PDA

View Full Version : Pavarsia e Kosovės,Shtetėsia e Kosovės, Dokumentacioni i Kosovės


Veterani
09-06-08, 21:11
Si ēdokundi nė botė, secili nga shtetet ėshtė i obliguar ti pasuroj shtetasit e vetė edhe me dokumentacion.
Pasiqė kėtu nuk qenkan mangut shumė nga temat, unė do tė pėrqėndrohem kryesisht nė atė tė pajisjes sė qytetarėve (Shtetasve) me dokumentacion (Pasaport dhe Kartel identifikimi).
(S)A jemi nė dijeni pėr dokumentacionin qė duhet tė posedojm nė ardhmėn.
Shumė qytetarė(shtetas) tė Kosovės posedojnė dokumentacion tė Serbis (Pasaport dhe Kartel identifikimi) a ka nga ata sosh, qė edhe nė tė ardhmėn do ti mbajn ato.
Nisur nga i gjithė ky "patriotizmus" interneti. A do tė ketė nga ata qė do tė "sakricifikojn" dokumentacionin serb, njėherit edhe shtetsin Serbe. pėr dokumnetacionin qė dėshmonė pėrkatsin shtetrore tė qytetarit.
????????

lirik
10-06-08, 06:18
Veteran i nderuar
Tema qė keni shkruar ėsht me rendesi shum sepse ėsht jetike pėr veten tonė per ne vet
un pėr vete nuk isha asnjiher i paisur me dokument jugosllav as dokument serb por flas per problemin
e shqiptarve te cilėt kurrsesi ta kuptojn se sa e rėndčsishme ėsht tė kenė dokument shqip tė udhtimit
dhe rrugen e lirė tė hapur
Dokumenti i identitetit pasaporta e kosoves ka rėndėsi tė madhe pėr ne por ai dokument duhet tė jet i respektuar nė gjith boten dokument te cilit nuk i kekrohet kurfar vize
Nė temen me interees jetik pse kroacia ju kekron viza tranzite per kalim ditorė shqiptarve dhe i maltreton ata ne menyren ma sadiste
nuk u pėrgjegj askush se ma tė rėndėsishme ishnin disa tema meqfar mendimi je zgjuar sot e qka do te bėje sikur te ishe djalė e tema tjera prralliqka feminore se sa problemet tona jetike
NE TEMEN TIME NUK REAGOJ ASKUSH QKA DėSHMON SE QFAR VETEDIJE KEMI NE PER VETVETEN PRANDAJ E GJITH BOTA TALLET ME NE SI TE DON SEPSE E NJEH NATYREN TONė VETIAKE EGOISTE :
Sikur te ishim kemnguls ne kroacia nuk do te guxonte te bente kshtu me ne por as bota nuk do te guxonte te siellj kshtu me dokumentacionin dhe identitetin tonė ia pafshim hajrim vuajtjeve tona me kto sjellje vuaj dhe qajė per gjė tjeter nuk kemi mbetur ne sepse tė tillė jem i jemi te lindur te tallet secili me ne
PER NJI PROBLEM AQ JETIK NEPER TEMEN PSE KROACIA TALLET KSHTU NE TRANZIT VIZASH ME NE NUK U INKUADRUA AS NJI NJERI NDERSA NE RRETHINEN KU JETOJ KAM KėRKUAR Qė Tė Mė NDIHMOJN RETH ORGANIZIMIT TE NJI PROTESTE MASIVE PER KET SHKKAK AS KTU ASKUSH NUK E MERR SERIOZISHT
LE TE QAJN DHE LE TE VUIAJN DERI SA JA JAN TE TILLė PERHAJR JU QOFT VUAJTJA LOTI DHE EGOIZMI E SJELLJA E TILLė SHEK ULLORE
SI Tė PUNOSH ASHTU I KE ÜUNET SA TE PUNOSH AQ EKE SUKSESIN
uN KAM KEKRUAR QE PRODHIMET KROATE DHE KONTRATAT KROATE TE KTHEHEN TE GJITHA MBRAPSHT TE REAGOHET ASHPER NDAJ KTI LLOJ FASHIZMI SJELLJE ANTISHQIPTARE
ASKUSH NUK PER GJIGJET NėPėR TEMA SE VETėDIJA KOMBTARE ėSHT SHUM PASIVE TE MOS THEM SHUM E ULT
Shqiptart e mjer gjith mendojn se egoizmi do te ua zgjedh problemet ejetes por egoizmi esht vdekja me a mjerė ku secili vdes i mjerė dhe qyqarė ne lkuren evet si nji qyqe duke u poshtrue e duke vajtue
nga goditjet e secilit qe qohet ma heret
Sikur kombi shqiptar te reagonte ashper kroacia qe un e quaj serbia e dytė do ti ndryshonte sjelljet ndaj nesh por ky popull i mjer din me ndejt siq po rrin i mjerė dhe i pa organizuar prandaj e shqelmojn si te duan e shkatrrojn si te duan ky popull harron se ne ket botė na ka sjell perendia per te luftuar
Luftė quhet edhe kur han buk njeriu se duhet me i leviz nofullat mos me punu me i leviz nofullat as buk a nuk shkon ne bark por te mjert shquiptar gjith mendojn se edhe nofullat duhet me ua leviz dikush tjeter ejo kta vet jam shum i revoltuar nga kto sjellje qyqare pasive e te pa organizuara
prandaj vuan ky popull i mjerė sepse sikur te dilnim te gjith ne demostrata para ambasadave kroate kroacia nuk do te guxonte te tallet me ne kshtu siq po tallet ndersa per dokumentet ishalla po fillojn tash pasaporta me dhanė kosova por ky dokument do te ket vizė edhe ne banglladesh
do te jemi populli ma i i zoluar ne botė ku do te na ndalohet levizja elirė neper glob sepse jemi qenje qe rrijm mbi dhe dhe presim se loti e heshtja eegoizmi ndeja pasive e sjellja vetiake e pa organizuar do te na i zgjedh problemet jetike

