondN_hz8Z8UYqd0up_E5czJHJdQnCk


Mozilla ėshtė bėrė akoma mė e fuqishme, duke lanēuar tregun e saj ose ndryshe Mozilla Marketplace. Pak a shumė si Ueb Store (https://chrome.google.com/webstore/category/home?hl=nl) i Google Chrome, pėrdoruesit e Mozilla do tė jenė nė gjendje tė shkarkojnė aplikacione Ueb dhe lojra.

Megjithatė kjo do funksionojė pėr njė kapacitet tė limituar, pasi shėrbimi ėshtė akoma nė fazė eksperimentale.
Ndėrfaqja dhe lundrimi nė dyqanin e Mozilla-s ėshtė e njėjtė me App Store apo Google Play, por kėtu pėrfundojnė ngjashmėritė.

Programet qė shkarkohen nga dyqani i Mozillas trajtohen si aplikacione desktop, qė do tė thotė se ata janė nė dispozicion tė pavarur nga shfletuesi. Pėrdoruesit e Windows mund tė aksesojnė programet nga Start Menu, madje t'i ē’instalojnė pėrmes Control Panel.

Meqė ėshtė akoma herėt, kushdo qė kėrkon tė provojė Mozilla Marketplace, duhet tė shkarkojė dhe instalojė Nightly tė Firefox 16.
Janė mė pak se 200 aplikacione nė dyqan, edhe pse shumica e tyre janė falas. Numri me kalimin e kohės do tė rritet, por pėr kėtė po punojnė zhvilluesit.

Lajmi i mirė ėshtė se Windows, OS X dhe Linux mbikėqyrin kėtė version.

Diana007
28-06-12, 19:18
Mbase qenka nje tem per mozillen po bej nje pytje ketu se nuk dita ku ta bej...
Ka nje jav qe nuk me funksionon youtube ne mozilla ,,, nuk po a eshte problemi ne pc timen apo ka edhe dikush tjer kete problem???!!!!

Zero Cool
03-09-12, 11:41
Mbase qenka nje tem per mozillen po bej nje pytje ketu se nuk dita ku ta bej...
Ka nje jav qe nuk me funksionon youtube ne mozilla ,,, nuk po a eshte problemi ne pc timen apo ka edhe dikush tjer kete problem???!!!!

E ke zgjidhe problemin apo ?

Diana007
10-09-12, 20:32
E ke zgjidhe problemin apo ?


Shpresoj se po ,,, ekam pc ne spital ,,, por von e kuptova se kishte qen problemi ne pc time,:mad:

Zero Cool
10-09-12, 20:33
Shpresoj se po ,,, ekam pc ne spital ,,, por von e kuptova se kishte qen problemi ne pc time,:mad:

Ma mirė vonė se kurrė :biggrin:

Zero Cool
11-09-12, 18:34
Firefox tani me lexues tė vetin tė PDF-ve


Nėse nuk keni dėshirė qė tė pėrdorni shumė shtojca nė shfletues tė uebit, ju me siguri se do tė ju pėlqej mundėsia qė mund tė ju ndihmojė pėr ta bėrė njė gjė mjaft tė shpeshtė edhe pa shtojcė.

Firefox tani e ka njė lexues tė brendandėrtuar tė skedarėve PDF dhe megjithėse nuk i ofron tė njėjtat veēori qė i ka Adobe, ai ofron shumicėn e veēorive pėr shumicėn e rasteve tė pėrdorimit.

Pėrpara se tė filloni qė ta lėshoni PDF lexuesin, sigurohuni qė e keni versionin mė tė fundit tė Firefoxit dhe qė e keni ndalur lexuesin e PDF-ve tė Adobe-it.


Pėr tė shikuar versionin, klikoni menynė nė pjesėn e sipėrme nė kėndin e majtė dhe shkoni Help > About Firefox. Kėtu do tė bėhet kontrollimi pėr pėrditėsime dhe ua mundėson qė tė aplikacioni ndonjė pėrditėsim nėse ėshtė gjetur.


Pėr tė ndalur shtojcėn e Adobe-it, hapni tė njėjtėn meny nė pjesėn e sipėrme tė shfletuesit tė uebit dhe zgjidhni Add-ons. Nė vendin e ri qė hapet, klikoni nė Plugins dhe pastaj tek butoni Disable prapė Adobe Acrobat.

Tani pėr ta pėrdorur lexuesin e PDF-ve:

Hapi 1: Hapni Firefoxin dhe shkruani about:config nė shiritin e adresės. Ju mund tė shihni njė paralajmėrim dhe kėtu pranoni qė tė vazhdoni.

Hapi 2: Kėrkoni pėr browser.preferences.inContent nga kutia e kėrkimit afėr fushės about:config. Sapo ta keni gjetur nė listė, klikoni me tė djathtėn nė tė dhe zgjidhni Toggle.

Hapi 3: Kėrkoni pėr pdfjs.disabled. Pasi qė ta gjeni, klikoni me tė djathtėn nė tė dhe zgjidhni Toogle. Kjo ėshtė e tėra qė ju duhet tė bėni pėr ta shfletuar PDF-nė nė Firefox pa pasur nevojė pėr ndonjė shtojcė apo plugin.