PDA

View Full Version : ADELINA si POP ICON ....


Jana
07-06-08, 17:07
http://albaniac.com/images/stories/intervista/adelina05.jpg

Kjo eshte ndoshta nje prej intervistave me te gjata,publikuar ndonjehere ne shtypin shqiptar e nese ju pelqen apo jo Adelina,ate ju e dini vete, vec nuk mund te mohoni dot faktin qe dashuria e saj per fansat eshte e jashtezakonshme! Imagjinoni! Ajo i eshte pergjigjur ne detaje rreth 50 pyetjeve!!! te perzgjedhura prej Albaniac, gje qe shumica e artisteve te tjere nuk do e kishin bere.Nuk po zgjatem me tej,pasi Adelina ju flet vete me poshte,vec do doja te shtoja se ne Shqipe nese ka nje kengetare-kengetar qe i permbush kerkesat per tu quajtur POP ICON ajo eshte Adelina.Ndaj dhe ne i vume kete titull kesaj IIIIIIIIIIIIIIInterviste :). Ps.Albumi me i fundit i kengetares gjendet ne tregun muzikor.Ju rekomandojme titujt “U Kall Be Daj”,”Na Jena Na”,”Trimit tim”.

JU FLET ADELINA!

Pershendetje te gjithe fansave por edhe anti-fansave te mi kudo qe jane.Ju falenderoj nga zemra per te gjithe pyetjet dhe komentet e juaja,ato me bejne mua nje Fenix :) Falenderimet e veqanta le te jene per albaniac.com te cilet asnjehere nuk harruan te permendin sukseset dhe realitetin e cdo artisti shqiptar,gje qe sot siq e dijme te gjithe,pak kush merr guximin dhe gjen ne vete pozitivitin te shkruaje ate qe te gjithe e dijme por pak e shkruajme.Me nje lot gezimi dua ti pershendes fansat e mi qe me bejne te jem kjo qe jam ne cdo moment te jetes.Per ju dhe me ju gjithmone.Me nje buzeqeshje i pershedhendes edhe anti-fansat e mi te cilet i falenderoj per kritikat nga te cilat mesoj dhe iu uroj qe se paku njehere ne jete te perjetojne kenaqesite te cilat une i kam me dekada.Ju do Adelina Ismaili.

http://albaniac.com/images/stories/intervista/adelina01.jpgElbino: Nga hera e fundit qe biseduam bashke shume gjera kane ndodhur ne jeten tuaj ndaj se pari desha te ju pyes si ndiheni shpirterisht,fizikisht dhe artistikisht?

Me lejo se pari te falenderohem per respektin qe me eshte bere nga erevista juaj duke me nderuar si njeri ne momente te veshtira jetesore per mua.Gje qe nuk do ta harroj kurr.Po ashtu te falenderoj per mundesine qe te kontaktoj personalisht me fansat e mi,pa rrezikun e shtremeberimit te pergjigjeve.Kjo mundesi nuk me eshte dhene kurr,dhe jam e lumtur te jem prane fansave,qofte virtuelisht. Tani te pergjigjem:Shpirterisht jam ne kete moment ne mes dy boterave ku njera perballet me nje dhembje dhe tjetra nuk me lejon te dorezohem para fatit.Sikur nje i plagosur qe me cdo kusht do ti sheroje plaget,por vazhdojne ende goditje te uleta.E quditshme eshte qe sa me shume goditje reale (jo virtuele) pranoj,aq me e forte me behet vetja.Praaaaa,jam ne fazen "Fenix" :)Fizikisht hmm...ne jeten time nuk kam pasur me shume energji te akumuluar sesa ne kete moment,pres ta deshmoj ne koncerte hahaha.Ndersa artistikisht e them me sinqeriteti me te madh,ndjehem si asnjehere ne jeten time sepse jam perballur me nje dashuri te pakompromis te publikut,qe nuk me kishte ndodhur kurr dhe mezi pres ta deshmoj edhe sa jam ne gjendje te jap.Mund te them qe te gjitha keto qe i ceka me lart jane merite e atyre qe me duan, sepse me rilinden atehere kur cdo gje ne mua po mbaronte.Kenga ime rrjedh nga shpirti,shoqerohet me fiziken.Te gjitha ua kam falur atyre qe me duan,sepse konsideroj qe vetem ata e meritojne.

http://albaniac.com/images/stories/intervista/adelina03.jpgAlbumi i ri titullohet "Fenix", qe ka kuptimin e nje ringjalljeje e ne te njejten kohe te perjetesise. Me pelqen ideja...

Edhe mua me pelqen :))) Dua dhe mundem te jem nje Fenix i cili zhduket kur perballet me te tmerrshmen,por kthehet kur duhet t'iu dhuroje atyre qe meritojne dhe me nderojne.Dhe Fenixi gjithmone kthehet.Pavaresisht sfidave ;)

Na tregoni dicka me specifike rreth albumit.Di qe ka qene shume i veshtire per tu realizuar, por me ne fund publiku arriti ta kete ne duar...

Nuk ishte lehte.Pavaresisht dhembjes se nje plage,gjate punes perballesha me monstruma te cilet ne cdo lloj forme negative pengonin realizimin.Te jem e qarte,nuk ishin vetem te lemise artistike.Fatkeqesia ishte qe ishin njerez te cilet gezonin respektin tim dhe hiqeshin si perkrahes te mi.Por fati deshi te punoj me njerez te cmuar te cilet ende njohin njerezoren.Zoti me dha forcen qe te shendrroj vajin ne kenge gazmore.Kenge te cilat dua ti gezojne dhe ti lumturojne ata qe me besuan dhe me perkrahen ne ditet e erreta.Dhe erdhi,jam teper e lumtur qe po pelqehet jashtezakonisht shume,nuk po e them une,ma ka thene producenti hihihi.Une me zemer dua ti falenderoj kompozitoret qe me ndihmuan,producentet e mi,mediat per perkrahjen,ne veqanti adhuruesit.Ky album nuk eshte i Adelines,por i atyre qe duan Adelinen.