teutaA
10-06-08, 18:00
Si ēdokundi nė botė, secili nga shtetet ėshtė i obliguar ti pasuroj shtetasit e vetė edhe me dokumentacion.
Pasiqė kėtu nuk qenkan mangut shumė nga temat, unė do tė pėrqėndrohem kryesisht nė atė tė pajisjes sė qytetarėve (Shtetasve) me dokumentacion (Pasaport dhe Kartel identifikimi).

(S)A jemi nė dijeni pėr dokumentacionin qė duhet tė posedojm nė ardhmėn.
Shumė qytetarė(shtetas) tė Kosovės posedojnė dokumentacion tė Serbis (Pasaport dhe Kartel identifikimi) a ka nga ata sosh, qė edhe nė tė ardhmėn do ti mbajn ato.
Nisur nga i gjithė ky "patriotizmus" interneti. A do tė ketė nga ata qė do tė "sakricifikojn" dokumentacionin serb, njėherit edhe shtetsin Serbe. pėr dokumnetacionin qė dėshmonė pėrkatsin shtetrore tė qytetarit.
????????

1.nuk e kam iden qfar dokumentacionesh do te posedojn.e sa i perket ketyre te serbis jam e sigurt qe gjdo kush do i mbaj ne baz te nevojes qe ka sa do qe te shiten patriot ketu realiteti eshte shum ndryshe .e sa per patriotizem hahahah un e kam sakrifiku per shtetsin e kti vendit ku jetoj :smile:

Veterani
12-06-08, 19:53
Po, i nderuar Lirik.
Sa duket kjo nuk po i interesoka kujt, sepse nė njė mėnyrė paskan tė gjithė nga njė pasaport serbe.
Atėher unė u qudita kėtu derisa lexova me tė madhe se si njerzia kėtu vuanin pėr Shqiptari, simbole Kombtare, e tė tilla gjėrash.
Problemi qėndron kėtu, sepse:
Edhe pasaportin serb nė xhep k'mishe (afėr zemre) edhe "vuajtja" pėr Shqiptari,> kėto dyjat nuk shkojn disi bashk< !

