PDA

View Full Version : Edhe une shkruaj...


Faqet : [1] 2

Binasa
09-06-08, 21:10
Deshiroj qe kjo teme te jete nje teme e lire,ku do te mund te shprehim,nje ndjenje,nje gezim,nje hidherim,thjeshte te shkruajme me fjal tona qe rjedhin nga mbrendsia e shpirtit.


Edhe sonte me mungon shume,por sod e ndjej aromen tende me teper se kurdohere.Mbrem enderova sikur isha shtrir afer teje,dhe te perkledhja,te puthja te buzet,shikimin qe ma dhuroje s`mundja te ndaj nga syte ...te ndjej shume te ndjej :frown:

Binasa
10-06-08, 17:39
Faleminderit dhimbja ime qe me kujton se vazhdoj te te ndjej,qe me ben te lumtur ne mendime,faliminderit qe me ben te provoj gjdo lloj ndjenje,faleminderit qe me bere te shikoj bukuri ne dhimbje dhe fatkeqesi ne kenaqesi.Faleminderit ty qe jeton me mua gjdo dite.

Rozafa
10-06-08, 20:54
Sonte ndjej mall... mu kujtua fotografia jote,kur ma dhurove qe ta mbaja si kujtim nga ti...mora fotografin dhe me sy te fiksuar ne brendesine e asaj fotoje, mendja nisi fluturimin e saj....(a thua,a eshte e mundur qe ndjenjat e mia mos te jene ne kontrollen time)shiqoja syte qe jane aq te bukur...jane aq te thelle...te shkelqyer....ne brendine e tyre ndij aq ngrohtesi..ne pranine e tyre jam me e lumtura ne bote....shkelqej edhe une me ta.

Sikur te kisha mundesin te tregoj se sonte ndjej mall...

Po ti ku je..ku gjindesh..?

Te puth me mall te pashuar!

doGzona
10-06-08, 23:05
Ska rendesi asgje tjeter kur ndjenjat tona kan marre ngjyren e dashurise..dhe mos u mundo te ndryshosh asgje kur ndalesh ne kohen e pritjes..sepse, atehere edhe frymarja ka ritmin e vete,kaher te shpejte dhe te embel,kaher te ngadalshem, por i ngjashem me frymarjen time qe na meson te mesojme per njeri tjetrin qe shpirterisht te jemi nje...!

Fshatari
12-06-08, 17:42
Sonte ndjej mall... mu kujtua fotografia jote,kur ma dhurove qe ta mbaja si kujtim nga ti...mora fotografin dhe me sy te fiksuar ne brendesine e asaj fotoje, mendja nisi fluturimin e saj....(a thua,a eshte e mundur qe ndjenjat e mia mos te jene ne kontrollen time)shiqoja syte qe jane aq te bukur...jane aq te thelle...te shkelqyer....ne brendine e tyre ndij aq ngrohtesi..ne pranine e tyre jam me e lumtura ne bote....shkelqej edhe une me ta.

Sikur te kisha mundesin te tregoj se sonte ndjej mall...

Po ti ku je..ku gjindesh..?

Te puth me mall te pashuar!
Po, pa dyshim, sepse ndjenjat nuk i kontrollon arėsyeja. Megjithatė, ato(ndjenjat) nuk janė tė shfrenuara po, pėrkundrazi, janė tė inkuadruara me tri harqe :
- Sonte ndjej mall... hap harkun e parė dhe pėrmban fotografinė si hark tė dytė e cila pėrmban sytė si hark tė tretė.
Do tė vėreni se struktura e treshės (ndoshta pa vetėdijen e Rozafės) ėshtė e pranishme te rrethi i tretė (sytė) qė janė : aq tė bukur, aq tė thellė, aq tė shkėlqyer, e paralelizmi vazhdon me tri fjalitė qė mbyllin rrethin e tretė, rrethi mė intim dhe principi i jetės:shkėlqėsia(drita) e syve.
Magjia e fjalės riaktualizon pjesėrisht njė moment tė privilegjuar tė sė kaluarės! Pjesėrisht sepse koha ka krijuar njė hendek tė pakapėrcyeshėm mes dy partnerve; ajo e ka bėrė komunikimin tė pamundshėm; e ka shndėrruar dialogun intim nė monolog tė hidhur! Prandaj nuk ka si t'ia kumtojė mallin; madje nuk ka as kujt t'i kumtojė :
"Po ti ku je..ku gjindesh..?". Nuk mund tė komunikohet me mungesėn.Edhe puthja ėshtė krejt simbolike sepse e "pashuar"!
Fjalia e parė : Sonte ndjej mall... pezullonte meditimin dhe mbante pezull edhe fshatarin.
Rozafa e pėrfundon "suspensin", thjesht, duke ftilluar fjalėn mall si tė "pashuar":dritė qė s'shuhet kurrė.

PS. Lus autorin tė lexojė postimin tim si njė reagim i thjeshtė!

>>{SpOnGeBoB}<<
12-06-08, 21:08
Edhe une shkruaj... po mare shkruj edhe une si tane qeta qetu qe kan shkrujt. Amo per dallim prej qetyne une shkruj ata qe e ndjej qetash per momentin hiq pa pas nevoje me zbukurue e ngjyrosen. A me fol te drejten deshta me shkrujt diqka amo nashta nuk vjen me lexue qajo qe duhet me lexue o veq mos e nxafsha se kom me ja shkrujt dy vllima spic me poezi te zgjedhuna nja mas tjetres e deri te e fundit e edhe nja tre romana dashnie.

Rozafa
12-06-08, 21:13
-Nuk e di pse edhe sonte kam prap mall,me kthen ne kujtime..diten e pare ateherere kur te putha,atehere kur ne ty gjeta shpirtin tim...

-Nuk e di pse te kujtoj,kur ti ndoshta flen tani,po ja qe ndoshta imazhi yt me trazon,apo ndoshta zemra kerkon dashurine te kete prane....?

....nuk e dii jo nuk e dii...por e di se une jam me ty dhe e kuptoj kur zemra rreh dhe kur ajo dashuron....te lutem me jep doren tende te ndjesh se si zemra pulson dhe thote ...Te Dua!!

>>{SpOnGeBoB}<<
12-06-08, 21:29
Belivalla Rozafa bravo se e paske qendisen qete tekst.

O send nuk kisha dashten vetum mu kane qajo qe pe priti mos po shkrun edhe mos dijte hiq me shkrujten vetum le ta marrin qete tekstin tone copy edhe kur ta bajne paste ta shkrujne qekjo u kane per ty >>{SpOnGeBoB}<< o send nuk kisha dashten ne kete dynje.

Rozafa
12-06-08, 21:33
O ti siper cfare thua,nuk kuptova??

>>{SpOnGeBoB}<<
12-06-08, 21:39
O ti siper cfare thua,nuk kuptova??

qfare thash mi qfare thash e mos e thenqa :tongue:

une shkruajta qe e kishe shkrujt bukur tekstin, a po kupton tani edhe e shpreha deshiren a ka mundesi kete tekstin tend qe e ke shkrujt me huazu ajo vajza qe po pres me ma shkruajt mua. kaq ishte vetum kaq pa asnji gjo te keqe :tongue:

jadore
12-06-08, 21:45
Edhe une shkruaj... po mare shkruj edhe une si tane qeta qetu qe kan shkrujt. Amo per dallim prej qetyne une shkruj ata qe e ndjej qetash per momentin hiq pa pas nevoje me zbukurue e ngjyrosen. A me fol te drejten deshta me shkrujt diqka amo nashta nuk vjen me lexue qajo qe duhet me lexue o veq mos e nxafsha se kom me ja shkrujt dy vllima spic me poezi te zgjedhuna nja mas tjetres e deri te e fundit e edhe nja tre romana dashnie.

Spongebob, a e ke nijet me shkru-a,
o hiqju fjaleve te dashnise ,ngo jadore-n ti,sa te duash po te paguaj ndihmom , shkruaj fjale miradije tek pershendetjet dhe urimet per mua se qysh mu kane grumbullu me kthy selome me nxan java ,
po te garantoj mandej qe kur te fiton pare prej shkrimit per mu e blen edhe dashnine ....qeshtu eshte moda tash..

Rozafa
12-06-08, 21:49
Patjeter, :wink:

>>{SpOnGeBoB}<<
12-06-08, 21:51
Spongebob, a e ke nijet me shkru-a,
o hiqju fjaleve te dashnise ,ngo jadore-n ti,sa te duash po te paguaj ndihmom , shkruaj fjale miradije tek pershendetjet dhe urimet per mua se qysh mu kane grumbullu me kthy selome me nxan java ,
po te garantoj mandej qe kur te fiton pare prej shkrimit per mu e blen edhe dashnine ....qeshtu eshte moda tash..

a jo valla se ti nuk pi kthejshe pershendetjet ishe e shtire ti ka pershendetjet edhe pi kursejshe fjalet me doket qysh e pash. Shkruj, shkruj pernime sa faqe duhet me te pershendeten per me jav kthy pershendetjet. Kam nise me ardhe me shkrujt nji dite amo kur i kam pa tana ato shkrime u menova e thash pse more nuk e shkrun kjo nji fjale ose nuk punojna, ja jena shkue ne pushim.

Jo valla me dijte qe qashtu fitoj pare edhe muj me ble dashnine me paret e shkrimeve shkruj une deri sa te qel drita hiq pa u ndalen :tongue:

HėNna
12-06-08, 21:55
qfare thash mi qfare thash e mos e thenqa :tongue:

une shkruajta qe e kishe shkrujt bukur tekstin, a po kupton tani edhe e shpreha deshiren a ka mundesi kete tekstin tend qe e ke shkrujt me huazu ajo vajza qe po pres me ma shkruajt mua. kaq ishte vetum kaq pa asnji gjo te keqe :tongue:


Spongebob, na ishte njėherė njė vajzė dhe qė e kuptonte monologun se kuptonte edhe pse tė gjithė u ngritėn nė kėmbė ( me shkronja :tongue: ) edhe e qe e kotė se nuk ia mėsuan dotė.
Ma ke hek mallin e saj, ehh dynja, e me ketė deshta tė them se as ti spo e kuptojshe hic monologun ( unė shkruaj..) hahahahahhahah

PS. Ishte me tepėr pėr njė mall dhe njė shaka, mos mi merr keta reshta pėr keq!

>>{SpOnGeBoB}<<
12-06-08, 22:10
Spongebob, na ishte njėherė njė vajzė dhe qė e kuptonte monologun se kuptonte edhe pse tė gjithė u ngritėn nė kėmbė ( me shkronja :tongue: ) edhe e qe e kotė se nuk ia mėsuan dotė.
Ma ke hek mallin e saj, ehh dynja, e me ketė deshta tė them se as ti spo e kuptojshe hic monologun ( unė shkruaj..) hahahahahhahah

PS. Ishte me tepėr pėr njė mall dhe njė shaka, mos mi merr keta reshta pėr keq!

Jo valla hiq monolog, po u ba trialog se une shkrujta me Rozafen tani erdhe Jadore qetash erdhe ti e dikur nashta vjen edhe ajo qe po e pres.

Nuk e mora per keq po halo nuk jeni tu e kuptue per cilen gjini letrare e kom fjalen. Ti hala po me doket nuk e paske lexue Pablo Neruden kur shkojke zhagas me rreshtat e tij tu ja shkrujt monologun asaj qikes :tongue:

Domira
13-06-08, 10:52
Edhe une shkruaj... po mare shkruj edhe une si tane qeta qetu qe kan shkrujt. Amo per dallim prej qetyne une shkruj ata qe e ndjej qetash per momentin hiq pa pas nevoje me zbukurue e ngjyrosen. A me fol te drejten deshta me shkrujt diqka amo nashta nuk vjen me lexue qajo qe duhet me lexue o veq mos e nxafsha se kom me ja shkrujt dy vllima spic me poezi te zgjedhuna nja mas tjetres e deri te e fundit e edhe nja tre romana dashnie.

hahahahaha e kuku more >>{SpOnGeBoB}<<, sa karakteristike e te vecanta i ki kto shprehje me humor jashtzakonisht te mire:smile:

Ishalla e nxen ate te ciles ja ke ba gati poezite dhe romanet:biggrin:
Kalo sa me bukur dhe suksese:smile:

lyra2
13-06-08, 11:20
Jo valla hiq monolog, po u ba trialog se une shkrujta me Rozafen tani erdhe Jadore qetash erdhe ti e dikur nashta vjen edhe ajo qe po e pres.

Nuk e mora per keq po halo nuk jeni tu e kuptue per cilen gjini letrare e kom fjalen. Ti hala po me doket nuk e paske lexue Pablo Neruden kur shkojke zhagas me rreshtat e tij tu ja shkrujt monologun asaj qikes :tongue:
ahahhaha prit spongi deri te okteti se ajo ka me qene !!

>>{SpOnGeBoB}<<
14-06-08, 09:45
hahahahaha e kuku more >>{SpOnGeBoB}<<, sa karakteristike e te vecanta i ki kto shprehje me humor jashtzakonisht te mire:smile:

Ishalla e nxen ate te ciles ja ke ba gati poezite dhe romanet:biggrin:
Kalo sa me bukur dhe suksese:smile:

Jo valla qysh pe shof nuk don me ardhen o nuk e ka pa temen hala qetu. Po edhe une mare shkruj here poezi e here romana amo nuk i qes ne internet se garant masnej mi vjedhin edhe veq pe shkrujn emrin e tyne perfundi kishe poezia jem qekjo, a hiq nuk e bajne mend sa koha i shkon njerit deri sa ta qendisin nji poezi.

Mos te harroj ti shkruj Rozafes, O Rozafa shkruj mi shkruj kishte shkrime te shkelqyshme. Une nuk i vjedh shkrimet e huaj, a e pa qe une e pyes autoret tana heret a ban me huazu edhe neser nuk mund thote kush qeky ish hajn.

O ti lyra2 qetu po me doket edhe gjashtmedhjetshe ka mu ba e jo per te ardhen, veq po du mi kallezue se tybe nuk e priti shume.

Rozafa
14-06-08, 11:22
>>{SpOnGeBoB}<< do shkruajme sapo te hargjoni bisedat,sigurisht se nikoqires te temes s`do ti vij mire per shendrimin e temes ne chit-chat!!!

....eh sa i bukur me duket ky mengjes,kur me zgjoi me endrren me te bukur, rreth Yllit te botes,ehh sa do te doja te puthja ne kete mengjes,sepse pa puthur buzet e tua as dielli s`do te shkelqeje,ehhh sa do te dojaa te isha afer,te te perkedhelja,por une jam duke te te puthur mua ashtu si ne endrren...ma thuaj i ndjen puthjet...???????

>>{SpOnGeBoB}<<
14-06-08, 11:43
oh te na falesh shume mi Rozafa, ama keto qe ne shkrujm jane fjal tona qe rjedhin nga mbrendsia e shpirtit ama jo chit -chat te betohem per koken e nikoqires te temes.

dredhajka
15-06-08, 22:43
...u largove si hije. U largove pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Ah sikur t`a dija..se ishte hera e fundit qė fytyrėn tėnde shihja. Edhe pse gjėrat rrodhėn ashtu si rrodhėn, ti prapė je kėtu. Edhe pse nė shpirtė mė vrave, prapė je nė shpirtin tim. Edhe pse jetėn time pėrmbyse, prapė je jeta ime. Por, ti nuk do t`a kuptosh kėtė gjė kurrėn e kurrės sepse ti kurrė nuk do tė lexosh fjalėt e mia tė shkruara me gjak! Sa keq.

selvija
16-06-08, 18:34
...U ndave nga une por malli dhe dhembje per ty kurr nuk do shuhen.

Veshtir qenka te marrsh lapsin dhe te shkruash por ja qe nuk muj te rri.
Te prita te me vish me buzqeshje por ti me erdhe me fjalen qe asnjeher qe nuk kisha dashur ta degjoj. Dhembja per ty dita e dites po me shtohet se bashku me lotet e mi, me ka marr malli per ty qdo gje: per zerin tend, buzqeshjen tende, budallaqet e tua syt e tu..
Largimi yt i heshtur shkatrroj plage te mdhaja ne zemren tim nuk ka ilaq qe do te me sheroj keto plage edhe pse disa thojne koha sherojne q'do plage une nuk e besoj,
Sa me teper koha kalon aq me tepre ndij mungesan tende
me shpirte te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pa kthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk po te harroj .Kush e di sa dit pa djelle sa lule pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot vujtje dhe malle per buzqeshjen tende te embel, Dhimbjet nuk kan fund kurse lotet nuk kan fuqi te shpreh pikllimin per ty,
Gjithmon do te mbetesh ne zemeren time edhe pse me ika pa me then lamtumire.
Me shpirte te venitur,zemer te thyer me shpres te pa shprese si dje, si sote, une e perlotur te pres te kthehesh te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma kthesh lamtumiren dhe gjith qe patem kur ishim se bashku. Mungesa e jote ne q'do po ndihet, ditet pa ty vetem une e di spo po kalohen,malli dhe dhembija per ty kurr nuk do shuhet, do te dua edhe me shum se sa te kam dashur edhe me shum se sa e dua veten, por kur do te bindesh ateher ndoshta do te jet shum vone. une do te jem e jotja ti vendos per vet per lamtumiren qe mund ta kemi sebashku..

Adina-R.Ks
16-06-08, 20:38
Me mbaj oj Toke
me mbulo o qiell me kaltersin tende,
me ngroh ti diell me ngrohtsin tende,
me ndriqo te lutem hene me rrezet tua,ne rrugen e panjohur,
ne te cilen po ece te quajtur "JETE".

Nuk do doja te te takoja prap ty njeri te pa ndjenj.
Ty qe boten ndertoje me fjal,
qe premtove e nuk mbajte premtimin,
e me zhgenjeve!.
TY qe dashurin time perdore per rolin tend skenik,
e si shperblim te keti suksesi, me dhe dhimbjen.
TY qe pasurin e kishe me te rendsishme se nje qenje njerzore!,
TY qe lumturin tende ndertoje mbi dhembjen time!.
TY qe te pash si nejri, e nuk ishte faji im qe me tregove se perbrenda ishe djall!.


Neper diell, shi, bore, ere e furtun,
une prap do te vazhdoj te ec,
neper te panjohuren drejt te panjohures te quajtur "JETE",
Edhe nese mijra here do te bie prap do ngritem,
do vazhdoj neper kete rruge, duke te kerkuar TY,
qe njeriu per ty eshte njeri,
me i vlefshem se cdo gje tjeter.
qe lumturia eshte lumturi,
qe dashuria eshte dashuri.
TY qe ke ndjenjen e gezimit dhe te dhembjes,
TY qe ke shpirt engjulli.


Pra nese te takoj TY do te marr me vete,
ne pjesen tjeter te keti rrugetimi,
derisa vdekja te me rrembej,
bashk me dashurin dhembjen e krenarin,
per ata qe njoha dhe do i le pas!.Dikush donte te me shihte duke qare, po une qesh perseri...

Rozafa
16-06-08, 20:53
Serish me Ty!!!!!


...mbrem bente ora 2 e nates dhe vetem hena kishte ngelur te me beje shoqeri,ne dhomen time ndihej vetem tik-taku i ores.....e cfare bente nje tru i zgjuar ne ate kohe...pos mendimeve dhe kujtime te embla...

.....sa do te pelqente te te shoh tani afer meje duke fjetur...te te ndija frymarjen tende te qete...e sa do te me pelqente te ledhatoja floket kaqurrela....do te me pelqente ti shoh syte e tu(te kaltert te thelle si deti)te mos braktisen nga syte e mi...dua te pershperis Te DUA...

.....hej a me degjon ...

...je tani ne gjumin me te embel...?

...Dua te te Puth...gjer ne amshim!!!!!

pasioni_
17-06-08, 10:14
Pa TY!

Zgjohem me TY. Marr frymė me TY. Mendoj nė TY. Nuk ka moment, ēast qė mund tė rri pa TY. Koha ecėn me TY. Tė ndjej kur rri. Tė ndjej kur lexoj, dėgjoj muzikė ose shkruaj. Nė rrugė, nė punė, nė sheti jam me TY. Kujtimi mė mban dhe mė jep forcė. Pėrsėri, nė shoqėri me njė kafe espresso, si dikur, rikujtoj takimet, bisedat dhe heshtjet tona tė gjata me plotė domethėnie e kuptim. Shikimi Yt flet shumė. Heshtjen tėnde, heshtjen time e shndėrroj nė roman tė gjatė, nė roman tė pafund, sikurse edhe dashurinė tonė...
Mendimet nuk pushojnė. Kujtimet pėrsėriten.
Kurrė nuk tė harroj.

>>{SpOnGeBoB}<<
18-06-08, 08:50
o here me ty e here pa ty, beli valla marum krejt tu shkrujt per ty, po pse nuk erdhe me lexu qetu me ja leshu nji sy.

Intuita
18-06-08, 13:21
Pa TY!

Zgjohem me TY. Marr frymė me TY. Mendoj nė TY. Nuk ka moment, ēast qė mund tė rri pa TY. Koha ecėn me TY. Tė ndjej kur rri. Tė ndjej kur lexoj, dėgjoj muzikė ose shkruaj. Nė rrugė, nė punė, nė sheti jam me TY. Kujtimi mė mban dhe mė jep forcė. Pėrsėri, nė shoqėri me njė kafe espresso, si dikur, rikujtoj takimet, bisedat dhe heshtjet tona tė gjata me plotė domethėnie e kuptim. Shikimi Yt flet shumė. Heshtjen tėnde, heshtjen time e shndėrroj nė roman tė gjatė, nė roman tė pafund, sikurse edhe dashurinė tonė...
Mendimet nuk pushojnė. Kujtimet pėrsėriten.
Kurrė nuk tė harroj.

Ka kohe qe nuk kam ndje dicka per fjale te shkruar.
Ky shkrim i yt PASIONI, pas nje kohe te gjate e nderroi ritmin e rrahjeve te zemres sime dhe po me rikthen ato gjana te cilat me mungojne pa mase.

Te lumte dhe te pershendes:smile:

pasioni_
18-06-08, 14:00
Ka kohe qe nuk kam ndje dicka per fjale te shkruar.
Ky shkrim i yt PASIONI, pas nje kohe te gjate e nderroi ritmin e rrahjeve te zemres sime dhe po me rikthen ato gjana te cilat me mungojne pa mase.