Jana
07-06-08, 17:08
Kam pare videot e tua ne YouTube, kur ishit femije…Sinqerisht keni qene e destinuar per tu bere nje artiste e njohur.Jo vetem kenget dhe interpretimet,por dhe intervistat qe ke dhene kur ishe femije…shume mbreslenese.Si ndihesh kur i shikon tani ato video?

I kam shikuar me shume lot gezimi,sepse isha e bindur qe jane zhdukur.Nuk i kam permendur asnjehere ne jeten time,sepse do te tingelloja jomodeste.Cfare te them? Jam shqiptarja me krenare qe kisha nje femijeri te tille te cilen tash e shohin te gjithe,edhe ata qe nuk kishin lindur kur une kam krijuar kenge,intervista,moderime ne radio,aktrime,emisione,madje 9 vjeqare pata fatin qe te jem mysafire ne lajmet qendrore te Vitit te Ri :).Dhe me lejoni qe te shfrytezoj rastin qe te tregoj se nuk kam fjale si ta falenderoj Besfortin-Chibis i cili beri publike keto inqizime.Ai njeri ka merita te veqanta ne karrieren time dhe lus Zotin qe nje dite te arrij ta falenderoj me vepra.Eshte njeri i madh.Nostalgji dhe mburrje e pafund.

Pavarsisht se jeni apo jo aktive ne skene,gjithmone shkruhet e flitet per juve.Nuk besoj se ka artiste tjeter ne Shqipe, per te cilen mund te jete shkruar kaq shume e kaq shpesh.Ju ka shkuar ndermend te publikoni nje autobiografi tuajen?

Hahahaha sa e vertete.Megjithe momentet afektive kur me rrembejne emocionet,une falenderoj mediat qe shkruajne per artistet.Jetojme ne nje kohe kur duhet te pajtohemi qe shkruhet mire e keq,s'kemi zgjidhje,s'ka ligj,s'ka as rryme ne Kosove :).Nje kengetar i shquar,Ilir Shaqiri ne nje koncert e stadium, tinez me pate thene:"Adeline,nuk eshte me rendesi cfare flasin,jemi kengetare,me rendesi le te flasin".Tash ia di vleren atyre fjaleve,dhe e falenderoj kolegun tim Ilir Shaqirin per kete keshille kaq te vlefshme qe ma ka dhene.Me ke dhene nje ide fantastike,te bej nje autobiografi hahaha.

A patet mundesi te lexonit te gjitha pyetjet e lexuesve tane drejtuar juve, e cfare pershtypje ju lane?

Duke lexuar,me ndodh te rrenqetem nga nje miresi e nje admirimi te paster te cilin e lexoj dhe mbushem aq shume pozititvitet,saqe e kam patjeter ta ndaj me juve, sepse do te pelcas nga lumturia qe me kaplon kur shoh pyetje dhe komente aq te bukura,saqe me duken hyjnore.Kete pozitivitet e kam patjeter ta ndaj me ju

Atehere le te fillojme me pergjigjet qe ju keni kthyer :)Hmm...1...2..3...SHKOJME! :)))

1-Si keni mundur ta ruani at bukuri prej feminis e deri me sot? Keni nje bukuri engjellore! Kete pyetje ja ben Adelines mbretnesh (nga Genti nga Peja)

1-Pershendetje te veqanta Genti,je fantastik.Te falenderohem per epitetet.I kushtoj rendesi te posaqme gjumit,mirembajtjes se lekures dhe i qofsha fale gjenetikes,ngjaj me gjyshen time tashme te ndjere.Dua te pershendes ne menyre te veqante dhe do te ishte nder per mua te takoja nje fans si je ti.

2-Pasi qe Adelina ka shum fanse ne gjith boten doja te pyetja se kur do te filloj me turnet e saja tash pas rikithimit. Te pershendes nga zemra te duam shume! (nga Fansja e qmendur e Adelines !!)

2-Fansja ime e dashur,te falenderoj se pari.Pak jave pas publikmit te albumit,do te nis turneun i cili se pari nis ne Evrope,pastaj do mundohemi ta zgjerojme kudo qe ka shqiptare.Shpresoj te te takoj kudo qe te ndodhem.

3-Sipas mendimeve tė adhuruesve qė kam lexuar nė internet, thonė qė Adelina ėshtė kėngėtarja e cila duhet ta pėrfaqėsoj Kosovėn ne Eurosong . A do tė pranonte Adelina diqka tė tillė? (nga Dani)

3-Opaaaaa!Me befason dhe nderon kjo pyetje.Falenderoj nga zemra te gjithe ata qe mendojne keshtu.Perveq faktit qe kurr nuk do te konkuroja per perfqesimin e Kosoves ne Eurosong,sepse qe nga femijeria kam braktisur festivalet,qendron edhe fakti qe edhe sikur te isha e zbritur nga qielli,jam e bindur qe nuk do te fitoja te drejten per nje gje te tille,nga "jurite" ne Kosove.:)))Sikur te ishte publiku juria,hm... :)Por mos te harrojme qe ne Eurosong gjithmone fiton ose nje shtet sllav ose nordik ;)Nese hyj ne gare,hyj per te fituar,perfaqesuar denjesisht Kosoven dhe jo te nencmohet vendi im e une vet.Nuk parapelqej festivalet politike,me nje fjale.Me me deshire do ta perserisja Diten e Pavaresise :).Aty mora voten time une.