Dardani_K1
12-06-08, 22:18
o lum baca po si shum patriota bahen Shqipetaret por kur te vjen puna per Serbin dhe pasaporten serbe edhe baben e vet e japin e joma shtetin Shqipetaret kane qef me pasen shtet ama me mujt diqysh si leht me jau dhanen dikush pa u mundue fort se nuk e kane qef shum mundin se pritojn me u lodhen,une e kame vet rastin me pasaportat e UNMIKUT po me duhet me i marren Vizat kroate e kur u konsultova me nje shofer dhe pronarin e autobusit sesi me ja ba me than shkurt e shqip shko e merre pasaporten e serbis se kurgju sasht une mbeta pa tekst e i thash jo valla mamir po e marr vizen kroate se nuk shkoj me ju luten serbeve e me ju fra ne gjunj si shum kosovar qe jane ty e ba.
kure na se njohim vetveten tone dhe realitetin ton e si te presim nga popujt e tjer te na njohin,jo besa derisa ne sta njohim vehten dhe shtetin ton dhe mos ti gjunjezohemi serbeve neper konzullatat e tyne kurr skan me na njoften te tjeret.
Me vjen keq te them se te bashkatdhetaret tane ne Gurbet nuk ka patriota ndashta me baterija por patriota te vertet nuk ka apo shum pak.
Prandaj edhe une po them mire jane duke na bere te tjeret qe po na qesi Viza dhe kufij se jemi njerez sahan lepiresa qe i lepihemi gjithkujt sa njeri ashte ne gurbet qe serbet ja kane vra baben,nanen,vllaun apo motren dhe apet shkojn ne deren e serbeve keta njerez qe shkojn ne deren e konzullates serbe ta dine se jane duke e shkelun gjakun e prinderve apo famijareve te vrar nga dora vrastare e serbis,prandaj le te mendohen se qka jane ty ba se sa koh ti shkojm ne der serbis ata skan me na pranue,a po e shihni serbetedhe 100 vjet kane me kalue e ata dokument te kosoves me marren skan dhe kurr me e pranue kosoven si shtet skan andaj edhe po i don bota se e kane pa qe jane njerez te vendosun dhe patriota kurese neve e kane pa qe sjena as patriota e as te vendosur dhe qe ja kthejna prapanicen qdo kujt qe ti teket me na kcye.

panta_rhei
12-06-08, 22:33
Si tė gjitha simbolet e shtetit tonė tė ri... me siguri edhe pasaportat do tė jenė pa identitet...
Ēka ka lidhje me ēfarė pasaporte shėrbehet shqiptari... ka 30 le t'i pėrdorin, tekefundit pasaporta-dokumenti ėshtė mjet, e jo qėllim... pse me i ra nė qafė... jo tash as bukėn as teshat as ushqimet s'ban me i hangėr tė shteteve tė huaja, se i kemi tash tonat...
Para se me kon patriot, shkencėtar edhe burr i mir, njeri duhet me pasė buk me hangėr (pėr mos me vdekė urie), kulm mbi krye, edhe tesha pėr trup (pėr mos me u ngri e me u sėmurė nga tė ftohtit)...