Te lumte dhe te pershendes:smile:

Dashuria? Kur asgjė, asgjė, tek tjetri nuk tė pengon. Kjo ėshtė dashuria, dashuria e vėrtetė. Ėshtė afėr apo larg. E ke parė ose dėgjuar. E ke takuar apo jo? Njejtė ėshtė. Ajo ėshtė gjithmonė pranė. Ėshtė nė mendimet e mija. Ėshtė nė idetė e mija. Nė vesh dėgjoj emrin e saj. Ngado qė shikoj, atė e shoh. Dėgjoj muzikė, lexoj, shikoj film ose thjeshtė shetis nė natyrė, GJITHMONĖ ėshtė me mua. Sa ndjenjė e bukur!

Intuita
18-06-08, 14:48
Dashuria? Kur asgjė, asgjė, tek tjetri nuk tė pengon. Kjo ėshtė dashuria, dashuria e vėrtetė. Ėshtė afėr apo larg. E ke parė ose dėgjuar. E ke takuar apo jo? Njejtė ėshtė. Ajo ėshtė gjithmonė pranė. Ėshtė nė mendimet e mija. Ėshtė nė idetė e mija. Nė vesh dėgjoj emrin e saj. Ngado qė shikoj, atė e shoh. Dėgjoj muzikė, lexoj, shikoj film ose thjeshtė shetis nė natyrė, GJITHMONĖ ėshtė me mua. Sa ndjenjė e bukur!

Vertet bukur e ke pershkru pasioni_.....kjo fuqi e ytja eshte per admirim......uroj qe gjithmone te ndjehesh keshtu.

Rozafa
18-06-08, 20:03
Jashte eshte ftohte...nuk dua te dal ne kete ore.Une jam ketu,me thire ndoshta do te pergjigjem...mos haro une jam shoku yt i udhetimit.Jaashte eshte ftohte.Eshte vone!Asgje nuk ka per ty ne kete ore..asgje!Cuditerisht une qendroj me gjate zgjuar naten dhe thjesht flas,mendoj..shkruaj....minutat kalojne...dhe mua me ze mengjesi me Ty!!!!!!!

Faleminderit qe me bere te shikoj bukuri ne dhimbje dhe fatkeqesi ne kenaqesi.

Adina-R.Ks
18-06-08, 21:06
Jem une aty ku je ti!.E di qe edhe ne mungesen time fizike me sheh, sepse me gjen brenda vetes tende, me sheh aty ku ti do te me shohesh, ne diell ne qiell, ne livadhet me lule, ne rere, ne valet e detit ...Me ndjen se me gjene ne eren qe te pergdhel, ne freskit e mengjesieve dhe te mbremjeve, ne aromen e luleve. Jame aty ku edhe ti je, sepse ne nuk bejm ndryshe se vetem bashk jemi te plot!...

Guri i madh
18-06-08, 21:23
dikush me tregoj se edhe SPOGENBODI po shkrujke

selvija
18-06-08, 21:48
Jashte eshte ftohte...nuk dua te dal ne kete ore.Une jam ketu,me thire ndoshta do te pergjigjem...mos haro une jam shoku yt i udhetimit.Jaashte eshte ftohte.Eshte vone!Asgje nuk ka per ty ne kete ore..asgje!Cuditerisht une qendroj me gjate zgjuar naten dhe thjesht flas,mendoj..shkruaj....minutat kalojne...dhe mua me ze mengjesi me Ty!!!!!!!

Faleminderit qe me bere te shikoj bukuri ne dhimbje dhe fatkeqesi ne kenaqesi.Rozafa te lumte taman ishe nje shkrimtare e lezetshem,,me pilqejn shkrimet tuja shum

pasioni_
19-06-08, 02:46
Isha nė vendin tonė. U ula nė tavolinėn e vjetėr. Shėrbyesja, pa bėrė porosinė i solli dy kafe. Ajo nuk e dinte se jam vetėm. Nuk e dinte se ti nuk do tė vijsh. Nuk fola asgjė. Mė erdhi mirė qė nuk mė kishte harruar. Me siguri mendonte se je vonuar por qė sė shpejti, pa u ftohur kafeja, do tė ulesh nė vendin tėnd. Muzika e lehtė mė ktheu nė takimet tona diskrete tė ditėve tė kaluara. Kafeja dhe cigarja, miqėt e mij tė vjetėr, atmosfera e lokalit, tavolina dhe karriga jote e zbrazėt, mė kthyen nė tė kaluarėn. Unė jam me TY. Flas. Bisedoj. Ti dėgjon. Shikimi yt, sytė, buzėqeshja parakalojnė atypari. Tė shoh. Tė shikoj dhe tė flas. Kafeja jote po ftohet. E unė? I tretur nė kujtime e kalova edhe njė ditė me TY...

Agolli
19-06-08, 11:07
Edhe une shkruaj, dhe me beso me se shumti dokumentime,pra dokumentime qe kane te bejne me zhanrin e punes, ndonjehere mendohem te i thurri ca vargje enkas per ty,.me titullin ''Lisa t'hangt feshisa''. Papritmas hasi ne mendime dhe hulumtime me kujtohet qe une, e preferoje realitetin dhe skam ēa met ba, i tille jam une! :biggrin: Nese t'pelqejne stilet e fantazise dhe biseda me ane te shkrimeve me lajmero, do perpiqem qe ne takimet tona te felasim me fletore dhe ate, ca me vija dhe ca katrore. :biggrin:
T'pershendet lapsi dhe goma, per ty, Lisa ne boten e ēudirave :tongue:

>>{SpOnGeBoB}<<
19-06-08, 18:17
dikush me tregoj se edhe SPOGENBODI po shkrujke

po mare edhe une shkruj, po ma se pari o ti guri shkruje mire nikun tem se kujton gjindja mos osht far Spongbondi ka shkrun ne forum. Njiher kam vendos mi lexue qeta, amo kur te ja nisi me shkrujten belivalla kane mi fshi lote me tastatur te kompjutres kush hyn qetu me lexue kush ka shkrujt edhe qka ka shkrujt.

Rozafa
19-06-08, 22:12
Rozafa te lumte taman ishe nje shkrimtare e lezetshem,,me pilqejn shkrimet tuja shum

Selvi te flm zemrushe,shkruajme te gjithe..shkruan edhe ti!!!!


.....Edhe kur jam vetem dua te jem ne mendime tek ti..kur jam me ty kam perhere qetesi...prandaj edhe sonte me shoqeron mendimet ne ty...
....me pelqen te te shoh duke fjetur..
....me pelqen te ndjej frymarjen tende...
....me pelqen te shtrij doren dhe ti rregulloj kaqurelat...ngado qe po e hedhi doren me duket se jam duke i prekur floket e tua..
.....me pelqen te imagjinoj syte e tu te kaltert te thelle si detin...ngado qe po i hedhi syte me duket se e shoh buzeqeshjen tende magjepse,ato buze te embla...

....hej me degjon...??
....e ndjen trishtimin?
...valle c`ti bej shpirtit qe te ndjen..??
...me tregon me beson..qe me pelqen te te shoh duke fjetur..??

Adina-R.Ks
19-06-08, 22:38
Mos u ndij i vetmuar se une nga ketu te shoqeroj ne cdo cast, edhe atehere kur nuk deshiron te keshe njeri afer vetes. Ndaj cdo here ngrohtsi nga trupi im, dashuri nga shpirti im, drit nga drita ime, lumturi nga lumturia ime, endrrat e bukura nga endrrat e mia, kohe nga koha ime,per vete mbaj,ftotsin, errsiren, dhembjen, lotet e vetmin vetem ti te ndjehesh i lumtur.

lovely
19-06-08, 23:51
Pse zemra ime ndihet aq keq - thote nje refren i kenges...

...dhe mendja me fluturon vite me pare.. prap vrapojme e rrokullisemi ne toke duke qeshur. Moti kohe s te kam pare, por asnjehere buzeqeshja jote nga mendja s me hiqet. Dhe krejt qka shoh eshte ajo buzqeshje e mallkuar! Do jem ketu cdohere per ty - me the. Arushen qe me dhurove, e qe thote "i love you" , ende ndiej aromen e saj..
Jetojme ne dy pjese te kunderta te jetes..

pasioni_
20-06-08, 01:53
Koha kalon. Pamėshirshėm ecėn nė rrugėtimin e saj tė pafund. Nuk ndalet. Nuk kthehet prapa. Kam dėshirė tė ndalem. Tė mbetem nė tė kaluarėn... E di se ėshtė e pamundur.. e di. Sa do tė doja tė kthehem prapa. Mė duket se do tė jetoja pėrsėri. Do tė isha me TY.....

Binasa
20-06-08, 15:02
O ju lumte,u knaqa duke lexu jeni me te miret.

pasioni_
21-06-08, 02:16
Natė e qetė. Vera filloi. Sonte ėshtė nata mė e shkurtė e vitit. Nė kujtesėn time rikthehen ditėt dhe netėt e kaluara bashkė. E kujtoj takimin e parė...ishte momenti kur diēka lindi nė mua. Ēdo gjė qė kisha fantazuar dikur. Ēdo gjė qė kisha ėndėrruar gjithmonė. Atė qė kisha kėrkuar dhe dėshiruar tėrė jetėn e gjeta tek TI! As vet nuk e di se ēka ndodhi me mua. As qė do ta di kurrė ndonjėherė, derisa tė jam gjallė. Njė ēast i shkurtėr. Njė shikim. Njė buzėqeshje dhe zgjatja e dorės sė bashku me pėrshpėritjen e ėmbėl: "Unė jam...". Kjo pėrshpėritje zuri vend thellė nė zemrėn time. Thellė nė shpirtin tim. Si jehonė e dėgjoj ēdo ditė, ēdo natė, ēdo orė e sekondė. Ėshtė ngulitur thellė nė qenien time. Plotėsisht ėshtė mishėruar. Ėshtė bėrė pjesė e mendimeve tė mija. Edhe nėse nuk dua tė mendoj nė TY dhe me forcė mundohem tė tė largoj, pėrsėri e gjej vetveten se asgjė tjetėr nuk jam duke bėrė, pėrveē qė jam duke menduar nė TY! Je pjesė e mendimeve tė mija. Frymėzim i imi pėr tė jetuar.... dhe pėr tė menduar nė TY!

selvija
21-06-08, 10:19
malli kerkon te me afroje afer por larg
shum larg je
syt e mi te perlotur nga pritja e zgjature
buzet e mia te pervluar
nga etja e valle kur do ta shuaj ket etje
syri te kerkon ste gjen
vetem lot dhe pret zemra nuk i besonn syrit
qindra mijaa kilometra larg neshe per ne nuk
ka ndarje por durimmmm.......

Ne driten e henes qe mbart mejera i mazhe vec
per ty mendoja ne heshtjen e bremjes qembart rruga
ime vec emrin tend e baj ne kujtimee ----------------
ne dritaren gjysme hapur me akth pritjejevec ty te
pres kur te sho qe vjen dihmi tmerrsisht e hutuar dhe
harroj te pershendess ,
heshtja jote flet me shumm se fjala do ta gjej,
momendin e duhur per te treguar ndjenjat qe i ndjej per
ty do te kuptosh se diku ne ket bot ndodhet me zemer
te plakosur qe te done qe ta kuptosh se ti je i vetmi ai.
i edrrave te mia se ti je i vetmi qe te duaaaaaaaaaaaa

Adina-R.Ks
22-06-08, 13:37
Do te vish
Do te vish ndoshta,
me eren dhe shiun e vjeshtes.
Do te vish ndoshta.
se bashku me deboren ne dimer.
Do te vish ndoshta,
se bashku me dallendyshet,
mimozat dhe lule vjollcet e pranveres.
E nese as ne keto stine nuk vjen,
do te vish patjeter,
se bashku me rrezet e ngrohta te diellit,
ne ditet e veres.
Ti pa tjeter do vish,
kete e ndjej ne shpirt.
Ska rendesi kur vjen
ne vjeshte,
ne dimer,
ne pranver,
apo ne vere.
Do te jet nje dite,
ne njeren nga keto stine
kur ti do te vish.

lirik
23-06-08, 10:31
--------------------------------------------------------------------------------

Ti je largsia dhe afėrsia ime
dy skaje tė njė thelb jete
ti je motiv i imi vargu e rime
ti je shpresa pushtueshėm qė mė gjete
---
ti je vet palca e pikes ku nisem
ti je vet pika ku ngrihem
ti je vet ajo dhimbja kah un degdisem
nė ty shekujtarisht ngrihem e shkrihem
---
ti je ti ah vetėm ti
ti je pika mbi glob
ku zemra ime nisė rrahjet rreth orbites magnetike
ti je e imja dashuri e gjobė
ti je koha ime qė mbi mua ke mbi
---
rrėnjėt tua nė timen zemer ti vet
ti i shtrinė si kthetra qudije
ti je vetėm ti i pėrhershmi magnet
ku mė sjellė vaujtshėm'larmisht rrreth dashurie
---
ti je pa dyshim vet e magjikshmja prania
vet pushtuesja arbitrare
ti je ti vet vrastare bukuria
pėr lotėt e mia curriltare

Nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

Rozafa
24-06-08, 19:12
Serish me engjullin Tim!

Edhe sod do ti falenderohem nates qe te solli tek une...sa e mrekullueshme eshte te te enderoj ty me magjine time...akoma me e mrekullueshme te zgjohem me ty si gjdohere..!Ne mengjes rrezet e diellit kishin depertuar ne dhomen time,mundoheshin te me zgjonin nga gjumi i rende,qe me kishin mbeshtjelle trupin tim te lodhur me nje enderr te bukur.

....ishte endrra ajo qe s`me linte te zgjohesha.Mundohesha ta shihja fytyren por kot,vetem zerin tend te bukur e degjoja....degjova fjalen me te bukur...fjalen Te Dua...isha me e lumtura ne bote.....!!

....e sa cuditerisht enderroj...enderroj....!

....ishte dielli me rrezet e tij qe me zgjoi nga endrra e bukur me engjullin tim!

.....po ti shpirti im a do te me vish edhe sonte ne enderr?

...Te pres ne endrren e bukur!!

pasioni_
25-06-08, 23:25
U zgjova heret. E di se shumė pak kisha fjetur. Kisha nevojė pėr pushim mė tė gjatė, por kot. Mu kujtove TI. Kohė e gjatė qė nuk tė kam parė. Njė shekull qė nuk tä kam takuar...Sa ēudi e madhe! Ēdo gjė e kujtoj qė nga dita e parė e njohjes tonė. Kujtoj ēdo fjalė, ēdo bisedė, ēdo sheti, ēdo dalje...E si ėshtė e mundur tė mos mė kujtohet takimi i fundit, biseda, fjalėt e fundit... Me siguri kjo ėshtė pasojė e mendimeve tė vazhdueshme pėr TY. Po, po, kjo ėshtė. Kjo mė bėnė tė kujtoj se nuk pati takim tė fundit. Nuk pati bisedė tė fundit. Nuk ka fund, nuk mund tė ketė. Derisa ēdo moment mendoj nė TY, derisa flas me TY, derisa shkruaj pėr TY!
Sa jam i lumtur qė tė njoha...

Rozafa
26-06-08, 15:51
...pasioni :wink: bukur...


....si zakonisht heshtja me ben shoqeri,kujtimet e shumta me ben te kuptoj se ishe dashuri e humbur,dashuri e pa arrire...apo eshte heshtjaa qe mbisundon tek une...??Nuk e di si te ngushlloje veten ...por e diii qe jetoj dhe mendoj per ty...Jam e jotja..eja me merr...????

pasioni_
28-06-08, 02:58
Diēka mė zgjoi nga gjumi. Ishte telefoni. Thirrje anonime. E dija se je TI! Sa pėrjetimet ndodhnin nė ato pak momente. pa vetėdije thellohesh nė mendime. Mbetesh pa frymė frymė. PRITJE. Koha nuk kalon. Zemra rrahė me shpejtėsi. Papritmas dėgjon zilen. Vrapon tek dera...E sheh se nuk ka qenė zilja por tė ėshtė dukur...Kjo dėshmon shqetėsimin e pritjes. Je nė ankth. Dridhesh, ke frikė dhe dyshon mos ka ndodhur diēka...
Kjo pritje e gjatė, ankthi dhe frika zhduken, harrohen kur vjen TI. Atėherė, nė atė moment, nė ato ēaste "humbesh". Harron se ēfare deshte t`i thuash. Mbetesh pa fjalė. Njė moment mbretėron heshtja. Nuk zgjatė shumė. I afrohesh. E pėrqafon dhe pėrsėri heshtje. Qetėsi. Tani flet zemra. Flet shpirti. Flet dashuria e madhe pėr TY....

Rozafa
28-06-08, 14:10
...te vazhdosh te duash ne heshtje,te qash ne heshtje,te ndish te rrahurat e zemres ne heshtje,te ndegjosh tik-takun e ores ne oret e vona,te mendosh se ai gjindet ketu ne endrra te mija,,eshte larg por eshte afer...te presesh perqafimin mengjesor ne heshtje....eshte Dashuri...

C`eshte Dashuria??

Ndoshta ajo ishte Dashuri..ndoshtaa???

lovely
28-06-08, 15:20
edhe une shkruaj..
e do te shkruaj...

kur cdo gje largohet nga pamja
ti sa vjen e me rritesh ...

it feels good Love! :smile:

selvija
28-06-08, 21:56
Nuk desha te te humbas

Vetem hena dhe yjet jane bere shoqerues te mi keto net te vona.
Shpesh kam frike prej vetes.Nuk dua te te humbas,ket as nuk dua qe ta imagjinoj,sepse me tmeron.Jam shum e vetmuar,kurr nuk kam qen me e vetmuar.Mos mendo qe po vuaj vetem pse ti ke luajtur me ndjenjat e mia.Me shum po vuaj qe ti tash je jasht jetes time dhe perseri po jeton me mua.Po jeton ne mendimet e mia dhe po mi lidh gjithnji kembet,nuk po me lejon qe asnje hap te bej perpara.Po perpiqem qe me gjdo kusht te te largoj edhe nga iluzionet e mia,por po duket shum e veshtire.Mos mendo se do te thurr poezi dhe do te vuaj ter jeten per ty.Edhe une di ta vazhdoj jeten sikurse ti ,edhe une di te luftoj per dite te bukura dhe te mos e marr parasysh se po lendoj te tjeret.Por,une nuk jam perbindesh,une nuk di te lendoj dhe nuk mundem tia kthej shpinen dikujte pa i then te pakten lamtumir.Shpesh e pyes veten,cka me mungon qe nuk kam arritur te te bej te lumtur,apo shpesh me dukej vetja loder me te cilen ke luajtur dhe kohve te fundit eshte ber monotone,prandaj ma ke kthyer shpinen.Per ty nuk ja vlen te vuaj,por zemra me eshte lenduar dhe shpirti me eshte vrare.Nuk e di edhe sa do te vuaj keshtu,por nje gje dua ta dish,nuk do te kerkoj me.Edhe nese pendohesh ndonje dit, mos u kthe prapa.

http://uk.youtube.com/watch?v=cN3r9UL4hMk

pasioni_
01-07-08, 01:42
Dashuria....?
Ide. Mendim. Fantazi rinore. Ėndėrr. Ndjenjė. Kėnaqėsi. Lumturi. Pėrjetim. Zgjim. Epsh. Gjallėri. Vullnet. Dėshirė pėr jetė. Tė gjitha kėto janė tė sublimuara nė fjalėn DASHURI. Njeriu qė dashuron, njeriu i cili e ka pėrjetuar dashurinė i kupton dhe thellėsisht i ndjen tė gjitha kėto. Pa menduar dhe pa planifikuar asgjė, sepse tė gjitha kėto vijnė nga ndjenja e dashurisė. Zgjohesh me emrin e saj. Hap sytė dhe e sheh fytyrėn e saj. Kafen e mėngjesit e pin sė bashku. Kryen tė gjitha ceremonitė e ditės sė bashku me te. Del nė rrugė. Shkon nė punė. Ajo ėshtė me ty. Pranė teje. Nuk kalon njė sekondė tė mos mendojsh nė te. Han dhe pin nė mendime me te dhe pėr te. E kalon mbrėmjen sė bashku. Shikon ēfarėdo nė TV dhe aspak nuk ndahesh nga ajo! Orėt kalojnė, lodhja tė kaplon, por mendimet pėr te nuk pushojnė. Shtrihesh dhe provon tė pushojsh, por mendimet e sjellin ate afėr teje. Kurrė nuk lejojnė tė largohet nga ti. Gjumi tė zė duke menduar. Ėndėrron se je bashkė me te. Rreth magjik. Rreth pa fillim dhe pa fund. Rreth qė e ka njė qendėr. Qendra ėshtė AJO. Ajo ėshtė e dashura jote. Hyjnesha dhe engjellusha jote. Ajo ėshtė vetėm AJO. Ajo ėshtė dashuria jote. Ajo ėshtė ujė dhe ajėr. Ajo ėshtė frymėmarrja jote. Ajo ėshtė frymėzimi pėr jetė. Ajo ėshtė JETA jote. Ajo ėshtė fillimi dhe fundi im. Kurrė nuk do tė jetė e IMJA!

jadore
01-07-08, 20:42
p.s

.... ju lutem, lereni pasionin te shprehet ....

Agolli
01-07-08, 20:52
Me mungon, z'di si ta theme, me beso e dashur e ndjej nje nostalogji kur te shof me sy, me dridhet dora , veshi, buzet me siguri nga mungesa e cigares, euuu ēka hjeki me gjet shkrebzen, po valla..

ps.vazhdon

pasioni_
04-07-08, 10:08
Muzika... tingujt e kėngės tonė mė shoqėrojnė tėrė kohėn. Shumė kujtime mė kthehen gjatė dėgjimit tė kėsaj kėnge. Herėn e parė, papritmas heshte, nuk fole asnjė fjalė...ishe duke e dėgjuar kėngėn. Kėnga pėrfundoi, more frymė thellė dhe mė the: "Shumė mė pėlqen kjo kėngė. Melodia, fjalėt...sikur tė ishtė shkruar pėr mua...". Sytė tu mbushėn me lotė. Merrje frymė thellė, ngadalė dhe pėrsėri heshtje e gjatė. Heshtje qė flet. Heshtje me kuptim dhe domethėnie tė plotė. Tani, duke e dėgjuar kėtė kėngė, pėrsėri jam me TY. Heshtje... dhe kujtime...

Rozafa
04-07-08, 12:19
Perse hesht....???

Perse nuk flet???