4-Mendon Adelina se pas nderprerjes per nje kohe te karrieres se saj tani njerzit po thone “Adelina motra e Zanfines” e jo "Zanfina motra e Adelines"? (nga Mendimi)

4-Hahahahaha Mendimi,e lezeqme,te falenderoj.Nuk mund ti ik faktit te nenes natyre qejam motra e Zanfines,dhe ajo eshte motra ime.Me pelqejne keto batutadhe gezohem kur i degjoj.Sa bukur eshte kur nderron vendet ne skeneme...loqken time Zanin :) Dyja kemi vendet tona dhe vet i aranzhojme ku duamte jemi ;) Te falenderoj shume shume,eshte kenaqesi kur me thone:"Shiko,motra e Zanfiiineees!" Kenaqem,me beso.

5-Adelina si mbretesh e muzikes se lehte shqiptare cfar’ mendo per nje duet featuring mbretin e muzikes rap pra me Rebel aka Unikkatilin? (nga Dardan K)


5-Tung Dardan K,te falenderoj nga zemra per titullin mbretereshe,dhe te jeshi sigurt qe nuk falenderohem pa e ndier vertet ashtu.Cmoj punen eUnikkatilit,dhe...pse jo? I dua sfidat,puna me Unikkatilin eshte sfide e veqante.

6-A do te kete nje duet mes Adelines dhe Gentes ?? Pasi jane dy shoqe shum te mira? (nga Mendimi)

6-Pershendetje Mendimi.Hmm...Nga zemra e falenderoj Genten per admirimin publik qe e shpreh pa komplekse,e kam bebushe te zemres.Nuk kam idene te them te drejten a do bejme dicka,por edhe nese bejme,nuk do jete "alla" Beyonce-Shakira.Vertet nuk di si tepergjigjem,na jepni pakez kohe te dyjave :)).

7-Cilen gje e cmoni me shume , pronen tuaj materiale apo privilegjin tuaj ti kontrolloni mendimet tuaja? (nga Derrty)

7-Tung Derrty,te pershendes shume.Natyrisht qe me shume cmoj "pronentime mendore" sesa ate materiale.Nuk diskutohet kjo qeshtje,dhe te falenderoj per pyetjen.Besoj qe pajtohesh me mua.

8-Cila eshte enderra e juaj,qe ndoshta akoma nuk e keni plotesuar.Po muzika juaj e preferuar per momentin? (nga Melisa)

8-Pershendetje Melisa,dhe te falenderoj per pyetjet e bukura.Endrraime e paplotesuar eshte te behem nje plake e trashe,faqekuqe dhe elumtur.Sa per muziken e preferuar,rock baladat dhe kenget kosovare vetem me fyell ose Qifteli jane veretet dicka qe nuk i zevendesoj me asgje,por pa i ikur edhe kenaqesise se degjimit te zhanreve te ndryshme nga Augustin Uka deri tek Timbaland.

Jana
07-06-08, 17:09
9-A ndikojne te tjeret lehte ne juve dhe a ju bejne qe ta nderoni mendimin? (nga Kita)

9-Tung Kita,te pergezoj per pyetjet e bukura.Jo,nuk ka shanse qe te ndikohetlehte ne ndryshimin e mendimit tim.Kete e kam deshmuar shume here edhe ne skene,aq saqe nganjehere edhe nena ime rrotullon syte hihihi.Pershendetje!

10-Pse Adelina nuk ka webfaqe personale si krejt yjet e botes? (nga Valon)

10-Pershendetjet e mia Valonit.Me bere nje pyetje shume te qelluar te cilen shpesh ia bejedhe une vetes.Ndoshta nga deshperimi qe i tere materiali i krijimtarise sime qe nga mosha 6 vjeqare me eshte shkaterruar ne lufte,asnjehere nuk kam dashur web personal,me dukej se do ishte i gjymtuar.Ose mire ose fare.

11-Me qene se jeni kengetarja mė me fame ne Kosove. Keni patur pune ndonjehere me adhurues te fiksuar ne ty psh. ku ju kane kercenuar se do te ju rrembejne , ju kane derguar letra qe te kane shqetesuar ty etj? (nga Beba)

11-Pershendetje Beba,me lejo te falenderoj perzemersisht per fjalet e bukura.Po,ka raste te tilla dhe asnjehere njeriu nuk mund te mbetet indiferent para rrezikut.Asnjehere nuk kam preferuar truproje rreth vetes,por ka kohe qe njerez te kualifikuar merren me sigurimin tim.Nuk do i shihni rreth meje. Nuk jane per marketing,por per siguri,ata njerez nuk i reklamoj rreth vetes.Poashtu kam fatin qe jetoj ne nje vend ku policia ne keto raste me mua, ishte shume efikase dhe profesionale ndaj meqe me jepet rasti dua ti falenderoj.

12-E vertet qe keni bere revolucion ne gjith trojet shqiptare, por si duket tash keni vendosur perseri te dukeni sa me ndryshe nga koleget e juaja sepse ato pernjehere u imitojne, eshte e vertet qe tash doni te dukeni pak si Japoneze :) (nga Linda)

12-Tung Linda hahahahaha sa jam kenaqur me konstatimin qe dukem si japoneze.Eshtekompliment i madh per mua.Ne klipe te ndryshme kam bere transformimeduke dashur te dukem si mulate,bionde,flokekuqe per te dhene porosine qenuk guxojme te bejme dallime raciale.Por dukja ime prej "japonezeje"eshte pasoje e perdorimit minimal te grimit dhe shpesh ne emisione ishae enjtur nga syte,sigurisht e din pse.Por meqe qenka krijuar kjopershypje,me vie mire sepse japonezet jane uhuhuuuuuu te bukuraaaaa.Flm edashur per komplimentet.