Veterani
13-06-08, 11:11
o lum baca po si shum patriota bahen Shqipetaret por kur te vjen puna per Serbin dhe pasaporten serbe edhe baben e vet e japin e joma shtetin Shqipetaret kane qef me pasen shtet ama me mujt diqysh si leht me jau dhanen dikush pa u mundue fort se nuk e kane qef shum mundin se pritojn me u lodhen,une e kame vet rastin me pasaportat e UNMIKUT po me duhet me i marren Vizat kroate e kur u konsultova me nje shofer dhe pronarin e autobusit sesi me ja ba me than shkurt e shqip shko e merre pasaporten e serbis se kurgju sasht une mbeta pa tekst e i thash jo valla mamir po e marr vizen kroate se nuk shkoj me ju luten serbeve e me ju fra ne gjunj si shum kosovar qe jane ty e ba.
kure na se njohim vetveten tone dhe realitetin ton e si te presim nga popujt e tjer te na njohin,jo besa derisa ne sta njohim vehten dhe shtetin ton dhe mos ti gjunjezohemi serbeve neper konzullatat e tyne kurr skan me na njoften te tjeret.
Me vjen keq te them se te bashkatdhetaret tane ne Gurbet nuk ka patriota ndashta me baterija por patriota te vertet nuk ka apo shum pak.
Prandaj edhe une po them mire jane duke na bere te tjeret qe po na qesi Viza dhe kufij se jemi njerez sahan lepiresa qe i lepihemi gjithkujt sa njeri ashte ne gurbet qe serbet ja kane vra baben,nanen,vllaun apo motren dhe apet shkojn ne deren e serbeve keta njerez qe shkojn ne deren e konzullates serbe ta dine se jane duke e shkelun gjakun e prinderve apo famijareve te vrar nga dora vrastare e serbis,prandaj le te mendohen se qka jane ty ba se sa koh ti shkojm ne der serbis ata skan me na pranue,a po e shihni serbetedhe 100 vjet kane me kalue e ata dokument te kosoves me marren skan dhe kurr me e pranue kosoven si shtet skan andaj edhe po i don bota se e kane pa qe jane njerez te vendosun dhe patriota kurese neve e kane pa qe sjena as patriota e as te vendosur dhe qe ja kthejna prapanicen qdo kujt qe ti teket me na kcye.

Dardan, kto qė i ke pėrplas nė surrat gjithsecilit qė mbanė njė pasaport serbe, nuk e luan as topi!
Sepse fjala ėshtė pėr pasaport serbe kėtu, e jo pėr pasaporta tė botės!
Duhet ditur mirfilli, se ēfar domethėnje ka tė kesh njė pasaport serbe (shteti qė ende ka pretendime qė pėrmes dokumentacionit tė dėshmoj botės pėr Kosovėn si pjes tė saj) si dhe pasaportat e shtetėve tė "treta" qė nė asnjė mėnyrė nuk kufizojn (pretendojn) territorin e Kosovės!
E Panta_rhei, le ta mban pasaportin e serbis, por mos tė qirret nė emrin e ish Presidentit Rugova.
Apo i bie kjo:
Pėr inati tė nuses, mė vdekt djali ?

panta_rhei
13-06-08, 12:39
Dardan, kto qė i ke pėrplas nė surrat gjithsecilit qė mbanė njė pasaport serbe, nuk e luan as topi!
Sepse fjala ėshtė pėr pasaport serbe kėtu, e jo pėr pasaporta tė botės!
Duhet ditur mirfilli, se ēfar domethėnje ka tė kesh njė pasaport serbe (shteti qė ende ka pretendime qė pėrmes dokumentacionit tė dėshmoj botės pėr Kosovėn si pjes tė saj) si dhe pasaportat e shtetėve tė "treta" qė nė asnjė mėnyrė nuk kufizojn (pretendojn) territorin e Kosovės!
E Panta_rhei, le ta mban pasaportin e serbis, por mos tė qirret nė emrin e ish Presidentit Rugova.
Apo i bie kjo:
Pėr inati tė nuses, mė vdekt djali ?