........dua ti flasesh zemres sime,qe edhe ajo te shkrije nga akulli qe e ka zene,sille diellin tek une te me ngroh nje cik...me duhet ti kerkoj keto gjera apo valle me duhet te kerkoj nje Yll tjeter qe te sheroj zemren time..??...nuk mundem sepse s`do me lejon zemra ime!!!!

Te pres serish te vish tek une....te hysh ne porten e zemres time..dua te kenaqem em syte e ty,me shpirtin tend te dlire...Dua...dua te jem serish me ty!!!!!

Rozafa
06-07-08, 14:37
Erdha vetem per pak caste...dua te jem me portretin tend.Kam aq shume per te thene sa s`do mundem kurre per ti treguar!!Ne shtepi sikur me zihet fryma,sikur s`di te peshkoj ne liqenin e lumturise!Sikur te mare ne telefon dhe ti them te gjitha...por jo prap nuk mundem nuk mundem!...

Sikur te dal ne shetitje...por bie shi..!!E dua shiun sepse me kthen ne kujtime,kujtimet ku qendronim buze detit...ku buzet tona plote epsh u bashkuan, ku ndieja nje embelsi te pashijuar me pare,ku bota u shfaqte me gjithe bukurite e saj, ndersa puthja ende vazhdonte duke zgjuar zjarrin e dashurise...ndihem e emocionuar si asnjehere me pare...:frown:

pasioni_
06-07-08, 20:47
Nuk besoja nė ėndėrra. Por, kohėn e fundit fillove tė mė tregojsh se ēfarė ke ėndėrruar...Mėnyra e tregimit dhe shpjegimet tua filluan tė mė brengosin. Pėr shumė gjėra, nė shumė raste, kishte tė bėjė me realitetin. Kjo mė frikėsonte pa masė. Ankthi yt, frika jote nga ėndėrrat rritej me kalimin e kohės...Brengosja ime rritej...diēka do tė ndodhte patjetėr... kisha parandjenjė...po, po...

Rozafa
07-07-08, 12:49
...e si mund te rrish larg meje,kur e di se kam ankth,nuk e din se ne cfare gjendje shpirtrore gjindem tani...nuk ke per ta besuar kurre,,sepse do ishe kujdesur pak per mua..!!!!!!!

.....edhe mengjesi i sotem me zgjoi te lodhur...kisha fjetur shume pak,ishe ne enderr time shume i qarte...e shtrire ne shtrat..ndjeva qe dikush mu afrua..me ledhatonte floket mbrapa...nga frika ktheva koken dhe per nje cast te pash ty,fytyren tende,syte e pershkruar,ishte befasia ime qe kisha endrruar shume me pare...zgjata duart dhe tu hodha ne perqafim...me perqafove...ndersa uen te shiqova dhe te pyeta...A je Ti.....dhe fillova te te puthja..te perqafoja aq shume,,se kisha frigen qe do te zhdukesh...po ti qendrove me mua............dhe kur u zgjovaaaa e ndjejaaa aromen tende...perqafim tend!!!

....Ehhh po po edhe ne endrra te takojjjjjjj.......trishtimmm!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pasioni_
10-07-08, 01:30
Kohėn e fundit isha i brengosur shumė mė tepėr. Vetmia mė ndihmonte shumė. Kisha kohė tė mendoja pėr ēdo gjė. Por epiqendra e tė gjithave ishe TI. Shikoja TV, lexoja diēka ose dėgjoja muzikė, pėrsėri mendoja nė TY. Assesi tė ndahem. Assesi tė largohem disi nga kėto mendime...Sa herė jam munduar tė mos mendoj, tė mos e kujtoj tė kaluarėn, pėrsėri kam dėshtuar. Pa vetėdije e gjeja veten duke menduar nė TY. Interesant...Si ėshtė e mundur qė njeriu tė ndjejė varėsi kaq tė madhe pėr dikend? Si ėshtė e mundur ēdo moment tė jetė i preokupuar nė mendime pėr dikend? Si ėshtė e mundur tė mos kalojė njė ēast i vetėm e tė mos mendojė nė TY? E pranoj. E di shumė mirė. E ndjej. E pėrjetoj. Qė nga momenti i parė tė deshta. Qė nga momenti i parė u dashurova nė TY. Sa i lumtur qė isha....

pasioni_
12-07-08, 03:27
pasioni_ mein beileid!

.... hmmmm....
e ēka e bėn njeriun tė lumtur? Njė fjalė e mirė, njė fjalė e ėmbėl. Njė thirrje telefonike. Njė sheti, njė dalje nė natyrė. Rrugica e malit tonė ishte vendi mė i preferuar. I kujtoj tė gjitha momentet e kaluara andej. Shpesh i kaloj mėngjeset duke ecur deri atje dhe duke kujtuar shetitjet tona. Bangoja e drunjtė akoma qėndron nė vendin e vjetėr. E kishin ngjyrosur pėrsėri. Ishte humbur edhe shenji nga cigarja ime. Mendova se si po zhduken shenjat e tė kaluarės. Po fshihen kujtimet... Ndjeva njė dhėmbje dhe nuk u ula si dikur. Mungonte diēka atje. Mungoje Ti...

Binasa
13-07-08, 10:43
pasioni_ Rozafa ju lumte,taman fjal nga shpirti.

pasioni_
14-07-08, 00:59
pasioni_ Rozafa ju lumte,taman fjal nga shpirti.

JU falemnderit. Respekt!

Kthehem. Rrugės eci ngadalė. Asgjė nuk mė bėn pėrshtypje. Tani u binda nė thėnien "shikoj e nuk shoh...". Sepse tėrė atė rrugė e kalova, asgjė nuk pashė, asgjė nuk dėgjova. I thelluar nė mendime, papritmas kisha arritur afėr banesės time. As pėrshėndetjen e fqinjit nuk e kisha dėgjuar...Me siguri ėshtė befasuar shumė qė nuk i kėtheva pėrshėndetjen. Duhet t`i kėrkoj ndjesė. Nuk i din ai hallet e mija. Jo , jo ai, por askush asgjė nuk din. As TI. Mbetem nė botėn time tė kujtimeve. Rri nė vetmi, por gjithmonė nė "bisedė" me TY... gjithmonė...

Rozafa
14-07-08, 11:55
...te vazhdosh te gabosh perseri dhe me qellim... e te shtiresh sikur nuk di asgje..te genjesh....te shkaterosh gjdo gje qe te kam dhuruar...eshte mekat.Mos valle mendove qe ende po vuaj..ende po qaj...?? Jo jo...trishtim...kam vendosur te te zhduki nga jeta ime..nga mendja ime...ishe njeriu i gabuar per mua...ishe njeriu qe nuk dije vleren e asgjeje, e aq me pak Dashuris.... nuk te besoj me...ikk tani...trishtim!!!!!!!!

selvija
14-07-08, 14:31
Sa mall kam sot per ty...
Te kerkova atje ku gjithmone te gjeja, por sot nuk ishe!
Shfletoj ne te kaluaren, e atje jane syte e tu, me te shkelqyer se vete drita,
shoh buzet e tua, me te embla se vete mjalta...
Oh sa po me dridhet zemra, sa po me renkon shpirti!
Sa mall kam sot per ty...
Ashtu si shiu qe bie jashte dritares time, i perzier me deboren,
ashtu kjo mendja ime, e turbulluar mes ndjenjes e llogjikes.
Ndjej se po mbytem ne lot, kerkoj qe patjeter diku te kapem,
Perse nuk je, ose, perse Je?... Nuk e kuptoj?
Ti me nuk je, por copez e zemres me je bere, grimce shpirti qe merr fryme,
perbindesh qe po shkaterron universin tim...
Jam betuar fjale te tilla me mos te t'them, sepse sa me shume po te ndjek, aq me shume nga un po vrapon...
Hapu toke, sa here te thashe te hapesh? Hapu e merrem,
nuk dua te jetoj, as e gjallė e as e vdekur,
sepse sot kam shume mall e po Vuaj, e mallin tim nuk di si ta shuaj...!

Penelope
14-07-08, 20:15
Qe nga qasti kur e kuptova,ndjeva ate lajm te hidhur, nuk doja te isha ma pjese e kesaj bote kaq konfuze, neper te cilen nje jete te tere shtegtoj, e qe dikur aq shume e doja...
Si ishte e mundur qe brenda nje kohe kaq te shkurter te ndryshonte bota per ty? te dukej se je e vetmja ne te dhe pse ajo eshte e stermbushur me njerz ne te gjitha anet?

Por jo...Lajmi i hidhur kishte ndryshuar vetem nje bote,boten time, sepse botes tjeter as qe i bente, ajo vazhdon njesoj si me pare ritmin e saj, pa qare koken.... Nje femije e pafajshme, do ta pesonte keq, nese nje dite nena e saj do ta braktiste. Ai do te rritej, mirepo kurre sdo ndihej i plotesuar, i dashur, pa dashurine e nenes. Edhe nje vajzes se rritur do ti thehej zemra, kur nje dite ta kete kuptuar, se dashuria qe ajo ne gjithe qenjen ka ndjere , nuk i eshte kthyer, dhe ne fakt as qe i paska takuar asaj...

A thua ne te tilla momente jane lotet e vetmja arme e femres? Apo heshtja? Apo ndoshta fjalet? Nganjehere asnjera nga to nuk ben pune. Duhet "perbi" malin e dhimbjes , dhe sikur nje femije te mundohet prape, te besoj ne endrrat e saj, ne dashurine, qe ndoshta megjithate diku ekziston??pra ne te miren e njerezve,se nuk jane gjithe njerzit njesoj, ka dhe engjuj te vertete...ndoshta...

lovely
15-07-08, 15:15
po po, ende shkruaj
vargu do te jetoj
sepse ti jeton
....

ah sa deshirova te mbaja doren tende.. sa e deshirova ate dore te mallkuar.. nuk gjeta qetsi askund, sepse nuk ishe ti aty..

hm.........:frown: :rolleyes:

Fshatari
15-07-08, 15:55
po po, ende shkruaj
vargu do te jetoj
sepse ti jeton
....

ah sa deshirova te mbaja doren tende.. sa e deshirova ate dore te mallkuar.. nuk gjeta qetsi askund, sepse nuk ishe ti aty..

hm.........:frown: :rolleyes:
Masi kuka kane e mallkueme ajo dore mos te jete shume merak lovely!

Sa pėr vargjet, do ti cilesoja tė "pėrjetshme" sepse pas vdekjes, siē lexova te tema e pupit Si tė vdiset(eh qysh po lidhen krejt senet...) "vetėm veprat" po na mbijetokanė!

S'ka gjė ma t'omėl se pėrjetėsia e veprave nė kėtė dynja!

uliksi31
15-07-08, 18:53
Pas perleshjeve me Cikllopin ne shpell, Uliksi po lundron drejt Itakes...........

pasioni_
17-07-08, 03:38
Kohė me shi. Qetėsi e madhe. Asgjė nuk dėgjohet. Mendja ime fluturon sa andej sa kėndej. Kthehem nė fillim. Rikujtoj ēdo gjė nga e kaluara jonė e pėrbashkėt. Kam frikė se harroj diēka...por pėr ēudi, pranoj se asgjė nuk paskam harruar... asgjė...Jam me ty. Tė shikoj sytė qė mė flasin. Buzėqeshjen tėnde magjike. Dėgjoj fjalėt tua tė ėmbėla. Mendoj gjatė se ēfarė fati tė madh pata unė qė tė takova. Qė tė njoha. Qė u dashurova nė TY. Qė tė deshta aq shumė dhe qė nuk po ndalem sė dashuri pėrsėri. Si u bėre pjesė e jetės time. Si u bėre pjesė e mendimeve tė mija. Sa kėnaqėsi e lumturi mė solle nė jetė. Ti, TI je pjesė e pashmangshme e jetės time. E vetmja ime, e dashura ime...jeta ime...

lovely
20-07-08, 13:56
desha te shkruaj por nuk di ku te filloj..... nuk arrij dot te qetsoj mendjen.. mendja vrapon ne kater anet e botes, fluturon ne qiellin e kalter, lundron ne deterat pa fund, ne boten e femijrise, ne monotoni, ne knaqesi, dhe ku do qe te shkoj, ne fund tek ti ndalet...dhe aty humbet...zhduket.... me vret me shiqimin tend te bute!

Dardan Kastrati
21-07-08, 22:06
Nė fillim, atėherė kur fillova t'i njoh aftėsit e tua, kėrkoja forcė qė tė dashuroj me shpirtė, por kisha frikė, megjithatė ti mė ngrite lartė, kėrkove kėshilla nga unė......Ēdo ditė mė futje nė testimin tėnd, e unė isha i befasuar me idetė e tua, por nuk e di pse u largove nė atė fillim kur tė dashurova me tėrė qenien time njerėzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht........Mė pyetje pėr aventurat e mia, e unė sot kėrkoj nga ti t'i kujtosh ditėt e lumtura kur nė mes nesh kishte gjithnjė dashuri.......... Tani jam i mbyllur krejtė nė vetmi, kėndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtė pėr ty...... E sot nė rrugė kur tė takoj, bėhesh sikur "nuk tė shoh". A nuk ndien dhimbje pėr mua qė po bredhi rrugėve i vetmuar. Kėrkoj shpresė nga Ti ose shpresėn dhe jetėn tė m'a shuash, por PSE........? ???

lovely
29-07-08, 19:45
desha te shkruaj por nuk di ku te filloj..... nuk arrij dot te qetsoj mendjen.. mendja vrapon ne kater anet e botes, fluturon ne qiellin e kalter, lundron ne deterat pa fund, ne boten e femijrise, ne monotoni, ne knaqesi, dhe ku do qe te shkoj, ne fund tek ti ndalet...dhe aty humbet...zhduket.... me vret me shiqimin tend te bute!


***********************************

pasioni_
31-07-08, 13:23
Se si mė erdhi apo e dėgjova, nuk jam i sigurtė, por melodia e kėngės tonė mė pėrfshiu tė tėrin. Kjo melodi qė mė pėrcjellė qė nga ditėt e para tė njohjes tonė, mė ka mbetur e dashur shumė dhe mė ėshtė ngulitur thellė nė shpirt. Pėr momentin humba, ika dikund larg, shumė larg. Ika nė drejtim tė fillimit tonė, nė ditėn e parė tė takimit. Isha atje. Ndjeva njė zbrazėti tė madhe. As tollovia e zakonshme ditore nuk mė bėnte pėrshtypje. Ty tė kėrkoja por nuk ishe. Njė moment mendova se se do tė paraqitesh gjėkundi. E pata njė ndjenjė tė tillė. Kot. Intuita mė mashtroi kėsaj radhe. Nuk ndjeja asgjė. U ndala tė mendoj diēka, ēfarėdo.... por kot. Instiktivisht mora rrugėn e kthimit. Zbrazėtia mė mbuloi. Njė ftohje e thellė mė pėrshkroi trupin. U ktheva prapa... duke dėshiruar tė mos mendoj asgjė... por kot...pėrsėri mendoja nė TY!

Domira
31-07-08, 23:13
Gjithcka e njohur si vapa e vjetshme. Rruget me gure, rruget asfallt i nxet...lulet ngjyre femijerie...duhmi i vapes se kahmotshme...rinore...e kjarte ne kujtesen time...si aroma e njohur por e harruar bimeve...barit...shimshirit...lulevathit...hanemel it...
Ndricimi i henes verore...njisoj...vapa e zeri i insekteve te zhurmshme si dikur qe vinte nga nencatija e shtepise se femijerise time...Pra paska vere si dikur...paska qiell plot yje e hene me ndricim vere...paska terik flladi qe me kujton e rikthen pajtimin...paska...une...paska peshe qerpiku mbi sy te pergjumur me nguti per ne boten ku endrrat te marrin e te kthejne kah mengjsi kur perseri cdo gje behet pjese e agimit...njerez...vape me arome deti...zhurme...ngjyra natyre...bjeshke...rruge me gure...rruge me asfalt te nxehte...bime zvarritese neper shtepi, dyer te reja kryesisht, njerez ne vrap pas diellit, me pune te veta...une pjese e tyre...une pjese e imja...une ajo si dikur, ne mes te vrapit pas rrezeve te diellit, duke perseritur vazhdimisht: uh sa vape, uh sa vape...une ne vrap pas vetevehtes dhe me vehten...memzi e gjeta...mos me iken perseri...kujtimet vetem zgjohen per aromat qe me kthehen, ngjyrat e natyres e djegjen e kembeve zbathe...pastaj etja, shuaj etjen me nje gote uje me nje lang...perseri pi uje...pastaj lang pemesh...nen hije shijoj kafen...sade pa hiq sheqer, ashtu e kerkoj...heren tjeter them hajt me sillni sheqer, nje dy, po hajt edhe tre kokrra...e mire edhe keshtu edhe ashtu...
Dhe si moti ne vape...buke s'me hahet, dielli te ushqeka paskam harruar se eshte keshtu...ska cka ska...por une jam plot...me mua, me cdo gje qe me rrethon, si ne fillim qe kur mbaj mend vehten...ato ngjyra, ato aroma, po ato lule, rruge asgje nuk qenka zhdukur...i gjeta, paska, qenkan, qenkam, qenkemi...

Rozafa
05-08-08, 17:47
Edhe sonte te kerkova por askund nuk te gjeta.Nuk e di ku je fshehur,nuk e di kete.Ne enderr vrapoj pas teje me duar te hapura por kot.sa do te doja te dij a mendon ndonejhere ne mua..ashtu si mendoj une ne Ty....apo a te ka falur tjetra dashurin si une...??????

Tani ke tjeteren afer..te ka dhuruar ajo dashurin si une...Jo..te betohem se jo.Sepse une te Dua me shume se Bota dhe bota je tiii..Sa here po mendoj te te largoj nga mendja..por e veshtire..syte e ty me dalin perballe..fjalet e tua..buzet..shiqimi...dhe ne heshtim..por edhe heshtja ka sy,,jane syte e mij qe te duan me shume se shume Ty.

lovely
05-08-08, 21:43
sonte une nuk shkruaj
...edhe fjala mu tha ne fyt...
Sec me mbyt ky mall.. per ata sy, plot dashuri. per nje shtrengim dore..

vetem t`a dije sa shume dhemb... :frown:

Domira
06-08-08, 15:25
Ne mes te rreshtave te kerkoja dhe me vargje krejt naive por sinqerisht te perulesha...e ti me humbje mes titujve, si hije...
Tani kur ndricon me te parat rreze me ben te dashuroj shlire krejt rreth vehtes..bile edhe vehten time te harruar...

selvija
06-08-08, 17:44
Mjafton nje ere e lehte dhe detit ja ngre valet .Mjafton vetem nje fjale e per nje cast zemra ndalet.

egi
13-08-08, 20:40
Pikonte shiu, pik pik pik...dal nga dal pikonte dhe tere toka ishte e lagur..Dal nga dal rreshiti loti ne nje faqe te pikelluar, por askush nuk e verrejne se ky qenka nje lot, pasi qe ishte perzier me lotet e shiut. Dhe qielli i mbuluar me re tregonte nje histori plot me lot. Rruga dukej e gjat dhe e urrejtur. Nje shpirt vraponte asaj rruge te mallkuar, pa gjysmen e shpirtit tjeter. E shikonte qiellin e errėt dhe ndiente nje erresire ne zemren e copetuar, ne zemren qe me nuk egzistonte...Shiu nuk binte me...Shpirti i tij fillonte te qeshte pa kontroll, qeshte si i qmendur per fatin e tij. Midis rruge i ngriti duart lart, ne qiell dhe pyeste Zotin: "Oh valle...pse ma sjelle kete vuajtje....Merre kete shpirt qe nuk mund te quhet shpirt me...eshte vetem nje flet e vyshkur nga dhimbja."
Me ne fund i mbylli syt qe kan lotuar aq shum dhe binte ne token e rruges plot me shi. Zemra ende i rrente, por kjo ishte vetem nje formalitet i trupit te shendosh, kurse shpirti ishte i vdekur...

Rozafa
14-08-08, 17:53
Ne ēdo ēast numeroj sekondat qe na ndajne..ēdo ēast ditet e mia pa Ty me bejne me dije se ti i jep kuptim jetes time...edhe buzeve duke pritur puthjen tende...edhe vjeshtes te diteve te zymta...ēdo ēast me ben te kuptoj se te DUA me shume se shume..me shume se kurre!!!!!!!!

Serish nje dite pa Ty...po a thua edhe sa te tjeraa...te Dua me beso..e thote zeri i zemres time!!!!!!!!

Naki
14-08-08, 18:10
Tė mbajė mbi qerpikė shkėndijė e rilindur,ēė zbrite latentė nė rrugėt e mia,atėherė kur qanten pregadita tė kėrkojė vagonin nė egzil bileten kthyese i fala kėpucėve dhe ecja nė rrugicėn e shtruar me gurė tė rėnditur ēė rrezatonin shkėndijnė drejt jugut...........

Naki
15-08-08, 14:48
Tė mbajė mbi qerpikė shkėndijė e rilindur,ēė zbrite latentė nė rrugėt e mia,atėherė kur qanten pregadita tė kėrkojė vagonin e nisur nė egzil, bileten kthyese i fala kėpucėve dhe ecja nė rrugicėn e shtruar me gurė tė rėnditur ēė rrezatonin shkėndijnė drejt jugut...........

...drejtė ardhėmėris.Frymonė nė celulat duke ndertuar themele me rruzat e kuqe ēė nga largėsia i dhuronė pigmentė me tė kuqėrremtė.
Zogjėt shtegėtarė sjellin lulediellin stinės sė filluar Pranverore ngrohtėsin tė shpėrndajnė,buzėqeshjen e burgosur luleve nga dritaret tė shtojnė.
Po rilindė shpresa nė shtepinė e mbuluar me pullazė,porten e ndertuar me qels dhe dry te artė -ka marrė rrugėtimin nė shtrirje duarshė.............