13-Kisha dasht qe t'ua bej nje pyetje se nga e ka prejardhjen familja juaj? (nga Lilly)

13-Pershendetje Lili dhe falenderime per pyetjen.Po filloj nga nena.Nenaime eshte pejane,pra dukagjinase.Babai eshte ferizajas.Dhe krenohem qeasnjehere nuk bej dallime regjionesh,pa marrur parasysh prejardhjen.

14-Si e ndjehe veten diten e pavaresise kur nga brohoritjet nuk u ndegjojke kenga fare? Dhe desha me then se Adeline ti edhe Nexhmije Pagarusha jeni te vetmet kengetare qe nuk do vdesni kurr ne zemrat tona! (Zana nga Londra)

14-Tung Zana,te falenderoj per pyetjen e mrekullueshme.Cfare te them? Eshte e veshtire te pershkruhet me fjale.Kam nje jete qe kam degjuar si eshte luftuar,sakrifikuar,kontribuar,thjesht jetuar qe vendi im te behet shtet.Te jem e sinqerte,nuk e kam menduar ndonjehere qe do ta perjetoj,jo pse ishte e parealizueshme,por te lindesh,rritesh dhe te jetosh nen trysni,mbetet vetem shpresa qe nje dite pasardhesit tone ta perjetojne madheshtine e te qenit qytetar i nje shteti te pavarur.Fola pak per te kaluaren,per te rikujtuar neper cka kane kaluar te paret tone dhe ne vet.Qe te vetedijesohemi cfare eshte te jesh shtetas,sepse edhe une vet e kam problem e adataptohem me realitetin e ri.Duket enderr.Dhe erdhi ajo dite.Askush nuk do ta kuptoje ndjenjen qe te jesh kengetarja e cila ka pasur fatin qe nje muaj te tere te shikoje televizorin ne shtepi duke qajtur nga emocioni qe vendi im po behet shtet ne kohen kur po jetoj.Dhe ne mbremje te dale e te kendoje per tu ballafaquar me nje popull te tere te cilet me mbulojne kengen ne diten me te madhe historike te Kosoves me ovacione admirimi te tyre.Sot po te vdes,ndjej qe do te vdes e lumtur qe perjetova ate qe as ne endrrat me hyjnore nuk do ta shihja.E sheh,e degjon,e ndjen qe je bere pjese e histoise sepse fati te destionoi.Nuk di c'te them me teper.Ndjenje hyjnore.Qofsh e bekua per krahasimin me Nexhmije Pagrarushen,ajo madheshti kombetare jeton ne emrin e cdo shqiptari.Vertet te falenderoj perzemersisht.

15-Do jepja gjithcka te te shihja dhe nje here udke kenduar me te madhin Sabri Fejzullahu.A do ndodh nje duet i tille? (Bora nga Italia)

15-Pershendetje Bora.Kam pasur fatin te jetoj ne kohen e legjendes se galle te muzikes se lehte,Sabri Fejullahu.Fati me beri nder duke me dhuruar dy potpuri te mrekullueshme me kengetarin e te gjitha gjeneratave.Madje potpuri te tera.Dhe a do te kem apo jo duet,nuk di te pergjigjem,nuk kemi diskutuar ende asgje,per faktin qe potpuria e fundit ende po perjeton suksesin e vet.Pra,cdo gje eshte e mundur.

16-Shpesh kam degjuar se Shpat Kasapi te adhuron si kengetare dhe desha te dija nese do pranoje te beje nje duet me te. (nga Muhameti)

16-Pershendetje Muhamet.Falenderoj shume Shpatin.Eshte nje nder koleget e mi me te suksesshem te gjenerates se vet dhe gjithmone ekziston mundesia te kem nje kenge mete.Por,me kushtin qe pjese e bashkepunimit te jete bukuroshja e tij :)

17-Shpesh here neper interpretimet e Adelines shikon ca sjellje prej "gangsta" ose prej rebeleje. Po ne jete, a eshte po kaq rebele sa duket edhe ne interpretime? Je shume e madhe!!! (nga Dinonixhi)

17-Hahahaha Dionixhi,faleminderit.Vertet ne skene nganjehere dukem e rebeluar,varet ngaporosia qe bart kenga.Rebelimin nuk e shoh si dicka negative,po te mosndodhte ne Kosove ajo qe dikush e quante "rebelim" e une e quaj CLIRIM,sot do te ishim province e mjere e nje shteti te cmendur.Nuk jamrebele,as gangsta,edhe pse shpesh me pelqen te bej shaka ne llogari teketyre epiteteve qe mi "dhuruojne" ne momentet kur mbroj mendimin tim,dheate qe une e quaj te drejte.Pra,nuk jam rebele as gangsta,por jam shume epameshirshme para padrejtesise,luftoj deri ne atomin e fundit.Ne jeten private nuk ka as "g" prej "gangsta" ne mua.Jam femer :),por nuk di pse ngaterrohen fjalet "Rebelim,gangsta" me fjalen "Ngre zerin kunder se keqes!" :)Te falenderoj shume.