hahahahahhaaaaa i nderuar Veterani, hahahhahaaaa o pasha familjen nuk kom pasė as nuk kam pasaportė t'serbisė as t jugosllavisė... edhe pėr inati t principeve personale nuk kom dasht me marr pasaportė t serbisė... mirėpo duhet tė jemi racionalė nė raport me rrethanat... unė njoh shumė qė bėrtasin rroftė hashimi e rrnoftė UĒK edhe e dij shumė mirė qė i kanė pasaportat e shkaut n'xhep...
edhe po t tregoj qė shpesh nėpėr situata (banale "t pakėndshme" nėpėr zyre si formė diskriminimi vetėm pėrshkak se i shkruan UNMIK) i kom ra pishman qė "nuk e kom nxjerr edhe une nja t shkive", por "apet mka kalue"... mirėpo, personalisht tė tjerėt i arsyetoj shumė mirė, sepse nėse unė e kam pasė rastin deri mė tani tė "ekzistoj" "nė njėfarė forme" "vetėm pėr shpirt temin"... njerėzit kanė familje, kanė fėmijė pėr tė cilėt duhet tė sakrifikojnė shumė pėr t'i mbajtur e pėr t'i ushqyer... ekzistenca e mbijetesa nuk pyesin pėr pallavrat me pasaporta t unmikut e t jakupit...

(po ta tregoj edhe nji filozofi tė shkurtėr nga prof. dr. Kadri Metaj)
Ishte qėshtja tek "pranimi i nėnshtetėsisė (amerikane)" dhe "pėrvetėsimi i nėnshteėsisė (amerikane)":
Nji djalė t ri, baba e lutke pėrditė "po t'i jap 100 dollarė veq hiqe vathin"! Djali kurrqysh s'pranojke!
Nji dit djali, pranoi. I tha babės "m'i jep 100 dollarėt se po e hjeki vathin"!
Qat dit, me qat rast, djali e kuptoi se nuk ėshtė mė shqiptar, por ėshtė bėrė amerikan! Sepse shqiptari e vlerėson shumė krenarinė boshe, kurse amerikani e vlerėson interesin mė tė madh!

lirik
13-03-09, 18:18
Veterani i nderuar

Tema qė keni shkruar ėsht me rėndėsi shum- sepse ėsht jetike pėr ne shqiptarėt -
pėr veten dhe jeten tonė per ne vet si njerz qe te jetojm me dinjitet-
un pėr vete nuk isha asnjiher i paisur me dokument jugosllav- as dokument serb- por-
flas per problemin e shqiptarve -
te cilėt kurrsesi ta kuptojnė se sa e rėndčsishme ėsht tė kenė dokument shqip tė udhtimit-
dhe rrugen e lirė tė hapur e pa viza ku doq qe duan te shkojn neper botė per turizem mallra e tregti -
Dokumenti i identitetit pasaporta e kosoves ka rėndėsi tė madhe -pėr ne---
por ai dokument duhet tė jet i respektuar nė gjith boten ---
dokument te cilit nuk do i kerkohet kurfar vize-ky do te duhej te ishte qellimi e perpjekja e shqiptarve -

Nė temen me interees jetik- pse kroacia ju kerkon viza tranzite shqiptarve per kalim ditorė -
dhe nga te gjith popujt europian vetem shqiptarve-
dhe i maltreton ata ne menyren ma sadiste me viza -

nuk u pėrgjegj askush- se ma tė rėndėsishme ishnin disa tema si ajo -me qfar mendimi je zgjuar sot -e qka do te bėje sikur te ishe djalė -e tema tjera prralliqka feminore-
se sa problemet tona jetike jetsore serioze -ne po vuajm si komb neper shekuj -
NE TEMEN TIME NUK REAGOJ ASKUSH- QKA DėSHMON SE QFAR VETEDIJE KEMI NE-
PER VETVETEN DHE PROBLEMET TONA JETSORE -
PRANDAJ E GJITH BOTA TALLET ME NE SI TE DON-
SEPSE E NJEH NATYREN TONė VETIAKE EGOISTE :