Tinky-Winky
15-08-08, 15:14
ah qikjo nat sa e gjat pa TY ,loti le qi spo nalet po as qi e ka nermen mu nalen edhe hana pum shoqron edhe gjethet e asmallokit t rrushit qe mi ka lypen tezja me marue sarme qe po dridhen e veq po likunden njojt sikur une qi po likundem en sallongjakin tim tu u hulaten e tuj menue per TY, a thua te shof edhe naj her apo je tretur per tanaheret. Ev bre dashni qi mthave kejt e mbane dhe ,a tkujtohet qe sa her folshe thojshe NE edhe une sa her e mydhsha zadrugen me dry menojsha per ty , qe qitashti hipi maca mi dru kapja bishtin e meno per mu. Shnetje

Dardan Kastrati
15-08-08, 16:30
Ti e don shiun, por e dua edhe unė atė ditė me shi......por dua t'a harroj sepse ti mė mungon e kujtimi zgjatė gjithėmonė dhe rastėsisht tė kam takuar (internet)...i folėm dy-tri fjalė, ti mė pėrshėndete dhe dhe qe atėherė filloi dashuria jone, mė bėre tė ndiej dridhje tė lehta nėpėr tėrė trupin tim. Kur ti mė folje pėr tė ardhmen, nė zemrėn time ndieja ngrohtėsin e flakės qė u ndizte, por qė shumė shpejtė u shua, atė e ndiej edhe nė kėtė natė nė vetėmi qė u mundova tė harroj me tėrė forcėn por sikur ti pėrsėri mė pėshpėritje, prit, prit, prit.......!!!
Tė faleminderit pėr atė gjysmė premtimi...por ku mbeti sot! Tė faleminderit pėr buzėqeshjet e tua, pėr atė kohė qė e kalove me mua, por megjithatė ne kemi mėsuar shumė nga njėri-tjetri, por tė lutem kujto ato ditė kur e kalonim tėrė ditėn sė bashku. Kujto ato netė kur ne vetmin e netėve tė pafunda shkruaja kėngė pėr ty.........., tė doja dhe mė doje. Tė dua! Po ti, a mė don? Nuk e di?
Dua tė takoj, t'i shpjegoj tė gjitha, por shkon gjatė dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesėn mė kryesore nuk mund t'a them. Ti je e vetmja oazė qė theje atė horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgėnjim qė unė gjeta ngushėllim, e sot po mbizotėron e kaluara jonė, unė nuk mundem tė jem i vetpėrmbajtur dhe do t'i lejojė vetes t'a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t'a gjejė veten......Por mė nė fund duhet tė pajtohem me realitetin sa tė hidhur aq edhe tė rėndė, edhe pse jemi afėr e ndodhemi larg .....!!!!!

AKT
15-08-08, 19:55
Ku ti marrė sonte ato sy dhe tė tretėm nė errėsirėn e tyre magjepse dhe tė mos dėshiroj kurr qė tė agoi ditė e re...Ku ti marr ato puthje qė mė ofruan shijen mė tė pėrzgjedhur tė ēokoladave mė tė mira nė botė dhe buzėt e mia nuk u shterren kurr sepse as deti nuk ma shuan etjen pas tyre...ku tė gjej sonte njė engjull si ty dhe tė i them botės se je plotsisht e imja dhe vetėm e imja...Ku tė i gjejė ato flokė dhe at aromė freskie qė mė dhuruan duke pushuar nė krahrorin tim,kur yjet qeshnin dhe ndriēonin vetėm pėr ne asaj nate kur elektriku pushoi...E dij se nuk do i gjejė mė kurr nė jetė sepse pas teje unė nuk do kėrkoj mė diēka si ty....

Domira
17-08-08, 08:47
Dukurite qe i ka kriju natyra jane nisoj kudo ne bote, si shiu, dielli, era, bora...vranesia mbi catite e shpive eshte nisoj...
Vec malli eshte ndryshe...atje larg ka mall qe djeg edhe shiun e sheh ndryshe, te paprekshem te behen guret, lulet, bari, bjeshket, varret, kujtimet...ketu poashtu malli eshte ndryshe, te mungon zerat qe therrasin, syte qe te kerkojne, kriht e zemra bosh pa perqafim te ngrohte...Malli ndryshe ndryshe, atje, ketu...

selvija
18-08-08, 16:31
I shkruaj ne letra, por kujt nuk e di, Enigmes, enderres qe ne foto se pashe, i shkruaj atij per te cilen mbaj zi,
ne mbremje, ne mesnate, i shkruaj dhe kur jam ne gjume. I shkruaj pa zemer se zemren time e ka ai te falur nga une .e kujt kujt as vet s'edi

lovely
18-08-08, 18:43
ah qikjo nat sa e gjat pa TY ,loti le qi spo nalet po as qi e ka nermen mu nalen edhe hana pum shoqron edhe gjethet e asmallokit t rrushit qe mi ka lypen tezja me marue sarme qe po dridhen e veq po likunden njojt sikur une qi po likundem en sallongjakin tim tu u hulaten e tuj menue per TY, a thua te shof edhe naj her apo je tretur per tanaheret. Ev bre dashni qi mthave kejt e mbane dhe ,a tkujtohet qe sa her folshe thojshe NE edhe une sa her e mydhsha zadrugen me dry menojsha per ty , qe qitashti hipi maca mi dru kapja bishtin e meno per mu. Shnetje


edhe une shkruaj per dashnine e Tinkit.. ah moj qike, kqyr sa shume ka vujt njeri per ty.,. deri edhe kah e ka mshel zadrugen, ka menu per ty.. e ti kerkun hiq ncncncnc.. sa e padrejt te kokshe kanen ...
une qkruva veq hatri i Tinkit se n shpirt mu dhimt kur ia lexova kto fjal pej zemre qe i kish shkru, e loti kurr pa iu nalen. shnetje :biggrin: :tongue: :biggrin:

Rozafa
20-08-08, 21:01
....erdha te pyes a me urren..jo nuk e besoj sepsee Engjujt nuk urrejne,nuk ke lindur pe te urruer,po edhe sikur te perpiqesh te me urresh do ishte e kot sepse urrejtja do te kthehet ne dashuri per mua...Te me urresh mua.. do te thote te urresh vetveten..

..ehh sa shume do te thoja...por rri e heshtur ne mendime...te qaaj per veten apo per ty...???..te qaj per fatin qe e kam...??..e heshtur jam e futur ne thellesine e pafund..ku ndjej dashurine tende...te ndjej shume te ndjej..

....me fal se ndoshta edhe te lendoj...
.....me fal se ndoshta te gjykoj..
......me fal qe kam hyr ne jeten tende..me fal...

Rozafa
28-08-08, 19:01
.....te kerkoj..

.....jam shume e magjepsur ne mendime per ty...
....jasht po bie shiii..ndersa une te mendoj ty
....pa ty..po perpiqem ti kaloj ditet dhe netet...

..te kerkoj...ku je...?


....e ndjen puthjen qe ta dergoj...??

egi
30-08-08, 14:28
Erresira? Jo...dite dhe diell.
Flet te vyshkur? Jo...gjelbrim.
Sikur natyra te qeshte me te, sikur jeta te tallej me te. Ku do qe shikon syri, ka vetem jete, ka lumturi, ka gezim. Ndersa erresire dhe flet te vyshkur ka ne zemren e saj. Ne brendine e saj e kunderta e jetes se jashtme. Qante, vuante, por kot. S'ka me shpres dhe s'ka me lote. Ne syte e saj gjinden vetem nje shpraztine e thell, pa fund. Si ta gjen perseri veten? Si? Kur jo vetem gjysma e saj, por krejt ajo humbi me martesen e tij. Ajo me nuk ekzistonte, nuk ndiente, nuk jetonte..Ajo vetem eshte nje paramendore, nje hije e dikuj qe dikur ishte.

Inspirim nga ngjarje te verteta, jetesore....

Rozafa
16-09-08, 21:29
Ulur ne lokalin tim te preferur veshtroj shiun duke pikuar ne dritare..perballe tavolines nje karige e zbrazet..pij kafen dhe duke thithur tymin e cigares e shoh ate.Vie me hapa te ngadalshem,buzeqeshja e tij sikur me pershendet pa ze.Ulet ne karigen e zbrazet..mer kafen time...i afroj cigare.Shikimet na takohen sy me sy..buzeqeshja verehet vetem ne skajeet e buzeve.Muzika humbi.e degjoja zemren time.Te rrahurat e tij sikur u shpejtuan.Nuk e ndaja shikimin nga ai.Rinim ne heshtje...ndersa ishim larg..por ishim afer.Kenaqesia qe isha me te...nuk kishte te krahasuar me asgje.....

....benim pytje per deshirat.endrrat...problemet e jetes..mendimet dhe per dashurin.Rasti mbret i botes...me takoi me te dashurin! Mendimet e mia i zgjoi kafja e porositur.Te dyte qeshem njekohesisht.Cigaret kishin mbetur vetem duke tymosur.Me leshoi doren dhe me puthi...mendova se do te zhduket ne ate moment...mendoja cfare te them....?

.....nuk e di se fola une po aiii......nuk e di nese thash une e para apo ai....Te Duaa shume!kete e degjova.... njekohesisht....e putha!Zemrat tona flisnin...ishim nje shpirt...ishte i dashuri im.....!

Rozafa
20-09-08, 20:19
...erresire...tani po bie shii..stina e vjeshtes me kujton qastet..kujtimet...shikoj gjethet qe kane filluar te bien ne toke...a thua qenka njejte qe esdhe dashuria tretet ashtu si gjethet e pemeve...e hutuar mendoj...e humbur ne mendime..!!
...Ndoshta stina e Pranveres do jete stine per ne...do ringjallet Dashuriaa..mu ashtu sic ngjallet natyraa me gjelbrimin e saj...

Zogu_1
20-09-08, 21:55
Te lumte Rozafa....sa bukur din t`i thur fjalet .....:smile:

Rozafa
20-09-08, 22:09
Te lumte Rozafa....sa bukur din t`i thur fjalet .....:smile:

Edhe miku im di te shkruaj :wink:

Pres

Rozafa
20-09-08, 22:09
Te lumte Rozafa....sa bukur din t`i thur fjalet .....:smile:

Edhe miku im di te shkruaj :wink:

Pres nje postim nga ti.kur te kesh kohe :wink:

Rozafa
21-09-08, 21:37
Kur gjumi i pare do me ze... do zgjohem te pyes Henen ku jane syte e ty.....?Do te theras sonte...dua qe te puth..dua te me vish te shoh syte e tu,dua ti hapesh duart dhe une te fluturoj tek ti...dhe ti te me shtrengosh ne gjoksin tend dhe une te peshperis ngadal te Duaa!

Zogu_1
21-09-08, 21:45
Edhe miku im di te shkruaj :wink:

Pres nje postim nga ti.kur te kesh kohe :wink:

Te falenderoj,me gjith deshire do te shkruaj nje dite.......

Pershendetje per Ty :smile:

Rozafa
24-09-08, 21:37
Ti qe me fal diellin...
tii qe me zgjon nga gjumi..
ti qe me jep buzeqeshjen..
ti qe i zbret Yjet ng qielli..
....te kerkoj,te pres te vish..
...Ti zemra ime,do vish apo jo te me pushosh kete dhimbje...????

....Te pres...!!!!!!

Zogu_1
30-09-08, 01:06
Ah,si me humbe nga jeta ime,syte e mij asgje nuk shohin perveq fytyres Tende,me shfaqesh ne enderr,ne qdo moment kam fytyren Tende para syve te mije.....je me mua dhe ne mua ne qdo moment.... e si mund te harroj Ty,kur ti je vete Zemra ime.....
Thojn se dashurit e verteta jane te gjykuara te perfundojn gjithnje me ndarje dhe vuajtje.....dhe kete nuk e besoja....por e verteta eshte e hidhur,sepse nuk te kam....dhe ....me mungon ne qdo sekond......si nuk te shtrengoja fort ne krahrorin tim qe te kem edhe sot.....Ahhh
.....e mbaj ne shenje kujtimi Zemren e thyer te cilen me dhurove ne ditlindjen time....me the ruaje ne shenje te dashuris....dhe kurdo te takohemi...do ti bashkojm dy pjeset e Zemres...sepse Ne kishim vetem nje Zemer....e une ende shpresoj se nje dite Zoti do te na bashkon...jo per hire te Zemres se thyer por per hire te dashurise....shpresoj se nuk do te jemi fatzinjet e kesaj Bote te denuar per te vuajtur.....tani qe nuk te kam edhe me teper po e ndiej peshen e dashurise....tani e dij se sa te deshta dhe te DUA.....Zot me fal,per ligesin time qe shfaqi....por .... e dij se jam i humburi lumturise......ndoshta nje dite......ne vend te ngushllimit....se paku do te shoh e dashura ime....se paku te shoh ....te ndegjoj zerin tend te embel.......shpresoj.......

Rozafa
09-10-08, 19:56
zogu_1 e bukur !!!

Serish me Shpirtin Tim !!!

Sonte dua te pij nja gote per ty,por ti mos u largo..qendro prane..po imagjinoj...buzet e tua.. dhe une me puthjet e mia po i ledhatoj...
E di qe tani do te kesh vene buzen ne gaz...dhe nuk beson ne keto gjera...Ti do te qeshesh e une do te degjoj te qeshuren tende...e cila do te beje te gjalle ketu pran meje,pran zemres time!!!
Une mbushi goten perseri..dhe serish te shikoj...shikoj syte e tu te medhenje e te pershkruar...... O zot, sa i bukur je.... kerkoj te perqafoj, te strukem,ashtu sic kam deshire une...... ehhhh bukur din Ti te dashurosh...

...ehh sikur te me besoje se me mungon.....!??
...ehh sikur te me besoje...se asgje s`eshte me e embel se sa te peshperisesh emrin tend..!!!??

Honesty^uk.
11-10-08, 10:11
Kur arrijme te duam dike,arrijme qe edhe vete jeten tone ja leme ne dore njeri tjetrit...
edhe ne vdekje nuk do te kishim frike te ishim bashke!
Sa e fuqishme ndjenja dhe sa magjepse bukuria e saj!
Ne krahet e njeri tjetrit lumturia na duket ne permasat me te arritshme,
ne kulmin me te larte te bukurise,jeta na duket me nje kuptim te rralle,
dashuria na duket kaq naive dhe kaq jetegjate...
jemi te dashuruar dhe kemi force,
jemi te dashuruar dhe i japim nje arsye ekzistences sone,
jemi te dashuruar dhe jemi ne gjendje te luftojme dhe te mposhtim pengesat me te fuqishme....
jemi te dashuruar dhe kemi kete force hekuri,
sepse Jemi 2!
Duke qene te tille ,harrojme qe nje dite cdo gje mund te shuhet dhe dicka mund te mposhti ndjenjat tona..
dicka qe te beje qe nje dite te jemi te vetem dhe pa shpresen qe nje dite do te mund te duam aq fort sa deshem me pare!
Sa te dobet atehere ndjehemi dhe sa dhimbje krijohet...
nuk jemi ne gjendje te perballojme asgje dhe lotet rrjedhin per gjene me te vogel...
sa shume dramatizojme...
nuk arrijme te jetojme ....
Ne jete lindim te vetem dhe po te tille do vdesim!
Po mendoj qe lindim per te dashur,
per tu dashur,
lindim qe te njohim dhimbjen dhe gezimin....
mendojme qe zemra eshte e dobet,por harrojme sesa gjera eshte ne gjendje te perballoje ajo...
eshte kjo zemer qe na ben te vuajme dhe te dashurojme dhe eshte kjo zemer qe vuan bashke me ne...

Kjo zemer,ky instrument i jetes...dhe i dashurise!

pasioni_
16-10-08, 01:06
Asnjėherė nuk kam besuar se koha shėron plagėt. Mendoja se me heshtje arrihet diēka. Pėrkundrazi, heshtja mė mbyti tėrėsisht. Kthimi nga vetvetja mė bėri tė ēuditshėm para rrethit, para tė njohurve. Kisha ndryshuar shumė. Nuk e di e shihja unė vetveten apo jo? E dija se nuk isha ai qė kam qenė. Flisja mė pak. Dilja mė rrallė. Gjeta prehje dhe qetėsi nė vetmi. Aty ndjehesha mė sė miri. Mendoja gjatė e gjatė... Mendoja pėr ēdo gjė dhe askush nuk mė pengonte. Nė kėto ēaste mė shoqėronte kujtimi pėr ty. Mė dukej se tė kam pranė. Bisedoja me ty, por vėreja se nuk mė shikoje si dikur. Ndoshta gaboja, por shikimi yt nuk ishte shikimi qė e adhuroja unė. Nuk ishte shikimi qė me zgjonte, mė jepte jetė, me frymėzonte dhe mė mbushte me dėshirė dhe vullnet pėr tė jetuar...

Nuk e vėrejta se kishte pėrfunduar kėnga jonė...duke menduar pėr ty, asgjė tjetėr nuk mė bėn pėrshtypje, as kėnga jonė qė aqė shumė e dėgjuam bashkė...Po e dėgjoj pėrsėri duke provuar ta dėgjoj pa menduar nė ty...

GURI SYLAJ
17-10-08, 10:00
Jo,jo! Kengen qe ma mesove ti une e ndegjoj e edhe e kendoj cdohere kur jam me ty apo edhe kur jam larg teje ...e dashura ime.E beje kete sepse ne brazden e pare ku mbolla nje grusht fjale ishte Emri Yt.
E beje kete jo se ndjeje nevoje por se te kam borgj.
Koha dhe largesia nryshojne vetem kur mallin e ve ne peshoje perndryshe s'kan fare rendesi .Kengen qe ma mesove ti ,kengen tone ,une e kendoj edhe ne shi ,edhe ne diell edhe pse rralle e shoh,e kendoj edhe kur jam larg e edhe kur jam bashk me Ty .Jan te njejtat fjale ,e njejta melodi , i jejti ritem asgje nuk ka ndryshu tek kjo kenge tash e dymije vjet,por kur e kendojm bashk del disi me e bukur ,me e fuqishme !
Te vetmen dhibje dhe frige e kam se mos kjo kenge po zbehet ,po harrohet se mos ne mes vargjeve po hyn dicka qe e prishe hulline e mbjellur me djeres e te ujitur me gjak,vetem per Ty ,e Dashura ime Kosove....!

selvija
18-10-08, 14:07
Eci...atij trotuari! Erdha vetėm pėr pak ēaste, dhe s'mund tė kthehem kaq shpejt... Dua tė jem edhe pak me veten dhe potretin Tuaj. Kaq shumė kam pėr tė thėnė, sa mė duket s'do tė mundem kurrė me i treguar. S' do tė mundem... Nė shtėpi sikur mė zihet fryma, sikur nuk dij tė peshkoj n'at liqenin e lumturisė. Pse e ndjeva veten si Cezari triumfues nė Romė? Pse mė quajtėn Heroi...? Dhe, pse kaq mendueshėm heshtėsha kur nė vetėvete kisha lumturi? Ē'tė jetė: krenari apo thjeshtėsi(!) kjo?...

Skyfter
18-10-08, 17:27
sa larg e sa afer ...nganjeher nuk i bie vetes ne fije edhe
pse dit e nat flej ....enderroj bardh e zi e nganjeher me ngjyra, por sapo zgjohem
me del krejt ndryshe... filloj prap prej fillimi, mundohem ti mbyll syt, i mbylla por prap po te shof ...mundohem ti mbylli veshet, i mbylla por prap po te ndegjoj ...mbylli gojen te mos flas, por prap po foli ...
ne ket nat tetori ben ftohet, me dane u merdhina ...mundohem te mos mendoj, por prap jam tu mendu se sa i embel ishte aj shikim i pa sherr i yti, me ata syt e mdhenj ete bukur si te lopes ...ahh :frown: ....

lovely
19-10-08, 11:12
sa larg e sa afer ...nganjeher nuk i bie vetes ne fije edhe
pse dit e nat flej ....enderroj bardh e zi e nganjeher me ngjyra, por sapo zgjohem
me del krejt ndryshe... filloj prap prej fillimi, mundohem ti mbyll syt, i mbylla por prap po te shof ...mundohem ti mbylli veshet, i mbylla por prap po te ndegjoj ...mbylli gojen te mos flas, por prap po foli ...
ne ket nat tetori ben ftohet, me dane u merdhina ...mundohem te mos mendoj, por prap jam tu mendu se sa i embel ishte aj shikim i pa sherr i yti, me ata syt e mdhenj ete bukur si te lopes ...ahh :frown: ....

m`fal aga Skyfter veq; hahahahahahahahahahahahaha:biggrin: :biggrin:

Jana
19-10-08, 12:43
Zhgenjimi

U zhgenjeva sa shpejt nga ty
se ti me fole se te dua shpirt
Se per mua je si flori
Te dashurova qe me shikim te
pare qe ate ēast nga zemra
Nuk te kam ndare Me bere per
Vete te ndiqja hap pas hapi
Dhe me braktise ne meshir te fatit
Nuk ka vajze tjeter qe te zevendeson
Te dua vetem ty valle a e kupton
dal ne dritare po syte me jane thare
Shoh vendin Kur rrin bashke dhe me
Vjen per te qare nga zemra ime fillon
te pikoj gjak me thuaj ti te drejten
Te dhimbsem ndo pak Me vjen zor Nga
Vetja Qe rashe ne dashuri Mundohem
Te fsheh por ne sy dallohet ky trishtim
Ska emer tjeter veē fjale Zhgenjim
Te dua shume e dashura ime dhe pse jam
me zemer te copetuar dhe te them prape te dua ???

Rozafa
19-10-08, 22:41
m`fal aga Skyfter veq; hahahahahahahahahahahahaha:biggrin: :biggrin:

Nuk je tek budallaqet apo tek kafjaaa..(te qeshesh dhe te mahnitesh me gjestet tuaja)por je te nje kontekst letrar,andaj ke mirekuptim.

Rozafa
11-11-08, 13:00
Mengjesi me takoi serish me ty !!

Tere naten te enderrova. Te ndjeva aq shume sa zgjohesha kohe pas kohe. Doja te te ledhatoi, por prekja realitetin e pashpirt. Ndersa zemra ime ishte e pambrojtur ne keso nate, e rrethuar me vuajtje. Flisja me silueten tende, i qasesha. Ah sa veshtire te perballohet largesia mes nesh...
Te ndjeva aq shume sa zgjohesha kohe pas kohe. Dhe, ndjeja mallengjim te madh per ty ne kete nate nentori, me reshje shiu. E ndjeja dhe zerin e zogut te lagur ne deget e pemes. Ajo kenge rridhte si loti dhe bashkohej me piklat e shiut. E peshperisja emrin tend. Dhe, vetem vetmia e skajshme me prekte me doren e vet te ftohte ne naten pa drita...

Te Puth embelsisht !

Rozafa
12-11-08, 13:52
Mė terrasiten syte nga mungesa jote..dhe veshėt e zbehin degjimin pa zėrin tend...!!Nėse loti mė tregon se zemra ka humbur nė syte e tu...te lutem kthehu.. ndalo.....sa te kthesh nje buzeqeshje per mua shpirti im !!!!

Rozafa
14-11-08, 22:32
Nata me Ty...