18-Pershendetje Adelina, kisha desht te na tregojsh pak per sekretet e bukuris tande meqense cdo vajz shqipetare mendoj se ka deshire te dij me thelle cfare perdor per grim e cilat emra i preferon dhe cfar kremash etj? (nga Adelina)

18-Pershendetjet e mia.Nuk ka ndonje sekret te veqante.Bej gjumin erregullt,kaloj shume kohe ne vende malore ku eshte ajri i paster,ushqimin epreferoj natyral,mendoj ne ate qe gjithmone tentoj ti ik "fastfood".Kremerat per fytyre i preferoj te markes "Chanel",grimin per perditshmeriperdor vetem nje shkelqim per buze ngjyre e hapur,ose buzekuq mat temarkes "Dior".Nganjehere i lyej edhe qerpiket me rimelin e pare qe mevie ne dore :))).Sekreti eshte tek uji mendoj.Pastrimi i fytyres me ujedhe 2-3 litra uje qe pi gjate dites.

19-A do te besh se shpejti ndonje kenge tekno , sepse ketu ne SH.B.A te gjithe shoket e mi AMERIKAN vdesin pas teje dhe muzikes tende dhe ku une punoj ne nje klub nate shume here degjohet muzika jote .Do kisha deshir te takoja nje here pare se te vdes.Te dua shume! (nga BLEDI)

19-Pershendetje Bledi.Vertet u befasova kur lexova c'paske shkruajtur.Deri tani koncertin ne New york e kam ditur si gjene me te sukseshme qe na ka ndodhur mua dhe Zanfines ne U.S.A,por te jem e degjuar ne klube te rinjeve amerikan? Tingellon si enderr e bukur per nje kengetare qe kendon shqip.Kenget techno gjithmone kane qene pjese e krijimtarise sime,thjesht e pelqen si haner,dhe patjeter qe kam ne plan ne te ardhmen nje kenge te tille,por natyrisht shume me profesionalisht te punuar sesa te kaluarat.Ne ato kohera ishim te limituar nga kushtet "piroteknike" :))).Dhe nuk dua qe te vdesesh per te me takuar,dhashte Zoti takoj adhurues te tille ne cdo koncert.Te pershendes fort.

Jana
07-06-08, 17:11
20-Kisha pasur shume deshire te marre nje opinion te Adelines se si mendon rreth tipave gay. Si do te reagonte Adelina nese nje mik apo shok i saj i thot se eshte gay? (Leo nga Barcelona)

20-Tung Leo.Pyetje interesante,te falenderoj qe me bere te mendoj mire e mire para se te pergjigjem.Une absolutisht nuk kam kurrfare paragjykimi rreth afeksionit seksual te askujt,mos harro ne Kosoven e pavarur eshte e lejuar edhe martesa mes dy njerezve te gjinise se njejte.Perderisa dikush e ndjen veten mire dhe nuk me rrezikon mua me menyren e jeteses se vet,nuk kam asgje kunder.Une kam pasur nje shok gay i cili fatkeqesisht me nuk eshte ne kete bote.Kur me tregoi qe eshte gay,reagimi im ka qene:"Sigurohu te jesh i lumtur,gay ka pasur edhe do kete gjithmone".Pra harrojeni qe une jam kunder qe dikush te beje ate qe e ndjen perderisa nuk ka rrezik aty.Besoj qe me aprovimin e nenit 24 ne Kushtetuten tone,cdo politikan kosovar pajtohet me mua.

21-Eshte e vertete qe ka filluar te te bojkotoje RTV21-shi i cili ne kengen kushtuar Kosoves nuk te kishte ftuar ty , Zanfinen edhe shume kengetare te tjere qe te pakten e kishin meritu te jene aty? Kishte persona qe ndoshta nuk e meritonin te jenin aty por vetem si statista i kishin vendosur.Mos valle ka qene prezenca e Leonora Jakupit ne mos pranimin e fteses nga ana jote apo dicka e ngjajshme? Te lutem sinqerisht... (nga Jehona)

21-Jehones pershendetje.Kete pyetje duhet ta besh ne TV21,sepse do te me ndihmosh edhe mua qe ta kuptoj se cfare ka ndodhur.E them shume seriozisht.Dhe te falenderoj nga zemra per nje pyetje kaq te qelluar.Beje per mua,pyet cfare po ndodh, betohem qe nuk e di.Me lejo qe te perqafoj se paku nga largesia qe bere kete pyetje.

22-A do te jete Adelina Ismaili ne ceremonine e dhenies se cmimeve “Video Fest Muzikor” ne Kosove? (nga Adelina nr 1)

22-Sa me pelqen kjo pyetje hihihi.Asnjehere nuk do te me shohesh ne Videofest,qe nga viti 2004,kur e kam braktisur.Nuk e percmoj aspak kete eveniment,por e percmoj si "festival"sepse nuk jam e vetmja qe e kam braktisur,ka shume artiste meritor qe jane fyer madje edhe ne prezantime e komentime ne kete ngjarje.Ju kujtohet kur "ELITA 5" braktisi sallen ne momentin e fundit?Une duhet ti prezantoja,dhe ngela me zarf ne dore.Nuk di pse ndodhi qe ne sekondin e fundit atyre te iu merret cmimi!Ka dhe shume te tjere.Por ata nuk humben asgje,publiku i do dhe me shume.E shume te tjere dhe aspak nuk me imponon ecja neper qilimin e kuq,sot mund ta blej nje te tille,ta ve ne shkallet e baneses sime dhe do te ndjehem si nje "yll" hihiihi.Shkoj aty ku realisht vleresohet puna e dikuj dhe e imja.