Sikur te ishim kemBnguls ne shqiptarėt -
kroacia nuk do te guxonte te bente kshtu me ne-
por as bota nuk do te guxonte te sillej kshtu me dokumentacionin dhe identitetin tonė-
ia pafshim hajrim vuajtjeve tona me kto sjellje -e pappergjegjshmeri egoizem vetiak-

sjellje te pa kuptimta ndaj jetes ton dhe vetvetes -

vuaj dhe qajė-
per gjė tjeter nuk kemi mbetur -ne-

sepse tė tillė jemi te lindur te tallet secili me ne-

PER NJI PROBLEM AQ JETIK NEPER TEMEN PSE KROACIA TALLET KSHTU NE TRANZIT VIZASH ME NE SHQIPTARėT -
NUK U INKUADRUA AS NJI NJERI NE TEMEN-
NDERSA NE RRETHINEN KU JETOJ KAM KėRKUAR Qė Tė Mė NDIHMOJN RETH ORGANIZIMIT TE NJI PROTESTE MASIVE -
PER KET SHKKAK -
AS KTU ASKUSH NUK E MERR SERIOZISHT POR VETEM SHKOOJN E NENSHTROHEN PARA KONSULATES KROATE SI QYQET --

LE TE QAJN DHE LE TE VUIAJN-
DERI SA JA JAN TE TILLė-
PERHAJR JU QOFT VUAJTJA LOTI DHE EGOIZMI E SJELLJA E TILLė SHEK ULLORE -

SI Tė PUNOSH ASHTU I KE PUNET-
SA TE PUNOSH AQ E KE SUKSESIN-

uN KAM KEKRUAR QE PRODHIMET KROATE DHE KONTRATAT KROATE TE KTHEHEN-
TE GJITHA MBRAPSHT-
TE REAGOHET ASHPER NDAJ KTI LLOJ FASHIZMI SJELLJE ANTISHQIPTARE-

ASKUSH NUK PER GJIGJET NėPėR TEMA -
SE VETėDIJA KOMBTARE ėSHT SHUM PASIVE TE MOS THEM SHUM E ULT-

Shqiptart e mjer gjith mendojn se egoizmi do te ua zgjedh problemet e jetes-
por egoizmi esht vdekja me a mjerė-
ku secili vdes i mjerė dhe qyqarė ne lkuren e vet-
si nji qyqe duke u poshtrue e duke vajtue
nga goditjet e secilit qe qohet ma heret-

Sikur kombi shqiptar te reagonte ashper -
kroacia qe un e quaj serbia e dytė-
do ti ndryshonte sjelljet ndaj nesh -
por ky popull i mjer din me ndejt siq po rrin i mjerė -
dhe i pa organizuar-
prandaj e shqelmojn si te duan e shkatrrojn si te duan -
ky popull harron se ne ket botė na ka sjell perendia per te luftuar -
PER QELLIMIN E JETES
Luftė quhet edhe kur han buk njeriu-
se duhet me i leviz nofullat-
mos me punu me i leviz nofullat as buk a nuk shkon ne bark-
por te mjert
SHQIPTAR gjith mendojn se edhe nofullat duhet me ua leviz dikush tjeter e jo kta vet-
jam shum i revoltuar nga kto sjellje qyqare pasive e te pa organizuara -

prandaj vuan ky popull i mjerė -
sepse sikur te dilnim te gjith ne demostrata para ambasadave kroate-
kroacia nuk do te guxonte te tallet me ne kshtu me viza e bojkote -siq po tallet -
ndersa per dokumentet ishalla po fillojn tash pasaporta me dhanė kosova-
por ky dokument do te ket vizė edhe ne banglladesh-

do te jemi populli ma i i zoluar ne botė -
ku do te na ndalohet levizja e lirė e shqiptarve dhe mallrave e tregtis neper glob-
sepse jemi qenje qe rrijm pasiv mbi dhe-
dhe presim se loti e heshtja eegoizmi ndeja pasive e sjellja vetiake e pa organizuar do te na i zgjedh problemet jetike