Tani po e ndjej se si nata po afrohet,nata s`ka qene asnjehere armikja ime.Gjthmone me ka dhuruar shkendijeza yjesh per ti dhene jete mendimeve te mijja.Nata e mbremshit ishte nje nate aq magjike,ku Une dhe ti nuk ngopeshim me njerin tjetrin...ehh e di se edhe sonte kam nostalgji per prekjen tende...per dashurin tende...a thuaa ku je..cfare ben...me degjon..?
....e di cfare....ti je ai qe do mbetesh gjithmone i burgosur ne zemren time!

Une dhe Ti....gjithmone...!

selvija
15-11-08, 11:45
Nata qe kaloj , ishte nje errsire nje terri thuse i zi por pikat e shijut skishin te ndalur , largova pakez me dor perden e mendafshte te holl te dritares ta shikoj ate pik shijut qe trokitke ne dritaren time, shifja pikat e shijut ne dritet e rrugices si nje pik kristal qe binet, ngula syt dhe hyra ne mendime te thella athua ky shi qe ska te ndalur edhe ne nje dit do behemi si ku ti arrijm gjitha ato brenga qe kemi gjat jetes ti bejm njeher e pergjithmon realitet..porr jo nuk eshte e mundur nuk do arrijm kurr ate , jo natyra na mallokoj ..!!!

Rozafa
17-11-08, 17:55
Nje leter pa dergues e ruaj edhe sot ne sirtarin tim....valle a ndoshta me duhet ta ruaj gjer ne frymen e fundit...mengjeset e fresketa.. mbremjet e erreta i percjell me lot..lotet qe rridhnin ne faqet tona...ishin pergjegjja me e mire e lidhjes sone... dhe diten e ndarjes asesi nuk e pranonin sepse edhe lotet dinin , qe nuk do te rrjedhin nga nje sy ne dy fytyra....!?

GURI SYLAJ
17-11-08, 18:32
...te ndezura prush e qe nuk donin te ndaheshin ne mes vete ,nuk donin qe loti te bije ne toke e te behet murane e ndarjes...por ishte nata qe mbulonte gjithecka , qe mbulonte lotin ,neve, qe mbulonte edhe ndarjen tone .
Nate nuk kishte vetem ne faqet qe mbanin lotet e ndarjes...!

selvija
17-11-08, 21:25
...paskesh qene e shkruajtur nga perendia, apo ne e shkruajtem te ardhmen tone ashtu qe rruget tona jetesore te jene te ndara, rruget te cilet ne nje moment ishin nje, kurse tash e tutje do te kene sejcili drejtimin e vet. Shpresoj qe te mos takohemi kurre me, sepse....

Paradox_13
17-11-08, 21:49
....me dhemb kure jam large e afer teje.Derisa ti iken ne turmen ecjake e ndalesh diku ne maje gishtash mundohem qe ne hapsir ti ze te gjithe ata hapa ''ikjesh'',por kot aty krijohet endrra e dhimbjes,aty.....

Rozafa
17-11-08, 21:52
E shtrir ne shtrat te prisja te me vije ne enderr..ora 12 e nates afron dhe mua akoma s`me mer gjumi..ndaja erdha ketu te ēmallem me ty Shpirti im...edhe tani kur te shkruaj me behet sikur shoh silueten tende qe pushton zemren time.Zgjatem te te puth ti zogu im i dashur(por largesiaa ehh largesia)..ti krijesa ime buzegaz..dua te ngrohem ne zjarrin tend...dua te digjem si fieri...ndaj me mer ne gjirin tend ti shpirti im i dashur!!!!

..flej zogu im i dashur
..krijesa ime e bukur
...ti kenga ime buzegas
..te gjithe meshkujt
..e kesaj bote
...ne emrin tend po i therass

selvija
17-11-08, 22:03
...,,,...e bartur si duket nga ndjenja e kenaqesis se momentit, ai as qe e hetonte se po fundosej gjithenje e me shume ne pelgun e pafund te droges. Iu kujtuan ditet kur se bashku shetisnin dhe thithni ajrin e fresket te mengjeseve te Kosoves dhe kur benin plane te medha per jeten e tyre te perbashket. Ajo tani po jetonte me ato momente, me momentet...

flej zogza ime
ne gjoksin tim
mos u zgjo kurr
ngjitu per shpirti
tim......

Rozafa
20-11-08, 13:47
Engjullit Tim!!


Urdhėro nje Lule nga une
edhe nje pėrqafim
e fjalen Te Dua ta them
dhe ta dhuroj Ty
.. deri nė amshim!


http://i34.tinypic.com/2132a29.jpg

rastesishT
20-11-08, 13:55
Ah sikur te kisha krah
Te vija deri tek ti
Ti them dy a tri fjale
Ta dish qe per ty shume kam Mall

Nana-e-Fuk`s
23-11-08, 15:10
edhe un qkruj..

edhe pse mas 4 vjete m nalen pej shkolle, m thane boll bjo se tash je bo per martese, e marre me t pa kush udhs. per qato 4 vjet ka msu nana me qkru..

p jav kallxoj historine e nans.

15 vjet e gjyse, m martun me zor per ni qoban t dhive :P:P:P. nejse, u martova, hina dhanerr, bile at dit kurr s e harroj. si hina n ode, e pashe Rafetin n maje t odes ungj kamkryq, edhe n at dakik m hini n zemer komkryq mu ungj. ni dit Rafeti; oojjj dredhoooo, une; hoj ti njeri. ai, qu qpejt shko deri tu kovaqi qaty thuj po t thrret Rafeti.

boll marre m erdht se s isha kon dal kurr perte ders t shpise, po hajt shkova..
kur e kam qel deren e kovaqnicec, nuk ish kan njeri i gjalle n to. e hina kadale, thirra o i kovaq aga, o kovaq aga, kur pe nij ni zo pej qatjehit, prit i dakik. prita edhe kqyrsha per xhami jashte, kur pe nij ni zo pej mas shpine; heee, qka po don?

pak u tuta tybe me t kallxu drejt, e bana zemren guri edhe u ktheva, kur qka me paaaaa??? ooo veq Perenia qe kish dit me fal ate kovaqin. po ma zgat doren, m tha; une jom Humdia, une s ia dhashe doren hiq se tybe m erdh marre, veq i thashe une jam shoqja e Rafetit e m qoi me t thirr. edhe tujnga ika dola jashte, e tuj nga shkova n shpi, e Humdia pej mene s mu hjekke hiq. ata sy t verdh e rrum sa filxhani t mdhej edhe plus kshtu t ngreht, ni hun t mire, e do faqe t kuqe, do floke pa pre e ni mjekerr bajagi t gate..

ditet kalojshin e une veq per Humdine tu fiqiru..

vazhdon ingjes se u permallova .....


:biggrin:

GURI SYLAJ
23-11-08, 15:19
Paskum mu knaq valla ....tuj lexu dinastia alla tonat!

Rozafa
27-11-08, 10:09
Serish me Shpirtin Tim !!

Nuk eshte turp te qash kur te qan zemra, nuk eshte turp te duash gjer ne dhimbje, turp eshte kur e kthen kurrizin dhe ne heshtje e fyen dashurine.Megjithate ne nuk duhet te pikellohemi por te gjejme force dhe te vazhdojme ashtu sic ishim me pare shpirti im !!!!!Ne keto ēaste ndjej nje dridhje te lehte te zemres, nje ndjenje te embel, pasi ēdo gje me shfaqet e pafund e mjaft misterioze. Jam futur ne nje bote me endrra ku deshira mungon e rizgjohet serish. Jane ēastet magjike te endrrave me ty shpirti im, imazhi yt me shfaqet kaq afer saqe afrohem te te puth,e te ledhatoj,,ne gjoksin tend dua te pushoj....

Shpirti ka heshtur...dhe une me me tingullin e zerit ne heshtje shqiptoj fjalen dhe ndjenjen me te bukur Te Dua !!!!

Pa ty as dita ska drite zogu im!!!!!!!!

Pa Ty asgje s`ka vleren e saj!!!!!!!!!!

Pa Ty..edhe mengjesi ishte i ftoft!!!!!!!

Pa Ty..pa Syrin tend..as loti s`pushon dot!!!!!

GURI SYLAJ
28-11-08, 05:49
,,,ate mbremje nje mjegull vjeshtake dhe nje pluske bore n'a shoqronin ne rrugetimin e pare neper kete kallderm te pa njphur!Si duket mjegulla donte te n'a mbulonte dhe te n'a ruante nga syri i keq dhe fjalet e bulevardit por gjurmat qe lenim mbi bore flisnin me shume se fjalet ato nuk ishin te rruges...ato ishin gjurmet tona ,,,,ishte ecja e jone,,,,!

Domira
01-12-08, 18:32
Nje kujtese e vockel…

U shkeputen mengjeset qe na dukeshin mengjese…ditet u bene krejt lineare pa ngjyra kurse netet u bene pritje e diteve qe nuk arrinin kurre…
Ajo qe behej realitet ishte malli, shpresa...e keto i mbaje me deshiren e qartun per te qene ku s’ishe...e si pra? Duke ikur nga vetja dhe vendi…duke ikur nga koha…duke u c’vendosur nga materja reale ne ate te imagjinuaren, I perplasur teresisht ne vrap per te hedhur se paku nje pike uje ne detin e pafund plot etje...
Keshtu kalonte koha e cila kurre nuk i kishte te definuara oret e dites…driten apo erresiren.
Me rendesi ishte nje zile te ciles ia perkushtoje kohen e mendjen...me rendesi ishte se mos zgjohej vetja jote ate 24 oresh ne vendin dhe ne kohen reale...rendesi kishte mos e tradhetoje vehten me perparesi...rendesi kishte te mos ishte nje shujte ose nje pirje e kafes me prioritare se sa PIKA e cila ishte bere ajri, uji e jeta e 24 oreshit...
Shetitja ahh shetitjet ishin ato me te bukurat…neper rrugica, te miqt…te c’vendosura ne kohe…konvikti...provimi...reparti i lindjes...Germia e deri te tytat e drejtuara ne gjoksin tim vetem pse jam shqiptare...uhh ka edhe shume...
E pra, i falem endrres sidomos per shetitjet me te bukurat dhe me romatiket ne tere jeten time.
Ankthi i anktheve…te c’vendosesh mendjen dhe veprimin ne vendin e kohen ne te cilat ndodhej materja yte e quajtur trup…duhej sepse nuk mund t’i mirrje te tere ne rrugetimin e perditshem te mendjes, veprimit dhe vendosjes reale te imagjinaur te materjes sate te te gjithe te dashurit, e mirrje gjithsesi nje pjese te tyre por e pamundur te teret ashtu si jetoje ti vete…
Nganjehere them o Zot cfare tmerri te sillesh keshtu me te dashurit tu…edhepse asnjehere kurre nuk ma ka thene ndonjeni…shpirtushat…
Puna me PIKA ishte jeta …ajo edhe kjo…atehere dhe tash…Ska me keq se kur ndalet PIKA…Shpesh pyes vehten a vdes njeriu nga shterrja e saj!

Ndoshta vazhdon, hiq se di!

Rozafa
03-12-08, 11:23
Dite e merkure dhe bie shi...u zgjova perbuze detit...lageshtia...aroma e algave,me bejne te ndihem e permalluar...e si te zgjohem kur as dielli nuk eshte zgjuar nga gjumi...?!Nje dite me shiii...ne djall gjithqka..nje dite monotone,,edhe pse une e dua shiun..por jo te me ben nostalgjike per prekjen tende..mendova te zgjas doren e te te sjell ne boten time...mundohem te flas me ty,por flas me shiun,ngaqe hija yte me vije pas...!?

Ti shpirti im qe te Dua pa mbarim...do te jetoj gjithmone ne parajsen tende-tone...sepse vetem aty jemi Une dhe Ti...!!

Per Ty shpirti im!!

Per Zogun Tim... (http://www.youtube.com/watch?v=3uD_ivphS2s)

GURI SYLAJ
03-12-08, 12:03
......shetis ...dhe mundohem te gjeje kufirin ne mes ujit dhe zallit!
Ose une mashtrohem ose me mashtrojn keta te dy, here me digjen kembet nga zalli i nxehte e here me lagen nga uje.Sikur per inatint tim keta e shtyjn njeri tjetrin dhe mundohen te me detyrojn qe te ece zige -zag .Po.....jo more do te digjem apo edhe do te lagem ne rrugicen qe kam zgjedhe vet per shetitje.Jam une qe i caktoj kufinjet e kesaj shetitoreje, mendova....Por si duket une jam i pafuqishem ne mes ujit dhe zjarrit ,me duhet te diellosem por edhe te lagem nganjehere nuk don te thot se bera gabim...
... edhe ashtu gabimet jan per ne...!

Domira
09-12-08, 10:21
Rikujtesa…

Gjymtyreve te shperndare pik e pese nje rifreskim kujtese… dicka e njohur shume..rikujtesa…rikujton…rinon…rimeson…riformon.
Idhetare te hareses…haresa nuk eshte asgje fisnike as e madhe, per dike qe iludon madheshtetite…ashtu siq nuk eshte as modestia e kujtesa, dhimbje apo modesti.
Ne kete kohe te zberthimit te dhimshem te vlerave, madheshtia nuk qendron ne vetekonfirmim e as ne vetevleresim…duke qene pjese e trupit te vlerave te ndare cop e grime…
Sado qe mundohemi ta vejme vargun ne funkcion te aresyetimit kjo gje nuk e ndihmon rilidhjen e copezave te vlerave.
Rikujesa rifreskon,. Rikujtesa riforcon. Rikujtesa ri(edukon). Rikujtesa pengon harresen. Rikujtesa ndihmon ecjen ne binare te drejte te trenave te kohshem edhe atyre te pakohshem. Rikujtesa kthjellon mendjen. Nuk ka dem nga kendellja. Kurre nuk eshte vone e as gabim te kendellesh. Edhepse disave, ne kohe te pergjumjes se tyre te pa(qellimshme), jo se pengesat qe kane bere ata nuk kane lene gjurme megjithate kendellja e ”ekselencave” te tyre dukej e mire(seardhur). I takova, dukeshin ne rregull dhe per kenaqesine time nuk kundershtonin rikujtesen, deshmitare te se ciles kane qene edhe vete ata, here me dashje e here padashje.
Besoj fortesisht se rikujtesa do te kaloje fazat e saj, si denoncimet, ato te fshehjeve, apo perqeshjeve mediokre. Atehere kur te ndodhe kjo, do ti hapet rruga te vertetes e te mbares. Do behet keshtu sepse ka njeres te mbare ne mes nesh.
Po ani, hajt, per hatrin e kujtdo, po e fusim rikujtesen si tema trajtimi te cisdo lende. Themi le te trajtohet nga biologjia, do te dali ne shesh lindja e zhvillimi i ...Po te trajtohet nga kimia, dalin ne shesh reakcionet e ndryshme...Po te trajtohet nga letesia edhe ma mire...do te pershkruhet aq bukur cdo gje...Le te jete teme ne te gjitha lendet dhe do te jete ne dobi te edukimit dhe riedukimit...po qofte edhe tem humori, do te zgerdhihen te gjithe ata qe iu duket PIKA e PRESJA aresye per tu fshehur e pa dickaje, pas dickaje qe nuk do t’ju shpetojne kurre megjithate...po ani nejse...
Vetem le te mos jete rikujtesa teme e historise sepse do te mbese ne harrese pergjithmone..
Vetem le te mos jete rikujtesa teme e matematikes le te mos jete, sepse do te shendrrohet ne interes vetanak, vehtijak, personal…

Domira
09-12-08, 10:21
Rikujtesa…

Gjymtyreve te shperndare pik e pese nje rifreskim kujtese… dicka e njohur shume..rikujtesa…rikujton…rinon…rimeson…riformon.
Idhetare te hareses…haresa nuk eshte asgje fisnike as e madhe, per dike qe iludon madheshtetite…ashtu siq nuk eshte as modestia e kujtesa, dhimbje apo modesti.
Ne kete kohe te zberthimit te dhimshem te vlerave, madheshtia nuk qendron ne vetekonfirmim e as ne vetevleresim…duke qene pjese e trupit te vlerave te ndare cop e grime…
Sado qe mundohemi ta vejme vargun ne funkcion te aresyetimit kjo gje nuk e ndihmon rilidhjen e copezave te vlerave.
Rikujesa rifreskon,. Rikujtesa riforcon. Rikujtesa ri(edukon). Rikujtesa pengon harresen. Rikujtesa ndihmon ecjen ne binare te drejte te trenave te kohshem edhe atyre te pakohshem. Rikujtesa kthjellon mendjen. Nuk ka dem nga kendellja. Kurre nuk eshte vone e as gabim te kendellesh. Edhepse disave, ne kohe te pergjumjes se tyre te pa(qellimshme), jo se pengesat qe kane bere ata nuk kane lene gjurme megjithate kendellja e ”ekselencave” te tyre dukej e mire(seardhur). I takova, dukeshin ne rregull dhe per kenaqesine time nuk kundershtonin rikujtesen, deshmitare te se ciles kane qene edhe vete ata, here me dashje e here padashje.
Besoj fortesisht se rikujtesa do te kaloje fazat e saj, si denoncimet, ato te fshehjeve, apo perqeshjeve mediokre. Atehere kur te ndodhe kjo, do ti hapet rruga te vertetes e te mbares. Do behet keshtu sepse ka njeres te mbare ne mes nesh.
Po ani, hajt, per hatrin e kujtdo, po e fusim rikujtesen si tema trajtimi te cisdo lende. Themi le te trajtohet nga biologjia, do te dali ne shesh lindja e zhvillimi i ...Po te trajtohet nga kimia, dalin ne shesh reakcionet e ndryshme...Po te trajtohet nga letesia edhe ma mire...do te pershkruhet aq bukur cdo gje...Le te jete teme ne te gjitha lendet dhe do te jete ne dobi te edukimit dhe riedukimit...po qofte edhe tem humori, do te zgerdhihen te gjithe ata qe iu duket PIKA e PRESJA aresye per tu fshehur e pa dickaje, pas dickaje qe nuk do t’ju shpetojne kurre megjithate...po ani nejse...
Vetem le te mos jete rikujtesa teme e historise sepse do te mbese ne harrese pergjithmone..
Vetem le te mos jete rikujtesa teme e matematikes le te mos jete, sepse do te shendrrohet ne interes vetanak, vehtijak, personal…

Zogu_1
10-12-08, 18:47
.....te kam ne mendje qdo sekond,edhe kur duat te flej nuk mundem sepse tere kohen me del para fytyres time,ehhhh sa mendoj se mos po endrroj,por....eshte vetem kujtimi i te kaluares,eshte aq shume i bukur ,nuk ka tjeter se te dua,Ty shpirti im,Zemra ime,koha po kalon dhe une ende po mendoj dhe shpresoj se nje dite do te te kem....edhe pse jam shume i bindur se te kam humbur,por.....ajo fije e vetme shprese qe kam eshte dashuria dhe Zoti te cilet jane deshmitare te dashuris qe kam per Ty ,se sa te deshta tani po mundem me kuptu se sa shume po me mungon....them mos eshte qdo dashuri e zjarret e mallkuar,ose vet jam i mallkuari.......ahhhh jet o jet.....

....

ps.Pershendetje Rozafa,ke shkrime shume te bukura,te lumte !

Domira
11-12-08, 18:44
Dy bukuri…..

Tue i pa pamjet e rrjedhes se ujit te paster qe shendrron ne kristal edhe guret edhe gjelberimin neper te cilat kalon po dhe i zbukuron si ne perralla, mendova per dashurine qe kemi per natyren e Kosoves tone. Eh, e ramja e vrrullshme nga lartesite e bjeshkeve te uruara, te krijon kenaqesi, te imponon qetesi e urtesi. Te sheron. Te ben krenar.

Bie uji here here furrishem e here me qete por gjithsesi e madheshti e bukuri magjepsese qe eshte veshtire te pershkruhet. Rrezet e diellit te cilat depertojne ne ujin e qete behen ar, kristal, behen bukuri qe ta kenaq shpirtin. Shikoj lulet e malit prane ujit, e percjellin ate me bukuri dhe dashuri te paspjegueshme, shihet kjo nga shkelqimi i ngjyrave te tyre dhe shprehja e formave te bukura te petaleve dhe duken sikur flasin. Keshtu eshte rrjedha e ujit te fresket te Kosoves qe zbukuron gjithcka per rreth.

Kur po krahasoj dashurine tone per kete natyre qe na e ka fale Zoti, me dashurine qe kemi ne, per kete thesar te tokes Kosove, nuk po me duket se po i kushtojme dashurine tone kesaj dhurate. E kjo dhurate me urtesine hyjnore sikur pret shekujt e vet. Keta margaritare dhe kristale te natyres Kosove sikur qeshen me ne dhe na thone se ne nuk i shpetojme dot te mbares, pasurise, begatise dhe mireqenjes. Na thone me bukurine e tyre magjepsese per te cilen ne, le qe nuk bejme gje po as qe e verejme qe e kemi rreth nesh, kudo ne cdo pellembe te Kosoves, Dardanise antike.

Keshtu me duket edhe kur shoh bukurine e rinise tone. Ajo eshte magjepsese. Shkelqen si kristalet me te bukura te tokes tone-Kosoves.

Po une nuk shoh se ata qe duhet, te rriturit iu kthejme dashurne me dashuri, as te bukures natyre-Kosove e as rinise te bukur-Kosove!
Bukuria natyre e Kosoves sikur dergon mesazhe se eshte e vendosur ta pres dashurine dhe kujdesin tone.

Por me bukurine, Rini, eshte pak me ndryshe. Ajo nuk na pret sepse ajo eshte ne levizje dhe s’mund te ndalet. Neseqoftese me ecjen e Rinise nuk jemi ne hap, ajo mund te shkoje ne rruge te ndryshme. Disa prej rrugeve te tyre mund te jene te rrezikshme. Rruget e gabuara te Rinise tone mund t’ju sjellin deme te medha si familjeve te tyre ashtu edhe Kosoves.

Bukuria e Rinise te udheve te gabuara, mund te kthehet ne shemti. Kjo mund te ndodhi neqoftese Rinise nuk i kthehet dashuria me dashuri.Njisoj si nje femije te cilin e braktis nena e vet dhe dashuria e tij mbetet pa pergjigje.

Kam ndryshu mendim...nuk i besoj oratorise racionale qe flet ne emer te qiellit e tokes. Kam fillu te ju takoj atyre qe deshirojne ti besojne alfabetit te ri, leximit autokton mes rreshtave...dhe aty po shoh vetem dashuri per vetveten (interes personal) dhe anashkalim per dy bukurite e Kosoves. Njera qe pret dhe tjetra qe nuk pret...