23-Pse Adelina nuk pranon mu fotografu me nje adhurus.Mua personalisht me ka ndodhur se kam prit me sa ORE me be nje foto dhe ti s’ke pranu.A nuk po don vet a nena jote nuk po te lejon.Pse? (nga Lora)

23-Pershendetje Lora.Do te ishte per mua shume mire te shpjegoje me detajisht pse nuk shkruan te verteten,sepse deri me sot asnjehere nuk kam refuzuar te fotografohem me fans!Vetem ne raste kur kam qene e semure apo ndoshta ndonje e papritur ku evakuohem nga sigurimi te cilet bejne punen e vet ne menyre profesionale.Kjo qe po e thua eshte totalisht e pavertete,me keqardhje te them.Nese je kengetare,eja moj fotografohemi kur te duash,mami im te garanton qe ajo do te na fotografoje,sepse gjithmone ajo me ben fotot me fansa ;)Nga kjo ide e "quditshme" qe mami im perzihet ne keto gjera?Hihihi,e bukur kjo.Nick-u yt,duket si shkurtese e nje emri te hmm...interesant ;) Eja te bejme foto kur te duash ne koncertin tim e dashur.

24-Si e ke ndjere veten ne emisionin "Top Rtk",kur ke kuptuar qe gjysma e kengeve tua dhe imazhit kopjohet nga serbet dhe bullgaret? A krenoheni apo pendoheni qe jeni model edhe per kengetaret ballkanase,perderisa disa kengetare tona kopjojne kryekeput serbet dhe bullgaret? (Nga ElbinoFan)

24-Tung Elbino-Fan (sa i lezeqem ky nick:).Po kaloj ne teme.Te them te drejten,nuk e ndjeva veten aspak mire! Por ngushellohesha me faktin qe kopjohem nga "fqinjet rajonal" dhe kjo do te ndikoje ne "marredheniet bilaterale" hahaha.E them kete batute qe se paku tjeret ti bej te qesh,sepse personalisht aspak nuk jam e lumtur qe me kopjojne "ato".Vertet nuk krenohem qe kengetaret sllave kopjojne dhe pas ca vitesh propagojne stilin tim sikur te ishte i tyre.Dikur nuk flisja per keto tema,tash nuk do te hesht me.Si kolege e cila ka perjetuar shume ne skene,une lus me dashamiresi kengetaret shqiptare asnjehere te mos kopjone,se paku nga ata qe me shekuj na shkaterruan kulturen,sepse ne kemi kulture e cila eshte shume me e nivelit sesa e cdo populli ballkanas.Nuk eshte kjo folklorizem patriotik,por nje realitet.

25-Meqenese Adelina eshte nje kohe te gjate prezente ne skenen shqiptare, dhe gati eshte e pamundur te dihet se sa kenge e ka Adelia. Mund te na tregoni se sa kenge i keni deri tash? Pyetja e dyte… Ku e keni bere videoklipin e kenges "Ushtarit tim"? (nga Teuta)

25-Pershendetje Teuta dhe falenderime per pyetjet.Me vie keq qe as vet nuk e di sa kenge i kam,lufta me mori shume informata,por qe nga mosha 6 vjeqare besoj te jene diku mbi 600 kenge solistike.Sepse kisha 4 albume edhe si femije.Klipi i kenges "Lavdi ushtari im" eshte bere ne fshatin Isniq ne Kosove,dhe pas realizimit kur e pash nenen qe po qante,morra vesh qe gjyshi im kishte lindur ne ate fshat.Perveq krenarise qe e para kisha realizuar klip per nje ushtar te zakonshem,me nje embleme te lavdishme,u gezova qe jeta me dergoi mu ne fshatin ku kishte lindur gjyshi im,pa e ditur fare.Dhe kete klip ia kushtova gjyshes sime te ciles qetniket ia vrane burrin,pra gjyshin tim nga Isniqi.

26-Neper internet qarkullon nje video me disa foto qe ndoshta e ka bere ndonje fansi yt, por se bashku me videon eshte edhe nje kenge "S'kam faj" cila eshte e verteta e asaj kenge dmth a eshte kenge e jotja dhe pse asnjehere nuk eshte perfshi ne ndonje album tendin ? A perdor internet dhe a komunikon me fansat nepermjet internetit ( disa profile psh: hi5.com, myspace.com etj etj qe jane me emrin tend a thua vertet je ti apo dikush tjeter? (nga Fiona)

26-Tung Fiona.Nuk jam ne dijeni per ate klip,por lus Zotin te jete i bukur.Kenga "S'kam faj" eshte njera nder kenget e mia me te preferuara e cila u punua mjeshterisht nga Naim Krasniqi per festat e fundvitit dhe vertet krenohem me ate kenge.Fatkeqesisht,nuk eshte e publikuar askund,TV21 e ka ne prone dhe nuk me lejohet ta publikoj.Internetin nuk e perdor shume,gati fare,vetem per ndonje interviste sepse nuk kam kohe,por ndoshta edhe jam pak "Tip tradicional" :))Per fat te keq kjo me pamundeson kontaktin virtuel me fansat,prandaj vendosa qe te sakrifikoj shume dite prane komjuterit qe te arrij sadopak virtuelisht te komunikoj me fansat nepermes albaniac.com. Ato profile asnjera nuk jane te miat dhe kushdo qe i ka bere e lus qe mos i keqperdorin.Une per fansat jam ne koncerte,intervista,albume.Ndoshta nje dite kur te filloj karriera te me shkaterrohet do te rri tere diten ne internet dhe do te shkruaj mire e keq :)) Pak shaka,mos me keqkuptoni ju lutem,e them me sinqeritet nuk preferoj internetin,merr shume kohe te cilen e shfrytezoj per pune.