Rozafa
12-12-08, 21:33
Sonte nje gote e mbushur plot melankoli,me ben te ndjej,te eci ne rugen e endrres time,te notoj ne detin e pafund te shpreses,,po megjithate une shkruaj..fluturoj mbi deshirat e mia!!!

Me fal.... por Te Dua..
Me fal po e thote Zeri i zemres sime..
Me fal..por te ndjej..
Me fal...por me lejo te te Dua!!

Sonte...Une...Ti...bregdeti...gota dhe Dashuria!!

PS:Pershednetje per mikun tim te cmuar!..Zoguuuuuuuuuuuuuuuu

Oqeani
12-12-08, 21:43
.... Edhe hena mbulohet nga rete dhe erresira shkakton frigen, kurse ti pikllimin!
Me la ne rrugen me balte ne te cilen do te perrplasem i pa shpirt...........

Rozafa
19-12-08, 19:56
Nje dite dhjetori...dite acari dhe une jam griposur rende,por kam me cfare te ngrohi shpirtin tim,kur e di qe mbrenda tij je Ti dhe Vetem Ti shpirti im!!
Sepse keshtu me qetesohet kollitja.
...une kam ftohte, tmerresisht ftohte!?
...po ti ku jee..kerkoj serish doren tende..?!
....u lodha..tani do iku te pushoj!
Naten e mire Ti shpirti Im!!
...Te puth tek buzet!!

GURI SYLAJ
21-12-08, 11:22
...jo.jo ,ankesat tua jan te perkoheshme i tha shpirti trupit.Ti mund te lodhesh ,mund edhe te mos kesh elan pune por une komandoj ketu ne kete shesh lufte.As dashurine ,as shpresen nuk t'i le ty ato me takojn mua dhe vetem mua dhe une pe to vendos.Ato mund te ndahen te parafundit nga ti ,atehere do te mbesim vetem ne te dy -edhe per pak kohe....!

shfletuesi_
21-12-08, 11:54
...???????!!!!!!! Quditem..

GURI SYLAJ
22-12-08, 09:15
....po ,po keshtu eshte kjo jete !Dikush ecen ,vrapon deri ne bregun e fundit e dikush quditet nga parmaket e dritares dhe thot me vete ..cka kan keta bredhesa qe nuk i lene rruget e qeta!
Por ketu ka vend edhe per dhimbshuri .
Nga aty edhe mund te shihet rruga por hjeshia e saj ndjehet kur je pjese e rrugetareve ,kur ece , kur vrapon deri ne bregun e fundit.Kjo ka kuptim vetem atehere kur ti kerkon ose ke perkrah dashurine ...deri atjae!!Atje ku........!

Rozafa
22-12-08, 22:19
...jo.jo ,ankesat tua jan te perkoheshme i tha shpirti trupit.Ti mund te lodhesh ,mund edhe te mos kesh elan pune por une komandoj ketu ne kete shesh lufte.As dashurine ,as shpresen nuk t'i le ty ato me takojn mua dhe vetem mua dhe une pe to vendos.Ato mund te ndahen te parafundit nga ti ,atehere do te mbesim vetem ne te dy -edhe per pak kohe....!


....pikat e shiut pa ndal bien nga qielli,dhe une veshtroj erresiren qe afrohet...me shoqeron kollitja,dhe mendimiiii..humbem,tretem ne mendime..!!!gjumi ka mare arratine,kerkon nje qetesi shpirteore,ndoshta do ishte me mire te ndjek gjumin,sespe aty eshet vendi kur une takoj...takoj syte e bukur....endrren timeeee!!!?

.

selvija
22-12-08, 22:37
Dhe nėkthim tė frymėmarrjes tjetėr…
Tek errihnja pash inenotit pėrmbi valė…
Diku atje lart tek Ylli ynė`ozemėr
Fytyrėn tėnde epashe at ėmesnat

Eēava detin menot,pėrpak liri
Malet me marrshi me i shkapėrceva
Ah,porjo`kėndej stėgjej aty,
Astokėn kutė lashėjo`nuk egjeja.....

GURI SYLAJ
23-12-08, 04:47
dhe, hiq nuk ka rendesi ku takohemi gjate keti rrugetimi .Nene pikat eshiut ,ne bregun qe rrihet nga valet apo edhe ne enderr,kjo nuk qon peshe Takimi eshte fundi i kesaj ecjeje dhe fillimi i nje dite te re kur...........edhe shiu do te pushoj ...

Dreni30
24-12-08, 23:54
.......nje mengjes i fresket dhe rrezet e diellit qe shendriten ne dritaren time. U zgjova i buzeqeshur. Rrezet e diellit qe kishin ra ne dritare pas shiut me bene aq te fresket. Ato me perqafuan sikur krahet tu dhe me pershkonin trupit sikur vesa gjethit.Me dha lumturin.......valle mu duk si ne enderr dhe te ishim ne perqafim ne dy. Aty ndjeva edhe shtrengimin ne shpirtin tim qe edhe fjalet me ngelen ne fyt. Athua ku ishe ti...... apo vetem me dergove rrezet per ngrohtesi te shpirtit tim.

shfletuesi_
25-12-08, 00:20
Te shkruaj une eshte e tepert, mjafton qe dikush t'ju shfletoj dhe tju lexoj...

selvija
25-12-08, 11:39
.....Kur del mengjesi dhe zgjohem nga gjumi
gjith diten endrren time
ne mendje e perkundi
dhe pres me padurim
qe te vije tjetra nate
se paku ne enderr
te shihemi prape.......

GURI SYLAJ
25-12-08, 14:37
...Perkunde enderren dhe vrapo mbas saje,
qe nje dite djepin s'bashku me e perkund,
eshte gezimi qe pushton cdo skaje
qe lodra e festes fushe e mal me i tund...!

Domira
25-12-08, 23:41
Edhe une shkruaj, por jo sonte sepse deshiroj te shkruaj dicka te bukur:smile:

Dreni30
25-12-08, 23:58
... sonte mbreteron qetesi.... sikur mbremja ka peshen e saj!!
Une i ulur prane tv-es shikoj si i humbur duke kerkuar qetsine e shpirtit tim. Ngrihem ne kembe dhe afrohem afer dritares, per ti dhene nje shikim natyres qe me rrethon. Cka te shof?..... aty ketu ndonje drite e ndezur dhe nje flad i fresket qe pershkon trupin tim. Ndihem si i humbur ne nje horizont pa fund. Sillem verdalle poshte e larte, por qetesi nuk gjej.
Sonte....... sonte..........

GURI SYLAJ
26-12-08, 11:29
....sonte...? Do te doja te mos shohe keto drita te zbehta po flaken qe del nga oxhaku!Ngrohtesine e atyre qe me mugojn !
Nuk e kisha dasht kete qetesi po zhurmen e fjaleve e te qeshurave ashtu sikur dine te jene neteve te dimrit ...por jo ketu -dikund tjeter!Do te doja ..e cfar do te doja ...?

Rozafa
26-12-08, 18:14
Enderroja se si do ti thoshe fjalet e duhura,se si do veproje,se si mund te shkonin gjerat midis nesh..por ishte vetem enderr...por une e adhuroja endrren,edhe pse endrren s`do e ktheje ne realitet edhe po te kishe mundeesi!?

Hapja syte,por ti me shfaqeshe duke mos me lene te qete ne udhetimin tim ne rrugen e dashurise....enderr e cmendur..apo une enderroj cmendurisht..!??

Urata
26-12-08, 20:17
...shkruesit nuk kane orar se gjithemon jane me flatrat e endrres/fantazise!

GURI SYLAJ
26-12-08, 20:56
...eshte rruge qe as nuk e njeh e as nuk e don qetesine.Her e shtruar me lule e here ...me cka jo se!
Por e vetmja rruge qe kisha dasht te mos kete fare stacion.Te vazhdoj deri atje ....atje ! Ku atje??Deri atje ku pikin pemet e mbijne perseri edhe me te shishme edhe me te hieshme atje ku boren e dimrit tim e shkrin dielli i paranveres sime....!

Rozafa
26-12-08, 21:16
Oh...Ti engjell me sy blu, me sy prej qiellit tim....me thuaj cfare di ti?..mos je shendruar ne ca hapa qe largohen...ti ike dhe as gjumet sun ti gjej dot...te mallkoj...si nuk kishe meshire...apo ishte e mallkuar dashuriiiii !??

Paradox_13
26-12-08, 21:24
...ike ne nje haperim me duar te mpira,me nje lote me teper pa u mplakur nga pritja . E une,..nisem kesaj rruge q'do nate me peisazhin tim varur ne dritare te pritjes........

Rozafa
26-12-08, 21:35
Gjdo natė kur shtrihem ne shtrat,pres dhe imagjinoj fytyren tende qe te me duket me e bukur ne enderr,dhe ēmallem me detin tend parajsor,sa here mare lapsin te shkruaj,shoh siluten tende qė mė pushton tė tėren,por largesia ndalon dashurinė tonė....zemra ime perpiqet te rrenoje murin e kesaj largesie e te merr krahet e fluturimit drejt qiejve te dashurise....por...prap largesiaa :frown: !!!!!!

GURI SYLAJ
26-12-08, 21:39
...aty e var veteveten e hija ime niset tutje drejt nje caku qe ,nuk e dij kush e mallkoj, por une nuk po mund t'a arrije.Ecim here bashk e here vetm hija ime .Ecim edhe diten edhe ne enderr po ,nuk dij ,jam une i pa fat apo eshte ajo murane qe nuk po mundem t'i afrohem!?
Po jo ,kthim mbrapa nuk ka ...!
Ma mire do te ishte te ecim drejt njeri tjetrit neper te njejtin shteg.Kerkimin ton do t'a gjenim dikund ne mes....!Nisu pra....

selvija
26-12-08, 22:40
.....Bie te flej cdo nate para syve me del nje fytyr engjelli.
Perse valle ti?-Nuk e dij ishte nje nate e qete,hena shkelqente nga gezimi ngase pran i kishte te gjitha yjet,vetem un ndjehem e vetmuar,
kujtoj ditet qe kaluan ata dite kur ndjehesha e lumtur,fytyra jote i jep nje imazh te papershkrueshem cdo nate te qet......

GURI SYLAJ
30-12-08, 17:49
...nisu pra ,mos prit! Anipse eshte fund viti ,anipse ndoshta pergaditesh per feste.Nisu ! Nisu e takohemi dikund ne ndarjen e ketyre viteve ,takohemi ne festen qe pret e percjell...!Eja qe dita e Re e vitit te Ri ne kete shekull te Ri te na gjeje ashtu sikur kemi andrruar ,ashtu si jemi betu ,ashtu sikur nuk kan qef me n'a pa te tjeret...!Nisu e te presim e percjellim bashk...

selvija
30-12-08, 22:08
.........Shikova qiellin perseri fytyra jote,ecja neper ruge ishte shenuar emri yt,u rotullova ne cdo ane perseri fytyra yte,ah sikur edhe njeher te te kisha ne krahrorin tim dhe te te mbuloja ne perqafim.
Viti i ri do te jet kulmi i pritjes shekullore.
Por nuk mundem se ti je shum larg,ndoshta edhe ti tani ne ato rug te gjata e ndjen te njejten dhimbje qe kam edhe un..
Sa rende e kam -dua te theras emrin tend por prap hesht se e dij qe do ta kem edhe me veshtir kur ti nuk do te me japesh pergjigje
por nese naten e vitit te ri ngrehim nje dolli e thrrasim me ze emrin ten
mos kuto se jam dehur por kam nga mallengjimi qe me pershkroj trupin ne ate qaste magjik.....

GURI SYLAJ
30-12-08, 22:22
...Dolli e pa dolli -njeri do shkoj e tjetri do te vij !Po ti nisu qe neve te ngrisim nje dolli per ne ,per diten e re qe do shenoj fundin e ndarjes sone , kete fund per te cilin aq shum u munduam ,aq shume e pritem...!

selvija
30-12-08, 22:27
,,,Ruge e mbare te qoft ylli i kesaj bote,ruge e mbare por mos u shqeteso do te jem ketu duke te pritur ty.Ketu me le ketu do te me gjejsh rug e mbare..Te shkruaj poezin ton qe dikur e thonim bashk .... mos me harro....

GURI SYLAJ
31-12-08, 04:46
... mos me harro!?? Mos me harro eshte lutje e ne ,me muk kemi kohe ende per lutje-kemi edhe shume rruge per te bere deri atje -deri ne piketakimin ton.
...rruge te mbare!??Rruge te mbare eshte nje urim e per urime ka vend gjithemone.Po ,sido qe te jete kjo rruge ,ne duhet t'a bejme ,nese jo per ne se paku n'a detyron betimi...KURR NUK TE HARROJ.....!!!?

lovely
31-12-08, 14:04
e si mund te t harroj?

Tash 11 vite, dole nga dera, ktheve koken dhe me pe.... me nje shiqim te mbushur plot dashuri prinderore!
Sikur ta dija se ajo ishte hera e fundit qe syte tane takoheshin! Sikur ta dija se pas 2 oreve do ktheheshe..... kufome!!!! .............

GURI SYLAJ
06-01-09, 14:24
.... Eh moj JETĖ marraqe, si mund te tallesh nganjehere me mua pa u hamende se edhe une dij!Ti mund te me provokosh me gjithecka por vendosmerin time mos u mundo me e lige...! Une e dij cka dua dhe per ku jam nise...une do te mberri deri atje para se te ndahem me ty!
Ti je vetem shtegu im e si do te ece ,si do te shtroj e kah do t'i bije eshte pune e imja.
Te te urreje nuk mundem por nese don qe te te dua me shume ,me ndihmo....!

Rozafa
07-01-09, 21:30
Mbrem te enderrova. Te ndjeva aq shume sa zgjohesha kohe pas kohe. Doja te te ledhatoi, por prekja realitetin e pashpirt. Ndersa zemra ime ishte e pambrojtur ..... e rrethuar me vuajtje. Flisja me silueten tende, i qasesha. Ehhh sa veshtire te perballohet largesia mes nesh...
Une vazhdoja te te ndjej...dhe, ndjeja mallengjim te madh per Ty ne naten e ftofte dimri... e ndjeja dhe zerin tend...e peshperisja emrin tend. Dhe, vetem vetmia e skajshme me prekte me doren e vet te ftohte ne naten e ftofte pa drita... vetmia!!!!!!!

GURI SYLAJ
10-01-09, 19:54
...nese sheh hijen time mos u frigo ,une jam aty afer saj dikund!Bindu se nuk jam fantazme sepse fantazmat nuk kan hije ...!Nese ndien pershkim nga hija ime zgjate doren te me zeshe jam fare pran teje !
Per kete n'a duhet Dielli....!

selvija
10-01-09, 22:46
.......kur mendoj per ty Dhe edhe shpirti leshon....
Mendoj per gjene me te bukur ne jete mendoj per dashurine
tone kur mendoj per ata sy te bukur dhe buzet qe dridhen
pa Fjel Mendoj per floket mbi gjoksin tend dhe zemrat qe
rrahin pa ndal ,kur me ty bisedoj dhe heshti dhe dridhem kur
flet nga dal Mendoj se mbrenda teja ka diqka qe ti ma thua
me zemer e jo me fjal.Diqka qe me ban te ndihmi si ,engjull
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj ti me shtrengon aq fort
Pran vetess dhe une ngadal pashpresi te dashuroj nese nuk
te thash se per mua je ti aj qe me fal buzqeshjen aj qe me
fal ngrotsin Nese s te shpreha dot sa shum te dashuroj fajn
e kish natyra qe nuk i dha zemres goje.........

Rozafa
10-01-09, 23:38
Bukuria e dimrit te kaluar me duket si bukuria e jetes,kur buzeqeshja yte ne menyren engjullore trokiti ne zemren time...ishte dite me shiiii..heshtja une por heshtje edhe ti...nuk besonim qe ishim pran njeri tjetrit....edhe Zoti na i kishte degjuar lutjet tona...e sa e lumtur ndjehesha ne perqafimin tend....!!!!!!!

GURI SYLAJ
11-01-09, 13:37
...nje diell qe hijet tona i bene lozonjare ,qe shpirtin tone e ngrohe dhe fjales i jep ngjyre ,i jep force ,i jep rruge...nje diell ku edhe ne e kemi hisen tone...!

Rozafa
12-01-09, 21:06
Sa te lumture ishim se bashku,luteshim qe dita te mos mbaronte...Mė thoje nė cdo momentė se do kemi edhe shume takime tė tjera dhe se nuk do ta ndiejm mungesėn dhe largesin qe kemi !Perse ky mekate qe te largohemi nga njeri tjetri,mekat sepse zemra eshte e ndare ne dy pjese, ku njera ka mbetur tek ti ndersa tjetra tek une....!!!!!!

Honesty^uk.
12-01-09, 21:18
.................................................. .... shpesh here eshte me mire te lexosh sesa te shkruash.........................

GURI SYLAJ
14-01-09, 21:31
.....dhe quditerisht tamam kur behem gati te marr nje grusht rreze dielli ,nje re e zeze vije e e mbulon.,Mua me erre e hijen time e syrgjynon dikah...Cka jan keto Re qe ma nxane Diellin ?Po i porosite dikush te vijne mbi mua e hijen time apo po i therras vet une me kajten ,inatin ,hilen ,nerskamcen ...me kurthen qe po i beje hijes pa e vrejt se ne hendek po bijme bashk...!

Rozafa
15-01-09, 13:21
Qielli eshte i madh me ngjyren blue, shiqoj se si zanat marin valle,dhe zogjet cicerojne,ndersa shpirti im lutet sikur te kisha krihet e te fluturoja tek ty,per nje cast...sa te shijoj buzen, dhe te iku prap...!!C`mekat i bera Zotit qe s`te kam pran,qe te krijoj per te dashuruar Ty...jo nuk e di..por e di qe dashuria ime per Ty do shuhet vetem atehere kur nje piktor i verber te arije te pikturoje rrenjen e nje Ylli te pashuar gje qe kurre nuk ka egzistuar !!!!

Per Nje cast zemra kalpon qetesin dhe pas pak vazhdon te thote!?

...une te Duaaaa,Ty zogu Im!!!!!!

Skyfter
15-01-09, 13:52
C'te them e dashur?? Nuk besoj se egzistojne ato fjal qe ndien zemra ime per TY ...Derisa mbreme provova te therras lidhja ishte e nxanun ...me ne fund mbas dy ore te mora ne tel. , cingerroi telefoni yt, ahh sa me endje ndegjoj ate ton tttyyyt sa qe me dridhet buza dhe dridhem nga shqetisimi qe me kaplon ... kur me the halo u shtanga, nuk kisha force te them un jam e dashur un jam, un tigri yt si me quajshe nje kohe ...kohe qe me nostalgji kujtoj :frown: .... sapo mora force dhe guxim te tregoj se un jam mu hargju bateria :redface: ...

........

.......................

Rozafa
15-01-09, 13:58
Skyfter e bukur,edhe tiiiiiiiiiiii-neee shkruajme!!!!!!!!

Skyfter
15-01-09, 14:04
Skyfter e bukur,edhe tiiiiiiiiiiii-neee shkruajme!!!!!!!!Te felem'nderit Rozafa ....

Tani kam filluar te kuptoj se jam Romantik :smile:

GURI SYLAJ
18-01-09, 09:39
..... qudi ! Ne kete mjegull te acart dridhem neper trotuarin e bardhe qe nuk dij eshte bore apo mbulese shtrati.Dhe ,si per inat,hijen nuk e shoh kun .Dua te dij a po dridhet edhe ajo si une apo ka ike dikund ku nuk ka... bardhesi!Nuk dij ,ka ike nga acari apo nuk don te jet sikur une...kjo e dyta me vret me shume..ishalla nuk ndodhe qe te ndahemi...!??

Penelope
18-01-09, 19:33
C'te them e dashur?? Nuk besoj se egzistojne ato fjal qe ndien zemra ime per TY ...Derisa mbreme provova te therras lidhja ishte e nxanun ...me ne fund mbas dy ore te mora ne tel. , cingerroi telefoni yt, ahh sa me endje ndegjoj ate ton tttyyyt sa qe me dridhet buza dhe dridhem nga shqetisimi qe me kaplon ... kur me the halo u shtanga, nuk kisha force te them un jam e dashur un jam, un tigri yt si me quajshe nje kohe ...kohe qe me nostalgji kujtoj :frown: .... sapo mora force dhe guxim te tregoj se un jam mu hargju bateria :redface: ...
........

.......................


ahahahahaha...shume interesante a haha...

shfletuesi_
18-01-09, 19:39
Pse kaq shume falsifikim..

Zana_ch
18-01-09, 21:09
Mendoj, enderroj
Por nuk te shoh
Shpresoj, deshiroj
Por se takoj
Shikoj, kerkoj
Por nuk me vjen
Mundohem te lehtesohem
Por prape se gjej..........kam ken ne enderr

pasioni_
19-01-09, 01:41
Kurrė nuk kam besuar nė thėnien "Koha shėron plagėt". Kėtė po e pėrjetoj sot. Po e pėrjetoj dhe ndjej ēdo ditė. Shumė u mundova tė mos mendoj nė TY, por ishte e kotė. As angazhimet nė punė tjera dhe aktivitete tė ndryshme nuk mė ndihmuan aspak. Nė ēdo moment, ēdo rast, gjendet diēka qė me kthen mendimet tek TI. Ēuditėrisht, e pabesueshme duket, por edhe zhurma urbane, tollovia ditore, mė bėnė se e dėgjoj emrin tėnd. Prania jote mė pėrcjelli dhe ndjeki edhe nė kohėn kur ika shumė, shumė larg nga ky vend. Edhe vendet qė nuk kanė tė pėrbashkėt asgjė me dashurinė tonė, mė dilnin si vende tė njohura, si vendet e takimeve dhe shetive tona tė shumta. Shpesh pyes vetveten se si je dhe si kalon kėtė kohė. Kam dėshirė tė jeshė mirė. Uroj dhe lutem tė jeshė mirė. Por, nuk e di a mendon ndonjė herė nė mua? Thjeshtė, shume kisha pasur dėshirė tė di njė gjė tė tillė! Kisha dėshiruar tė mos mendojsh aspak, sepse qenka shumė shumė e rėndė kjo gjendje. Mirė qė me ke harruar.

Jana
19-01-09, 02:01
Lamtumire tė them sot
harrrom pergjithmone
harro qka patem ne tė dy
tė lutem harro qe ka ekzistua ajo dahsuri.
Lamtumire pergjithmone
tė them me lot ne sy
dua ti harroj qastet
qe isha me ty
Mos mu lut tė tė kthehem
mos me thir ne telefon
skam faj une
qe ti nuk ditė
ta qmosh dashurine tone.
Lamtumir i dashur
pėr jete e pėr mot
shpresoj se do vuash ti neser
sic po vuaj une sot...

Rozafa
25-01-09, 22:42
....serish tek ty Shpirti Im!!

...erdha te rrefeja endrren time...endrrova qe me solle fustanin tim te zgjedhur,rrinte aq bukur ne dysheme afer shtratit tim...nuk doja te zgjohesha nga endrra,por buzeqeshja yte e mrekullueshme...ai shikim tundues me prishiiiiii endrren...!!Mengjesi ishte me kohe te keqe,por nje Yll zbriti nga dielli..dhe ai Yll ishe Tiiiiii !!!!!!!!

...ėnderr pa mbarim...!!!

http://i40.tinypic.com/29dygly.jpg

Idila
27-01-09, 16:00
Edhe unė (di tė) shkruaj........

........... por nuk di ku t`ia filloj!? :biggrin:

Rozafa
28-01-09, 22:41
.....shpirti im !!

.....mos mendo se te kam haruar,jam ketu !!
....kur e gjithe bota fle,une prap jam ketu !!!
....duke menduar ne Ty do iku ne gjume,ndoshta edhe do zgjohem me endrren tende,deshiren time do ua refej vetem henes dhe yjeve,,,,,flij i qetee,te puth tek buzet!!!!


http://img207.imageshack.us/img207/141/29dyglyyg5.gif (http://imageshack.us)

GURI SYLAJ
29-01-09, 07:14
.....E eee sa embelsisht tingellon vargu kur del nga thellesia e shpirtit,kur me vete barte tere mallin dhe dashurine ,kur niset drejt beharit te pranveres .....qe nuk dij...po e pres me ardhe apo ju ka leshu vendin stineve tjera!??
Sido qe te jete ky varg ,kjo shije e edhe ky shpirt, pse jo, jan dhe trkasin vetem ne nje porte...aty ku dua te hyj bashk me amshimin....!Dua te ike nga kjo vetmi ne mes njerezve te panjohur ,dua te vdes ne prehrin tand....!?

dredhajka
18-02-09, 12:59
Unė qė asnjėherė nuk iu gjunjėzova dashurisė! Unė qė tallesha me tė! Tani ajo tallet me mua. Mė bėn tė pėrkulem, tė lotoj... E humbur nė botėn time, ku nuk egziston asgjė, vetėm ndjenja pėr ty, aty edhe muskujt mė shkoklohen, nėn ty!
Ėshtė mahnitėse forca e saj. Ėshtė e papėrjetuar se si mė tėrheq shpirti yt i bardhė.

Rozafa
18-02-09, 14:23
.....ka kohe qe me munguan edhe shkronjat tua...mos haroooo se shkronjat tua i zbresin edhe yjet nga qielli, henes i falin driten dhe diellit ngrohtesine...ndersa zemres time gjithe bukurine dhe lumturine e kesaj bote!!

......Nese me duhet ti falemnderohem qiellit...une mendoj se qielli je Ti sepse ka kohe qe jetoj ne parajsen e tij!!!

...te puth me afsh buzet..shpirti im http://i43.tinypic.com/2zj9ber.gif

GURI SYLAJ
20-02-09, 18:19
Eshte fjale qe peshon sa Toka!!
Rralle e ndiej dhe atyre qe e thone rralle ua kam lakmi!
Eshte fjale qe nuk peshohet me asgje !
Eshte fjale qe mbi vete barte tere qenjen time,qe me detyron te heshte edhe ateher kur kam cfar te them -thjeshte eshte e tera qe kam deshir t'a them dhe t'a ndiej!
Fjale qe vjen bashk me hjeshine dhe dashurin per Ty ...........Atdhe!!

Rozafa
20-02-09, 23:32
Ditė pushimi sot..dhe une tretem ne mendime Pėr Ty,sepse edhe mendja gjen prehjen e saj, sa here te kujton Ty Shpirti im!!
..ehhh a thua Zogu Im... mos ndoshta edhe ti je ne shtratin tend duke dremitur dhe enderruar deshiren tonė,ehhh sikur ta dijeeee se ne zemren time ėshtė krijuar njė lemsh i madh..nga i cili nuk po dal dott....

....mos haroooo
...se Ti je Jeta ime...
.....je frymarja ime'
....te puth tek buzet qe te flish me mire!!!


http://img3.imageshack.us/img3/9297/29dyglywb2.gif (http://imageshack.us/)

Rozafa
21-02-09, 22:51
..Erdhaa te kerkoj..te cmallem ketu me shkronjat e miaa..
....te kerkoj..askund s`te gjej...me mungon me shuem se shume..
....isha buze detit..tek vendi yne..edhe deti kendoi kengen tone,era fershellekte floket,ndersa une shifja syte e tu duke me vershtruar.....ooo Zot sa i bukur jeeeee...nje bukuri qe se kam gjetur tek asnje mashkull tjeter.....


Erdha te te them se me mungon,,me shuem se shume..

Jam ketu sepse s`dua te jem askund tjeter.
..dhe te puth http://img165.imageshack.us/img165/6493/2zj9ber.gif (http://imageshack.us) buzen te flish me mire

natyra
22-02-09, 15:34
Eshte fjale qe peshon sa Toka!!
Rralle e ndiej dhe atyre qe e thone rralle ua kam lakmi!
Eshte fjale qe nuk peshohet me asgje !
Eshte fjale qe mbi vete barte tere qenjen time,qe me detyron te heshte edhe ateher kur kam cfar te them -thjeshte eshte e tera qe kam deshir t'a them dhe t'a ndiej!
Fjale qe vjen bashk me hjeshine dhe dashurin per Ty ...........Atdhe!!

Heu O Ti Burr i dheut, hije po te ka ajo pen ne dore, si NAIMIT dikur..
Po duam ta dim,Dy Burra POET i ka Dardana ketu,dhe kur tu bjen malle per vargjet e NAIMIT Ejani e lexoni GURI SYLAJ ..E kur tu bjen mall per vargjet e FISHTES Ejani e lexoni po POETIN e denjur LIRIKUN..
z.Xhelal Ferizin..pra ju lumt juve ce na frymzoni me vargjet e juaja me letrare te gjuhes shqipe!!!

Jufalemderit...
Si dhe njiherit shfrytezoi rastin t'ju pershendes, me rastin e pervjetorit te pavaresise Rebublikes Kosoves..Qofte ni vit i mbare per ju dhe familjen tuaj ne pergjithesi....dhe mbare boten shqiptare, mbrenda dhe jashte Atdheut.....Jufalemnderit

nga me respekt-Natyra

GURI SYLAJ
22-02-09, 15:51
Qetesine e ketij dimri nuk po e prishe dielli po luleboret!Ato qe nuk kan frige as te ftohtit as bardhesine qe ka mbulu cdo gje.Ato dolen dhe than se hieshin ia kemi borgj pranveres, neve jemi lajmtare se ajo po vjen !
Do te vijne edhe shume lule tjera ...ne kete Pranvere!

lovely
22-02-09, 16:22
Fluskat e bores me sollen ne mendje ato koherat pa brenga! Sa e bukur ishte bora atebote, tani eshte disi e frikshme! Humba ne mendime teksa shiqoja jashte dritares...

GURI SYLAJ
22-02-09, 17:02
...ato vinin ngadal ,zbritnin si nuse me duvak dhe sikur donin t'i marr ngryk!
Njera me binte ne faqe ,tjetra ne flok ,ndonje tjeter hubte rrugen e perplasej ne xhamin e dreitares ... po qetesisht ,pa zhurme !!Ato vinin me nje paqeje te perhereshme!
Nje dritherim qe nuk dije vinte nga mendimet apo te ftohtit me solli ne vete .U ktheva pran oxhakut por ,nuk dije pse ,dritaren nuk e mbylla.Thjeshte ,deshiroja qe fluskave te bores mos tua kethej shpinen!!!

Rozafa
22-02-09, 22:36
Serish me Ty..

...sikur ndjeja qe akoma je kendej pari...sepse ti je akoma pjes e jetes time..dhe une erdha te pyes...se ku do fle sonte,me thuaj qe do kem vendin ne endrrat tuaa...te jem ne pranin tende !!!

..po ma thuaj..cila do ishte gjeja e fundit qe do beja,para se te shkoj te flija....nje Puthje e embel qe te flish me mire !!!

http://img440.imageshack.us/img440/9568/love491uu9.gif (http://imageshack.us)

GURI SYLAJ
23-02-09, 05:11
....dhe qendroja keshtu ne mes zjarrit dhe fluskave te bores!
Njerin e mbroja te mos fikej e tjetrin te mos shkrihet....!
Ishte nje ndjenje magjepse .Ne njeren ane digjesha e ne anen tjeter ndjeja te ftofte.Ishte ndjeneje e papershkrueshme te qendroje ne kete mes sikur kjo te ishte edhe vetem nje enderr...!

Rozafa
27-02-09, 11:48
....dhe qendroja keshtu ne mes zjarrit dhe fluskave te bores!
Njerin e mbroja te mos fikej e tjetrin te mos shkrihet....!
Ishte nje ndjenje magjepse .Ne njeren ane digjesha e ne anen tjeter ndjeja te ftofte.Ishte ndjeneje e papershkrueshme te qendroje ne kete mes sikur kjo te ishte edhe vetem nje enderr...!

Per shkronjat tua te arta dhe per sinqeritetin qe zotron,te dergoj nje pershendetje te sinqerte dhe padyshim nese me lejohet nje perqafim miqesor!!!
Shkrimet tua shume domethense ,me jap pasion dhe vullnet te shkruaj,andaj mos kurse ne shkronja-shkruaj!!!!!!!!!!!!!!!

Rozafa
27-02-09, 12:00
...me Ty !!!

..sa here jam me ty te them shpirt...as vet se kuptoj perse te them Shpirt...?..ndoshta sepse mbrenda meje fiksohet dic,nje drite ndezur, dhe une te ndjej perjetsisht!!!Ndonjehere sikur as intuites sime si besoj,sikur e tere kjo eshte e kot...mendoj sikur edhe te tjeret tallen me mua duke te te shkruar,duke te quajtur Shpirt...ahh te tille njerez i urrej....por une dua te dij edhe e gjithe bota se te dua dhe te kam Shpirt!!!

Jam kudo me Ty..Shpirti im!!!!!!!!
http://i41.tinypic.com/mkdgy.jpg

GURI SYLAJ
28-02-09, 08:30
Per shkronjat tua te arta dhe per sinqeritetin qe zotron,te dergoj nje pershendetje te sinqerte dhe padyshim nese me lejohet nje perqafim miqesor!!!
Shkrimet tua shume domethense ,me jap pasion dhe vullnet te shkruaj,andaj mos kurse ne shkronja-shkruaj!!!!!!!!!!!!!!!

Ju kam borgj nje falenderim te sinqert!
Kjo me obligon edhe me shume.
Eshte knaqesi kur merr nje vlersim nga ata qe i don dhe i rrespekton.
Une do te shkruaj por......

"Por kjo rruge nuk behet vet ,
e bejme bashk moj zane..."

GURI SYLAJ
01-03-09, 10:18
...vetem nje enderr! Ku une ne mes zjarrit e fjollave te bores ece neper dhomen me pek drite dhe mendoj per diten e re!
..... vetem nje enderr. Ku une po e pres mengjesin bashk me Diellin , bashk me nje Lule qe sjell shenjen e Pranveres. Nisem drejt dritares te shoh "hjeshine" e nates.Ne lindje horizonti kishte nise te marr ngjyren e agut.
Fjollat e bores tash dukeshin si hije te imta kurse ne oxhak flaka ishte me e vogel-prush kishte me shume...!
...vetem nje enderr ku oxhak eshte zemra ime e mbeshtjelle me fjolla bore....??

Rozafa
01-03-09, 21:21
....fjollat pa nderpre zbresin nga qielli,ndersa jashte ben ftofte,ne kete nate te akullte,nje vetmi mbizotron....ku je...cfare ben...a diii cfare....ejaaa, te harrohemi diku me frymarjet tona...ejaa dhe mos u kthe meee.....

Rozafa
03-03-09, 21:50
E mllefosur do te shkruaj ca rreshta,edhe pse urrej te shkruaj fjal te tilla..ngase me ngacmohen plaget e zemres!!..valle perse eshte kaq ndjenje e keqe te te rremben dashuria,apo edhe zhgenjeve veten....?!

.....te lutem mos tento te fillosh te rrefesh te njejten gje,sepse e urrej ngjarjen kur duhen gjerat te perseriten,mundohem te te shikoj,por kot... te shikoj e mllefosur dhe buza me dridhet ne vaj...:frown: ndjej qe zemren time mbylle me zingjir....ndjenje e trishtuar..

GURI SYLAJ
12-03-09, 09:19
.....dhe ne dritaren gjysme te hapur shohe se si zbardhe agimi por tash jo nga bora por nga lindja e Diellit !Nje ngjyre ari ne te kuqerremt vjen e dhomen e bene me te ndriteshme ,me terheqese ! Ngatrrohet pak me ngjyren e zjarrit por quditrisht e plotesojn njera tjetren .Dhoma behet me e ngrohte e edhe ecjet e mija marrin ritem tjeter...!

romansa
12-03-09, 09:31
..e ulur ne nje kend te dhomes duke meditar...sodis driten e henes qe ka futur rrrezet e zbehta ne nje pjese te dhomes..kujtmet ndrruan kahjen s'erish u perqendruan aty ku mbeten disa kohe me pare..qe nuk shlyhen dot....!

Rozafa
12-03-09, 21:01
....Me prittt

...shpirti im


Erdha te thyej heshtjen... e ndjej vuajtjen ne veshtrimin tend..mbase po loton,edhe une bashke me ty,per ty dhe dhimbjen e shpirtit tend. Me thuaj nese e do qenien time?Tani e ndjej se sa ka qare shpirti yt !!! Me fal te lutem por nuk munda te mbaj lotet dhe dhimbjen time.Me thuaj nje fjale te qetesosh shpirtin tim te therrmuar ne grimca.Perse s'mundem te te jap cdo gje qe kam ne bote?Do doja kaq shume,vetem di se Zoti e ka shkruar se do bashkohemi ne te dy..

Dhe une te dua dhe te shoh me syte e shpirtit ne cdo cast...Te dua pafundesisht.

http://i40.tinypic.com/2v85px5.jpg

PS:romansa mi lale shume e bukur....mire se erdhe ne oden.. une/ne shkruaj/me !!!

GURI SYLAJ
12-03-09, 23:25
...ritmin e nje dite te re qe po lind ! Plot shprese ,plot ngrohtesi dhe plot drite! Po pres edhe pak te shohe Diellin ne plotnine e tij e mandej te zgjas doren e te marr hisen time...! Nuk e marr vetem per vete -do e ndaj me Ty- sepse vetem bashk , Ti e Dielli , me ndihmoni te dal nga kjo dhome qofte kjo edhe vetem nje enderr...!!!

>>{SpOnGeBoB}<<
13-03-09, 19:21
shife mara pash Zotin ma paskan vjedhen qita pisat tekstin, e as qe ka japen dikush pergjegjen kush e mori e kah e qoj.

Heeeeeej qaj osht shkrimi i jemi edhe une jom autor i qatnina tekstit edhe a i kini digjue a lexue ju be najhere be per drejten e autorit. Qfare njerez injoranta be ishit qishtu. Edhe qaj a qajo qe ma ka vjedhen qat tekstin le t`ma kthejne ne privat se qitash e kom ndreqen akriven 10 GB ne privat edhe tana temat e dardanise qatje jom tu i arkivue bile i kom i hapen tana forumat edhe nenforumat per diskutima e kujna ja merr mendja me diskutue bujrum qatje bajna llaf e diskutima ne privat sa te duni prej pacenzures e tana llojat e filozofise i diskutojna edhe ju kallezoj qysh shkruhet edhe qysh duhet mu shkrue.

GURI SYLAJ
13-03-09, 20:51
...enderr qe here here e trazojn zera te cjerrur e here here e hjeshiojn lule te zgjedhura nga Kopshtet e varuara te Misirit!
Ece neper nje Ale ku here pes here mbas drunjeve shkullor qesin krye dicka si njerez por gjuhea me te cilen flasin nuk eshte gjuhe njeriu .Jan rralle por prap e trazojn endrren!
Une do te ece deri ne fund ,do te ece sepse kjo eshte enderra ime...!

Rozafa
14-03-09, 00:00
Nate... Erresire .te gjithe rreth meje flin..edeh driten fikur duke pasur friken se do zgjoi tjeret.. mua me ka kapluar vetmia,e cila do me shoqeron gjer ne vdekje.Me shoqeron edhe lutja e cila tani me u be e zakonshme,ndersa lutjes i bashkangjitet edhe dhimbja
qe ndjej ne shpirt....

Lotet me veshtrojne pa ndal,me humbi zeri qe ndegjova ne tel...ai ze i embel qe me ben te haroj gjdo problem qe me jep shpres..ndersa tanii..ku je..dua te te degjoj?!!

Ti ke te drejt te me urresh e te me mallkosh c“faj kam une kur te Duaaa...mund te zgjedhesh ne Dashuriii...c“ti bej zemres timee qe te rrahurat nuk ndalin se rrehuri...cfare..?!!

Ne keto ore te vona mbeta duke u lutur,por jo ti mos i prano lutjet e mia,refuzo gjdo gje timen..por nje dite do pendohesh..por do jete vone..te betohem do jete vone!!!

Flij i qete..!!

GURI SYLAJ
15-03-09, 09:51
...do te ece ,kesaj rruge ,deri ne fun !As lehje te herepashereshme e as hije qe nuk guxojne te qfaqen me plotnine e tyre nuk e ndalin kete rruge drejt Teje!
Ky diell pranvere dhe keta lisa qe po gjelbrohen serish me bejne me te forte me shtojn besimin dhe me japin force te ece drejt .Te vij drejt Teje dhe do te piqemi aty ku piqen dy Drinat ...!Pjesn tjeter do e bejme bashk ...Dy trupa por me nje hije sikur Dy Drinat ne nje shtrat......

Antika
15-03-09, 13:01
Eja ,edhe pse ka kohe qe me ke munguar dhe ndoshta nuk meriton pritjen,prap te them EJA.
Do gjesh po ato njenja ,po ato buzeqeshje dhe shiqim aq te embel dhe domethenes per ty.E di qe edhe ti pret nisjen drejt meje, por nguron nga krenaria qe ke.Mos nguro te pres ne qdo kohe.....

lovely
15-03-09, 13:21
Ne dritaren e jetes, te pres.
Edhe kalimtaret e rastit tashme e dijne se dashuria ime per ty nuk eshte vyshkur, e dijne se ajo lulezon ne shpirtin tim. E di se nje dite, ti do jesh njeri nder ta, do me afrohesh ngadale por me hap te sigurte dhe...

Rozafa
16-03-09, 13:09
Jeta shume te ka sfilitur, por jo ti kurre mos u dorzo, me force rrembeje buzeqeshjen, per lumturine tende lufto.Ti je nje trendafil qe ferrat me gjemba te kane lenduar, por mos harro per asnje cast, jam zemra jote ketu per te ndihmuar.

Ai qė pelqen trėndafilin duhet te durroje edhe gjembat!!

Ma jep Zemren tende shpirt..me duaj ashtu sic jee..te dua keshtu si jam!!!


http://i42.tinypic.com/2edt99g.jpg

Rozafa
18-03-09, 21:18
............duke veshtruar dallget e detit,tek po vizatoja nje zemer,shkrova emrin tend....e persperisjaa duke te thene se nuk Dorezohem dot..te kam dashur dhe akoma te Duaa!!! Kujtoja fjalet tua te cilat qe ne diten e pare te takimit tone,lane mbresa tek une,hyre ne thellsine e zemres sime ku dhe akoma qendron,andaj edhe te kam burgosur..te kam mbyll si ne kafazin ku s`do gjesh rrugen te ikesh dot!!!!
Zemer ti e din se e pafajshme jam une ngase nuk kisha dashuruar akoma nuk i kisha falur zemren akoma dikujt tjeter,e c“faj kam une kur ti me bere te te Dashuroj?????

http://i42.tinypic.com/2pzwemh.jpg

GURI SYLAJ
18-03-09, 21:26
...dhe rrjedha e ...Drinit vazhdon tutje.Me e fuqishme ,me e madhe me e zhurmeshme dhe ...ktheht ne drite! Edhe rrugtimi jon eshte sikurse Drini .I shpejte .i rrembyeshem dhe ne funde paqesisht bie ne shtratin e qetesise ku mund te trazohet vetem nga dallget e detit !
Dallge qe gjasojne me dallget e jetes ,me dallget e endrrave ....!!

Rozafa
20-03-09, 18:40
..ne kete cast sec me kaploi nje malle...duke degjuar kengen e shume kengeve,me qan syri per nje valle,te jem ne krahrorin tend te ndij aromen e parfumit tend....ejaaa zemer ejaaa...

http://www.youtube.com/watch?v=S1hTLcSnfK0&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=S1hTLcSnfK0&feature=related)


A te kujtohet nata e pare shi kur binte ne Prishtine
Une dhe Ti si dy kengtar pershperisnim per Dashurine

..heshtje..qetesi..dy impulsa degjohen
..here impulsi im..here i ytiiii...
...afron buzen..tek buza ime
....puthje e ngrohte...

..eh kjo mbremje e heshtur sec me dha nostalgji...
....dhe ne gjdo shkronje te vargut,une mundohem te te imagjinoj...

http://www.youtube.com/watch?v=Z65J0H5-Lcs&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Z65J0H5-Lcs&feature=related)

...mos mendo se jam e lumtur nese une kendoj
....mos mendo jam me fat,nese nuk lotoj...

......

Rozafa
21-03-09, 00:07
.......ehhhh sikur te dinim se sa e vlershme do ishte jeta kur njeriu eshte me i lumturi ne bote,kur dashuria te ben edhe jeten e bukur,te pasur...ti hap dyert si nje lule kur qel ne pranvere...ehhh mu keto gjera i ben Dashuriaa!!!

........edhe une kendej Detit...une lypsarja e Dashurise.kerkova te jem e rethuar me dashurine tende.....deshaaaa te me ipje doren tende e te ikim drejt asaj rruge ku do ishim te rrethuar me njeri tjetrin..dashuriiiin.....!!!