27-A do ta shohi ndonje her kete YLL te muzikes ne nje interviste apo shfaqje se bashku me Leonoren? Adelina je si nje shpirt lumja nena Mon qe te ka! (Pa emer)

27-Pershendetje Pa Emer.Nese e ke fjalen per Leonora Jakupin,mund te them qe ne kishim shfaqjen me interesante te show-biznesit shqiptar ne fund te vitit 2003,shfaqje e cila tundi mediat mbareshiptare.Dhe vendosa qe asnjehere me mos ta permend ate shfaqje,sepse kishte arritur popullaritet shume te madh.Kurse une nuk doja nje popullaritet te tille qe ta permend edhe sot e kesaj dite,punoja kenge.Vendosa te bej kenge hite qe do te permendeshin me shume se shfaqja.Dhe shfaqja per mua u harrua ,sepse frigohem qe do te behem e popullarizuar ne tere boten,si Luan Krasniqi :))))).Tash me lejo qe te falenderoj nga shpirti per urimin qe me bere dhe faleminderit me zemer per fjalet e bukura.

28-A eshte zeri i Adelines kaq i mire per shkak te ndimave te studios apo eshte dhe live keshtu;) Tung te dua! (nga Ina)

28-Tung Ina.Te puq synin qe ma ke mbyllur :))) Studio eshte moj studio,ne cdo koncert une ngreh studion pas vetes,e mbaj lidhur ne koke :))))Eja ne nje koncert,me degjo duke kenduar live, dhe vleresoje vet.Ose s'do,mos eja.Tash une po e mbyll syrin dy here vetem per diturine tende mbi studiot dhe zerat ;) ;) E tash pa shaka.Te falenderoj nga zemra qe zerin tim e cileson si ze te bukur,te perqafoj shume.

29-Eshte thene se heshtja juaj ne muzike erdhi edhe per promovimin e motres tuaj Zanfiza.Sa e vertete eshte kjo? (nga Visi)

29-Tung Visi.Paj,le te thone bre :))) Jo i nderuar,njeriu promovohet vet,publiku te pranon apo nuk te pranon.Edhe po te hesht tere bota kur njerezit nuk duan ta degjojne dike,hmm...nuk e degjojne :)Une jam me fat qe kam moter qe ka suksese te lakmueshme muzikore,perkunder faktit qe popullariteti im gjithmone ia ka rrezikuar karrieren.Por,vet e deshi :))) Uh, te tregoj dicka!"Eshte thene" qe Zanfina pas klipit "Nga 1 tek 10" hesht per te lene qe te promovohet Adelina,motra e saj hahaha.Pak shaka,pa keqkuptime,mua me kenaqin keto thashetheme.

Jana
07-06-08, 17:12
30-Perse Adelina i ka nderprere studimet ne Tetove qe i ka filluar ara disa viteve? (nga Kumanorja)

30-Tung Kumnanorja.Eshte hera e pare ne jete qe po degjoj qe une kam filluar studime ne Tetove!Jo,asnjehere nuk jam rexhistruar ne Universitetin e Tetoves,edhepse me duket ide e mire :)

31-Desha te pyes sesi i perballon gjithe keto thashetheme qe thone njerezia dhe gazetat? (nga Albina)

31-Pershendetje Albina.Edhe pse ndodh qe ne moment te emocionohem kur ngacmojne me te dashurit e mi,Une falenderoj ata qe ma kushtojne kohen duke folur dhe menduar per mua.Me lajkaton kur behem preokupim i dikuj.Gazetat bejne punen e vet,une e shoh si marketing pa para.Per mua eshte e rendesishme te me njohin ata qe i dua.Jeta eshte shume e shkurter qe ta shpenzoj ne gjera te vogla.Dhe cdo e keqe e ka te miren e vet. Te falenderoj shume Albina

32-Adelina pse nuk e permend asnjehere babain tend? (Nga E bukura e dheut)

32-Tung e bukura e dheut.Nga te erdhi kjo ide qe une nuk permendi babin tim?Ku e di qe kam baba nese une nuk e kam permendur? Ne cdo pyetje lidhur me babin tim jam pergjigjur,shiko,shiko edhe ty te pergjigjem :))KUSH,KUSH KUSH GENJEU FANSEN TIMEE!?:D Te pershendes me kengen "E kush t'ka rrejt ooooo e kush t'ka mashtrue":) Mos me keqkupto,dua te bej shaka pak me keto gjera,se paku ju te qeshni.

33-Qfar mendon Adelina, a i frigohet konkurences duke pas parasysh faktin qe Adelina qe nje kohe te gjate ka pauzuar, e ne skenen tone ka shume kengetare qe jane bere te adhuruar nga publiku … (nga Rreja)

33-Pershendetje Rreja.Kengetaret e mire me japin motiv te jem pjese e tyre dhe ata te jene pjese e suksesit tim.Ekziston vetem nje kengetare te cilen e konsderoj konkurrence.Ajo me ben probleme,ajo kerkon shume nga une,ajo ben cka te don,ajo kendon kur ja do emra,pauzon kur ia do qejfi,e vetmja.Eshte Adelina Ismaili te cilen gjithmone duhet ta sfidoj.Dhe te keshilloj nese me lejon...Kurr mos iu frigo konkurrences,garoje veten,do te kesh suksese me kenget ;) Nen diell ka vend per te gjithe.Te falenderoj per pyetjen,shpresoj te ngelesh e kenaqur me pergjigjen.

34-Adelina a do kishe shku ne “Big Brother”? (nga Goni)

34-Tung Goni,falenderime per pyetjen.Te them te verteten,asnjehere nuk do te kisha shkuar ne "Big Brother".Me duket qe do te isha sikur nen mikroskop dhe do te rrezikohej jeta ime private te cilen e ruaj shuuuuuume me xhelozi :) Edhe pse,kur kam mundesine e shikoj si program.

35-Nese do te kishit mundesi te ktheni kohen mbrapa a do ta jetonit jeten private si gjithe njerezit e thjeshte apo do te vazhdonit me FAMe si VIP ? (nga Adhuruesi i Adelines)

35-Pershenetjet adhuruesit tim.Po te mund ta ktheja kohen prapa,prap do te leja fatin tim ne doren e Zotit dhe do te ndiqja udhet qe me ka caktuar Zoti.Por nje gje mund ta the:Une kendoj dhe jam VIP vetem kur dua une.Ne momentin qe ne mua lind deshira ti kthehem jetes se rendomte,askush nuk mund te me privoje te bej te kunderten,sepse se pari jam njeri.Pastaj kengetare,VIP,Miss,aktore,etj.Pra,lumturia ime eshte qe arrij dhe di cka dua ne momente te caktuara jetesore.

36-A eshte e vertet Adelina se keni pas nje zenke me Alexandrin ne Shkup, pershkak se nuk keni qen te kenaqur me punen qe ai ka bere ne videoklipin tuaj “Dy motra nje fraer”? (nga Kumanorja)

36-Pershendetje.Oh moj kumanovare,si e more vesh? :)Hahahaha,e lezeqme kjo. Eshte e vertete qe gjate realizimit te klipit "Dy motra nje frajer" kisha disa zenka me Alexandrin dhe ekipin ne pergjithesi,por ato jane normale ne punen ekipore.Ndoshta une jam kokeforte dhe dua qe klipi im te behet si dua une,ndoshta qendron fakti qe mua nuk me imponon aspak nese dikush flet gjuhe sllave kur punoj,ndoshta zenkat per nje pune te suksesshme mes bashkepunetoreve jane normale per nje shqiptare kokeforte, per te arritur nje pune.Nuk lejoj kompromis me kualitetin.Nuk ishte asgje tragjike :)))

37-Cila eshte fshehtesia e bukurise tende, sepse qdo dite e me e bukur dukesh ! (nga Xhuli)

37-Perqafime Xhuli.Nuk ka fshehtesi,sot cdo vajze e rendomte ka mundesine te duket e bukur nga larg.por nje gje ta them sigurt,ne momentin qe je e kenaqur me veten,do te transmetosh pozitivitet shpirteror.Dhe ky pozitivitet gjithmone reflekton edhe ne bukurine fizike.Kenaqu me ate qe ke.Te falenderoj shume per komplimetet,je shume e mire.

Jana
07-06-08, 17:13
38-Adelina, a mund te presim ndonje kenge kushtuar Presidentit histrorik te Kosoves, Dr.Ibrahim Rugova? (nga Orhan Gashi)

38-Nderimet e mia Orhan.Nuk mund te flas se kujt do ti kendoj ne te ardhmen,sepse nuk mund te perbetohem qe do te jemi gjalle deri neser.Te shkruaj me sinqeritet,pa diplomaci kengetaresh.Mund vetem te tregoj kujt i kam kenduar dhe kend e kam nderuar ne te kaluaren e cila dikton te ardhmen.

39-Cka po mendoni ju, a do te kishit patur gjithe kete fame edhe gjithe kete sukses po qe se s’kish qene aq shume kembengulse nena e juaj per gjithe kete karriere? (Pa emer)

39-Tung Pa Emer.Shumehere ne prononcimet e mia publike e kam thene qe vertet nuk do te isha kjo qe jam sikur te mos ishte nena ime.Kam fatin qe ajo eshte shume punetore,te mos them "workaholic" hihihi sepse une gjithmone kam qene ngapak pertace,e doja muziken me shume vetem per vete.Ajo me ben te ndjehem e ndergjegjshme per publikun.Merita te veqanta per suksesin tone bart nena ime sepse suksesi im eshte edhe i saj.Madje ajo eshte e para qe futi ne trend nenat menaxhere ne show-biznesin kosovar hahaha. Perputhemi mjaft mire ne pune,sepse une fiksohem pas artistikes,ajo ben punet teknike,dhe rezultati eshte...edhe nje kengetare e suksseshme ne familjen tone :) Pak shaka,vertet Monen e kam perkrahje edhe kur gaboj ngapak ;)

40-Po luhen fjalet qe sivjet ne “Kengen Magjike” do jesh mysafire speciale per te promovuar nje kenge nga albumi me i ri. Eshte e vertete? (nga Bleri)

40-Pershendetje Bleri.Huh...me bere te mendoj me kete pyetje.Une nuk kam asnje informacion qe mund te jap lidhur me kete,por besoj qe zoti Gjebrea do te mund te pergjigjej me saktesisht.Mendoj qe kjo eshte thashetheme e radhes,por nese di dicka me shume se une,te lutem me trego :))))

41-E dime se Adelina Ismajli e ka qef Leonora Polosken te cilen e ka than me nje interviste me par. Po tash cila eshte kengetarja apo kengetari me i preferuar i Adelines? (nga Sebek)

41-Pershendetje Sebek.Vertet e pelqej Polosken,njihemi kur ishim fare te reja.Ka nje vokal mrekulli,por edhe eshte nje bukuroshe.Une kam shume kengetare te preferuar te clet sikur te nis ti shkruaj,do mbetem deri ne mengjes :) Por veqoj si artiste dhe femer qe me ben krenare qe jam shqiptare Nexhmije Pagarushen.Ne zemren time ajo si artiste nuk ka konkurence.