...........me thuajjjjjjjjjjjj..perse ke frik perqafimin....me thuaj.nga kush ke frik... e di Ti se cfare eshte Dashuriaa....mos valle duhet ti mbash ndjenjat mshefur....apo te dashuroj ne heshtjee...ma thuaj pse me lendove........????????

Zogu_1
22-03-09, 07:52
Ne naten pa gjume te cilen tere kohen me percolli shiu i cili ka ngjajshmeri me shpirtin tim,ndoshta kemi shum veti te perbashketa ne kete nate te cilen po shoqerohemi se bashku apo eshte pasqyrim i vuajtjeve te mbledhura nga koha dhe tani zberthehen ne shi te imet qe pa pushu tere naten me mua ishte ?!
Sido qe te jet sonte nuk isha vetum sepse shiun kisha pran,edhe rruges ne mengjesin e hereshem kur po vija nga do kalova shiun e kisha me vete,sikur nuk me bezdiste as shiu qe binte ne trupin tim pa pushu .....por......sigurisht se me bente mire sepse kemi ngjajshmeri ne mes veti,edhe zemra ime e shkrir ne vaj ka koh qe loton pa pushu dhe nuk gjen prehje ,vetem kur bjen shi e ndien se nuk eshte vetum.....ehhhh sikur cicerrima e zogjeve te cilet po paralajmrojn nje dite te re,ashtu edhe une i gezohem tani nje endrre te bukur qe shpresoj se do te takoj pas nje nate te gjate....keshtu eshte jeta e njeriut derisa te tjeret i gezohen jetes ,une perballem me netet pa gjume,derisa te tjeret zgjohen per te shijuar nje dite te re......une tani duhet te provoj te fle me shpres se se paku Ty do te te endrroj...ndoshta edhe ne enderr nuk te kam fat e aspak nuk eshte qudi sepse i pa fat isha tere jeten............shiu ka fillu te ndalet ......aaahhhh mbeta edhe pa Ty.......jeta veq lot dhe ndarje ka.........

Rozafa
25-03-09, 22:36
http://i39.tinypic.com/2564d8z.jpg

Sonte hena paska dal eshte po ajo fytyra yte qe po me buzeqesh...?
Dhe kur flladi i eres po me luhat...njesoj sikur ne perqafimin tim po luhatet epshi im...Dhe ja hap syte te kerkoj e te kerkoj... Ketu... Atje....
Ku je mos valle ne hapesiren e cila do kohe per te te gjetur...?
Jo shpirti im ja tek te gjeta te fshehur diku thelle thelle ne shpirtin e zemren time.... Une vetem une ne kete nate e zgjuar qendroj ketu...

Para muzgut te nates..dhe dielli po fillon te rilind perseri....!
Erresira po largohet bashke me mllefin ...E une ende vazhdoj te qendroj e zgjuar....po shikoj pertej oqeanit ...pertej kufive te largesise e cila ndodhet mes meje dhe teje....por une te ndjej ja ketu afer shum afer pran meje...!

Ne mes shume dashurive..une zgjodha dashurine tende!!!!!

http://i44.tinypic.com/6xwzye.jpg

Trina_1
25-03-09, 22:41
http://i39.tinypic.com/2564d8z.jpg

Sonte hena paska dal eshte po ajo fytyra yte qe po me buzeqesh...?
Dhe kur flladi i eres po me luhat...njesoj sikur ne perqafimin tim po luhatet epshi im...Dhe ja hap syte te kerkoj e te kerkoj... Ketu... Atje....
Ku je mos valle ne hapesiren e cila do kohe per te te gjetur...?
Jo shpirti im ja tek te gjeta te fshehur diku thelle thelle ne shpirtin e zemren time.... Une vetem une ne kete nate e zgjuar qendroj ketu...

Para muzgut te nates..dhe dielli po fillon te rilind perseri....!
Erresira po largohet bashke me mllefin ...E une ende vazhdoj te qendroj e zgjuar....po shikoj pertej oqeanit ...pertej kufive te largesise e cila ndodhet mes meje dhe teje....por une te ndjej ja ketu afer shum afer pran meje...!

Ne mes shume dashurive..une zgjodha dashurine tende!!!!!

http://i44.tinypic.com/6xwzye.jpg


:wink:

Isinqerti25
25-03-09, 22:53
Edhe une shkruaj per juve nga nje pershendetje

Alkimisti_ch
25-03-09, 23:25
http://i39.tinypic.com/2564d8z.jpg

Sonte hena paska dal eshte po ajo fytyra yte qe po me buzeqesh...?
Dhe kur flladi i eres po me luhat...njesoj sikur ne perqafimin tim po luhatet epshi im...Dhe ja hap syte te kerkoj e te kerkoj... Ketu... Atje....
Ku je mos valle ne hapesiren e cila do kohe per te te gjetur...?
Jo shpirti im ja tek te gjeta te fshehur diku thelle thelle ne shpirtin e zemren time.... Une vetem une ne kete nate e zgjuar qendroj ketu...

Para muzgut te nates..dhe dielli po fillon te rilind perseri....!
Erresira po largohet bashke me mllefin ...E une ende vazhdoj te qendroj e zgjuar....po shikoj pertej oqeanit ...pertej kufive te largesise e cila ndodhet mes meje dhe teje....por une te ndjej ja ketu afer shum afer pran meje...!

Ne mes shume dashurive..une zgjodha dashurine tende!!!!!

http://i44.tinypic.com/6xwzye.jpg

Dhe kjo nuk ishte ndonje rastesi, jo jo kjo ishte diēka qe kishte buruar nga thellsia e zemres sime, se ciles tani TI shume po i mungon. Ishte si nje fuqi magjike qe me rrembeu pa pra dhe me shpiu atje ku zemra zemres i kendon e ku shiqimet e syve flasin me shume se ēdo gjuhe tjeter. Dhe tashme kur une isha mesuar me TY, tashme kur isha mesuar te ndjeja nga afer me shume knaqesi aromen e trupti tend, tashme kur mendova se jemi lindur per njeri-tjetrin nuk po arrij dot te kuptoj distancen qe po na ndan dhe momenti me duket nje jete e tere...Asgje nuk me ben pershtypjen pa pranine Tende dhe me duhet me dhembje te them se koha po me sfidon durimin dhe nuk e di se perse por sikur kam frike nga e ardhmja, nga ajo qe me bren kohen keshtu ne vetmi ne kaq largesi pa TY .."Mon Chéri"..........

Jana
25-03-09, 23:59
Dehu ne ate keshtjelle mallkimi dhe mos i shih ne muret e tij pikturat qe simbolizojne dashurine e humbur.Perpelitu ne ato shkalle magjike qe e fshehin betimin e dy aleateve.Rri i zgjuar ne mesnate dhe shetitu neper keshtjelle se ne enderr nuk do te me gjesh dot! Ngushllohu vetem me puthjet dhe kujtimet te atyre diteve kur ishim te dashuruar dhe me s'do te jemi.Nese ndokush te troket ne porte, fshehu! Mos e hap porten ,se ajo trokitje eshte veq mashtrim.Une kurre s'do te vij. ...

Idila
26-03-09, 01:47
Nuk kam emėr, nuk kam mundime, nuk kam zemėr, nuk kam ndjenja kam vetėm mall. Shpirti im ka mbetur si autograf mbi ty, mbi sytė, buzėt, trupin, zemrėn. Jeta ime ka mbetur e mbėrthyer mbas teje pas ėndrrave tė tua, pas ditėve tė tua.Kam mbetur me ty pėr tė tė falur dashurinė, ngrohtėsinė, shoqėrinė, ngushėllimin. Ngushėllimin qė nuk ta dhashė kurrė. Do tė doja tė tė kisha pranė vetes pranė zemrės qė ti tė thyeje akullin e vetmisė qė ka pushtuar kopshtin e ndjenjave qė ka kaq shumė nevojė pėr ty. Jo pėr fjalėt, dhuratat por thjeshtė pėr praninė tėnde, pėr atė shikim tėndin qė do ta vidhja pėr pak sekonda.
Ti u afrove kaq shume, por nuk e pash dot dashurinė qė si zog i uritur trokiste nė dritaren time duke kėrkuar thėrmija ndjenjash.
Ti ec rruges e une shkel ne gjurmėt e tua......Vėrtet nuk je i imi, por jam e sigurt qė unė jam aty ku je ti. Jam nė c'do qelizė tė trupit tėnd, nė cdo rrugicė ku shkel ti, nė c'do gjė qė prek ti.
Jam kudo me ty kėtė mos e harro!!!

Jana
26-03-09, 03:55
Do vije nje dite kur ne at qytet te vjeter do takohemi perseri
se di a do tme njohesh ndoshta s do t njoh as un ty
ndoshta do shikohemi me habi ndoshta edhe lot do na mbushen kta sy
do na kujtohen ditet kur ne ishim bashk dikur
apo do te behemi sikur su njohem kurr
por gjitha keto me nuk kan rendesi
ti jeton pa mua e un jetoj pa ty `` por sa jemi t lumtur `` kete vetem Zoti e di

Rozafa
28-03-09, 22:06
http://i41.tinypic.com/npp6c8.jpg

http://i41.tinypic.com/npp6c8.jpg


.....lepurushi im erdha per pak caste sa te them se..
...qielli eshte i madh, dhe ne gjithe ate gjithsi do te gjej ndonje rruge i dashur qe te vij tek ty....sepse ty te dua pa kufi...jeten do e ipja per tenden dashuri..te dua se pafundesia tek ty mbaron...te duaa si koha qe kur kurre s“mbaron...tani te puth tek buzet gjer ne takimin e ardhshem lepurushi im...

http://i43.tinypic.com/ehnnkk.jpg

http://i41.tinypic.com/npp6c8.jpg

http://i41.tinypic.com/npp6c8.jpg

GURI SYLAJ
29-03-09, 08:15
Te pata premtu njimi here se rruga ime nuk do te ishte e gjate ! Mos mendo se te mashtrova por siq po e sheh edhe vet kjo rruge -nje jete e tere. Gjithmone me mendje e shpirt tek Ti!
Me paten thene se dashurine e vret largesia .Jo ,nuk e vret ,veq e mbush me mall e lot .Po duhet me e pranu, eshte dashuri e rende!Eshte dashuri qe as nuk din me u lige e as nuk plaket kurr.Edhe ato pak dite kur jemi bashk gezimin m'a vjedh mendimi i ndarjes.Ne fytyrat qe qeshen , vetem une e Ti i shohim lotet .......... mos harro se krejt kete rruge mundohem me t'a fale Ty!!!

Rozafa
09-04-09, 23:19
..........Tiii lepurushi im...ktheva ketu serish..te tregoj...qe me shoqeron ne cdo sekond...ndaj erdha te puth buzen deh te them se do vij ne enderr...me prittt...

...dhe une do zgjohem me Ty..sepse ti je dielli i mengjesit..qe me ngroh...Tii...je arsyea e jetes time....tiiii je oksigjeni im..!!!

........Gjume te Embel!!!

...Flij i qete!!!

http://i40.tinypic.com/2055yu1.gif

>>{SpOnGeBoB}<<
10-04-09, 15:33
E kam pas shkrue edhe une qitu, po erdhen pisat ma hjeken shkrimin prej qitu. A edhe qesi hovi ne hjekeshin sha zoten mane mend mire kini me pa qka dij me ju shkrujten privat edhe kini mu quditen qysh edhe une shkruaj.


A qitash per inati te qatina poet lirikut edhe qikjo Angebotja vlene per tana beqaruskat :tongue:

Qishtu tanat i kom ba bashke e shkrume e kendume - vetum mos harroni merrne me vehti :biggrin: :tongue:

Sa be ju kushton fjala te Dua ?!?!?! Vetum le t`ma shkrujne qka duhet me ba se sha zoten nuk pyes e as nije per qmimin :tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=QPhdKS1ydo8

Rozafa
10-04-09, 15:49
.....druaj se dashuriaaa paska vdekur...ehhhh mozomakeq....!!!

>>{SpOnGeBoB}<<
10-04-09, 15:49
.....druaj se dashuriaaa paska vdekur...ehhhh mozomakeq....!!!

eh dora ju thafte kush e shkrujti qat llaf qishtu

Trina_1
10-04-09, 15:54
..........Tiii lepurushi im...ktheva ketu serish..te tregoj...qe me shoqeron ne cdo sekond...ndaj erdha te puth buzen deh te them se do vij ne enderr...me prittt...

...dhe une do zgjohem me Ty..sepse ti je dielli i mengjesit..qe me ngroh...Tii...je arsyea e jetes time....tiiii je oksigjeni im..!!!

........Gjume te Embel!!!

...Flij i qete!!!

http://i40.tinypic.com/2055yu1.gif

Rozafe Respekt per ty , per shkrimet e bukura se bon ketu , hallall te koft se fort bukur shkun ....

GURI SYLAJ
10-04-09, 19:54
.... Ty qe te deshta edhe me shume se veteveten e kurr nuk mujtem me u cmalle! Ty qe te kendova ne cdo varg vetem e vetem qe te jam bashk me Ty ,se paku ,ne vargje!Ty qe , edhe atehere kur me than se me ke harru , te deshta edhe me shume.
Te dua sepse je oaza e vetme e dashurise sime...!

pasioni_
11-04-09, 23:54
Melodia e njohur mė ktheu nė tė kaluarėn. Nuk e di nga erdhi por e njoha menjėherė. Kujtimet mė erdhėn dhe mė mbuluan krejtėsisht. Ti dhe melodia ishit dhe mbetet bashkė, thellė tė rrėnjosura nė kujtesėn time. Vetėtimthi mu kujtuan ēastet e shkuara. Ti, unė dhe melodia jonė. Sa bukur ishte dikur...

GURI SYLAJ
12-04-09, 07:17
...vetem me Ty, kur jam ,me kendohet .Vajin e beje kur jam vet dhe larg...!Ditet me Ty jan shume me te shkurta se kur jam larg teje...sikur koha po na e bene me hile ,po na e vjedhe gezimin e po na i shkurton kenget...!

Binasa
12-04-09, 08:59
Dua te them diqka!
eshte e bukur
shume e bukur
Po he pra thuaje
Po ja pra "Te Dua"


PS.Pershendetje juve qe na pasuroni me keto shkrime,e me shume Gurit e Rozafes!

Idila
13-04-09, 02:09
....nuk dėgjohet asgjė pėrpos tik-takut tė orės nė mur dhe kjo zhurmė e kėndshme mė shpie buzė valėve tė liqenit qė pėrkundin ėndrra sirenash me shkėlqimin e zjarrtė tė hėnės...

pasioni_
29-04-09, 16:43
Qetėsi. Heshtje. Muzikėn e zėvendėsoi shiu. Shiu binte nė xhamat e dritares dhe krijonte figura tė ndryshme. Duke pėrcjellur pikat e shiut se si rreshqitnin poshtė xhamave me dilnin figurat e ndryshme. Njė moment, aty ishe ti. Kohė tė gjatė tė shikova...

Rozafa
02-05-09, 22:22
.....kenga e zogjeve...dallget e detit..me rikthyen nje kujtim..nje enderr te bukur qe nuk vdes kurre..!!
...Koha bente me vape sot,rrezet e diellit te ngrohnin mua dhe ty shpirti im...qielli ishte blue dhe pulebardhat e trembura fluturonin mbi ne...peisazh i bukur...tingujt e muzikes ..
.qendronim te shtrire buze detit..dhe une te tundja ashtu sic dallget tundin detin...te mbuloja trupin me puthje..te rreshiqsja ngadal ne gjdo pjes te trupit tend....sa i bukur qe je lepurushi im...je vet mrekullia ime...Te Dua Ty shpirti im..dashuria ime e pambarishme!!


http://i40.tinypic.com/6s5jlz.jpg

Rozafa
06-05-09, 21:57
Sonte shiu bie pa ndal...e dua shiun sepse kam kujtime romanatike...pikat e shiut me deftojne mallin e loteve qe rrjedhin per kujtimet e bukura shpirti im...dhe shiu bie gjithnje e me shume...nuk ka te ndalur,ndersa mua me behet sikur zeri Yt me theret..sikur buzet tuaa jane afer buzeve te miaa...dal jasht veshtroje..por tii askund nuk je...ishte vetem shiu dhe era...dhe une ashtu e lagur te ndjeje thelle ne zemren time....


http://i40.tinypic.com/2potgm1.jpg

GURI SYLAJ
07-05-09, 15:21
...dikush me pat thene njehere -mos ju beso loteve ne shi!!As sot nuk dij pse por megjitheate , mund te them ,ndryshojne shume ne mes veti pika e lotit dhe pika e shiut.
Secila , neper qiellin e vet, rrugtojne dhe baritn me vete shuemcka por pika e lotit eshte shume ,shume me e rande se nje pike shiu ...ndoshta pse qielli neper te cilin lodron eshte shume ,shume me i madh!!
Nuk dij pse mos t'i besoj lotit qe bie ne toke bashk me pika shiu...

Idila
07-05-09, 19:03
...tek sodisja yjet me ėndje, befas sec m`u shfaqe ti, si njė yll i vetėm! Tek mė ndriqoje shpirtin plot brishtėsi. A thua je ti? Jo nuk besoj! Nuk mundem t`a besoj!
Kujtimet e bukura i hodha tutje nė harresa, tutje tejjj kufijve tė harresės!
Mė fal! Mė fal tė lutem njėmijė herė! S`di pse t`i them tė gjitha kėto?! Ndoshta ngaqė mė bren ndėrgjegja e ndarjes sė pa sqaruar, lamtumirės sė pathėnė!!
....rigjeta vetveten, qėndroj me kėmbė nė tokė, e fortė si guri, e drejtė si muri, zemėrlua...apo mė mirė do tė shkonte fjala e "pazemėr", besoj se kėshtu e mendon edhe ti, pėr kėtė tė jap tė drejtė! Mė quaj cfarė tė duash, nė dac mė shaj, por tė lutem, mos mė urrej!!

...i hodha tutjeeee, tej tutjeee, harresat tej kufijve tė harresės....por jo gjithcka!!!

GURI SYLAJ
07-05-09, 20:41
... pikrisht atje jam une!Ne shiun neper te cilin pikon edhe nje pjese e imja.
Tej kufijve te harreses ,ne ate pak gjithecka qe ka mbete .Neper sirtaret e mbuluara , jo nga pluhuri ,po naga friga se mos me ke harru!!?
As koha ,as plaget ,as krrusja nuk ma ndalin dot ecjen .As shiu e as lotet nuk ma prejn udhen .Krejt cka me frigon eshte heshtja jote.Qeshu po pata pse ,qaje po pate nevoje krejt cka du dua te ta ndiej zanin...qe me deshire do t'a ndigjoja ne kenege !

Rozafa
07-05-09, 21:35
....lotet pikojne per ate kujtim te bukur...ndersa era mbi lekuren time te lagur nga shiu me defton ftohtesine....Shiu bie akoma..pos meje nuk shoh njeri jashte...me duket sikur njerzit qe jane mbrenda me shiqojne...duke menduar se mos jam e cmendur....por jo jo s“jam e cmendur...dua te qendroj e lagur,ne shi...ne prani te mallit...dua ti rrefej perendis,per kujtimin tone te bukur...lepurushi im..!!

http://i41.tinypic.com/29x3c6.jpg

Idila
08-05-09, 09:31
...emnes do t`mė mbetesh, emnes i paharruar pėr jetė! Edhe nėqoftėse mbetem udhėtare nėpėr rrugė, shtigjeve tė jetės, eshtėr dhe lėkurė, emnes do t`mė mbetesh...
...me fuqinė e pafuqishme, kapėrxeva malet mė tė lartėr pėr tė dėgjuar jehonėn e zėrit tėnd, brodha fushave pėr tė ndier aromėn tėnde dehėse, lundrova pėrtej oqeaneve tė gjurmoj gjurmėt tua mahnitėse, fluturova qiellit pėr tė rigjetur buzėqeshjen tėnde magjike! Askund nuk i gjeta, as nė male, as nė fusha, as nė oqeane dhe as nė qiell!
....njė zė mė brohoriti nga thellėsia e zemrės! ....mė zgjoi kėrshėrin, sec mė zgjoi nga gjumi i pėrjetėsisė! Ishte zėri yt: "Ja ku mė ke, i strukur si perla nėn guacė, i pashlyer pėrjetė"!

Rozafa
08-05-09, 15:01
Motrush kjo e fundit shume e bukur,Rrofsh!!

..e premte..edhe sot shiu s“ka te ndalur..te prisja te vish se bashku me shiun....Ti nuk erdhe,te prita kot!!! Por une te pres...te pres me shiun e ardhshem....lepurushi im!!
E vetmuar ruges une dhe shiu,mbas meje mbeten vetem gjurmet e kepuceve te mia te lagura dhe vargjeve te pashterruara ndjenjash.Une eci edhe me tutje me vetmine dhe pyes veten....Valle... Ti je ajo qe me mesove tė dashuroj, Ti je ajo qe me flake ne parajsen e lumturise dhe ferrin e pikellimit, apo je Ti vetja ime!
Valle moj perendiiiii..nganjehere me behet te dehem...te bertas...te te theras....Kuu Je ???

Shiu u ndal e loti vazhdoi.....

http://i40.tinypic.com/2uyom4w.gif

GURI SYLAJ
08-05-09, 20:40
e cfare kenege kerkoj une ne kete shi qe i ka ba bashk toke e qiell.Cila kenge do hynte ne akordet e kesaj melodie,ne mes pikave te shiut e pikave te loteve!?
Ah, po !
Kengen nuk po e kerkoj ketu ku jam me trup por atje ku jam me mendje e ne mes nesh eshte nje rruge paksa e gjate por qe nuk matet me kilometra !Atje ku nen strehe ,larg syve e vesheve qe merrnin rroge ,kendonim kenget tona!!

Idila
09-05-09, 18:19
.... heshtje! Pa lėvizur e shohim kohėn e cila vrapon si e cmendur. Orėt ikin, ditėt shtyjnė njėra tjetrėn, muajt rendin nxitimthi, e ne po prapė rrimė si parazitė pa kapur castet qė jeta t`i dhuron vec njėherė.
C'tmerr! Njė ditė e re vjen dhe ikėn e percjellė njerėzisht nga indiferenca jonė. Vitet shkojnė, ndėrsa ne si spektatorė gjykojmė atė qė s'kemi bėrė e atė cfarė kemi bėrė....